Blik in de weekbladen EISEVIERS iONDERDAG 23 OKTOBER 1980 PAGINA 23 Door Pieter Schut iLujMcojce>rra IP ^ffiïïDlïïliyiytf V©©ff lb(l>W®(p)®Ifitof) HILVERSUM - „Ja, het is waar, de wapenwedloop op het gebied van kernenergie is al 20 jaar bezig en er is nooit op grote schaal tegen geprotesteerd, maar we zijn nu in een bijzonder gevaarlijke situatie terecht gekomen. Het is net als met roken. Je kunt 20 jaar roken, maar dan kom je in de kritieke fase waar longkanker kan beginnen en moetje ophouden, an ders is er geen weg meer terug" Dr. Frank Barnaby, sinds 1979 directeur van het Stockholm Inter national Peaceresearch Institute (Sipri), is pessimistisch. Hij is niet de eerste wetenschapsman die het einde van de wereld aan kondigt, maar hij is wel een man die zijn theorie met schokkende cijfers weet te onderbouwen. De totale explosiekracht van alle atoomwapens op aarde is momenteel gelijk aan 1,25 miljoen Hi- roshima-bommen. Op alle grote steden van het noordelijk halfrond, in Oost en West staan bommen gericht, die 2000 maal zoveel zouden kunnen ver nietigen als die ene bom die in 1945 de Japanse stad Hiroshima totaal verwoestte. In 1980 wordt er op de wereld meer dan een biljoen (1000 miljard) gulden aan bewapening uitgegeven. Dat is twee miljoen gulden per minuut. Van vijf landen (Verenigde Staten, Sowjet-Unie, China, Frankrijk en Groot-Brittannië) staat vast dat ze kernwa pens bezitten. Vele andere landen zijn bezig kernwapens te ont wikkelen. In feite zou ieder land, dat kernenergie voor vreedzame doeleinden gebruikt, indien gewenst, vroeger en later over nucleaire bewapening kunnen beschikken. IN OPSTAND „Ik ben ervan overtuigd dat de mensen zich momenteel langzaam maar zeker aan het realiseren zijn dat er een enorme ramp op komst is", zegt Barnaby. „Daarom denk ik dat de publieke opinie tegen de kernbewapening in opstand zal komen. Er zijn steeds meer tekenen die daarop wijzen. Kijk bijvoorbeeld maar naar het massale protest tegen de neutronenbom" "Hét publiek is onze enige hoop. Ik heb geen enkel vertrouwen ini politici. Die zijn alleen maar geïnteresseerd in herverkiezing^ Datt is voor hen belangrijker dan wat ook. Het publiek zal de politici duidelijk moeten maken dat ze niet worden herkozen, als ze zich niet tegen kernwapens uitspreken" - Maar hoe komen mensen zoverIn een tijd dat het eco nomisch slecht gaat, zal de wapenindustrie toch ook met succes kunnen betogen dat bewapening werkgelegenheid betekent? Barnaby: „Dat is zo, ja, dat ar gument zal zeker komen. De wapenindustrie zal ook naar voren brengen dat wapenex port een goed middel is in de strijd tegen de recessie. Maar er gebeurt momenteel iets nieuws: vooral in de NAVO- landen gaan de militaire uit gaven sneller omhoog dan het bruto-nationaal produkt. Dat betekent dat geld voor defen sie gehaald moet worden uit voorzieningen als gezond heid, onderwijs en werkloos- heidsu itkeringen. In mijn ei gen land, Engeland, zal dat op dramatische wijze spoedig duidelijk worden. Want het regeringsplan om Trident- onderzeeërs aan te schaffen is zo kostbaar, dat het de sociale voorzieningen zal aantasten. Ik verwacht daar een hard protest tegen, waarbij ik zelfs geweld niet uitsluit. Het feit dat steeds meer mensen zich gaan realiseren dat de defen sie-uitgaven niet ongelimi teerd kunnen blijven stijgen, vind ik hoopvol" Reagan - Maar als we nu eens naar de Verenigde Staten kijken. De directeur van het Zweedse vredesinstituut Sipri, dr. Frank Barnaby (53), kreeg maandag een eredoctoraat aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De jubilerende universiteit wilde de Britse natuurkundige (hij kreeg het eredoctoraat in de wiskunde en natuurwetenschappen) op