Medicijnen „op maat te snijden" Spoortje mislukt project in de stadsvernieuwing Wegwijs in Leiden Verwachting in Leids proefschrift Provinciaal rapport: CURATOR ARNOLDUS Brandstofleiding kost 400 woningen PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 23 OKTOBER LEIDEN - Elke zieke kan in de toekomst precies de juiste hoeveelheid medi cijnen krijgen als hij of zij nodig heeft. Op die manier kan men komen tot een betere geneeskundige be handeling met medicij nen. Dat verwacht Meindert Danhof die donderdag aan de Leidse univer siteit promoveert op zijn proef schrift waarin een methode wordt beschreven waarmee het mogelijk is de dosering van ge neesmiddelen meer op de indivi duele patiënt toe te spitsen. In de praktijk worden geneesmid delen veelal in een vaste dosering (bijvoorbeeld driemaal daags) voorgeschreven. Een dergelijk voorschrijfpatroon brengt echter met zich mee, dat veel patiënten waarschijnlijk niet doeltreffend worden behandeld, omdat pa tiënten onderling sterk kunnen verschillen in gevoeligheid voor geneesmiddelen. Dit heeft tot gevolg, dat wanneer patiënten worden behandeld met dezelfde standaarddosis van een bepaald geneesmiddel, een aan tal van hen - de "ongevoeligen"- ondergedoseerd worden en dus weinig baat hebben bij de behan deling, terwijl er bij anderen - de "gevoeligen" - een grote kans is op .vergiftigingsverschijnselen als gevolg van overdosering. Dit verschil in overdosering komt hoofdzakelijk doordat de con centratie van een geneesmiddel in het lichaam na toediening van een vaste dosering per patiënt sterk verschilt. Deze concentratie wordt bepaald door een aantal factoren waaron der de snelheid en de mate van absorptie van het geneesmiddel, de snelheid waarmee het zich verdeelt over de weefsels van het lichaam en de snelheid waarmee het geneesmiddel uit het lichaam wordt verwijderd. Gebleken is dat met name de snel heid van eliminatie van een ge neesmiddel uit het lichaam per patiënt zeer sterk verschillend is. Geneesmiddelen worden in hoofdzaak via de urine uit het li chaam verwijderd. Voor verreweg de meeste genees middelen geldt echter, dat zij niet als zodanig in de urine kunnen worden uitgescheiden, maar dat zij eerst via bepaalde enzymen moeten worden omgezet in meer wateroplosbare verbindingen. Eén van de belangrijkste omzettin gen die geneesmiddelen in het li chaam ondergaan, is oxidatie on der invloed van de enzymen van het zogenaamde "mied function oxidase" systeem in de lever. De snelheid waarmee geneesmid delen door deze enzymen worden omgezet, wordt bepaald door een groot aantal factoren zoals erfe lijke aanleg, de leeftijd en het ge slacht van de patiënt, de ziekte waaraan hij lijdt, rookgewoon ten, alcoholgebruik en het ge bruik van andere geneesmidde len. Deze variatie in de activiteiten van de enzymen van het "mixed func tion oxidase" systeem is vermoe delijk verreweg de belangrijkste oorzaak van het verschil in ge voeligheid van verschillende pa tiënten voor geneesmiddelen. Het is daarom volgens Darw gewenst dat de dosering van' geneesmiddel wordt aangej aan de activiteit van de enzyc van dit systeem. In zijn proefschrift beschrijft een methode waarmee de act teiten van deze enzymen op betrekkelijk eenvoudige mai kunnen worden vastgest Daarbij wordt de patiënt een 1; dosering van een bepaalde, heel onschuldige stof toegediH die wordt omgezet door de er men van het "mixed funct oxidase" syste'em. Er worden dan in de lever drie i schillende omzettingsproduk gevormd die in de urine won uitgescheiden. Door nu de scheiding van deze omzettii>T/ produkten in de urine te me kan de activiteit van drie schillende enzymen van dit teem worden bepaald. Da verwacht, dat op basis van soort gegevens de dosering vele geneesmiddelen per j kan worden vastgesteld. (van onze correspondent) DEN HAAG-LEIDEN - Het stadsvernieuwingsproject „Het Spoortje" bij De Kooi in Leiden is mislukt. Het doel: „Woningen behouden voor lagere inkomens, het verbete ren van de kwaliteit van de woningen en het moet de gemeente geen geld kosten", bleek niet haalbaar. Dit staat in het rapport „Heilige Huisjes" van het provinciaal Stadsvernieuwingsteam Zuid- Holland. Gistermiddag werd het rapport officiéél in het Provin ciehuis in Den Haag gepresen teerd. Het beste wat een gemeente met stadvernieuwingsprojecten kan doen is volgens de samenstellers van het rapport, zoveel mogelijk woningen zelf opkopen. „Uitstel van een op woningaan koop gericht beleid in stadsver- LEIDEN - De Leidse advocaat mr. M.P. Roest is benoemd tot cura tor van het failliete Leidse bedrijf Arnoldus bv. Hij handelt de lo pende