Staatssecretaris probeert oeslissing af te dwingen Vrijlating van Menten afgewezen Eenzijdige ontwapening brengt ons geen vrede Vonhoff welkom in Groningen Bont met sfeer. Bont vanVan Egmond. Hartchirurg wil praten Van Egmond dg Breestraat Bontmode W van één onzer verslaggevers) ELOFARENDSVEEN - Oppo sitieleider Den Uyl (PvdA) heeft _Jsteravond tijdens een spreek- eurt in Roelofarendsveen nog ens benadrukt de leus van het nter Kerkelijk Vredesberaad ten s%nzien van kernwapens ('Alle ernwapens de wereld uit, te be- innen uit Nederland') niet te unnen onderschrijven. Deze aak ligt binnen de Partij van de .rbeid zeer gevoelig. .wgens Den Uyl zal een eenzijdige lederlandse stap de vrede niet ichterbij brengen. "Je kunt de _jernwapens over de Nederlandse rens zetten maar dat zal niets garanderen aan de gevaarlijke si- giiatie in de wereld. Ik vind dat enigszins laffe houding. Be- $|r is het gebruik te maken van ize beïnvloedingsmogelijkhe- in, hoe klein ook, in NAVO- rband". Uyl gaf gisteravond te kennen it niet verstandig te achten in- Den Uyl over verwijdering kernwapens uit Nederland: dien Nederland zich op het ge bied van de kernenergie zou iso leren van de landen om ons heen. "Dat het probleem van het kern afval nog niet is opgelost is een uitermate teleurstellende zaak maar toch doen we er verstandig aan ons de kennis over kernener gie eigen te maken en te houden om op die manier toch nog een enigszins sturende rol te kunnen spelen", aldus de oud-premier. Behalve bij de kernwapens en de kernenergie stond de PvdA-lei- der ook uitgebreid stil bij het economisch beleid van het kabi net-Van Agt die hij een politiek van moedeloosheid verweet. Den Uyl: "Van Agt spreekt over de werkloosheid als over een soort natuurramp. Het is iets onont koombaars. Daarmee bezegelt hij bij de mensen een houding van machteloosheid en dadeloos heid. Gevaarlijk is ook de nood lotsfilosofie achter die denkwij ze. Men gaat er van uit dat gezien de technologische ontwikkelin gen er in de toekomst een kleine groep mensen zal zijn die over de noodzakelijke kennis en dus macht en werk beschikt en een grote groep mensen die daarvan afhankelijk is". Der. Uyl keerde zich tegen een mo gelijke nieuwe loonmaatregel. "Dat zal verbittering en ontwij king in de vorm van zwarte lonen opleveren". Wel toonde de oppo sitieleider zich voorstander van een vorm van geleide loonpoli tiek waarbij de laagste inko mensgroepen in bescherming zouden worden genomen. "We zullen ons moeten instellen op een ander soort economie, met minder groei. Daarbij zal minder moeten worden overgelaten aan de vrije maatschappelijke krach ten. Kapitaal, investeringen en inkomens zullen moeten worden gestuurd. Dan komt er perspec tief op meer werk. En juist het scheppen van werkgelegenheid zal de grote strijd in de komende jaren worden". ij beraadslagingen vestiging militaire objecten 'IMEN (GPD) - „Het is ongehoord dat staatssecretaris Koning op dit tijdstip met zo'n lededeling komt. De raad wordt als een kwajongen in de hoek gezet. We zijn niet van lan, ons er ook maar iets van aan te trekken en daarom stel ik voor, de beraadslagingen ewoon voort te zetten". ei reageerde een woedende PvdA- .'ractieleider P. Snel maandag avond gisteravond de Emmense jemeenteraad op een volslagen •onverwacht dreigement van i taatssecretaris Koning (bin- ïenlandse zaken) dat Emmen Ieen arbeidsplaatsen in het ka ler van de spreiding rijksdien- iten meer krijgt toegewezen als de •aad niet akkoord gaat met de /EERRAPPORTEN ln gisteravond 20 uur 2 I x fc Si 8 j E S Ceo sterdam half bew. 18 0.1 Bilt half bew. 17 9.1 onbewolkt 17 0.6 fie half bew. 16 1 dhoven licht bew. 17 0 1 Helder 15 0.1 terdam half bew. 18 0 half bew. 16 0 isingen zwaar bew. 17 0.3 Limburg onbewolkt 16 0 geheel bew. zwaar bew. 16 0 •celona zwaar bew. 23 