Wernink weer een echt Leids bedrijf Agnes wint toernooi A-junioren; Klaverweide beste lagere school Het wordt harder en gestroomlijnder SCHOOL VOETBAL TOERNOOI PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 In opbouw "Het wordt nooit meer zoals het was" vertelde directeur A. de Groot enkele weken geleden reeds tegen het in de kantine ver zamelde personeel van Wernink. "Het wordt harder, gestroom- lijnder", zegt De Groot nu. Het is een bedrijf in opbouw, met de "gestaalde kaders" wordt verder gewerkt. De Groot: "Ik zal tegen geen enkele werknemer die hier al jaren werkt en tegen de €0 loopt zeggen; je mag hier geen koffie drinken in d^ kantine. Maar zo'n man moet natuurlijk niet in de weg gaan lopen. We zijn geen so ciale instelling maar anderzijds ook niet keihard. Wernink was voor veel mensen een ontmoe tingsplaats waar ze ook wel werk ten. Dat komt nu iets anders te liggen". "De periode tot januari zal duide lijk moeten maken of Wernink een levensvatbare vrucht is", al dus De Groot. "We hebben er niets aan als het nieuwe Wernink over een half jaar opnieuw stuk loopt. Voor het personeel en de leveranciers is het faillissement een verschrikkelijke ervaring". Ongeveer tien werknemers hebben overigens al een andere baan. Sommigen hadden nog een aan bod liggen om elders te kunnen werken. Van de vele Turken en Marokkanen die in de produktie werkten, moest een deel snel er gens anders aan de slag om de Aanleg Stabilo-W-Veld WERNINK LEIDEN O "71 verblijfsvergunning niet te ver liezen. Wat te doen? De Groot ging half september met zijn onder-directeur P. Holleman en het hoofd van Wernink Re- kreatie H. Geerlings om de tafel zitten om de mogelijkheden van Wernink te bekijken.: "Wat te doen als het mis gaat"? Op dat moment hing de donderbui reeds boven het Amsterdamse moederbedrijf Vandervliet-Wer- nink en dus ook boven dochter onderneming Wernink. De slech te bouwmarkt nekte Vandervliet Wernink: het bedrijf werkte voor 85 procent in de bouwsector. Het ministerie van volkshuisvesting en huisbankier AMRO weiger den een boedelkrediet van 15 miljoen gulden om Vandervliet- Wernink (590 arbeidskrachten) te redden. Het bedrijf werd met al haar dochterondernemingen failliet verklaard. Ook Wernink ging fus failliet, on danks een kleine winst tot op de dag van het debacle en een goed gevulde orderportefeuille. Wer nink stopte de produktie. De aangestelde curatoren - de jurist Groenendijk en de econoom Verhey - ontsloegen het perso neel en "deden de deur op slot" "Eigenlijk mag ik hier helemaal niet zitten", zei de Groot vorige week tegen ons op zijn "oude" di recteurskamer. "Ik ben net zo goed ontslagen als iedereen. De curatoren hebben het voor het vertellen. Ik geen lor. Het perso neel is nog beleefd tegen me. Dat is aardig maar het hoeft nergens voor. Ik ben niet meer en niet minder dan oud-directeur" Toch was De Groot niet de enige die nog steeds op het bedrijf rond doolde. De "voormalige" pro- duktieleider zat aan de telefoon: "Je weet maar nooit of er orders binnenkomen. Veel personeels leden liepen rond met maar één vraag op de lippen: "Is er nog Banken De oude top, het driemanschap De Groot, Holleman en Geerlings, was namelijk koortsachtige on derhandelingen begonnen over de overname van het bedrijf. On derhandelingen vooral met de banken (AMRO en NMB) maar ook met de gemeente, de curato ren, de leveranciers, de potentiële afnemers en de vakbonden. "Het was vechten", vertelt De Groot. De onderhandelingen met de AM RO waren zeer moeizaam. De AMRO weigerde Wernink boe delkrediet te verlenen om de voortgang van het oude Wernink voorlopig veilig te stellen. Als het boedelkrediet verleend was, zou Wernink kunnen doordraaien terwijl in de tussentijd naar duur zamer oplossingen gezocht zou kunnen worden. De AMRO wei gerde. Uiteindelijk wist het driemanschap de Nederlandse Middenstands Bank van de krediet waardigheid van een nieuw Wer nink te overtuigen. opengemaakt. Als wij bijvoor beeld een afspraak wilden maken met de directeur van de bank dan had je kans dat hij zou zeggen: "Kom volgende week eens