Geen treffers in 'probleemdueF Utrecht breekt traditie WSSMi Ajax zakt in Zwolle nog dieper in prut AZ drukt opnieuw klasseverschil uit Groningen en Feyenoord in alle opzichten gelijkwaardig Geen voetbalcao iANDAG 27 OKTOBER 1980 SPORT EDIVISIE '67-MVV 4-1, PEC/Zwolle-Ajax 2-0. C-Go Ahead Eagles 2-0, FC Den ag-FC Twente 1-0, PSV-FC Utrecht FC Groningen-Feyenoord 0-0, ^rta-NEC 4-1, Excelsior-Willem II Wageningen-Roda JC 1-1. SPORT SPORT '67 fenoord écht 10 10 0 0 20 38-9 10 7 2 1 16 19-5 10 6 1 3 13 17-13 10 5 2 3 12 20-14 10 5 2 3 12 18-17 10 5 1 4 11 29-22 10 4 3 3 11 23-17 10 5 1 4 11 16-16 10 5 1 4 11 21-24 10 3 3 4 9 16-14 10 2 5 3 9 14-14 10 2 5 3 9 9-14 10 4 0 6 8 18-27 10 2 3 5 7 16-20 10 2 3 5 7 13-23 10 13 6 5 12-22 10 13 6 5 12-25 10 12 7 4 7-22 tSTE DIVISIE tuna Sittard-Heerenveen 5-1, Vi- -FC Den Bosch 1-2, DS 79-SW Heracles-FC VVV 1-2, SC Cam- jir-Veendam 1-0, FC Vlaardin- -Helmond Sport 0-1, Haarlem-De tafschap 3-2, Fc Amsterdam-Volen- n 2-0, SC Amersfoort-Eindhoven '79 afschap Sterdam ■star 11 8 2 1 18 25-9 10 7 1 2 15 24-12 10 5 4 1 14 20-12 11 6 2 3 14 16-13 11 4 5 2 13 19-15 10 4 3 3 11 15-13 11 5 1 5 11 18-16 10 3 4 3 10 16-16 11 3 4 4 10 13-12 11 5 0 6 10 10-12 10 3 3 4 9 12-11 10 2 5 3 9 14-18 11 3 3 5 9 11-16 10 4 0 6 8 14-19 10 3 2 5 8 15-26 11 3 2 6 8 9-14 10 2 3 5 7 8-13 irlem periodekampioen. ft'elzl (AZ '67) 14 Bchapendank (MVV)9 Eriksen en Nanninga (Beiden Roda i, Nygaard (AZ '67) 8 Kristen Nygaard is hier bezig zijn 300ste wedstrijd voor AZ luister bij te zetten met een schitterende goal. ALKMAAR (GPD) .- „AZ heeft momenteel de beste ploeg van Nederland en speelt beter dan het ooit heeft gedaan. De enige voldoening voor MVV was het feit dat onze defensie Kist en Welzl wist uit te scha kelen", aldus MVV-trainer Leo Steegman zaterdagavond na afloop van de topper AZ-MVV (4-1) in Alkmaar, waar 14.000 toeschouwers present waren. Het klasseverschil tussen de ongeslagen koploper, die 20 punten pakte uit tien wed strijden, en MVV, nummer vier van de eredivisie, was in derdaad een duidelijke zaak AZ-trainer Georg Kessler be aamde dit en vond AZ vooral 1 voet- Voor rust. toen Dijkstra (MVV) en Hovenkamp (AZ) een gele kaart incasseerden van arbi ter Mulder, drukte de thuisclub de Maastrichtse sterrendragers geheel in de verdediging. Het duurde ech ter tot de 33e minuut alvorens Nygaard raak kon schieten, nadat een kogel van Hoven- kamp tegen de MVV-paal was beland. Al in de vierde minuut van de tweede helft, waarin AZ wat gas terug nam, scoorde voet baljubilaris Nygaard (300e of ficiële wedstrijd) nummer twee. Uit een voorzet van Pe ter Arntz ving Nygaard de bal ineens op de schoen en ko gelde schitterend in: 2-0 MW kwam niet verder dan wat schoten van middenvelder Bertus van der Poppe. die doelman Treytel bekwaam keerde. Pas toen Pier Tol de geblesseerde Arntz mocht vervangen, kwam er weer le ven in de brouwerij. Met een fantastische boogbal, van cir ca 40 meter, passeerde Tol onder laaiend enthousiasme van het publiek de te ver voor zijn doel staande keeper Ge- rards: 3-0. Twee minuten voor tijd produceerde Ho venkamp 4-0. Pas daarna kreeg MVV loon naar werken. Van der Poppe lanceerde spits Schapendonk, die de AZ-defensie te vlug af was: 4-1. Verlies tegen PEC ZWOLLE - Het schijnt dat de spelersgroep van Ajax, na het gesprek van vrijdagmiddag met de clubleiding, vastbe sloten was de reeks negatieve resultaten abrupt af te slui ten. Of de wens was de vader van de gedachte, of het keurkorps van Leo Beenhakker had zijn mogelijkheden schromelijk overschat. Hoe het ook zij, een middelmatig PEC Zwolle versperde zaterdag avond andermaal de doorgang voor Ajax naar de vaderlandse subtop. Het 2-0 eindresultaat mocht geflatteerd aandoen, Leo Beenhakker zelf besefte als geen ander hoe zeer dat verlies ge stoeld was op de koele reali teit. „We zitten in de put." vatte Been hakker na afloop de problemen krachtig samen. Daar zit zeker een forse kern van waarheid in, maar