deze manier eren voor zijn onderzoek op het gebied van de kernbewapenings- problematiek. Barnaby heeft, volgens de Vrije Universiteit, het Stockholm International Peaceresearch Institute, een onafhankelijke organisatie die financieel wordt ge steund door de Zweedse overheid, weten uit te bou wen tot een internationaal erkend instituut, dat niet te onderschatten bijdragen le vert aan de bewustwording van de gevaren van de be wapening. De Vrije Universiteit heeft met het verlenen van het eredoc toraat aan Barnaby ook de betrokkenheid van deze uni versiteit bij discussies over het probleem van de kern wapens tot uitdrukking wil len brengen. Onlangs verscheen van Bar naby het boek 'Vredesver- wachtingen' (uitgave Meu- lenhoff). In dit werk zet hij op kernach tige wijze uiteen waarom het nodig is dat er spoedig een einde dient te komen aan de kernwapenwedloop. Als er niet snel een wereldwijde 'brede maatschappelijke discussie' volgt, is het einde, volgens Barnaby, nabij. Een gesprek met een superdoem denker. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Amsterdamse Vrije Universiteit werd Frank Barnaby een eredoctoraat verleend. Rechts op de foto prof. dr. E. Boeker, zijn erepromotor Daar dreigt Ronald Reagan president te worden, ondanks het feit dat hij zich uitgespro ken heeft vóór het verhogen van de wapenuitgaven Barnaby: „De Amerikaanse si tuatie is anders. Nogal ge compliceerd. Ten eerste gelo ven veel Amerikanen op een bijna religieuze manier dat het gevaar van het commu nisme dreigt. Daarnaast zijn er de naweeën van het Water- gate-schandaal. De crisis in de binnenlandse politiek heeft geleid tot een nieuw ge voel voor moraliteit en gods dienst. Deze zaken leiden, ben ik bang, tot conservatis me". „En verder is Amerika na Viet nam in het defensief gedron gen, terwijl de Sowjet-Unie zich sinds die tijd, helaas, agressiever heeft opgesteld in internationale conflicten. Kijk maar naar Afghanistan. Ten slotte is er dan nog het gijzelingsvraagstuk in Tehe ran. Dit alles heeft ertoe ge leid dat de Amerikanen er ge noeg van hebben en reactie willen. En de politici spelen op dat gevoel in" „Hopelijk gaat dat niet te ver. Persoonlijk denk ik niet dat Reagan als president een to taal onverantwoord defen siebeleid zal gaan voeren. Carter wil 5 procent besteden aan defensie. Ik betwijfel of Reagan daar overheen zal gaan. Het zou hem in grote economische problemen brengen" - U heeft gezegd het jammer te vinden dat er momenteel meer aandacht wordt besteed aan de gevaren van kernenergie voor vreedzame doeleinden dan voor het kernwapen- vraagstuk. Barnaby: „Veel mensen onder schatten kernwapens nog steeds. Natuurlijk zijn er problemen met veiligheid en met het opslaan van radioac tief afval, dat zal ik niet ont kennen. Maar waar minder aandacht aan wordt besteed, is het feit dat als de kernener gie zich over de wereld uit breidt, ook het maken van nucleaire wapens steeds makkelijker wordt. Frankrijk en Italië helpen momenteel Irak bij het verkrijgen van kernenergie. Dat vind ik to taal onverantwoordelijk. Je wordt er wanhopig van wat er allemaal om commerciële re denen gebeurt" „Er wordt meer kernenergie gebruikt op zee, door onder zeeërs. dan op het land voor vredelievende doeleinen. De militaire centrales staan op geen enkele manier onder controle van burgers. Ik vind dat een ernstige fout" Iran-Irak In zijn boek 'Vredesverwach- tingen' stelt Barnaby, dat de fatale kernoorlog (die in zijn visie het noordelijk halfrond in een woestijn zal verande ren en de rest van de wereld jarenlang zal bedreigen als gevolg van de straling die bij kernexplosies vrijkomt), zal ontstaan wanneer een conflict tussen twee