langs". Via de wethouder heb je zo'n afspraak dezelfde dag nog. De gemeente kent de ingangen beter dan wij". Bovendien heeft de gemeente zich soepel opgesteld bij de aanpas sing van de huursom van de grond en de gebouwen voor het nieuwe Wernink. De gemeente is daar de eigenaresse van. "De ge meente geeft het niet weg, hoor. In het begin betalen we wat min der huur. Later, als het goed gaat, wat meer", zegt De Groot. "We hebben jullie het vel niet over de neus gehaald". Zo drukt wethou- Gemeente Schuldeisers De reacties van de schuldeisers (onder andere, de leveranciers) op het faillissement zyn de Groot heel erg meegevallen. "Toen de produktie al was gestopt, wilde één nog leveren. Zo'n vertrouwen was er dat Wernink er weer bo venop zou komen". Deze schuldeisers hoeven er niet op te rekenen iets van hun geld terug te zien. De failliete boedel is overgedragen aan de AMRO. Wat er overblijft gaat allereerst op aan faillissementskosten. De be drijfsvereniging heeft intussen het loon gewoon doorbetaald aan de werknemers. Die komt ook nog eens kijken of er wat te ver halen valt. Ook de fiscus komt langs voordat de "normale" schuldeisers aan de beurt komen. De pot is dan al lang leeg. Eén bedrijf zit voor een half miljoen gulden in het schip. (De Groot: "Dat bedrijf heeft het gelukkig sportief opgevat. Maar het lever de dan ook al veertig jaar aan ons"). Maar ook een bedrijf zoals Sjardin dat ons vorige week nog opbelde "hoe de vlag er bij Wer nink bij hing" hoeft er niet op te rekenen nog iets van de 5000 gul den aan geleverde goederen te rug te zien. Ook de gemeente Oegstgeest lijdt enkele duizenden guldens scha de. Het oude Wernink Rekreatie heeft onlangs voor de gemeente Oegstgeest een sportveld aange legd met de afspraak dat Wernink enkele oneffenheden nog zou wegwerken Deze gemeente kan een schadeclaim indienen bij de curatoren van het failliete Wer nink (en daar dus niets van terug zien) en kan een nieuwe order plaatsen voor de nazorg bij het nieuwe Wernink of bij een ander bedrijf. De kosten hiervan (en kele duizenden guldens) zijn dan voor rekening van deze gemeen te. Vakbonden De vakbonden hebben de overna me van Wernink door het drie manschap van harte gesteund: beter een zeker behoud van de werkgelegenheid dan helemaal niets. Waar De Groot dacht me dewerking te krijgen van FNV- districtsbestuurder Karei Ver happen bij het opzetten van de zaak. ("want die heeft meer met het bijltje gehakt") was hij echter aan een verkeerd adres. Verhap pen: "Het mag een aardige man zijn maar zijn zaken moet hij zelf opknappen. Ik zit in een andere positie aan de tafel, vanuit het belang van de werkgelegenheid". Afnemers Het nieuwe Wernink heeft alle hoop gevestigd op de trouw var de oude afnemers. De gemeentes waren de voornaam ste afnemer van stoepranden en andere wegbebakening van Wer nink Beton. Tennisbanen heeft Wernink onder meer in Leiden aangelegd in Roomburg en in Zuid West. In Oegstgeest is - zoals gemeld - onlangs een verhard sportveld aangelegd. Daarnaast is er onder particulieren veel vraag naar een tennisbaan in de tuin. Wernink Beton gold als een van de grootste leveranciers in Neder land van betonnen vloerplaten: een produkt dat overigens geen vervangingsmarkt biedt omdat de vloerplaten vrijwel nooit stuk gaan. Behalve in Nederland wer den de betonnen vloerplaten ook in België afgezet. Het is nu nog de vraag of Wernink Beton nog ooit vloerplaten zal maken. Het oude Wernink Beton had or ders tot februari/maart. De Groot is op zich redelijk optimistisch over de toekomst van de produk tie door het nieuwe Wernink. "In de markt voor betonnen vloerpla ten is het een kwestie van het hebben van veel relaties. Die hadden we. Slechte bouwmarkt? Ach, het oude Wernink heeft de jaren '50 toch ook overleefd". Weer Leids Wernink wordt weer een Leids be drijf. In Leiden begon het alle maal voor Wernink 166 jaar gele den. "Datje in Leiden zit vergeet je bijna als je moederbedrijf in Amsterdam zit. Je bank zit in Amsterdam. Je hebt bijna geen contact met de gemeente of de plaatselijke pers", aldus De Groot. Het