Bedrijven profiteren van order Gehuwde vrouw moet aanslag zelf krijgen Problemen rond kernwapens onderschat Arnhemse „rosse buurt" houdt open dag niet vergeten; bloemen sturen Vijfduizend gulden boete geëist tegen anesthesist Conflict huisartsen-apothekers WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 BINNENLAND Advies: aanschaf Westinghouse radarstoorapparatuur beter en goedkoper DEN HAAG (GPD) - De aankoop van radarstoorapparatuur voor de Nederlandse luchtmacht (een order van 115 miljoen gulden) zal het Nederlandse bedrijfsleven flinke tegenorders opleveren. Met de Amerikaanse fabrikant Westinghouse zal de regering een compensatie-overeenkomst slui ten alvorens een handtekening onder het koopcontract te zet ten. Staatssecretaris Van Eekelen (de fensie) heeft dit geschreven aan de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer. Na forse kritiek vanuit de Kamer op zijn keuze voor het systeem ALQ 131 heeft hij zijn argumenten voor deze keuze toegelicht. Het gekozen systeem is niet alleen technisch beter voor de Neder landse straaljagers F-16, maar bovendien ruim de helft goedko per dan het concurrerende sys teem Rapport 3 van de Ameri kaanse fabrikant Loral, aldus Van Eekelen. Het compensatieprogramma voor de ALQ 131 is nog niet definitief vastgesteld, maar er zijn wel voorlopige afspraken gemaakt. Westinghouse heeft aangeboden om samen met de Nederlandse elektronische industrie een nieuw soort vliegtuigstoringsap- paratuur te ontwikkelen en pro duceren. Voor de Nederlandse behoefte zal de nationale industrie deze appa ratuur volledig kunnen produce ren, voor de Amerikaanse be hoefte en die van andere NAVO- landen is een produktie-aandeel van vijftig procent overeenge komen. Gezien de verwachte be hoefte zal dit tot een aanzienlijke waarde kunnen oplopen, aldus Van Eekelen. De staatssecretaris wijst erop, dat het om een hoogwaardige tech nologie gaat, die goed past in het industrie-vernieuwingsbeleid van de regering. Daarom wordt dit compensatie-aanbod door de regering „hoog ingeschat". De prijs van de aan te schaffen ALQ- systemen wordt er niet door ver hoogd. Westinghouse heeft ook aangebo den om Nederlandse bedrijven opdrachten te geven voor de le vering van technologisch hoog waardige apparatuur ter waarde van 12 miljoen gulden in 1981. Een tweede opdracht van gelijke omvang zal volgen in 1983. Ook deze tegenorders werken niet prijsverhogend. Als Nederland het wil, kan de Ne derlandse industrie voor 25 pro cent deelnemen in de produktie van de door ons land te bestellen apparatuur. Dat zou echter leiden tot een prijsverhoging van onge veer vijf procent. Indien door ons land gewenst, kunnen Neder landse bedrijven ook deelnemen in het onderhoud van de radar stoorapparatuur. Van Eekelen komt in zijn brief aan de kamercommissie tot de slot som dat zijn keuze de enig juiste is. Vandaag zal blijken of de de fensie-specialisten van de frac ties in de Tweede Kamer dat met hem eens zijn. Zij zullen de be windsman voor de tweede maal aan de tand voelen over de mil joenenorder voor de lucht macht. ARNHEM (GPD) - In de rosse buurt van het Arnhemse Spijker kwartier wordt half november een open dag gehouden. Op deze unieke kijkdag willen de bordeeleigenaren hel pubhek laten zien hoe de buurt er tegenwoordig na vele kostbare opknapbeurten werkelijk uitziet. Volgens de exploitanten bestaan er ten onrechte nog altijd verkeerde gedachten over de Arnhemse prostitutiewe reld De bordelen worden op die dag opengesteld voor alle belang stellenden. In de tuin van Ton van Oyen. eigenaar van acht bor delen wordt tijdens een informele receptie een dia-serie vertoond over de ontwikkeling van de prostitutie in Arnhem. Ter gelegen heid van de opening van drie gerenoveerde bordelen heeft hij het initiatief genomen tot de open dag. „We willen de mensen laten zien hoe schoon alles is en wat hier de afgelopen periode allemaal is gebeurd",zegt Ton van Oyen.Sinds enige tijd is de rosse buurt weer in het nieuws door plannen van de gemeente Arnhem het prostitutiegebied tijdens de avonduren af te sluiten voor het verkeer. Onlangs is besloten dat dit experiment dat op 1 januari 