Extra EG-beraad?L over staalcrisis HSS in gunstiger vaarwater Akkoord tussen vliegers en KLM Na debacle rond oliewinning in Noordzee Bondsrepubliek krabbelt terug DERDAG 23 OKTOBER 198(1 ECONOMIE PAGINA 29 tzegel inkeerwaarde van de inhuldi- rszegel gaat van 60 naar 65 t. Dit in verband met de nieu- posttarieven per 7 januari 1. Afbeelding en formaat van zegel blijven ongewijzigd, rtoe is besloten omdat er nog h ontwerp voor de permanen- oninginnezegels met de beel- is van Beatrix beschikbaar is, as de PTT. ciency-beurs Ifde Efficiency-beurs, die de glopen week in het Amster- nse RAI-gebouw is gehouden, ft 147.775 bezoekers getrok- zo heeft de persdienst van de BI bij de sluiting bekendge- ^nkt. Ten opzichte van 1978. de vorige Efficiency-beurs ^atsvond. betekent dit een stij- g van 10 procent, ins de exposanten zijn ook de nmerciële resultaten in de di- se sectoren (kantooruitrus- reproductie-apparatuur en jrmatica) uitgesproken goed. olgende Efficiency-beurs. in ober 1982 zal door de uitbrei- g van de RAI een ruimere op kunnen krijgen. Met name zal I meer aandacht worden be- ed aan informatiesystemen. Tie dakaas ^cprodukten zullen binnenkort Raider moeten worden. Dit dt voor potten pindakaas, 1 jes noten en andere produk- waarin pinda's zijn verwerkt, heeft de Vereniging van Ver- rkers van Consumptie-grond- ten bekendgemaakt, risverhogingen worden voor- reroorzaakt door sterk stijgen- prijzen op de wereldmarkt, normale droogte in belangrij- produktiegebieden in Noord- Serika en te langdurige regen- in Zuid-Amerika deden de gsten van dit jaar grotendeels slukkep. ubels Dmmissie voor ontwikkelings- >blematiek vèn bedrijven van Sociaal-Economische Raad I de meubelindustrie stimule- I. De commissie heeft de mi eter van economische zaken yp ivoor 800.000 gulden ge- lagd. De stichting moet zich in bezighouden met de kansen de meubelindustrie in de toe- mst heeft met als doel het be rderen van de continuïteit en werkgelegenheid in deze sec- neubelindustrie werd in het ige maanden geleden versche- n rapport van de wetenschap- ■Pli.jfce raad voor het regerings- feleid over de toekomst van de iderlandse industrie genoemd een van de bedrijfstakken die »uw leven ingeblazen zou moe- 1 worden. ROTTERDAM (ANP) - De situatie rond Holland Sea Seach lijkt sinds gisteren wat rustiger te zijn geworden. Na wat juridisch ge harrewar koos een buitengewone aandeelhoudersvergadering zes nieuwe commissarissen, die het tijdens de vorige vergadering op gestapte college gaan vervangen. De bedoeling was eigenlijk, slechts vijf commissarissen te benoe men, maar een voorstel om het aantal leden van de raad te be perken van vijf tot zes kon niet worden behandeld, omdat dit voorstel formeel dient te worden ingediend door commissarissen, die er echter niet meer waren. Met een flinke meerderheid van stemmen werden de heren Boon, Weener, Hulst, Kuyper en Van der Spek tot commissaris be noemd. en daarnaast dé op het laatste moment voorgestelde heer J. Pieters. Voorlopige voor zitter werd de heer Weener, die direct de leiding van de vergade ring overnam van de tot dan toe eenzaam achter de bestuurstafel zittende directeur Legger. De heer Weener zei direct een woord van waardering te willen uitspreken voor het vele dat vori ge commissarissen voor HSS hebben gedaan. "Onder hun toe zicht is het gelukt, dat de maat schappij binnenkort een vastere basis krijgt, waardoor het zuivere risicokarakter gewijzigd wordt en de toekomst met een geruster hart tegemoet gezien kan wor