Schuld bij arbeidsinspectie' Buurt in actie tegen komst van woonwagen Onderzoek naar regionalisatie emeente over brokken Persluchtcentrale miDEN-ALPHEN Iiiurtje kapot, nart gewond Leidse stadsrubriek Patiënten niet in klachten commissie Meisje (5) bij ongeluk overleden t GEEN INSPRAAK GEHAD LEIDEN - Bewoners van het Haagwegkwartier zijn in opstand gekomen tegen de komst van een woonwagen in hun wiik. Ze voelen er niets voor dat de familie Basily haar onderkomen bij het speelterrein aan de Kneppe- laarstraat neerplant. De in actie gekomen buurtbewo ners zeggen uitdrukkelijk "niets tegen de man zelf te hebben", maar voelen zich danig gepasseerd door de gemeente. Een inderhaast opgericht comité meent dat de buurt inspraak had moeten hebben bij de beslissing. Gisteren. De gemeente brengt een noodschutting aan. IDEN - Met het opruimen van de brokstukken van de voormalige 'Persluchtcentrale' aan de Leeuwenhoek- iraat (Groenoord) is gisteren een begin gemaakt. Het uin gaat naar de stortplaats in Zoetermeer. Zaterdag erd de bewoner van het hoekhuis al "bevrijd" van de Tote stenen in z'n achtertuin. 'erzi 'orm aar, l'iülDEN - Het ministerie van Volksgezondheid en Milieu- Jygiëne heeft aan het Instituut voor Sociale Geneeskun- uJe van de Rijksuniversiteit Leiden een subsidie toege- ;end, voor onderzoek en ontwikkeling van een regionaal ysteem van gezondheidszorg in de regio Leiden/Alphen. Iet bedrag is toegekend voor een periode van vijf jaar. "Volgens mij is de arbeidsinspectie in eerste instantie verantwoor delijk voor de chaos die is ont staan na de ontploffing", zegt een woordvoerder van de gemeente. "De inspectie heeft tenslotte ge zegd dat de springstoflading in orde was. Dat er als het ware niets kon gebeuren. Nou, dat hebben we geweten". De sloop van het gebouw, afgelo pen vrijdag, verliep anders dan werd verwacht. De explosie was te hard en een deel van het stevi ge gebouw viel op een transfor matorhuisje. Het resultaat: de stroom in de buurt viel uit. 's Avonds om half acht was dat eu vel weer verholpen. Scheur over zijn de experts die ik in de arm heb genomen, het wel eens". "En dat bedrag moeten ze vergoe den, want anders span ik de springstofbaas een proces aan", zegt Velthuijzen. "M'n hele fami-' lie ligt nu ook uit elkaar. M'n kind slaapt ergens anders en m'n vrouw durft hier haast niet meer terug te komen. Die is op van de zenuwen. Ikzelf slaap hier in m'n eentjex Dat is bepaald geen lol letje, ne^em dat maar van mij aan". "Ze hadden de ffoel nooit mogen laten exploderen", meent een omstander. "Ja natuurlijk, dat is achteraf makkelijk praten. Maar ik weet hoe goed dat gebouw in elkaar zat. Heel stevig, degelijk vakwerk. Enalsjehieromjeheen kijkt kun je dat ook wel zien: hele grote stukken steen zijn de ruim te in geslingerd. Bepaald geen kiezelsteentjes". De bewoner van het hoekhuis, J. Velthuijzen kreeg evenwel de grootste last te verduren: een paar kapotte ruiten en versplin terd hout, om maar eens wat te noemen. "En eigenlijk zit ik nog steeds met de brokken", ver klaart hij somber. "Want toen ik het behang in de hoek van de ka mer wegtrok bleek daar een grote scheur te zitten. Waarschijnlijk moet nu de hele muur worden Speeltuin weggebroken. Daar zit namelijk een bocht in. De totale schade loopt dik in de duizenden. Daar- 'Volgens mij kenden ze de bouw constructie niet zo goed meer", gaat hij verder. "Ze hadden vol gens mij de hele boel beter met de hand kunnen slopen. Dat duurt wel wat langer, maar is toch een stuk zekerder". Braak zal de grond beslist niet blij ven liggen. (De 'Persluchtcen trale' werd tenslotte niet voor niets afgebroken.) Als het terrein eenmaal is schoongeveegd en de grond - zoals dat heet - bouwrijp is gemaakt wil de gemeente de Pasteurstraat, die nu doodloopt, doortrekken. Voor een betere verkeersafwikkeling. Maar dat is niet alles. In de wijk Groenoord, tot nu toe vaak stief moederlijk bedeeld gaat meer gebeuren. Zo is het de bedoeling dat begin volgend jaar wordt be gonnen met de bouw van het nieuwe buurthuis op het terrein van de Huidenloods (Onderdeel van het slachthuis). En op de aangrezende schapenwei zal een speeltuin met een oppervlakte van 3577 vierkante meter worden aangelegd. "Je kunt deze projecten niet los van elkaar zien", verduidelijkt A. Ou- borg van het stadsbouwhuis. "De plannen grijpen namelijk in el kaar. Het is een soort puzzel". Dat het tijd werd voor een nieuw buurtcentrum beaamt een buurtwerker grif. 