kleinere landen uit de hand loopt. Met kleinere landen bedoelt Bar naby landen die aan de Perzi sche Golf liggen. In een Top- 10 van potentiële nucleaire machten in zijn boek staat Irak op de vierde plaats. Is het conflict hussen Iran en Irak dan het conflict waar Barna by in 'Vredesverwachtingen' op doelt? Barnaby: „Nee, ik denk niet dat dit conflict nu zal escaleren, vooral omdat Irak nog geen kernwapens heeft. Wel is dit conflict een waarschuwing. Je moet het zien als iemand die een hartaanval krijgt. Hij krijgt eerst een aantal waar schuwingen, zoals pijn in de borst. Als hij zich daar niets van aantrekt, zal hij sterven aan een hartaanval. Het Iraans-Iraaks conflict is de pijn in de borst, een waar schuwing" „Op dit moment hebben we geluk. De westerse wereld heeft nog een olie-overschot, de Sowjets zijn nog niet van het gebied rond de Perzische Golf afhankelijk voor hun olie en Irak is nog geen kern macht. Maar er zullen andere tijden komen: de dreiging van een olie-tekort blijft, Saoedi- Arabië, onze grootste oliele- verancier, kan bij de oorlog betrokken raken, Israël kan besluiten te reageren, kort om: een gevaarlijke situa tie" „Voor mij zijn er twee zaken die ons langzaam maar zeker naar een kernoorlog voeren: de oliesituatie en de ontwikke ling van de militaire techno logie" Eén ding staat voor Frank Bar naby vast: een oorlog in Eu ropa, ook al wordt deze met conventionele wapens be gonnen, zal altijd» leiden tot het gebruik van kernwa pens. Barnaby daarover „Bij ieder conflict in Europa zullen de supermachten direct betrok ken zijn. Die grootmachten zullen dan vroeger of later naar hun nucleaire arsenaal grijpen, omdat anders een van beide partijen zich moet overgeven. Dus het is escala tie of overgeven. Overgave is er niet bij in Europa. Dat toont de geschiedenis aan. Duitsland moest in de Twee de Wereldoorlog eerst voor een groot deel vernietigd worden voor het zich overgaf, Japan net zo" Kleine landen Naast het mobiliseren van de publieke opinie ziet Barnaby nog een mogelijkheid om de kernwapenwedloop een halt toe te roepen. In zijn boek 'Vredesverwachtingen' roept hij kleinere landen op om de handen ineen te slaan en er gezamenlijk bij de groot machten opaan te dringen om tot ontwapening te komen. Barnaby noemt landen als Mexico, Zweden, India en Joegoslavië als naties die zich hebben bekwaamd in wa penbeperking en zou deze landen graag rond de tafel zien met bijvoorbeeld Cana da, Roemenië en Nederland om ontwapeningsinitiatieven te ontplooien. - Verwacht u dat dit tot concrete resultaten kan leiden? Barnaby: „Zeker. De groot machten zijn beslist gevoelig voor de ideeën van de kleine re landen. Deze kleinere lan den moeten naar mijn idee een conferentie beleggen. Misschien zouden de kern machten niet komen, maar dat zou de aandacht op hun weigerachtige houding vesti gen en dat is een enorme mo rele druk. Samen met de publieke opinie, waar ik ove rigens meer van verwacht, is dit de enige mogelijkheid die ik nog zie". Een pessimistisch beeld. Frank Barnaby, het prototype van wat met een fraai neologisme (afkomstig van Koot en Bie) de doemdenker heet. Eind volgend jaar zal Barnaby zijn werkzaamheden als directeur van het Zweedse vredesinsti tuut neerleggen. Hij gaat te rug naar zijn eigen land, maar zal daar voor het Sipri actief blijven door middel van het verrichten van onderzoek en het schrijven van boeken. „Toch ben ik nog wel optimis tisch", besluit Barnaby. „Emotioneel optimistisch. Ik heb nog steeds vertrouwen in de gewone mensen en het ge zonde verstand. Mijn ver stand zegt me dat we in groot gevaar verkeren, maar ik denk dat er iets zal gebeuren voor het te laat is. Als ik daar geen geloof