den". De vergadering ging ook akkoord met een voorstel, commissaris sen een vaste beloning te geven van f 10.000 per jaar. Gevraagd werd uit de vergadering ook te bezien, of er dan ook wat voor de oude commissarissen kon wor den gedaan, die nog nooit enige vergoeding hadden ontvangen. Met hen was destijds afgespro ken, dat zij vanaf het moment dat de maatschappij winstgevend wordt en de kas het toelaat, met terugwerkende kracht een ver goeding zouden krijgen van f 10.000 per persoon per jaar Commissarissen zegden toe, deze zaak te bezien. Wat ook bleef liggen, was een ver slag van de commissie van on derzoek, door aandeelhouders op 10 juli ingesteld om een onder zoek te doen naar geruchten over misbruik van voorkennis van een van de commissarissen. HSS kwam in opspraak toen in het in de Noordzee aangekochte ge bied, in tegenstelling tot de ver wachting nauwelijks olie bleek te zitten. Die kennis kwam pas laat bij de aandeelhouders. De voorzitter van de Raad van Be stuur. zelf aandeelhouder, bleek echter grote delen van zijn aan delenbezit te hebben verkocht, voor de koersval die op het de bacle in de Noordzee volgde BRUSSEL (GPD) - De Duitse regering ziet weinig in verplichte produktiebeperking bij de staalindustrie in de Europese Gemeenschap. Onzekerheid over de produktiehoeveelhe- den die de staalfabrieken vanuit Brussel opgelegd krijgen, alsmede politieke motieven vormen de achtergrond van Bonn's weigering om akkoord te gaan met de voorgestelde krachtige Europese aanpak van de staalcrisis. WIJK AAN DEN RIJN - Groente- --lg 23/10: andijvie 50-58 per kg. boe- )1 58-60, rode kool 0,40, groene kool lospeen 1105, aanvoer bospeen 3200 'aspeen AI 7,70 - 10.00 per kist, All 8,20 per kist, BI 7.60-12,20 per kist. I 1.20-5,40 per kist. Cl 3.00-4.80 per CII 2,20-3,00 per kist, aanvoer was- 109 pond. sla (natuur) 0,31, peterse- __.rul) 0,37-0,47, selderij 14-41 knol- trij 54, bloemkool 6 per bak I 1,51, 611 1,60, 81 108-1,22, 811 47-67. 8, 1211 16, aanvoer bloemkool 3300 OONSPRINGEN - De Tsje- ische schoonspringster Milena ichkova heeft bij de Canadese toriteiten een verzoek ïnge- »nd voor een permanente ver- jfsvergunning voor Canada, 28-jarige sportlerares, die in 68 Olympisch kampioene hoonspringen werd en in 1972 zilveren medaille veroverde, ide malen bij het torensprin- |n, verblijft met man en kind ids januari van dit jaar in Ca- Zaterdag komt de Europese minis terraad op verzoek van de Duitse regering in Luxemburg bijeen om over de zeer slechte situatie in de Europese staalindustrie te praten. Op tafel ligt dan opnieuw het voorstel van de Europees commissaris Etienne Davignon om de staalfabrieken in de EG produktiebeperking voor te schrijven. Dit kan als de Negen besluiten tot afkondiging van de 'duidelijke crisis'-toestand in de Gemeenschap. Twee weken geleden waren acht van de negen EG-landen daar al voor. Overeengekomen werd dat de besluitvorming verder schrif telijke voltooid zou worden. De Europese Commissie, het dage lijks EG-besiuur, had dan giste ren het definitieve besluit kun nen nemen: de uitroeping van de zogenaamde 'Crise Manifeste' (duidelijke crisis) op grond van artikel 58 van het Europese ko len- en staalverdrag (EGKS). Maar de comjnissie is nog niet ge reed met het vaststellen van de produktiequota per staalfabriek. Dat bleek tijdens een laatste be spreking van Davignon met een selecte groep staalondernemin- gen, waaronder ESTEL (Hoogo- vens-Hoesch). Dat was deels aan technische factoren te wijten (ontbreken van