Tij zelingskwestie sleept zich voort Nieuwe nederlaag Soares lisschop Ernst vóór „reserve" in toepassing kerkleer Irak bestookt Iraanse stad Dezf oei met raketten Anderson houdt debat in z'n eentje INCIDENT ONTSIERT DEMONSTRATIE Voormalig iremier ^rtugal •verleden Libanon: nieuwe regering Regering Forlani krijgt vertrouwen BANDAG 27 OKTOBER 1980 TICAANSTAD - Je moet een beetje eduld hebben met katholieken die log niet volledig voldoen aan het ho le huwelijks- en gezinsideaal van de lerk. Dit idee van geleidelijkheid is Volgens bevoegde waarnemers een ■evolutionair signaal uit de algemene bisschoppensynode die zaterdag na 'ier weken praten in Vaticaanstad verd afgesloten. èrigens stemden de meer dan 200 sy- lodevaders in met de sexuele leer van le kerk. De synode sprak zich ervoor ut. meer en betere argumenten te ver zamelen voor het standpunt van de en cycliek "Humanae Vitae" (1968) van paus Paulus VI, waarin hij zich keerde tegen het gebruik van kunstmatige voorbehoedsmiddelen. Verscheidene synodedeelnemers hebben erop gewe zen, dat veel katholieken dit verbod aan hun laars lappen. Een van de ge delegeerde synodevoorzitters, kardi naal Pnmatesta, zei datje de leer niet aan het leven kunt aanpassen, maar het leven wel aan de leer. Een zekere mild heid tegenover dit leven lijkt echter veld te hebben gewonnen. De synode heeft de onontbindbaarheid van het huwelijk weliswaar onder streept. maar tevens voorgesteld na te gaan of gescheiden katholieken die hertrouwd zijn onder bepaalde voor waarden toegelaten kunnen worden tot de communie. In zijn slottoespraak zaterdag deed de paus daarover echter erg moeilijk. Aartsbisschop Danneels, gekozen in de commissie die een vol gende algemene bisschoppen synode moet voorbereiden, had aandacht ge vraagd voor de moeilijkheden van priesters die niet kunnen begrijpen dat de kerk gescheiden en vervolgens her trouwde katholieken die netjes hun verplichtigen nakomen tegenover hun vroegere huwelijkspartner en hun kinderen, in de kou laat staan. Bisschop Ernst van breda, die de enige vertegenwoordiger op de synode was van de Nederlandse bisschoppen, stel de de synode voor dat de kerk reserve zou betrachten tegenover concrete toepassingen van de kerkelijke leer, maar dit voorstel werd door geen ande re synodevader ondersteund. Derde Wereld Groot is de inbreng geweest van bis schoppen uit de landen van de Derde Wereld. De synode heeft het verlangen van de Afrikaanse bisschoppen ge steund om de plaatselijke bisschoppen meer ruimte te laten bij de inpassing van het christelijke in Afrikaanse hu welijkstradities. "Inculturatie" is dan ook voorgesteld als onderwerp voor een volgende algemene bisschoppen synode. Uit de Derde Wereld kwam ook het ge luid dat het gezin wordt bedreigd door sociale, economische en politieke problemen. De synode heeft veel aandacht besteed aan de gemengde huwelijken in Derde- Wereld-landen waar het christendom een minderheidsgodsdienst is. Het on derwerp van het gemengde huwelijk, maar dan tussen katholieken en chris tenen uit andere kerken, is ook aange sneden door de vertegenwoordiger van de Scandinavische bisschoppen. Maar uit de schaarse persvoorlichting valt te concluderen heeft de synode niet c sproken over het in het Westen zo ge bruikelijke "hokken". I CHERAN (DPA/AFP)-De ffioop dat gisteren althans ;en deel van de 52 Ameri kaanse gegijzelden in Iran vrijgelaten zou worden, is jdel gebleken. Het Iraanse parlement verdaagde na ten debat van uren achter gesloten deuren de zitting >ver de gijzelingskwestie ,ot vandaag. parlementskringen verluidde jat het thema zo ingewikkeld is lat men niet in één dat tot een iesluit kan komen. Ook de ver- adering die vandaag wordt ge- iouden, vindt achter gesloten ieuren plaats. officieel is meegedeeld dat het ;isteren in het parlement nog tot leftige meningsverschillen is ;ekomen over de wijze waarop de ;egijzelden behandeld moeten Oud-premier Caetano van Par tial. SSABON/RIO DE JANEIRO ANP) - Marcelo Caetano, oud- iremier van