•reen educatief centrum Leiden olitieke twisten vertragen economisch plan olwassenenonderwijs m zeep geholpen Stadswal bij sloop gevonden Leidse stadsrubriek rOBE. •ERDAG 23 OKTOBER 1980 LEIDEN thouder Fase dreigt het onderspit te moeten delven tegen wethouder Waal F SN Twee wethouders die tpet ellkaar aan de stok heb- J gekregen, een verbitterde Jming op de ambtelijke afde- i economische zaken, een ort dat allang klaar was, r maar niet werd geprresen- Dat is de balans tot nu toe pogingen van het college W een economisch be- Iplan tot stand te brengen. Er l^elfs mensen van de gemeen de typekamer boos. ide maand komt het dan, het erwachte economisch be- ;plan. Misschien licht wet- ler Fase vanavond een tipje e sluier op (op een VVD-bij- ;omst, In den Bierdeghel, 0 uur). Misschien kan ze ook lodige vertellen over de rol zij heeft gespeeld bij de tot- idkoming van het plan. Van Dintpgenwerking die zij van haar iiskl£ëa Waal heeft ondervonden, van het onderspit, dat ze ■gt te moeten delven, ïomisch beleidsplan door ru- vertraagd" stond er vorige week in deze krant. Ambtelijke afdelingen zouden met elkaar overhoop hebben gëlegen. In middels blijkt uit bronnen ten stadhuize, dat zich in het college van B en W pittige twisten heb ben voorgedaan. In de hoofdrol len: PvdA-wethouder Waal (ruimtelijke ordening) en VVD- wethouder Fase (economische zaken). Die strtijd heeft het uit komen van het economisch be leidsplan veel meer vertraagd. Want ambtelijk was dat al in juli van dit jaar gereed. Waal lijkt zijn zin te hebben gekre gen. Het economisch beleidsplan zoals dat in november zal worden gepresenteerd, zal een aanzien lijk uitgedunde versie van het oorspronkelijke worden. Dat wil zeggen: alles staat nog wel in het rapport, maar slechts eén hoofd stuk krijgt de status van econo misch beleidsplan en zal als zo danig door de gemeenteraad worden vastgesteld. Dat hoofd stuk is, zoals het er nu uitziet, niet meer dan een globale samenvat- Wethouder Waal: vertragings tactiek. ting van de voorgaande zes. Daarmee verwordt het economi sche beleidsplan tot een krach teloze uitspraak. Veel ambtelijk werk lijkt voor niets te zijn ge daan. Het economisch beleidsplan, waar de gemeenteraad al jaren op wacht, is zo ongeveer het enige handvat voor een wethouder van economische zaken. In tegen stelling tot bijvoorbeeld de wet houder van ruimtelijke ordening beschikt een wethouder voor economische zaken niet over wetttelijke of juridische instru menten om zijn beleid gestalte te geven. Op een economisch be leidsplan dat door de gemeente raad is aanvaard, kan een wet houder terugvallen. Hij kan bij bepaalde beslissingen zeggen: dat heeft de gemeenteraad ten slotte zelf besloten. Krijgt alleen het samenvattende hoofdstuk de status van beleidsplan, dan be sluit de gemeenteraad bijna niets. Met deze kater zit de afdeling eco nomische zaken van het stadhuis dan. De ambtelijke waardering uit deze hoek voor wethouder Fa se is er niet groter op geworden. Waarom heeft zij in het college niet krachtiger gevochten voor het beleidsplan? Waarom heeft Fase: te weinig ge zij desnoods niet met haar porte feuille gewapperd? In elk geval moet ze de vertraging niet wijten aan pech met de tekstverwer- kende apparatuur, zoals vorige week in een commissievergade ring. De storing daar-heeft slechts drie uur geduurd De rol van wethouder Waal in hot geheel is een opvallende. Hij vooral is met bezwaren tegen het economisch beleidsplan geko men. In besloten fractievergade