Bouw verliest in ;wee jaar 30.000 irbeidsplaatsen Jongeren moeten „dokken voor brokken Rellen op verhogen kans op imitatiegedrag BEEB2BE Rusland niet blij met Van Agts China-reis TERDAG 25 OKTOBER 1980 TTERDAM (ANP) - Het Am- terdamse gemeentebestuur had r beter aan gedaan op 30 april en popfestival in het Olympisch tadion te organiseren. De jeugd dan een reële keus gehad tus- rel en popfestival. de Rotterdamse hoogleraar i de criminologie, prof. dr. G.P. [oefnagels gisteren bij de uitrei- ing van de doctoraal bul aan een Toep rechten studenten van de irasmus-universiteit. Onder de tel „de kroning en de woning" af Hoefnagels een analyse van e rellen in de hoofdstad op 30 pril. Die misten volgens de oogleraar elke relatie met het eoogde doel: het aan de kaak .ellen van de woningbehoefte, e gedragingen van de krakers gbben de acties voor velen on- ïloofwaardig gemaakt, zo vindt s hoogleraar. met de acties die in de jaren zestig voerde, het Hoefnagels op, dat er bij beweging weinig of geen of plunderingen werden gepleegd. Ook werd de politie niet uitsluitend als „vij and" gezien. „De 30 april-rellen en de ongeregeldheden die daar op volgden zijn samen te vatten als een tamelijk omvangrijk ge vecht van geüniformeerde jeugd tegen niet-geüniformeerde jeugd, die elkaar min of meer ern stig beschadigden op kosten van de verzorgingsstaat". Wat de hoogleraar het meest opvalt is het uitblijven van schadeclaims: „De stratemakers gaan de dag na de rel weer op de knieën". Hoefnagels vindt één van de merkwaardigste reacties van de overheid, dat de reldeelnemers niet aansprakelijk zijn gesteld voor de schade. „Ook de straf rechter reageerde slechts met vrijwel nutteloze gevangenis straffen". Volgens de hoogleraar had de schade hoofdelijk omge slagen kunnen worden, omdat iedereen over persoonlijke ei gendommen en uitkeringen be schikt. „De inning zal wel vin dingrijkheid behoeven". nenkwamen laten zich volgens Hoefnagels het best vergelijken met die uit een voetbalstadion. „Een door de media en de krakers aangekondigde happening. Een happening met beloofde rellen, veel publiek, televisie en ter plaatse niet slechts het vak achter het doel, maar de goeddeels lege straten van Amsterdam, uitslui tend benut door demonstranten en politie die voor de actie was toegerust". De juiste oorzaken van het relge- drag zijn moeilijk vast te stellen. Deze kunnen volgens Hoefnagels zijn: vervreemding, anonimiteit, frustratie en agressie, isolement, onzekerheid, anti-autoriteit, on voldoende zorg van de ouders, geweldfilms, de media, gebrek aan perspektief en gebrekkige woonomstandigheden. Prof. Hoefnagels vindt het noodza kelijk, dat de overheid met een antwoord komt. „Het uitblijven van een antwoord is voor de jeugdigen een lachtertje. Niet reageren past niet in hun bele vingswereld". Uitzending van rellen door de tele visie kan volgens de hoogleraar tot gevolg hebben dat het imita tiegedrag zich uitbreidt. „Een jeugdige met een ketting op de beeldbuis betekent honderd jeugdigen met een ketting in late re acties". Waar de rellen goed voor zijn geweest is volgens Hoefnagels niet te bepalen. Een van de effecten kan zijn dat dit soort rellen de weg vrij maakt voor een verdere vergroting van de politiemacht. Vota bouwprognoses 1980-85 £N HAAG (GPD) - De werkgelegenheid in de bouw zal in .980 en '81 met 30.000 arbeidsplaatsen teruglopen. De ituatie op de arbeidsmarkt is van dien aard, dat ook na olgend jaar de werkloosheidsproblemen in de bouw uilen voortduren. Dit staat in de Nota Bouwprognoses 980-1085 die minister Beelaerts van Blokland (volks- luisvesting) gisteren aan de Tweede Kamer heeft aange- joden. Het aantal manjaren in de totale bouwnijverheid, dat in 1979 nog 408.000 bedroeg, wordt voor 1980 op 397.000, voor 1981 op 378.000 en voor 1985 op 363.000 geraamd. De teruggang vindt plaats in alle sectoren (woningbouw, bedrijfs gebouwen, wegen- en water bouw). In de woningbouw en de bouw van bedrijfsgebouwen is in de eerste zes maanden van dit jaar voor 900 miljoen gulden minder aan bouwvergunningen uitgegeven dan in de eerste helft