Expositie over jubilerende zusters „Bewoners mogen in tolhuis blijven" „Gewone" leden bij Wassenaarse bouwvereniging Man ook van moord op Zweedse meisjes verdacht Warmondse 'zandkoning Menten. Ruimte van scholen in Voorhof niet uitgebreid I agenda WASSENAAR - Er verschijnen nieuwe statuten bij de Wasse naarse bouwvereniging. De hui dige 54 aandeelhouders worden gewoon lid en de bewoners van huizen van deze bouwvereniging kunnen nu eveneens lid worden. Dat blijkt uit mededelingen van het CDA-raadslid Otte tijdens de vergadering van de commissie Maatschappelijke Voorzieningen gisteravond. Volgens Greep (PvdA) en Otte die namens de gemeente in het be stuur van de vereniging zitten zijn er plannen voor een nieuw te bouwen gemeenschappelijk kan toor voor de Wassenaarse bouw vereniging en de katholieke bouwvereniging. Dat zou dan een eerste stap naar samenwerking zijn. De bewoners zullen via hun vertegenwoordigers twee leden in het bestuur kunnen benoe men. Als aanvulling op deze mededelin gen gaf de PvdA-er Greep gege vens over de vele activiteiten die het afgelopen jaar waren onder nomen. Naast het plan Spin- baan-noord, noemde hij het fraaie complex bejaardenhuizen aan de HiUenaarlaan. Ook is er op beperkte schaal een programma voor isolatie van woningen uit gevoerd. Pas als Spinbaan gereed is zal daaraan op grote schaal verder worden gewerkt. Er waren en zijn nog steeds problemen met Casema. Volgens Greep oefent deze onderneming onbehoorlijke druk uit op mensen die weigeren mee te werken aan de kabeltele visie. Deze mensen hebben een voorkeur voor het centraal an tenne systeem. De bouwvereniging heeft de han den vol aan de renovatieprojec ten in Kerkehout en het Oost- dorp, waarvoor veertig lege wis selwoningen zijn bestemd. Die komen in de plaats van caravans, die niet hebben voldaan als tijde lijke behuizing. Het bestuur hoopt dat beide plannen voor re novatie in januari in de gemeen teraad worden behandeld. In een reactie zei Nieuwenhoven (D'66) het bezwaarlijk te vinden dat de gemeenteraad geen in spraak heeft bij statutenwijzi ging, maar wel grote kredieten verstrekt aan de bouwvereni- PvdA vergadert in Leiderdorp LEIDERDORP - De PvdA-afde- ling Leiderdorp heeft vanavond een openbare ledenvergadering in 'De Sjelter'. De aanvang is 20.00 uur. Op de agenda staat on der andere het voorstel om het raadslid Frans Leynse kandidaat te stellen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Tevens zal het rapport over de huisves ting in Leiderdorp worden be sproken. WASSENAAR - De 31-jarige Ha genaar die is aangehou den op verdenking van de moord op de 11-jarige Edith Post uit Wassenaar, zou ook de moord op twee Zweedse meisjes, begin dit jaar, op zijn geweten hebben, zo blijkt uit mededelingen van de Haagse justitie. Officieel wordt de man alleen verdacht van de moord op Edith Post, maar er zijn bewijzen gevonden, waar uit blijkt dat hij ook tc maken kan hebben gehad met de moord op de 18-jarige Schiedamse Emy den Boer, die in april van dit jaar doodgeschoten werd ge vonden in het Brabantse Nistel- rode. Ook wordt hij in verband ge bracht met de moord van vorig jaar op de 12-jarige Haagse Thialda Visser, die gewurgd uit de Laakhaven in Den Haag werd gehaald. Begin dit jaar maakten de twee Zweedse meisjes Gun Johans son (18) en Ann Johnsson (19) een trektocht door West-Europa. Ze verbleven ook enige tijd in Ne derland, onder meer in Den Haag en Rotterdam. Daarna verdwenen ze spoorloos. Op 8 mei werden ze doodgeschoten gevonden in de bossen bij het Belgische Luik. J.D.H. wordt nu ook verdacht van verkrachting. Een vrouw heeft hem herkend uit een groot aan tal foto's. De politie elders in het land is gevraagd om informatie over niet-opgeloste moorden op meisjes en vrouwen. Het gerech telijk laboratorium in Rijswijk is bezig met onderzoek van mo gelijk bewijsmateriaal, aldus de Haagse justitie. ging. Wethouder Van der Klaauw wist ook niet precies of de ge meente nog betrokken zou kun nen worden bij een advies hier over aan de minister van Volks huisvesting. Hij was wel blij met de aanstelling van een woning- maatschappelijk werker. Waar door de gemeente van een derge lijke functionaris af zou kunnen