Bouwen met wasknijpers Telex krijgt een snelle opvolger Elektronische post in toekomst mogelijk blektrostatische luchtreiniging Gastelaar ontwerpt viswagen voor invaliden DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 Het is misschien even wennen, maar wat betreft de knutsel- technieken hebben we er dit jaar een nieuwe rage bij: het maken van wasknijperbouwsels. Er is niet veel nodig en het is echt een aardig werkje. Toepassingen Halve houten wasknijpers, hout- lijm en wat fantasie, dat zijn de ingrediënten van deze vrijetijds besteding. En denk niet, dat het hier alleen om eenvoudige sier en gebruiksvoorwerpen gaat. Naast praktische dingen als een servetstandaard (zie foto), onder zetter, kandelaar, foto- of spie gellijst, lampekap, bloembakje of sigarettenbeker is het ook moge lijk een hele meubelinrichting voor het poppenhuis te maken, compleet met hemelbed, deken kist en schommelstoel (zie foto). Kinderen zullen het vast en zeker leuk vinden om tijdens een „slecht-weer-weekeinde" (samen met vader of moeder) wasknij perbouwsels te maken. Ze kun nen hun werkstukken met plak kaatverf een kleurtje geven en daarna afwerken met blanke lak of vernis. Toch is het bouwen met wasknij pers lang niet altijd kinderwerk. Integendeel zelfs, want wat dacht u van vliegtuigmodellen, sche pen, ophaalbruggen, boerenwa gens, kermisattracties en wind molens. Zo'n molen kan zelfs worden aangedreven met een elektromotortje. Wat construc ties betreft is alles mogelijk, als u maar voldoende wasknijpers en geduld heeft. Het gaat een beetje lijken op een soort modelbouw, maar dan wel een heel bijzonde- Materialen We zeiden het al, veel is er niet voor nodig. Als u het eens wilt probe ren, kunt u waarschijnlijk met een aan de slag: wasknijpers en lijm zijn in elk huis wel aanwezig. Wanneer u de smaak eenmaal te pakken heeft, is het verstandiger „kant-en-klare" halve wasknij pers te kopen. In handenarbeid- winkeïs verkoopt men ze in zakken met diverse aantallen: 50 stuks voor circa een gulden tot 1000 stuks voorzo n 15 gulden. In de zak zitten een paar getekende voorbeelden, die u een eindje op weg helpen. Er is een aantal boekjes met voorbeelden en ideeën verschenen, onder an dere bij uitgeverij Strengholt te Naarden. Als lijm kunnen we een sneldro gende houtlijm aanbevelen die aan één kant opgebracht wordt. Binnen vijf minuten is al een re delijke hechting verkregen. Wanneer dat nodig is, kunt u ech te wasknijpers als kleine lijmtang gebruiken. Het kon niet uitblijven. De elektronica heeft nu ook al de goede, oude telex in de tang genomen. Dit puur mechanische apparaat, dat ver voor de oorlog al werd toegepast, wordt langzamerhand ook al vol gepakt met chips. Alle spoelen en mechanieken (Siemens en Halske werden indertijd groot door hun fijnmechanische toepassingen in de telex) ruimen het veld voor transistors en Integrated Circuits (IC's) die het gebruikelijke, vrij moeilijk bedienbare apparaat tot een soort elektrische schrijfmachine van superklasse hebben ge transformeerd. telex is nog maar semi-elektronisch. Toch zijn de voordelen al opvallend. Hij is veel stiller dan de "wor telstampers" van vroe ger. Aan het bedieningscom- fort is veel verbeterd: auto matische cijfer- en letterom- schakeling en gecombineer de nieuwe regel en terugloop- wagentoets. De toetsen gaan licht: net als bij de elektrische schrijfmachine zitten er on der de toetsen geen stangen meer, maar kleine schake laartjes. Er slaan geen hamer tjes meer op papier. In plaats daarvan een plastic wieltje met alle letters daarop: net als bij de lettertang. Razendsnel draait nu de juiste letter voor. Met een klein hamertje „tikt" men via het lint een afdruk van een letter op papier. Het wereldtelexnet bestaat op het ogenblik uit meer dan een miljoen aansluitingen. In Ne derland zijn er dat op dit mo ment een kleine 30.000. Duitsland heeft het dichtste telexnet met ruim 130.000 aansluitingen. De gemiddel de groei van het aantal te lexen ligt op zo'n 10 procent per jaar. In Amerika is dat aantal echter hoger