Van Agt heeft geen trek in oppositie Ensemble Froidebise stijl en distinctie TUCHTCOLLEGE STRAFT ACCOUNTANT KLYNVELD ICOHTHIBU Bonn toch akkoord met staalcrisisplan ,IK WIL WEER PREMIER ZIJN' Kies een exklusieve keuken inklusief DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 In Kapelzaal K O LEIDEN - In de K O-Kapelzaal musiceerde gisteravond voor een (te) klein publiek het "Ensemble Anne Froidebise". Behalve de naamgeefster maken er ook twee fluitisten, de gebroeders Jean- Paul en Emmanuel Pirard, deel van uit. Het drietal komt uit het Luikse land (Verviers), de streek, die vanouds talrijke vermaarde kunstenaars en componisten heeft voortgebracht. Het zijn stijlvolle Figuren, ook uiterlijk, die voordrachtelijk geen moment uit de band springen. Ze be schikken over een bewonde renswaardige technische vaar digheid, maar benadrukken die niet. De kunstvaardigheid schijnt voor hen een vanzelfsprekende zaak, slechts geschikt om voor hogere doeleinden aan te wen den. Aanvankelijk kreeg ik de indruk, dat het bij een voorname beheer sing van gevoelens bleef. Anne Froidebise, die het clavecimbel bespeelde, deed aanvankelijk (in de Pavane et Gaillarde van de Engelsman William Byrd, tijdge noot van Elisabeth I) zó beschei den, dat deze muziek als een vol tooid verleden zaak overkwam. Ook Frobergers "Toccata setti- ma" (zevende toccata), ofschoon Duits en zeker een halve eeuw la ter gedateerd, ontkwam daar niet aan. Wie echter goed luisterde, ontdekte toch een stille bewo genheid in dat virtuoze musice ren. Anne had ook echt wel be grip voor de geniale muziek van Domenico Scarlatti, van wie zij feilloos twee sonates speelde. Maar deze muziek overspant dermate de tijden, dat een clave cimbel niet in staat is, de volheid ervan naar recht weer te geven. Ik vond Annes vertolking van de fuga uit Bachs F-dur-Preludium en Fuga (Wohltemperiertes Kla vier II) bijzonder goed getroffen en een hoogtepunt van het con cert. Maar je moest in enkele ge vallen wel door de ingetogen be scheidenheid heen horen. De beide fluitisten toonden zich geenszins de minderen van de clavecyniste. Reeds in een Trio van Krebs overtuigden ze van hun kunde en muzikaal vermo gen. Een Sonate in g-klein van Michel Blavet (1700-1768, autodi dact, vrijmetselaar, eerste fluitist van de Parijse opera) sprak mij echter nog veel sterker aan. Ik denk aan een fraai vertolkte Si- ciliana en het geestige "Le lutin" (de kabouter of de guit). Zij ga ven, ook weer samen met de knap spelende claveciniste, een Trio van Bachs oudste zoon, Wilhelm Friedemann, als finale. Vooral het eerste allegro viel, als compo sitie en als interpretatie, sterk op. JOHAN VAN WOLFSWINKEL AMSTERDAM (ANP) - Het hoog ste tuchtcollege voor Nederland se registeraccountants, de Raad van Beroep van het NI VRA, heeft het hoofd van de Duitse afdeling van Klynveld Kraayenhof en Co (KKC), de heer H. Kok, voor zijn optreden inzake Sekisui Sys teembouw dubbel bestraft. In één geval gebeurde dit met een schriftelijke waarschuwing, in het andere geval met een schrif telijke berisping, die zwaarder telt dan een waarschuwing. De Raad van Tucht had de accoun tant in eerdere instantie reeds twee schriftelijke waarschuwin gen gegeven. Tegen de uitspra ken van de Raad van Beroep is geen verder verweer mogelijk. Na de uitspraken van de Raad van Tucht gingen zowel KKC als de indiener van de klacht, de Stich ting Onderzoek Bedrijfsinforma tie (SOBI) namens minderheids aandeelhouders Sekisui, hierte gen in beroep. KKC vond de uit spraken onjuist en wilde ze laten verwerpen, SOBI achtte ze te licht. De zwaarste straf werd op 20 okto ber gegeven omdat KKC een brief aan de advocaat van Sekisui Britse pond boven f 5,- AMSTERDAM (ANP) - Op de Am- sterdamse wisselmarkt is het Britse pond gisteren voor het eerst sinds de eerste helft van 1976 gestegen tot boven de 5. In de vroege middag werd een koers vastgesteld van 5.0030. De Duitse mark stond opnieuw onder druk. Er werd een koers opgemaakt van 108,155 tegen 108,21 een dag eerder. DEN HAAG (GPD) - Op be zoek in China, heeft minis ter-president Van Agt voor opschudding aan het thuisfront gezorgd. Van Agt verklaarde gister avond voor de radio dat hij na de verkiezingen weer premier wil zijn. De minister-president zei in het programma „Hier en Nu" van de NCRV, dat hij niet van plan is in de oppositiebanken te gaan zit ten. Hij wil opnieuw leider van het kabinet zijn. „Er kan er maar één op die stoel zitten. Ik ben van plan dat zelf te blijven", aldus Van Agt. Oppositieleider Den Uyl zei van ochtend in een reactie, dat de uit spraak van Van Agt niet getuigt van Chinese wijsheid. „Een Chi nese dichter heeft gezegd: zij die weten spreken niet, zij die spre ken weten niet. Van Agt heeft met zijn uitspraak een zelfportret geschilderd", zei Den Uyl. Voorzitter Bukman van het CDA, de partij waarvoor Van Agt vrij wel zeker lijsttrekker zal zijn bij de komende verkiezingen, is niet erg gelukkig met de uitlatingen van de premier in China. „Je wekt er de indruk mee te zeggen dat de verkiezingsuitslag hele maal niet belangrijk is. Daarvan wil ik Van Agt niet verdenken", aldus Bukman. De CDA-voorzitter veronderstelde dat Van Agt met zijn uitspraak niet doelde op de periode na de verkiezingen, maar op die tot aan de verkiezingen. Uit het radio-in terview viel echter het tegendeel op te maken. Het is niet de eerste keer dat pre- Van Agt aan de conferentietafel tegenover Zhao Ziyang. Voor Van Agt c voltallige kabinet voor het Catshuis. Een geschenk voor de gastheren. mier Van Agt tijdens een buiten landse reis voor binnenlandse opschudding zorgt. Eerder deed hij dat onder meer met warme pleidooien voor kernenergie (in West-Duitsland) en met de me dedeling (vanaf Borneo) dat hij voor zijn partij bij de komende lijsttrekker vil (ADVERTENTIE) ÏSSSssü In de showrooms van Ico/Athibu kijkt u uw ogen uit. Want daar vindt u een wereld aan keukens met het accent op luxueus funktioneel. Helemaal van deze tijd. En nog betaalbaar ook. Kompleet met alle denkbare inbouwapparatuur en tegels voor vloer en wand. Ico/Athibu adviseert Begeleidt. En ontwerpt in eigen studio uw keuken naar maat Rekening houdend met uw wensen en budget. Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25,2313 KG Leiden. Tel.: 071-141741 China's sterke man, Deng Xiaoping heeft in Peking Nederlandse hulp gevraagd bij projecten in China. Deng gaf als voorbeeld het uitbaggeren van een 60 kilometer lang kanaal naar de hoogovens bij Sjanghai. Hij zei tegen pre mier Van Agt dat Nederland op dat gebied een zeer goede reputa tie heeft en herinnerde aan de Deltawerken en de inpoldering van het IJsselmeer. Deng hield ook een pleidooi voor voorkeursleningen aan China en noemde Frankrijk en Noorwegen als landen die tegen 'zachte' voorwaarden kredieten hadden verstrekt. Premier Van Agt her haalde zijn