Carters idealisme na vier jaar verwaterd Anderson:man van de afwijkende smaak Blik in de weekbladen deTijd HP EISEVIERS DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 Vandaag de laatste twee portretten van de Amerikaanse presidentskandidaten. Werd de Republikein Ronald Reagan vorige week in de ze krant geschilderd, vandaag zijn de Democra tische en de onafhankelijke kandidaat aan de beurt. 'WASHINGTON. DC WASHINGTON (GPD) - De vellen hangen erbij tegenwoordig, aan het gezicht van Jimmy Car ter, president van de VS, deze dagen. Toch is het nog maar een kleine vier jaar geleden dat hij op een frisse winterdag op de trappen van het Was- hingtonse Capitol de eed op de grondwet aflegde en vol idealisme begon aan de belangrijkste ta ken die hij zich had ge steld. Hij straalde veerkracht uit, zijn haar had de melkboerenhon- denkleur, in plaats van het wa terige grijs. Hij droeg zijn scheiding nog rechts in plaats van links en hij had veel be loofd. De zoon van James Earl Carter sr. en Lillian Gordy Car ter, op 1 oktober 1924 te Plains, Georgia, geboren, heeft die be loften niet kunnen inlossen. Hij ontdeed het Witte Huis van veel pompeusheid, maar staatsiediners in donkerblauwe pakken vielen niet goed bij de dames en heren die in Washing ton aan de buitenkant van de zogenaamde 'inner circle' al re presenterend de toon aangeven. Het traditionele muzikale wel kom 'hail to the chief werd bij officiële gelegenheden afge schaft. Niet tot ieders tevreden heid, maar Carter en zijn kring van raadgevers uit Georgia, de 'overvallers' zoals zij aanvan kelijk werden genoemd, ves tigden de indruk van een rege ring die met de mouwen opge stroopt aan het werk ging. Het is nu 1980. 'Hail to the chief wordt weer gespeeld omdat het politiek opportuun is voor een president van omstreden allure. Carter spreekt doorgaans in nogal bolle taal over wat hij wil, kan, zal en voorziet. Zijn uit spraken evenwel nagelen hem muurvast aan het kruis van de verticale christelijke overtui ging en het dwarshout van de internationale politiek. Carter is geen leider gebleken van toe reikende allure, maar ontegen zeglijk een man met visie. De visie van de directeur van een schoonmaakorganisatie met de ambitie de overgeleverde vuil nis zo snel mogelijk te vernieti gen. Een onbegonnen werk voor waar, zelfs gegeven het margi nale succes van de teruggave van het Panama-kanaal, de Camp David-akkoorden, de signering van een SALT 2-ver- drag met de Russen en een reeks van aanwijzingen dat de VS bezig zijn hun defensie met tersluiks medeweten van NA- Carter heeft de wind niet mee gehad. Zijn beloften van 1976 vervaagden tegenover de feiten van hogere olieprijzen en infla tie, stijgende werkloosheid in een reeks van industrieën. Een man, deze Carter, met een immens maar onwijs potentieel voor persoonlijke loyaliteit te genover falende medewerkers, zoals Bert Lance, en tegenover familieleden zoals broeder Billy Carter, die dacht snelle winst te kunnen maken omdat hij net als de president tegen Lillian Car ter 'hi, mom' kan zeggen. Zelfs Carters imago als 'een fat soenlijk man' is in deze verkie zingscampagne van '1980 aan gevreten: door Reagan in het nauw gebracht, wegzakkend in de opiniepeilingen (die meer opinie maken dan registreren in de VS), greep Carter naar grove wapens. Het is nauwelijks een troost dat Reagan op zijn beurt nu plotseling het lot van de ge gijzelden in Teheran toch in de verkiezingsdebatten heeft be trokken. En het is meer dan duidelijk dat de VS in Reagan en Carter twee kandidaten voor het Witte Huis hebben gepro duceerd waarmee een meer derheid van kiezers liever niks te maken wil hebben. Die kiezer heeft dat slechts zichzelf te verwiiten. Carter heeft de vergeetachtig heid van de burgerij mee, maar het blijft een onmiskenbaar feit dat