Geen industrie op tuinbouwgebieden „Heleboel verpaupert..." __Voorhout Vooruit wil ispraak bij plan Agnes Huisbaas doet niets aan onderhoud van woningen Wijnands iontra -Schelvis Plan Ben W Rijns burg DERDAG 23 OKTOBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 en RHOUT-Nudebouwvaneen stkantoor voor het bejaarden- Is Agnes definitief van de baan moeten alle Voorhouters de k ns krijgen mee te denken bij t ontwikkelen van nieuwe innen. Dat althans is de me- ig van "Voorhout Vooruit" en t actiecomité die zich steeds bben verzet tegen de bouw. actiecomité ontstond tijdens i politieke avond in Voorhout •organiseerd door de groepe- ,g Voorhout Vooruit), waarbij plannen voor het terrein bij [nes ter sprake kwamen. Bin- n het bollendorp leefden nogal it bezwaren. Vooral de bewo- rs van Huize Agnes zelf waren ipaald niet gelukkig met een istkantoor. Het uitzicht dat zij omenteel hebben (op de He- nweg) zou daarmee voor een oot deel verloren gaan. stichtingsbestuur van Agnes, eigenaar van de grond waarop worden gebouwd, besloot >rige week uiteindelijk toch af zien van hun plannen. De ac- igroep ziet daarmee hun strijd et succes bekroond. Voorlopig leven bij het stichtingsbestuur nog geen nieuwe ideeën omtrent de toekomstige bebouwing. Deskundigen De heer Josten van Voorhout Vooruit zegt dat met de nieuwe situatie eindelijk de Voorhouters kunnen worden gehoord naar hun wensen. Hij: "De Voorhou- ter, zo denk ik tenminste, heeft als eerste het recht te bepalen wat in zijn of haar dorp moet worden gebouwd. Zij moeten met ideeën kunnen komen. Niet de deskun digen van buiten het dorp. Zij zijn de adviseurs. Maar tegenwoordig lijkt het er meer op dat de des kundigen gaan bepalen hoe een gemeente er uit gaat zien. De in woners zelf worden vaak verge ten". Josten lijkt het zinnig om bijvoor beeld een prijsvraag uit te schrij ven onder de Voorhouters. Zo krijg je een aantal suggesties op papier. Daar zullen dan ongetwij feld vele inzendingen bij zijn waar niet veel mee te doen is. Maar wellicht zijn er ook voor stellen die we wel kunnen ge bruiken". Bij het zoeken naar de juiste invul ling van de open plek moet vol gens Josten ook worden gekeken naar de directe omgeving. Hij wijst daarbij op het park rond de kerk aan de Herenweg, naast Ag nes. "Voorhout kent een groen hart. Dat moet je niet zomaar gaan volbouwen" Openbaar Volgens een bestemmingsplan (een plan waaraan de gemeente nog slechts kan tornen mits de pro vincie daarmee akkoord gaat) is 'in de voortuin van Agnes' enkel plaats voor de openbare bebou wing. De echtgenote van Josten, ook wel de motor van het actie comité genoemd, verklaart dat deze plannen niet zullen worden gewijzigd. "Een dergelijk plan verplicht ons niet daar te bou wen, dus waarom zouden wij het dan doen", aldus mevrouw Jos ten. Zij bevestigt nog eens dat het stich tingsbestuur de actiegroep in middels heeft uitgenodigd met voorstellen op tafel te komen. "Na aanvankelijk wat moeilijk heden over en weer zitten wii nu Er komt geen postkantoor in de "voortuin" van Agnes. Wat er wel komt? Daarover moeten alle Voorhouters worden gehoord, vindt de groepering Voorhout Vooruit. gelukkig op één lijn". In het ver leden zijn reeds dergelijke voor stellen gedaan omtrent het in vullen van dit gebied. Gedacht werd onder meer aan een dorps plein met een muziektent. De heer Josten benadrukt echter dat hun voorstel geen wet van Meden en Perzen is. "Wij stellen ons neu traal op. Nogmaals, wij vinden dat iedereen moet worden be trokken bij dat plan. Jasperina's nieuwe show naar Katwijk KATWIJK - Jasperina de Jong