zien. Mevrouw Van der Heiden (Werkend Wassenaar) vond het erg ongelukkig dat de aspirant bewoners van huizen van de Wassenaarse bouwvereniging geen lid kunnen worden. Bij de katholieke bouwvereniging is dat volgens haar wel mogelijk. Otte zei dat daarover een harde strijd was gevoerd binnen het bestuur, maar dat zo'n bepaling er nu nog niet in zat. DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 Congregatie St. Elisabeth bestaat 100 jaar Het Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht in Leiden, één van de vroegere activiteiten van de jubilerende zusterscongregatie. Het zieken huis is nu echter in Leiderdorp gevestigd en wordt daar beheerd door een stichting. LEIDERDORP - "Honderd jaar zusters van de con gregatie St. Elisabeth". Dat is het thema van de tentoonstelling die vrijdag en zaterdag is gewijd aan het eeuwfeest van deze congregatie. De expositie vindt plaats in het gebouw "De Menswording" in Leiderdorp. Het is de bedoeling dat de bezoe kers aan de hand van de tentoon stelling antwoord krijgen op de vragen: "Wie zijn deze zusters, wat hebben zij gedaan en waarom hebben zij zo een bijzondere bin ding met Leiden en omgeving?" Honderden foto's en duizend en één attributen zijn verzameld om een zo goed mogelijk beeld van deze orde te kunnen geven. Pop pen zijn aangekleed met habijten die de afgelopen 100 jaar werden gedragen. Wijkverpleging üm toen vast een tipje van het "his torische habijt" op te lichten; de congregatie der religieuzen Peni- tenten-Recollectinen van de re guliere derde orde van de Heilige Franciscus van Assisi, genaamd Elisabeth-stichting Breda (zo luidt althans de volledige naam) werd in 1880 in het leven geroe pen. De congregatie stichtte on der meer in 1892 het Elisabeth Ziekenhuis dat eerst in Leiden stond en later naar Leiderdorp verhuisde. In 1970 deden de zus ters overigens afstand van het ziekenhuis dat overging in een stichting. Maar nog altijd zijn ve len van hen aan het ziekenhuis verbonden. Ook de bouw in Noordwijk, Hillegom en Lisse mag aan de orde worden toege- De zusters van deze congregatie worden ook de voorlopers van de wijkverpleging in deze regio ge noemd. Zij hebben althans in hel kader van de vele veranderingen die in dit werk plaatsvonden e belangrijke bijdrage geleverd. Ter gelegenheid van het eeuwfeest is aan de hand van Frans Oude- jans, perschef van het bisdom Breda, een boekje verschenen onder de titel "Gezonden naar de zieken". In dat boekje wordt een beeld geschetst van de congrega tie de afgelopen honderd jaar. De openingstijden van de tentoon stelling in "De Menswording" aan het Heelblaadjespad in Lei derdorp luiden als volgt: vrijdag 31 oktober van 20.00 tot 23.00 en zaterdag 1 november van 10.00 tot 16.00 uur. bejaardenhuizen Tijdens de expositie zijn zusters 1 de H. Elisabeth aanwezig eventuele vragen van belang stellenden te beantwoorden. Al jaren probeert Menten het tol huis en het terrein aan te kopen. Aanvankelijk had hij plannen om het tolhuis te restaureren en er een restaurant te vestigen. Het hele terrein zou dan recreatiege- OEGSTGEEST/LEIDEN/WARMOND - "Wat ik met het tolhuis ga doen, laat ik van de bewoners afhangen. Als zij willen blijven zitten vind ik het best. Wanneer ze akkoord gaan met vervangende woonruimte die ik ze aanbied vind ik het ook best." De Warmondse 'zandko- ning' Menten wordt waarschijnlijk de eigenaar van het tolhuis en omliggende stukken grond en water aan de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest. De gemeente Lei den is op dit moment nog eigenaar van het huis en de grond eromheen. bied worden. Later sprak hij er over om er zelf te gaan wonen. De bewoners zouden dan het huis moeten verlaten en kwamen in opstand. Bovendien gaven ze te kennen dat ze zelf ook belang stelling hadden om het huis te kopen. De hele zaak sleept nu al jaren. Onlangs werd bekend dat de gemeente Leiden toch weer met Menten in zee wil gaan, maar dan wel onder bepaalde voor waarden. Wat Menten nu van plan is met het terrein is ondui delijk. Als hij alles koopt moet hij de huurovereenkomst die de ge meente met de bewoners heeft gesloten onverkort overnemen. Het is ook mogelijk dat hij'in overleg met de