hij van zijn kabinetsleden eerst eiste dat zij zich voor vier jaar zouden verbinden en ver volgens een aantal hunner met harde hand verwijderde. Het is ook waar dat Carter in crisissi tuaties of althans omstandig heden die hij als zodanig wenst te betitelen uitgangspunten in neemt, die niet overeenstem men met de Amerikaanse macht om gebeurtenissen naar zijn hand te zetten. James Earl Carter streeft met grote hard nekkigheid een doel na. Die hardnekkigheid maakt hem in de ogen van velen niet alleen tot een politieke tegenstander van formaat, maar ook kleingeestig, haatdragend en wantrou wend. Met het kerkboek onverander lijk onder de arm geklemd, heeft Jimmy Carter zich in het Witte Huis doen kennen als een man wiens beginselen niet wa terdicht sluiten op zijn daden. Hij heeft moeite met het maken van de ene voor de hand liggen de keus voor een president het landsbelang staat altijd voorop. Zodoende kon zich de affaire- Lance voortslepen, met de di recteur van zijn begroting in de rol van bankfraudeur, zij het dat de man vrijwel is vrijgesproken en daar was de zaak-Billy, Jimmy Carter waarin de broer van de presi dent, een man met net genoeg capaciteiten om van een benzi nestation op een dorpsplein een folkloristisch gegeven te ma ken, plotseling een rol ging spelen als internationaal be middelaar. Tegen flinke beta ling. Carter is, evenals Reagan, een van die merkwaardige mensen die van hun roeping overtuigd zijn. Hij meent in volle ernst dat de VS met zijn 250 miljoen in woners zichzelf een dienst be wijzen door hem als president te kiezen. Het is een geestesge steldheid die moeilijk valt te doorgronden. In Carters geval ligt het nog het meest voor de hand dat zijn zuidelijk protes tantisme hem in staat stelt te redeneren dat hij een hem 'van hogerhand opgelegde plicht' aan het vervullen is. Helaas heeft Jimmy Carter moeten ontdekken dat zijn mis sionaire uitgangspunten niet genoeg zijn in een wereld van andersdenkenden die ook macht hebben. Hy meet zich dan ook de gelaatsuitdrukking aan van iemand die het lijden geduldig draagt terwille van anderen. Dat is bedrog, want de politicus Carter is voornamelijk aan de slag terwille van zichzelf en heeft mee dat het Ameri kaanse volk in moeilijke tijden niet zonder meer van leidsman durft te veranderen. Carter barst van 'leerteksten', hij ontdekt in de energiecrisis het morele equivalent van oor log. Maar Amerika bezuinigt om eenvoudige financiële re denen. In het Witte Huis is de pinda kweker uit Plains een eenzaam man geworden met ernstig aan getaste geloofwaardigheid, en Amerika twijfelt, zoals men twijfelt aan de kracht van de man met de opgevulde schou ders in zijn colbert. Mogelijk is Jimmy Carter het morele equi valent van een president Mo gelijk ook ontkomt geen presi dent aan de ongelukkige om standigheden, die in 'de nieuwe kleren van de keizer' zo doel treffend zijn geschetst. WASHINGTON - Als jongen van 14 schreef onafhankelijk presidentskandidaat John Bayard Anderson (58) in een schoolopstel over spinazie: hij vond het lekker, zijn vriendjes niet. In veel opzichten is hij nog steeds een man van af wijkende smaak - het politie ke recept dat hij Amerika voorschotelt, valt in de keuken van het Capitol in Washing ton, nog niet, tot ieders tevre denheid te bereiden. De kaarsrechte, grijsharige, ge brilde Anderson, een kruide- nierszoon uit Rockford in de staat Illinois, is in de woorden van de Democratische voor man in de Senaat, Robert Byrd, „vermoedelijk de meest capabele van de kandidaten, maar hij heeft geen kans om te winnen". Zodoende stemt Byrd voor Carter, want de aanvankelijke beweging in de Amerikaanse politiek die ABC heette alles beter dan Carter) is omgeslagen tot „in elk geval geen Reagan". Het betekent tevens dat John Anderson in de opiniepielin- gen