omdat men daar een relatieve ach terstand heeft in te halen. Wat is het geheim van het suc ces van de telex? De verre- schrijver - zoals hij in goed Nederlands zou hebben gehe ten - is afgeleid van een uit vinding van Werner von Sie mens. Deze vond in 1847 de wijzertelegraaf uit, niet ver moedend dat daaruit zo'n we reldomspannend telexnet zou ontstaan. Als basis van het succes van de telex kan genoemd worden de snelheid tegenover briefpost, de een voud van bediening (als een schrijfmachine) en de moge lijkheid van een dialoog (heen- en terugschrijven). Nadelen Nadelen van de huidige telex zijn dat er eigenlijk alleen cor respondentie kan worden uitgewisseld en geen teke- Een elektronisch beeldstof ion kan de telex van de toekomst wor den. ningen. De standaardisatie, die uitwisseling op de hele wereld garandeerd, is hier en daar enigszins verstoord door per land afwijkende tekens zoals O-umlaut of de Zweedse O-met streepje. Ook zijn geen hoofdletters mogelijk. Aan vullend denkt men dan wel voor het overdragen van te keningen de facsimile-appa- ratuur te kunnen gebruiken: telekopiëren per telefoonlijn. Alleen zijn de apparaten die deze techniek gebruiken niet zo Courant als de telex. Dat de telexdienst in de toe komst nog zal worden uitge bouwd staat vast. Maar toch staat er al weer een nieuwe techniek voor de deun Tele- tex. Deze naam is verwar rend. Het lijkt op Teletekst, de extra service van de om roepen, waarbij korte krante pagina's op de beeldbuis van het tv-toestel verschijnen. In feite is Teletex gebaseerd op de volledig elektronische te lex. Het is langs elektronische weg (per telefoonlijn) verzen den van post. De oude telex Beeldstation HetTeletextoestel is in feite een beeldstation, een telex die geen enkele beperking meer kent en bovendien ongekend snel is. Er zijn hoofdletters en kleine letters in gebruik. Het tikken van een brief (met be hulp van beeldscherm) wordt niet meer onderbroken door een binnenkomend bericht. Men kan in plaats van een rol. netjes losse A4-vellen uit de machine laten komen. Het apparaat is nog stiller dan de huidige telex. De tekst kan eindeloos worden verbeterd (op het scherm) voordat hij wordt opgeslagen (op een cassettebandje of magneti sche schijf) of verzonden. Standaardteksten kunnen heel gemakkelijk weer wor den opgeroepen vanaf die band of schijf en dan meteen weer (zij het met een andere naam of adres of een andere bladindeling) worden ver zonden. Voor het afdrukken van een brief zou een kleine, elektro nische printer moeten wor den ingebouwd. Berichten van buiten moeten kunnen worden opgeslagen en in elk geval ook automatisch wor den opgenomen, net zoals dat nu met de telex het geval Telexgebruik Het zou natuurlijk zonde zijn als systeem niet te vens met die ruim één miljoen bestaande telexen zou kun nen communiceren. Daarom zal in het Teletextoestel of in de centrale waarop hij is aan gesloten een „vertaalinrich- ting" moeten zijn opgeno men. Omdat het hier om een soort tekst-„computer gaat, zal het niet moeilijk zijn om de tekens naar het telexver- keer toe te vertalen. Het Tele textoestel zal dan met alle te lexen ter wereld kunnen wer ken, maar daarnaast met een veel grotere snelheid en kwa liteit met andere Telexsta tions. Voor grote kantoren, die veel telexcorrespondentie heb ben, zal het dan aantrekkelijk worden om zo'n snel apparaat aan te schaffen als het ware om elektronische post te ver sturen. Toch blijft het voor deel van wereldcommunica tie - ook bijvoorbeeld met Derde-Wereldlanden waar de telex heel voorzichtig zijn in trede doet. De Nederlandse PTT heeft de mogelijkheden van Teletex op dit moment in studie. (ADVERTENTIE) Sinds kort is ook in ons land de zogeheten elektrostati sche luchtreiniger geïn troduceerd. Behalve voor bedrijven, de horeca enz. is er ook een voor woon huizen geschikte uitvoe ring verkrijgbaar. in de lucht aanwezige stof, rook, damp enz. Het werkt als volgt: een ventilator zuigt de vcrontix-i- nigde lucht aan via een voorfilter dat grove verontreinigingen te genhoudt. De