Ajax: weer terug in brugklas Hrubesch verstoort met vroege treffer plannen van PSY Malmö en Standaard verrassen Bulgaren loen weer -jan zich preken „Bayern is gewoon veel te sterk voor ons" NDERDAG 23 OKTOBER 1980 EUROPACUPI fÏEN HAAG (ANP) - Vijf lands kampioenen hebben gisteren een goede uitgangspositie verworven voor een plaats in de kwartfinales van het toer nooi om de belangrijkste Eu ropese voetbalbeker. Vooral ag: Bayern München en CSKA Sofia namen op ondubbelzin nige wijze afstand van hun *0 tegenstanders (Ajax en het Poolse Szombierki Bytom) en kunnen zonder zorgen de re- turn tegemoet zien )ok Liverpool en Inter Milaan zullen over twee weken weinig moeite hebben de laatste acht te bereiken. De Engelse en de '5 Italiaanse representant be- 15 ginnen de thuiswedstrijd te- I5l gen respectievelijk Aberdeen Ijl en Nantes met een voor- sprongDe winst die de Russi- '5 sche kampioen Spartak in 5 Moskou op Esbjerg BK boekte lijkt eveneens voldoende voor een vervolg van het optreden op het Europese podium. je verrichtingen van de Bul- gaarse vertegenwoordiger _J dienen dit jaar met arguso- >0 gen te worden gevolgd. Nadat CSKA Sofia in de eerste ronde bekerhouder Nottingham Fo- 'O rest uitschakelde, haalde de 10 ploeg in het treffen met de Poolse titelhouder met 4-0 flink uit. Binnen een uur slaagde spits Yonsjev er in n drie keer de doelman van HSV 'neemt genoegen' met gelijkspel Hrubesch.fixeert de bal om vervolgens keihard (met het hoofd) en doeltreffend uitte halen. Piet Wildschut is dus te laat. Hoofdthema van die conversatie was, wie tegen de Hamburger SV Szombierki Bytom te passe ren. Yonsjev was niet de enige schotvaardige Oosteurope aan. Voor Spartak bracht Khidjatoelin twee van de drie treffers tegen de Deense kam pioen op zijn naam. Inter Milaan heeft het tegen Nantes niet gemakkelijk ge had. Pas vijf minuten voor tijd kon de recent aangekoch te Oostenrijker Herbert Pro- haska het winnende doelpunt laten aantekenen. In de twaalfde minuut had Inter via Altobelli de leiding geno men, maar uit een strafschop maakte Rio halverwege de tweede helft gelijk. De Tsje- choslowaakse scheidsrechter Christov zag zich genood zaakt drie gele kaarten uit te delen. Amisse, Michel (beiden Nantes) en Murraro (Inter) waren de boosdoeners. Het lukte Real Madrid niet met de Hongaarse kampioen Honved Boedapest af te reke nen. Na de minieme neder laag in Madrid (0-1) is Hon ved op eigen terrein niet kansloos. Het enige doelpunt kwam in de eerste helft op naam van Santillana. Of FC Basel, de kampioen van Zwitserland de volgende ron de haalt is nog de vraag. Rode Ster Belgrado hield in de uit wedstrijd de schade tot één te gentreffer beperkt. Dat biedt mogelijkheden al zijn die er natuurlijk ook nog voor de Zwitsers. Banik Ostrava en Dynamo Berlijn speelden 0-0. Kansen derhalve voor de Oostduitsers. EINDHOVEN (GPD) - Uiteindelijk spaarde Thijs Libregts zowel de kool als de geit. Deze conclusie moet worden getrokken uit het gesprek, dat de PSV'ers de afgelopen dagen hebben gevoerd met hun trainer in het Westbra bantse trainingskamp Bosschenhoofd. de positie van laatste man zou moeten innemen. De meerder heid van de selectie prefereerde Adrie van Kraay op die stek bo ven Willy van de Kerkhof, die de voorkeur genoot van Libregts. De oefenmeester heeft naar alle waarschijnlijkheid zijn zin niet willen doordrijven, maar wenste evenmin toe te geven. Vandaar dat Libregts een compromis vond in de persoon van Huub Stevens, die vrij verrassend als libero aantrad tegen de Westduit sers. Het heeft PSV allemaal wenig ge holpen. De ploeg moest in het uitverkochte PSV-stadion tegen stander