tot minder dan 10 procent is gedaald, en dat is jammer. Hij telt officieel niet meer mee, hoewel hij ongehinderd door de omstandigheid dat een kleine marge de doorslag kan geven, de Amerikanen ten minste duidelijk zegt waar het op staat. Anderson verplettert in de loop van zijn toespraken de ge vaarlijke televisiedominees, die gelovigen pogen te organi seren binnen het raam van hun christelijk mandaat ten einde de Amerikaanse poli tiek te doordrenken van het christelijk beginsel. Zonder aanzien des persoons, maa ook zonder enige ambitie voo andere opvattingen plaats i te Toch is John B. Anderson een 'wedergeboren christen' en hij is dat reeds vanaf negenjari ge leeftijd. Een van zijn favo riete kinderspelletjes was 'dominee spelen'. En dan preekte hij inderdaad tot zijn zusje en zijn broertje, respec tievelijk koster en organist. Toen reeds leidde de kleine Anderson een georganiseerd leven en zijn dagboeken ver raden dat de meeste van zijn dagen 'fijne dagen' waren. Hij was als student al een zorgvuldig boekhouder en leerling. Elk flesje cola wprd verantwoord op papier, en meisjes kwamen nauwelijks in zijn bestaan voor. John Anderson Hij kwam terecht bij het minis terie van buitenlandse zaken als diplomaat, maar vond het feit dat hij die besluiten zelf niet kon beinvloeden onver draaglijk. Hij ontmoette zijn vrouw Keke(spreek uit: Kiki), een onvervaarde strijdster van Griekse komaf, en hij kwam in het Huis van Af gevaardigden, vooral dank zij de aanbeveling van de geestelijkheid en een niet te beteugelen werklust. Maar Anderson ontgroeide het volk dat hem had gekozen. Hij had steeds minder gemeeen met de burgers van Rockford en hun betrekkelijk benauwde kijk op 's werelds zaken. An derson besloot zich niet her kiesbaar te stellen en besloot president te worden. Hij had niets meer te verliezen en hij kan niets winnen, althans niet in 1980. Het is zijn groot ste uitdaging tot nu toe, zegt hij. Hij probeerde zelf een wat vriendelijker ogende bril dan het strenge donkere montuur waarmee hij begon. Dat hielp niets. En hij greep weer naar de vertrouwde donkere ran den, die hem iets strengs en belerends geven. Nog steeds, zegt Anderson, heeft hij kan sen. Hij volhardt dat de Ame rikaanse kiezer in de een zaamheid van het stemhok op hem zal stemmen als de keuze tussen Reagan en Carter on mogelijk blijkt. Volgens vele anderen blijven die kiezers dan gewoon thuis Het is jammer maar begrijpe lijk dat Anderson niet bij het debat tussen Reagan en Car ter werd betrokken. Want dan zou althans zijn gebleken dat de Verenigde Staten wel wat meer hebben te bieden dan mannen die hun opvatting conformeren aan zoveel be langengroepen, dat zij uit eindelijk als president niet meer zijn dan acteurs in een poppenspel, waarbij anderen aan de touwtjes trekken. An derson wenst te spreken voor de gematigde vleugel van de Republikeinse partij - die partij gaf hem daartoe niet de ruimte. John Anderson is zodoende met opgeheven hoofd op weg naar de eeuwige jachtvelden van de Amerikaanse politiek. Zijn politieke carrière begon toen hij in april 1956 tot openbaar aanklager van Winnebago County werd gekozen. Hij klaagt nog steeds, maar het oordeel van de jury lijkt anno 1980 reeds geveld. hervormd nederland Het omslagartikel van Hervormd Nederland behandelt de vraag of D'66 instemt met de idee van de beperkte kernoorlog. Na maan den geharrewar over wel of niet instemmen met de plaatsing van kruisraketten in Nederland is de partij tot een compromis geko men. Vorige week kwam dat via een amendement van Suzanne Bischoff uit de bus: "geen plaat sing onder de huidige omstan digheden". Rijst natuurlijk de vraag of die "huidige omstandig heden" zich zullen wijzigen. Aan staande zaterdag zal op het con gres van D'66 het ontwerpbe- leidsprogramma worden