meer in had, zou ik dit werk allang hebben op gegeven". In een serie ovër de mysterieuze wereld van de rechtspraak be zoekt HP deze week het Amster damse paleis van justitie. Dit eer ste deel is overigens meer een sfeerverhaal dan een verhaal over justitiële openheid. Over de bode die zich stoort aan, met name de oudere rechters en officieren die hem negeren, "maar ja, mis schien hoorde dat bij hun image. Wie zou het zeggen. Of misschien leerden ze dat wel bij hun oplei ding". Ook de vaste bezoekers van de publieke tribune komen aan het woord. Eén van hen vindt het de laatste jaren maar minder: "Het is tegenwoordig veel te veel heroïne en dat is eigenlijk allemaal het zelfde". Vroeger had je tenminste nog wel eens een moord of een aardige bankoverval. Net als de andere bladen toog Haagse Post naar Dodewaard om wat van de sfeer te proeven. De kapitein van het pontje bij Do dewaard, wist een dag tevoren al dat het niks zou worden: "Geloof mij maar, geen zon geen revolu tie. Geen zon geen actie. Ik heb wel medelijden met die stakkers als het weer zo blijft. Maar ja. ik zie het wel op de tv". Biljartende autochtonen hebben het niet zo op die 'stakkers' begrepen. De keu is dan misschien wat stroef, "maar nog altijd goed genoeg óm een actievoerder mee plat te meppen". De leiders van de actie hadden zelf zoals bekend ge weldloosheid in het vaandel staan. Tot verdriet van een auto noom. "Het waren allemaal ger weldloosheidfreaks. Thuis krijg ik al zoveel Jehova's aan de deur en dan zie ik ze hier ook nog" Columnist Brugsma heelt wei De- grip voor de 'Dode- waard-moet-dicht' actie, maar twijfelt aan de juistheid: "Het is zeker waar dat kernenergie op grote schaal toegepast tot de atoomstaat leidt die dodelijk is voor de democratie. Maar dat is toch geen reden om de democra tische rechtsorde al op voorhand uit te hollen". We kopen minder, heefteen onder zoek geleerd en en Elsevier heeft dat tot omslagverhaal gebom bardeerd. "De stagnatie van de wereldeconomie begint zich nu ook duidelijk te manifesteren in de portemonnee van de consu ment. Voor het eerst sinds zeer lange tijd gaat het reële consump- tiepeil terug". Vooral de duurza me verbruiksgoederen doen het veel minder denk maar aan de au to's. Een rondgang langs kleine nering doenden bevestigt het Else- vier-onderzoek. "Het achteloze in het koopgedrag van veel men sen is verdwenen. De pure im puls-aankopen lopen duidelijk terug" en "ook de kunstminnaars worden duidelijk kritischer". Pe ter Postma van Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting raadt ons aan een kasboekje te gaan bijhouden. Vice-premier Wiegel glorieert in Elsevier het kabinet heeft de Al gemene Beschouwingen gewon nen. Hij vindt het vooral toe te juichen dat ook D'66 het mati- gingsbeleid van de regering on dersteunt. "Dat is een hele goede zaak". Maar het blijft oppassen met de democraten, vindt de WD'er "Als ik Terlouw goed beluister dan mikt hij heel dui delijk op samenwerking met de PvdA. D'66-kiezers moeten goed incalculeren dat hun keus waar schijnlijk betekent stemmen voor ome Joop uit Buitenvel- dert". Elsevier sluit in een verhaal over de Amerikaanse presidentsverkie zingen een herhaling van het Truman-Dewey gevecht niet uit. Zittend president Truman leek in 1948 ten onder te gaan tegen zijn Republikeinse tegenstander Dewey, maar eenmaal in het stemhokje bleken toch veel Ame rikanen weer om te zwaaien naar de Democraa» Verder concludeert Elsevier uit de nieuwe musicals Xanadu en Can't stop the music dat Holly wood weer als droomfabriek fungeert. "Als het slecht gaat duiken de muziekfilms steeds opnieuw op". Regisseur Jan Keja heeft ruzie met de Tros-leiding. Zijn serie 'Les