Ajax-NEC: weer een treurspel Tonego: wel klasse maar nog geen team Vrij spe J wmm- „Feyenoord voelt er niets voorjezek al te laten gaan Keje Molenaar breekt kuitbeen bij winnende Amsterdammers Yan der Wiel verliest opnieuw Tegen Verviers in Vijf Meihal MA. £iÈW- DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 ROTTERDAM - Feyenoord-direc- teur Peter Stephan weet niet precies wat hij aanmoet met het bericht dat trainer Jezek zijn contract met de Kuipclub niet wil verlengen. Hoewel de Tsje chische oefenmeester zelf zijn besluit al heeft genomen, hoopt Stephan hem in een nog volgend gesprek op andere gedachten te kunnen brengen. „Aant Feye- noord is nog niet toe aan een ver trek van Jezek", stelt de direc teur. „We voelen er dan ook niets voor hem zomaar te laten gaan en zullen alles doen om hem te behouden". het beter is voor Feyenoord dat ik na dit seizoen vertrek. Niet dat ik uitgekeken ben op de spelers, maar ik zie bij sommigen geen ontwikkeling in hun full-prof- zijn". Verwijten ROTTERDAM - Lars Bastrup, de 25-jarige aanvaller van het Deense elftal en Aarhus, neemt vandaag een definitieve beslis sing over het aanbod van Feye noord. Directeur Peter Stephan bood de spits een contract aan voor bijna tweeëneenhalf jaar, waarover de Deen zich gisteren nog wilde beraden. Dié poging lijkt ech ter weinig kans van slagen te hebben. Jezek is best bereid te praten, maar heeft een paar bezwaren die niet zo ge makkelijk weg genomen zullen kunnen worden. De voornaamste reden dat de oefenmeester al in een vroeg stadium zijn vertrek heeft aangekondigd „officieel" stelt Jezek; alleen terloops", zegt Stephan) is de oppositie die hij bij sommige spelers ontmoet. ,Jiet is moeilijk verder werken met voetballers die het niet allemaal met je eens zijn", constateert de coach, die vermoedelijk met een voorhoofdholteontsteking thuis is. ,Jk heb dan ook het gevoel dat Jezek doelt daarbij op de verslapte mentaliteit die hij („maar niet alleen bij Feyenoord") bespeurt bij zijn pupillen en die vertaald werd in verwijten aan zijn adres. De spelers van Feyenoord bekriti seerden in een eerder stadium de geringe bewegingsvrijheid die zij na wedstrijden kregen van de op discipline gestelde Tsjech. Daar bij kwamen nog terloopse opmer kingen dat Jezek zich te angstig opstelde (vooral voor en tijdens de EC-wedstrijden tegen de ama teurs van lives Tampere) en dat hij te eenzijdig gerichte trainin gen gaf. Stephan zet die opmerkingen bij in de categorie „kleine zaakjes, die na twee jaar kunnen voorko men", maar Jezek voelde zich daardoor duidelijk aangetast in zijn eer. Wel was hij bereid de oe feningen te wijzigen (,Ze doen sindsdien hetzelfde, alleen op een andere manier") maar de gerou tineerde Oosteuropeaan wil zich niet laten voorschrijven hoe hij moet werkenzo laat hij door schemeren. JZelfs al bereik je alles wat er te bereikén valt, dan nog zul je over de werkwijze van een tiainer niet uitgepraat raken. Het kan natuurlijk altijd be- Voldoende Omdat zijn manier van trainen en coachen wèl ter discussie werd ge steld, acht Jezek het beter niet aan een vierde seizoen in Rotterdam te beginnen. ,Jn Nederland is twee, drie jaar bij een club vol doende voor een trainer. Boven- Leidse zege kan pret toch niet drukken Feyenoord dat ik na dit seizoen HAAKSBERGEN - Hoewel chau vinisme en opportunisme in Haaksbergen gisteravond hand in hand gingen werd het desal niettemin een gezellige boel daar in Overijssel. Maling had het 1000-koppige publiek (het halve dorp was uitgelopen) namelijk aan de 117 punten die bezoeker en ongeslagen lijstaanvoerder Parker Leiden vrij soepeitjes op het scorebord bracht, oog had men slechts voor de verrichtin gen van het eigen Hatrans Tone go dat op warrige, maar bijzonder enthousiaste wijze 91 punten bij een graaide. Elke doelpoging van de favorieten, of die nou mis ging of raak, werd met groot gejuich begroet, elke dunk met enorm dien heb ik geen