0 onbewolkt 12 7 onbewolkt 21 0 half bew. 17 0 12 0 onbewolkt 12 0 sneeuw 2 7 isbruck 14 0 jgenfurt 12 0 lenhagen 10 ia onbewolkt 23 0 onbewolkt 14 0 geheel bew. 18 0 drid half bew. 23 0 laga onbewolkt 22 0 licht bew. 16 0 :e onbe.wolkt 20 0 ijs onbewolkt 18 0 onbewolkt 22 0 it onbewolkt 22 0 ickholf geheel bew. 5 11 onbewolkt 11 0 14 0 sa Blanca licht bew. 25 0 geheel bew. 21 0 5 Palmas £v'v onbewolkt onbewolkt 26 0 Vlak voor de raad over deze kwestie een beslissing zou nemen, kreeg burgemeester Beusekamp een telefoontje van de staatssecreta ris, waarin deze het dreigement uitsprak. Het voorstel van de heer Snel het debat over de opslag plaatsen toch door te laten gaan, kreeg alleen de steun van com munist Kremer. De andere frac ties drongen aan op uitstel en daarom is de beslissing voorlopig opgeschort. Het gaat in Emmen, als gemeld, om een opslagplaats voor Ameri kaans legermaterieel gekoppeld aan een munitiedepot. Voor het materieel is een plaats uitgezocht op het Emmer industrieterrein, het munitiedepot zou elders in de gemeente moeten komen. Het plan is afkomstig van staatssecre- Weer fraude ontdekt via koppelbazen DEN BOSCH (ANP) - De rijkspoli tie heeft gisteren in Loenen (Utrecht) de hoofdverdachte aangehouden in een omvangrijke koppelbazenpraktijk. Volgens een woordvoerder van de rijks politie in Den Bosch (de officier van justitie in het arrondissement Den Bosch coördineert het on derzoek) gaat het om een fraude van enkele tientallen miljoenen guldens aan niet afgedragen be lasting en premies. Behalve in Loenen werden gisteren huis zoekingen verricht in Den Bosch (twee), Helvoirt en Amsterdam. In beslag genomen werden boekhoudingen en andere admi nistratieve bescheiden. (ADVERTENTIE) laris Van Eekelen van defen sie. De laatste tijd bleek dat de be windsman er naar alle waar schijnlijkheid niet in zou slagen Emmen tot de vestiging van de militaire objecten over te halen. Alleen CDA en VVD verklaarden voor te zijn. De rest van de raad. behalve uit de PvdA en CPN ook nog bestaande uit D'66 en de Groepering Gemeentebelangen zou tegenstemmen, zo bleek uit verklaringen. Hoewel voorstander van de komst van de opslagplaatsen, toonde ook CDA-fractieleider L. Rab- bers zich allerminst ingenomen met de manier waarop staatsse cretaris Koning heeft ingegre pen. „Dit riekt naar chantage", zei hij. „De wijze waarop ons nu het mes op de keel wordt gezet, is kwalijk. Hier is een politieke blunder begaan". Rabbers kon digde aan eerst te zullen wachten op een schriftelijke verklaring van de regering. Mevrouw Hansen-Van der Linden (VVD) zei „zeer teleurgesteld te zijn. „Een onverstandige daad de raad zo onder druk te zetten", meende zij. Fractieleider J. Hui zing van Gemeentebelangen liet zich in soortgelijke bewoordin gen uit. Mevrouw Augusteijn-Esser (D'66) meende: „Woedend of boos, het doet er allemaal niet toe. Hier is gewoon sprake van chantagepo- litiek". Ze kondigde aan dat D'66 via de Tweede Kamer de kwestie onmiddellijk op het hoogste re geringsniveau aan de orde zal stellen. Ook zij meende dat de raad niet eerder over de militaire opslagplaatsen moet gaan praten, voordat de staatssecretaris van binnenlandse zaken zijn uitspra ken zwart op wit heeft beves tigd. „De staatssecretaris heeft bereikt wat hij wilde: de grootst mogelij ke verwarring in Emmen". Ditzei CPN-woordvoerder Kremer. De communist zei het onbegrijpelijk te vinden dat „een staatssecreta ris die zichzelf respecteert" met zo'n dreigement durft te komen. „Het riekt naar iets. In elk geval wordt hier zeer ondemocratisch gehandeld. De conclusie kan al leen maar zijn dat tegenstanders van de opslagplaatsen er weer een argument bij hebben. We zijn toch geen kleine kinderen", aldus de communist. Koningin Beatrix en prins Claus zijn gistermiddag van Schiphol naar de Nederlandse