,We kunnen nergens terecht omgedraaid' „Door zo'n plan wordt ons de nek Plan zegt: industrie weren Verguisde" Heli's Bengels probleem in Alphen Actie 'Aardbeving Algerije 1980' ISDAG 28 OKTOBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 11 JNSBURG - In het kort tornt het bestemmingsplan 'Buitengebied 1980" erop heer.dat alles dat niet agra risch is uit het gebied ten loorden van het Oegstgeester itanaal wordt geweerd, linders die op kleine schaal naast hun eigenlijke bedrijf Dok nog een handelsbedrijfje hebben, worden door de ge meente getolereerd. Gaat _?chter de handel de belang plaats innemen, dan fyordt er ingegrepen, r het huidige plan wordt de huidige toestand van niet agrarische bedrijven als het tware bevroren. i£t belangrijkse bezwaar tegen het plan voor het bedrijfsle vormt het uitbreidings percentage. Eerder had het college van burgemeester en dit percentage niet agrarische bedrij nen vastgesteld op 10 procent. ■Nu heeft zij dit opgetrokken tot 30 procent. uitbreidingsplannen van bedrijven in het buiten- 'gebied worden afzonderlijk oodlanding iegtuigje - Een vliegtuigje gisteren een noodlanding oeten maken op een weiland ags de Blokweg in Waddinx- en. Door motorstoring moest piloot van de Cessna - een 1- otorig vliegtuig - het toestel aan grond zetten. vliegtuigje, dat wordt gebruikt de verkeersstroom te contro- en op de weg Utrecht-Den is ter plekke gerepareerd, tegen de avond kon het ver- ;kken naar de thuishaven hiphoj. ven man gepakt •oholcontrole ;ERSWOUDE - De rijkspolitie in het afgelopen weekeinde Hazerswoude een alcoholcon- le gehouden. Vierendertig au- moesten een blaas- t doen. Zeven chauffeurs kre- een proces-verbaal wegens rijden onder invloed van te sterke drank, vier kregen een opgelegd. PHEN AAN DEN RIJN - Ze zijn gestoken in zwart leren rks en puntlaarzen. De spuitbussen van weleer - "die eftijd zijn we ontgroeid" - hebben plaats gemaakt voor Dkken. Vechtpartijen markeren sinds kort het bestaan in de Heli's Bengels. Ze bezorgen de politie af en toe inden vol werk en het gros van de jeugdsozen ziet ze iver gaan dan komen. Heli's Bengels voelen zich ver- lisd. "We hebben geen plaats aar we naar toe kunnen. Er is in Iphen niets te doen. Dan ga je m armoe maar naar de Aarhof. at wij nodig hebben is een eigen ios, waar je dan zelf van alles »n doen". iwel de jeugdsoos Madonna zijn iuren wijd open heeft gezet >or de Heli's Bengels, begrijpt ngerenmedewerker Henk Ok- a van Madonna die wens heel >ed. "Ze zijn iets jonger dan de adonna-jongeren (17 tot 25 ar), en als veertien- vijftienjari- voel je je toch maar een ukkie ssen die ouderen. Op dinsdag is jongerenbar (normaal voor ie- »reen) speciaal voor hen. Ze temen het de puppy-bar. Je erkt dan heel duidelijk verschil et de andere activiteiten: het is wat laawaaiiger en ook een jetje kinderlijker. Als ze een ei- »n ruimte hebben, zouden ze lar elke avond terecht kunnen". leeds meer lokpartij en et zwarten winkelcentrum De Aarhof is it trefpunt van de Hell's Ben ds. De Bengels noemen zichzelf n club van vrienden, die al zo'n is jaar met elkaar optrekken, aar sinds de groep zich de teelse bijnaam Heli's Bengels ieft aangemeten, is het bonje, irtelt één van hen somber. >nje irover die bonje ontstaat? Voor e politie, die als het op vechten itloopt, in komt grijpen is dat iet altijd even duidelijk. Voor- amelijk stoer doen, veronder- :elt hoofdinspecteur A. M. Rut- ng van politie. "Er wordt vaak avochten om een futiliteit en Zo'n anderhalf jaar geleden ver nam Alphen voor het eerst van de Heli's Bengels. Dankzij de spuitbusactiviteiten van de groep weet vrijwel iedereen nu van het bestaan van deze groep jongeren. Waren de spuitbusac tiviteiten nog tamelijk onschul dig, een massale vechtpartij voor de deur van jeugdsoos Mi- das waarbij een Molukse jongen het ziekenhuis in werd geslagen, maakte onlangs een eind aan het tot dan toe tamelijk onschuldige image van de Bengels. Tien Bengels werden bij die gele genheid op het politiebureau in gesloten. Kort daarna had onze redaktie een gesprek