van 1979. Het sterkst was de daling bij de bouw van woningen (bijna 700 miljoen lager), bij agrarische ge bouwen en bij scholen. De groot ste stijging was te zien in de sec tor gebouwen voor gezondheids zorg. Onder meer als gevolg van de maat regelen die de regering in mei en september van dit jaar nam om de nieuwbouw van woningen te stimuleren (onder andere extra's premies), kan er volgens Bee laerts van Blokland worden uit gegaan dat er in 1980 voor de bouw van circa 103.000 woningen en 7500 woningeenheden voor één- en tweepersoonshuishou dens vergunningen zullen wor den verstrekt. Het programma voor volgend jaar voorziet in het afgeven van vergunningen voor 100.000 woningen en 9000 nieuw- bouwwooneenheden. Regionaal gezien zal de bouwpro- duktie 1980 ten opzichte van vo rig jaar in het westen en noorden een positief beeld te zien geven, dit in tegenstelling tot de produk- tie in het oosten en het zuiden. In 1981 zal de produktie in alle re gio's achteruit gaan. geld uitgedrukt zal de totale pro- luktie in de bouwnijverheid in 980 een waarde vertegenwoor- ligen van 44,7 miljard gulden. )at is ongeveer gelijk aan het ni- •eau van 1978. Verwacht wordt lat de produktie volgend jaar net vijf procent zal afnemen tot 13,4 miljard. Niet alleen in de jouw zelf levert de werkgelegen- ïeid een somber beeld op. Ook in indere bedrijfstakken die van de jouw afhankelijk zijn, zoals in- itallatie en wooninrichtingsbedri ven, komt een groot aantal ar beidsplaatsen op de tocht te staan. Enkele maanden geleden iprak staatssecretaris Brokx de /erwachting uit dat de komende :wee jaar in totaal 50.000 arbeids verloren zouden >UISENBERG URECTEUR ÏED. BANK ïn onze parlementaire redac- ie) Onder de maat SPANBROEK (ANP) - Het so ciale beleid van de meeste bouwondernemingen is on der de maat. Tot die conclusie komen het Economisch Instituut voorde Bouwnijverheid en het Insti tuut voor Toegepaste Socio logie na een onderzoek bij een aantal bedrijven. In driekwart van de onderzoch te bedrijven bestaat geen en kele voorziening op het ge bied van arbeidsomstandig heden. Medische zorg en ge zondheidszorg komen in de bouwnijverheid nauwelijks voor en bedrijfsgeneeskun dige voorzieningen zelfs nog minder. "Op bijna 40 procent van de objecten zijn geen voorschriften op het gebied van de veiligheid". SCHIEDAM - Op de Nieuw- poortweg in Schiedam is gister middag een 18-jarig meisje ont voerd. Getuigen hebben gezien hoe zij door drie mannen in een auto werd gesleurd. Bezuinigingen onbegrijpelijk IN HAAG - Dr. W. F. Duisenberg s met ingang van 1 mei volgend benoemd tot directeur van Nederlandsche Bank. Tevens het kabinet besloten dr. J her te benoemen als pre sident van de nationale bank. Al gemeen wordt aangenomen dat Duisenberg zoals wij gisteren be- ichtten over enige tijd Zijlstra in lie functie zal opvolgen. UTRECHT - De colleges van be stuur van de technische hoge school in Delft en de rijksuniver siteiten van Utrecht, Groningen en Leiden, hebben minister Pais van onderwijs en wetenschappen gisteren schriftelijk laten weten het onbegrijpelijk te vinden dat de bewindsman in 1981 bijna 2.3 miljoen gulden op nationaal ruimte-onderzoek wil bezuini gen. De colleges stellen dat de be zuinigingsplannen abrupt en on voorbereid zijn ontstaan en dat ze alleen daarom al onaanvaardbaar zijn. De colleges vrezen voor ge dwongen ontslagen en ernstige aantasting van de kwaliteit van het ruimte-onderzoek. De colleges van bestuur vragen zich af waarom juist het ruimte onderzoek zo aanzienlijk door bezuinigingen moet worden aan getast. Zij hebben minister Pais laten weten de voorgenomen be zuiniging onaanvaardbaar te ach ten en dringen met klem aan op het ongedaan maken van de "on evenredig grote reductie" van het ruimte-onderzoek. DEN HAAG - Lachend neemt de 17-jarige havo-leerlinge An- ja Rollema uit Hardenberg gis teren, Dag van de Verenigde Naties, in de tuin van het Cats- huis uit handen van premier Van Agt een fiets in ontvangst. De fiets was de eerste prijs in een door het over ontwikkelings landen en ontwikkelingssa menwerking rapporterende tijdschrift Troef uitgeschreven wedstrijd. De opdracht was: geef op bondige wijze een me ning over de wijze waarop de welvaart in de wereld eerlijker kan worden verdeeld en wat de Verenigde Naties hieraan kun nen doen. DEN HAAG - De Sowjet-Unie heeft tot nu toe op geen enkele wijze, officieel noch officieus, la ten blijken dat zij niet bijzonder is ingenomen met het bezoek dat premier Van Agt en minister Van der Klaauw de volgende week aan China zullen brengen. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft, aldus een woordvoer der, geen blijken van ongenoegen ontvangen. Maar het mededelingenblad van de Sowjetambassade in Den Haag heeft, enkele dagen voor het ver trek, wel een artikel gepubliceerd dat in het algemeen beoogt het westen te waarschuwen tegen samenwerking met China., Wat het blad over Nederland schrijft is in de betrok'- krin gen met hoongelach o ngen. 'Het Nederlandse coi.o«rtium Port and Delta, speciaal gevormd voor het uitvoeren van water bouwkundige werken in China, heeft onlangs twaalf miljoen dollar (een kleine 24 miljoen gul den) verloren. Het consortium heeft op Chinees initiatief zijn ac tiviteiten gestaakt, hoewel het al kapitaal had geïnvesteerd in ontwerpen en ander voorberei dend werk'. 'Port and Delta' werd ten tijde van het bezoek van staatssecretaris Beyen aan China in 1978 ge vormd om te trachten orders in de wacht te slepen. Voorberei dend werk heeft, zo zegt men bij 'Port and Delta', 'enkele miljoe nen' gekost, maar het bedrag van 24 miljoen is 'in de verste verte' niet bereikt en de miljoenen die zijn uitgegeven worden niet be schouwd als een verlies en defini tief afgeschreven. Berichten uit China over een twin tigtal miljardenprojecten, wek ten hoop op enorme opdrachten. Maar in het voorjaar van 1979 be sloot de Chinese regering tot een aanpassing van haar oorspron kelijke plannen, waarbij de uit voering van de grote projecten werd opgeschort. Amsterdam wil sluiting kerncentrale Dodewaard AMSTERDAM - Amsterdam wil op korte termijn sluiting van de kerncentrale Dodewaard. Wet houder Wolffensperger zal een daartoe strekkend voorstel doen in de komende vergadering van de raad van commissarissen van de gemeenschappelijke Kerne nergiecentrale Nederland (GKN). Hij geeft hiermee uitvoering aan een motie, die in april van dit jaar in de gemeenteraad is aangeno men. Amsterdam is een van de deelnemers in de GKN. Ziekenfonds vergoedt kosten thuisdialyse DEN HAAG - Nierpatiënten die aan thuisdialyse doen komen voortaan in aanmerking voor een vergoeding voor het ziekenfonds van de kosten die een dergelijke behandeling met zich meebrengt. Het gaat om kosten van veran- derringen in en aan woningen en bepaalde gebruikskosten, heeft het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne gisteren meegedeeld. De ziekenfondsraad zal de hoogte van de vergoeding binnenkort vaststellen. In kringen van het Nederlandse bedrijfsleven wordt niet aange nomen dat de miljardenprojecten over bijvoorbeeld twee jaar wel zullen worden uitgevoerd, maar men heeft de hoop dat Neder landse bedrijven zullen worden betrokken bij de uitvoering van kleinere projecten niet opgege ven. Het bezoek van president Valery Giscard d'Estaing aan China, en het akkoord over de bouw van twee nucleaire installaties, heeft deze hoop versterkt. Miljoenenorder ROTTERDAM - In Rotterdam is gisteren het contract getekend voor de bouw van twee prod uk- tentankers van Shell bi] Rijn- Schelde-Verolme (RSV). Met de bouw van het tweetal bij de RSV- werf in Heusden in 130 miljoen gulden gemoeid. Het ministerie van economische zaken heeft met de WIR (Wet op de Investe ringsregeling) en de waarschijn lijk binnenkort afkomende in vesteringspremieregeling de bouw bij een Nederlandse werf mogelijk gemaakt. De schepen gaan met smeerolie varen onder Nederlandse vlag met een Ne derlandse bemanning. Volgens Shell komen de baten ook naar ons land. De bouw geeft RSV werk voor ne genhonderd manjaren verdeeld over twee jaar. Minister wil dna-werkers beschermen DEN HAAG - Minister Albeda van sociale zaken wil komen tot een wettelijke