honderd procent zekerheid dat de Tsjechische au toriteiten me nog een jaar zullen toestaandat moet ik altijd eerst vragen. Alles bij elkaar leek het me daarom goed mijn vertrek nu al aan te kondigen. Dat is beter dan op het laatste moment. Ik heb het Feyenoord dan ook meege deeld; daar zouden we later in derdaad nog een gesprek over hebben". Tijdens dat gesprek wil vooral di recteur Stephan de trainer alsnog overhalen zijn besluit te herzien. ,fkzou het erg jammer vinden als dat nieï lukte, want waar haal je een trainer vandaan die een tweede plaats bereikt en de kwartfinale in de Europa-Cup? Ze zijn er wel, maar toch van een ander niveau. Nogmaals, we voelen er niets voor hem te laten gaan" PAUL DE TOMBE applaus ontvangen en elk foutje van de tegenstander met hoon gelach afgedaan. Kortom een thuispubliek van jewelste, dat niet maalde om de nederlaag, maar dat gewoon zorgde voor een aantrekkelijke ambiance, een doordeweekse eredivisiewed strijd méér dan waardig. BOB, het kan dus wel. Zes punten meer slechts heeft To nego dan het triest onderaan de ranglijst bungelende nieman- dalletje uit Oud Beijerland, maar desondanks bestaat er een we reld van verschil tussen de num mers laatst en voorlaatst van de competitie. Niet alleen qua sfeer, maar vooral qua inzet, spel en or ganisatie. Natuurlijk, BOB heeft ook betere tijden gekend, maar zo enthousiast bezig als in Haaks bergen was men in Oud Beijer land toch nooit. Onbegrijpelijk trouwens dat dit toch redelijk inelkaar stekende team met zijn dolenthousiaste supportersscha- re het momenteel met een derge lijk lage klassering moet doen. Niet alleen verdient men daar in Haaksbergen beter, het zou ook eigenlijk moeten kunnen. Maar dan dienen de oosterlingen, dat moet toch als minpunt wor den beschouwd, wel eerst eens les nemen in het verdedigen, een zeer essentieel onderdeel bij het basketbal. Of zoals Leiden-coach Han Wallaart het na afloop uit drukte: "Ik snap die coach (Wim van Ek, red.) niet helemaal. Hij heeft best een leuke ploeg, maar hij doet er erg weinig mee. Met zo'n team spelen is een uitdaging, AMSYERDAM (GPD) - Ajax heeft een nieuw deel toegevoegd aan het treurspel, dat het dit seizoen afwerkt. Tegen NEC slaagde het er welis waar in om na vier nederlagen op rij eindelijk weer eens te winnen (2-0), maar daar staat tegenover dat dat gebeurde in een eerste-di- visie-achtige wedstrijd, waarin voor de kwaliteit alleen een plaats werd ingeruimd op de momenten dat Arnesen en Ophof hun doelpunten afleverden. Voor het overige kon alleen worden vastgesteld dat de Amsterdam mers hun dieptepunt opnieuw hebben verlegd en dat de medi sche staf wederom aan het werk is gezet. Keje Molenaar, pas terug van weg geweest na een buikspierblessu re, zal zeker zes a acht weken op non-actief staan, omdat hij aan een duel met Hendriks en Jacobs een gebroken kuitbeen over hield. Libero Steen Ziegler kreeg eveneens een schop tegen de kuit, waardoor hij in de rust moest afhaken en na afloop te ho ren kreeg dat hij donderdag niet met Lerby, Arnesen en Jensen kan afreizen naar Rome waar za terdag de interland Italië-Dene- marken wordt gespeeld. Eerste winst voor Noren BERN - De eerste wedstrijd van Zwitserland in groep vier van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1982 in Spanje is in Bern op een bla merend verlies van 1-2 tegen Noorwegen uitgelopen. Voor de Noren was het de eerste zege in groep vier. Eerder verlo ren ze met 0-4 van Engeland en speelden ze met 1-1 gelijk tegen Roemenië. Er waren 14.000 toeschouwers in het stadion in Bern. De stand in groep vier is: 1. Roemenië 2 1 1 0 3 3-2 2. Noorwegen 3 1113 3-6 3. Engeland 4. Zwitserl. 