'Tiet is zo lang zamerhand algemeen bekend: ons oude buurthuis aan de Mus- schenbroekstraat stelt helemaal niets meer voor. Dat is een ver vallen pand waarin je met goed fatsoen niet meer kunt werken. Een voorbeeld: als je een spijker in de muur slaat, komt ie er aan de andere kant weer uit. En zo kan ik nog wel even doorgaan". De gemeente van haar kant laat we ten dat het "onaanvaardbaar is hiervoor een inspraakprocedure in te stellen. Dat gebéurt normaal ook niet en door het nu wel te doen zou je een scheve situatie krijgen". Sanitair Het echtpaar Basily en zijn dochter wonen nu nog in de Ververstraat, waar sanitair ontbreekt. Het heeft ook geen zin die nu alsnog aan te brengen omdat de Verversbrug wordt verplaatst en de woonwa gen dan toch moet vertrekken. Het woonwagencentrum aan de Haarlemmertrekvaart is volgens de gemeente uitgesloten omdat het gezin niet tot de groep be hoort die daar zijn tenten heeft opgeslagen. Een zoekactie naar een geschikte plek leidde tot het terrein aan de Kneppelaarstraat. Niets leek een overgang in de weg te staan. Er zou accommodatie voor het gezin komen en ook aan de eisen die het ministerie van crm stelt (in een woonomgeving maar toch redelijk geïsoleerd), was voldaan. Een aanvraag voor krediet bij het ministerie, waar de commissie van financiën overmorgen over vergadert, zal dan ook zeker wor den gehonoreerd, zo is de ver wachting bij de gemeente. Het buurtcomité wil het er echter niet bij laten zitten. In een brief aan alle raadsfracties vragen de buurtbewoners nogmaals aan dacht voor de zaak. Zo vinden ze het onaanvaardbaar pas half ok tober op de hoogte te zijn gesteld van de komst van de familie Ba sily. De staf van het buurthuis in het Haagwegkwartier werd in de loop van vorige maand benaderd met het verzoek de beslissing in het buurtkrantje op te nemen, hetgeen niet eerder dan medio oktober kon. In allerijl werd een I project in de Regio Omgeving leiden voor Onderzoek en Ont- rikkeling van de Gezondheid r.R.O.L.O.O.G.) heeft tot doel fzicht te geven in problemen an communicatie, samenwer- ^ng en coördinatie tussen ver- phillende voorzieningen van ge- pndheidszorg. Daarnaast pro- 2ert men tot een zorgverlening komen, dat zo efficiënt moge- Sk antwoord kan geven op de van de bevolking in de Het project is mede geba- op een onderzoek naar re gionalisatie van de gezondheids- prg, verricht door hel rpinisterie. verwacht dat de resultaten van et project ook van belang zullen jn voor het Wetsontwerp Voor- jieningen Gezondheidszorg fG). De Tweede Kamer neemt It wetsontwerp, waarin de struc- arele en procedurele regelingen Dor regionalisatie van de ge- andheidszorg in Nederland Roeten worden vastgelegd, bin- enkort in behandeling, de organisatorische kant be- sft, zal de projectstaf nauw sa menwerken met huisartsen, spe- ialisten, ziekenhuizen, gemeen- plijke gezondheidsdiensten, iisverenigingen en zieken- bndsen in de omgeving Leiden/ llphen. t het oog daarop is een Regio- sjale Adviescommissie gevormd paarin personen uit verschillen- sectoren van de gezondheids- arg zitting hebben. Er zullen i/eneens pogingen worden on- ernomen om medewerking te srkrijgen van consumenten- roeperingen, zoals patiënten- ?renigingen of consumentenor- anisaties. aantal deskundigen op het ge- lied van organisatie van de ge- pndheidszorg in de USA, Zwe len en Nederland is gevraagd de projectmedewerkers te helpen |ij het ontwikkelen van de nodi- onderzoekmethoden. De eer- vergadering van dit interna Expert Comittee zal al de- week worden gehouden op het astituut voor Sociale Genees- lunde te Leiden. door René van der Velden Jaap Visser •IDEN - Terwijl een 42-jarige ^eidenaar zijn pas gemetselde buurtje op het speelterrein aan Ie Lage Morsweg bekeek, blies ien windvlaag het muurtje aan luigen. 