bescherming van werknemers die betrokken zijn bij recombinant-dna-werkzaam- heden. Hij heeft de Sociaal Eco nomische Raad (SER) advies ge vraagd over een wijziging daartoe van de veiligheidswet. Recombinant-dna is een techniek in de moleculaire biologie, waar bij erfelijk materiaal van ver schillende soorten organismen aan elkaar worden gekoppeld en vervolgens binnengebracht in een organisme als werkzaam er felijk materiaal. Op deze wijze kunnen nieuwe combinaties van erfelijke eigenschappen ont staan. die in de natuur niet ol hoogst zelden voorkomen. Zowel in het parlement als door de Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen en de vakbeweging is aangedrongen op een wettelijke bescherming van mensen die bij deze werkzaam heden zijn betrokken. ULTIMATUM BIJ SCHELDE VLISSINGEN - Het produktieper- soneel bij de koninklijke maat schappij De Schelde in Vlissin- gen heeft de directie van het be drijf gistermiddag een ultimatum gesteld. Voormalig stakingslei der H. Sepers heeft de directeur van het bedrijf, J. Smit, tot maandagmorgen tien uur de tijd gegeven duidelijkheid te schep pen in de uitvoering van het op 1 oktober bereikte "Schelde-ak- koord". Daarin werd aan de men sen in de loongroepen twee tot en met zes een voorschot toegezegd van 40 gulden per maand, voor uitlopend op een nieuw fune- tieclassificatiesysteem. Over de uitvoering van dit punt in de overeenkomst en over het terug betalen van een voorschot aan de stakers van 130 gulden, bestaat nog steeds grote onduidelijkheid. Jinsdag demonstratie tegen verlaging jeugdlonen TRECHT (ANP) - Hoe kun je als zelfstandig mens rond komen van een loon van 932 gulden bruto per maand, at is de vraag waar een werkende jongere van achttien jaar over enkele maanden voor komt te staan als de plannen uan het kabinet om fors te snijden in de jeugdlonen door gaan. Al heeft iemand van achttien jaar naar de mening yan regering en parlement de volwassen leeftijd bereikt - •waardoor hij of zij aanspraak kan maken op eigen huis vesting en dergelijke - geld om van deze verworvenheden fcebruik te kunnen maken blijft er steeds minder over. Want er hangen nog steeds geen speciale prijskaartjes poor jongeren aan de spullen in de winkel, terwijl hun Koopkracht wel met enkele tientallen procenten omlaag moet. een dergelijke verlaging te yoorkomen hebben elf jongeren de koppen bij elkaar gestoken. De organisaties, varië rend van de KWJ en de VVDM tot (le CDA-jongeren en de "in nrin- [fipe solidaire" VVD-jongeren, Willen door allerlei acties een krachtig protest laten horen te lgen de kabinetsplannen. De or ganisaties hopen dat het parle- rpient de plannen bij de behande ling in de kamer over enige tijd zal afwijzen. Manifestatie Volgende week dinsdag, 28 okto ber, houden de jongeren in Utrecht een eerste gezamenlijke manifestatie tegen de verlaging van de jeugdlonen. De dinsdag daarvoor was al een prikactie op de Amsterdamse effectenbeurs 4e OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS KASTEEL OUD WASSENAAR te Wassenaar, Park Oud Wassenaar 1 Vr. 24 okt. 18-21 u. Zat. 25, zond. 26 okt. 11-18 u. Vooraanstaande Antiquairs brengen een grote collectie zeer hoogwaardig antiek tegen betaalb. prijzen. Org. Antiek Expo 070-631057 gehouden. Van dit soort verras singsacties zijn er overigens nog meer te verwachten, naast de "of ficiële" protestbijeenkomsten die her en der in den lande op het program staan. De maatregelen die het kabinet in het kader van haar bezuinigings plannen heeft aangekondigd voor jongeren vallen uiteen in twee delen: een ingrijpende ver laging van de minimumjeugdlo nen en een verslechtering van enkele sociale uitkeringsrechten. Wat het loon betreft wil de rege ring de korting voor ieder jaar dat men jonger is dan 23 verhogen van 7,5 tot 10 procent. Voor een 20-jarige betekent dat - volgens een berekening van de jongeren organisaties - een loonsverlaging van 90 gulden schoon per maand (8 procent van het loon), voor een 18-jarige 162 gulden per maand minder (een daling van 18 pro cent) en voor 15-jarigen zelfs bij na een halvering van hun