5. Hongarije 2 10 12 5-2 10 0 10 1-2 0 0 0 0 0 0-0 De grote vraag is nu dan ook welke reservisten trainer Beenhakker zal moeten opstellen tijdens de return tegen Bayern München in het Europa-Cuptoernooi. Vol gende week woensdag zal name lijk ook nog eens Dick Schoena ker ontbreken, die gisteren van de UEFA te horen kreeg dat hij is geschorst. Dat wordt dus puzzelen voor Been hakker, nu Van Dord gestopt is en Bonsink is vertrokken. Verder zijn Meutstege, Van Geel en Van Roon geopereerd, een staan be halve Molenaar, ook Ling, en Wijnberg op de blessurelijst. Het zegt genoeg over de omstandigr heden waaronder Ajax momen teel moet spelen. Tegen NEC luk te dat duidelijk niet. De spelers holden soms als over hun toeren gedraaide robotten over het veld. Van creativiteit was maar zelden sprake en omdat het broodnodi ge doelpunt zo lang uitbleef raak ten de toeschouwers ook nog eens hun geduld kwijt. Althans het kleine groepje dat overgeble ven is van het legioen. Voor het vervelende nummer dat tegen de zeer povere Nijmegenaren werd afgewerkt, meldden zich slechts 4500 volhouders, een aantal dat dit seizoen nog niet eerder was „bereikt". Kwaad Van dat clubje reageerde een vierde gedeelte zich erg kwaad af. Met name op voorzitter Ton Harmsen, die er op niet mis te verstane wij ze aan werd herinnerd dat hij voor de competitie een uiterst merkwaardig transferbeleid heeft gevoerd, door onder ande ren Simon Tahamata te laten ver trekken. Trainer Beenhakker werd daarentegen regelmatig toegejuicht als wilde de F-side daarmee duidelijk maken dat hij in elk geval niets aan deze situatie kan doen. Het zou ook niet reëel zijn om Beenhakker op dit moment aan de kant te zetten ook al hangt die dreiging meer dan ooit boven zijn hoofd nu de landskampioen zo nadrukkelijk met zichzelf over hoop ligt en nu al van een verlo ren seizoen kan worden gespro ken. Eert van de weinigen, die gis teravond nog een lichtpuntje zag was uitgerekend de trainer van de verliezende partij, Leen Looyen: „Zondag zag ik het in die wedstrijd tegen Sparta helemaal niet zitten, maar na vanavond heb ik weer hoop". Looyen wekte daarmee de indruk alsof hij een andere wedstrijd na- beschouwde. Afgezien van leuk individueel werk van Heisper, die Boeve meerdere malen dolde, De Groot en Meijers stelde NEC in De Meer niets voor. Alleen in het eerste kwartier wist het ge handicapte Ajax angst aan te ja gen, verder pastehet zich ge makkelijk aan aan de uiterst zwakke tegenstander. In het eer ste bedrijf liet Ajax slechts één opvallende actie noteren: een kopbal van Kieft op de lat. In de tweede helft dreigde een ge dwongen opzetting Ajax te zullen opbreken. Omdat Ziegler had moeten afhaken nam Jensen zijn functie van libero over en ver scheen Wiggemanse in de voorste linie. Het gevolg was dat NEC eindelijk wat initiatieven begon te ontplooien waaraan echter een abrupt einde kwam toen Frank Arnesen de bal uit een vrije trap juist buiten het strafschopgebied met een prachtige diagonaal rechtstreeks naar de uiterste hoek van het door Schellekens verdedigde doel zond. Beslissing Tien minuten later was de wed strijd opeens beslist toen Jensen en Lerby de voorbereiding ver zorgden voor het beslissende doelpunt van Ophof: 2-0. Het wa ren de enige hoogtepunten in een wedstrijd waarin Ajax aantoonde dat het einde van het aftakelings proces nog altijd nog niet in zicht BADEN - John van der Wiel heeft een slechte start bij het schaak festival van Baden. Na zijn verlies in de eerste ronde, verloor hij gis teren van de Israëlische groot meester Liberson. Met Seirawan bezet de Leidenaar de laatste plaats in het toernooi. Beljawski, Byrne, Liberson, Nunn, Spasski en Waganjan gaan aan kop met U/2 punt. Jan Timman heeft zijn kansen op de zege in het internationale schaaktoernooi van Buenos Ai res behoudën. De Nederlandse grootmeester brak zijn partij in de negende ronde tegen lijstaan voerder Larsen (Den) af. Larsen je hebt weinig te verliezen. Maar dan moet je die kans natuurlijk wel grijpen en niet alleen toekij ken". Van Ek lijkt inderdaad tot nu toe weinig toegevoegd te hebben aan de individuele klasse die een aan tal van zijn spelers van huisuit heeft meegekregen. Het is na tuurlijk