Nog geen oplossing in slepende kwestie Van Leeuwen- KNVB I ranje gaat nu definitief naar mini-wk Heeft voetbal in 2000 nog wat te betekenen? „Wij zijn royaal geweest" 0 Zesdaagsekoppel Pijnen-Braun leidt nog steeds )INSDAG 28 OKTOBER 1980 Zou de voetballerij in het jaar 2000 nog wel de toonaange vende sport van West-Europa zijn? AU we doorgaan zoals nu zeker niet. In Nederland zijn de toeschou wersaantallen al jaren aan het teruglopen (zelfs toen in de Watergraafsmeer het beste voetbal ter wereld werd ge speeld, zat het Ajax-stadion maar zelden vol), maar nu wordt de afbraak buiten Ne derland ook hoor- en zicht baar. In de door velen zo bewonderde Bundesliga,want daar wordt immers zo aanvallend ge voetbald, is het al evenmin bo tertje tot de boom. Nico Scheepmaker heeft onlangs aangetoond dat de Bundesli- g a-wedstrijden in feite niet zo heel veel meer bezoekers trek ken dan onze eredivisie duels, en helemaal niet als je er bij bedenkt dat in de Bondsrepubliek aanzienlijk meer mensen wonen. Hoezeer het bij de oosterburen klemt, blijkt wel uit de wan hopige maatregelen die Mün- chen 1860 en VFB Stuttgart hebben genomen: kinderen tot 14 jaar en vrouwen hebben daar gratis toegang. (Een je gens mannen wat discrimine rende maatregel, en dat zeg ik echt niet om weer een rondje te kunnen knokken met de Rooie Vrouwen). Kennelijk hopen die Westduitse clubs zo meer (betalende) kerels te krijgen. Of ze willen eenvoudig van die ontmoedigend lege tribu nes af. En dan Engeland, de bakermat van het voetbal, waar de sta dions altijd vol enthousiaste, zingende, juichende volks scharen zijn. Tenminste, die indruk houd je over aan die piepkleine flitsen waarmee Studio Sport op de proppen komt. Maar ook daar is er kennelijk de klad ingekomen. Want de vertegenwoordigers van de Engelse profclubs heb ben dit weekeinde er op aan gedrongen in de toekomst het betaalde voetbal van de za terdag naar de zondag te ver plaatsen om meer toeschou wers te kunnen trekken. Overal waart het crisis-spook rond. Aflopend Een paar weken terug heeft de oud-international Jan Mul der op zeer geestige wijze een Volkskrant-pagina vol ge schreven over "de toekomst van het Nederlandse voetbal" Hij is, ondanks alle frivoliteit, pessimistisch. "Het is in we zen een aflopende zaak". Toch neemt hij nog de moeite een aantal oplossingen aan te reiken, al zegt hij er direct bij dat hij in sommige zelf niet eens gelooft. Allereerst wil hij zomervoetbal "Voetbal is geen wintersport Voetbal is geknipt voor de zo meravond. Alles van een juli- namiddag heeft de kracht van uitnodiging in zich. Je wilt er op af, het gras ruikt als vroe ger. Het stadion zal volzitten, want hele families trekken ijs jes oplikkend naar Ajax-PSV en NEC-FC Den Haag in de heerlijke Goffert". Tja, voor zover die families niet op hun rug liggen in de Spaanse zon. 2) Een Europese competitie, want dat lijkt een logisch ver volg op de Europa-Cuptoer nooien. Verwerpt Mulder ove rigens zelf. "Voor Sparta-Juventus en Sparta-Atlethico Madrid komen het eerste seizoen 9000 toeschouwers. In het tweede jaar zitten op Spangen de ge bruikelijke 6000". 