kans op Weinig positieve uitslag debat in Teheran krachtmeting in Polen barter en Reagan maken zich >p voor tv-debat vanavond Suriname wil nieuwe verdragen sluiten met Nederland herschi/drinks Sabotage vermoed bij brand in Beieren Gegijzelden morgen iveer ter sprake kees noort ÏSDAG 28 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA i) iSHINGTO^ - President Carter leeft aan de vooravond van het ipenbare debat met zijn Re- lublikeinse tegenstander Ronald jteagan nadrukkelijk gewaar- Ichuwd tegen overspannen ver pachtingen omtrent een aan- taande vrijlating van de Ameri- ;anen die in Teheran zijn gegij- eld. Irans parlement is kennelijk rog niet bij machte een beslissing e nemen, maar in de VS is in- piddels de overtuiging gegroeid jat vrijlating van de gevangenen Ik moment kan plaats hebben. ,arter vreest, niet geheel ten on echte, dat wanneer de kwestie •lijft aanslepen, zelfs het sterk erbeterde vooruitzicht van vrij- ating zich tegen hem kan keren yanneer de kiezers op 4 novem- ler naar de stembus trekken, rwijl Ronald Reagan zich in af- pndering en met behulp van po- Itieke en tv-adviseurs voorbe- eidt op zijn optreden vanavond 5 Jimmy Carter al naar Cleve- ind getrokken, waar het tweege- prek zal plaats hebben. Reagan heeft oud-president Ford naar zijn tijdelijke residentie in de buurt van Washington ontboden om zich van advies te laten die nen - Carter vertrouwt op zijn ja ren in het Witte Huis en zijn bui tengewoon vermogen om zich details van ingewikkelde problemen eigen te maken. Het debat wordt gehouden in een zaal van het congrescentrum van Cleveland, waar slechts 750 toehoorders aanwezig kunnen zijn. hoewel het theater aan 3000 mensen zitplaats biedt. De con greshal, waar ruimte is voor 10.000 mensen, wordt herscha pen in een enorm perscentrum, waarvoor vele kilometers kabel zijn gelegd, die Cleveland in de staat Ohio althans voor één avond met alle uithoeken der aarde vrijwel rechtstreeks in verbin ding zal brengen. Niet minder dan 1500 vertegenwoordigers van media overal ter wereld moeten er hun werk doen. Het debat is in alle opzichten een gebeurtenis die zonder de nauw lettende aandacht van kranten, radio en televisie, nauwelijks be tekenis zou hebben en vandaar dan ook dat de kandidaten zich m de allereerste plaats zorgen ma ken over de manier waarop zij bij het publiek in de huiskamer ko men en in mindere mate of de na tie getuige zal zijn van een debat waarin dan eindelijk de werkelij ke problemen waarmee Amerika in zijn natfije toekomst te maken krijgt aan de orde zullen komen. Het buitenlands beleid, inflatie, economie en alle deelverschijn- selen die daaruit voortvloeien staan op het programma. En in weerwil van Reagans lange erva ring voor de camera's zijn de Re publikeinen er allerminst gerust op dat hun kandidaat als „win naar" zijn slotwoord kan spre ken. In de Amerikaanse dagbladen is nu het tijdstip aangebroken om de lezers kandidaten aan te bevelen. De New York Times koos voor Carter, maar vond hem eigenlijk „veel zeil en haast geen schip", terwijl de Philadelphia Inquirer hem aanbeval „met ernstige be denkingen", omdat Reagan noch Carter op grond van zijn presta ties in een openbaar ambt aanbe veling verdient. Maar kranten als de Chicago Tribune en Detroit News, die Reagan prefereren, za gen het anders. Het dagblad in Chicago (een Democratische stad, waar Carter ver voor ligt op Reagan) zegt dat Reagan „een missie" meebrengt, en van een duidelijk richting geven spreekt, ja zelfs van „veranderingen wel licht die steeds meer Amerikanen wensen". In Detroit mochten de abonnees van de Detroit News vernemen dat Reagan „een nette man is met andere en afwijkende gedachten over vermindering van werkloosheid en inflatie, terwijl hij de wereld - bedaard - laat weten wat de buitenlandse politiek van het land in houdt". Vreemd genoeg zijn dit de kwalifi caties zo ongeveer die vier jaar geleden Carter een aantrekkelij