Hamburger SV een 1-1- gelijkspel toestaan, waardoor de Westduitsers de beste papieren in handen hebben om over 13 dagen in het Volkspark-stadion de der de ronde van het UEFA-Cup- toernooi te bereiken. Het goede vooruitzicht voor aan voerder Felix Magath en de zij nen is niet gebaseerd op het ver- 'NCHEN (GPD) - Ajax is gister- vond in München ruim twintig lar teruggezet in de tijd. Voor en nederlaag die in een van de luropa-Cuptoernooien in de- slfde orde van grootte ligt als de ~-l die werd geleden bij Bayern lünchen moet worden terugge- 5 aan tot 1958, toen Vasas Boeda- est de Amsterdammers op eigen j eld met 4-0 versloeg. concludeerd mag dan ook wor- .en dat Ajax nu weer terug is in .e brugklas van de Europese oetbalschool. Zo onmondig als .et destijds nog was, zo groen is .et nu weer gebleken. Tot acht linuten voor tijd mocht het in J lünchen in een schijnwereld le- en. Tot dat moment had het de chade kunnen beperken tot 2-1 P n had het daarvoor (in de 37e L linuut van de eerste helft) zelfs iog met 1-0 de leiding mogen .ebben. die fase een sensationale ont wikkeling. Het versterkte jeugd- eam van Ajax (elf van de 32 con- ractspelers zijn momenteel we- ;ens blessures niet beschikbaar) -vas immers bij voorbaat als een :ansloze dwerg afgeschilderd. )aar kwam dan nog eens bij dat tjax met zijn twee debutanten Veggelaar en Ophoff geen sfeer .ad kunnen happen in het Olym- lia Stadion. De reisorganisatie lad het gezelschap namelijk on- lergebracht in het kleine dorp iernried vlakbij de Oostenrijkse ;rens, op 60 km van München zo- lat Ajax besloot om niet voor de raining naar München te gaan, imdat dat te veel energie zou kos- en. Toen de spelers er voor de •erste keer arriveerden, troffen ze '•laar een volleerd elftal dat zich liet liet afleiden door een tegen- loelpunt van Arnesen en net als iZ'67 afgelopen zaterdag juist nspiratie putte uit die situa- ewondering liner Pal Csernai had dan ook na ifloop volop bewondering voor r ijn Mannschaft: „Ik vind het [eweldig wat mijn jongens heb- >en gepresteerd. Ze moeten een ipdonder hebben gehad, maar ze ieten dat niet merken. In plaats laarvan schakelden ze over op :en nog hogere versnelling. Ik 'ind het knap datje in zo'n moei- ijke periode zoveel karakter kan onen". or Ajax had het tot gevolg dat het ilsnog werd weggespeeld. En dat iet het seizoen nu al grotendeels ils verloren kan beschouwen. In le thuiswedstrijd zal het hoogst waarschijnlijk genoegen moeten lemen met ongeveer 15.000 toe- ichouwers (hetgeen een triest ge acht zal zijn in het Olympisch Stadion). En aangezien verschei- lene bestuursleden vóór het sei- loen al hadden uitgerekend dat ien plaats in de halve finale van let Europa-Cuptoernooi in fi- lancieel opzicht noodzaak was, tan nu al worden gesproken van jen verlies van 1 a 1,5 miljoen "ulden. Daaraan zal dan nog een iedrag moeten worden toege voegd dat Ajax vergooid omdat het door deze afgang veel van zijn goodwill heeft verspeeld en min der interessant zal zijn geworden als partner in vriendschappelijke wedstrijden. Wil Ajax het verlo ren gegane terrein terugwinnen, dan zal het moeten investeren in nieuwe spelers, beter dan het tot nu toe heeft gedaan. Huilend Na afloop riep doelman Piet Schrijvers bijna huilend uit „We moeten zo gauw mogelijk een kanjer van een speler erbij heb ben. Zo kan het niet langer. Op deze manier zijn we zelfs zater dagavond bij PEC kansloos". Het aantrekken van nieuwe spelers staat los van de blessureproble men waarmee Ajax op dit mo ment wordt geconfronteerd. Er is onder de geblesseerden bijvoor beeld geen alternatief voor voor stopper Kees Zwamborn, die steeds werd afgetroefd