3) Aanpassing van de spelre gels. Daarvan verwacht Mul der het meest. De huidige spel regels dateren vrijwel alle van ver voor de oorlog en hou den geen enkele rekening meer met veranderde opvat tingen. Ik ben het daar geheel mee eens. Terugspelen op de doelman zou verboden moeten worden. Een speler vastpakken zou al tijd een strafschop moeten zijn, waar het ook op het veld gebeurt. De buitenspelregel dient danig te worden gewij zigd enz. 4) Minder televisie-voetbal, omdat dat de supporters maar lui maakt. Mulder wijst die suggestie di rect af met deze mooie zin: "Het zou gevaarlijk zijn voor de economieDe fabrieksar beiders zijn zo gewend aan een uurtje voetbal in Studio Sport op zondagavond, dat, indien die goals wegvallen en daarvoor in de plaats komt meer auto- en motorsport met die nieuwe commentaarstem, de halve bevolking binnen de kortste keren rijp voor het ge sticht is".. Het zwaarste probleem waar mee de voetbalsport naar mijn gevoel kampt is dat de 'magie" ervan is verwaaid in de wind. Het "leeft" niet meer De helden en vedetten zijn óf weg, óf vermoeid óf zwaar geblesseerd. Hoe lang is het al weer geleden dat we Ling driemaal om dezelfde man zagen draaien? Wat vooral nodig is, is een kli maatsverandering, die goede voetballers ook inderdaad in staat stelt goed te voetballen. Nu lopen ze driekwart van het seizoen niet in het veld, maar naar het spreekuur van de dokter. Maar ja, voor een klimaatsve randering zijn meestal vele honderden jaren nodig Naar School De Amerikaanse dameslennis- ploeg die deze week naar Londen komt, zal het moeten doen zonder de 17-jarige Tra cy Austin, de nr. 3 of 4 van de wereldranglijst. Austin mag niet meedoen, zo meldt het ANP, omdat haar ouders willen dat ze thuis blijft. "Ze heeft dit jaar al genoeg van school verzuimd"zo vindt het echtpaar Austin. Het klinkt aardig en hoopvol. Eindelijk ouders die weer eens stevig en verstandig ingrij pen, nietwaar. Maar ik zit er toch een beetje mee. Want waarom nü in eens? Van haar 15de jaar af is ze voortdurend in de weer ge weest op de tennisbanen. Zonder dat word je ook geen Amerikaans kampioene, zo als Tracy in 1979. Zou het er misschien iets mee te maken hebben dat dochterlief in twee jaar al ruim een mil joen gulden bijeen heeft ge slagen (plus het nodige nog uit reclame-contracten)? Als er eenmaal zoveel geld is bin nengestroomd. kunnen som mige ouders zich weer een ge weten permitteren. Tracy wordt nu vervangen door Andrea Jaeger. Die is15 jaar. En nu maar wachten wat de heer en mevrouw Jae ger over twee jaar hun spruit zullen verbieden. Perikelen van de topsport anno 1980: miljonaire ben je zo, maar hoe zorg je datje op tijd op school komt? Potje Bij de Afdeling Moderne Ritmi sche Gymnastiek van de In ternationale Gymnastiek Fe deratie kunnen ze er ook een potje van maken, hoor. Tij dens trainingen voor de Eu ropese kampioenschappen in Amsterdam beschuldigde Spanje de favoriete Bulgaar se ploeg ervan lood in het lint te hebben gestopt, waardoor dat gemakkelijker te hante ren was. Dat bleek juist te zijn, maar een onderzoek bracht aan het licht dat ook andere toonaangevende lan den zich van dit metaal be dienden. Op dat moment was de enig juiste beslissing ge weest het gebruik van lood krachtig te verbieden. Maar dat deed het MRG-bestuur niet. Het stemde er mee in. Ik vind dat gek. Dat is zo'n beetje hetzelfde als: een dief op helerdaad betrap pen en vervolgens zijn werk wijze aanprijzen in de Staatscourant. Capablanca José Raoul Capablanca y Graupera, leefde van 1888 tot 1942. Van 1921 lot 1927 was hij wereldkampioen schaken. Ofschoon hij zonder twijfel