met een tiental Heli's Bengels. Belang rijkste vraag daarbij was wat de Heli's Bengels tot hun daden beweegt. soms is er helemaal geen aanlei ding". De Bengels zelf geven als reden dat zij zich niet op hun kop hoeven te laten zitten. Ze worden, volgens eigen zeggen met name op de kop gezeten door de kleur lingen in Alphen. Wie de stroom van racistische opmerkingen uit de mond van de Heli's Bengels eens heeft aangehoord, kijkt daar niet van op. Op de vraag wat zij nu eigenlijk tegen kleurlingen heb ben, komt als enig antwoord: "De enige goede zwarte is een dode zwarte". Dat het Midaspubliek zich bij de jongste vechtpartij tussen Heli's Bengels en Molukkers (waarbij een Molukse jongen in het zie kenhuis belandde) zich en bloc tegen de Bengels keerde, vinden de Heli's Bengels onbegrijpelijk. Evenals trouwens het feit dat de politie bij de vechtpartij alleen Bengels heeft gearresteerd. "Dan kunnen we wel een aanklacht in dienen, maar dan zegt de politie dat wij het hebben uitgelokt". Dat zijzelf op rellen uit zijn en ru zie uitlokken wil er bij hen niet in. "Wij zijn gewoon vrienden, een gezellige groep. We weten dat we ergens bijhoren". v "Spuitbussen, die leeftijd zijn we ontgroeid" "Het is ook de verantwoorde lijkheid van de gemeente dat we nergens terecht kunnen vinden de Heli's Bengels zelf. Daarmee pleitend voor een eigen onderkomen, waar zij hun gang kunnen gaan. De Bengels kunnen wat dat be treft Waddinxveen ten voor beeld stellen, waar de ge meente een soortgelijke "probleemgroep'". aldaar aangeduid als "vitaal-motori- sche jongeren", een onge bruikt gemaal ter beschik king hebben gesteld. De Heli's Bengels zeggen overi gens dat ze "niets te maken hebben" met jongeren in an dere plaatsen Dat ze in jongerencentra in Al phen en directe omgeving niet terecht kunnen, wordt door de kleding in de hand gewerkt. Een van de Heli's Bengels: "Als we naar de Schakel in Langeraar gaan, kom je er in je eentje met je zwarte leren jack niet binnen. Wel als je met z'n allen komt, maar dan heb je voor je het weet heibel. Midas moet ons ook niet en Madonna, waar we welkom zijn, wordt te klein. Er komen steeds meer mensen van buiten en dat is best zolang ze zich aan de huisregels houden. Maar het probleem is dat de tent uit z'n voegen barst, als wij met zo'n honderd man binnen ko- „Ook gemeente is schuldig" Dat zu zelf p rellen en k - partijen uit zijn wil er bij de Heli's Bengels niet in, maar de suggestie om de zwarte le renjacks en de puntlaarzen in te ruilen voor kleding die wellicht minder provocerend werkt, wijzen zij met veront waardiging van de hand. "Wij dragen de kleding waarin we ons lekker voelen. Het is toch te gek dat je vanwege je kle ren in elkaar wordt gesla gen?" De kleding en dus de herken baarheid geven de Bengels dus niet prijs. Inplaats daar van bewapenen ze zich liever. Eén van hen: "Ik ken er één die iedere dag met een honk balknuppel naar school gaat en die onder de les op de bank legt. De scholieren zijn bij ons uitzonderingen en moeten meestal alleen naar school. Met een knuppel zijn ze nog een beetje zeker dat ze niet in elkaar worden geslagen." Intussen loopt de situatie vol gens de Heli's Bengels hoe langer hoe meer uit de hand. "De spanning is om te snij den. Het is geen kwestie meer van ruzie maar van regelrech te oorlog." Spierballen Huiverig Deze groep, en zij niet alleen, is op Volgens Okma zijn zoek naar een eigen identiteit, stelt Henk Okma van de jonge- renboerderij Madonna. "Deze jongens genieten aan de ene kant een enorme vrijheid, en aan de andere kant een enorme onerva renheid. Waar zij vooral moeite mee hebben is met hun vrije tijd. Door hun vaak geringe school opleiding zijn de keuzemogelijk heden om zich positief te uiten zeer beperkt. Juist vanwege die vaak geringe opleiding hebben ze ook niet de leukste baantjes". r wel degelijk mogelijkheden om de negatieve uitingen (vechtpartijen, vernie lingen etc.) om te zetten in iets positiefs. Wat vooral nodig is is een eigen ruimte, waarvoor ze zelf verantwoordelijk zijn, waar ze zelf