door Die ter Höness Er zal ook een aan valler van formaat moeten wor den binnengehaald (de naam Re- né van de Kerkhof is al gevallen), omdat Ajax ook met Ling en Hamberg niet uit de zorgen is. Voor alles komt het er echter op aan dat een persoonlijkheid wordt gecontracteerd die Ajax leiding kan geven. Tegen Bayern kon niemand dat. Libero Ziegler is te lief, aanvoerder Arnesen is zelf al te zwaar belast en diens er varen landgenoot Jensen is van nature nu eenmaal geen lei der. Hooswerk De inzet van Ajax in München was uitstekend, de kwaliteit en het spelinzicht bleven echter ver ach ter. Het mag dan ook een wonder heten dat Ajax zó lang zóveel succes had met zijn hooswerk, het enige antwoord dat het wist te bedenken op de stortvloed van aanvallen die het over zich heen kreeg. Onder het motto „We zijn niet naar München gekomen voor een schoonheids- of fair play-prijs" legde Ajax wel erg nadrukkelijk het accent op de verdediging. Zwamborn en Lerby stonden in de mandekking tegen Höness en Rummenigge, Jensen had een uitgaansverbod en fungeerde als controleur in het linkcrverdedi- gingsblok, libero Ziegler waagde zich geen moment aan uitstapjes en op het middenveld hadden zich vier spelers samengehoopt, onder wie de (tijdelijk?) in ere herstelde Peter Boeve. Alleen Weggelaar en Kieft bleven daar door over voor de aanval, die vaak niet eens een aanval was. Csernai: „Ik heb vaak tien veld- spelers van Ajax in het eigen strafschopgebied gezien". Na afloop verontschuldigde zijn Nederlandse collega Beenhakker zich voor die negatieve speelwij ze, maar hij moest tegelijkertijd concluderen dat er geen andere mogelijkheid was: „Bayern was eenvoudig veel te sterk. Tot de rust hebben we het nog aardig ge red, daarna werd de druk te groot". gen dit Bayern, dat alle 20 tot dusver gespeelde Eurpa Cup I- wedstrijden op eigen terrein heeft gewonnen (doelcijfers 68-12), slechts eenmaal gevaar lijk. Het leverde prompt een doelpunt op. Een ver door doel man Schrijvers uitgetrapte bal werd door Kieft doorgekopt, waarna Arnesen Augenthaler er uitliep om vervolgens met een diagonaal schot voor 0-1 te zor gen. In blessuretijd drukte Bayern echter alsnog zijn grote overwicht uit in de gelijkma ker. Tot dan toe had Bayern het succes voornamelijk proberen af te dwingen via „luchtige" duels, terwijl Wolfgang Kraus tevoren toch had verkondigd dat gepro beerd moest worden om Schrij vers met schuivers te verrassen, omdat „het wel even duurt voor die met zijn zware lichaam op de grond is'. De eerste de beste schuiver betekende ook 1-1. toen Durnberger van grote afstand uithaalde. Na rust leek Ajax al meteen onder de voet te worden gelopen toen Kalle Del'Haye als vervanger van Kraus voor meer aanvalskracht werd ingezet. Csernai: „Ik heb hem van de bank gehaald om voor meer onrust te zorgen. Daar is hij prima in geslaagd". In eerste instantie leverde het echter maar één treffer op, waar de uitblin kende Rummenigge uit een vrije trap voor tekende. Ondanks de paniek en vele overtredingen (Ajax maakte er 24 tegen Bayern 12, hetgeen leidde tot gele kaar ten voor Lerby, Boeve en Schoe naker. diens tweede), bleef Ajax overeind. Tot de 37 ste minuut, toen het klas- severschil van Bayern alsnog een Lerby slaat de plank finaal mis. Rummenigge gaat weer richting Ajax-doel. Het werd 5-1. grote overwinning opleverde. Höness (kopbal), Rummenigge (hij tikte de bal in nadat Schrij vers het leer na een vrije trap van Breitner had laten glippen) en opnieuw Höness voerden de sco re op tot 5-1, waarmee Ajax defi nitief buitenspel werd gezet. Beenhakker restte daardoor niets anders dan op te merken dat .Ajax in zijn