bewoners, hun vervangende woonruimte aan biedt. Met de eigenaar van de manege die zich ook op het ter rein bevindt zou Menten al een overeenkomst hebben gesloten. Binnen één maand nadat de raad het verkoopbesluit van het huis, de grond en het water heeft goed gekeurd zal Menten aan Korbee een vervangend stuk grond in er fpacht aanbieden. Rector verlaat Rijnlands Ly< ceum OEGSTGEEST - Rector H. van Mierlo van het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest zal deze functie aan het eind van dit schooljaar opgeven. Van Mierlo wordt onderwijsin- specteur bij de overheid. Hij is nu bijna twintig jaar aan het Lyceum verbonden. "Na zo'n tijd is geloof ik de tijd wel aangebroken om te verkas sen", aldus van Mierlo. Er is op de school een uitgebreide democratische procedure opgezet, die de opvolging van Van Mierlo moet gaan rege len. Blij Menten hierover "Korbee mag er van mij blijven zitten, maar hij is veel te blij met dit voorstel. Hij zal er namelijk toch binnenkort uit moeten in verband met de omlei ding of de uitbreiding van de Haarlemmertrekvaartweg. Als ik hem een nieuw stuk grond aan biedt is hij dus altijd beter af. De gemeente Oegstgeest heeft in- derdaacf bedongen, dat de moge lijkheid voor een verandering aan deze weg open moet blijven. De bewoners van het tolhuis, de familie Rozeboom en de socio- graaf Hoek met zijn vriendin zijn verheugd en verrast over de woorden van Menten. Geen van hen voelt er voor om de woning te verlaten. "Het is een uitspraak met perspectief', aldus Roze boom,"maar ik moet hem eerst zwart op wit zien. Als alles in goede harmonie met Menten kan verlopen ben ik daar natuurlijk blij mee. De gemeente Leiden laat wel verstek gaan in deze zaak. Wij weten officieel hele maal niet dat er weer plannen zijn om ons huis te verkopen en dat terwijl ik nog steeds ergens sta ingeschreven als kandidaatko per. Ik heb al eerder aan de ge meente laten weten dat ik meer informatie wil hebben over deze zaak. Wij moeten alles maar uit de kranten halen. Ik vind het een zaak van burgermansfatsoen dat ze ons wat beter zouden inlich ten". Buurman Hoek: "Het is de meest verheugende mededeling die Menten kan doen. Als het maar geen afleidingsmanoeuvre is, want hij moet het ook nog restau reren." Inderdaad staat er in de overeenkomst met de gemeente Leiden, aie nog door de raad moet worden goedgekeurd, dat de nieuwe eigenaar zodra dat mogelijk is het pand moet restau reren. Dat kan echter niet eerder dan wanneer er overeenstem ming met de bewoners over ver vangende woonruimte is bereikt. Haarlemmertrekvaart (archieffoto) LEIDERDORP - Er was van alles te doen gisteren in het verpleegtehuis aan deHoogmadese weg in Leiderdorp. Het Nationaal Rheumafonds had daar een creatieve dag voor mensen die aan rheuma lijden georganiseerd. Veel rheumapatiënten zijn naar aanleiding van zo'n creatieve dag tot een bepaalde handenarbeidhobby gekomen. De dag werd goed bezocht. LEIDERDORP - De gemeen schappelijke ruimte van de twee kleuter- en lagere scholen 'De Regenboog' en 'De Vogelweid' in de Leiderdorpse wijk Voorhof zal niet worden uitgebreid. De plan nen om een apart functionerend onderkomen te realiseren werd gemaakt op aandrang van de buurtvereniging en de Hervorm de jeugdraad die een eigen ruim te nodig hebben. De raad besloot indertijd op voor stel van het college geld beschik baar te stellen om de bouwplan nen te maken. De gemeenschap pelijke ruimte moest namelijk een eigen ingang krijgen en eigen toiletten om zodoende ook 's avonds te kunnen worden ge bruikt. De uitvoering hiervan was geraamd op 40.000 gulden. Dit bedrag blijkt echter zo'n 30.000 gulden hoger te liggen. Het college heeft daarom besloten terug te komen op haar eerder gedane voorstel en ziet af van enige plannen om de gemeen schappelijke ruimte nog te ver- bouwen. Jongetjes spaarden merkplaatjes WARMOND - De rijkspolitie van Warmond heeft gistermiddag vier uit het dorp afkomstige jon gens van 10 en 11 jaar oud aange houden. De jongens hebben in de herfstvakantie een dertigtal merkplaatjes van auto's afge- sloopt. De verzamelwoede, zij spaarden "automerken", was wat uit de hand gelopen. De meeste plaatjes zijn later bij de "verza