het zou de werkelijke aard van de zwakke resultaten wel eens kunnen verbloemen. Lang zamerhand kan het immers wel eens zo zijn, dat Ajax kwalitatief gewoon is teruggevallen in de grauwe middenmoot. Hoe valt het immers anders te verklaren dat een pover PEC Zwolle zater dagavond niet alleen de eerste thuisoverwinning in de boek houding kon bijschrijven, maar bovendien de eerste doelpunten op eigen veld wist te scoren? Beenhakker had gehoopt door een nieuwe constellatie van de ver dediging de rust binnen het elftal te herwinnen. Daartoe had hij Schoenaker als voorstopper ge posteerd en de weer fitte Keje Molenaar als rechtervleugelver dediger. Op de andere flank trachtte de onzekere Peter Boeve er het beste van te maken, terwijl Steen Ziegler als laatste man de corrigerende factor was. In de JtONINGEN (GPD) - Terwijl AZ'67 zich soepeitjes door het competitie- Irog ramma heenwerkt, handhaaft Feyenoord zich moeizaam ploeterend f.ls naaste „belager". Bij het in de eredivisie debuterende FC Groningen aakten de Rotterdammers opnieuw een puntje verder achterop. or 16.000 toescouwers werd het :j-0 in een wedstrijd die voetbal- ?chnisch op een laag peil stond, ïaar toch een redelijk aantal ieiende momenten kende. Veel rachtsverschil was er niet tus- ?n de twee ploegen en in beide impen werd het gelijke spel dan )k ls een terecht resultaat be- :houwd. iet Groninger Oosterpark ston- len twee elftallen tegenover el- taar die vanuit een probleemsi- ïatie aan het duel begonnen. Dat jold in de eerste plaats voor ^eyenoord, waar de afgelopen veek de positie van trainer Jezek litgebreid ter discussie stond. De Tèjechoslowaak was zelf wegens ien griepaanval niet bij de wed- itrijd aanwezig, maar manager Jtephan en aanvoerder Notten leden hun uiterste best om het te loen voorkomen dat er binnen lun club eigenlijk weinig aan de land is. né Notten: „Wij hebben als spe- ers absoluut geen stemming ge louden over het al dan niet aan blijven van Jezek. Een dergelijke beslissing moet trouwens niet door ons, maar door de leiding van Feyenoord worden geno men. Wel hebben we Jezek laten weten, dat wij zijn trainingen niet meer zo aantrekkelijk vonden als twee jaar geleden. De trainer heeft toen gezegd, dat hij bereid is meer oefeningen met de bal in zijn programma op te nemen, maar dat hij van de spelers daar bij wel een optimale inzet eist. Sinds dat gesprek zijn er geen problemen meer geweest rond de training". De onrust bij FC Groningen was van een geheel andere aard. Als nieuwkomer in de eredivisie oogstte de noordelijke formatie vrijwel elke week lof vanwege de positieve speelwijze, maar de re sultaten werden na een goede start steeds slechter. Dat kwam het zelfvertrouwen van de spelers bepaald niet ten goede en van daar dat het duel met Feyenoord voor FC Groningen niet opnieuw teleurstelina mocht uitlo- DEN HAAG - Er komt voorlo pig geen voetbal-cao. Op de algemene ledenvergadering van de FBO werd zaterdag het compromisvoorstel van de WCS (Vereniging van Con tractspelers) verworpen. De voetbalwerkgevers besloten vast te houden aan de tijdens eerdere onderhandelingen geuite wens tot wijziging van de 'standaarduren-regeling'. Die regeling heeft als hoofd functie de vaststelling van het minimumloon voor semi- profs met als basis het aantal trainingsuren bij de clubs. Op grond van de eerste voetbal- cao, die op 30 juni afliep, had den de semi-profs recht op 22/36 deel van het wettelijk minimumloon. Deze minimumloonverplich ting voor semiprofs vormde het breekpunt van de cao-on derhandelingen. De door de FBO gewenste wijziging van de verhouding tot 20/36 deel impliceert een forse loons verlaging van de minst be taalde semi-profs. pen. Een kansloze nederlaag zou de ploeg ongetwijfeld definitief in de degradatiehoek hebben geworpen. Vanuit die instelling benaderden trainer Verlangen en zijn spelers de krachtmeting met Feyenoord en FC Groningen wierp zich dan ook met een verbeten inzet in de strijd. Omdat