thuiswedstrijd al leen nog maar iets goed kan ma ken tegenover zijn fans. Het Eu ropa-Cuptoernooi is voor ons echter afgelopen". DEN HAAG (ANP)-Manuel Bento, de32-jarigedoelman vanBenfica en het Portugese elftalheeft gis teravond in de wedstrijd tegen en in Malmö een doelpun t toe moeten staan. In ruim 1100 minuten competitievoetbalEuropacup- voetbal en de interlandwedstrijd tegen Schotland, werd h ij niet ge passeerd. In de wedstrijd voor het Europese bekertoernooi voor be kerwinnaars was het Magnus Andersson .die Bento in de tweede helft kansloos liet: 1-0. Dat bete kende tevens de eindstand. De winst van Malmö was het op merkelijkste resultaat in hel toer nooi voor bekerwinnaars. West Ham United, uitkomend in de Engelse tweede divisie, won op eigen veld gemakkelijk van hot Roemeense Politechnica (4-0). Drie doelpunten binnen vijf mi nuten braken het Roemeense ver zet. Politechnica was geen mo ment de ploeg, die in de eerste ronde zo verrassend het Schotse Celtic uitschakelde. In het Dumondstadion kwam Wa terschei, de Belgische club van trainer Cor Brom, tegen Fortuna Diisseldorf niet verder dan 0-0. Een goede uitgangspositie voor Diisseldorf voor de return over twee weken. Ondanks een ivoort durend veldoverwicht slaagde Waterschei er niet m doelman Daniel te passeren. Roland Jans- sens kreeg nog de beste kans. maar alleen voor Daniel wachtte hij te lang met schieten. Bij de Westduitsers was international Klaus Allofs de beste man. Het Oostduitse Carl Zeiss Jena kwam goed voor de dag door m eigen huis de "sterren" van Va lencia met 3-1 te verslaan. De Spanjaarden, bekerhouders, stonden bij de ruist zelfs met 0-3 achter na treffers van Sengewald, Schnuphase en Trocha. Morena gaf Valencia in de tweede helft UEFA-Cup FC Barcelona en Standaard Luik hebben gisteravond in de tweede ronde van het UEFAcuptoemooi de opvallendste resultaten ge boekt. Beide clubs boekten een kleine overwinning bij een West- duitse tegenstander. Het is in tij den niet voorgekomen dat een Westduitse club voor een Euro pees bekertoernooi op eigen veld werd verslagen. De oude vereni ging van trainer Rinus Michels versloeg zijn nieuwe werkgever FC Koln met 1-0 en het Stan daard Luik van Ernst Happel en Simon Tahamata bedwong FC Kaiserslautern met 2-1. Ook "redder" Michels bleek bij FC Koln geen tovenaar. Vier dagen na de overwinning van 4-0 tegen Karlsruher SC voor de Bundesli- ga (het debuut van Michels) leed FC Koln voor 31.000 fans een bit tere nederlaag tegen FC Barcelo na Daarmee is de Westduitse club vrijwel uitgeschakeld. De beslis sing viel enkele seconden voor de rust door een doelpunt van Qu im. Ondanks een aanmerkelijke spel ver bete ring was het toch dui delijk dat FC Koln de recente cri sis nog niet te boven is. Ernst Happel had meer reden tot optimisme dan Michels. "Onze ploeg heeft homogeen gewerkt en de zege op Kaiserslautern ver diend", sprak de Oostenrijker na afloop. "Toch zullen we ze over twee weken niet mogen onder schatten" Kaiserslautern nam de leiding via een doelpunt van Wendt, maar op slag van rust maakte Wellens gelijk. Na de pauze besliste Standaard de wed- ttrijd "i zijn voordeel Bij een uitval scoorde Plessers 1-2. Stutt gart zorgde voor de grootste uit slag (5-1 tegen Vorwaerts F) en ook Ipswich deed het goed met een 3-0 zege op Bohemians Praag. toonde spel, dat zij op de grasmat deponeerden. Wat dat betreft stelde de nummer twee van de Bundesliga hevig teleur. De ploeg heeft een aantal klasse spelers in huis, maar daarvan was gisteravond weinig te mer ken. Meevaller Het kwam vooral door de snelle openingstreffer, na twee minu ten, die de Westduitsers via Horst Hrubesch