zaken af. Het faillissement van het sanitair-en stucadoors- bedrijf, dat aan de Admiraal Banckertweg was gevestigd, leidde tot het ontslag van veertig mensen. nieuwingsgebieden zal de problemen alleen maar naar de toekomst verschuiven en nog verder vergroten". Zo viel in Leiden de belangstelling voor een woning met verbeter plicht tegen. Een gedeelte van die woningen wordt nu door de ge meente verbouwd tot zogenaam de Van Dam-eenheden voor bui tenlanders. De samenstellers van het rapport willen dat de gemeenten zelf het onderhoud ter hand nemen in door de gemeente aangekochte woningen. „Het particulier initia tief zal tekort schieten om ver krotting van eigen en verhuurde woningen te stoppen". In het rapport, dat gaat over de aanpak van het particulier wo- ningbezit in stadsvernieuwings buurten worden mede aan de hand van ervaringen in elf ste den, waaronder Leiden, de (on) mogelijkheden voor verbetering of vervanging van woningen in stadsvernieuwingsgebieden be schreven. Gebleken is volgens de samenstel lers dat stadsvernieuwingson- LEIDEN - In de Stevenshof zullen meer dan 400 woningen niet kunnen worden gebouwd als er tussen de brandstofleiding in het gebied en de geplande woning bouw een zone van 100 meter in acht moet worden genomen. Dat is het antwoord van het college van B en W op vragen van de PvdA-raadsleden Koning en Maat. De laatsten stelden de vra gen, omdat de regionaal inspec teur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland eerder liet weten dat een zone van tenminste 100 meter wenselijk was. Op de vraag van de raadsleden wel ke zones in andere gemeenten in acht worden genomen, ant woordde het college: "In de bouwlocatie Leidschen- dam-Nootdorp gaat men voorlo pig uit van afstanden tot 25 meter. In de gemeente Voorschoten zijn afstanden aangehouden van 15 tot 25 meter". Ruilbeurs De niilclub Kov.ingskerk houdt op 25 oktober iveer de grote najaars ruilbeurs in het An- thoniusClubhuis aan de Mare 43 te Leiden. De beurs duurt van 10.00 uur tot 16.00 uur. Wumeer wil weten kan da gelijks tussen 18.00 uur en 19.00 uur informatie krijgen: 071-211150. Mannencafé Het Leids mannencafé houdt op 27 oktober een thema-avond met als onderwerp "Mantien. Werk en Karriere". Het cafe, gevestigd aan de Caecilia- straat 18. is sinds kort elke week maandag vanaf 20.30 uur geopend. Herbestrating In het wijkcentrum 't Spoortje aan de Bernhardkade wordt op dinsdagavond 28 oktober een informatieavond gehou den over de herindeling van de Julianastraat. Aanvang: 20.00 uur. Politiek De Liberale studentenvereni ging Nederland, afdeling Leiden organiseert 29 oktober in het kader van de Ameri kaanse verkiezingen een avond met als spreker J.P. Gillespie, eerste secretaris van de Amerikaanse ambas sade. Naast leden zijn ook an dere belangstelllenden op de ze avond welkom. Aanvang: 20.00 uur.Auberge Francaise. Kloksteeg. Film ln buurtcentrum Op Eigen Wie- ken Merenwijkwordt van avond de film "The way of the dragon" met Bruce Lee ver toond. Aanvang acht uur. Hengelsport Viscollege de Ruisvoorn hield een wedstrijdindeRingvaa rt nabij Aalsmeer. De vangst was slecht. Uitslag: 1 S. Dub- beldeman 1420 gram-12 stuks. 2 A. Hoogduin '1500-11 3 AJ. van Donzel 1650-9.4 A. Sinteur 970-13. 5 J. Nieuwen- burg sr. 720-8. 6 J. v.d. Berg 570-10.7 W. Wernink 940-6. 8 J. Brouwer 630-9. 9 Th. Van Daalen 590-710 W. van Wei zen 570-7. derzoek in buurten met particu lier woningbezit vaak niet is afge stemd op de problemen daar. Vaak ondersteunt een dergelijk onderzoek meer een al vastge legd beleid dan dat het beleid wordt gebaseerd op de uitkom sten van het onderzoek. Het subsidiëren van particuliere woningverbetering heeft sinds de bezuinigingen op de regeling daarvoor, vorig jaar, een gevoeli ge klap gekregen, aldus het rap port. „Dat gaat vooral ten koste van de eigenaar-bewoners. Van een gericht beleid dat de be schikbare middelen terecht laat komen bij de laagste inkomens groepen in de slechtste wonin gen, is geen sprake. Dwang Veel woningzoekenden zijn ge dwongen voor veel geld een - slechte - eigen woning te kopen, maar blijken onvoldoende finan ciële reserves te hebben om deze woningen te onderhouden. Tenslotte blijkt het middel van aanschrijven (afdwingen van on derhoud van gemeentewege) in de praktijk door financiële en politieke barrières, niet in staat de verkrotting te stoppen. Desondanks blijft het middel van aanschrijving, aldus het rapport, onmisbaar voor noodsituaties en als onderdeel van een op verwer ving gericht beleid. Het stadsvernieuwingsteam gaat in „Heilige Huisjes" in op de ver werving van particuliere wonin