ke kandidaat maakten. Kortom, zoals velen vrezen, zal de keuze tussen Carter en Reagan er uit eindelijk een blijken te zijn tus sen lood en oud ijzer, voor zover het gaat om Amerika's belang. En betrokken buitenstaanders, zoals Europeanen, mogen erbij toekij ken. Jimmy Carter arriveerde gisteren al in Cleveland, waar het televisiede bat met zijn tegenstander Reagan zal worden gehouden m Smith: Kiesrecht Heen voor itelligente ^wassetien' [RONTO (UPI) - Alle landen buden betere regeringen heb- len als zij het principe van alge- jieen kiesrecht afschaffen. In ilaats daarvan zou een systeem loeten worden ingevoerd waar- ij het stemrecht is voorbehou- en aan intelligente, arbeidszame n de-wet-respecterende volwas- enen. Dit zei de voormalige ihodesische premier Ian Smith isteren in het Canadese Toronto. Ik systeem dat gelooft en in prak- jjk brengt dat zijn meest ineffi- iënte burger, zijn meest onge wenste, gewetenloze en corrupte iurger evenveel in de regering jan het land te zeggen heeft als ijn doelmatigste en edelste bur- er, vormt een duidelijke uitno- iging tot chaos", aldus Smith. lens een lunch in Toronto zei mith dat het uiteraard moeilijk du zijn aan mensen hun stem- ïcht te ontnemen, maar naar zijn lening zouden nieuwe landen it recht moeten beperken. Op de raag wie de kwalificaties van de urgers zou moeten beoordelen ei de voormalige Rhodesische lider dat er vele mogelijkheden »t testen zijn. In een verwijzing aar het kiessysteem in Zim- abwe, onderstreepte hij dat een an de eenvoudigste beperkin- en is dat „kiezers in staat moe- »n zijn een stembiljet in te vul- fn". Ian Smith hield zijn gehoor ran 600 mensen die 75 dollar adden betaald) voor dat het iritse democratische systeem - et regeringsmodel voor veel inden van Zwart-Afrika - had loeten worden voorzien niet het tiket „niet voor export". Een root deel van Afrika heeft naar [jn zeggen geleden wegens lislukte democratische regerin- en. Overigens vermeed Smith in ijn toespraak consequent het 'oord Zimbabwe, maar sprak hij teeds van „ons land". MÜNCHEN (DPA) - De Beierse politie sluit niet uit dat sabo tage de oorzaak is van de enorme brand die gisteren een gasdistributiestation in Forchheim bij Ingolstadt in West-Duitsland volledig ver woestte. Bijna zes uur lang sloegen de vlammen met een hoogte van honderd meter uit de installa tie die kort na middernacht na een explosie in brand vloog. Een groep van 250 brand weermannen en 120 politiea genten bestreed het vuur. De gasbuisleiding die het Beierse station van Russisch aardgas voorziet levert 400 duizend kubieke meter gas per uur. Het ongeluk in Forchheim is het derde grote gasongeluk binnen vier we ken in de Bondsrepubliek. Op 28 september ging een gasop- slagplaats in het Beierse Chiemgau de lucht in en op 15 oktober maakte de Ameri kaanse "rampenspecialist" Red Adair een einde aan het branden van een aardgasre servoir in Frankenthal (Rijn- land-Pfalz). Daar was in 17 dagen 16 miljoen kubieke me ter aardgas weggestroomd. (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Nederlandse en Surinaamse delegaties zijn giste ren in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo begonnen met amb telijk overleg over de situatie die ontstaat na 25 november a.s. wanneer een aantal verdragen tussen beide landen aflopen. Kernpunt is de vraag of er na die datum nog sprake kan zijn van vrij personenverkeer. De Neder landse regering heeft er tot dus ver geen misverstand over laten bestaan dat Surinamers na 25 no vember aan de Nederlandse grenzen zullen worden behan deld als elke andere vreemdeling van buiten de Europese Gemeen schap. Sinds kort is er al een vi sumplicht voor Surinamers. De Surinaamse regering is voor stander van zo vrij mogelijk per sonenverkeer. Het overleg werd gisteren geopend door de Surinaamse minister van justitie, politie, leger en buiten landse zaken. André Haakmat. Hij wees er met nadruk op dat het de