1981 begint, in tegenstelling tot vorige plannen niet voor drie maar voor zes maanden zal gelden. Deze plannen stuitten op hevig verzet bij de bewoners van de rosse buurt. Voor Ton van Oyen is de tijd van afwachten nu voorbij. Hij wil tot actie overgaan. Vossejachten met 'bakkies' nu verboden DEN HAAG - De zogenaan d« 'vossejachten' via de 27 MC-ap paratuur in auto's zyn voortaar verboden. Minister Tuynmar (Verkeer en Waterstaat) heeft de ze evenementen waarbij het d« bedoeling is een auto te localise ren via het 'bakkie' afgekeurd Volgens hem neemt de vosse- jacht het karakter aan van een wedstrijd op de weg. En de wet verbiedt wedstrijden op wegen, tenzij er een ontheffing is ver leend, respectievelijk door het ministerie (rijkswegen) en Gede puteerde Staten (andere wegen). Daarbij maakt de minister de aantekening dat onzeker is of vossenjachten voor een onthef fing in aanmerking zouden ko men. Eventuele aanvragen zullen in ieder geval worden getoetst aan de verkeersveiligheid. Tweede Kamer over vermogensbelasting: DEN HAAG (GPD) - Gehuwde vrouwen met een eigen vermogen dienen voor de vermogensbelasting zelfstan dig te worden aangeslagen. Nu wordt die aanslag nog gezonden via de echtgenoot. De Tweede Kamer heeft gis teren gezegd dat daar verandering in moet komen. Dat gebeurde door aanvaarding van een voorstel van het CDA, waarin werd gesteld dat de ge huwde vrouw allang handelings- bekwaam is en zelfstandig het beheer over haar vermogen mag voeren. Dat moet, zo wilden CDA, WD, D'66, en de kleine linkse partijen, nu ook voor de aanslagregeling van de vermo gensbelasting gaan gelden. De Tweede Kamer stemde gisteren over de door de regering voorge stelde wijzigingen van de vermo gensbelasting en de Successie wet (erf-belasting). De voorstel len betroffen een verzwaring van de belasting op erfenissen en een verlichting van de vermogens belasting. Beide voorstellen hebben met el kaar te maken, omdat de op brengsten van de hogere succes sie-belasting nodig zijn om de kosten van de verlichting van de vermogensbelasting (kosten 155 miljoen) te kunnen dekken. Het gaat hierbij onder meer om de in voering van een oudedagsvrij- stelling, een andere berekening van voorraadbelasting en het ver ruimen van de ondernemings vrijstelling. Alle wijzigingsvoorstellen van de oppositie werden gisteren ver worpen. Deze voorstellen beoog den ook een verzwaring van de vermogensbelasting en op som mige punten - vooral ten behoeve van de lage inkomens - een ver lichting van de erf-belasting. Daardoor zou de Staat vele tien tallen miljoenen guldens verdie nen. Maar daar wilde de kamer meerderheid toch niet aan. Door de aanvaarding van een motie van CDA en WD sprak de Ka mer zich uit voor een regeling waarbij voor de vaststelling van het belastbare bedrag van de er fenis, de belastingschulden van de erflater in mindering worden gebracht. PvdA, PPR en CPN waren tegen. Ook schrapte de Kamer, op voor stel van Verbrugh (GPV), enkele bepalingen voor samenwonen den. Zo is de regel dat twee niet gehuwde mensen die samenwo nen aleen kunnen erven als de samenwoning minstens vijf jaar heeft geduurd vervallen. Bij de regel moest de erfgenaam ouder zijn dan elf jaar indien het om niet-bloedverwanten ging en 35 jaar wanneer wel sprake is van bloedverwantschap. Door de wij ziging wordt deze leeftijdsgrens nu op 23 jaar gesteld. VOEDINGSCURSUS - Minister Ginjaar van volksgezondheid opent maandag in Wageningen de eerste voedingscursus voor artsen in ons land. De cursus is opgezet door het Nederlands In stituut voor Voeding, omdat „in de opleiding van onze artsen veel mankeert aan het voedingson- derwijs". (ADVERTENTIE) VOffï Utetsuffim WOLVEGA - Dit schilderij van koningin Beatrix is tot een leven in gemeentelijke kelders gedoemd. Het schilderij werd gemaakt in opdracht van het gemeentebestuur van het Friese plaatsje Weststellingwerf. Be doeling was óm het een vast plaatsje te geven in de ont vangsthal van het nieuwe ge meentehuis. Het gemeentebe stuur van Weststellingwerf achtte het schilderij echter niet waardig genoeg voor een plaats in de ontvangsthal. Vooral de gelaatsuitdrukking van onze vorstin