tot de geniaalste grootmeesters moet worden gerekend, is er over hem lang niet zo veel ge publiceerd als over Lasker, Aljechin, Botwinnik, Fischer e.a. Een jaar of dertig geleden schreven dr. Max Euwe en Lodewijk Prins samen "Het schaakfenomeen José Raoul Capablanca"Het boek was voor die tijd tamelijk duur en ikzelf arm .Ik spaarde er voor, maar toen ik zover was, bleek het boek niet meer verkrijg baar. Tot mijn grote vreugde (en naar ik aanneem van an dere schaakliefhebbers) is er van dit interessante werk nu een herdruk verschenen, in het Duits: "Capablanca, das Schachphanomen" Uitgave Door Ruud Paauw ran L)as SchacharchivWei- denbaumsweg 80. Hamburg, prijs ruim 30 gulden). In dit boek vindt men 175 par tijen van Capablanca, de grand seigneur die als geen ander zijn fantasie kon be teugelen door zijn doelmatig heid. Tien jaar kostte het hem om de oude Lasker er toe over te ha len met hem om het wereld kampioenschap te spelen (de wereldtitel was in die tijd persoonlijk bezit). Pas in 1921 was Lasker er toe bereid, te gen een enorm honorarium. Toen Capa de titel op zak had, hield hij op zijn beurt Alje chin jaren van zich af. Maar in 1927 kwam het tot een tweekamp tussen beiden en Capablanca verloor, tot veler verrassing Nooit heeft Aljechin zijn rivaal revanche gegund. Biltere vij andschap heerste er tussen hen. Tijdens het AVRO-toer- nooi in 1938 moest de scheids rechter in hun partij bemid delen om het tot remise te laten komen. Beiden waren te trots om het aan te bieden. In 1939 luchtte Capablanca in Buenos Aires zijn hart tegen over Prins. Aljechin moest en zou tot een nieuwe tweekamp worden gedwongen. Maar kort daarna stond de wereld in vuur en vlam en een paar jaar later stierf Capanblanca aan de gevolgen van een maagoperatie. (ADVERTENTIE) NOC, LLN PAAR DAGEN EN DAN... opent Europa Meubel Benthuizen voor de tweede keer een vestiging in de Dorpsstraat. Recht tegenover het vertrouwde adre Gespecialiseerd in moderne meubelen. Vanaf zaterdag 1 november wordt het met recht: compleet wonen in het groene hart van Holland. Europa Meubel Benthui/en iEIST (GPD) - Het Nederlands elftal zal in elk geval deel nemen aan het zogenaamde Mini-WK, dat van 30 decem ber tot 10 januari 1981 in Uruguay zal plaatsvinden. Secre taris Jan Huijbregts van de KNVB verklaarde dit gisteren na terugkeer uit Uruguay ^KNVB zal per wedstrijd 150.000 dollar incasseren van het Uru- iguayaanse organisatiecomité. Vast staat nu al dat het Neder- ilands elftal tenminste twee wed strijden zal spelen in Uruguay. IDe bankgarantie voor die twee duels (300.000 dollar ofwel |600.000 gulden) is inmiddels ont vangen. Sermede is dan ook meteen alle twijfel weggenomen over het al of ;niet meespelen van het Neder- nds elftal in dit toernooi. De NVB liet enige tijd geleden al reten dat men nog steeds geen iankgarantie van het organisa- iecomité had mogen ontvangen, "'e voetbalbond verklaarde toen it men zeker niet naar Uruguay Nederlands elftal nog goed in markt ZEIST (GPD) - Vertegenwoor- digers van de nationale voet- i balploegen van Argentinië, j Brazilië, Chili en Portugal hebben secretaris Jan Huij- bregts van de KNVB in Mon tevideo laten weten een of meerdere oefenduels tegen het Nederlands elftal te willen spelen. an Huijbregts, die vijf dagen in Montevideo verbleef voor be sprekingen rond het Mini-WK in Uruguay, was uitermate verrast