op hun conto konden schrijven. Met deze meevaller op zak hoefde het allemaal niet meer zo nodig voor de gasten, die zich massaal terugtrokken in eigen strafschopgebied en slechts Hrubesch een vooruitgeschoven post lieten innenemen. Aan die snelle treffer van Hambur ger SV ging een aantal misver standen in de Eindhovense de fensie vooraf. Rechtervleugel- verdediger Van Kraay. die. in dien er mogelijkheden waren, opschoof naar het al overbezette middenveld, was van mening dat de bal reeds de zijlijn was gepas seerd en spurtte niet langer ach ter de mee opgekomen Jurgen Groh aan. De linksback speelde Caspar Memering aan, wiens voorzet door de volledig vrij staande Hrubesch gemakkelijk langs doelman Pim Doesburg werd gekopt. Een dekkingsfout van Emie Brandts, die overigens in het verdere verloop van de strijd geen kind had aan de bon kige centrumspits. Jacht In plaats van rustig proberen een voorsprong te nemen, moest de thuisclub plotsklaps op jacht naar de gelijkmaker. Dat jagen had vooral moeten worden ver richt door Willy van de Kerkhof, die echter halverwege het eerste bedrijf een enkelblessure opliep en daardoor niet meer toekwam aan die taak. „Toch heb ik hem tot aan de rust laten doorspelen," legde Libregts na afloop uit. „Ik had namelijk de stille hoop, dat Willy alsnog verder had kunnen gaan. Want als er moet worden gejaagd, heb je vooral hem hard nodig. Maar het ging echt niet Ondanks het feit dat PSV die eerste helft uitspeelde met een Willy van de Kerkhof op halve kracht (na de pauze werd hij vervangen door Adri Koster), kreeg de ploeg in die eerste 45 minuten toch vol doende mogelijkheden om de achterstand te nivelleren. Maar met name Paul Postuma, tot twee keer toe. Jan Poortvliet, René van de Kerkhof en Willy van der Kuylen slaagden er niet in op het beslissende moment toe te slaan. Direct na de hervatting had die zelfde Van der Kuylen („Het werd tijd dat ik er eindelijk weer eens een injoeg") wel succes. De aanvoerder kreeg van de Ham- burgse defensie alle tijd om aan te leggen en passeerde met een zui ver gericht schot doelman Josef Koitka. Die aarzeling in de West duitse afweer kwam mede door het feit dat de verdediging, na het wegvallen van laatste man Hol- ger Hieronymus, die werd ver vangen door Peter Hidien, op nieuw in elkaar moest worden gestoken. Profiteren PSV kon van die omzettingen, be halve dan die ene keer, niet profi teren. En dat. terwijl de ploeg na rust toch met een driemansaan- vals opereerde. De ingevallen Koster ontbeert echler op dit moment elk maatgevoel, Postu ma had het moeilijk tegenover de Joegoslaaf Ivan Buljan en René van de Kerkhof mist, na zijn langdurige afwezigheid wegens een meniscusoperatie, wedstrij dritme. Het weinig fraaie duel, dat uitste kend werd geleid door de Hon gaarse arbiter Karoly Palotai, beleefde in de 70 ste minuut een opleving, toen Postuma alsnog leek te gaan scoren. Een misser van Buljan bracht de Eindhove- naar na een lange ren alleen voor Koitka. De aanvaller had niet voldoende kracht over om de sluitpost te verrassen en zodoen de PSV in een gunstige positie te manoeuvreren voor de tweede ontmoeting. SCHAKEN - Wereldkampioen Anatoli Karpov heeft in de vijfde ronde van het internationale schaaktoernooi van Buenos Ai res zijn eerste overwinning be haald Karpov rekende af met de jonge Argentijn Sergio Giardelli. DAMMEN - Gerard Jansen heeft gisteren tijdens het damtoernooi om het Nederlands kampioen schap voor junioren alleen de lei ding genomen door een overwin ning met zwart op Ane v.d. Wete- ringh. Jansen heeft tien punten uit zes partijen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17