'Eerste Hulp Dienst behandelde Ie man ter plaatse aan een Op eigen gelegen heid ging de man vervolgens jaar het ziekenhuis voor nader fnderzoek. In de war Het is 'm gelukt, "Balloenist" Eric Schreurs. Na vijfentwin tig uur en acht minuten onaf gebroken te hebben getekend mag deze 22-jarige Leidse student aan de Academie voor Beeldende kunst zich wereldkampioen stripteke nen noemen. Vorige week zei Eric nog in deze rubriek: "Ik doe maar om één reden mee aan het "we- reld-duurrecord" stripteke nen en dat is om te winnen". Die woorden heeft hij het af gelopen weekeinde op on dubbelzinnige wijze waar gemaakt. Vrijdagmiddag om vier uur be gonnen zeven "Balloenisten", medewerkers van het stripblad "De Vrije Balloen", aan hun recordpoging. Plaats van handeling: het Amster damse strip-antiquariaat "De zaak Zonnebloem". Vijfen twintig uur en acht minuten later was Leidenaar Eic Schreurs de enige die nog zat te tekenen. Doodop maar dolgelukkig maakte hij toen een voorlopig einde aan de avonturen van de door hem zelf geschapen stripfiguur Adrianus. De champagne werd uit de koelers gevist en de nieuwe wereldkampioen gehuldigd. Om half acht zaterdagavond stortte de kampioen zich in een diepe slaap om daar pas ver in de zondag uit te ontwa ken. Eric over het etmaal striptekenen: "Het was een voortdurend gevecht tegen de slaap. Mijn vader heeft me 's nachts op de been gehou den door voor te lezen uit het "Guinness Book of Records" waar ik nu waarschijnlijk ook zelf in kom te staan. We had den afgesproken om met z'n allen na vierentwintig uur'te stoppen en het record op naam van "De Vrije Balloen" te zetten. Maar na die vieren twintig uur besloot er eentje om door te gaan. Ja, toen ben ik ook maar weer verder gaan. Pas na hevig aandringen van mijn familie hoor want zelf wilde ik stoppen". Voorzichtig met dc leilinden Eric Vervolgt: Het was ecnt verschrikkelijk zwaar. Een etmaal op de been blijven is natuurlijk niet zo'n prestatie. Maar een etmaal achter elkaar zitten tekenen is wel wat an ders. Na elk uur kreeg je vijf minuten pauze. Vijf minuten om te eten, naar de wc te gaan en een sigaretje te roken. Dat was dus veel te kort. Op het laatst wist ik nauwelijks meer waar ik was. Ik heb het eigen lijk aan m'n moeder te dan ken dat ik 't stuk heb gered. Zij heeft tijdens de laatste minuten constant tegen me aangepraat en me er zo door heen gesleept". "Hoe ik me nu voel? Ach, gaat wel eigenlijk. Alleen ben ik af en toe een wat afwezig. Een beetje biologisch in de war denk ik". Kasplantjes Alsof het kasplantjes waren, zo voorzichtig werden gister middag zeven zogenaamde leilinden op het pleintje voor de Hooglandse Kerk in de diep opengegraven grond verankerd. Dik ingepakt werden de bomen, afkomstig van een Brabantse kwekerij, met een dieplader aange voerd. "Zeldzame exemplaren, die lei linden". volgens twee heren van de plantsoenendienst die bij de planting een oogje in het zeil hielden. "Vroeger stond er voor elke boerderij een rij van die bomen. Wan neer het wa rm weer was moes ten ze voor koeling zorgen. De opkomst van de koelinstalla ties betekende de dood van de veel linden, die vaak zonder pardon werden omgekapt. Zonde, want zoals je ziet zijn het fraaie bomen". Eindstoot Gisteravond klonk de bel voor de zoveelste ronde in de dis cussie over de kraakproble- matiek die al maanden in de gemeentelijke commissie voor politiezaken wordt ge voerd. Met een aantal krakers en journalisten als aandachti ge toeschouwers verschenen in de ring: burgemeester Goekoop, enkele politiemen sen en een aantal raadsleden. Van een felle strijd was beslist geen sprake. Af en toe werden er ever en weer enkele plaag stootjes uitgedeeld. Dat was. zoals altijd, alles. Elke keer weer levert de kraak- discussie in deze commissie een wrange nasmaak op. Per definitie haast prijkt dit punt ergens aan het eind van de vergaderagenda. En wanneer de kraakproblematiek per ongeluk een keer een hoge notering krijgt dan is er stee vast een andere raadsverga dering vóór politiezaken ge pland. Gevolg: weinig tijd, een gehaaste discussie, geen concrete afspraken en alles blijft bij het oude. Gisteravond boog de commis sie zich na afloop