en echtgenoot Eric Herfst komen za terdag 1 november voor een eenmalig optreden naar Katwijk. In Tri podia speelt het echtpaar zijn nieuwe show "Tussen zomer en winter". De titel van dit cabaret-programma verwijst niet alleen naar de leef tijd van Jasperina en Eric, maar ook naar de huidige tijd: een "overganstijd" vol verwamng over heden en toekomst. Het programma reageert op die sfeer van onzekerheid met humor en - desnoods - galgenhumor. In het programma komen zaken aan de orde als: de bouw van schuilkelders, de hernieuwde hang naar mystiek, de toene mende agressie en de energiecri sis. De teksten voor "Tussen zomer en winter" zijn geschreven door Ivo de Wijs en Eric Herfst zelf, de mu ziek is van Joop Stokkermans en Harry Bannink. De voorstelling wordt georganiseerd door de volksuniversiteit K O. de aan vang is 20.15 uur. 'aad Noordwijk 3QRDWIJK - "Dat ik voorzit- ter ben van de FNV in Noordwijk heeft niets te ma ken met mijn raadslidmaat schap". Dat antwoordde CDA-er Wijnands gister avond tijdens de begrotings- behandeling na uitlatingen van zijn politieke tegenstan- der Schelvis (PPR). el had eerder in zijn commen- laar op de begroting Wijnands "én zijn partij-genoot Mesker r Aangevallen omdat zij als in de raad zitting hadden voor het CDA. 14 ijnands verklaarde dat er geen sprake was van "strik ken" door het CDA aangezien hij al 20 jaar lid was van de KVP, dat nu is opgegaan in het CDA. bewering van Schelvis dat in het CDA slechts twee werknemers zitten is gewoon niet waar. Dat weet Schelvis ook wel", aldus Wijnands. k vind juist dat er veel te veel werknemers in het CDA zit ten", was hierop dé reactie van Schelvis. Wijnands hield hierop zijn mond, niet na te hebben gezegd: "Volgend jaar komt hij toch weer met hetzelfde verhaal. Daarom houd ik de rest van mijn ar gumenten maar achter". RIJNSBURG - Burgemeester en wethouders van Rijns burg willen in de toekomst vestiging van industrie op tuinbouwgrond in Rijnsburg onmogelijk maken. Tege lijkertijd wil het gemeentebestuur er voor zorgen dat aanvragen voor uitbreiding van bloemenbedrijven sneller worden behandeld. Het een en ander is vastgelegd in een ontwerp-bestemmingsplan, een soort toekomstplan voor een bepaald gebied binnen de ge meente. Het plan "Buitengebied 1980" om vat grofweg het gebied gelegen ten noorden van het Oegstgees- terkanaal, het gebied rond de Kleipettenlaan en een stuk grond langs de dijk. Centraal in het bestemmingsplan staat het behouden van de tuin bouw in het buitengebied van Rijnsburg. De laatste tijd verschenen er in de genoemde gebieden steeds meer gebouwen die er niet thuis horen. Dit was voor het college van B. en W. aanleiding om een duidelijk bestemmingsplan vast te stellen. „Het gevaar komt van verschillen de kanten. Enerzijds zijn er de mensen die graag 'buiten' willen wonen, anderzijds zijn er indus- triën die als het ware de streek zijn binnengeslopen. Omdat we zuinig moeten zijn met cultuur grond werd het tijd dat we maat regelen namen". Aldus verklaart burgemeester De Roos van Rijnsburg het ontstaan van het nieuwe plan. Tegelijk met het afremmen van on gewenste vestigingen stimuleert Rijnsburg de tuinbouw: "Door het weren van industrie en bur- gerbouw scheppen we ruimte voor de tuinderijen. Dit is van in vloed op de grondprijs. Doordat de bestemming uitsluitend agra risch is worden die niet onnodig opgedreven. Hierbij proberen wij aanvragen voor uitbreiding van tuinderijen zullen voortaan zo snel mogelijk worden afgehan deld. Dit kan Rijnsburg doen omdat ze van de provincie toe stemming heeft om deze aanvra gen zelf