'Probleem is: hoe vertel ik het' Het onbegrijpelijke taboe rond geslachtsziekten EXTRA Door Willem Schrama -SDAG 25 OKTOBER 1 Het taboe op de seksualitèit mag dan in veler ogen goeddeels doorbroken zijn, rond de daarmee gepaard gaande aandoeningen heerst nog altijd een krib big stilzwijgen. Het gevolg van deze tegenstrijdige moraal is dat het aantal ge slachtsziekten de laatste jaren fors is toegenomen. In de Verenigde Staten is er zelfs al sprake van epide mische proporties: daar staat de gonorrhoe na de verkoudheid op de tweede plaats van de ranglijst. In Nederland liggen de zaken iets anders, maar de toe stand blijft alarmerend. In drie jaar tijd steeg het aan tal geregistreerde gevallen van gonorrhoe van 7000 naar 11000. Meldingen van syfilis vertoonden een toe name van 700 naar 1200. En dat zijn alleen nog maar de geregistreerde gevallen. Volgens deskundigen mo gen deze cijfers gerust met 3 tot 5 worden vermenig vuldigd om tot een redelijk betrouwbare schatting van het aantal geslachtsziekten in Nederland te komen. De kennis over geslachts ziekten is niet alleen gering maar ook nogal eens on juist, zo bleek nog niet zo lang geleden uit een onder zoek van het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO) onder duizend jongeren van 15 tot 21 jaar. Meer dan de helft wist niet dat geslachtsziekten veelal kunnen worden voorko men door gebruikmaking van een condoom. En drie kwart bleek niet te weten dat er mogelijkheden voor controle en behandeling bestaan buiten de huisarts En die mogelijkheden zijn er wel degelijk. Wie al of niet terecht een angst voor de huisarts koestert, kan een beroep doen op een groot aantal provinciale kruis verenigingen en gemeente lijke GGD's in den lande, die daartoe speciale ver pleegkundigen in dienst hebben. In Rotterdam (Dijkzichtziekenhuis) en Amsterdam (GG&GD) werkt men zelfs al jaren met zogenaamde "drem- pelvrije" poliklinieken, waar men gratis en desge wenst anoniem voor be handeling en controle te recht kan. Informatielijnen (aangekondigd temidden van contactadvertenties in enkele dag- en weekbla den) verwijzen hiernaar. Hoe breed de zorg voor de be strijding van geslachts ziekten zich ook uitstrekt, het blijkt allemaal nog niet voldoende te zijn. Met na me in een stad als Amster dam met zijn veelkleurige bevolking, sexsauna's en heroineprostituées blijft het probleem de pan uitrij zen. Teneinde geslachts ziekten nog effectiever te bestrijden is bij de hoofd stedelijke GG&GD sinds enkele jaren een aantal so ciaal-verpleegkundigen in dienst die voornamelijk tot taak hebben de doorgaans moeilijk bereikbare bron nen (vooral heroineprosti tuées en mannelijke homo fielen met veel wiseelende contacten) op te sporen. Dat heeft tot nu toe tot rede lijke resultaten geleid. Een eerste bloedonderzoek in een geblindeerd bestelbus je op het Rembrandtsplein wees uit dat een kwart van de onderzochte heroine prostituées syfilis had. Daarop werd besloten voor deze groep een avond spreekuur in te stellen. Om de bereidheid tot behande ling en controle zo groot mogelijk te houden, ge beurt dit sinds kort in sa menwerking met een me- thadon-team. Ook bij bezoeken aan manne lijke homofielen in bars en sauna's kwamen de so ciaal-verpleegkundigen een groot aantal gevallen van syfilis-besmetting op het spoor. Hier bleek de be reidheid om aan het onder zoek mee te doen wel groot. Als de huisarts het maar niet wist. Want ook in Am sterdam blijft het taboe rond geslachtsziekten overeind. Zelfs in de drem- pelvrije klinieken wordt nogal eens gaarne beweerd dat men het op een WC-bril heeft opgelopen. Theore tisch is die mogelijkheid inderdaad aanwezig, maar in de praktijk hoogst zeld zaam. Vandaar ook het Eén van de posters in de campagne tegen de toene mende geslachtsziekten. grapje dat in kringen van GG&GD-artsen circuleert: een droevig druipende pe nis, komt niet van wat men doet als men alleen is. PAGINA 21 Kunnen geslachtsziekten worden genezen? Zonder enige twiifel. Maar als een geslachtsziekte .ante tiid onbel andc.d is gebleven, kunnen bepaalde organen of weefsels die al ernstig zijn beschadigd niet meer geheel worden hersteld. Zijn er veel soorten geslachtsziekten? Ja. Er is een reeks van infectieziekten die door geslachtsverkeer worden overgebracht. De gonorrhoe of "druiper" komt in Nederland het meest voor. Op de tweede plaats volgt syfilis (ook wel lues genoemd) en daar naast kennen nog tal van andere zoals condylomen (wratten), herpes-in fecties, schaamluis e.d. Welke is de meest ernstige? Ue ziekte die de meest vernietigende uitwerking op zowel lichaam als geest heeft en die toch nog vrij geregeld voorkomt, is syfilis. Maar ook gonorrhoe kan zeer ernstige gevolgen hebben als niet tijdig wordt ingegrepen. Wat is gonorrhoe? Gonorrhoe is de meest verspreide geslachtsziekte en wordt veroorzaakt door bacteriën die gonokokken worden genoemd. Wat zijn de symptomen bij mannen? Binnen drie tot vijf dagen na seksueel contact met een besmet iemand krijgt een man doorgaans een pijnlijk gevoel aan de top van de penis. Urineren kan heel pijnlijk worden en een brandend gevoel veroorzaken. Er kan ook een neiging ontstaan tot veelvuldig urineren. Iets later wor den deze verschijnselen meestal gevolgd door etterafscheiding, in het begin heel weinig maar later steeds meer. Aaneezien het hier ook alleen maar om een ontsteking van de pisbuis kan gaan. is het belangrijk dat er juiste diagnose wordt gesteld waarna snel behandeling kan volgen. Wat zijn de symptomen bij vrouwen? Vrouwen zijn er zich in een vroeg stadium maar zelden van bewust dat zi) gonorrhoe hebben. Vaak is er geen brandend of jeukend gevoel. Af scheiding kan wel een duidelijk symptoom zijn. Heeft de infectie zich echter verspreid, dan kan buikpijn optreden. Dit is meestal een aanwij zing dat de eileiders zijn aangetast. Als de ziekte verder voortschrijdt bestaat de kans op buikvliesontsteking en steriliteit. Welke mannelijke organen worden door gonorrhoe aangetast? In het algemeen wordt alleen de pisbuis aangetast. Maar als behandeling uitblijft kan gonorrhoe hoger in het urinekanaal kruipen en de prostaat aantasten. Als de infectie zich daar eenmaal heeft genesteld is het veel moeilijker er van af te komen. Toch is dan nog genezing mogelijk zonder bijverschijnselen. Wat is syfilis? Syfilis is een ernstige venerische ziekte, veroorzaakt door een bacterie uit de zogeheten spirochetenfamilie. Deze bacterie kan alle weefsels en elk orgaan in het lichaam aantasten. Wat is het eerste teken van syfilis? Gewoonlijk is het een zweer met een harde omgeving, die in het eerste stadium ontstaat. Deze kan twee weken na de besmetting verschijnen of pas drie maanden erna - soms zelfs nog later, maar meestal binnen vier tot zes weken. Deze zweer wordt "harde sjanker" genoemd en kan heel klein van omvang zijn, maar soms ook zo groot als een kwartje (er kunnen er ook meerdere zijn). De zweer is pijnloos en kan bij vrouwen inwendig (dus vaak onzichtbaar) aanwezig zijn. Als de zweer terstond wordt behandeld zal zij snel verdwijnen, en daarmee het gevaar van ernstige gevolgen voor de patiënt of besmetting van anderen. Wat is het tweede stadium van syfilis? Enkele weken nadat de eerste zweer is opgekomen, treedt gewoonlijk huiduitslag op. Deze uitslag kan over het hele lichaam voorkomen, bijvoorbeeld op handpalmen en voetzolen en zelfs op mond en neus. Wat gebeurt er als syfilis niet wordt behandeld? De ziekte "duikt onder". De bacteriën kunnen jarenlang onopgemerkt in het lichaam aanwezig blijven, hetgeen niet betekent dat ze niet actief zijn. Tijdens dit stadium verspreiden ze zich door het hele lichaam. Als ze niet worden tegengehouden kunnen ze het hart aantasten, de bloed vaten en het centrale zenuwstelsel. Dit is het derde stadium, waarin eenmaal aangerichte schade niet meer kan worden hersteld. Wel kan nog verdere aantasting worden gestopt. (Bovenstaande gegevens zijn deels ontleend aan "Het witte boekje voor de liefde", een uitgave van Meulenhoff Informatief). )mdat voor geslachts ziekten - in tegenstel ling tot veel andere in fectieziekten - nog al tijd geen deugdelijk vaccin is uitgebroed, blijft een snelle behan deling noodzakelijk. Maar daar komt het lang niet altijd van, zo leert de praktijk. )p de eerste plaats is daar het taboe. En op de tweede plaats er het verraderlijke aspect dat de twee belangrijkste ge slachtsziekten - gonorrhoe en syfilis - respectievelijk in het begin en in een volgende fase geheel symptoomloos kun nen zijn. itoel Coutinho (34), bacterio loog en hoofd van de afdeling volksgezondheid van