Portugal en opvol ger van Salazar, is op 74-jarige eeftijd overleden in Rio de Ja- ïeiro (Brazilië), waar hij in bal- ingschap leefde sinds de Anjer- evolutie in 1974 een eind maakte tan zijn regering. In Rio de Janei- 'o was Caetano docent aan een miversiteit. •t persbureau Jornal de Brasil gaf ils doodsoorzaak een hartaanval. Caetano volgde in 1968 Antonio 3e Oliveira Salazar op, toen deze overleden was nadat hij tiental- en jaren de Zuidwesteuropese republiek als dictator had gere geerd en een slepende en bloedi ge oorlog ontketend had in de 'overzeese gebiedsdelen" in Afrika, zoals Mozambique en 52iAngola. ten de op 17 augustus 1906 gebo ren Caetano, die doctor was in de rechtswetenschappen, in 1968 premier werd. riep hij het Portu- Igese volk op geduld te oefenen en niet te snel een democratisering van de feitelijke dictatuur te ver- wachten. "We moeten nog een g'i.'cl lange weg afleggen", zei de ■man die enige liberalisering pro- ■beerde in te voeren. Onder druk ■van uiterst-rechts faalde hij in R-*en poging het regeringssysteem ■junta onder leiding van generaal Antonio de Spinola hem opzij, ëvenjws president Americo rhomaz. Nadat de Braziliaanse regering hun politiek asiel had aangeboden, gingen de oud-pre sident en de ex-premier in bal lingschap in Brazilië. Thomaz keerde in 1978 naar Portugal te rug, Caetano verklaarde dat hij nooit meer terugwilde. &t persbureau deelde mee dat Caetano vandaag begraven wordt op een kerkhof in Rio e streng rooms-katholieke Caeta- ho was van 1952 tot 1962 rector van de universiteit van Lissabon. Daarvoor was hij nationaal com missaris van de jeugdbeweging van Salazar (1940-1944), minister van koloniën ('44 '47) voorzitter van Salazars Nationale Unie C47-'49) en minister verbonden aan het bureau van de premier, et zijn aftreden als rector van de Lissabonse universiteit, welk ambt gold als een hoge regerings functie. protesteerde Caetano in 1962 tegen het verbod van een studentenbijeenkomst. worden. Speciaal de afgevaar digden van de fundamentalisti sche (streng religieuze) groepe ringen zouden een zakelijke dis cussie telkens weer vertraagd hebben door vragen betreffende de procedure te stellen. In feite zou het erom gegaan zijn of er en zo ja, hoeveel gegijzelden terecht zouden moeten staan en hoe dan de aanklacht zou moeten luiden. Gesloten deuren Kort na het begin van de zitting eis ten verscheidene afgevaardigden dat het debat achter gesloten deuren werd gehouden, deze eis werd aanvankelijk afgewezen. Daarop werd voorgesteld het de bat over de gegijzelden tot rra het eind van de oorlog tussen Iran en Irak te verschuiven. Het meren deel van de parlementsleden sprak zich toen uit voor een be handeling van de kwestie achter gesloten deuren. Een afgevaar digde zei na afloop van de bijeen komst van gisteren dat de vier voorwaarden die Chomeini voor de vrijlating van de gegijzelden heeft gesteld, voorkomen in het rapport'van de zogenaamde ge gijzeldencommissie. Hij deelde voorts mee dat een voofwaarde, gesteld door de 'Islamitische stu denten' die de gegijzelden bewa ken, als irreëel van de hand is ge wezen. De studenten wilden dat de VS al hun strijdkrachten uit de Golf zouden terugtrekken. Deze parlementariër liet ook nog we ten dat de eis inzake het excuus van Washington niet tot de voor waarden behoort. Hij en ook an dere afgevaardigden waren ervan overtuigd dat een groep parle mentsleden van de "partij van de islamitische republiek" (PRI) voorstander is van vrijlating van de gegijzelden. Parlementsvoorzitter Rafsanjam legde er in veroand met de ko mende presidentsverkiezingen in de VS nog eens de nadruk op dat het er niet toe doet, althans voor Iran niet, wie er in de VS aan de macht komt. Beslissend in de ze, aldus Rafsanjam. is of de VS zich nu definitief zullen onthou den van inmenging in de aange legenheden van andere landen. Weinig hoopvol President Carter heeft in de loop van het weekeinde verklaard dat men niet al te zeer moet hopen op een spoedige vrijlating van de