door de belangstelling voor het Nederlands elftal als oefenpartner voor deze lan den. Huijbregts: „Ik ben ui termate verheugd met deze aanbiedingen. Hieruit blijkt maar weer eens dat het Ne derlands elftal het nog steeds goed doet in het buiten- '4 land". zou afreizen, indien er enige on zekerheid over de financiën zou bestaan. Jan Huijbregts maakte, na een vijfdaags verblijf in Mon tevideo, een einde aan die twijfels door persoonlijk de bankgarantie mee terug naar Nederland te ne men. Huijbregts: „Er zijn veel bespre kingen gevoerd met de organisa tie van het toernooi en ik mag wel zeggen, dat alles nu uitstekend geregeld is. Mocht het Neder lands elftal de finale bereiken, dan kan het reeds vaststaande bedrag van 300.000 dollar nog verhoogd worden. Alle wedstrij den zullen plaatsvinden in het Stadio Centemario met een capa citeit van 80.000 toeschouwers. Er zullen scheidsrechters uit Oostenrijk, Spanje, Peru en Chili worden uitgenodigd om de wed strijden te leiden. Kortom, Uru guay is gereed voor het toer nooi". Zoals bekend startte de Federatie van Uruguay Komités (FUK) twee weken geleden een actie onder de slogan „Oranje, wat heb je in Uruguay te zoeken?". Met deze actie wil de FUK de KNVB er op wijzen dat zij er verkeerd aan heeft gedaan de invitatie van het organisatiecomité van het Mini-WK, waar naast het Neder lands elftal ook de nationale ploegen van Argentinië, Brazilië, West-Duitsland, Italië, Brazilië en Uruguay zelf aan deelnemen, te aanvaarden. Reden voor de boycotactie van de FUK is het militaire regime in Uruguay dat al verscheidene malen door ver schillende mensenrechtenorga nisaties is veroordeeld wegens het schenden van diezelfde men senrechten. Jan Huijbregts geeft de actie van de FUK echter wei nig kans van slagen. „Ik wil er niet te veel over kwijt, maar het moet nu maar eens dui delijk zijn dat de KNVB een voetbalbond is, die praat en voet balt met en tegen landen die zijn aangesloten bij de UEFA (Euro pese voetbalbond) en de FIFA (wereldvoetbalbond). En daar hoort Uruguay ook bij". René Pijnen laat in Frankfort weer zien dat hij op de overdekte wielerbanen uitstekend uit de voeten komt FRANKFORT (ANP) - Na de vierde nacht van de 34e wie- lerzesdaagse van Frankfort hebben de Westduitser Gre- gor Braun en René Pijnen de leiding voor de Westduitsers Albert Fritz en Wilfried Peff- gen. Beide koppels bevinden zich in dezelfde ronde. Er kwamen tot nu tot ongeveer 30.000 bezoekers naar de wedstrijden kijken, waardoor de organisatoren hun onkos ten al ongeveer hebben kun nen dekken. Van een terug gang in het bezoekersaantal, zoals eerder het geval was in Dortmund en West-Berlijn, is in Frankfort - ondanks het ontbreken van Francesco Moser, Patrick Sercu en Dan ny Clark - niets te merken. De Westduitse wielrenner Die trich Thurau, die samen met zijn Deense koppelgenoot Gert Frank de tweede plaats innam, heeft zich gisteren gewond uit de strijd moeten terugtrekken. Thurau liep zondagavond een gekneusde heup op nadat hij in botsing was gekomen met zijn landgenoot Hans Neu- mayer. De Stand na de vierde nacht is: 1. Gregor Braun/René Pijnen (Wdl/Ned). 