achter de bar staan en de kassa beheren. Ik snap ook nooit waarom de gemeente er zo huive rig voor is om in het centrum van de gemeente een automatenhal neer te zetten. Ik geef je op een briefje dat ze dan daar zouden zit ten en niet in de Aarhof rond zou den hangen. "Wat ze wél hebben is poen, spier- De ouders van de Heli's Bengels ballen, een grote mond en een groep waarin je iemand bent. Ze zijn niet gewenst op "nette" feestjes. Daar wordt vreemd te gen ze aangekeken. Zij op hun beurt zeggen dan weer Jullie mogen ons niet, oké, dat zullen jullie weten Daarom worden ze door de meeste mensen als tuig beschouwd. En uit zeker oogpunt is het ook tuig. Het zijn donder- stralen, maar ze zijn niet crimi neel. Als ze echter blijvend in een hoekje worden gedrukt worden ze het wél. Dat geldt trouwens niet alleen voor hen". zijn er over het algemeen aller minst gelukkig mee dat hun zoons (de meisjes worden naar huis gestuurd als het op knokken uitloopt) betrokken zijn bij vechtpartijen of in Madonna rondhangen. Het merendeel van de tien Bengels die zich op het moment van dit gesprek in Ma donna bevonden, was door de ouders verboden om Madonna te bezoeken. Al zegt één van hen: "Mijn ouders vinden het zwaar klote, dat ik hier naar toe ga, maar ze kunnen er toch wel begrip voor opbrengen". f Si V V 3K t t Het actie-comité voor Al Asnam: van links naar rechts) Hein, Esther, Mike (de leraarRobArjanKees Jan, Ruud en Ronald van de Christelijke Technische School. ALPHEN AAN DEN RIJN - De AJphense scholieren starten morgen met de ac tie 'Aardbeving Algerije 1980'. De actie - die wordt gehouden op initiatief van de Christelijke Techni sche School aan de Bos- parkweg in samenwerking met afdeling Alphen van het Rode Kruis - duurt tot woensdag 5 november. Het bijeen gebrachte geld komt ten goede aan de hulp in de door een aardbeving getroffen stad Al As- nam in Algerije. Een aardbeving die naar schatting 20.000 slacht offers eiste en een schade aan richtte van rond de vijf miljard. RIJNSBURG - "Als dit bestemmingsplan wordt goedge keurd dan wordt onze bedrijven de nek omgedraaid. Daarmee komt de werkgelegenheid voor zo'n 150 tot 200 mensen op de tocht te staan. Dat mag best eens zo worden gezegd". Cor van Duijn, directeur van een koelbedrijf aan het Kanaalpad in Rijnsburg, opende met deze woorden een gistermiddag in de haast in de directiekamer van zijn bedrijf belegde bijeenkomst van verontruste tuinders in het bui tengebied van Rijnsburg. De reden voor de ongerustheid is een afgelopen vrijdag door het college van burgemeester en wethouders van Rijnsburg ter in zage gelegd bestemmingsplan betreffende het gebied ten noor den van het Oegstgeesterkanaal. Ongewenst In het ontwerp-bestemmingsplan "Buitengebied 1980" wordt dit gebied door B en W nadrukkelijk agrarisch bestemd. Om de tuin bouw te stimuleren worden on gewenste industrieën geweerd. Ook worden al bestaande indus trieën in het gebied geremd in hun uitbreidingsmogelijkheden. Dit laatste nu zit een groot aantal bedrijven uit het gebied ten noorden van het Oegstgeester kanaal dwars. Want, zo zeggen zij, een bedrijf dat niet voldoende kan uitbreideji is tsn dode opge schreven. Een andere moeilijkheid is dat een gedeelte van deze bedrijven se- mi-agrarisch is. Dit houdt in dat zij indirect bij de tuinbouw zijn betrokken. Cor van Duijn, als woordvoerder van een groep van ongeveer twin tig bedrijven ziet juist in het laat ste het grootste probleem: "De kern van het probleem is of be drijven als drooghallen en koel- hallen nu wel of niet agrarisch zijn. Wij zeggen van wel en de gemeente zegt van niet. Wij pas sen er echter voor om tussen de wal en het schip te vallen". Peilers In het begin van deze maand stuur den de gezamelijke bedrijven uit het buitengebied een brief aan de gemeenteraad van Rijnsburg. Hierin werd verzocht om het be stemmingsplan aan te passen aan de huidige ontwikkelingen in de tuinbouw. Veel kwekers zijn noodgedwongen overgestapt op de handel. Dit is volgens Cor van Duijn ook inderdaad de enige manier om een bedrijf