gegijzelden. Carter moet zeker rekening houden met een be langrijk, zo niet beslissend stemmenverlies als de hoop van de Amerikanen met één klap weer in rook vervliegt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zou de Iraan se leiders meermalen te kennen hebben gegeven dat vrijlating van maar een deel van de gevan genen niet kan worden gehono reerd. Washinton vreest dat er na vrijlating van een deel van de ge gijzelden en de daarop volgende opheffing van de Amerikaanse sancties tegen Iran, geen druk middel meer over zal blijven om ook de rest van de Amerikanen vrij te krijgen. Ook de geestelijkheid van Iran is bereid zich in de strijd met Irak te werpen. Hier paraderen mullahs met geweren bij de universiteit van Teheran. TEHERAN (Reuter) - Zeker 100 mensen zijn om het leven geko men en 175 gewond geraakt bij een beschieting van woonwijken in de Iraanse stad Dezfoel met ra ketten van Russische makelij, zo heeft de Iraanse radio gisteren gemeld. De Iraakse troepen beschoten de stad gistermorgen vroeg met ra ketten van het type Frog-7. Seyyes Achmad Zarhani, een af gevaardigde in het parlement van Dezfoel, zei op een persconferen tie in Teheran dat vijf van deze negen meter lange raketten op niet-militaire doelen in de stad te recht zijn gekomen. Vele huizen werden verwoest. Het parle mentslid zei dat er nog steeds lij ken worden geborgen. Chorramsjahr Leden van de Iraanse revolutionai re garde hebben zaterdag terrein teruggewonnen in de Iraanse ha venstad Chorramsjahr. Dit heeft de Iraanse radio zaterdag gemeld. Volgens de radio houden de Ira- niërs stand bij een brug over de Karoen, die van belang is voor de verbinding met de stad Ahwaz, meer naar het zuiden. Irak meld de vrijdag dat het chorramsjahr in handen had. De Iraanse stad Abadan ligt nog steeds onder zwaar artillerie vuur van de Iraakse troepen en wordt ook vanuit de lucht aangevallen Er wordt melding gemaakt van hevige strijd op de verbindings weg tussen Abadan en Bandar Manshahr. 13 Iraanse burger-functionarissen. die sinds het uitbreken van de oorlog tussen Iran en Irak in Irak werden vastgehouden, zijn vrij gelaten. Zij zijn naar Koeweit ver trokken, zo heeft het Iraanse mi nisterie van buitenlandse zaken zaterdag bekendgemaakt. Irak had drie dagen geleden al aange kondigd dat het de 13 zou laten gaan. nadat secretaris-generaal Waldheim van de V.N., hierop had aangedrongen. De '"opperste defensieraad" van Iran heeft zaterdag de kranten nog eens gewaarschuwd tegen het publiceren van artikelen die kunnen leiden tot geschillen in regeringskringen. De afdeling propaganda van de raad liet we ten dat kranten, die het verbod om dergelijke artikelen te publi ceren naast zich neerleggen, niet meer mogen verschijnen. Portugese socialisten blijven Eanes steunen WASHINGTON AFP- De onafhankelijke kandidaat voor het Amerikaanse president schap. John Andersonheeft een oplossing gevonden voor de uit sluiting van deelneming aan het debat op 28 oktober lussen president Carter en diens Re publikeinse uitdager Reagan. Terwijl de Democratische kan didaat en diens rivaal dan in Cleveland Wisconsinrecht streeks antwoorden op vragen van journalisten, zal Anderson dezelfde vragen behandelen in een studio in Washington. waarop ongeveer 3J> miljoen t.v.-toestellen zijn aangesloten Zijn gehoor is daarmee veel kleiner dan dat van zijn riva len, die naar verwachting door 100 miljoen Amerikanen wor den bekekenMaar hij hoopt dat zijn antwoorden zoveel beter zijn dan die van Carter en Rea gan, dat de pers hem zal helpen, het verschil goed te maken. (Van onze correspondent) LISSABON - Het nationaal comité van de Portugese socialistische partij heeft zaterdag besloten de steun aan presidentskandidaat Ramalho Eanes voort te zetten. Dat betekent een nieuwe neder laag voorde voorlopig afgetreden partijleider Mario Soares. Soares was er niet bij toen het nationale comité besloot het nationaal se cretariaat en de technische ver kiezingscommissie in hun func ties te handhaven, hetgeen een