talazar snel in narathon New York i Timman zorgt tegen Karpov voor sensatie „Bewijs van vrijheid van meningsuiting" BRONZEN PLAK VOOR JUDOKA'S Ignatova superieur bij EK-gymnastiek Gunstige loting Robben tedia-resolutie aangenomen „Bescherm kopers van nieuwbouwwoningen Geen geld, dan geen legerdepots Limburg jNDAG 27 OKTOBER 1980 SPORT SPORT PAGINA 21 SPORT riend 27ste, Nijboer uitgevallen YORK (ANP) - Alberto Salazar, de van Cuba uitge ven atleet, is gisteren winnaar geworden van de mara- "bn van New York. Het was de eerste marathon van llazar. Zijn tijd was twee uur, negen minuten en 41 se- nden. Snelste tijd tot nu toe in New York gerealiseerd, it 'oude record' stond op naam van Bill Rodgers met .0,09, een tijd die hij liep in 1976 toen hij zijn eerste pmf boekte. Rodgers won viermaal achtereen, hij ein- gde ditmaal, gehandicapt door een val als vijfde. ,e dames zegevierde de Noorse te Waitz in 2.25,42, sneller dan it 'officieuze' wereldrecord dat haar bezit was met 2.27,33. ard Nijboer had het zich van te ♦ren terdege gerealiseerd, dat jj in de elfde marathon van New prk meer te verliezen dan te 'jnnen had. In tegenstelling tot [aldemar Cierpinski, de Oost- jiitse winnaar van de Olympi- :he marathon van Montreal en Joskou en de Rus Setemkoel ïotorcross st weer lachtoffers SKENSWAARD (ANP) - De 24- fige KNMV-zijspancoureur ans Scholten uit Varseveld is te ren tijdens motorcrosswed- rijden op het eurocircuit te Val- jnswaard om het leven geko- He start van de eerste manche in zijspanklasse kwam de op kop jgende combinate van de ge- '\oeders Fons en Frans Scholten jor het blokkeren van de ver- Sellingsbak abrupt tot stilstand. ,b volgende combinaties kon- »n de machine niet meer ont ijken, hetgeen resulteerde in \n massale valpartij. Frans :holten werd zwaargewond lar het St. Josephziekenhuis in 'indhoven vervoerd. Onderweg Verleed hij aan zijn verwondin- ;n. iross werd voor anderhalf uur Cor Vriend, die llgelegd. Op initiatief van Ton An Heegten werd besloten niet leer te starten. De startgelden en remies werden afgestaan aan ;n fonds, in het leven geroepen >or de nabestaanden van de /erleden coureur. Frans Schol en was dit seizoen het derde sachtoffer bij motorcrosswed- irijden. Dzhoemaranov, die in Moskou het brons veroverde, had de zil veren medaille-winnaar van Moskou de uitdaging om naar New York te gaan wel aangeno- Nijboer haalde de finish en Cen tral park niet. Na dertig kilometer stapte hij in zijn vijfde marathon, geplaagd door krampen en ste ken in de zij, uit de strijd. Al na vijftien kilometer voelde Nij boer, die door de Amerikaanse pers tot de favoriet voor de loop over 42 kilometer en 195 meter door de meest kosmopolitische stad ter wereld was uitgeroepen, dat het niet ging, zoals hij wilde. "Dat ik hier als favoriet aan de start stond, was belachelijk. De Amerikanen kijken alleen maar naar tijden maar niet naar het parcours. Daarom is het haast niet te geloven dat Alberto Sala zar hier op 2.09,41 uitkwam. Wanneer hij in Amsterdam aan de start was geweest, was hij in dit tempo onder de begte wereld prestatie (2.08,33) van Derek Clayton gekomen. Deze mara thon, met al die hoogteverschil len, is voor mij niet geschapen" Toch wilde Nijboer geen excuses aanvoeren voor het feit dat hij de wedstrijd, waarin hij vorig jaar als onbekende als elfde eindigde, niet had uitgelopen. Uiteraard was hij teleurgesteld maar hij realiseerde zich later toen hij te rug was op zijn hotelkamer dat er eens een moment moest komen waarop ook hij zou