JnAmerika zijn ze er kapot van Ernst tevreden over bisschoppensynode ubliek Drs. C. J. Steilberg, geestelijke vader van strippenkaart Pall Mali i\loulin~a~Vent Export Bewuster gemeenteleven hij hervormden I DINSDAG 28 OKTOBER 1980 \door Sjak Jansen Natuurlijk had hij het allemaal voor zien: mensen die, op het moment dat de Nationale Strip penkaart werdi in gevoerd, helemaal hoteldebotel wer den. Want laten we eerlijk zijn. Als je van de ene dag op de andere rigoreus overstapt op een heel ander kaart systeem voor de bus, tram en metro, dan weet je tevoren dat sommigen daar even helemaal kie rewiet van worden. Maar wat drs. C.J. Steil berg niét voor mogelijk had gehouden, is de voo ringenomenheid van sommige kranten. „Als de strippenkaart 1 oktober zijn beslag krijgt en je leest 2 oktober al in een landelijk ochtendblad de kop „Strippenkaart stroppenkaart", dan raak je op z'n zachtst gezegd toch wel een beetje te leurgesteld." „Maar gelukkig", klaart Steil berg alweer op, „is nu reeds gebleken dat de strippen kaart een groot succes is. De tijd, dat het publiek de chauf feur het hemd van het lijf vroeg, is nu al zo'n beetje voorbij. Dat bespaart rijtijd." Campagne In hoeverre de miljoenen kos tende voorlichtingscampag ne van Verkeer en Waterstaat tot dit vroege welslagen heeft bijgedragen, is niet helemaal duidelijk. Vrij algemeen Begin mei van dit jaar heeft het Nederlandse reizigerspubliek voor het eerst kunnen kennismaken met de Nationale Strippenkaart: een nieuw soort plaatsbewijs, waarmee op alle bus-, tram-, me tro- (en zelfs enkele treinjlijnen van het stads- en streekvervoer kan worden gereisd. Eind september werd het op de strippen kaart gelijkende Sterabonnement geïntroduceerd. Vanaf 1 oktober is het in ons land alleen nog mogelijk met deze nieuwe plaatsbewijzen van bus, tram of metro gebruik temaken. Nederland is daarmee het eerste en bovendien enige land ter wereld, dat voor het gehele stads- en streekvervoer tot één soort plaatsbewijs is gekomen. Een uniek systeem, waar jarenlang door overheid en vervoersondernemingen over is gesproken en dat toch nog vrij onverwacht een feit werd. Dat niet geheel zonder problemen. Direct verantwoordelijke persoon voor de strippenkaart is minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat. Hij is de man die dit sys teem heeft doorgevoerd. Maar de geestelijke vader van de strip penkaart is drs. CJ. Steilberg, directeur Personenvervoer van dit ministerie. Bij hem berustte de algehele leiding over het strippenkaartproject. Hieronder vertelt hij erover. fAlle negatieve publiciteit ten spijt, is de strippenkaart thans al aardig ingeburgerdIn Amerika zijn ze er helemaal kapot van. Maar wat wil je ook? Eén kaart die tegelijk geldig is voor bus, tram en metro. Dat is toch ideaal!" wordt aangenomen dat de tientallen advertenties in de media volledig aan het publiek zijn voorbijgegaan. Steilberg daarover „Volgens mij hadden we een hele goeie campagne. Maar als je in het begin merkt dat het publiek van het nieuwe systeem nog niet veel snapt, dan moet je welhaast vaststellen dat het de krant niet leest." Ook parkeren met strippenkaart „Jammer vind ik wel dat er zo weinig tv-spotjes zijn ge weest. Maar daarvoor hebben we ons veel te laat aange meld." Daarmee rijst de vraag of de voorbereidingstijd voor deze ingrijpende omschakeling, die al met al nog geen jaar duurde, eigenlijk wel verant woord was. Want de vervaar diging van de strippenkaar ten ging al evenmin van een leien dakje. Dat had weer in vloed op de distributie ervan, zodat medewerkers van de Dienst Zegelwaarden en af delingen Grootzegelverkoop van de PTT flink de handen uit de mouwen hebben moe ten steken, om alle verkoop punten tijdig van nieuwe kaarten te kunnen voorzien. Steilberg: „Zoals je misschien weet hebben we de strippen kaart afgekeken van de Beierse hoofdstad München. Daar functioneert dat sys teem al zo'n zeven jaar tot volle tevredenheid. Daar gaf men ons ook het advies de re geling niet geleidelijk maar rigoreus door te voeren. Het systeem voldoet daar zo enorm, dat zij zeiden: „Die proef kun je gerust overslaan, het systeem werkt toch wel" Vandaar." Zones Daarmee zagen Steilman en zijn manschappen dus af van de proef die stond aangekondigd in het Nationaal Tarieven- plan, dat