Antillen vertrokken. Een modezaak in Willemstad op Cu rasao heeft zich zo te zien terdege voorbereid op het bezoek. Zowel hel portret van prinses Juliana en prins Bemhard als dat van Koningin Beatrix en prins Claus prijken in deze etalage temidden van "echte Hol landse klompen". (GPD) UTRECHT. - Ik ben r.itt gevraagd om weg te gaan. maar om te komen". Zo kenschetste burgemeester Vonhoff van Utrecht gistermiddag zijn over gang naar het ambt van Commis saris van de Koningin in de pro vincie Groningen. „Ik heb niet gesolliciteerd, het ambt heeft mij meer gezocht. Het afwegen van de overwegingen die tot mijn be sluit hebben geleid, is niet ge makkelijk geweest. Ik laat in Utrecht veel positiefs achter, maar ik denk dat mijn nieuwe functie ook erg boeiend zal zijn", aldus de opvolger van de huidige Commissaris van de Koningin in Groningen, mr. E. H. Toxo- peus. Vonhoff heeft zondag 12 oktober tegenover de minister van bin nenlandse zaken, Wiegel, de be reidheid uitgesproken een even tuele benoeming tot commissaris in Groningen te aanvaarden. Af gelopen weekeinde zijn de laatste puntjes op de i gezet, waarna gis teren Vonhoffs benoeming offi cieel bekend werd. Ondanks dat de burgemeester nog niet veel wil zeggen over de in vulling van zijn nieuwe ambt („Het zal overigens moeilijk zijn om mijn voorganger zelfs maar te evenaren"), wil hij in elk geval wel kwijt dat hij er alle vertrou wen in heeft ook in Groningen op een behoorlijke wijze te kunnen gaan functioneren. In die gedach ten wordt Vonhoff gesterkt door de opstelling van de PvdA-fractie in de Provinciale Staten van Groningen. „De leden van die fractie hadden in een eerder sta dium een duidelijke voorkeur uitgesproken voor een Commis saris van de Koningin uit hun ei gen partij", aldus Vonhoff. „Het doet me nu veel genoegen dat de PvdA-fractie nu al contact met me heeft opgenomen met de boodschap dat ik wat hun betreft welkom ben". Vonhoff is bepaald niet van plan met zijn armen over elkaar zijn pensionering in het Noorden af te wachten. „Er is veel te doen in Groningen. Het is een provincie met veel problemen en met een grote verscheidenheid aan problemenaldus de burge meester van Utrecht. „En voor die problemen moetje veel aan dacht hebben". 'Rijbewijsreis' naar Florida WAALWIJK (ANP) - Autorijschool Reiber uit Waalwijk organiseert "rijbewijsreizen" naar Florida. In een brief die één dezer dagen is gestuurd naar iedereen die des tijds reageerde op een adverten tie waarin de Eindhovense rij school Korenman een rijbewijs- reis naar de Antillen aanbood wordt gesteld dat het omwisselen van een in Florida behaald rijbe wijs geen probleem vormt. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat noemt dit misleidend. Rijbewijzen be haald tijdens speciaal daarvoor georganiseerde reizen worden zeer zeker niet omgewisseld, al dus de zegsman van het ministe- ADVERTENTIE) LIEROP (ANP) LIEROP(ANP) Hartchirurg dr. van der Schaar uit Lierop heeft schriftelijk aan de vaste kamercommissie voor volksgezondheid verzocht om samen met zijn collega dr. Bed- dermann te worden gehoord in verband met de Klokkenbergaf- faire. Een delegatie van de com missie bracht op 19 augustus een bezoek aan de Klokkenberg om zich over alle problemen te laten informeren. Die dag is met de be trokken partijen gesproken, maar de commissie verzuimde met hoofdrolspeler Van der Schaar te gaan praten om ook zijn visie over het gebeurde te verne men, aldus Van der Schaar. Hoe wel de commissie hierover later veel kritiek te verduren kreeg is tot op de dag van vandaag de hartchirurg nooit uitgenodigd om zijn verhaal te komen vertel len, vandaar dat hij zichzelf maar heeft uitgenodigd. Het 'Houston-model' zoals hartchi rurg Van der Schaar dat op kleine schaal in de Klokkenberg tot stand wilde brengen is hier geen haalbare