Koormuziek vult leven van Dirk van den Bosch „Er is medicijn voor ziek Kloosterschuur" Nieuw type woningen met lagere huren BOEKHOUDING EN GOEDEREN ZOEK VAN FAILLIET KATWUKS BEDRIJF Jubileumconcert met Geref. Kerkkoor Boskoop DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 Het terrein van de voormalige betonfabriek Van Dijk. Volgens Wilma-directeur Kooistra (inzetje foto) zal V/ilma op dit terrein de n ontwikkelde plannen in praktijk gaan brengen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bouwbedrijf Wilma BV heeft een serie woningen ontwikkeld, waarvan de bouw kosten aanzienlijk lager zijn dan tot nog toe gebruikelijk. Bij een grondprijs van 17.700 gulden per woning, ziet Wilma kans eengezinshuizen met vier tot vijf kamers te bouwen met huren tussen de 400 en 450 gulden per maand. Momenteel bouwt Wilma woning wetwoningen in Ridderveld II in opdracht van de woningbouw vereniging Alphen aan den Rijn. De bouwkosten van de eenge zinswoningen die Wilma nu heeft ontwikkeld liggen ongeveer tienduizend gulden lager, dan de bouwkosten van de woningen die op dit moment in Ridderveld II worden gebouwd. Uitgangspunt daarbij is dat er complexen van ongeveer 150 woningen worden gebouwd. Een besparing van tienduizend gulden in de bouwkosten scheelt maandelijks vier tientjes aan huur. iedere duizend gulden die op de stichtingskosten (optelsom van grond- en bouwkosten, als- KATWIJK/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Katwijkse recherche is gisteren begonnen met een onderzoek naar verdwenen goederen van het vorig jaar failliet verklaarde bedrijf Zwacona. Op de dag dat het faillissement werd uitgesproken bleken de twee kantoor tjes van de firma in de badplaats en Alphen aan den Rijn te zijn leeggehaald. Onder de naam Zwacona exploiteerde de Katwijker L. van der Z. een schoonmaakbedrijf voor kantoren en fabrieken. Door zijn bedrijf Zwaco werden nieuwbouwwoningen schoon gemaakt voor de oplevering en werden zogenaamde afwer kingswerkzaamheden verricht zoals de aanleg van tuinen en lei dingen. Onder de naam Col Mie had hij een tapijtreinigingsbe- drijf en A-Z was de naam die hij had gegeven aan zijn autorij school met twee lesauto's. Van geen van deze vier bedrijven is de administratie tot nu toe boven water gekomen. Daardoor is het evenmin hekend hoeveel werknemers het bedrijf kende. Geschat wordt een aantal van 25. Momenteel wordt gezocht naar de administratie, personenauto's en machines. De auto's en machines zijn eigendom van financie ringsmaatschappijen. Het onderzoek kan nog geruime tijd in beslag nemen, zo verwacht de curator in het faillissement mr. R.Th. van Leeuwen. De politie in Katwijk wilde omtrent deze zaak voorlopig nog geen verdere mededelingen doen. Zij wil eerst verder zijn met haar onderzoek. RIJNSBURG - "De man is inderdaad ziek. Maar we hebben goede medicijnen. De situatie is zorgelijk, niet onoverkomelijk". Zo betitelt de voorzitter van de veilingvereniging Flo ra, de heer Vianen, de hui dige ontwikkelingen rond het tuinbouwgebied Kloosterschuur in Rijns burg. Weliswaar onder kent hij de problemen, maar hij blijft de toekomst van dit tuinbouwprojekt optimistisch inzien. Vianen vertegenwoordigt de vei ling Flora in het bestuur van de stichting ter bevordering van de tuinbouwstruetuur in Rijnsburg die het projekt Kloosterschuur in ontwikkeling heeft. Hij vindt dat men de afgenomen animo voor een stuk grond in het nieuwe tuinbouwgebied in Rijnsburg niet op zichzelf moet zien maar moet inpassen in de huidige eco nomische situatie: "Een beginnende tuinder heeft het in deze tijd erg moeilijk. Ik vind het bijzonder jammer dat er van uit de overheid geen regeling voor tuinders bestaat om de eer ste dure jaren door te Komen. Ik denk hierbij in de richting van een 'rentetop-subsidie'. Door zo'n subsidie kunnen de enorme rentelasten van de eerste paar ja ren worden verminderd. De tuinder is nu bang om te investe ren. Door de stijging van de ener gieprijzen is het voor een goed draaiend bedrijf al moeilijk om het hoofd boven water te houden. Investeren Een vierkante meter grond in het gebied Kloosterschuur moet op het ogenblik rond de 32,50 gulden opbrengen. De investeringskos ten voor één hectare grond be dragen op z'n minst één miljoen gulden. Voor de grond van zijn oude bedrijf krijgt een tuinder vaak niet meer dan 25 gulden per vierkante meter terug. Dit bij el kaar vormt geen prettig nieuw begin voor een tuinder die zich in Kloosterschuur