bedoeling is dat deze bespre kingen zullen uitmonden in con crete voorstellen die leiden tot nieuwe verdragen. Suriname heeft zijn huiswerk reeds gedaan en zal deze voorstellen aan Ne derland voorleggen, zo zei hij. „Wij wensen aan de onderhande lingstafel serieus genomen te worden en wij wensen te onder handelen en niet alleen te worden aangehoord. Anders heeft deze bespreking geen zin", zo liet de bewindsman waarschuwend ho- (Van onze redactie buitenland TEHERAN-WASHING- TON - In Washington is de hoop op een spoedige vrijlating van de 52 Ame rikaanse gegijzelden in Iran gisteren, na een lang durig debat over dit on derwerp in het Iraanse parlement, de Majlis, vol ledig de grond in geslagen. Het is vrijwel uitgesloten dat de gegijzelden of een aantal van hen, nog voor de datum van de Ameri kaanse verkiezingen, 4 november a.s., na een gij zeling van een jaar weer naar huis kunnen. Ondanks de aanvankelijk optimis tische uitspraken van hoogge plaatste Iraanse regeringsfunc tionarissen, waar menigeen uit concludeerde dat de gegijzelden begin deze week zouden worden vrijgelaten in ruil voor vergaande Amerikaanse concessies, blek<#i de aanhangers van de harde lijn in het Iraanse parlement te in vloedrijk. Morgen zal de Majlis andermaal over het onderwerp debatteren, evenals gisteren in besloten zitting, maar een door- ussen vakbonden en regering ANSK/WARSCHAU (UPI) - De liders van Polens grootste vrije akbond, Solidariteit, nemen in e loop van de dag een besluit in oeverre zij tot harde maatrege- »n overgaan als premier Jozef 'inkowski niet aan hun ultima- am voldoet om naar de haven- tad Gdansk te komen. De vak- ondsleiders willen met Pin- owski praten over het con- foversiële optreden van een echter in Warschau die eenzijdig e statuten van Solidariteit wij- igde. Of het tot een confrontatie omt tussen de vakbonden en de Utoriteiten moet worden afge dacht. Een nieuwe krachtmeting lijkt echter onvermijdelijk als de aanwijzingen, die men gister avond in Warschau kreeg, juist zijn dat de regering opnieuw on derhandelingen wil openen met de vakbonden omdat de akkoor den van Gdansk "te optimis tisch" zouden zijn. De Poolse premier Pinkowski liet gisteravond laat weten dat hij niet in staat is gevolg te geven aan de uitnodiging van Solidariteit voor besprekingen naar Gdansk te komen. In plaats daarvan no digde de premier de vakbonds leiders uit vandaag of morgen naar Warschau te komen. De lei- ADVERTENTIE) Vreemd eigenlijk; u kent ons als interieurverzorging. Terwijl we juist (ook) in kantoorinterieurs zo goed thuis zijn. rijnstraat 74, katwijk a/d rijn, tel. 01718-12798 ding van Solidariteit besloot gis teravond echter vast te houden aan het ultimatum dat Pinkowski voor 20.00 uur vanavond in Gdansk moet zijn. De uitnodiging van de vakbond aan de Poolse premier werd ver stuurd na een conferentie van vakbondsafgevaardigden in Gdansk. Later, tijdens een bij eenkomst achter gesloten deu ren, zeiden enkele afgevaardig den dat Solidariteit een nieuwe staking overweegt als Pinkowski de uitnodiging afslaat. De nieuwe moeilijkheden tussen Solidariteit en de autoriteiten in Warschau zijn het gevolg van het eenzijdige besluit van een dis trictsrechtbank in Warschau de stakingsbevoegdheid van de vakbond te beperken. Daarnaast nam de rechtbank in de statuten van Solidariteit een zinsnede op waarin de leidende rol van de communistische partij in Polen wordt bekrachtigd. Solidariteit vindt de actie van de rechtbank onaanvaardbaar omdat deze de vakbond in een politieke sfeer trekt en tevens zijn onafhanke lijkheid beperkt. Ondanks verhitte discussies, giste ren tijdens de bijeenkomst in Gdansk, probeerden de meeste vakbondsleden een onmiddellij ke confrontatie met de autoritei ten te vermijden. Weliswaar wa ren enkele leden voorstander van een stakingsoproep, maar ande ren - onder wie juridisch advi seur Stanislaw Silanowicki - stelden voor wettelijke middelen