ringen van de PvdA bijvoor beeld. Maar: pas in september, terwijl Waal van het begin af aan kennis heeft genomen van alle hoofdstukken in het plan. Ze zijn met hem doorgesproken, evenals o.a. met de raadscommissie voor economische zaken in eveneens besloten vergaderingen. De ervaren wethouder lijkt een ou de truc te hebben toegepast: die van de vertragingstactiek. Waar om? Dat is enigszins gissen. Ge constateerd kan worden dat Waal erin is geslaagd om het zg. deel 3 van het verkeerscirculatieplan, dat voor de binnenstad van in grijpende betekenis kan zijn, nu eerder te kunnen presenteren (volgende week). Het econo misch beleidsplan zal daar nog maar weinig aan kunnen afdoen. JOHN KROON 12-ji rg":'DEN - Er komt geen educatief centrum in Leiden. De !b™ kele dagen geleden toegekende subsidie van 250.000 tierlden van het ministerie van onderwijs en crm is veel te ideeinig om een educatief centrum te laten verrijzen. Ten minste 650.000 gulden moet er op tafel komen om het ""'lwassenonderwijs in Leiden via dit centrum te steunen i coördineren. er geen lijn zit in de plannen n minister Pais constateerde j commissie onderwijs gister- weer duidelijk. Maanden- ™*g is er in deze commissie over totstandkoming van een edu- Êlieï centrum gesproken, ver- iTiderd en geruzied met als posi- fC'f resultaat dat 19 juni 1980 werd isloten dat in augustus 1980 fmeel een begin zou kunnen orden gemaakt met zo'n cen- um. Het wachten was alleen )g op de subsidie. En dan is het ieders verbazing Pais zelf die In eigen plannen weer de nek igndraait. volwassenonderwijs moet staieer worden gecoördineerd. Met mededeling immers kwam ;t ministerie van onderwijs en- inêle jaren geleden. Leiden rea- ïerde daar onmiddellijk op. In is men reeds begonnen arliet de voorbereidingen, volwasseneducatie n <erd jngesteld door het college in burgemeester en wethou- In deze werkgroep, die nu 7-pg bestaat, zitten vertegen- oordigers van alle instellingen Ki organisaties die iets met on en volwassen te maken h(tbben. Zij hebben met name ekeken wat de mogelijkheden voor een overkoepelende l6rganisatie, genaamd educatief T[entrum. Dit resulteerde in een yjvig boekwerk, waarin de struc- igeiur en het functioneren van zo'n ducatief centrum uit de doeken mrerd gedaan. Het moest een - Middelpunt worden waar alle ,'ijkcentra op terug konden val- De leden van de commissie ,'0jiderwijs gingen daar mee ak- vgoord. "ïfinitief lister Pais drong er in mei'80 op an dat de gemeente toch gauw iet met definitieve plannen shoest komen, anders zouden de van de vele volwassen- wel eens in kunnen komen. Want zo, erklaarde hij, de subsidiegelden af ljet ministerie veel liever via en educatief centrum dan aan versnipperde groeperin gen. 2,5 ton die nu is toegekend is buter alleen op basis van de Aanvraag door de gemeente ge- laan voor onderwijs aan cultu- ele minderheden en alfabetise ringsprojecten in Leiden. En daar is het eigenlijk al te weinig voor. En dit geld komt dan ook nog uit de gezamenlijke pot van crm en onderwijs. De eens zo ijverig en enthousiast begonnen werkgroep volwasse neducatie verklaarde gister avond het niet meer zo te zien zit ten. Wat wil minister Pais nu vra gen zij zich vertwijfeld af: Het volwassenonderwijs om zeep helpen?" Einde De Open School is al aan zijn laatste jaar bezig, dan stopt ook daar de subsidiëring. De minister heeft gezegd dat het werk hiervan maar moet worden overgenomen door de de wijk-en buurtcentra. Extra geld of ervaren krachten worden daarvoor