rendabel te houden: "Onze bedrijven vormen nu de peilers waarop het bestaan van Rijnsburg is gebaseerd. Wij zijn degenen die met de tijd zijn mee gegaan. Het is gewoon niet reëel van de gemeente om dit gebied uitsluitend voor tuinbouw te be stemmen. Voor Rijnsburg is het misschien beter als zelfs het te genovergestelde gebeurt. Geef de semi-agrarische bedrijven in dit gebied de ruimte. Echte tuin bouwbedrijven kunnen toch te recht in het gebied Klooster- schuur. Als er echt zoveel nood tot uitbreiding bij de tuinders is dan zat dit gebied nu wel vol. Voorlopig heb ik er nog geen tuinder gezien". Gansters Ook onderstrepen de bedrijven na Bedrijven in BuitengebiedRijnsburg protesteren tegen nieuwe regeling De verschrikking van deze ramp bracht klas 4FB van de Christe lijke Technische School ertoe om iets te doen ter leniging van de nood. Onder leiding van leraar Engels M. Gill werd het ac tie-comité Algerije '80 opgericht. Andere Alphense scholen voor voortgezet onderwijs werden be naderd en deze toonden zich meteen bereid om met deze actie mee te doen. Leerlingen van ne gen scholen gaan" tijdens de ac tie-dagen geld inzamelen. Dage lijks wordt de stand per school en de totaalstand bijgehouden. De negen Alphense scholen zullen tijden de actie-dagen de vlag van het Rode Kruis laten wapperen. Bedrijven De afdeling Alphen van het Rode Kruis heeft in verband met deze actie een bankrekening geopend waarop ook bedragen vanuit het Alphense bedrijfsleven zeer wel kom zijn. De bedragen opgehaald bij de Alphense leerlingen wor den eveneens op dit nummer ge stort. Het nummer is 569050421 van de ABN in de Castellum- straat ten name van het Rode Kruis afdeling Alphen aan den Rijn onder vermelding van Actie Aardbeving Algerije '80. Een aantal verontruste ondernemers uit het buitengebied van Rijnsburg. V.l.n.r. Van Duijn, De Mooij. De Ruiter, Heemskerk en Hogewoning drukkelijk dat zij zich legaal in het buitengebied hebben geves tigd. Cor van Duijn: "Als je het bestemmingsplan leest, krijg je de indruk dat wij een stelletje gangsters zijn. Maar wij hebben ons in het verleden keurig met de nodige vergunningen gevestigd. Ik vraag het gemeentebestuur dan ook om de zaken in hun ver band te zien. De semi-agrarische bedrijven die hier zijn gevestigd zijn gebonden aan het gebied. Je kunt onze bedrijven niet zomaar naar een industrieterrein ver plaatsen. Daar hebben wij nu te veel voor geïnvesteerd. Ik ken trouwens voorbeelden van be drijven uit dit gebied die een paar jaar geleden graag naar een in dustriegebied waren gegaan Toen kon het echter niet. Nu we hier zitten willen we ook blijven. Het plan "Buitengebied 1980" is kortom al lang economisch ach terhaald". Verpaupering Star. een tuinder die al in 1967 een stuk publiceerde onder de titel 'boerenbedrog' sluit aan bij de gedachte van Cor van Duijn "Ik heb een heel modern bedrijf op gebouwd. Wat de gemeente wil is gewoon achterhaald. De tuinders hebben de nevenbednjven no dig. Als de gemeente haar zin doorzet verpaupert het hele bui tengebied". Kees Vianen. tuinder en CDA-raadslid in Rijnsburg, stelt zich wat gematigder op: "Ik kan de onrust bij de bedrijven best begrijpen. Het is inderdaad de vraag of deze bedrijven nu als agrarisch moeten worden be schouwd of niet De tuinbouw vormt een elastisch gebeuren. De huidige situatie in het buitenge bied is logisch gegroeid. Ik ver wacht dan ook wel bezwaar schriften van de bedrijven". De actie wordt aanbevolen door een commissie bestaande uit Al phens burgemeester M. Paats. de Raad van Kerken in Alphen en de Stichting voor Christelijk Be roepsonderwijs in Alphen Le raar Gill hoopt dat de actie behal ve veel geld voor het getroffen gebied in Algerije ook zal bijdra gen tot een betere opvatting over de Alphense schooljeugd. VOETBAL - Feyenoord bekykt de komende week de zestienjarige Spaanse voetballer Benito Fer nandez Hij zal een aantal trainin gen meemaken, waarna de club leiding zal overwegen hem op te nemen in de jeugd selectie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11