te gebruiken om het besluit van de rechtbank ongedaan te ma ken. "Het lot van het land ligt in onze handen" zo zei Silanowicki. "We moeten proberen niet tot een scherpe confrontatie uit te da gen". De vakbondsleden riepen overigens wel op tot het ontslag van minister van justitie Jozef Bafia. in wie zij de "architect" zien van het recente optreden van de rechtbank in Warschau. Wellicht als een aanwijzing van het antwoord dat de Poolse regering gaat geven op de economische ei sen van Solidariteit, gaf het ge zaghebbende blad Polityka giste ren te kennen dat de akkoorden die deze zomer in Gdansk werden bereikt te optimistisch zijn en dat deze akkoorden misschien niet eens kunnen worden nageko men. "Aangezien wij de akkoor den niet kunnen breken, noch de toepassing ervan kunnen uit stellen, is de enige uitweg dat nieuwe onderhandelingen wor den geopend" zo schrijft het blad "Die zouden erop moeten zijn ge richt de economische eisen nog eens te bezien zodat ze kunnen worden aangepast aan de werke lijke economische situatie braak wordt ook dan niet ver wacht. Volgens zegslieden in Teheran hebben de 228 Iraanse parlemen tariërs geen overeenstemming kunnen bereiken over de voor waarden voor vrijlating van de gegijzelden Een parlementaire commissie die zich met de gijze lingskwestie, moet bezighouden heeft gisteren uitvoerig rapport uitgebracht. De vier voorwaar den die de Iraanse leider ajatollah Chomeini steeds heeft genoemd, zijn in elk geval in de aanbevelin gen van de commissie opgeno men. Eisen Chomeini's eisen komen er op neer dat Iran de teruggave eist van de eigendommen en het vermogen van de verdreven keizerlijke fa milie, vrijgeving van de geblok keerde Iraanse tegoeden in de VS, intrekking van de eisen tot schadevergoeding die zowel het Amerikaanse bedrijfsleven als de Amerikaanse regering na de aan vang van de gijzeling hebben ge steld en de toezegging van Was hington zich niet te mengen in Iraanse binnenlandse aangele genheden. Naar verluidt hebben een aantal af gevaardigden zich uitgesproken voor het toevoegen van nieuwe eisen aan het bestaande pakket. Zo zou Amerika er eerst in moe ten toestemmen niet alleen de onlangs in Saoedi-Arabie gesta- tionneerde AWACS-toestellen (met geavanceerde radar uitge ruste vliegende commandocen tra) terug te trekken, maar ook alle Amerikaanse marine-eenhe den die zich in of in de buurt van de Perzische Golf bevinden. Andere parlementariërs zouden een motie hebben ingediend om de bespreking van de gijzelings kwestie uit te stellen tot na het einde van de oorlog tussen Iran en Irak. Volgens de Iraanse am bassadeur bij de Verenigde Na ties, Ali Ardakani. is deze motie verworpen. De ambassadeur, die een sleutelrol vervult in de Iraan se contacten met de Amerikaanse regering, noemde de verwerping van het voorstel een positieve ontwikkeling, maar ook hij waar schuwde tegen overspannen verwachtingen over de uitkomst van het gijzelingsdrama. Akkoord Ardakani zei dat het allesbehalve zeker is dat vaststelling van een pakket voorwaarden door het Iraanse parlement en acceptatie daarvan door de VS automatisch zou worden gevolgd door vrijla ting van de gegijzelden. Hij acht het waarschijnlijk dat er dan eerst een officieel akkoord moet worden getekend door Washing ton en Teheran, mogelijk onder toezicht van een derde land. Vrijlating zonder zo'n verdrag zou volgens de ambassadeur bui tengewoon naief zijn. Immers, zo redeneert de Iraanse top-diplo- maat. er moet ook toezicht wor den uitgeoefend op de uitvoering van het akkoord. Als mogelijke ..derde partij" is de afgelopen da gen herhaaldelijk Algerije ge noemd Volgens het doorgaans goed geïn formeerde Amerikaanse dagblad Christian Science Monitor heb ben de VS vrijdag een boodschap naar Teheran gestuurd, waarin wordt aangegeven in hoeverre de VS akkoord willen gaan met de Iraanse eisen, mits eerst de gegij zelden worden vrijgelaten. In de boodschap zou