wil gaan vesti gen. Vianen: "Waar men aan voorbij gaat is dat de grond in Klooster schuur helemaal gereed wordt opgeleverd. Alle voorzieningen zijn getroffen. Gasleidingen, aan- en afvoer van water, enzovoort. Een tuinder kan zó beginnen. Die paar gulden meer voor een vier kante meter grond mogen dan geen rol meer spelen". De tuinder denkt daar blijkbaar anders over. Het aantal gegadig den voor een stuk grond in het plan is sterk teruggelopen. Er is zelfs nog geen vierkante meter grond verkocht. "Hier zijn twee hoofdredenen voor. Ten eerste werd het plan Kloosterschuur opgezet in een tijd dat er nog po sitief over de economische ont wikkelingen werd gedacht. Nu bevinden wij ons in een tijd dat dit niet zo is. Een ondernemer wordt dan voorzichtig. Het twee de punt is dat er op het ogenblik grote ontwikkelingen in de tuin bouw gaande zijn. Waar men vandaag aan denkt, kan morgen zijn verouderd. Deze tendens zal zich nog wel een tijdje voortzet ten. De tuinder wacht af', aldus Vianen. Toekomst Wat betekent dit nu voor het gebied Kloosterschuur? Vianen: "Voorlopig kunnen wij tot hal verwege volgend jaar nog voor uit. Tot die tijd hebben wij reke ning gehouden met renteverlies op de grond. In de tussentijd gaat het bestuur van de stichting zich beraden over welke maatregelen zij gaat nemen om niet in de problemen te komen. Vaststaat dat het gebied voor de toekomst moet worden veiliggesteld. De stichting zal de zaken realistich gaan bekijken. Ik persoonlijk huldig het standpunt dat de tijd alles zal oplossen. Sierteelt heeft een duidelijke toekomst in het gebied Kloosterschuur". Op de vraag of het niet een beetje laat is om zich nu pas te gaan be raden over maatregelen, weigert Vianen tot slot te antwoorden. mede rente) wordt bespaard scheelt per maand vier gulden in de huur. De door Wilma genoemde bouw som van f81.000 per eengezins woning, vindt directeur P. Kats van de woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn dan ook "heel aantrekkelijk" klinken. Daar staat tegenover dat de grond prijzen in Alphen bijna tiendui zend gulden per woning hoger zijn. Onder de huizen in Ridder veld II zit voor 26.000 gulden per woning aan grondkosten. De hu ren van de door Wilma ontwik kelde goedkopere woningen zijn: f 125 tot f 134 voor een studen tenwoning, f 156 tot f 165 voor een woning voor een alleen staande, circa f 280 voor een wo ning voor onvolledige gezinnen en f 412 tot f 444 voor eengezins huizen met vier tot vijf kamers. Tóeters en bellen Dat Wilma zo goedkoop kan bou wen heeft volgens Wilma-direc teur M. Kooistra onder meer te maken met het gebruik van snelle bouwmethodes, het wegla ten van nutteloze ruimtes in de huizen en het weglaten van ste- debouwkundige en architectoni sche "toeters en bellen". "Vroe ger was het zo dat je een bouw plan ontwikkelde om vervolgens tot de ontdekking te komen dat het plan te duur was. Waama je weer in je bouwplannen moest gaan slopen. Nu zijn de zaken omgekeerd. We hebben een ba siswoning ontwikkeld en het is aan de architect en opdrachtge ver om uit te maken: wat willen we nog meer aan de woning (ge vel) doen en wat hebben we er voor over", aldus Kooistra. In de bouwkosten van de door Wilma ontwikkelde woningen is rekening gehouden met twee- tot drieduizend gulden voor het iso leren van de huizen. Met deze maatregelen kan jaarlijks dertig tot veertig procent energie wor den bespaard. Raadhuisstraat Volgens Kooistra zal Wilma op het terrein van de voormalige beton fabriek Van Dijk aan de Raad huisstraat de nu ontwikkelde bouwplannen zeker in praktijk gaan brengen. Het voormalige fabrieksterrein is, zoals bekend, eigendom van Wilma en de Bouwunie (Dura en Stok). Aanvankelijk was het plan, dat hier voornamelijk dure bun galows zouden verrijzen. De in zakkende huizenmarkt heeft Wilma/Bouwunie van dat plan afgebracht. Het provinciaal be stuur had de bouwplannen trou wens ook afgekeurd. Zoals de zaken er nu voorstaan ko men er aan de Raadhuisstraat (onder meer) 78 goedkope huur woningen en 91 goedkope pre miekoophuizen. Of de door Wilma genoemde bouwprijzen hier haalbaar zijn, kon Wilma-diiecteurren nog niet zeggen. Het tuindersgebied Kloosterschuur, waar volgens eerdere mededelingen de Rijnsburgse kwekers zich in de loop van 1979 hadden moeten gaan vestigen. Het is leeg en verlaten. Door gebruikmaking snelle bouwmethode BOSKOOP/HAZERSWOUDE - "Het is een specifieke aanleg, die in de familie zit. Zo iets leer je niet, dat is