riep verontwaardiging op. Volgens het gemeentebe stuur heeft schilder Ton Verhey de koningin een wat melige blik gegevenDe meerderheid van de raad was het met het college van B en W eens. DEN HAAG (ANP) - De vaste commissie voor de volksgezond heid van de Tweede Kamer heeft gisteren tijdens een uitgebreide commissievergadering een motie van de kamerleden Lansink (CDA) en Dees (WD) aangeno men, waarin de regering wordt verzocht om voor 15 december de Kamer in te lichten over haar bemiddeling in het conflict tus sen de landelijke huisartsen ver eniging (LHV) en de beroepsor ganisatie van de apothekers (KNMP) over de positie van de apotheekhoudende huisarts. De regering dient volgens de motie na te gaan op welke wijze een functionele scheiding van de be roepen van huisarts en apotheker kan worden verwezenlijkt zonder dat hun gezamenlijke verant woordelijkheid wordt afgeschaft. Het PvdA-kamerlid mevrouw Müller-van Ast koesterde bezwa ren tegen het uitstel van de func tionele beroepenscheiding dat in de motie besloten ligt. Zij werd daarin bijgevallen door de PPR. Mevrouw Müller acht het een be tere oplossing indien de apo theekhoudende huisarts wordt verplicht op deeltijdbasis een apothekersassistent aan te stel len. Bovendien dient er een apo theker belast te worden met het toezicht op de geneesmiddelen voorziening van deze categorie huisartsen. Een motie van die strekking werd door de commis sie verworpen. Het CDA, de WD en de SGP stemden tegen. Mevrouw Müller zei dat de LHV meer geporteerd was voor haar motie dan voor de motie-Lan- sink. Staatssecretaris Veder- Smit van volksgezondheid was van mening dat het conflict tus sen de LHV en de KNMP niet langer manifest doch latent is. Van de kant van de PvdA werd dit tegengesproken. Van de be roepsorganisaties is nog geen antwoord ontvangen op de uit nodiging van de staatssecretaris om in december overleg te plegen om het conflict de wereld uit te helpen. De organisaties willen afwachten wat wetswijzigingen die in het vat zitten zullen opleve ren, zo zei mevrouw Veder-Smit. s-HERTOGENBOSCH (GPD/ ANP) - Een boete van 5000 gul den of honderd dagen hechtenis. Zo luidde gisteren de eis van de Bossche officier van justitie mr. E. Smits van Oyen tegen de Bra bantse anesthesist P. op de C., die in 1977 tijdens een operatie een fout maakte, waardoor een pa tiënt overleed. De officier van justitie achtte zijn schuld bewe zen, maar tegelijk vroeg mr. Smits van Oijen begrip voor de omstandigheden waaronder de anesthesist zijn werk moest ver richten. In december 1977 moest een jonge patiënt in het Lambertus-zieken- huis in Helmond geopereerd worden aan zijn neustussen- schot. De anesthesist P. op de C. was verantwoordelijk voor de narcose en het lichamelijk wel zijn van de patiënt. Hij diende een bloeddrukverlagend middel toe' dat, afhankelijk van het li chaamsgewicht, in een bepaalde snelheid en hoeveelheid moet worden gegeven. De officier achtte het in zijn tot het uiterste beperkte requisitoir bewezen dat de anesthesist zich niet voldoen de heeft overtuigd van de licha melijke toestand van de patiënt. Eveneens achtte de officier bewe zen dat. toen de verwachte bloeddrukverlaging uitbleef, de anesthesist de operatiekamer is uitgegaan, de patiënt overlatend aan anesthesie-assistenten die niet gekwalificeerd waren. Die bovendien niet op de hoogte wa ren met de speciale ge bruiksaanwijzing van het bloed drukverlagend middel. Daardoor kreeg de patiënt in anderhalf uur tijd 150 microgram toegediend, terwijl dat maximaal 102 micro gram had mogen zijn. De patiënt overleed aan de gevolgen. De zaak werd gisteren bij verstek en met gesloten deuren behan deld. Volgens mr. Smits van Oyen zou de aanwezigheid van de verdachte ter zitting diens ge zondheid ernstig kunnen bena delen. De anesthesist heeft een ernstige psychische terugslag ondervonden door het gebeuren. Bovendien zou het personeelste kort in het ziekenhuis, mede de bet aan de foutieve handelingen, inmiddels zijn opgeheven. Openbare behandeling zou het vertrouwen in de medische stand schaden. Voorts voerde de offi cieroverwegingen van pieteit aan jegens de nabestaanden van het