voortzetting betekent van de steun aan de kandidatuur van Ramalho Eanes. Op dezelfde vergadering werd ook het verzoek om ontslag aanvaard van Alfredo Barroso, directeur van het weekblad van de socialis tische partij Acceo Socialista. Barroso is een aanhanger van het standpunt van Mario Soares. Het nationaal secretariaat werd herbenoemd met 101 stemmen voor en 43 tegen. Sommige partij functionarissen noemden dit een nog grotere nederlaag voor Soa res dan vorige week. Toen beslis te het nationaal comité met 78 stemmen voor, 43 tegen en 8 ont houdingen om de steun aan de kandidatuur van Eanes te hand haven, tegen het standpunt van de partijleider in. Mario Soares begaf zich zaterdag pas naar de zetel van de socialisti sche partij nadat de beslissingen gevallen waren. Hij hield er een anderhalfuur durende toespraak waarin hij meedeelde dat de po gingen van Eanes om zijn „mis verstane uitlatingen" van de persconferentie van 14 oktober recht te zetten hem niet hebben kunnen overtuigen en dat hij de persoonlijke beslissing om zijn steun aan Eanes op te zeggen, handhaaft. De omstreden uitspraken van pre sident en presidentskandidaat Eanes worden door de centrum rechtse regeringscoalitie als steun voor hun politiek gezien, terwijl de linkse partijen naast Soares geen alternatief hebben voor het presidentsschap. Soares verklaarde verder de beslissin gen van het nationaal comité te respecteren, maar blijft bij zijn standpunt om zijn partij functies op té schorten tot na de presi dentsverkiezingen. Bij het verlaten van de zaal ver klaarde Soares dat hij zijn stand punt heeft genomen als burger en niet als partijleider, om op die manier een conflict te vermijden tussen de twee hoogste organen van de partij, het nationaal comi- Anti-NAVO- demonstratie Mar to Soares. té en de partijleider, en om de eenheid van de partij te redden Het nationaal comité vergaderde verder om de wijze te bespreken waarop de partij aan de verkie zingscampagne van Eanes gaat deelnemen. ATHENE (DPA) - Enige duizenden mensen hebben in de Griekse stad Lanssa gedemonstreerd te gen de voorgenomen bou^ in een nieuw hoofdkwartier van de NAVO-luchtstrijdkrachten in deze stad. Tot de bouw van dit hoofdkwartier is besloten in het kader van Grickenlands terug keer in de militaire NAVO-struc- tuur. Tegen die terugkeer werd gede monstreerd in Athene. Chania (op Kreta) en ••rschetdene ande re Griekse steden. (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Na vier maanden kabi netscrisis heeft Libanon afgelo pen weekeinde een nieuwe rege ring gekregen. Formateur Shatiq al Wazzan (een soennitisch mos lim) heeft een ploeg van 22 minis ters samengesteld. 11 christenen en 11 moslims, hemzelf meegere kend. Er zijn niet minder dan 5 ministers van staat (zonder porte feuille), dit om alle politieke en religieuze stromingen in Libanon tevreden te stellen. Het nieuwe kabinet bestaat voor de helft uit (ex-)parlementariërs. In zijn geheel vertegenwoordigt het niet zozeer alle politieke en reli gieuze stromingen in het land (dat zijn er zeer vele, die het op basispunten ernstig oneens zijn, vandaar de Libanese crisis), maar de individuele nieuwe ministers hebben wel een gewillig oor bij de talloze mdslim-linkse en chris ten-rechtse organisaties en mili ties, en bij Syrië en de PLO, twee zeer belangrijke factoren op het Libanese politieke toneel. Het kabinet is dus niet zo ..a-poli tiek" als men aanvankelijk ge vreesd had De nieuwe regering zal zich derhalve ook kunnen gaan bezighouden met de voor bereiding van de nationale ver zoening waar Libanon al 4 jaar op wacht, en zich niet alleen beper ken tot het afwikkelen van de lo pende zaken. Afgezien van eén minister van staat (Munir Abufadel) die een „echte" portefeuille had willen hebben en daarom zijn staatsministerschap geweigerd heeft, en wat ontevre den geluiden uit een bepaalde stroming onder de Droezen, zyn er geen negatieve reacties op de nieuwe regering. Tot nu toe (maar dat kan natuurlijk nog verande ren) heeft geen een partij- of