gegevens), maar voor staalbedrijven in Duitsland was dit niet acceptabel. Dinsdag avond kwam dan ook al het be richt uit Bonn dat er een nieuwe EG-ministerraad moest ko men. De Duitse staalindustrie vreest dat het quotasysteem in haar nadeel zal werken. Met guota's wordt aan de vrije concurrentie een einde gemaakt. Ze werken vooral in het voordeel van verouderde staalfabrieken (in Frankrijk en België bijvoorbeeld) die anders op de vrije markt de concurrentie zouden moeten staken. En dat steekt de Duitse bedrijven zeer omdat zij de afgelopen jaren wel veel werk hebben gemaakt van modernisering en reorganisatie. Ingrijpen vanuit Brussel betekent dat met verlies werkende bedrij ven kunstmatig in het leven wor den gehouden, zo is de opvatting van de Duitse industrie, die vol ledig wordt gedeeld door de libe rale Duitse minister van econo mische zaken Otto Graf Lambs- dorf. De Duitse staalproducenten hechten weinig belang aan de toezegging van commissaris Da vignon dat bij het vaststellen van de quota rekening zal worden ge houden met de omstandigheid dat een bedrijf al herstructure ring heeft doorgevoerd. Door ge brek aan criteria zal dat onuit voerbaar blijken, is hun verwach ting. Er zijn ook politiek ideologische redenen voor het Duitse verzet tegen ingrijpen door de Brusselse EG-commissie. Dirigisme wordt fel afgewezen door het Duitse bedrijfsleven dat groot is gewor den in de vrije-markteconomie en bovendien deels afhankelijk is van export. De situatie op de staalmarkt is nu echter zo slecht dat een dirigisme vanuit Brussel alleen maar verbetering kan brengen. En dat schept dan een precedent waarop later een be roep zal worden gedaan, zo vreest de Duitse staalindustrie. De Duitse staalproducenten vin den het ook onjuist dat ze over één kam worden geschoren met staatsondernemingen. Deze kunnen zich veelal grote verlie zen veroorloven en maken dus - om sociale en politieke redenen - minder haast met het doorvoeren van moderniseringsmaatregelen die doorgaans tot verlies van ar beidsplaatsen en sociale onrust leiden. Zo is er het voorbeeld van het Italiaanse staatsbedrijf Ital Sider dat zijn produktiecapaci- teit de laatste jaren aanzienlijk heeft uitgebreid hoewel het be drijf grote verliezen leed. Die verliezen werden echter door de overheid overgenomen. LONDEN (AFP) - De Engelse persgroep „Pergamon", die be hoort aan de voormalige Labour- afgevaardigde Robert Maxwell, heeft aangekondigd een bod te zullen doen op „The Times en The Sunday-Times". De huidige eigenaar van beide bladen, Thomson British Holdings, ver klaarde gisteren tot verkoop te willen overgaan. Een woord voerder van Maxwell verklaarde dat er een bod gedaan zal worden. Hij voegde er aan toe dat het nog te vroeg is om te zeggen of dit bod beide bladen zal betreffen of slechts een van beide. „Pergamon Press" bezit 360 tijd schriften in Engeland en Noord- Amerika. Jaarlijks geeft zij onge veer 1.000 pocketboeken uit. In financiële kringen gelooft men dat ook Sir James Goldsmith, ei genaar van het Engelse weekblad „Now" en het franse „L'express" ook wel geïnteresseerd kan wor den voor Times en Sunday-Ti mes. Naar verluidt heeft deze En gelse zakenman altijd al interesse gehad voor het bezit van een lan delijk dagblad. De hoofdredacteur van The Times. William Rees Mogg, maakte gis teren bekend dat de krant voor maart '81 verkocht moet zijn, om de opheffing te ontlopen. TENNIS - Theo Gorter heeft giste ren tijdens het Sateliettoernooi in Stecnwijk de als tweede geplaat ste