nog steeds met kleinere bestanddelen verontrei nigde lucht passeert dan twee „velden" van statische elektrici teit. Het eerste veld is het laad- of ionisatiegedcelte, dat alle onge wenste deeltjes in de lucht een positieve elektrostatische lading geelt. Het tWeéde veld bestaal uit een aantal negatief geladen vangplaten. waar alle positief geladen deeltjes naartoe getrok ken worden en waar ze worden vastgehouden. Van tijd tot tijd moet het filter met die vangplaten gewassen wor den. In de luchtreiniger kan ook een koolfilter worden ingebouwd dat onaangename geuren neu traliseert. Het voor het woonhuis geschikte type is van zo'n koolfil ter voorzien. Het apparaat is ver plaatsbaar; het is omgeven door een gefineerde kast. zodat het als een soort meubelstuk overkomt. De capaciteit van dit type is 325 kubieke meter per uur. Het systeem wordt dooi Honevwell BV in Amsterdam (020-158815) op de Nederlandse markt ge bracht. OUD GASTEL - Op het eerste ge zicht ziet het er simpel uit. Een vierkante aluminium bak met houten deksel en verstelbare handgreep. Aan de achterzijde twee stepbandjes. Verder overal grepen, steunen en bakjes. Toch is dit geheel de oplossing voor de invalide en volgens maker L. van Hooydonk uit Oud Gastel, ooki voor de luie sportvisser. Alle hengelspullen zitten namelijk in het desbetreffende viswagentje, want dat is het, opgeborgen, ter wijl het vervoer niet de minste kracht kost. Bovendien is het wagentje geheel demonteerbaar. De maker zelf over zijn vondst: "Och, ik heb twee linker handen, iedereen kan het namaken". ID e heer Van Hooydonk is geen on bekende in de hengelsportwe- reld. Hij grossiert zo n beetje in voorzitterschappen van allerlei visverenigingen. Tien bestuurs functies in het totaal op plaatse lijk, provinciaal en landelijk ni veau. Dus iedereen in dat we reldje kent hem wel. Helemaal de oude is hij na een ziek te niet meer, hoewel hij is her steld. Achter het werk - de heer Van Hooydonk was bakker - moest een punt worden gezet. De liefhebberijen gingen echter on verminderd voort Het actief deelnemen aan de hen gelsport begon echter een beetje problematisch te worden. "Ie dere keer sleepte ik om m'n nek wel zo'n vijfentwintig kilo hen gelsportartikelen mee. Na mijn ziekte ging dat uiteraard niet meer. Altijd was ik afhankelijk van derden. Ik heb kennissen ge noeg. daar niet van. maar toch wil je niet telkens iemand tot last zijn om je spullen te slepen. Toen be dacht ik de oplossing te hebben gevonden: het steek wagentje uit t de bakkerij. Maar dat was ook niet alles. Met die dunne bandjes in mul zand of op een drassige wei en je zat vast". "Omdat ik naar een oplossing zocht, ben ik een jaar geleden gaan tekenen. Ik kon er alleen zelf maar wijs uit. want ik kan helemaal niet tekenen. Op een gegeven moment zat ik dan toch vast. Het idee was er, de vormge ving ook, maar dan. Toen ben ik naar mijn broer gegaan die car rosseriebouwer is. Hij heeft me met raad en daad bijgestaan. Sa men zijn we een paar weken bezig geweest en dit is het resultaat". De heer Van Hooydonk laat trots het wagentje zien. Voor een leek niet bepaald spectaculair, totdat de mogelijkheden getoond wor den. Het wagentje rust op twee step- banden, waarvan de spanning door de visser zelf kan worden geregeld. De wielen zijn boven dien demonteerbaar, evenals het handvat van de wagen, zodat het geheel makkelijk kan worden vervoerd. Behalve een grote op bergruimte is er een aantal kleine bakjes waarin diverse haken, aas. lood. onthakers enz. in opgebor gen kunnen worden. Achter de grote opbergruimte bevinden zich twee bakken voor hengels en een paraplu. Ook zijn er vier hen- gelsteunen (voor horizontale «-n verticale standen), die bovendien verstelbaar zijn. De wagen is zo geconstrueerd dat de visser al zittende overal bij kan De hengelsportartikelen hoeven dus niet uit de wagen te worden gehaald, wat vooral be langrijk is bij het vissen in het buitenwater omdat men dan steeds voor de vloed moet gaan lopen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13