kennismaken met teleurstelling. "Het kan niet altijd goed gaan maar ik had toch wel een klassering bij de eerste tien verwacht." Moskou tijdens de Olymische marathon - ge plaagd door maagkrampen - 41ste werd in 2.26,11, was de Bes te Nederlander. De Eindhovense onderwijzer, die in New York zijn zesde marathon liep van dit sei zoen, finishte als 27ste in 2.18,39,9 en was daarmee 45 seconden langzamer dan in 1979 in New York. Ook Vriend had door het hoge aanvangstempo en de kou de wind problemen met zijn beenspieren gehad. Hij had ech ter het geluk dat de pijn naarmate de strijd vorderde langzaam ver dwenen was. "Ik heb bewust wat ingehouden met die storm in de rug. Halverwege de wedstrijd hoorde ik dat ik in 55ste positie lag en daarna heb ik het tempo wat verhoogd en ben nog een groot aantal lopers gepasseerd." Vriend had na ruim 25 kilometer Gerard Nijboer in het vizier ge kregen. "Ik zag dat hij problemen had omdat hij zijn hand op de milt hield. Hij moet hetzelfde ge voeld hebben wat ik in Moskou voelde". Salazar finishte met een voor sprong van bijna 33 seconden op de Mexicaan Rodolfo Gomez, die in Moskou tussen de 25ste en 35ste kilometer van de marathon op kop liep en uiteindelijk als zesde over de eindstreep kwam. Salazar en Gomez waren beiden sneller dan Cierpinski, die bijna drie maanden geleden in de Rus sische hoofdstad zegevierde in 2.11,03. VOORBURG - Het Nederlands ju doteam heeft voor het eerst sinds het begin van de jaren '70 weer een medaille gehaald op de Eu ropese Kampioenschappen. In Voorburg werd de wedstrijd om de derde plaats tegen Engeland met 5-2 gewonnen. Bert Verhoe ven was de enige, die zijn drie partijen won. De wereldkam pioen bij de studenten, die uit komt in het middengewicht, be haalde tegen Rusland het enige punt. Ook de andere leden van de Ne derlandse judoploeg zorgden voor goede resultaten. Aan de derde plaats mag evenwel niet al te veel waarde worden gehecht, omdat toonaangevende landen, zoals Oost-Duitsland, Italië en Polen (geen visa)ontbraken. Veel landen hadden in de eerste con frontatie na de Olympische Spe len niet hun sterkste formaties op de mat gezet. Ook Rusland en Frankrijk, de twee finalisten, hadden hun toppers thuis gelaten. Dat deze twee lan den toch de dienst uitmaakten, was verwacht. De uitslag van de finale had niemand echter dur ven te voorspellen. De totaal on bekende zwaargewicht Colombo beroofde de Russische ploeg van hun negende achtereenvolgende titel. De vervanger van de we reldkampioen Parisi boog een 3-3 stand om in Frans voordeel, toen hij kort voor tijd de fysiek sterke re Tjoerin beentje wist te lichten. De Russische waargewicht (hij woog 30 kilo meer dan zijn tegen stander) had het al eerder in zijn partij tegen de Belg Van de Walle erg moeilijk. Een 'koninklijke kus' van Bernhard en Anne. De Engelse prinses nam evenals haar man Mark Phillips (r) deel aan de geslaagde military in Boekelo, overigens zonder veel succes. Colin Wares (Eng.) won het evene ment. De Nederlander Stibbe werd vierde. BUENOS AIRES- De Neder landse grootmeester Jan Timman heeft in de zevende ronde van het internationale .Clarin-schaaktoernooi in de Argentijnse hoofdstad Bue nos Aires voor sensatie ge zorgd. Met zwart nog wel ver sloeg hij niemand minder dan wereldkampioen Anatoli Karpov. De basis voor deze winstpartij legde Timman vrijdag in de eerste zitting. Bij het afbreken na de 41e zet be stond het voordeel van de Nederlandse grootmeester uit een pluspion en de betere stelling. Dat voordeel zette Timman