gisteren aan premier Zhao Ziyang gedane toezegging dat Nederland voor specifieke projecten, waarvan de uitvoering vast staat, tegen concurrerende voorwaarden kapitaalhulp wil verschaffen. Deng vond dat een 'goede benadering', waarvan de details door experts nog moeten worden uitgewerkt. WADDINXVEEN - Uit een school aan de Mozartlaan in Waddinxveen zijn gister nacht een bandrecorder, vlakgom en potloden gesto len. Aan de achterzijde werd een raam ingeslagen om bin nen te komen. LEZERS SCHRIJVEN: Schouwburg Zijn de dreigende acties rond de Schouwburg een publiciteits stunt? 275 jaar Leidse Schouwburg is aanleiding voor een manifestatie op het gebied van theater. Een toneelstuk met zang en muziek. Een gebeurtenis waarbij de Leid se bevolking betrokken dient te zijn. Maar wat zien we nu gebeu ren? Er ontstaat onenigheid tus sen de spelers en de directie van de Schouwburg. De prijs zou te hoog zijn. Volgens de spelers niet afgestemd op het doel van de voorstellingen. Namelijk: een stuk door Leidenaren voor Lei- denaren. En daarom ook voor ie dereen toegankelijk. Iedereen moet er bij betrokken kunnen zijn. De directie ziet echter geen mogelijkheden deze prijs omlaag te brengen. Ook rond de publici teit ontstaan problemen. De spe lers willen tijdig informatie in de kranten. En niet, zoals de driec- teur wil, slechts twee dagen voor de voorstellingen de pers uitno digen. Ook aankondigingen via affiches worden als overbodig van de hand gewezen. Gevolg van dit alles is een situatie waarin werkelijkheid en fictie dreigen door elkaar te gaan lopen. Want de Leidse Schouwburg wordt be zet door het Leidse tuig, zo staat in de advertentie met de Schouwburg-agenda. Een legale tekst uitgegeven door de Schouwburg zelf en lijkt daarom geen reden tot ongerustheid te geven. Daar tegenover staan de werkelijk duidelijke acties. Op eigen initiatief nodigden de spe- Kom ik b.v. in Rotterdam ik per metro, voor een keer in hel jaar. Dat moet dan f 5.- zoveel kosten, want de kleine strippen kaarten kun je wel aan het voer tuig, maar niet op de metro krij gen. Er werkt "nog" een enkek reizen-systeem maar vraag niel voor hoe lang. En als je al die had geschreven waaruit bleek dat een procestegenstander van Se kisui een schuld niet betaald zou hebben terwijl deze in feite wel was betaald. De Raad van Beroep achtte opzet niet aanwezig en spreekt in zijn beslissing over 'onduidelijkheden' in de brief van KKC. De Raad legde echter een zwaardere straf op omdat bleek dat KKC de inhoud van de brief mede door de advocaat van Sekisui had laten beinvloeden. Sekisui trachtte de door haar procestegenstander reeds be taalde gelden ten tweede male binnen te halen. Indonesische gasten van de Her vormde Kerk in ons land, die bij na twee maanden hebben rond gekeken in de kerkelijke regio's Hoorn en Hengelo, toonden zich geschokt over het feit dat in onze samenleving zoveel mannen en vrouwen samenwonen zonder getrouwd te zijn. Zij begrepen niet, dat de gemeenschap dit zo maar verdraagt. De bezoekers, afkomstig van Sula wesi (het vroegere Celebes) en Bali, namen gisteren in Drieber gen afscheid van hun gastgezin nen, het moderamen (bestuur) van de synode en van de instan ties die het bezoek organiseer den, te weten de Raad voor de Zending en het Hervormd Evan- gelisatorisch Beraad. Bij zijn beoordeling van het kerke lijke leven hier zei een van de gas ten, een predikant, dat de Ne derlandse