nu verplicht e snijden in lonen Zorgen in Kamer om land- en tuinbouw T amponziekte nu ook in Nederland PvdA wil hoorzitting over radarstoorzenders Werkgevers-voorzitter Yan Veen: Ginjaar negeert advies van Raad van State ■pERDAG 23 OKTOBER 1980 BINNENLAND UISTER BRAKS DEN HAAG (GPD) - De landbouw- specialisten van de Tweede Ka mer zijn bezorgd over de toekomst van de land- en tuinbouw. De zorg van de kamerleden kwam vooral tot uiting in de moeilijke inkomenspositie van de land bouwers en de dreigende inzak king van de EG. Dit is gisteren in de Kamer gebleken bij de behan deling van de landbouwbegro ting. Voortman (PvdA) wees op de „snel dichtscharnierende kosten-ba- tenschaar." De inkomens van de boeren en tuinders komen steeds meer in de knel door de dalende opbrengsten en de stijgende kos ten, vooral van grondstoffen en energie. Volgens de socialist biedt de beleidsvisie van minister Braks (landbouw) weinig hoop op verlichting. De door de minister nagestreefde exportbevordering zal volgens Voortman geen oplossing bieden voor het probleem van de Ne derlandse overschotten. Een structureel betere oplossing is een schakering van de land- en tuinbouwproductie. Voortman betreurt het ten zeerste dat een dergelijk beleid „volstrekt niet uit de verf komt". D'66-fractievoorzitter Terlouw sloot hierbij aan. Hij hekelde het gebrek aan beleid van de minis ter, waardoor de land- en tuin bouw in Nederland te veel wordt gekenmerkt door eenvormigheid en grootschaligheid. Aan deze vorm van landbouw is volgens hem nog het nadeel gekoppeld van de noodzaak grote hoeveel heden kapitaal en energie te ge bruiken, wat de kosten voor de boeren opdrijft. De export van kaas, sierteelt onder glas en de boomkwekerij bieden volgens hem nog mogelijkheden. Deze uitbreiding staat echter te genover de veel grotere factoren in de landbouw die arbeidsplaat sen vernietigen, aldus de Ter- louw. Van der Linden (CDA) vond dat twee punten van het beleid van Braks onvoldoende uit de verf komen. Hij miste een actieve produktiebeheersingspolitiek en de zorgelijke inkomensontwik keling voor een groot gedeelte van de land- en tuinbouw. Pro duceren waar geen bestemming voor is vindt hij een slechte zaak. De inkomenspositie baart Van der Linden grote zorgen, mede door het beleid van medefinanciering van overschotten, verzadigde markten en het moeizaam func tioneren van het interne vrijhan- delsverkeer. Hij vroeg de minis ter uitvoering te geven aan het regeerakkoord en met voorstel len te komen om het fiscale be leid voor zelfstandigen af te stemmen op de functies van het ondenemersinkomen, consump tie, investering en reserve ring. Door de ontwikkelingen in de EG is de toekomst van de land- en tuin bouw in gevaar, meent de WD- woordvoerder Waalkens. Ge meenschappelijke financiering moet volgens hem de basis van het beleid blijven en medefinan ciering door de producenten moet zo beperkt mogelijk blij ven. Zelffinanciering betekent dat de producent een forse en onbe perkte bijdrage moet leveren aan gemaakte kosten voor de markt, zonder daar in het verleden zeg genschap over te hebben gehad, aldus Waalkens. D^ minister moet volgens de WD'cr in Brus sel zoveel mogelijk dit beleid „buiten de deur proberen te hou den" en in ieder geval bereiken dat de zuivel en andere land bouwproducten binnen het ge zamenlijke EG-beleid blij- Geen hoge btw voor bloemetje DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de regering plannen op tafel heeft gelegd om de sierteeltpro- dukten naar het hoge btw-tarief over te hevelen heeft de Tweede Kamer laten weten daar niets voor te voelen. Tijdens het debat over de land bouwbegroting stelden de frac ties van PvdA, CDA, WD en SGP zich gisteren teweer tegen deze gedachte, die minister Van der Stee van financiën schijnt te hebben ingebracht in het over leg tussen regering en sociale partners over het arbeidsvoor waardenbeleid. Al jaren terug vond de kamer dat het bloemetje niet te duur mocht worden. En ook dit keer hand haafde men dat oordeel. lag fcEN (GPD) - De regering moet nu de beslissing nemen lar het parlement om heeft gevraagd: een flinke mati ng van de loonkosten. Na het gesprek met de regering in i Stichting van de Arbeid is het duidelijk hoe de kaarten (gen. De grootste vakcentrale, de FNV, heeft er geen ikele twijfel over laten bestaan niet bereid te zijn de eerderheid van de Tweede Kamer en het kabinet te «Jlgen om via een verlaging van de kosten voor de bedrij- m een verdere afbraak van de werkgelegenheid te voor men. ei VNO-voorzitter Van Veen de ingebruikneming van een itoorgebouw van drie werk- rersorganisaties in het Gro- ger Haren. Volgens Van Veen >ben het CNV en de vakcen- le MHP zich duidelijk con- ïctiever opgesteld. Hij be- ïuldigde FNV-voorzitter Wim k als onwaarachtig. „Terwijl FNV keihard nee zegt op het >rstel van het kabinet vraagt het wel een blanco cheque van de werkgevers op het punt van garanties voor de werkgelegen heid. Het is duidelijk dat het de FNV niet te doen is om het oplos sen van de problemen waar ons land voor staat, maar dat het de FNV alleen maar gaat om het oplossen van de problemen waar ze zelf voor staan", aldus Van Veen. Van Veen zei dat de door het kabi net voorgestelde loonmatiging dient om afbraak van werkgele genheid af te remmen. „Garan ties voor het scheppen voor ar beidsplaatsen kunnen wij op cen traal niveau niet geven. Al zou den wij dat willen", aldus Van Veen. Het enige wat volgens hem wel werkt, is dat in ondernemin gen de bedrijfsleiding met de werknemers overleg pleegt over de relatie tussen winst en werk. „Zulk overleg komt in de praktijk op grote schaal voor. Dat weet de FNV ook". Een woordvoerder van de FNV noemde de kritiek van Van Veen op de opstelling van de federatie tijdens het centraal overleg „pure geschiedvervalsing". De FNV heeft zich wel constructief opge steld en serieuze voorstellen ge daan. „Wij zien wel degelijk in dat matiging geboden is. Het gaat ons alleen om de manier waarop het kabinet dat wil en ook zit het ons dwars dat tot dit moment ondui delijk is wat die matiging aan werkgelegenheid zal opleve- Ambtenaren Voorzitter drs. Aarts van de ambte narenbond Arka heeft woens dagavond in Roosendaal kritiek geuit op de rol die de Tweede Kamer speelt in de onderhande lingen over de ambtenarensala rissen. Hij vindt dat de volksver tegenwoordiging de minister van binnenlandse zaken veel te wei nig ruimte laat, waardoor deze zijn beloften van open en reëel overleg niet kan waarmaken. „De Tweede Kamer haalt zijn func ties als werkgever en budgetbe waker door elkaar. De minister houdt een veel te kleine marge over om iets wezenlijks met de verlangens van de ambtenaren bonden te doen", aldus voorzitter Aarts. (ADVERTENTIE) De visie van de vakbonden, dat inlevering van loon onmid dellijk moet leiden tot meer werk is te optimistisch. Minis ter Albeda van sociale zaken heeft dat gisteren gezegd in Parijs, waar hij een OESO- conferentie bijwoonde over de sociale politiek in de jaren tachtig. Ook voorzitter Kok van de FNV was daarbij. Volgens Albeda is het in de eer ste plaats zaak de werkgele genheid te handhaven. In een periode zonder groei en met stijgende overheidsuitgaven leidt dat onvermijdelijk tot een verlaging van de parti culiere inkomens. Pas daar na, aldus de bewindsman, valt te praten over extra inle veren om meer werk te schep pen. Het verschil in zienswijze tussen de Nederlandse rege ring en de Nederlandse vak bonden is slechts een fasever schil, meende de minister: "Hier zijn Kok en ik het eens". De Arka-voorzitter maakte duide- UTRECHT (ANP) - Na de publikaties over Amerikaanse Ujk dat het hoofdbestuur van zijn vrouwen die zijn overleden door een infectieziekte die het gevolg zou zijn van het gebruiken van inwendig maand verband (tampons), vragen enkele Nederlandse artsen zich af, of bepaalde sterfgevallen in hun praktijk niet ook aan deze ziekte moeten worden toegeschreven. bond niet meer gelooft in het 'open en reëel overleg' dat minis ter Wiegel al een paar jaar zegt te willen voeren met de ambtena renbonden. „De werkelijkheid is, dat wij bij hem mogen komen, ons zegje mogen doen en dan weer naar huis gaan. Uit de be sluiten die er nadien uitrollen hebben we tot nog toe niet kun nen achterhalen waar onze in breng is gebleven", aldus Aarts. Verloren De verbondsraad van het CNV heeft woensdagmorgen met gro te bezorgdheid geconstateerd dat het gesprek dinsdag tussen kabi net, werkgevers en werknemers geen resultaat heeft gehad. De bezorgdheid wordt ingegeven door het feit, dat van maand tot maand de werkloosheid stijgt, terwijl er op centraal niveau geen enkele vooruitgang wordt ge boekt als het gaat om een geza menlijke aanpak van onze eco nomische problemen. De eerste berichten uit de VS over mogelijke risico's bij het gebruik