je gegeven". Aan het woord is de 70-jarige Dirk van den Bosch, vijfentwintig jaar dirigent van het Gereformeerd Kerkkoor in Boskoop. In talloze koren heeft hij gezongen, vanaf z'n tiende jaar. De laatste dertig jaar is hij dirigent van verschillende koren geweest. Met het Boskoopse koor viert Van den Bosch morgenavond een jubileum- feestje. In april werd de heer Van den Bosch ernstig ziek. "Het is een mirakel dat ik hier nog zit", zegt hij er zelf van. Het herstel verliep zo goed, dat de dokters uiteinde lijk toestemden in iets, wat zij hun patiënt eerst verboden had den: dirigeren. Dirk van den Bosch kan zich zijn leven zonder de wereld van de koren niet in denken. Ir 1880 had zijn grootva- acr in het Hazerswoudse Riet veld al een mannenkoortje. De vader van Van den Bosch zong tot z'n tachtigste in de koren van zijn zoon: "Een baszanger en een goeie ook. Hij kon zo van blad muziek zijn partij zingen". "Zelf heb ik allerlei muziek gezon gen, ook opera's en operettes. Mijn voorliefde is echter altijd uitgegaan naar het geestelijk lied. Ik heb altijd achter de teksten ge staan en ook altijd tijdens repeti ties geprobeerd de mensen iets mee te geven van de inhoud van de liederen", vertelt Van den Bosch in zijn woning aan de Roemer, nog net Hazerswouds grondgebied; de straat voor de woning is weer Boskoops. "Mijn leermeester is Pascal Jansen uit Gouda geweest. Van hem heb ik ontzettend veel opgestoken. Ik zong in twee koren, die hij diri geerde: Zang en Vriendschap en Excelsior, beide uit Hazerswou- de. Zingen kan je beschouwen als een verhoogde trap van declame ren, maar het wordt pas echt zin gen als het van binnenuit komt". Garage Talloze zijn de verhalen die Van den Bosch weet op te diepen uit de rijke ervaring, die hij met zo vele koren heeft gehad. Hij weet nog goed hoe zijn dirigentschap een aanvang nam: "Een koortje in Benthuizen was drie weken voor de uitvoering zonder diri gent geraakt. Of ik het wilde overnemen. Drie weken lang hebben we twee keer per week gerepeteerd en daarna volgde een geslaagd concert. Het werd gege ven in een garage, waar een oude kachel roodgloeiend werd ge stookt om de mensen nog een beetje warmte te geven. Als het slotakkoord van een nummer wegstierf, hoorde je het blaten van de schapen die in een schuur stonden, die tegen de garage was aangebouwd" Er was een tijd dat Van den Bosch zes koren leidde. Dat betekende van maandag- tot en met zater dagavond repeteren. Een hoog tepunt in de amateurcarrière van Van den Bosch - in het dagelijks leven was hij boomkweker - was de uitvoering van de operette "lm Weissen Rossi" in een bomvolle Floridahal. De operette werd ge zongen en gespeeld door een se lectie uit alle Boskoopse koren. Van den Bosch had de muzikale leiding. De opvoering was ter gelegenheid van het zilveren re geringsjubileum van koningin Juliana. "We hebben de operette drie keer uitgevoerd, elke keer voor duizend man publiek. Daar na wilde men nóg een uitvoering, maar na drie keer heb ik er een punt achter gezet", aldus Van den Bosch. Medio dit jaar legde de boomkwe ker het dirigentschap neer van Die Rhijnse Sanghers uit Bode graven en van het bejaaraenKuor Onder Ons uit Hazerswoude. Het Gereformeerde Kerkkoor uit Boskoop accepteerde het ontslag van hun dirigent niet en tot we derzijds genoegen zal de heer Van den Bosch de repetities weer gaan leiden. In de 25 jaar, dat hy dirigent van het koor is, is er een hechte band ontstaan. Tijdens de ziekteperiode werd er veel be langstelling getoond. Bij het zie kenhuisbed hingen op een gege ven moment 235 kaarten met wensen voor spoedig herstel. Voorzitter van het koor Teun Grootendorst kwam wekelijks langs om te informeren hoe het ging Donderdagavond wordt in de Gere formeerde Kerk aan de Zijde het jubileumconcert gegeven voor het 35 jaar bestaande koor. De zilveren dirigent zal twee num mers dirigeren, psalm 65. die hij zelf getoonzet heeft en het lied "Wees niet bezorgd", waarvoor hij de muziek schreef. De Rijn landse Orkestvereniging uit Al phen verzorgt de begeleiding, te- samen met organist Ben Kramer en mevrouw C. Kruiswijk, de pianiste die ook al weer 25 jaar met Van den Bosch samenwerkt. Als soliste treedt het koorlid Ada van der Wilt-de Ruiter op en de algehele leiding is in handen van Siem Cok, de plaatsvervanger van de heer Van den Bosch. Dirk van den Bosch, vijfentwintig jaar dirigent van het Gereformeerd Kerkkoor in Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23