af te handelen. Over de uitbreiding van bijvoorbeeld een bedrijfsgebouw kunnen wij door dit plan zeer snel beslissen" Hallen Op het ogenblik bevinden zich in het gebied ten noorden van het Oegstgeesterkanaal al wat be drijven die daar eigenlijk niet thuis horen. Wat gaat daarmee gebeuren? Mogen deze bedrijven blijven? Directeur van gemeen tewerken Swiep zegt: "Je kan die bedrijven moeilijk wegsturen. Wat we wel kunnen doen is groei tegengaan. Sommige ontwikke lingen laten zich echter niet zo makkelijk stopzetten". De directeur gemeentewerken doelt hierbij op bedrijven die zij delings met de tuinderijen te ma ken hebben: "Er bevinden zich in het gebied waar het bestem mingsplan zich op richt bijvoor beeld een drooghal (voor droogbloemen) en een koelbe- drijf. Deze bedrijven vallen met een op door de enorme hallen die zij tussen de kassen neerzetten. In het plan was aanvankelijk vastgelegd dat deze bedrijven nog maar tien procent mochten uitbreiden. Tijdens een hoorzit ting kwamen veel protesten van de bedrijven. Nu hebben we in overleg met de provincie het uit- breidingspefcentage verhoogd naar dertig procent. Grotere uit breidingsplannen woraen afzon derlijk bekeken. De bedrijven die echt helemaal niets met bloemen hebben uit te staan blijven bij die tien procent". Niet-agrarisch Een ander moeilijk puntvormen de nevenactiviteiten van sommige bedrijven. Burgemeester De Roos voorziet hier problemen: "Kort gezegd komen de plannen erop neer dat we alles wat niet agrarisch is weren. Maar er zijn tuinders die naast hun werk op de tuinderij ook een klein handels- bedrijfje hebben. Op kleine schaal kunnen we dat wel tolere ren. Gaat echter de handel de be langrijkste plaats innnemen, dan grijpen we in. In het bestem mingsplan wordt de huidige toe stand van de niet-agrarische be drijven en woningen als het ware bevroren". Swiep voegt hieraan toe: "Er zijn vooral op het tuinbouwgebied ontwikkelingen die niet te voor zien zijn. Voor onverwachte ge beurtenissen bestaat er altijd nog de mogelijkheid om het plan te veranderen" Fietspaden Het is niet de bedoeling dat het ge bied het zelfde aangezicht krijgt als bijvoorbeeld het Westland. Via groenvoorzieningen zal er worden getracht het landschap een gevarieerd aangezicht te ge ven. Swiep zegt hierover: "In het gebied bevindt zich al een cam ping. Die blijft gewoon. Daarbij zal er hier en daar wat groen wor den geplant om kassen aan het gezicht te onttrekken. Ook wor den er fietspaden door de streek aangelegd. Verder komen er mo gelijkheden voor hobby-activi teiten". Speedboot gestolen Enorme hallen verrijzen tussen de kassen. In de toekomst worden dit soort ontwikkelingen in het tuinbouwgebied rond Rijnsburg tegengegaan. OUDE WETERING - Bij de jacht haven van Arie de Boom in Oude Wetering is in de nacht van maandag op dinsdag een speed boot gestolen. De waarde van de buit is 40.000 gulden. De speedboot stond op een trailer en kon dus makkelijk worden weggesleept. In de boot lagen nog duikerpakken, waterski's en andere watersportartikelen. De boot. eigendom van een inwoner uit Alkmaar, heeft een 120 pk in board motor en is van het type Glastron. In Koudekerk Eis van zes jaar voor doodslag (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG KOUDEKERK/HA- ZERSWOUDE - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Blok, heeft vanochtend zes jaar gevangenisstraf geeist tegen de 20-jarige L.J. van G. uit Ha- zerswoude. De officier acht doodslag bewezen. Van G., bracht op 16 augustus van dit jaar in het Koudekerkse vrijetijdscentrum De Ridderhof de 19-jarige Peter van