zaterdag in de twee de zitting definitief in winst om. Zaterdag voltooide Jan Tim- man nog twee hangpartijen. De Russische grootmeester Balasjov moest zijn koning omleggen, terwijl de Argen tijn Giardelli remise tegen de Nederlander uit het vuur sleepte. De vierde afgebroken partij van Jan Timman tegen de Argentijn Panno bleef 'hangen'. Jan Timman bezet nu met VI2 punt en een hang- partij de tweede plaats. Het meest succesvol was zater dag ongetwijfeld de Deen Bent Larsen. Al zijn vier hangpartijen bracht hij tot winst. Onder zijn juk door gingen achtereenvolgens Browne, Balasjov, Panno en Giardelli. Dankzij deze over winningen op rij werd hij koploper met 6Va punt uit ze ven partijen. De uitslagen zijn: Vierde ronde: Karpov-Panno 1-0; Najdorf-Giardelli V*-1/*; Timman-Balasjov 1-0; Lar- sen-Browne 1-0. Vijfde ronde: Balasjov-Larsen 0-1; Panno-Timman afge broken. Zesde ronde: Larsen-Panno 1-0; Olafsson-Quinteros V2-V 2; Timman-Giardelli Vt-'/j; Kavalek-Balasjov 1-0; Lju- bojevic-Browne 1-0. Zevende ronde: Panno-Kava- lek 1-0; Ljubojevic-Balasjov 1-0; Hort-Olafsson V2-V2; An- dersson-Browne Va-Va; Kar- pov-Timman 0-1; Quinte- ros-Najdorf afgebroken; Giardelli-Larsen 0-1. De stand aan kop na de zevende ronde: 1 Larsep 6'/a punt; 2 Timman 4'/a en een hangpar- tij; 3 Ljubojevic 4Vï; 4/6 An- dersson, Karpov en Kavalek allen 4 punten. AMSTERDAM - De Bulgaarse dames hebben de Europese Kampioen schappen moderne ritmische gymnastiek van het begin tot het eind gedomineerd. Alle Europese titels kwamen in Bulgaarse handen. De 17-jarige Iliana Raeva behaalde naast het algehele kampioenschap op drie van de vier onderdelen de gouden plak. Haar landgenote Lilia Ignatova won het lintgebeuren en bij de knotsoefening deelde zij met de eerdergenoemde Baeva de eerste plaats. Ook de groepsoefening werd door Bulgarije met groot gemak gewonnen. Gezien het hoge peil van deze kampioenschappen is de finaleplaats van Joke de Boer bij het onderdeel lint erg goed te noemen. Zij wist tot de finale door te dringen, dankzij de 9.25 die ze de dag daarvoor had weten te bemachtigen. Op de onderdelen hoepel en vooral knotsen stelde de Nederlandse kampioene enigszins teleur (8.90 en 8.65). In het totaalklas sement behaalde Joke de Boer een redelijke 14de plaats. Zij werd ge volgd door Irma Borgsteede met een 17de plaats. Ook bij de strijd om de wereldbeker turnen in Toronto was de suprematie van de Oosteuropese ploegen groot. Bij de dames kon alleen de Chinese Zjeng Zjoe zich op de achtste plaats tussen de Oosteuropese dames nestelen. Winnares werd de Russische Stella Zakharova, op de voet gevolgd door twee Oostduitse dames, Maxi Gnauck en Stefi Kraker. Ondanks de afwezigheid van enkele toppers beheersen de Russen het turnen bij de heren volledig. Na de eerste dag staat Bodgan Makoets bovenaan, gevolgd door zijn landgenoot Asarjan. DEN HAAG - Landskampioen wa terpolo HZC/De Robben heeft zeer gunstig geloot voor de halve finales van het toernooi om de Europa Cup 1. Robben trok Spandau Berlijn (Wdl), SKK Stockholm (Zwe) en Ethnnikos Athene (Gri). De halve finale wordt van 14 tot en met 16 no vember gespeeld in West-Berlijn. Er zijn twee poules gevormd en van elke groep gaan er twee ploe gen over naar de eindstrijd De Robben bereikte de halve finale door het afgelopen weekeinde in Hilversum als tweede te eindigen in de kwalificatiegroep voor de Europa Cup 1HZC verloor in de vijf clubs tellende groep alleen van de uiteindelijke winnaar Barcelona. De Spanjaarden ver sloegen de Nederlande kampioen met 6-4. Periodestanden: 2-0. 