sen in liefde' werd tot de helft te ruggebracht en daar is Keja boos over. "Misschien is Lessen in liefde wat te elitair. Tenminste ik heb sterk de indruk dat er bij de Tros-leiding zo over wordt ge dacht. Maar dan hadden ze me tenminste een kans moeten ge- De hoofdcommissaris van de Haagse politie, Peijster blijkt in De Tijd over het geweten van de politieman dezelfde ideeen te hebben als minister De Ruiter. "Voor het nemen van maatrege len tot handhaving van de open bare orde is het eigenlijk niet van belang hoe de opinie luidt van degenen die daarmee zijn belast" En over een mogelijke ontheffing bij een bepaalde actie zegt hij: "Ik zou niet graag willen dat er twee categorieën politieambtenaren zouden ontstaan, van wie de ene wel inzetbaar is bij zo'n demon stratie en de ander niet". Of Laurens-Jan Brinkhorst in de toekomst nog wel inzetbaar is voor D'66 blijkt ook de vraag. Al thans wat betreft de modernise ring van NAVO-kernwapens in Nederland. Als volgende week het congres van Demrtcraten zich uitspreekt tegen modernisering, dan zal Brinkhorst daaruit zijn conclusies trekken. "Ik kan geen ander standpunt verkondigen, omdat ik daarmee mijn geloof waardigheid te grabbel gooi", zegt Brinkhorst die voor deze zaak de woordvoerder van D'66 is. De indiener van de motie tegen modernisering, Dick Tommei lijkt een ruzie ook niet uit de weg te gaan: "Ik ben niet optimis tisch: dit is een potentiële bom onder D'66" De arts Frans Tutuhatunewa is aangewezen om bij een mogelijk heengaan van Manusama de RMS voorlopig te gaan leiden. Tutuhatunewa voelt er niet veel voor om Manusama echt op te volgen: "Ik blijf liever gewoon dokter. Maar als het moet dan moet het". De Tijd praat verder met Robert Bockweg (importeur van de Par- ker-pennen) over sportsponso ring en hoe de media daarmee om moeten springen. Vraagt de ver slaggever 'Steunt u. om de com petitie interessant te houden, te genstanders van Leiden?'. Ant woord Bockweg: "We heten Par ker Leiden, hoor, niet gewoon Leiden". In zijn verhaal over Dodewaard/ kernenergie signaleert Vrij Ne derland de ondemocratische ver sluiering rond kernenergie. "Misschien moeten politici ook eens wat vaker terug naar hun basisgroepen", aldus besluit het artikel. Israëlisch politicus Nahum Gold- mann heeft weinig vertrouwen in het met Camp David ingezette vredesproces: "Een duurzame vrede in het Midden-Oosten kan niét tot stand komen zonder me dewerking van Amerika én de Sowjet-Unie". Over Begin zegt de invloedrijke Goldmann. "Een eerlijk, zij het wat koppig en be krompen man" In een necrologie van de vorige week overleden Romme betwij felt Jan Rogier of hij wel één van de grote emancipatoren van de rooms-katholiekcn in Nederland was. En: "Als hij zijn zin had ge kregen. was Nederland nu een christelijke corporatieve monar chie". De Amerikaanse schrijfster en fe ministe Kate Mollett zegt tegen over Bibeb dat er in de Verenigde Staten weinig is veranderd. "De burgerrechten worden op dezelf de manier verkracht als onder Nixon. Toen was je geen echte Amerikaan als je tegen de oorlog in Vietnam was. Nu ben je een verrader als je het niet eens bent met de Koude Oorlog". Vrij Nederland vermoedt dat de 'oorlog in Benthuizen' nog lang niet is uitgewoed. Het conflict tussen enerzijds ex-burgemees ter Keijzer en anderzijds twee (ex) wethouders en vijf ambtena ren sluimert nog steeds. De sindsdien gevoerde doofpotpoli- tiek heeft de ambtenaren nog steeds niet vrijgepleit van ver duistering. Via de ambtenaren rechter willen ze alsnog in het ge lijk worden gesteld. In de bijlage van Vrij Nederland aandacht voor de wao-er en al zijn perikelen. BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23