eind vorig jaar in de Tweede Kamer is behandeld. De keuze voor een soort shocktherapie bleek evenwel een gelukkige, want uit reac ties van de openbaar ver voersbedrijven valt op te ma ken, dat het aantal klachten en vragen om informatie in middels tot het minimum is gedaald. Een veelgehoorde klacht is die van H. Hupkens uit het Lim burgse Puth. Hij zegt: „Als je met de trein gaat, hoef je maar te zeggen waar je heen wilt en je krijgt je kaartje. Maar nu met die strippen kaart moet je eerst weten hoeveel zones je reis is. Zie dat maar eens uit te vorsen." Steilman: „Een treinkaartje is ten eerste duurder. Trouwens nu wil de chauffeur nog wel voor de reiziger nakijken hoeveel zones het af te leggen traject is. Maar het is de be doeling dat de reiziger dat straks zelf kan. Dat spaart immers reistijd en betekent derhalve een verbetering van het openbaar vervoer." Inkt Volgens Steilman is de strip penkaart ook geschikt voor toeristische doeleinden. De Groninger H. van Rooyen wierp die mogelijkheid on langs op door per strip van 4,75 van zijn stad naar Rot terdam te bussen. Alleen Pen Haag kent de strip penkaart nog niet. Aangezien de residentie thans nog geen zones kent, wordt de strip penkaart daar pas volgend jaar ingevoerd, mits de Haag se gemeenteraad januari vol gend jaar zijn instemming be tuigt. Dan kent Nederland echt één strippenkaart. Een strippenkaart, die volgens de eerder aan het woord gela ten H. Hupkens uit Puth on economisch zou zijn. „De kaart is te lang en de vervaar diging ervan kost zodoende te veel papier, inkt en energie", meent de Limburger. Lik m'n vestje Bezien over het geheel vindt Steilman dit een argument van lik m'n vestje. De strip penkaart op kringlooppapier te drukken is onmogelijk, zegt hij. „De strippenkaart moet zijn voorzien van een speciaal watermerk. Dat vergt apart papier." Mede gelet op de waarde die de strippenkaart in heel ons land heeft, zijn Steilman en zijn medewerkers met de PTT in zee gegaan. Niet al leen worden de strippen kaart en het sterabonnement (tot en met 5 zones) door alle 2700 postagentschappen verkocht, ook de distributie \an het totale kaartjes^ak- Icet is in PTT-handen. S'.eilberg: „De PTT beschikt met zijn postzegels over een prima en veilig distributienet. En dat is precies v/at wij no dig hebben, want met do ver spreiding van de kaarten is veel geld gemoeid." Parkeren Over de mogelijkheden van de strippenkaart nog dit In Rot terdam kan thans als proef met de strippenkaart worden geparkeerdEn onlangs in Amsterdam wilde iemand te vergeefs er een sekstheater mee in. 'n Belg! (ADVERTENTIE) Apartheid. "Er kan een tijd komen dat de Gereformeerde Kerken in Nederland, even tueel met andere kerken, de Gereformeerde Oecumeni sche Synode (GDS) moeten voorstellen, de blanke Ne derduits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika niet lan ger als lid van de GOS toe te laten, gezien haar houding te genover de apartheid". Dr. A. Kruyswijk, secretaris oecu mene buitenland van de Ge reformeerde Kerken, ver klaarde dat gisteren voor de NCRV-radio. Hij zou dat veel beter vinden dan dat de Ne derlandse Gereformeerde Kerken zich nu terwille van Zuid-Afrika aan de GOS ont trokken. Dat zou volgens hem een on-oecumenische daad zijn. Als de blanke kerk in Zuid- Afrika een andere koers zou varen, zou dat, meent dr. Kruyswijk, ook een koerswij ziging van de regering tot ge volg hebben, aangezien deze voor het overgrote deel be staat uit leden van de Neder duits Gereformeerde Kerk. "Hoewel je ook weer niet kunt zeggen dat deze kerk het jasje van de regering is, want men weet ook in Zuid-Afrika wel wat de scheiding tussen kerk en staat betekent". ft Hervormde Kerk: beroepen te Leeuwarden-Huizum K. Lammertsma Jubbega- Hoornsterzwaag; aangeno men de benoeming tot pasto raal medewerker voor be jaarden te Bodegraven hulp prediker C.J. de Groot Nieuw-Lekkerland, naar Noordhorn-Niezijl-Saaksum (Gr.) C. Snoei Amersfoort, naar Zevenhuizen (ZH) J. Enderlé Oostwold (Oldambt); bedankt voor Bergambacht G.S.A. de Knegt Barneveld. Gereformeerde Kerken; be roepen te Urk H. Dijks.ra Joure; aangenomen naar Oostsouburg P. Melse Rot terdam-Kralingen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor En schede en voor Hoogkerk J. Poutsma Franeker, voor Zeist