1-3, 0-2 en 1-1. De eindstand in die groep: 1. Bar celona 4-8. 2. HZC De Robben 4-6. 3. Poly Londen 4-2.4. Oden- se 4-2 en 5. Istanboel 4-2. hdanks bezwaren Westerse landeïi in Belgrado vGRADO (DPA) - Ondanks be- fnkingen van de westerse lan- door. Het IPCD zal bestaan uit 35 lidstaten. De westerse staten krijgen zeven zetels. De ontwik kelingslanden zijn hierin in de meerderheid. Groot Brittannië en de Verenigde Staten hadden nogal wat bezwa ren tegen het MacBride-rapport, opgesteld door de voormalige Ierse minister van buitenlandse zaken Sean MacBride. Tijdens de bijeenkomst van de commissie voor communicatie en cultuur, waar de uiteindelijke tekst ten slotte uitrolde, wilden de Britten eerst tegen de resolutie stemmen. Maar Londen liet weten dat de westerse rijen gesloten moesten blijven. Ook de Amerikanen hadden nogal wat bezwaren maar konden zich wel vinden in een aantal principes van vrijheid en verscheidenheid van de me dia. De Zwitsers bleven weg, zij konden zich niet in de tekst van de resolutie vinden. De ontwikkelingslanden begroet- emming bereikt over de media- ®solutie. 'basis voor de resolutie is het zo- ^naamde MacBride-rapport :rer een nieuwe informatie-orde. ^tgangspunt was te streven naar 4n nieuwe informatie-orde om- ht de ontwikkelingslanden zich it nu toe in de informatie-stroom ndervertegenwoordigd voel- Ln' Tgens de Unesco is het lang om areden MacBride-rapport een Htstekend document dat in alle ötionale en internationale orga- ?en besproken dient te worden rle resolutie wordt, onder verwij ting naar het handvest van de êN., racisme, apartheid en het Unzetten tot oorlog veroordeeld, ok het recht van een ieder op rijheid van meningsuiting efordt vastgelegd. In de commis- .ce voor communicatie kwam >bk het "internationale pro- ij-amma voor de ontwikkeling DEN HAAG (ANP)-De gemeenten ®n de communicatie" (IPCD) er zouden hun grond alleen moeten verkopen aan die bouwonder nemers die garantie verlenen volgens de regeling van de stich ting garantie instituut woning bouw (GIW), dan wel een gelijk waardige garantie. Zo kan wor den voorkomen, dat kopers van nieuwbouwwoningen in finan ciële moeilijkheden raken, wan neer de bouwer van hun huis failliet gaat. Dit staat in een brief die de Vereniging Eigen Huis aan alle Nederlandse gemeenten heeft gestuurd. Volgens de ver eniging is het maar al te vaak ten de resolutie als een stap op weg naar een grotere inbreng in de verspreiding over de rest van de wereld van hun nieuws en op vattingen. De slottekst van de resoiutL was een combinatie van de verschil lende inzichten in de rol en ver antwoordelijkheden van de me dia. De ontwikkelingslanden hopen dat een nieuwe informatie-orde de Derde Wereld in staat stelt met eigen nieuws-agentschappen de invloed van de grote westerse persbureaus terug te dringen. Die westerse agentschappen worden er van beschuldigd ontwikkelin gen in de Derde Wereld te nege ren of onjuist weer te geven. Westerse landen vrezen echter dat de informatie-orde zoals die door de Unesco wordt voorgesteld, overheidscontrole op de media tot gevolg zal hebben en de jour nalistieke vrijheid in gevaar zal brengen. BOZEVROUW GOOIT MAN OLIE OVER HET HOOFD AMSTERDAM - De 66-jarige Indonesiër D. Suryatantra, die ernstig gewond raakte nadat zijn vrouw hem tijdens een echtelijke twist in de flat Frissenstein in de Bijlmer meer in de hoofdstad een pan kokende olie over het hoofd had gegooid, is gistermiddag in het brandwondenzieken; huis van