dominee veel meer voorrang zou moeten geven aan zijn herder-zijn van de gemeente. Te weining wordt hier, volgens hem, ingezien, dat vooral de vrouw moet zorgen voor een christelijke opvoeding van de kinderen. De kerkleden zouden ook actiever aan het gemeentele ven moeten deelnemen. Ze zijn te veel toeschouwer. En de jeugd wordt te weinig gezien als een wezenlijk onderdeel van de christelijke gemeente. Zij moet worden geholpen om actiever in het kerkelijke leven te kunnen zijn. Een andere gast - ook predikant - toonde zich verbaasd dat een zo klein land zó welvarend kan zijn. Onder de indruk was hij van de spontane reacties van kerkelijke gemeenten als zending en we- relddiakonaat een beroep op ze doen. De acht gasten zullen na hun terug keer in eigen land nog per brief hun visie op de kerk in Nederland geven. Hervormde kerk: beroepen te Oene W. Verboom Waddinxveen te Giessendam L. Quist Opheus- den: bedankt voor Bodegraven J. den Hoed Sliedrecht, voor Kou dekerk aan den Rijn J.L. Keijzer Dongen. Geschokt over samen- Gereformeerde kerken: aangeno men de benoeming tot kader vormingspredikant te Manokwa- ri (Irian-jaja) T.M. Middelkoop Bergen Gereformeerde gemeen ten: bedankt voor Kapelle-Bie- zelinge J.M. Kleppe Woerden. Vragen In een brief aan de Nederlandse rooms-katholieken, in aanslui ting op de bisschoppensynode in Rome over het gezin, erkennen kardinaal Willebrands en bis schop Ernst, dat de slottoespraak van de paus bij menigeen vragen kan oproepen, "omdat de paus enige punten van deze synode heeft aangehaald en aange scherpt". Willebrands en Ernst doelen hiermee onder meer op de uitlating van de paus dat de voor schriften van de kerk inzake sexualitcit geen na te streven ide aal maar een gebod zijn. Beide bisschoppen zien de ontwik kelingen na deze synode toch met vertrouwen tegemoet. Zij verkla ren, het overleg met de gelovigen over huwelijk en gezin te willen voortzetten De Franse bisschoppen zijn niet te vreden over de synode. Die heeft, volgens hen. te weinig gesproken over de conflicten over sexuali- teit tussen kinderen en ouders en de rol van "geloof, hoop en lief de" daarbij. "Elk episcopaat zal zaken die als dringend worden ervaren zelf moeten uitwerken", zeggen de Franse bisschoppen, vooruitlopend op de publikatie van alle 43 punten van de synode door de paus zelf. De Amerikaanse Lutherse Kerk zal alle aandelen in bedrijven die zaken doen in Zuid-Afnka ver kopen. Deze kerk ziet dit als de meest geschikte weg om de apartheid te bestrijden. De Methodistenkerk van Zuid- Afrika heeft zich bereid ver klaard, burgerlijke ongehoor zaamheid tegen de rassenwetten van het land te sieunen. Zij zal dat wel beperken tot gevallen "waarin dit passend wordt geacht". ingelijste foto van het BONN (Reuter) - Aan de voor avond van de extra EG-Minister- raadsvergadering heeft het Westduitse kabinet de bereid heid getoond in te stemmen met het EG-Staalcrisisplan. Het ka binet heeft er gisteren wel bij de minister van economische zaken, Otto Lambsdorff, op aangedron gen in de EG-ministerraad drin gend te verzoeken de produktie- verkleining in de staalindustrie niet te laten gelden voor edel- staal. West-Duitsland heeft het staalcri sisplan tegengehouden uit angst dat de kleine en middelgrote staalbedrijven in de Bondsre publiek het slachtoffer zouden worden van produktiecontingen- ten. De Produktie van deze be drijven bestaat voor 38 procent uit