niet beschikbaar ge steld. En dat is wat de medewer kers van Open School zo hoog zit. Dat zij op een gegeven moment moet worden overgenomen door allerlei andere instellingen vindt de open school nog niet eens zo erg. Als de schat aan ervaring die zij heeft opgedaan, maar niet als sneeuw voor de zon verdwijnt. En dat gaat gebeuren, vreest de Open School, als de wijk-en buurtcentra niet op de juiste ma nier worden begeleid. De cursus Ouders Op Herhaling, die het nu juist moest hebben van de steun van zo'n educatief cen trum, weet nu in feite al dat ze aan het einde van dit schooljaar de cursisten definitief naar huis kan sturen. Met de verkregen subsi die van 60.000 gulden uit de 2,5- ton pot kunnen ze het misschien net uitzingen tot die tijd. Pais is daarvan ook op de hoogte. Er zijn in ons land geen betere rapportenschrijvers dan deze mensen. Elk jaar wordt hij pre cies op de hoogte gehouden van het wel en wee van hun situatie", vertelde raadslid Van Oosten (PPR). En die is eigenlijk van het begin af aan niet rooskleurig ge weest omdat er van de kant van het ministerie een duidelijk be leid ontbrak. Naar willekeur werden de gelden verdeeld. Het educatief centrum had het be gin kunnen zijn van zo'n beleid, maar men krijgt zo langzamer hand de indruk dat het minister het hele volwassenonderwijs lie ver kwijt dan rijk is, aldus de me- Actie De commissie onderwijs vindt dat ze dit niet zomaar over haar kant kan laten gaan. Van Oosten (PPR) acht de tijd de rijp dat de gemeente het ministerie nu eens duidelijk gaat maken dat dit geen manieren zijn. En ook vast actie gaat ondernemen voor Ou ders Op Herhaling. "Dat kunnen ze..,., alleen maar af bouwen wat je net hebt opge bouwd", sprak raadslid Van Dongen (PVDA) nijdig. Ook zij is van mening dat de gemeente op de bres moet springen voor het volwassenonderwijs in Leiden. Alle leden waren het voor deze keer met haar eens. Voorzitter Van Dam zegde nog niets toe. Hij wil zich eerst nog eens goed beraden voordat de gemeente Leiden 'wilde' dingen gaat doen, aldus Van Dam. Universiteit: Formulier van het jaar' LEIDEN - Het centraal stem bureau van de Leidse Univer siteit is onderscheiden met de eerste prijs voor "Het formu lier van het jaar". De prijsvraag, die werd uitge schreven door de Nederland se Formulieren Drukkerijen werd aan het Leidse centraal stembureau toegekend voor het ontwerp van het Leidse verkiezingsformulier. dat in samenhang met het systeem, waarin het formulier wordt gebruikt, de meeste garanties biedt voor een effeciente af wikkeling van de universitai re verkiezingen. Door het nieuwe Leidse sys teem wordt het arbeidsinten sieve werk, dat de verwerking van tweeentwintigduizend verkiezingsformulieren met zich meebrengt, aanzienlek teruggebracht en is de kans op fouten gereduceerd. Bovendien werkt het nieuwe systeem kostenbesparend. Doordat de formulieren op postcode gesorteerd uit de computer komen vindt op portikosten een besparing van ongeveer tienduizend gulden plaats. De prijs, bestaande uit een vier daagse reis naar Wenen, viel ten deel aan mevrouw mr. Y. M. I. Slits-van Maanen, secre taris van het centraal stembu reau van de Leidse Universi teit, mevrouw M. van Helden, assistent-secretaris van het centraal stembureau van de heer Z. Acs, systeemontwer per bij de dienst organisatie- en systeemontwikkeling van de Leidse Universiteit. LEIDEN-Bij desloop van een aantal huisjes aan de Vestestraat is deze week een oude stadsmuur bloot komen te liggen. Directeur Vos