2. Albert Fritz Wil- fried Peffgen (Wdl). Op een ronde: 3. Horst Schütz/Ro- man Hermann (Wdl/Lie). LEIDEN - De zaak Van Leeuwen. Zo wordt het conflict van de KNVB-afdeling Leiden met de ex-administrateur, die het pand aan de Rijnsburgerweg steevast blijft bewonen, op bijeenkomsten aangekondigd. Gisteravond werd het geschil zelfs als extra agendapunt tijdens de algemene najaarsvergadering in Holiday Inn opgevoerd. Nadat tijdens de laatst gehouden ledenvergadering vanuit de clubs het verzoek kwam, klaarheid in deze kwestie te brengen en de verenigingen de "handelwijze van Van Leeuwen bepaald niet elegant" noemden, veerde Van Leeuwen zelf in het oude KNVB-pand op. Hij stelde een brief op en opende een aanval op de voetbalbond. In een schrijven, gericht aan Korbee (voorzitter Noordwijk). Kruit (UVS), Van der Leek (LFC) en Straver. be tichtte Van Leeuwen de KNVB "van een pertinente leugen". De KNVB zou de ex-administrateur diverse malen vervangende woonruimte hebben aangebo den, maar Van Leeuwen stelde "dat die verklaring komt van mensen, die een niet te verant woorden wissel op de toekomst trokken; deze niet konden verzil veren en dus nu maar de schuld van de financiële moeilijkheden op een ander schuiven". Op 15 maart "78 heeft Van Leeuwen een lijst ontvangen van de KNVB, waarin hem diverse wo ningen werden aangeboden. Al lemaal volgens de wens van Van Leeuwen (voor- en achtertuin, gelegen aan een drukke straat weg, dichtbij een winkelcen trum) maar mét flink gepeperde huurprijzen. Van 600 tot 2200 gulden. "Wel een beetje aan de dure kant", vond de vergadering. "Maar wat wil Van Leeuwen dan?", stelde tweede voorzitter Van der Neut. die de zieke Dusée verving. "Het is onmogelijk om in de prijsklasse die Van Leeuwen in z'n hoofd heeft (350 gulden) een eengezinswoning te vinden. Van Leeuwen heeft geen enkele maal gereageerd op onze voor stellen". Dat deed Van Leeuwen ook niet toen bij de opening van het nieu we bondsbureau door de burge meester van Leiderdorp vervan gende woonruimte werd aange boden. "Dat was volgens z'n ei sen, een huurprijs 500 gulden, maar geen response", vertelde penningmeester Van Strien. "Ondanks de subsidieregeling die wij hem hebben voorgesteld" Kortom, de zaak zit nog muurvast Inmiddels heeft de KNVB de hulp van een huuradviescom missie ingeroepen en een subsi dieregeling vastgesteld. In het ongunstigste geval zou dat de bond in totaal rond de 33.000 gul den gaan kosten. Daarbij komt nog het renteverlies van het pana Rijnsburgerweg 94, dat ongeveer op 30.000 gulden wordt geschat "We zitten er ontzettend mee in onze maag' verzuchtte Van der Neut, die verder nog meldde dat "Dusée, indien deze slepende kwestie zou wordeh opgelost, wellicht eerder zou aftreden". Van Leeuwen schreef op 1 oktober j.l. weer een brief, nu gericht aan alle clubs, waarin hij stelde, dat hij de KNVB had verzocht "een schriftelijke opgave te verstrek ken, betreffende de concrete voorstellen met betrekking tot het verkrijgen van een huur-^én- gezinswoning". Als antwoord zou de bond hebben geschreven: "Wij achten op dit moment het door u ingediende verzoek niet relevant, wij houden u op de hoogte via onze rechtskundig ad viseur". Een zéér verwarrende zaak derhalve, waarvan vele 'buiken' overvol zijn. De afdeling Leiden ("wij zijn royaal geweest, wij gooien niet met slik") onder neemt nu pogingen om een advo caat 'op de zaak te zetten". De vraagprijs van het pand is inmid dels teruggebracht. Vier gega digden waren in de 'markt', allen zagen van koop af omdat de bo- venetage verhuurd is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13