van tampons verschenen midden september. In Nederland was er niets over bekend, bij het minis terie van volksgezondheid zomin als bij de gynaecologen. De Utrechtse gynaecoloog prof. dr. Haspels zei toen, dat hij nog nooit zo'n ziektegeval (gekenmerkt door misselijkheid, diarree en een snel dalende bloeddruk) had gezien. Die uitspraak heeft hem reacties van collega's opgeleverd, die hem tot de voorzichtige conclusie brengen, dat er in ons land waar schijnlijk toch minstens drie jon ge vrouwen die tijdens hun men struatie tampons gebruikten, zijn overleden. In één geval ging het om een meisje van zeventien jaar, dat alle ge- ALS DE HERFST NADERT. IS HET TUD UW HUID WAT EXTRA BESCHERMING TE GEVEN. Als de herfst komt, moet u extra attent :ijn op de conditie van uw huid. Ochtendkou, gure wind en droge lucht (óók van centrale verwarming! :ijn niet bepaald vriendelijk voor de tere huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het grillige najaar een nadelig effect op uw huid hebben. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim van Oil of Ulay ontdekt. De 'beauty fluid .lie het natuur lijke vochtgehalte in evenwicht houdt en zorgt dat uw huid zacht en soepel blijft. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigen schappen heeft die gelijk zijn aan die van uw eigen huid vloeistoffen. Daarom neemt uw huid deze beauty fluid meteen en volledig op, zonder een spoortje vet achter te laten. Oil of Ulay vult de huidvloeistoffen aan die af nemen door toedoen van ons wispelturig herfstklimaat. Het beste is gezicht en hals iedere ochtend en avond met Oil of Ulay te masseren. Al snel voelt u dat uw i huid zacht, soepel en jong blijft. Uw huid functioneert weerzoals het hoort en wordt bovendien goed beschermd i tegen invloeden van buitenaf. U zou Oil of Ulay eens moeten proberen. U voelt dat t goed voor u is. 4 Oil of Ulay. een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie. DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil een parlementaire hoorzitting over de plannen van defensie om voor 115 miljoen gulden radar storing sapparatuur te kopen voor de straaljagers van het type F-16. De VVD is tegen zo'n hoor zitting maar het CDA lijkt ervoor te voelen. Staatssecretaris Van Eekelen (de fensie) heeft PvdA en CDA giste ren tijdens een debat met de de fensiespecialisten in de Tweede Kamer niet kunnen overtuigen van de juistheid van zijn keuze. Beide fracties betwijfelen of het gekozen systeem ALQ 131 van de Amerikaanse firma Westinghou- se beter en ook goedkoper is dan het concurrerende systeem Rap port 3 van het eveneens Ameri kaanse bedrijf Loral. De Kamer overweegt een hoorzit ting, omdat zij op grond van de door de staatssecretaris verstrek te gegevens geen oordeel kan ge ven. Van den Bergh (PvdA) be streed de juistheid van zowel technische als financiële gege vens in de vergelijking tussen beide systemen die Van Eekelen had toegezonden. Verschil van mening bestaat nog over het prijsverschil tussen bei de systemen (volgens Van Eeke len is de Rapport 3 twee keer zo duur, volgens Van den Bergh is dat onjuist), over de vraag welk systeem het meest geavanceerd is en voor de luchtmacht het meest geschikt en over de vraag welke fabrikant het Nederlandse bedrijfsleven de meeste compen satieorders kan bieden. „De Kamer heeft nog onvoldoende basis om met de beslissing in te kunnen stemmen. Het gaat ten slotte om een miljoenenorder", aldus Van den Bergh. Couprie (CDA) noemde de door de rege ring verstrekte inlichtingen „vol strekt onvoldoende voor een ver antwoorde afweging". Van Eekelen weigerde in te gaan op een verzoek van de defensiespe cialisten om het concurrerende bedrijf alsnog om een officiële of ferte te vragen. Hij wil dat Ne derland zich volledig voegt naar de beslissingen van het interna tionale consortium dat zich be zighoudt met de bouw van de straaljager F-16. Dat consortium, waarin de Verenigde Staten de toon aangeven, heeft voor het systeem ALQ 131 gekozen. Volgens de staatssecretaris is het onjuist, als afzonderlijke leden van het consortium met bedrij ven in contact treden om over onderdelen van het F-16-project te onderhandelen. „Dat is onlos makelijk verbonden met de ma nier van werken die we hebben gekozen". Van Eekelen bena drukte het belang van het volgen van de Amerikaanse keuze voor de eenvormigheid van appara tuur binnen de NAVO. In meerderheid was de vaste ka