melaars" thuis teruggevonden. Een en ander deelde wethouder Verdier gisteravond mee in de vergadering van de schoolraad. Verder stond hij welwillend te genover het idee van de Koningin Julianaschool om een dependan ce van de kleuterschool 'De Rui- genhoek' binnen het schoolge bouw te laten functioneren. "We moeten alleen erg uitkijken dat we geen nieuwe kleuterschool stichten in het oude gedeelte van Leiderdorp. Maar een uitbreiding is voor kinderen die in de wijk van de Julianaschool wonen wel een uitkomst", aldus de wethou der. Gemeentepand in Wassenaar gekraakt WASSENAAR - Het gemeente- pand Johan de Wittstraat 9 en 9a is sinds kort gekraakt. Twee jon gens zijn er onlangs ingetrokken. Het gebouw, een woning met een winkelpand staat sinds maart leeg en is door een ingewikkelde transactie in handen van de ge meente geraakt. Volgens de ge meente waren er verbouwings plannen. De gemeente zegt van plan te zijn de kraakactie zo snel mogelijk te beëindigen. Op wat voor manier wordt niet gezegd. Gemeente ambtenaar Kan: "Nee, we heb ben geen namen van de krakers, maar we weten wel wie het zijn." Wanneer de gemeente de krakers via een uitspraak in een kort ge ding wil dwingen het pand te verlaten is dit in principe alleen mogelijk wanneer een naam van een kraker bekend is. DONDERDAG Leiden Groenoordhallen - Pasar Gambir. Koets o theek - Kruisstraat 30, Shakey Sam Blues Band, 22.00 uur. Kantine Dienst Sociale Werkvoorzie ning - raadscommissies economische zaken, personeelszaken, maatschappe lijke aangelegenheden, volksgezond heid en cultuur. Hooigracht 15 - forum over Buikhuisen, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, de film Derzoe Oezala van de Japanner Akira Kurosawa, 20.00 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur voor invali den, .9 tot 20 uur. Architectenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 tot 21.30 uur. Architectenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr van 14 tot 16 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, van 20-21.30 uur. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73b, disco van 20 tot 22.30; vrij van 15 tot 17 uur soos. Caeciliastraat 18 - open avond Leidse Werkgroep Homoseksuelen, 21.00 uur. Filmhuis LVC - Argentijnse film Opera tie Bloedbad APOTHEKEN De avond-, nacht-, cn Zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 24 tot 31 okt door Centraal apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; apotheek Boekmer, Florijn 19, Winkelhof Leiderdorp. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel ten zuiden van de Rijn 121753. Lciderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. Wei', 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. WETHOUDER: WOONWAGENS LIEFST NAAR HOGE KLEI WASSENAAR - "Als de woonwagens aan de Ruigelaan al weg moeten, dan zie ik ze het liefst op de Hoge Klei." Dat zei de Wassenaarse wethou der Van der Klaauw (CDA) gisteravond tijdens de commissievergade ring Maatschappelijke Voorzieningen. Eerder op de avond zei hij bij de bespreking van een informatiebulletin over dit onderwerp dat hij de juiste vervangende plaats nog liever even in het midden hield. Volgens zijn zeggen wilde hij de inspraakprocedure eerst nog afwachten. Van der Klaauw deelde mee dat hij een ontmoeting heeft gehad met de huidige bewoners aan de Ruigelaan. Die zouden volgens hem allemaal graag dichter bij het dorp staan en dan het liefst op de Hoge Klei. De VVD-le- den van de commissie willen de accommodatie aan de Ruigelaan verbe teren. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teletoon 071 -144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoen. Bi| automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post (254,10 Losse nummers f 0,65. S.J. de Groot (geestelijk Ch. Lennartz, Maredijk Alq. redactiechef: A. van Leeuwen Plv Alq. redactiechef'- J. M. J. Post Rubriekchefs. J Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) B. Paauw (binnenland) Ruygrok-Hoogeveen P J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairc 071-133202 Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K, Prins 01711-11266, Zoeterwoude. R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2