het Rode Kruis in Beverwijk overleden. De 57-jarige vrouw die na de ru zie onmiddellijk vluchtte is inmiddels in Veenendaal aangehouden. Aanleiding tot de ruzie was de mededeling van de man dat hij de band met zijn vrouw wilde verbreken en zich blij vend in Indonesië zou gaan vestigen. Geen proces tegen criticus Sadat CAIRO (GPD) - De Egyptische re gering heeft afgezien van een verdere vervolging van de deken van de orde van advocaten. Ach- med Chawagga. Tegen de deken liep een onderzoek wegens ver meend belasteren van het vader land, een delict waarop volgens de kersverse wet op de publieke moraal vijfjaar ontzetting uit de burgerrechten kan volgen. Chawagga had in de Marokkaanse hoofdstad Rabat tijdens het jaar lijkse Arabische advocatencon- gres de nodige vraagtekens gezet achter het Egyptisch-Israëlische Jederl ander c 1 !ji Londen het drugs praktijk dat kopers van nieuw bouwwoningen met hoge extra kosten komen te zitten, wanneer de bouwer van hun huis failliet gaat. De afbouw van hun huis moet dan door een andere bouwer geschie den, hetgeen in de regel zo'n 15 procent van de oorspronkelijke bouwsom kost. Vaak is voor deze extra lasten geen hypotheek te krijgen, aldus de vereniging. Volgens Eigen Huis zijn het juist de gemeenten die deze proble men kunnen voorkomen. Daarbi j wijst de vereniging op de regeling van het GIW, waarvan één van de belangrijkste onderdelen die is waarbij de koper waarborgen worden gegeven in het geval de bouwer failliet gaat. De vereni ging dringt er in haar brief aan de gemeenten op aan een en ander op korte termijn te realiseren. gepakt ,'NDEN (AFP) - De Britse doua- e heeft vrijdag op de Londense ïchthaven Heathrow beslag ge- dgd op een grote hoeveelhe d co- <Bine ter waarde van naar schat ting een miljoen pond sterling, ie drugs werden aangetroffen in fe bagage van een Amerikaan en en Nederlander die uit Parijs hvamen. iBritse douane verklaarde dat de inhouding had kunnen plaats einden dankzij samenwerking iet de Franse douane, ft na de arrestatie van de Ameri can en de Nederlander zijn in jonden twee Britten aangehou- >en op verdenking van mede- Iichtigheid. De politie hoopt een ïfganisatie te hebben aangetrof- <n die handelde in Cru. Haddad: „huurlingen in Libanon" JERUZALEM (ANP) - Volgens de Libanese rechtse majoor Haddad vechten aan de zijde van de Pale- stijnen in het zuiden van Libanon ruim 10.000 huurlingen uit ver schillende Europese landen zoals Joegoslavië en Italië, maar ook uit Cuba, Samalie en Arabische en Mohammedaanse landen. Haddad verkondigde voor de Is raëlische radio dat de huurlingen die zijn soldaten in het grensge bied tussen Zuid-Libanon en Is raël gevangen genomen hadden, tot nu toe allemaal afkomstig wa ren geweest uit Arabische en Mu- zelmaanse landen. MAASTRICHT (ANP) - De kans bestaat dat één van de twee Ame rikaanse legerdepots of zelfs bei de aan Zuid-Limburg voorbij zullen gaan indien er geen gelden uit de perspectievennota-pot (PNL-pot) voor Zuid-Limburg beschikbaar komen voor ge noemd militair project. Dit zei de staatssecretaris van de fensie Van Eekelen zaterdag avond in een uitzending van de Regionale Omroep Zuid. Van Eekelen maakt aanspraak op tien miljoen van de in totaal 35 uit de PN L-pot voor de vestigi ng van twee legerdepots in de oostelijke mijnstreek. Volgens hem terecht, omdat daarmee vijhonderd ar beidsplaatsen gemoeid zijn. Een ideaal werkgelegenheidspro- dus Van Eekelen, dat de depots, ject, aldus Van Eekelen, daar de althans minstens een. aan Zuid- bouw van de