en voor Amersfoort, J. Fol- kertsma Huizum. Overleden. Zoals wij gisteren in een deel van de oplage al berichtten, is in Amsterdam, op 69-jarige leeftijd, de be kende cantor-organist Simon C. Jansen overleden. In stilte is hij gisteren gecremeerd. Niet leerstellig, wel pastoraal Bisschop Ernst van Breda is van mening dat de algemene bis schoppensynode in Rome over huwelijk en gezin in deze tijd pastoraal gezien een goede sy node is geweest. Mgr. Ernst ver tegenwoordigde er het Neder landse bisschoppencollege. "De Afrikaanse bisschoppen", zei Ernst in een commentaar, "heb ben gepleit voor ruimte in de ei gen huwelijtystradities. De bis schoppen uit Latijns-Amerika hebben gewezen op de onhoud bare druk van armoede en on recht op de gezinnen. En de Westeuropese en Noordameri- kaanse bisschoppen hebben hun bezorgdheid uitgesproken over de groeiende kloof tussen de ker kelijke leer en het dagelijkse le ven, vooral waar het de regeling van geboorten betreft". "De synode heeft de Afrikaanse bisschoppen gesteund in hun pogingen om de totstandkoming van het huwelijk en het gezinsle ven volgens de eigen culturele tradities tot erkenning te bren gen. Ook sprak zij zich uit voor een betere formulering van de afwijzing van kunstmatige ge boortebeperking". Volgens mgr. Ernst wil een minderheid in de synode opnieuw onderzoeken "welk ingrijpen in de biologische natuur binnen de grenzen van het toelaatbare valt en welk ingrijpen Bisschop Ernst goede synode de perken te buiten gaat van het beheer dat de Schepper aan de mens heeft gegeven". Ernst had zelf de synode voorge steld, een zekere reserve te be trachten tegenover de concrete toepassing van de morele kerk leer, zoals de kerk dat ook doet met haar sociale leer. De synode nam dat voorstel echter niet over. (ADVERTENTIE) van Aujoux Een voortreffelijke Beaujolai: van goede huize: Aujoux! Lekker fruitig met een lichte kruidigheid. Verkrijghaar bij wijnhandel slrihuli-; L De bisschop deelde nog mee, dat de synode een onderzoek wil laten instellen naar de oosters-katho- lieke praktijk om het tweede hu welijk van gescheiden gelovigen te erkennen als een menselijk huwelijk - dus niet "sacramen teel" - en om de hertrouwden na een goede voorbereiding weer aan het volle kerkelijke leven te laten deelnemen. De Rooms-Ka- tholieke Kerk verbiedt namelijk gescheiden gelovigen die op nieuw zijn getrouwd de commu nie te ontvangen. Gemengd Ook kardinaal Willebrands kwam tot de conclusie dat de bisschop pen niet leerstellig maar pasto raal te werk zijn gegaan. Hij nam aan de synode deel als hoofd van de Vaticaanse afdeling voor de oecumene. "Ik heb bij de synodevaders een le vendige belangstelling aange troffen voor de oecumenische beweging en voor het onderwerp van de gemengde huwelijken. Over dat laatste ging ook een voorstel van de Nederlandse kar dinaal. Willebrands kan niet om het feit heen dat in dit land het aantal huwelijken tussen rooms-katho- lieken en protestanten bedui dend toeneemt. De rooms-ka- tholieke Kerk erkent deze huwe lijken als "sacrament". Wille brands wil nu opnieuw bezien of de niet-katholieke partner in zo'n huwelijk tot de eucharistie kan worden toegelaten. wereldbekend aronm "De kerk mag dan getalsmatig ach teruit gaan, er groeit een veel be wuster en doordachter gemeen- televen". Dat zegt de hervormde predikant A.W. Kranenburg (Hoogeveen) in een vandaag verschenen infor matiekrant (800.000 exemplaren) van de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Kranenburg is voorzit ter van het landelijke college van visitatoren-generaal (toezicht) "Mensen die hun kinderen laten dopen, doen dat vaak vanuit een zo sterk doorleefde overtuiging dat ik me afvraag of we die stap niet als een vorm van belijdenis moeten gaan erkennen. De deelneming aan het avondmaal neemt toe, ook in de kring van de Gereformeerde Bond "Kerkba lans" maakt duidelijk, dat her vormden veel over hebben voor hun kerk. Het aantal sluitingen van kerkgebouwen en opheffin gen van predikantsplaalsen is niet zo groot gebleken als vijfjaar geleden nog werd gevreesd Ds. Kranenburg constateert ook een sterker wordende belang stelling voor samenlevingsvra- gen. met als gevolg dat er meer behoefte komt aan vorming en toerusting.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17