wel aardig dat dunkko ning Antonio Martin nummer één staat op de topscorerslijst. Craig De Witt veel punten en veel rebounds laat noteren, Glen Om- anette een ideale man binnen de bucket is en Pieter Scheurwater de bal best goed opbrengt, maar als de heren zonder uitzondering met hun eigen wedstrijd bezig zijn kom je nimmer tot een maximale teamprestatie. De zone hing als los zand aan elkaar en het onbegrip was vaak groot. Niet dat Tonego slecht speelde, geens zins, want nogmaals de indivi duele klasse staat borg voor leuke dingen. Maar het zou veel beter kunnen. De schakels zijn er, nu nog iemand om ze aaneen te smeden. Leiden, met zijn gedisciplineerde defensie, had in elk geval weinig moeite om het zaakje te ontrafe len. Hoewel Omanette uitstekend speelde en haast niet te stoppen was (31 punten) en later ook An tonio Martin een flinke duit in het zakje deed trok de ploeg van Wallaart met zo'n gemak gaten in de zone van de tegenpartij dat het van meet af aan duidelijk was dat het een eenvoudige overwinning zou worden. Telkens stond of kwam er wel een Leidse speler in riante schietpositie, telkens plof te de bal in het net. Ruimte ge noeg bleef er daarbij nog over voor de break, want Puidokas en Van Solm plukten gemakkelijk (vooral de missers van DeWitt) en transporteerden snel. En voor Tony Parker was het uiteraard weer een uitgelezen avond. Hij gedijt nu eenmaal erg goed als een tegenstander het op de free lance-toer gooit en dat was nu dus het geval. Bij rust was het verschil al opgelo pen tot 38-62 en hoewel kansloos bleef Tonego er tot groot plezier van het publiek de beuk ingooi en. Daarom bleef het tot het eind toe bijzonder aardig, (Leiden wilde best in dit klimaat), ook al was de spanning ver te zoeken. Schreeuwen, gillen, juichen; de argeloze toeschouwer die in de tweede helft zou zijn binnenge treden zou denken dat Tonego met dertig punten voorstond. Dat het omgekeerde het geval was kon de pret in Haaksbergen to taal niet drukken. Mooi toch zo Score Leiden - Tony Parker 26, Puidokas en Kruidhof 18, C. Plaat 13, Woudstra 10. Kip en M. Plaat 8 (Bruinsma geblesseerd). Tonego - Omanette 31. Martin 26, DeWitt en Vanderberg 8, Van der Poll 6. Scheurwater en Sibilo 4 en Smid 2. AD VAN KAAM Frank Arnesen wipt de bal over NEC-doelman Schellekenseen Ajax-doelpunt lijkt in de maak. De Nijmeegse verdediger Willemse zal echter op de doellijn redding brengenzoals ook Schoenaker (l) en de NEC-spelers De Groot en Visser even later kunnen constateren. is leider met 7 punten en éen af gebroken partij, gevolgd door Ljubovic (Joeg) met 5,5 uit 8, de Rus Karpov, die remiseerde met Kavalek en de Zweed Andersson (remise tegen de Argentijn Pan- no) staan derde, met vijf uit acht. Vijfde is Timman met 4,5 pnt en 2 afgebroken partijen. LEIDEN - Het thuisduel van Parker Leiden in de tweede ronde van de strijd om de Eu ropa Cup II tegen Verviers zal toch in de Vijf Mei hal worden gespeeld. De wedstrijd wordt afgewerkt op dinsdag 4 no vember en begint om half ne gen. Aanvankelijk waren er problemen gerezen omdat zowel de accommodatie aan de Boshuizerlaan alsook de Groenoordhal bezet waren. Met medewerking van de NeVoBo, de Universitaire Sportraad en de Sportstich ting kon het programma in de Vijf Meihal alsnog worden verzet waardoor Verviers toch in vertrouwde omgeving bestreden kan worden. Mocht Leiden, dat op 11 november de return in Belgie speelt, door de tweede ronde komen dan zal de club opnieuw met de Sportst lichting en Groenoordhaldirecteur De Jong rond de tafel gaan zitten om plaats en tijd van de vol gende EC-duels te bespreken. (ADVERTENTIE) HEBTU HETGOEDE NIEUWS ALGELEZEN? Het staat levensgroot in deze krant: Europa Meubel Benthuizen opent een nieuwe vestiging in de Dorpsstraat. Gespecialiseerd in moderne meubelen. De opening gaat gepaard met tal van attracties. Alle reden _J| om langs te komen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17