depots al komend Limburg voorbij zullen gaan jaar kan beginnen en de werving Overigens zei hij goede hoop te van personeel een jaar later in hebben dat het gevraagde geld 1982. Indien Gedeputeerde Staten van Limburg het verzoek van de staatssecretaris weigeren in te willigen, dat is de kans groot, al- el beschikbaar wordt gesteld gezien het regelmatig overleg daarover dat met het provinciaal bestuur van Limburg heeft plaatsgehad. vredesverdrag. Voorts noemde hij voor het opgetogen Arabische gehoor de wet op de publieke moraal ondemocratisch en kriti seerde de constitutionele handel en wandel van het Egyptische staatshoofd Anwar el-Sadat. Een groep advocaten uit de gelede ren van Sadats eigen nationaal- democratische partij, onder aan voering van de rechtsgeleerde Egyptische parlementsvoorzitter dr. Sobhi Aboe Talib, riep daarop luidkeels om een justitieel onder zoek, dat inmiddels is gesepo neerd. De heer Chawagga. op pelgrim- stoch te Mekka, was niet voor commentaar bereikbaar maar de ondervoorzitter van de orde, mr. Nasheed Fahmy, zei namens de advocaten „zeer verheugd te zijn" en het een bevestigig te vin den van de „democratische vrij heid van meningsuiting, waar het regime zoveel over praat". Gezegd moet worden dat de Egyp tische balie zich met grote ener gie tegen de aantijgingen aan het adres van haar deken heeft verzet en zich met zoveel furore in de strgd wierp dat de Egyptische overheid duidelijk geschrokken moest terugkrabbelen. Zo heeft VOETBAL - George Knobel, oud- trainer van het Nederlands elftal en Ajax is bg Beerschot ontsla gen. De Brabander die anderhalf jaar geleden bg de Antwerpse club in dienst trad had nog een verbintenis tot aan het einde van dit seizoen. De leiding van de club heeft ogenblikkelijk voor een opvolger gezorgd. Leon Nol- let, die enige weken geleden bij Gent aan de kant werd geschoven en werd opgevolgd door Han Grgzenhout, is met onmiddellij ke ingang tot trainer benoemd. VOETBAL - Willy Jansen, de voormalige manager van eredivi sieclub NEC uit Nijmegen, is op de onlangs gehouden jaarverga dering toegetreden als lid tot het bestuur van de belangenvereni ging scheidsrechter betaald voetbai (BSBV). de orde zich met name ingedekt door het zenden van een stortvloed van uitnodigingen naar allerlei westerse advocaten- organisaties, in de gewettigde hoop in die organisaties warme pleitbezorgsters voor haar onaf hankelijkheid te vinden. Israëlische president in Egypte CAÏRO (AFP/Reuter) - De Israëli sche president, Jitzhak Navon, is gisteren voor een staatsbezoek aangekomen in Egypte. Het is het eerste bezoek van een Israëlische staatshoofd aan een Arabisch land. Het vgf dagen durende bezoek zal een voornamelijk ceremonieel karakter hebben en beide landen hebben al laten weten er geen politieke resultaten van te ver wachten. Het Israëlische staatshoofd werd op het vliegveld van Cairo ont vangen door de Egyptische pre sident, Anwar Sadat. Aan het staatsbezoek wordt in de Egyptische pers weinig aandacht besteed. Egyptische regerings functionarissen omschrgven het bezoek als een demonstratie van de normalisatie van de betrek kingen tussen Egypte en Israel, ondanks de impasse waarin de vredesbesprekingen verkeren Het eerste punt op het programma van president Navon was een kranslegging op het graf van de onbekende soldaat, een monu ment ter nagedachtenis aan de Egyptenaren die om het leven kwamen tijdens de vier Arabisch Israelsiche oorlogen van de af gelopen 32 jaar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21