gepre senteerd waarmee de partij de verkiezingen ingaat. Waar moe ten de kiezers nu eigenlijk op af gaan? D'66 is bezorgd over de ontwikkelingen die kernbe wapening met zich mee brangt. Echter een onomwonden 'neen' komt er niet uit. De partij heeft haar geweten gesust door in een passage over kernwapens de zin: "het bezit en de bereidheid tot gebruik van kernwapens, zelfs voor verdedigingsdoeleinden is zedelijk onaanvaardbaar" op te nemen. Het conflict in de partij is ten einde. Maar wat is er aan dui delijkheid gewonnen? Een heel ander verhaal heeft oud ambassadeur van Saoedi-Arabië, Van der Meulen. Hij hoopt te kunnen sterven als een gelovige islamiet. Binnenkort verschijnt zijn boek met ervaringen als am bassadeur in Saoedi-Arabië. Van der Meulen heeft veel contact ge had met de islam. Het vaste ge loof vindt hij een heel positief punt van deze godsdienst. Over de verhouding tussen Israël en de Arabische landen zegt hij: "ik heb veel kritiek op het systeem van de kibboetsim gehad. Ouders stuurden kinderen erheen vanuit een idealistische en zeer diepe politieke overtuiging. Door een gebrek aan ouderliefde zijn er harde mensen uit gegroeid, die soms niet terugschrokken voor een moord. Dat heeft me bitter doen denken: de wereld weet nu hoe Israël recht doet. Je kunt mensen die niets meer te verlie zen hebben niet met geweld te gemoet treden". De verdoktering van Nederland is een artikel waarin de zin van het bevolkingsonderzoek centraal staat. Aangetoond is, dat wij in groten getale komen opdraven voor zo'n bevolkingsonderzoek. Het gaat tenslotte om onze ge zondheid, ons leven. Aan zo'n onderzoek, bijvoorbeeld naar tbc, kleven echter ook nadelen. Ten eerste is het onderzoek zelf slecht voor onze gezondheid. Het zich keer op keer onderwerpen aan röntgenstralen kan de kans op kanker doen toenemen. De fi nanciële kant van de zaak valt niet te onderschatten. Honderd duizenden guldens kost het dit soort onderzoeken te organiseren en te realiseren. Wel is het zo, dat veelvoorkomende ziektes als baarmoederhalskanker en long kanker nog te overzien zijn als zij vroegtijdig worden ontdekt. Hoofcommissaris van de Haagse politie dr. Peijster aan het woord over het geweten van een poli tieman. Na de weigering van twee politiemensen, Hopman uit Zwolle en Van Berkel uit Epe, mee te doen met de acties van de ME in Dodewaard zijn er vragen gerezen over "het geweten van de politieman". Mag hij zich ont trekken aan het handhaven van de openbare orde, als hij bijvoor beeld van mening is, dat men voor een goede zaak demon streert? Peijster is van mening, dat er aan het beroep van politie functionaris nu eenmaal nadelen kleven. Je hebt als taak de orde te handhaven en je kunt niet zeg gen: "Hier wordt de crue ver stoord maar 't gaat om een goed doel". L/n VRU NEDERLAND Een interview met de republikein Ronald Reagan. Kandidaat voor het komende presidentschap van de Verenigde Staten. Stabilisatie van de dollar, bedwingen van de inflatie en de industrie nieuw le ven inblazen zijn de eerste problemen die Reagan zou aan pakken. wanneer hij in het Witte Huis zit. Verder moet het ver trouwen in de wereldvrede her steld worden. "We moeten onze defensie zodanig versterken, dat een potentiële tegenstander zich wel twee keer bedenkt voordat hij ons durft in te schakelen". Reagan, die begonnen is als de mocraat kwam op een dag thuis en zei tegen zijn vrouw: "Nancy, ik ben er achter dat ik jaren een partij gesteund heb die verant woordelijk is voor dingen waar ik tegen ben. Toen ben ik republi kein geworden. De mensen hier hebben een sterke man nodig. Je moet ze het gevoel geven dat ze geleid worden". De topman van Bos/Kalis, Kraaije- veld van Hemert over de miljoe- nenorder van Argentinië. Vorig jaar gelukte het Bos/Kalis een or der van in totaal