Tsjechoslowaakse tennisser Dusan Kulhaj uitgeschakeld. In de eerste ronde won Gorter met 6-3 6-4. Naast Gorter plaatsten nog drie Nederlanders zich bij de laatste zestien: Eric Wilborts (die de voorgaande twee toernooien op zijn naam bracht), Michiel Schapers en Huub van Boeckel. TENNIS - De Roemeen Ilie Nasta- se heeft gisteren een tennistoer nooi in Koeala Loempoer ge wonnen. In de finale versloeg Na- stase de Amerikaan Sherwood Stewart in twee sets: 6-2.6-3. Met Marty Rlessen nam Stevart in de eindstrijd van het heren dubbel spel revanche. De Amerikaanse combinatie won van Nastase en Patrick Dommguez (Fra): 6-4,4-6, 6-3 De perschef van de KLM Harmse (rechts) en de woordvoerder i vliegers delen na afloop van het beraad verklaringen uit. AMSTELVEEN (GPD) - Vliegers en boordwerk tuigkundigen hebben gis teren na een zeer lange dag van intensief vergaderen met de directie van de KLM een basisakkoord bereikt over de omstreden cockpit van de bestelde Airbus A-310. Het eerste gevolg daarvan is dat de vliegers geen werkonder breking zullen houden, die voor vanmorgen was ge pland van zes tot tien uur. Na een bijna onafgebroken bespre king van tien uur zijn vliegers en boordwerktuigkundigen ener zijds en de KLM-directie ander zijds overeengekomen dat een gezamenlijke comnrssie van on derzoek zal worden gevormd, die in de eerste plaats de tot dusver ingenomen standpunten van beide partijen zal onderzoeken. Een onderzoek, zowel ten aan zien van de inrichting van de cockpit als van het aantal be manningsleden - twee of drie - waarmee de Airbus zal worden gevlogen. De uitkomsten van dit onderzoek, alsmede een onderzoek naar de beste inrichting van een cockpit, zullen bepalend zijn voor de defi nitieve keuze, du- zal worden ge in, i.iki door de diraetié van de KLM De KLM-directie heeft daarbij toegezegd zich niet langer gebonden te achten aan de ver plichtingen die zij tot dusver heeft aangegaan. Bovendien hebben beide partijen zich ver klaard zich niet langer gebonden te achten aan reeds gemaakte in ternationale afspraken. Voorts heeft de KLM-directie toe gezegd dat elk overleg in het ver volg alleen met de directie zal worden gevoerd. Alle baby voeding met kalfsvlees uit markt W.-Duitsland BONN (GPD)- De producenten van geconserveerd kalfsvlees in West-Duitsland nemen alle babyvoeding uit de markt waarin deze vleessoort is verwerkt. Dit werd gister avond aan het ministerie van volksgezondheid in Bonn meegedeeld door het dietisti- sche levensmiddelenver- bond, waarbij alle producen ten van babyvoeding zijn aangesloten. In een mededeling aan het mi nisterie kondigen zij nieuwe produkten aan. waarin het daarin verwerkte kalfsvlees gegarandeerd vrij van het schadelijke synthetische middel oestrogeen is. On danks een streng verbod was dit groei-bevorderende mid del bij kalveren ingespoten. Dit kwam bij een onderzoek van babyvoeding door de le vensmiddelencontrole aan het licht Het synthetische oestrogeen kan kankerverwekkend wer ken. Op basis daarvan had de minister van landbouw in de deelstaat Noordrijnland- Westfalen, Baumer. de strijd tegen oestrogen-houdende babyvoeding aangebonden en zich daarmee de woede van de producenten op de hals gehaald. Gisteren dreig den zij nog met een proces voor schadeloosstelling van m de miljoenen als het ver dere onderzoek zou uitwijzen dat oestrogeen geen nadelige gevolgen voor de gezondheid zou hebben. Zij worden daar bij gesteund door een verkla ring van de minister van volksgezondheid in Bonn. Antje Huber, volgens