gen in stadsvernieuwingsgebie den door gemeenten langs min nelijke weg, via onteigening en r» - De woningen op het Spoortje (het voormalige spoorwegemplacement aan de Herensingel). schadevergoeding en via erf pacht-ontbindingen. Het verwerven van door de eige naar bewoonde woningen komt volgens het team slechts spora disch voor. De vergoeding aan de bewoners blijkt per gemeente sterk te verschillen: van twintig duizend gulden tot een ton. De verschillen worden voornamelijk bepaald door de financiële posi tie daar, en niet of nauwelijks door de kwaliteit van de wo ning. In Leiden blijken alle eigenaar be woners van het Spoortje de ver goeding voor hun oude woning te laag te vinden, ook gezien de woonlasten van de nieuwe wo ning. EFFECTIEF Een aantal gemeenten ziet het ver werven van particulier verhuur de woningen in stadsvernieu wingsgebieden wel als de meest effectieve aanpak van stadsver nieuwing, maar alleen Rotterdam brengt dit tot nu toe op grote schaal in de praktijk. Het tekort aan prijsbeinvloedende maatregelen blijkt grote aan koopacties steeds meer onmoge lijk te maken, vooral in gebieden waar particuliere verhuurders hun woning verkopen aan de huurders of aan derden, aldus de samenstellers van het rap port. Zij vinden dan ook een wettelijk verbod op verkoop van dergelij ke huurwoningen aan particulie ren noodzakelijk. „Dit zou voor komen dat gemeenten moeten „meebieden" op een markt vol speculanten en nood-ko pers". De financieringsregelingen voor de verwerving van (huur)woningen in particulier bezit staan naar de mening van de samenstellers van het rapport onder grote druk van bezuinigingen. De „Rijksband" (die gemeenten en toegelaten in stellingen de mogelijkheid biedt aangekocht bezit als woning wetwoning te verbeteren en te exploiteren) geeft een te lage ver- goeding"voor de verwervingskos ten. „De gemeenten blijven zo met een aanzienlijk exploitatietekort zit ten, de huuders komen op te hoge woonlasten uit. Rijksregelingen gericht op verwerving voor sloop en vervangende nieuwbouw ko men voor de gemeenten relatief gunstiger uit. Dit werkt sloop- plannen in de hand voor gebie den waar verbetering goed mo gelijk zou zijn". De onteigeningsmogelijkheden zijn volgens het rapport eveneens onvoldoende afgestemd op de problemen in de stadsvernieutl ng. De procedures zijn erg lang el in veel situaties is er zelfs gee basis om te onteigenen (bijv. bj verbeteringsplannen). De conclusie van het rapport is d£ de voortgang van de stadsvef nieuwing zo afhankelijk word van minnelijke verwerving, zee lange prijsonderhandelingen ei te lage vergoedingen van de vei wervingskosten vanwege he rijk. De samenstellers van het rapport „Het moet gaan om: of een doel treffende wetgeving gericht o| eenvoudige onteigening id stadsvernieuwingsgebieden eq prijsbeheersing van de goedkopi woningvoorraad, of soepele fi nancieringsregelingen waardoo: de gemeenten niet voor de koster opdraaien van het ogv doende instrumentarium". SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00. do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144 FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordemdc 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 122847. b.g.g. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587,410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevalïen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50, tel. 123942, Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36. ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a. di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur. di. en do. van 14-16 uur. woe. van 9-11 uur. do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en sexualiteits vragen. Telefoon 071-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stiehting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties). Tijdelijk gevestigd m (Jrsulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. j 13-16.30 uur. tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij opgewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijkc van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaa'rden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma. di. do. en vrij van 16 tot 22. woe meisjesspreekuur van 16-22 uur. tel. 126052 AMVO Organisatie voor minder-validen. spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10. tel. 143503. Leidseweg 33, Voor schoten. do. 19-20 uur, tel. 01717-3309 ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO Hulpverlening vrouwen in de over gang, tel 891262 126646 en 412808

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4