van gemeentewerken: "De wal dateert van de stadsuitbreiding in 1294 en is zo'n 15 meter lang.l meter 27 breed en 3 meter 50 hoog. Bij een nieuwe uitbreiding van de stad in 1659 is deze muur geslecht" Het bestemmingsplan Pancras-Oost vermeldt dat op de plek waar de stadswal is aangetroffen een stukje 'groen moet komen. Dat betekent dat gemeentewerken het middeleeuwse walletje met een gerust hart kan laten liggen. Vos: "We hebben het muurtje inmiddels schoon laten spuiten en laten het nu tot zithoogte 'optrekken We zetten er een bordje 'oude stadswal' bij of iets dergelijks. Dat betekent dus dat er bimienkort een aardig stenen bankje op die plaats kan staan. Nee, dat kost de gemeente vrijwel niets. Dat doen we tussen de bedrijven door" Pand wordt met explosies gesloopt LEIDEN - Het voormalige pand van de "Persluchtcentrale" aan de Leeuwenhoekstraat zal mor gen met behulp van springstof fen worden gesloopt. Om twee uur zullen slopers eerst een aan tal springladingen tot ontplof fingen brengen. De nabije om geving van het pand zal worden afgezet. De gemeente houdt toezicht op de operatie. Omstanders en be langstellenden zullen tijdens de ontploffing op veilige afstand worden gehouden. Voor de om wonenden kan het werk enig overlast met zich meebrengen door de knal en stofontwikke ling en neerstortend puin ten gevolge van de explosie. De ge meente beveelt de omwonenden aan om de ramen gesloten te houden. door René van der Velden Jaap Visser Leiden moet in beroep "aan tegen onwillige Pais" 1IDEN - Wat doet Leiden als het ministerie van onderwijs de eerste itakingsdag (19 juni) niet vergoedt? Dit vroeg raadslid Witteveen (D'66) {isteravond in de rondvraag van de commissie van onderwijs, iden weigert namelijk minister Pais het aantal uren op te geven dat Weidse leerkrachten van het openbaar onderwijs hebben gestaakt. Pais leemt nu gemakshalve of uit protest aan dat dit het hele personeel is geweest. lorzitter Van Dam gaat er voorlopig nog van uit dat alles goed gaat. "En s dit niet het geval", zei hij "dan zal het tekort alleen maar groter worden". "De aanvullende uitkering zal dan ook meer moeten worden", grapte hij. "Maar voorlopig merken we er nog niet zoveel van, want de Jalarisuitkering aan het onderwijzend personeel is helemaal geautoma tiseerd". immissieleden Van Oosten en Witteveen drongen erop aan, dat als blijkt 3at niet wordt uitbetaald, de gemeente beroep moet aantekenen en een in gang moet zetten. "We kijken dan wel waar het schip strandt", meenden beide heren. Bedelaars (1) Tweeentwintig amateurtoneel spelers voelen zich misbruikt. Ze noemen zichzelf "lijdend voorwerp ter meerdere eer en glorie van het college van burgemeester en wethouders en Schouwburg-directeur Hans van Dam". Voordat we uit te doeken doen wat er allemaal aan de hand is, eerst een stukje voorgeschie denis. De Leidse Schouwburg bestaat dit jaar 275 jaar. Ter gelegen heid van dit jubileum heeft het college van B en W de Schouwburg-directie ge vraagd iets met amateurto- neclgezelschappen te doen. Peter Lintelo. regisseur van de Zoetermcerse-comedie, werd aangetrokken om een stuk te regiseren waaraan uit sluitend Leidenaars zouden meedoen met geen of weinig toneelervaring. Vlak voor de zomervakantie werden een aantal audities gehouden en uiteindelijk ble ven er zo'n tweeëntwintig ac teurs over. Die gingen na de vakantie boordevol enthou siasme aan de slag. Gekozen was voor een stuk van John Gay, de "Bedelaarsopera", vertaald door Ernst van Alte- na en