de Rotterdammers er niet in slaagden die speelwijze met beter voetbal te overtreffen, ontstond een nogal rommelig spelbeeld, waarin slechts af en toe staaltjes goed voetbal kwa men bovendrijven. De toeschouwers amuseerden zich niettemin best omdat zich voor beide doelen meerdere specta culaire momenten voordeden. Voor de rust behoedde tot twee maal toe de lat FC Groningen voor een achterstand/Eerst raak te Vermeulen in goede positie de begrenzing van het doelvlak en later imiteerde FC Groningens voorstopper Waalderbos die actie toen hij bijna zijn eigen keeper Tukker passeerde. In de tweede helft kon ook Feye- noords doelman Joop Hiele op gelucht naar boven kijken, toen Swanenburg hard inschoot en de bal via de lat toch nog uit het doel sprong. Er waren nog enkele momenten, waarop de 0-0-stand bijna werd doorbroken. Zo redde Hiele uitstekend bij een goede kans voor de 17-jarige Ronald Koeman, die voor het eerst bij de Groningers in de basis-opstelling stond, en een veelbelovende in druk maakte. De jonge midden velder is een broer van PSV's Erwin Koeman, en dus de tweede talentvolle zoon van de voorma lige FC Groninger Martin Koe man.s Feyenoord kwam na de rust nog dicht bij een voorsprong toen Tukker de bal uit een hoekschop van Vermeulen finaal miste, maar Boer hielp op de doellijn zijn ploeg uit de nood. Bij Feye noord. dat Balkestein, Petursson en Van Deinsen miste, verving tweede trainer Westerhof de zie ke Jezek. In het Rotterdamse team waren Staflcu en de niet ge heel fitte Hiele de uitblinkers, terwijl aan Groningse zijde be halve het opvallende debuut van Koeman geen bijzondere indivi duele prestaties werden gele verd. In het harde duel deelde scheids rechter Corver een gele kaart uit aan de Feyenoorder Carlo de Leeuw, die van geluk mocht spreken dat het daarbij bleef. Een tweede zware overtreding van hem deed de arbiter namelijk af met een vrije trap en daarmee werd De Leeuw duidelijk de hand boven het hoofd gehou- voorhoede kreeg Martin Wigge- mansen weer eens een kans. maar de keren dat hij uit de anonimiteit trad. waren op de vingers van een hand te tellen. Toch leek het er in de eerste helft bij vlagen op dat Beenhakker hiermee de succes formule voor Ajax had gevon den. Schoenaker maakte Van der Hengst onschadelijk en aanval lend creeerden de Amsterdam mers zich onder aanvoering van de soms weer briljante Frank Ar- nesen een viertal doelnjpe kan sen. Jensen, Lerby, Kieft en Op- hof (in die volgorde) misten ech ter het zelfvertrouwen en de koelbloedigheid om het fraaie werk van Arnesen te bekronen. „In die eerste helft hadden we de wedstrijd al moeten beslissen", wist Leo Beenhakker. „We dach ten hier bij PEC uit de problemen te komen, maar als dat doelpunt uitblijft, krijgt het zelfvertrou wen een knauw. Het gevolg was na rust duidelijk merkbaar. Ie dereen begint naar voren te hol len, en dan krijg je die doelpun ten tegen. De manier waarop is dan nog erg discutabel". Hiermee viel Beenhakker indirect het centrale duo Ziegler-Schoe- naker aan. Het gelegenheidskop pel liet zich in het tweede spel- deel wel erg makkelijk uitspelen door de Zwolse voorwaartsen. Attent werk van Piet Schrijvers (hij redde in de eerste tien minu ten na rust op acties van Booy en Jans) voorkwam aanvankelijk nadelige gevolgen. Naarmate echter de offensieve daden van Ajax minder werden, nam het zelfvertrouwen bij PEC toe. De uitstapjes van Schoenaker („Hier moetje op winst spelen en niet op nul-nul") werden door PEC in dank afgenomen, omdat laatste man Ziegler juist in één-tegen- één-situaties niet op z'n sterkst is. Een dergelijk moment zou in de 28e minuut ook tot de openingstref fer van PEC leiden. Jans mocht op de rand van buitenspel door gaan, werd door Ziegler welis waar wat in een hoek gedrongen, maar ontdeed zich vervolgens zo simpel van de Deen. dat er voor Schrijvers geen redding mogelijk was: 1-0. De irritatie nam bij Ajax ziendero gen toe. Maar ondanks alle scheldkanonnades kreeg