nadrukkelijk zijn vermeld dat eerst dan kan wor den begonnen aan de oplossing van de problemen tussen beide landen. Niet alleen zouden, volgens het dagblad, de VS hervatting van diplomatieke betrekkingen wil len bespreken, maar ook Irans grieven tegen het beleid van de voormalige sjah willen erkennen. De regering in Teheran zou dan worden bevestigd als de enige wettige vertegenwoordiger van het Iraanse volk. De VS zouden bovendien behulpzaam willen zijn bij een onderzoek naar het regime van de sjah en de betrek kingen tussen beide landen in het verleden. Als Teheran dat wil, zouden normale handelsbetrek kingen kunnen worden hervat. De Iraanse tegoeden in de VS zouden evenwel slechts kunnen worden vrijgemaakt als Iran er kent dat Amerikaanse burgers aanspraken tegen Iran kunnebn doen gelden. Frankrijk wijzigt stem over Israël resolutie BELGRADO (AFP) - Frankrijk heeft gisteren zijn stemgedrag gewijzigd inzake de Unesco-re- solutie waarin het Israëlische beleid in de bezette gebieden wordt veroordeeld. Op 17 okto ber had Frankrijk, evenals de overige EG-landen. tegen deze resolutie gestemd. Maar gisteren, op de openbare zitting van de Unesco-conferentie, in Belgrado, liet de Franse delegatieleider Francois Valery, weten dat zijn land zich van stemming wil ont houden. Hij zei niet waarom Frankrijk zijn stemgedrag heeft veranderd. De overige EG-landen bleven bij hun afwijzing van de resolutie. Minister Haakmat toonde zich ge stoord door opmerkingen van enkele Nederlandse politici en de Nederlandse regering dat de parlementaire democratie in zijn land aan erosie onderhevig is. Ook zouden de beginselen van de mensenrechten in Suriname niet worden nageleefd. De Surinaam se regering heeft deze opmerkin gen voor kennisgeving aange nomen. „Maar", zo vervolgde de Surinaam se bewindsman, „wij maken ons ook bezorgd over de positie van de Surinamers en andere min derheidsgroepen in Nederland. De gewelddadige behandeling van Surinamers door de politie en andere autoriteiten zijn de Su rinaamse regering bekend. Als gevolg van geweld hebben en kelen zelfs het leven moeten la ten. Ik heb dan ook in de VN-as- semblee de aandacht gevraagd voor de schending van de men senrechten in Europa", aldus Haakmat. Minister Haakmat wees er voorts op dat van alle verdragen tussen Suriname en Nederland het ver drag met betrekking tot vestiging en verblijf van wederzijdse on derdanen het slechtst heeft ge functioneerd. De toenmalige Ko- ninkrijkscommissie, die een rap port terzake had samengesteld, stelde onder meer dat de bijzon dere banden tussen Suriname en Nederland ook na de onafhanke lijkheid in 1975 zouden blijven bestaan Haakmat zei dat de situatie na 25 november niet met zich mag meebrengen dat Surinamers als vreemdelingen worden behan deld of met vreemdelingen wor den gelijkgesteld. „Nederland heeft op abrupte wijze gepro beerd een stop te zetten op het personenverkeer. Deze eenzijdi ge maatregel, die ook indruist te gen de bepalingen in het verdrag, wordt door de Surinaamse rege ring betreurd". Volgens de Surinaamse minister heeft de regering in Paramaribo Den Haag tijdig gevraagd om met voorstellen te komen teneinde de problematiek met betrekking tot de trek van Surinamers naar Ne derland te bespreken. Suriname en Nederland zijn met elkaar met vele touwtjes aan elkaar gebon den, daarom is een hernieuwd verdrag met betrekking tot het personenenverkeer van weder zijdse onderdanen een gebieden de eis, aldus Haakmat. De Nederlandse delegatie, onder leiding van de directeur minder- hedenzaken van het ministerie van binnenlandse zaken. Henk Molleman, blyft tot vrijdag m Su riname. (ADVERTENTIE) waak je dmt mom aal... ml hmcki Herschi Sinas met zuiver mineraal water, zuivere 1 vruchtensappen en uitslui tend natuurli|ke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen' Htmni Drinks Hoensbroek. iel (045)21 17 77

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9