drie miljard gul den te veroveren voor het aanleg gen van een aardgasleidingennet voor de Argentijnse staatsgas- maatschappij. Ondertussen is daar in Nederland nogal beroe ring over geweest. Het commen taar van Kraaygveld van Hemert: "De regering heeft een krediet garantie afgegeven. Zij koos voor het standpunt: maximalisering van de welvaart, mimimalisering van de ethiek". Kraaijeveld zegt te beschikken over principes en hij gelooft zelfs in Argentinië ze genrijk werk te verrichten. "Tweehonderd Nederlanders vermengen zich in zo'n land met zeg tweeduizend Argentijnen. Dacht je dat er nooit eens gepraat werd oveT hoe men zich hier ge draagt, wat de mensen hier heb ben aan rechten. Ik zeg altijd: de grens van de graad van democra tie stijgt evenredig met de wel vaart". Tenslotte deze week een zeer le zenswaardige kleurenbijlage over het indianen-probleem in Canada. Een analyse over de Iraanse revolu tie door Victor Gerritse. "De bin nenlandse gevolgen van de gijze lingsactie zijn in de westerse me dia schromelijk onderschat". Volgens Gerritse zijn hier men sen aan het werk van wie wij snel geneigd zijn te denken in termen als massaverdwazing, geloofsfa natisme. "Het is echter zo, dat het Iraanse volk hun Sjah niet ver dreven heeft omdat zij hunker den naar parlementair liberalis me of sociale-democratie. Zij be tichtten de Sjah van veramerika nisering van de oorspronkelijke Iraanse cultuur. Waarom de aja- tollah onlangs zelf met voorstel len voor de vrijlating van de ge gijzelden kwam aandragen blijft vooralsnog onduidelijk. Het zou al te gemakkelijk zijn, aldus Ger ritse om te verwijzen naar de hui dige oorlogsomstandigheden. Zijn vraag is. of met het beëindi gen van de gijzeling ook het einde van de revolutie in zicht is. Wat moeten we met Suriname? Hier komt het kort gezegd op neer in het artikel van Herman Vuijsje over de situatie in Suri name. Binnenkort moet het Ne derlandse parlement zich uit spreken over de verlenging van het verdrag inzake de militaire missie aldaar. Het gaat echter niet aan een verdrag in stand te hou den die als voeding kan dienen voor de opbouw van een politiek machtsapparaat. De regering Chin A Sen zegt een behoorlijke en onafhankelyke rechtspraak na te streven. En minister Haakmat wil een op menselijke maat ge sneden samenleving, waarin de rechten van de mens hoogty vie- MAC A7 INF. Onder de kop Een pelgrimstocht met prikkeldraad geeft EM een commentaar op de afgelopen bis schoppensynode. Wat wij nu moeten met de uitkomsten van de synode? Bisschop Ernst hoopt dat de mensen deze synode niet alleen zullen beoordelen naar de eindteksten, maar vooral ook naar wat zich daar heeft afge speeld. Bisschop Ernst merkt verder op, dat de toespraak van de Paus geen synodestuk was, omdat hij de aanbevelingen slechts gedeeltelijk weergaf. "Uit deze weegave blijkt de vrees van de Paus dat ten gevolge van de synode en voordat zijn Exhoratio tot stand komt, mensen wegen zullen inslaan die afwijken van de leer die op dit moment in de kerk geldig is". Ook het omslagartikel van EM is gewijd aan de veelbesproken "roze middenpartij" D'66. De partij voert oppositie op een re delijke manier. Deze opstelling veroorzaakt een behoorlijke po pulariteit. Wie zijn de kiezers. Alweer een NI PO-onderzoek met een analyse van Feme Hoo- gendijk. Kamerlid Brinkhorst ontnuchterend: in enquetes doen we het altijd stukken beter dan bij de verkiezingen". D'66 is een partij met een gemeleerde ach terban. "Redely k denkende eco nomen. milieu-freaks, intellec tuele idealisten en goed opgelei de maar uiterst naïeve bloemen kinderen, aldus een D'66-Ka- merlid. "Wy D'66-ers dragen het hart links en het verstand rechts". Nu maar afwachten hoe de pet staat. ANNELOES TIMMERIJE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21