slachtoffer, van wie de naam niet is vrijgegeven. In zyn requisitor wees mr. Smits van Oyen op de tijdnood waarin verdachte tijdens de operatie kwam, omdat gelijktijdig twee andere operaties werden uitge voerd. Uiteraard is er, aldus de officier, geen sprake van opzet van de kant van verdachte, zodat gevangenisstraf niet op zijn plaats zou zijn. Uitspraak 4 no vember. KRAKERS WILLEN NIET ONTRUIMEN AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam hebben de krakers van de Groote Keijser per brief uitgenodigd voor spoedig overleg over ontrui ming van de kraakpanden. De gemeente wil zo gauw mogelijk over het complex beschikken om het te kunnen verbouwen tot een onderko men voor jongeren. Vandaag beslist de gemeenteraad naar alle waarschijnlijkheid, dat de gemeente de Groote Keijser voor 1,8 miljoen gaat aankopen. Het ministerie heeft toegezegd, dat het rijk de verbouwingskos- ten zal betalen, schrijft het colle ge aan de krakers. „Toekomstige bewoners zullen worden aange wezen volgens de in onze ge meente geldende distributiere gels", aldus de brief. De krakers hebben eerder laten we ten er weinig voor te voelen de Groote Keijzer te ontruimen om plaats te maken voor andere jon ge woningzoekenden. Hun ar gument is, dat zij de panden aan speculatie hebben onttrokken en bewoonbaar gemaakt. Met twee soorten personeel, name lijk met mensen op wie wel en op wie niet onder alle omstandighe den kan worden vertrouwd, kan de krijgsmacht haar opdracht niet vervullen. Dit schrijft de mi nister van defensie aan de bevel hebbers van zee-, land- en lucht macht. De minister is tot het schrijven van deze brief uitgedaagd door mili tairen die openlijk hebben ver klaard dat zij in voorkomend ge val zullen weigeren om atoom wapens te bewaken en te gebrui ken. De bewindsman meent dat zij die gewetensbezwaren heb ben tegen het verrichten van diensten die verband houden met atomaire taken, een beroep moe ten doen op de Wet gewetensbe zwaren militaire dienst, of voor zover zij behoren tot de categorie vrijwillig dienend personeel, de krijgsmacht moeten verlaten. Immers het oorlogsvoorkomend effect van de krijgsmacht wordt in belangrijke mate bepaald door de bereidheid van al het perso neel om onder alle omstandighe den zijn taken loyaal uit te voe ren. De minister spreekt duidelijke taal en dat is ook terecht want het gaat hier om een belangrijke zaak. Een verwijt dat hem kan worden ge maakt is dat hij onvoldoende in gaat op het spanningsveld waarin vandaag de dag veel militairen zich bevinden; een spannings veld tussen enerzijds de nood zaak van een effectieve strijd macht (ook met atoomwapens) voor de handhaving van de status quo tussen Oost en West, ander zijds de dreiging van voortgaan de ontwikkelingen op atomair gebied voor de nationale en in ternationale samenleving. Is de krijgsmacht als oorlogsvoorko mend instrument nog wel zo ef fectief? Dit spanningsveld is mede door on ze samenleving en ook door onze overheid opgeroepen. In zijn memorie van toelichting op de defensiebegroting 1978-1979 schrijft de bewindsman onder andere: In het regeerakkoord wordt opgemerkt dat wil de mensheid overleven er een eind moet komen aan de bewape ningswedloop. En in de rege ringsnota over ontwapening en veiligheid van 1975 lees ik: „Reeds in de ontwapeningsnota van 1964 werd gewezen op de pa radoxale situatie dat als gevolg van de revolutionaire wapen- technologische ontwikkelingen der na-oorlogse jaren een toene mende bewapening, bedoeld om de veiligheid te verhogen, in feite meer en meer onveiligheid gaat brengen". In april 1978 zegt de Generale Sy node van de Gereformeerde Ker ken onder andere dat massa-ver nietigingswapens in strijd zijn met Gods heil voor deze wereld en dat zij van alle christenen ver wacht dat zij stappen onderne men die verder van de heilloze van de atoombewapening afvoe ren. Ook kan in dit verband wor den gewezen op het groeiend aantal deskundigen dat van me ning is dat als gevolg van tech nologische ontwikkelingen op het gebied van de atoombewape ning (onder andere de toene mende trefzekerheid) de kans op een atomair conflict in Europa steeds groter wordt. Deze en andere