voortdurend moeten commu niceren met het moederbedrijf is maar een van de nadelen die voor De Groot kleefden aan het opge nomen zijn in het grote Van dervliet Wernink. "Een groot moederbedrijf kan natuurlijk voordelig zijn voor een dochter onderneming die met verlies draait. Maar andersom kan ook. Neem ons maar". De Groot houdt het liever klein schalig. Tien jaar geleden werd Wernink bij Vandervliet Wernink ondergebracht. "Dat gaat ge paard met allerlei verwachtingen over meer efficiency en dergelij ke. Als je nou eens regelmatig bekijkt wat er van die hoogge spannen verwachtingen over blijft...." RENE VAN DER VELDEN De gemeente Oegstgeest lijdt enkele duizenden guldens schade omdat het failliete Wernink Rekreatie de nazorg van het pas aangelegde sportveld bij De Voscuijl niet meer voor zijn rekening kan nemen. Over de medewerking van de ge meente bij de onderhandelingen niets dan lof. De Groot: "De ge meente heeft deuren voor ons De directie van het nieuwe Wernink oftewel de top van het oude Wernink: P. Holleman, Ade Groot,H. Geerlings v.l,n.r LEIDEN - Het Leidse bedrijf Wernink aan de Morsweg 340 is vandaag in afgeslankte vorm weer begonnen. De oude top van het bedrijf heeft Wernink overgenomen. Het nieuwe Wernink begint langzaamaan onder de handels naam Wernink Beton BV en Werkink Tennisvloeren en Sport velden bv: aanvankelijk met 20 mensen, als het goed gaat met 35 mensen en als het uit de kunst gaat met 60 mensen. Drie weken geleden, voor het faillissement, werkten nog 90 mensen voor Wernink. Wernink Beton begint weer met de aanmaak van stoepranden. Er liggen al orders van de overheid. De gemeente Leiden heeft bij monde van wet houder Fase reeds toegezegd orders te plaatsen "als de prijs redelijk is" Of Wernink Beton weer betonnen vloerplaten gaat maken is nog vol strekt onzeker. De vloerplaten zijn bepaald niet de sterkste kant van het bedrijf. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de produktie van vloerplaten van twee bij drie meter nog ter hand wordt genomen. Als alles volgens schema verloopt dan zou Wernink Beton overeen aantal maanden mis schien weer de vloerplaten van twee bij drie gaan produceren. Bij Wer nink Beton is volgens de planning van de nieuwe directie ten hoogste plaats voor 45 mensen. De aanleg en inrichting van tennisbanen en sportvelden kan spoedig beginnen als er voldoende orders binnen zijn. Wernink Tennisvloeren en Sportvelden bv biedt dan plaats aan 15 mensen. De orders van het failliete Wernink Rekreatie kunnen niet worden overgenomen. De nieuwe Wernink Tennisvloeren en Sportvelden moet van voren af aan beginnen met het verwerven van orders. De brekerij van Retkoot-gravel in het Limburgse Reuver waar 3 mensen werkten blijft in produktie als de orders binnen zijn. Directeur Ade Groot op het Wernink-terrein met de grote voorraad betonnen vloerplaten. Het is nog onzeker of het nieuwe Wernink nog ooit vloerplaten zal maken LEIDEN - Het schoolvoet- baltoernooi in Leiden kent na de speeldag van gisteren twee kampioe nen. Bij de A-junioren had het elftal van de Ag nes scholengemeenschap de beste zenuwen. Na een doelpuntloos gelijkspel tegen het altijd sterke Rembrandt moesten strafschoppen de beslis sing brengen. Er waren in totaal 20(!) strafschoppen nodig om de winnaar te bepalen. Beide teams hadden weinig moeite om de finale te bereiken. De res pectievelijke tegenstanders wer den vaak met grote cijfers versla gen. Rembrandt presteerde het zelfs om in hun poule de drie wedstrijden met 16 doelpunten voor en 0 tegen af te werken. In de finale was de ploeg van gymle raar Eric Perk niet in staat te sco ren. Agnes had de betere kansen, maar misten na de vermoeiende wedstrijdenreeks de kracht om die af te maken. Derde werd het Het team van Klaverweide RIO uit Leiderdorp dat tegen stander Don Bosco met 2-1 ver sloeg. De Klaverweide won bij de lagere scholen de titel. In de finale ont moette zij de Willem de Zwijger- school. Ook hier moesten penal ty's de wedstrijd beslissen. Deze wedstrijd, die slecht werd geleid, was erg leuk om naar te kijken. Beide teams