den Berg om het leven. Het staat volgens de officier vast dat Van G. daarbij niet uit zelfverdediging handel de. VALKENBURG - De bewoners van de duplexwo- ningen (boven- en benedenwoning onder één kap) in de Valkenburgse Marinus Poststraat zijn het meer dan beu. Al jaren vechten zij met huiseige naar v.d. Plas uit Katwijk. Deze weigert namelijk het onderhoud aan hun huizen te laten verrichten. De meeste bewoners voldoen al enkele jaren de jaarlijkse huurverhoging niet meer. Zij zijn door de Huur Advies Commissie in het gelijk ge steld, op grond van het lande lijk geldende puntensysteem (waardering van woongenot en voorzieningen in de wo ning). Eén van de bewoners, de heer M. Binnendijk, somt wat klachten op: "De dakramen zijn verrot, in sommige zitten kieren van 2 tot 3 centimeter. Sommige bewoners houden met plastic zakken de regen nog wat buiten. Het dak is lek, I als het regent komen er krin gen in het plafond. Boven dien lekt onze schoorsteen. misschien is er wel gevaar voor kolendampvergiftiging, aldus Binnendijk, "als het zo doorgaat verpaupert de hele boel". Bij de laatste zware storm in april waaide 's nachts een slaapkamerraam uit zijn wo ning. Een schilder wilde de ramen niet eens meer maken, omdat de zaak volkomen is verrot", aldus Binnendijk. "Toen er laatst iemand van de gemeente was", vervolgt hij, zei hij: "Dit heb ik nog nooit gezien", maar er wat aan doen, ho maar. Wij willen best wat meer huur betalen, maar dan moet er wat tegenover staan", vindt Binnendijk. De gemeente is van de klachten van de bewoners van de Ma rinus Poststraat op de hoogte. Burgemeester Van 't Wout: "Als er maar wat zou zijn dat gevaar voor de bewoners zou inhouden, dan kan men er van op aan dat we maatrege len nemen". Gratis wonen Burgemeester Van 't Wout kan zich dat voorstellen: "Een ei genaar kan van een huur van 124 gulden in de maand niet veel doen. Daar moet inder daad geld bij. Maar Van der Plas zou een poging moeten doen om met de bewoners tot een regeling te komen. Het moet toch mogelijk zijn om het in der minne te schikken". Eigenaar Van der Plas over de moeilijkheden met zijn huur ders: "Wij zijn niet in staat om van de huur die men nu aan ons overmaakt, het nodige onderhoud te verrichten. Wij peinzen daar niet eens over", zegt Van der Plas. "Wij hebben de bewoners aan geboden de huizen te kopen. maar dat wilde men niet. Voor 70.000 tot 75.000 gulden wa ren de woningen te koop maar dat vond men te duur", zegt de huiseigenaar. „Ook hebben wij voorgesteld de huizen op te laten knappen (renoveren), maar wij hebben op onze brieven niet eens antwoord gekregen. De men sen willen het liefst gratis wonen. Dus daarom doen wij alleen nog maar werkzaam heden, die door de gemeente worden opgedragen". Geen brief De heer G. Russchenberg, een andere Marinus Poststraat- bewoner over deze zaak: "Wij hebben nog nooit een brief gehad van de heer Van der Plas, waarin hij ons het aan bod van renovatie doet. Was dat maar waar. Daar willen wij best aan meewerken, want fijn wonen is ons best wat meer betalen waard". Over het koopaanbod van de heer Van der Plas zegt Rus schenberg: "Ik heb hier de Scheuren in de balkonranden, lekkende daken en verrot houtwerk, dat zijn enkele klachten van bewoners van de duplex-woningen aan de Marinus Poststraat in Valkenburg brief met het aanbod tot ko- zegt. Hij vroeg van ons een meer dan hij nu doet voorko pen. Maar wij moesten wel bedrag van 87.000 tot 91.000 men" iets meer betalen dan hij nu gulden, en dat is heel wat KEES VAN KUILENBURG

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27