huidige loon: 289 gulden per maand, een daling van 48 procent. De wedde van dienstplichtige militairen, die aan het minimumjeugdloon van 18-, 19- en 20-jarigen is ge- koppels, gaat naar verhouding omlaag. Wachttijd Op het gebied van de uitkeringen wil de regering een wachttijd van een half jaar invoeren voor werkloze schoolverlaters, voor dat zij in aanmerking kunnen komen voor een RWW-uitkering. Ook staat er een verlaging van deze uitkering op stapel, omdat die door het voorgestelde ingrij pen in de jeugdlonen voor een deel boven het wettelijk mini mumjeugdloon zou komen te lig gen. Daarnaast wil de regering de kinderbijslag voor jongeren die nog gedeeltelijk leerplichtig zijn afschaffen, wat per kind 86 gul den in de maand scheelt. De uit breiding van het aantal dagen dat men gewerkt moet hebben voor men in aanmerking komt voor een ww- of wwv-uitkering, die zes weken achtereen of 65 losse da gen was en nu 130 dagen moet worden, heeft ook gevolgen voor jongeren die vaak net hun eerste baantje hebben. Goedkopere arbeidskrachten Al deze maatregelen moeten er vol gens het kabinet toe leiden dat de lasten van de sociale verzekerin gen minder worden en het be drijfsleven meer financiële a^lemruimte krijgt. Jongeren kunnen wel met wat minder toe, bovendien hebben zij meestal nog geen gezinslasten te torsen, zo motiveerde premier Van Agt onlangs nog het korten op de jeugdlonen. Ook zou verlaging van de jeugdlonen een gunstig ef fect hebben op de hoge werk loosheid die er onder jongeren heerst: zij worden zo nog goed kopere arbeidskrachten voor werkgevers. De argumenten van regeringszijde om een fors inkomensoffer van de jeugdloners te vragen worden met kracht door de jongerenor ganisaties van de hand gewezen. Uit de maatregelen blijkt niets van de zorg voor de laagstbetaal den waar het kabinet altijd zo vol van is: het is bot hak- en snijwerk waarbij iedere redelijkheid vol gens het principe "de sterkste schouders dragen de zwaarste lasten" ontbreekt, zo stellen de organisaties. Zij vrezen dat de klok weer. jaren wordt terugge draaid als de plannen van het ka binet doorgaan: in het begin van de zeventiger jaren gingen veel jongeren nog met zes tientjes per week naar huis, die toestand dreigt nu ook weer - de inflatie in aanmerking genomen met weeklonen van tussen de 100 en 150 gulden voor zestien- en ze ventienjarigen. Ernstige belemmering Volgens de jongerenorganisaties betekent het verder verlagen van de jeugdlonen een ernstige be lemmering voor jongeren om op eigen benen te gaan staan en zich te ontplooien. De indruk dat jon geren hun geld alleen maar stop pen in patat, platen en make up gaat voor de meesten niet op: Een jongere die nog thuis woont be taalt vaak kostgeld, en jongeren die zelfstandig wonen zijn met de Na de grote onderwijsdemonstratie in Den Haag nu een grote manifes tatie van werkende jongeren in Utrecht. huidige huren en vaste lasten al gauw de helft van hun loon kwijt. Verlaging van de jeugdlonen dwingt jongeren, die wel het recht hebben gekregen om zelt- standig te gaan leven, om toch uit pure geldnood voorlopig nog maar in het ouderlijk huis te blij ven. omdat zij van hun schamele loon niet en een hoge huur en alle andere levenskosten kunnen be talen, aldus de jongerenorganisa ties. De kostenbesparing die verlaging van de jeugdlonen en de maatre gelen in de uitkeringssfeer de overheid zouden opleveren ver dwijnen volgens de jongeren voor het overgrote deel in de zak ken van de werkgevers. Het NVV-jongerencontact heeft be rekend dat de verlaging van de jeugdlonen de werkgevers onge veer 550 miljoen gulden aan loon en sociale lasten scheelt. Hier door innen de overheid en de so ciale fondsen 255 miljoen minder aan opbrengsten, terwijl hun uit gaven maar met 115 miljoen da len. Blijftovereen bedrag van 140 mijoen gulden ten nadele van re gering en sociale fondsen, terwijl het de bedoeling was te bezuini gen, aldus de jongeren. Enige conclusie is dat jongeren als laagstbetaalden mogen "dokken voor de brokken" die de werkge vers hebben gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7