speelden met grote inzet en dat leidde tot legio kan sen. De keepers hielden hun doel echter schoon. Na de volle speel tijd. werden de elf van Klaver weide kampioen door het beter nemen van strafschoppen. Op de derde plaats kwam het elftal van de Jan Ligthartschool. dat met 1-0 won van de Telderschool me- ty 1-0. Het seniorentoernooi, dat gisteren ook op het programma stond, werd afgelast. Het hoofdveld van Docos werd afgekeurd en daar door liepen de wedstrijden van de A-junioren uit. Er was toen géén tijd meer voor de senioren. Ruud de Groot, secretaris van de schoolvoetbalcommissie, vindt het maar een rare zaak. "Als de wedstrijden om half negen be ginnen, dan moet het veld om half acht worden gekeurd. Om kwart voor negen was er pas ie mand en dan wordt het hoofd veld, dat er uitstekend bij ligt. nog afgekeurd ook", aldus een boze De Groot. De senioren en de B- en C-junioren (maandag werd hun programma afgelast) spelen nu in ae paas vakantie. UITSLAG A-junioren: 1 Agnes S.G.; 2 Rem brandt S.G 3 RIO; 4 Don Bosco. Basisscholen: 1 Klaverweide: 2 Willem de Zwijger* Jan Lig- thart; 4 Telders. Wandelen De Leidse afdeling van het In stituut voor Naluurbescher- mingseducatie (IVN) organi seert zaterdag een wandeling door de natuur van de Pan van Persijn. Begonnen wordt aan de ingang Wassenaarse- weg bij het marinekamp. Het geheel staat onder leiding van natuurgidsen. Men hoeft zich niet van te voren op te geven, maar wel om elf uur aanwe zig zijn. Schrijven Onder leiding van de Leidse werkgroep van Amnesty In ternational kunnen er mor genavond brieven worden ge- Muntenbeurs in Holiday Inn LEIDEN - De stichting Numisma- tica organiseert zaterdag 1 no vember van tien tot vijf uur in Holiday Inn een grote munten- en penningenbeurs. De hande laars hebben voor de beginners veel Juliana- en Wilhelminamun- ten aangeschaft. Ook de gevor derde munten verzamelaar zal volgens de stichting aan zijn trekken komen. Op de beurs is verder een inlichtin genstand aanwezig, waar ieder een zijn munten gratis kan laten taxeren. Behalve een beurs is er in Holiday Inn een tentoonstel ling ingericht met afbeeldingen van oude muntmachines en mun ten, die er mee geslagen zijn schreven naar landen waar gewetensgevangenen zijn of waar de doodstraf wordt toe gepast. Schrijfmateriaal, voorbeeldbrieven én koffie staan vanaf 8 uur in het ge bouw van de Leidse Studen ten Ekklesia gereed. Volgens Amnesty is het van belang dat er veel brieven worden ge schreven. Femke 'Stap eens over de drempel', roept vrouivensoos Femke de Leidse vrouwen toe. Het is de drempel van het Leidse Volkshuis waar een groep vrouwen elke woensdag avond van 8 tot 11 "kunnen praten over grote en kleine dingen of zomaar een kopje koffie of een drankje drin ken". Het is erg gezelligmeldt Femke, maar er komen nog niet zoveel vrouwen. Vijf no vember kan er niet alleen worden gepraat en gedron ken maar bovendien gekeken worden naar de film 'Kiezen, hoezo?'. Voor de i de grootste drempelvr zijn altijd t Poëzie' Vier mensen van de dichters groep Dimensie (Loes Nobel, Frans van Hattum, Marcel Messing en Lucette Oosten broek) dragen vanavond in Augustinus aan het Rapen burg eigen werk voor. De avond die voor iedereen vrij toegankelijk is, begint om acht uur. Zaalvoetbal Het gemeentelijke zaalvoetbal team van Leiden gaat steeds beter voetballen. Eindigden de plaatselijke ambtenaren in 1978 op het jaarlijkse inter gemeentelijk zaalvoetbal- toernooi nog als 28ste en wer den ze een jaar later 14de. nu mogen de Leidenaars zich de beste van Nederland noemen. Afgelopen zaterdag werd in de Arnhemse Rijnhal \n de fi nale de collega's van Leeu warden bedwongen. Een kra nige prestatie. Talencursus De belangstelling voor Turks, Indonesisch en Portugees blijkt zo groot dat K&O enkele cursussen aan zijn aanbod heeft toegevoegd. Wat de eer ste twee talen betreft, zijn dat parallelcursussen naast de bestaande, terwijl Portugees nieuw isAlle drie zijn cursus sen voor beginners. Voor meer informatie en opgave: K&O. Oude Vest 45 in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4