edelstaal. Deze staalsoort vormt achttien procent van de to tale Westduitse staalproduktie. De Westduitse regeringswoord voeder Armin Gruenewald ver klaarde na afloop van het kabi netsberaad in Bonn desgevraagd dat hij zich niet kon herinneren dat er in de EG een probleem on oplosbaar bleek te zijn. Deskun digen leiden hieruit af dat de Bondsrepubliek zal instemmen met het staalcrisisplan, zij het op bepaalde voorwaarden. Van offi ciële zijde werd later op de dag nog meegedeeld dat een com promis nu tot de mogelijkheden behoorde. Iers de pers uit om te laten zien welk gebeuren er op touw is ge zet. Ook op eigen ïnifatief wer den affiches ontworpen en strooibiljetten gemaakt. Hiermee lijken de bedelaars en lichtekooi en de zaak in eigen hand te ne men. En hierdoor lijkt de aan kondiging van een '"bezetting" van de Leidse Schouwburg een andere betekenis te krijgen. Is hier nog sprake van toneel? W. van Barneveld Boerhaavelaan 228 Leiden Strippenkaart Ondanks zijn hoge functie bij Ver keer en Waterstaat schijnt dis. Steilberg nog steeds niet te heb ben begrepen dat tussen boekjes en advertenties lezen en zelf doen een wereld yan verschil ligt. Maai dat zij hem vergeven. Wat mij be treft was hij met strippenkaart en al naar zijn heilstaat Amerika verhuisd. Immers wat is er pret tiger dan in een onbekende t.ul wijk nog iemand als b.v. een con ducteur te hebben die je vertélt waar het is en hoeveel het kost. wil emmerende mensjes bij die au tomaten ziet staan tellen, zielig gewoon. In schrille tegenstelling met de kranige "hier-ben-ik" foto van Steilberg in uw krant. Be dankt, meneer Steilberg, voor nóg meer contactarmoede in ons land, voor nóg meer ontmenselij king van de samenleving, voor nóg meer zoekende zielen, voor nóg meer automobilisten die denken: openbaar vervoer? Mij te ingewikkeld, en ook: véél te duur! P. de Bruijn Pijperhof 50 Alphen a/d Rijn (ADVERTENTIE) DANSTHEATER 2 PREMIERES! ^UBTERRANIANS Ed Wubbe/ David Bowie OPUS 10 Nils Christe/ Sjostakowitz en INTERACTIONS Christopher Bruce DE SPRINGPLANK HOTDANSFESTIVAL woe. 29 t/m za. 1 nov. 20.30 uur LICHAAM IN VIJVER - De ge meentepohtie van Tilburg tast nog volledig in het duister om trent de doodsoorzaak van de man die gistermorgen levenloos in de vijver van het Wilhelmina- park in Tilburg werd aangetrof fen. Het betreft de 67-jarige al leenstaande inwoner van Tilburg Jacobus Haest. Hij had een op pervlakkige wond aan het ach terhoofd waarvan de herkomst voor de politie nog onduidelijk is DRIE-CENTSTUK - De PPK- Tweede-Kamerleden Waltmans en Jansen willen dat er een drie centstuk ingevoerd wordt. Met zo'n muntstuk kan elk bedrag "tot op de cent" nauwkeurig be taald worden. Bedoeling van dit voorstel is een einde te maken aan de afreken- problemen die worden veroor zaakt door het grote tekort aan centen, dat mede is ontstaan als gevolg van de centen-hamster woede van veel mensen. VERHUISKOSTEN VERGDE DING Eeil keurig ingerichte modelwoning van negen bij ne gen meter op het Binnenhof in Den Haag moet morgen Tweede- Kamerleden ervan overtuigen dat de huidige vergoeding van verhuis- en herinrichtingskosten bij gedwongen verhuizing door renovatie en krotopruiming veel te laag is. Volgens de voorberei dingsgroep landelijke verhuis- kostenaktie moet die vergoeding van rijkswege van 3000(3500 voor de vier grote steden) opgetrok ken worden naar 5000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11