kaart, zo concludeerde de vaste kamercommissie na af loop van de excursie. Van der Schaar wil nu graag zelf aan de commissie bewijzen dat zijn werkwijze, waarmee hij 1000 open-hartoperaties per jaar wilde bereiken, wel degelijk realistisch is. Zoals bekend heeft hij inmid dels als hartchirurg bij de Klok kenberg ontslag genomen. Wel licht gaat hij volgende maand in Houston weer hartoperaties ver richten. - Vonhoff is tuc_i_i «.i tens mei at vrees van het Utrechtse PPR- raadshd Vockmg dat een actieve bestuurder als Vonhoff niet zou passen in een relatief stil gebied als Groningen9 „Nee, ik hoop tenmiste niet dat ik in een stil gebied terechtkom. En ik geloof het ook niet. Die indruk berust op een misverstand, maar is tegelijkertijd ook een van de problemen van Toxopeus ge weest. Waar hij overigens al veel aan heeft gedaan. De mensen denken te veel aan Groningen als een afgelegen gebied. Als het dat was geweest, dan zou ik er niet naar toe zijn gegaan. Ik denk niet dat ik daarvoor geschikt zou zijn Er is juist veel te doen en daarom is mijn nieuwe baan een uitda ging voor me, een nieuw be gin". Verzoek om actieschip Greenpeace vrij te geven DEN HAAG (GPD) - Het Wereld- natuurfonds heeft een beroep op de regering van Spanje gedaan om het actieschip Rainbow War rior van Greenpeace vrij te geven. De Rainbow Warnof ligt al sedert juni van dit jaar aan de ketting in de Noordspaanse havenplaats El Fenol. Het schip werd opge bracht nadat het op open zee actie had gevoerd tegen Spaanse wal visjagers De Spaanse ambassadeur, dr. Ra mon Sedo, kreeg door voorzitter J. D. Backer en directeur N. F Halbertsma van de WNF-afdeiing Nederland in Den Haag een open brief overhandigd met het ver zoek deze te willen doorsturen naar minister-president Sua- rez. In het schrijven stelt het fonds dat het op natuurbehoud genchte beleid van Spanje in strijd is met het vasthouden van de Rainbow Warrior. Ook wordt gesignaleerd dat het actieschip op onjuiste gronden is aangehouden. De rechter heeft bepaald dat het Greenpeace-vaartuig pas vrij komt wanneer een borgsom van 280.000 gulden en een boete van 6000 gulden is betaald. Omdat Greenpeace dit bedrag niet kan opbrengen, wordt gewacht op een rechtzitting, waarvoor de da tum nog steeds niet is vastge steld. De Spaanse ambassadeur reageer de op de brief van het Wereldna- tuurfonds door te zeggen dat Greenpeace ten onrechte actie had gevoerd tegen de walvis vaarder. Spanje gaat volgens hem akkoord met maatregelen ter be perking van de walvisvangst. Ook is de Spaanse regering naar zijn zeggen bereid een punt ach ter de jacht op deze zoogdieren te zetten indien dat internationaal wordt geregeld. Greenpeace be lemmerde de walvisvaarders in de legale uitoefening van hun be roep, aldus de heer Ramon Se- ci< De actie van Greenpeace had ech ter veel meer te maken met het vermoeden dat de Spanjaarden zich niet aan het afgesproken quotum houden. Het walvis- vaartbedrijf Masso weigert exac te informatie te geven over de vangsten, terwijl ook geen con trole van buitenaf wordt ge duld. De Spaanse ambassadeur zei het niet eens te zijn met deze geheim zinnigheid. Hij meent dat onaf hankelijke inspecteurs toezicht op de vangsten moeten kunnen houden. Het Wereldnatuurfonds voelt zich verantwoordelijk voor de Rain bow Warrior. Uit de opbrengsten van de actie "Geef om de natuur"' werd in 1977 200.000 gulden be schikbaar gesteld voor de aan koop van het schip. Hoge Raad doet rond Kerstmis definitief uitspraak Et'// bontmantel i an l 'a: Uitmond beeft een eigen sfeer. Die wordt bepaald door de fraaie belijningbet exclusieve barakter, het mooie modebeeld, l.aal u zich eens adviseren als u prijs stelt op een bontmantel li nart an di sfeer past bij uw persoonlijkheid. Want pas dan is het écht bont met sfeer. Breestraat 17j Leiden - Telefoon 