het via Lerby en Jensen zowaar nog mo gelijkheden op de gelijkmaker. Toen die onbenut bleven, mocht de voor Chris Riemens ïngeval- lenTjeerd van 't Land een minuut voor tijd aan de onzekerheid een einde maken: 2-0. Amsterdamse fans slechte verli Ofschooji de foto anders doet vermoedenleverde FC Groningen-Feyenoord geen 'hoogstaand' voetbal op. Feyenoord-goalie Joop Hiele blijft ook in dit luchtgevecht meester van de situatie. Slafleu houdt de springende Houtman (links) uit de buurt van de doelman, terwijl Notten (met baard) Koeman op afstand houdt. lezers. ZWOLLE - Een aantal Ajax- supporters heeft zich na af loop van de wedstrijd tegen PEC Zwolle slechte verliezers getoond. Zij richtten hun woede, veroorzaakt door de onverwachte nederlaag tegen de Zwollenaren (0-2), voor namelijk op auto's, die buiten het stadion stonden gepar keerd. Tenminste vier wa gens werden ondersteboven gekeerd. Vervolgens raakten de baldadige fans slaags met PEC-aanhangers. De politie greep in en arresteerde zeker tien mensen. EINDHOVEN - In de tien jaar dat FC Utrecht bestaat, heeft het nog nooit een punt mee kunnen nemen uit Eindhoven, want steeds weer trok PSV aan het langste eind. In deze. voor de roodwitte thuisploeg kommervolle competitie, is de traditie zaterdagavond doorbroken, want FC Utrecht zegevierde voor 19.000 toeschouwers met 3-2 en dat was nog verdiend ook. Een opvallende prestatie van de ploeg van Han Berger, want de trainer had niet de beschik king over Van Hanegem (spierscheuring in het bovenbeen) en hij hield ook de licht geblesseerde Rietveld uit de basisopstelling. De rol van Van Hanegem als spelverdeler werd echter uitstekend overgenomen door Van Veen, die als hangende spits de bal vaak kwijt kon aan gretige aanvallers als Carbo en Van der Lem. Trainer Berger: "Ik was eerst even bang dat ze door het succes tegen Eintracht-Frankfurt nog niet goed geconcentreerd waren, maar dat was niet het geval. Ze waren allemaal erg ambitieus". Berger gaf toe, dat de schorsing van Willy v.d. Kerkhof hem in de kaart had gespeeld, "die corrigeert alles en hij kan ook nog aanvallen". FC Utrecht kwam vroeg aan de leiding. In de zesde minuut scoorde Van Veen magnifiek nadat hij handig gebruik had gemaakt van een dekkingsfout van Brandts. Het was een tegenvaller voor PSV, maar het beet zich door de problemen heen. Door een prachtig genomen vrije trap, boordevol effect, kwam het door Van der Kuijlen gelijk en toen acht minuten voor rust PSV's beste speler Piet Wildschut na een handig overstapje van Kos ter doelman Van Breukelen geen kans liet, leek de zaak bekeken. Utrecht vond van nieten dat bleek in de tweede helft. Doordat René v.d Kerkhof, later ver vangen voor de Koreaan Huh, de opkomende Tervoort niet goed afstopte kon deze passen op Carbo Deze stelde op zijn beurt De Kruik in staat Van der Meulen te passeren. Deze Van der Meulen stond in de tweede helft in het PSV-doel, omdat Pim Doesburg zich we gens een verdraaide knie moest afmelden. PSV heeft dat wel geweten, want Van der Meulen was op geen stukken na opgewassen tegen de verantwoordelijkheid. Hij was ook de hoofdschuldige bij het derde doelpunt, vier minuten na de gelijkmaker. Hij liet de bal na een hoekschop van Adelaar door zijn handen glippen en Van der Lem kopte juichend in. Het was op slag gedaan met het zelfvertrouwen van PSV, ofschoon het nog kansen genoeg kreeg Postuma knalde twee keer hoog over, Van der Kuijlen stuitte op Van Breukelen. maar aan de andere kant had de Eindhovense ploeg ook geluk dat scheidsrechter Thomas de bal niet op de stip legde toen Wildschut de doorgebroken Carbo onderuit haalde "Ik zit vol raadsels", zei PSV trainer Thijs Li- bregts daarom na afloop. "Na een slechte pe riode krijgt het elftal ineens vleugels. Het maakt twee doelpunten en zakt daarna weer weg Niemand wil dan meer de verantwoor delijkheid nemen Dat is een zaak die ik moet zien op te lossen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13