door Peter Lintelo ver der bewerkt. Een komisch toneelstuk met een duidelijke dubbele bodem. Iedereen was laaiend enthou siast maar na een paar maan den van intensief repeteren begonnen er vragen te rijzen. "Waarom moet de Leidse be volking twaalf en een halve gulden betalen voor iets dat de gemeente nauwelijks geld kost? Hoe zit het met de voor- publiciteit? Worden er nog af fiches gemaakt?" Bedelaars (2) Met al deze vragen op zak stap ten de spelers naar Schouw burg-directeur Hans van Dam. De acteurs en actrices kwamen van een koude ker mis thuis. Leen Vroeginde- wei en Robert Laan, twee van de acteurs, doen een boekje open. "Het enige dat Van Dam deed was ontwijkende antwoorden plaatsen. Als we vroegen waarom de toegangsprijzen zo hoog moesten zijn kregen we te horen: "Omdat de kos ten zo hoog zijn". Als we hem vroegen wat voor hoge kosten er dan waren zei hij: "Bij voorbeeld al die koffie die jullie tijdens het repeteren drinken". Wanneer we vroe gen of er geen affiches kon den worden gemaakt zei hij: "Nee, want dat maakt toch geen ene donder uit. Er komt geen hond extra door". Zo kregen we op alles wat we vroegen afwijkende opmer kingen. Die man ziet het met ons kennelijk niet zitten. We zijn voor hem nog minder dan de gordijnen die op z'n kamer hangen". De Bedelaars: "We zijn voor Van Dam nog minder dan de gordijnen die op zijn kamer hangen" De toneelamateurs hebben nu het heft in eigen handen ge nomen. "We zijn zelf contac ten met de pers gaan zoeken. We hebben zelf affiches laten maken en morgen gaan we in de stad strooibiljetten uitde len. Alles betalen we zelf. Dat hebben wc er best voor over. De groep is vreselijk enthou siast bezig en we laten dat en thousiasme niet de kop in drukken door een Schouw burgdirecteur die niets met ons te maken wil hebben" Het zal duidelijk zijn. De "be delaars" zijn hevig teleurge steld in de houding van de Schouwburgdirectie en ook in de houding van B en W. Leen Vroegindewei en Ro bert Laan: "We moeten alles zelf opknappen maar volgen de week woensdag, tijdens de première wanneer de minis ter en de staatssecretaris er zijn, hangt Van Dam de mooie jongen uit. Pronken met an dermans veren. En de hele gemeenteraad zit er voor niets terwijl de Leidse bevolking twaalf en een halve gulden moet neerleggen. De bedoe ling van dit toneelstuk was "voor en door de Leidse be volking". Van dat uitgangs punt komt op deze manier na tuurlijk geen moer terecht en dat is bedroevend". Bedelaars (3) Schouwburg-directeur Hans van Dam. geconfronteerd met bovenstaande kritiek: "Ja, het is jammer die conflictsi tuatie. Een aantal spelers vindt de toegangsprijs te hoog en willen affiches laten maken. Die toegangsprijs moet gewoon zo hoog zijn wegens de kosten. Wat voor kosten? Honoraria bijvoor beeld. Wat die affiches be treft ik heb de ervaring datje dingen aan de straatstenen niet kwijtraakt. Gesprekken over dit alles hebben weinig resultaat gehad ik vind dat die rellerige sfeer het gevolg is van de onkunde met de ma terie van de meeste spelers en speelsters. Hun gebrek aan ervaring is de belangrijkste oorzaak". Gekift achter het doek Zonde, want iedereen, ook Hans van Dam. is er van overtuigd, dat wanneer volgende week woensdag datzelfde doek op gaat, de Schouwburgbezoe kerseen kostelijke toneelkosl krijgen voorgeschoteld. De dames en heren gemeente raadsleden "gratis voor niets" en het "gewone volk" voor 12 gulden 50 Vei m hij et 11 immers wezen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3