van de commissievergadering voor bestuurlijke aangelegenhe den bijvoorbeeld over een "notitie betreffende het poli- tie-optreden bij kraakacties" van de hand van burgemees ter Goekoop. De "notitie" van Goekoop. ont staan naar aanleiding van een gesprek met de officier van justitie, werd snel even ge wikt, gewogen en te licht be vonden. Hetzelfde gebeurde maanden geleden trouwens met de "richtlijnen met be trekking tot politie-optreden bij kraakacties" van commis saris Van Voorden. Tijdens de kritische beschouwingen werd Goekoop gisteravond evenals indertijd Van Voor den gered door de gong. In dit geval om half twaalf. Gelukkig was nog één van de commissieleden op dit late vergadertijdstip helder ge noeg om de opmerking te plaatsen dat al dat gediscus sieer natuurlijk wel aardig is maar dat het misschien wel zinvol zou zijn om eens geza menlijk met de commissie volkshuisvesting om de tafel te gaan zitten omdat een het een (de juridische gevolgen van een kraakactie) nogal nauw samenhangt met het ander (de huisvestings problematiek). En nu maar hopen dat ze op het Stadhuis de kraakproblema tiek van een, stipnotering willen voorzien zodat dit punt straks hoog op de agenda van die gezamenlijke vergadering prijkt. Misschien dat er dan eens zoiets als een eindstoot kan worden geplaatst. Of wordt de zaak pas echt se rieus genomen als de leeg- standswet daar is.... buurtvergadering belegd, waar op het merendeel van de aanwe zigen tegen een woonwagen voorziening bleek. Tactiek Het achterwege blijven van een in spraakprocedure bleek op die bijeenkomst de grootste steen des aanstoots. Eén van de leden van het comité vermoedt hier zelfs een tactiek achter "om be zwaren onmogelijk te maken". Ook bestaat de vrees dat er ande re woonwagenbewoners op het terrein af zullen komen. "Er komt een uitgebreide accommodatie en er wordt een inrit gemaakt Zoiets heeft toch aantrekkings kracht op anderen". Overigens lijkt de kans op dat laatste niet zo groot. Artikel 10 van de woonwa- genwet - op grond waarvan de familie Basily een nieuwe plaats voor haar woonwagen krijgt toe gewezen - is uitsluitend van toe passing op specifieke gevallen. Een ander comitélid zegt "niets te gen zigeuners als zodanig te heb ben, maar ik vind dit geen ge schikte plaats midden in een rus tige woonwijk". Dat het gezin Basily een standplaats moet krij gen. staat voor de buurtbewoners vast, "maar waarom nu juist hier", zo vragen ze zich af. LEIDEN - Om nu al een vertegen woordiger van patiëntenorgani saties plaats te laten nemen in de FONA-commissie van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden, gaat deze commissie nog net iets te ver. De FONA-commissie die fouten, ongevallen en bijna-ongevallen binnen het ziekenhuis behandelt en enkele weken geleden als eer ste in Nederland een gedeelte uit hun jaarverslag bekend maakte, acht de tijd daarvoor nog niet rijp. Dit blijkt uit een brief van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden aan de afdeling Zuid-holland van de Algemene Vereniging tot Behar tiging van Patiëntenbelangen. De patiëntenvereniging zag in deze gedeeltelijke openbaarmaking een mogelijkheid een vertegen- wooniiger van de FONA-com missie te laten plaatsnemen. De ziekenhuisdirectie stelt (nog) geen prijs op een vertegenwoor diger. "De FONA-commissie heeft al een eerste stap gezet en bevindt zich op dit moment nog in een "stabilisatieproces". Technische school wordt uitgebreid LEIDEN - "Mathesis Scientiarum Genitrix", school voor Middel baar Technisch Onderwijs aan de Dieperpoellaan heeft van het mi nisterie van Onderwijs toestem ming gekregen een afdeling weg en waterbouwkunde op te zetten. Dit heeft staatssecretaris K. de Jong in zijn scholenplan 1981-1983 bekend gemaakt. Wanneer de school deze oplei ding voor de leerlingen kan openstellen is nog niet duidelijk. Over de financiering wordt in het plan van de staatssecretaris niet gesproken. Binnenkort hoopt de school daarover meer te weten. LEIDEN - De 5-jange Ilse de Haan uit Leiden is afgelopen zaterdag door een auto-ongeluk in Fries land om het leven gekomen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3