wie het meeste vlees dat in West- Duitsland wordt aangeboden zonder meer kan worden ge geten. Na de bevindingen van het mi nisterie van volksgezondheid had Huber m een interview met Bildzeitung verklaard dat vlees waarin kleine hoe veelheden oestrogen waren aangetroffen, tot nu toe bij mensen geen schadelijke ge volgen ot storingen in de ge zondheid veroorzaakt had. Deze uitspraak leidde tot een controverse tussen deel staatminister Baumer in Dus- seldorf en minister Huber in Bonn. Gezien de verklaring van de industriëlen blijkt mi nister Baumer het pleit nu te hebben gewonnen. Freddy Laker vangt bot LONDEN (Reuter) - De Britse re gering heeft het verzoek van Sir Freddy Laker om het aantal vluchtroutes met 600 binnen Eu ropa uit te breiden afgewezen Laker Airways introduceerde het opstaptarief. zeer lage vliegtane- ven waarbij reserveren niet mo gelijk is. De Britse minister van handel, John Nott, verklaarde dat de re gering wel voorstander is van goedkoop vliegen, maar niet an dere Europese landen tegen de haren kan instrijken. Iedere goedkope vlucht moet geschie den met goedkeuring van het land waarop die vlucht wordt uitgevoerd, zo zei Nott. Drie Britse luchtvaartmaatschap pijen - Laker Airways. Britsh Caledonian en British Airways - hebben tot nu toe toestemming gevraagd om de tarieven tc veria gen Enkele tarieven zouden met tachtig procent omlaag gaan Al leen British Caledonian heeft het nu voor elkaar om - buiten het hoogseizoen - goedkope diensten te onderhouden op Helsinki. We nen, Keulen. Hamburg, Han nover en Stuttgart. -'IDERDAG 23 OKTOBER 1U8U y JT1EVE JiNDELEN I Bank alis W. tsche Pet ron. Hyp. Brocades rken eken Holdir 53.50 4H.I0 74,30 13.60 mi;, to BINNENLANDSE AANDELEN Ballast-N BAM Batenburg Beek. van Bergov. Berkel P Blydensl 387.00 45.1(0 Chamotte Cindu-Key id. 5 pet. PW Gel. Delft c 35:O)0e 350.00a Gelder cert. lo on U.00 tied. Tram luou.OÜ loOO.OO HVA-Myen eert Kon. Ned Pap. 27.30 KNSM eert. Kra.snap.sky Naeff 26.50 Mrneba 34.00 Metaverpa HiOO.Ot MHV A dam 28.00 Moeara En. 412.00 id 1-10 id M 1110.01 Mulder Mijnb «V. 15,2(i NEFIT Ned. Scheepvhyp 195.50' Ned. Springs!. 440U.UOi 189. t Intel Telegraaf «5.5U Textiel TH Tilb. Hvp. hk 118,50 Tw. Kebelf. 210.00 t'bbink l'nikap vd. Vliet W .90 BELEGGINGS INSTITUTEN Binn. Belf. VG 1 B.O.G ï+o Eur Pr Inv. v Tokyo PH (Si Tokyo PH l ni Invevt Viking Wereldhaven l'nifond.t Oppenheimer Technology Value Line GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD Brlglsrhr fr I 100 AMSTERDAM (ANP) Ook van daag hield het aanbod in aande len Akzo aan en dit had tot gevolg dat de koers op een nieuw diep tepunt, kwam Geopend werd namelijk op 19,30 of 0.30 on der de vorige prijs. Deze opening lag 0,20 onder het voorgaande dieptepunt wat dateert van 16 ok tober Kon. Olie zette de opgaande lijn voort maar toch niet meer zo en thousiast Na een hoogste pri u m de ochtenduren van t 208.50 werd omstreeks het middaguur 2 daaronder gehandeld KLM. waar het conflict met de vliegers voorlopig is bijgelegd, steeg f 0.80 tot 58.80 Unilever begon wat hoger maar brokkelde daarna af. Met Philips wilde het niet best vlotten en op 16,50 werd f 0.30 ingeteerd. Hoogovens zakte o,20 tot 13.40 Voorde hypotheekbanken leek een bodem te zijn bereikt De WUH remde af op I 215.50 OF 7 1 lager maar de FGH schakelde over op 1 winst op J 63. De gr< ►- te banken lagen dicht verdeeld, maar de tendens was toch omlaag gericht. N MB verloor hierbij j 2

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29