de Am sterdamse GG&GD, vindt dat een spijtige ontwikkeling maar het verbaast hem niet. "Het lijkt misschien wel of we seksueel zoveel vrijer zijn geworden, maar in de prak tijk valt dat erg tegen. Praten over geslachtsziekten blijkt nog altijd een delicate zaak te zijn", zegt hij. Verkoudheid Dat het in de beste kringen voorkomt, is algemeen be kend. Maar echt geaccepteerd is dit verschijnsel nog lang niet. Dat maakt het zo moei lijk om er iets aan te doen. In wezen zouden geslachtsziek ten op één lijn moeten staan met een flinke verkoudheid, maar zo ver zijn we helaas nog niet. Het feit dat er een taboe bestaat, maakt het opsporen p zo moeilijk". Hoewel geslachtsziekten het meest voorkomen in de leef tijdsgroep van 18 tot 35 jaar, kan volgens Coutinho ieder een tot de risicogroep beho ren gedurende een bepaalde periode in zijn of haar leven. "Iedereen is wel eens tijdelijk in moeilijkheden, leidt een onstabiel leven of heeft ge woon andere opvattingen over seksuele omgang dan de gebruikelijke. De een wordt homofiel, de ander vreet zijn huwelijk op en gaat een half jaar zwerven. Dat is natuur lijk iemands goed recht, maar je loopt dan wel meer kans om ze op te lopen. En dan komt het probleem: hoe vertel ik het". Klassiek Thérèse van der Helm (34), so ciaal-verpleegkundige in één van de twee Amsterdamse drempelvrije klinieken, ver telt dat zoiets niet zelden leidt tot problemen op het relatio nele vlak. "Klassiek is het ge val van de man die vreemd is ■kGG&GD-arts Roel Coutin ho: Met taboe maakt het op sporen moeilijk". Foto rechts: Sociaal-ver pleegkundige Thérèse van der Helm: Ook begeleiden". geweest en er gonorrhoe aan heeft overgehouden. Die heeft daarna zijn vrouw be smet en het ligt dan natuurlijk moeilijk om dat te vertellen. Vooral als er al problemen in het huwelijk waren. En toch moet die vrouw snel worden geholpen. Dan sta je voor de keus: niets doen of de zaak begeleiden". "Een gesprek met beiden kan vaak een doorbraak zijn. Het loopt natuurlijk wel eens an ders, maar toch worden men sen dikwijls een beetje wak ker geschud. Er blijken dan allerlei problemen op de ach tergrond te spelen, zoals sek sualiteit. alcohol, drugs, moeilijkheden met kinderen, enzovoort. Dan verwijs je ze door naar bijvoorbeeld een maatschappelijk werkster en bij de eerste de beste nacon- trole op de kliniek blijkt het allemaal erg te zijn meege vallen. We komen er wel uit, hoor je dan. Door het contact met instanties komen die dingen eindelijk aan de op pervlakte, nadat ze misschien jaren in een kringetje hebben rondgedraaid". Complicaties In de Amsterdamse klinieken is het overigens een opmerke lijk verschijnsel dat er twee maal zoveel mannen als vrouwen komen. Roel Cou tinho: "Dat heeft waarschijn lijk te maken met het feit dat bijvoorbeeld bij een gonorr hoe de helft van de vrouwen in het begin geen klachten heeft. Een vervelende zaak, want juist voor een vrouw geeft een gonorrhoe de mees te complicaties. Dikwijls volgt in een later stadium een eileiderontstekmg en die kan weer steriliteit tot gevolg hebben". Een andere ontwikkeling die zorgen baart, is de ontdek king van bepaalde stammen gonokokken (gonorrhoe-bac teriën) die ongevoelig blijken te zgn voor penicilline, tot nu toe altijd het beste, gemakke lijkste en goedkoopste anti bioticum. Het gaat hier wel iswaar nog maar om een klein percentage. "Maar als dat zo doorgaat ko men we in moeilijkheden", aldus Roel Coutinho. "Dan hebben we geen uniforme therapie meer. En het is niet zo gemakkelijk om voor peni cilline een goed alternatief te bedenken. Hoe vind je weer zo'n handige orale therapie? Een handvol medicijnen in slikken en klaar. Bovendien kennen we nauwelijks bij werkingen". Makkelijker praten Niettemin ziet hij het zo ver nog niet komen. "Ik denk dat het toenemen van geslachtsziek ten een typisch maatschap pelijk probleem van deze tijd is. dat ook wel weer zal afne men. Ik kan me in de toe komst een situatie voorstel len waarin men er makkelij ker over zal praten en er dus ook sneller mee op de prop pen zal komen. En dan zal de zaak zich wel weer stabilise ren. In Zweden zie je eenzelf de ontwikkeling. Daar heeft men de piek veel eerder ge had dan hier. En nu lopen de cijfers weer terug".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21