mercommissie voor defensie hierdoor echter niet overtuigd, mede omdat België inmiddels wel voor het systeem Rapport heeft gekozen. CDA en D'66 ble ven aandringen op een offerte van het concurrerende Loral, om beide systemen goed te kunnen vergelijken. De PvdA vroeg om een hoorzitting, waarop de Ka mer zelf alle gewenste gegevens zal kunnen vergaren. Alleen WD en SGP namen genoegen met de keuze van Van Eekelen voor de ALQ 131. De Tweede Kamer zal begin no vember, tijdens de behandeling van de defensiebegroting, een beslissing moeten nemen over de omstreden bestelling. Een even tuele hoorzitting zal nog voor die tijd moeten plaatshebben. Staatssecretaris Van Eekelen zei jie apparatuur uiterlijk 15 no vember te willen bestellen. noemde symptomen vertoonde. De internist die haar toen heeft behandeld gelooft achteraf op grond van het sectierapport, dat de tampon de oorzaak kan zijn geweest: de bacteriën die in haar bloed werden gevonden werden ook „opgehoopt" in de baarmoe- dermond, achter de tampon, aan getroffen. Er is volgens prof. Haspels geen enkele reden tot paniek, omdat de kans op zo'n „bloedvergifti ging" minimaal is. Wel adviseert hij artsen, op hun qui vive te zijn als ze met zo'n plotselinge bacte- riële infectie en een snelle daling van de bloeddruk worden gecon fronteerd. Met snelle maatrege len kan een fatale afloop worden voorkomen (het gaat volgens Ha spels namelijk om de zeer beken de coli-bacterie). Hetzelfde geldt voor de gebruiksters van tam pons: Als ze tijdens hun men struatie plotseling ziek worden, kunnen ze het best zo snel moge lijk een arts waarschuwen. Ver der is en blijft de normale hygië ne van groot belang, dus ook het niet te lang wachten met het wis selen van tampons. In de Verenigde Staten hebben verschillende tampon-fabrikan ten inmiddels besloten, dit soort waarschuwingen en aanbevelin gen te vermelden op de bijsluiter bij hun tampons. Het PPR-kamerlid Ria Beckers meent dat naar aanleiding van deze ontwikkelingen snel maat regelen genomen moeten wor den. Ook de Nederlandse fabri kanten dienen de consumenten op de hoogte te brengen van de mogelijke risico's verbonden aan het veelvuldig gebruik van tam pons, bijvoorbeeld via een bij sluiter. Mevrouw Beckers heeft op deze maatregelen aangedron gen in schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van volksge zondheid. Amsterdam koopt Grote Kcijser AMSTERDAM (ANP) - Dc Am- sterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag zijn goedkeuring gegeven aan het voorstel van burgemeester en wethouders om de Groote Kcijser aan te kopen voor jongerenhuisvesting. De voordracht werd na een debat van enige uren zonder hoofdelij ke stemming aanvaard. De zes panden zullen door de huidige eigenaar Beerents aan de ge meente worden overgedaan voor 1,8 miljoen gulden. DEN HAAG - Minister-president Van Agt ontving gistermorgen op het Catshuis de voorzitter van de Europese Commissie, Gaston Thorn. Het kabinet-Van Agt is er nog niet in geslaagd een kandidaat aan te wijzen voor de nieuwe Europese Commissie. Minister Van der Klaauw buiten landse zakenzal de ministerraad morgen een "lijstje namen" presen teren en het is de bedoeling dat het kabinet dan een besluit neemt. DEN HAAG (GPD) - Minister Gipjaar (volksgezondheid en mi lieuhygiëne) heeft besloten dat burgers in agrarische gebieden beschermd moeten blijven tegen stankoverlast van intensieve veehouderijen. Hij legde daar mee een advies van de Raad van State naast zich neer, wat bepaald niet alledaags is. Ook negeerde de bewindsman met zijn besluit de wensen van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Gisteren tijdens de kamerbehan deling van het wetsontwerp tot wijziging van de Hinderwet, maakte Ginjaar zijn besluit be kend. Hij bleek de beslissing reeds van kracht te hebben ge maakt bij beroepen tegen ver leende hinderwetvergunningen in de gemeenten Nunspeet, Ol- debroek. Broekhuizen, Uddel, Alphen en Riel en Horst. In deze gevallen had de afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State bepaald dat de bewoners van een enkele bur gerwoning in het buitengebied niet behoeven te worden be schermd tegen stankhinder. De Raad van State stelde deze men sen gelijk met de agrarische be woners. Zodoende zou de inten sieve veehouderijen, zoals var- kensmesterijen, geen strobreed in de weg gelegd worden. (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7