mili- tieleider zich vijandig uitgelaten over het nieuwe kabinet. ROME (DPA) - Het Italiaanse par lement heeft zaterdag met grote meerderheid de nieuwe coalitie regering van premier Forlani het vertrouwen gegeven. Niettemin doemden volgens waarnemers echter meteen al weer nieuwe kabinetsproblemen op. doordat de secretaris-generaal van de So cialistische Partij. Bettino Craxi. een felle aanval deed op het standpunt van de paus en de christen-democraten inzake de abortuskwestie. De nieuwe rege ring bestaat uit christen-demo craten, socialisten, sociaal-de mocraten en republikeinen. Van de Italiaanse parlementariërs stemden er 362 voor de regering- Forlani, en 250 tegen. Er waren negen onthoudingen. Behalve de vertegenwoordigers van de rege ringspartijen gaven ook de af gevaardigden van de Zuidtirool- se Volkspartij hun stem aan For lani. De negen onthoudingen wa ren afkomstig van de rechtsgeo riënteerde liberale partij, die slechts tot op zekere hoogte be reid is de regering te steunen. Vandaag beginnen in het Italiaanse parlement de debatten over For- lani's regeringsprogramma De verwachting is dat dit program ma eveneens door een grote meerderheid gesteund zal wor den. Bij protest tegen kerncentrale in België MOL (Belgie) (ANP) - De demon stratieve tocht tegen de atoomac tiviteiten in het Belgische Mol. die zaterdag werden gehouden, is op één incident na rustig verlo pen. Hierbij kwam het tot een treffen tussen de Rijkswacht en demonstranten. Het ontsierde het overigens vreedzame gébeu- Dat is zowel de mening van de or ganisatoren, de verenigde actie groepen voor een kernstop in België en de gezamelijke ener giecomités in Zuid-Nederland, als van de autoriteiten. Guido Mol. Het weer speelde mee. De zon scheen af en toe en wat be langrijker was. het bleef droog. Inwoners van Mol bekeken het gebeuren vanaf een afstand. Kort na twee uur startte de demonstra tieve optocht. In de stoet werden demonstranten afgewisseld met muziekgroepjes die in Belgie in grote aantallen floreren. De demonstratie richtte zich tegen de atoomactiviteiten in Mol in het bijzonder en tegen het gebruik van kernenergie in het algemeen. In Mol staat onder meer het stu diecentrum voor kernenergie waar onderzoekingen worden verricht naar de mogelijkheden om radioactief afval op te slaan in de Kempische kleilagen op een diepte van tweehonderd meter. Verder staat in Mol een niet meer in gebruik zijnde opwerkingsfa briek voor radioactief afval. Eu- rochemie. De Belgische overheid koestert plannen die fabriek weer :n bedrijf te stellen. De belang rijkste motto's van de demonstra tie zaterdag waren dan ook ..Kempische klei aloomvnj" en Steenkiste zei namens de actie- leiding dat het incident plaats vond „zeer tegen onze zin' Bur gemeester Van Rompaey van Mol sprak van een minder vreedzaam ingestelde groep, die in aantal ongeveer driehonderd, zijns in ziens zeker niet representatief was voor het geheel De organisa toren schatten het aantal demon stranten op tienduizend. De auto riteiten houden het op achtdui- end Iet begon allemaal bijzond vreedzaam op het rondplein „Eurochemic blijf dicht" Ook in de Westduitsc grensplaat sen Lingen en Nordhorn hebben tussen de zes- en zevenduizend Duitsers en Nederlanders zater dag gedemonstreerd tegen de bewapeningswedloop, de pro- duktic van kernwapens en de kernenergie. Het was voor de eer ste keer dat er in Duitsland ma- saai tegen de kerntechnologie al geheel werd geprotesteerd De manifestatie had over het alge meen een rustig verloop Lingen en Nordhorn waren als plaatsen voor de actie uitgekozen, omdat ze in het gebied van Duitsland liggen, vlakbij de Nederlandse grens, waar tal van nucleaire projecten, zowel civiel als mili tair. zijn geconcentreerd. Verder is er gisteren in Londen een demonstratie tegen de Brit kernbewapening gevoerd Bij deze betoging kwamen circa 50 000 personen op de been. De organisatoren spraken van de grootste betoging in bijna 20 jaar

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9