uitlatingen wekken bij nogal wat militairen de indruk dat daar waar het gaat om de zorg van de veiligheid wij op de ver keerde weg zijn. Sommigen ra ken zelfs in gewetensnood. De minister had in zijn brief dat spanningsveld meer aandacht moeten geven. Immers voor het ontstaan ervan is hij medeve rantwoordelijk. Ik vraag mij af waarom hij in zijn brief geen dui delijke bereidheid heeft getoond om de militairen die het met deze problematiek moeilijk hebben, te helpen onder andere door hen, wanneer zij daarom vragen, te plaatsen op functies die voor hen aanvaardbaar zijn bijvoorbeeld in de onderwijs- of logistieke sec tor. De ruimte voor een dergelijk beleid is in de krijgsmacht zeker aanwezig. Er zijn ten slotte meer militairen die (weliswaar om an dere redenen) beperkt inzetbaar zijn. Ook in die zin dat zij in crisis tijd niet bij gevechtshandelingen kunnen worden betrokken. Na tuurlijk heeft een beperkte inzet baarheid consequenties voor on der andere de bevordering en die moeten worden aanvaard. Ook mag van militairen die de atoom bewapening afwijzen worden verwacht dat zij zich bij hun op treden naar buiten, aan de regels houden die daarvoor zijn gesteld. Doen zij dat niet dan moet tegen hen worden opgetreden. De mi nister heeft daarvoor de midde len. Uit de brief blijkt duidelijk dat de defensielciding de moeilijkhe den in de krijgsmacht met be trekking tot het bezit en gebruik van atoomwapens heeft onder schat. En dat is onbegrijpelijk als wij letten op de maatschappelijke discussie in Nederland over de aanvaardbaarheid van massa vernietigingswapens. De minis ter zou er mijns inziens goed aan doen om binnen de krijgsmacht een onderzoek in te stellen naar de aard en omvang van de problemen en om op basis van de uitslag van dat onderzoek naar verantwoorde oplossingen te zoeken. Het advies om met ontslag te gaan vind ik uit een oogpunt van zorg voor het personeel onverant woord. Bovendien werkt het niet Niemand gaat gemakkelijk met ontslag. Het resultaat van de brief zal dan ook zijn dat de bereidheid in de krijgsmacht om over het atoomvraagstuk te spreken af neemt. Een gesprek immers kan schadelijk zijn voor de bevorde ring of zelfs tot ontslag leiden. Naar buiten toe lijkt de eenheid in de gelederen dan hersteld. Maar dat is slechts schijn. De zorg f\er de ntwikkelingen op het gebied van de bewapening blijft en het gevaar dat nu dreigt is, dat die zorg pas in crisissituaties naar buiten treedt. Als volk zijn wij daar niet mee gebaat. Met de brief heeft de minister de oplossing van het probleem van de atoom bewapening waarmee een deel van het personeel zit, voor zich uit geschoven. Ik vind dat een zorgelijke zaak. Suzanne Dekker stapt uit Europees parlement DEN HAAG (ANP) - Suzanne Dekker (D'66) zal zich terugtrek ken als lid van het Europees Par lement. Gisteravond maakte zij in een verklaring bekend niet langer te willen en kunnen wer ken in de Europese fractie D'66, waarvan de samenwerking „al geruime tijd te wensen over laat". In haar verklaring zegt mevrouw Dekker met spijt uit het parle ment te vertrekken, zeker omdat ze hiervoor een mandaat van kie zers en partij heeft gekregen. Zij acht het echter niet langer ver antwoord op de gegeven manier door te werken. „Omdat ik denk in het nationale parlement ook een zekere bijdrage te kunnen le veren, meen ik alles afwegende er het beste aan te doen mij kandi daat te stellen voor de Twee-Ka merverkiezingen", aldus de ver klaring. Het hoofdbestuur van D'66 maakte bekend het besluit van Suzanne Dekker te kennen. In het alge meen wordt betreurd als een poli ticus de termijn waarvoor hij of zij is gekozen niet uitzit. Toch vindt het hoofdbestuur van de partij de beslissing positief, om dat Suzanne Dekker op haar ma nier streeft naar een oplossing van het probleem binnen de Eu ropese fractie. Zonder zich over de schuldvraag uit te spreken, is het bestuur van mening dat de beslissing gerespecteerd dient te worden, omdat Suzanne Dekker „de moed heeft de mogelijkheid tot haar eventueel geweigerd functioneren aan het oordeel van de leden van D'66 te onderwer pen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7