071 12 j H"7 haiiuldg insloten. i/ontlcnlng km '/uii i ui,/ I h i hii iuci \li, liliii^ linnlii n.iilini DEN HAAG (GPD) - De Hoge Raad, het hoogste rechtscollege in Nederland, heeft gisteren af wijzend beschikt op een verzoek van de advocaat mr. L. van Heij- ningen de van oorlogsmisdrijven verdachte Pieter Menten direct op vrije voeten te stellen. Vorige week had de president van de Haagse rechtbank een soortgelijk verzoek eveneens van de hand gewezen. De Hoge Raad voegde aan zijn uitspraak echter de woorden „op dit moment" toe, terwijl de raad vermoedelijk te gen Kerstmis definitief uitspraak zal doen over de argumenten die twee advocaten hebben aange voerd ter bestrijding van het Rc t- terdamse vonnis. Daar werd Menten in juni veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf en een boete van 100.000 gulden In deze zaak hoeft de Hoge Raad zich niet te beperken tot zijn ge bruikelijke taak. de toetsing van de Rotterdamse uitspraak aan wat de wet in een zaak als deze voorschrijft. Gewoonlijk beves tigt of vernietigt de Hoge Raad een vonnis slechts en onthoudt zich van een uitspraak over de hoogte van de straf. In dit geval, waarbij het gaat om oorlogsmis drijven, treedt de Hoge Raad ech ter tevens in de plaats van de Bij zondere Raad van Cassatie, die in 1951 werd opgeheven toen de bij zondere strafkamer (inzake oor logsmisdrijven) werd opgehe ven. Mr Van Heijningens verzoek om directe invrijheidsstelling was het resultaat van zijn vraag welk doel met een langdurige vrij heidsstraf van Menten nu nog ei genlijk was gediend. Hij verwees daarbij naar de berechting van andere bejaarde mannen. Zo werd De Geer, minister-presi dent tijdens de Duitse inval in 1940 en na de oorlog gedagvaard omdat hij in vele opzichten „de Staat tegenover de vijand had benadeeld en daardoor ook de vijand hulp had verleend", des ondanks voorwaardelijk bestraft wegens zijn leeftijd op dat mo ment. 77 jaar. Soortgelijke consideratie wegens vergevorderde leeftijd hadden de Amerikanen in Neurenberg ten aanzien van de in Den Haag gebo ren Gustav Krupp, die, omdat hij in 1945 75jaar was. niet eens werd gedagvaard, in zijn plaats werd zijn 39-jarige zoon Alfred symbo lisch tot 12 jaar veroordeeld Menten isnu bijna 82 jaar en heel t sinds zijn aanhouding begin de cember 1976 in Zwitserland. 30 maanden in hechtenis doorge bracht. Daar tussenin had hij huisarrest. „Blijkbaar dacht men in de eerste jaren na de oorlog genuanceerder dan nu, na zovele jaren", aldus mr Van Heijningen. „Met name hield men de menselijkheid in het oog. Men besefte dat het rechtsgevoel niet bevredigd kan worden door een oude man te vervolgen en te straffen". In de ochtend had Mentens andere advocaat, mr P. Mout. eveneens een aantal indrukwekkende ar gumenten opgesomd om aan te tonen dat in Rotterdam een on zuivere rechtsgang was gevolgd. Zo stelde mr Mout dat „de publi catie van het rapport van de commissie-Schoffer staatsbe moeienis met een strafzaak was", en dat c!e Rotterdamse rechtbank zich door dit rapport heeft laten beïnvloeden In plaats daarvan had de rechtbank zich door dat rapport niet-ontvankelijk moe ten verklaren Met de benoeming van de commis- sie-Schöffer aldus mr. Mout, ging de minister in feite op de stoel van de rechter zitten. Daarmee werd een principe van onze rechtsstaat aangetast, namelijk de volstrekte scheiding van wet gevende. uitvoerende en recht sprekende macht. „De minister motiveerde het onderzoek van de commissie-Schoffer met de kwa lificatie dat het resultaat van his torisch-wetenschappelijke waarde zou zijn, maar ging er aan voorbij dat de rechter zich in feite ook op lustorisch-wetenschap- pelijke feiten baseert. Bovendien hield de commissie zich bezig met de schuldvraag, die aan de rechter is voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7