Gemeente: gat van 24 miljoen Universiteit zoekt steun Wachten op extra bijdrage van rijk GESPREK MET „POLITIEK LEIDEN" GEVRAAGD GOEKOOP OPENT MORGEN SOOS VAN HOMOSEKSUELEN Leidse stadsrubriek In de put Praatjes Even wisselen Mors weg en rotonde in 1981 aangepakt WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 Afscheid van stichtings voorzitter A. Kraal LEIDEN - Van een goed voorzitter met een snuifje humor en veel tact werd gistermiddag afscheid genomen. De vele sprekers doelden met (Jeze typering óp voorzitter prof. dr. A. Kraal van de Stichting Leidse Binnenstad. Na driejaar stelt de ze "vader" van Leiden Promotion zijn zetel beschikbaar. Een op volger is nog niet gevonden. In zijn afscheidswoord omschreef Kraal de houding van de Leidse ondernemers als "vitaal pessi misme". Een kreet die niet uit de lucht is gegrepen. Van onderne merszijde is de lust er om het on heil te keren, aldus Kraal. Volgens de scheidende voorzitter kunnen maar weinig binnen stadsondernemers het hoofd bo ven water houden. Kraal vertelde dat ze met z'n allen moeten pro beren door dit dieptepunt heen te komen. "De Stichting kan ze daarbij helpen door nog meer naar buiten te treden, zodat ook politieke partijen begrip voor de Wethouder Waal rechtsdrukt de scheidende voorzitter v de hand. n de Stichting Leidse Binnenstad, prof .dr.A. Kraal. LEIDEN - De gemeente Leiden kampt voor het komende jaar voorlopig met een tekort op de begroting van zo'n 24 miljoen gulden. Ruim 2,6 miljoen meer dan vorig jaar. Dit grote gat zal vooral moeten worden gedicht door een aanvullende uitkering van het rijk. Meer be zuinigen is voor de gemeente Leiden absoluut onmoge lijk. Daarover liet wethouder Bordewijk gistermiddag tijdens de presentatie van de begroting geen twijfel be staan. "Al jaren balanceren we op het randje", aldus de wethouder financiën. situatie kunnen opbrengen. En de gemeente door - als het maar even kan - op de plannen in te spelen". Hoewel het bedrijfsleven in een sneller tempo verandert dan de gemeente kan volgen door aller lei bepalingen en regelingen, hoopte Kraal toch, dat "het stad huis" mee blijft denken over de ideeën van de Leidse binnen- stads-ondernemers. "Alleen dan kan Leiden bruisen". Op zijn af scheid kon Kraal deze leuze nog niet uit volle borst roepen. Voor het uitbreiden van bestaande gemeentelijke taken en het aan pakken van nieuwe taken is evenals in voorgaande jaren een bedrag van twee miljoen gulden beschikbaar. "We zijn van de ou de gegevens uitgegaan", aldus Bordewijk. Ruim zeven ton wordt besteed aan de uitbreiding van bestaande gemeentelijke taken: perso neelsuitbreidingen en een aantal kleinere zaken zoals schoolsport- Eventueel kan de gemeente in acu te noodsituaties gedeeltelijk te rugvallen op een gemeentelijke reservepot waarin nog 13,7 mil joen zit. "Maar teveel geld kun nen we daar natuurlijk ook niet uithalen", verduidelijkte de wet houder. "Want dan houden we to taal geen speelruimte meer over voor de komende jaren. Dan staan we helemaal snel voor het blok". De onroerend-goedbelas- ting gaat normaal volgens lande lijke normen omhoog met zes procent. LEIDEN - De Leidse universiteit heeft steun gezocht bij de ge meente Leiden om de drastische bezuinigingen van onderwijsmi nister Pais het hoofd te kunnen bieden. „De ontwikkelingskan sen van de Leidse universiteit in relatie tot het gemeentelijk beleid moeten aan de orde worden ge steld". Binnenkort zal het college van be stuur van de universiteit een ge sprek hebben met het college van B en W van de Sleutelstad. Tij dens die bijeenkomst wil de uni versiteit een viertal onderwerpen aan de orde stellen: -Functies van de universiteit (in het algemeen en in Leiden in het bijzonder); - betekenis van de universiteit voor de stad en de regio Leiden (werk gelegenheid, beslag op ruimte, aandeel in het gemeentelijk in komen, enz); t de ruimte die de universiteit ge boden kan worden om te wer ken. - en ten slotte: waarom is juist nu dig? slagvaardig beleid LEIDEN - Burgemeester Goekoop opent morgen officieel de soosruimte (Caeciliastraat 18) van de Leidse Werkgroep Homosexuali- teit (LWH). Ter gelegenheid daarvan worden deze week tai van activitei ten georganiseerd, waarbij "de heteronorm zoek zal raken", aldus de Werkgroep. Vanavond is er vanaf 8 uur een voor iedereen toegankelijke introductie- avond met informatiestands en gespreksgroepen. Morgen is er rond de opening een receptie van vijf tot zeven. Daarna wordt de film "Word is out" vertoond. Vrijdag is er een avond uitsluitend voor vrouwen (aan vang 8 uur) met live-muziek en disco. De week wordt zaterdag besloten met een 'potten en flikkerfeest'. De travestieten juffrouw Sonika en tante Gré zingen liedjes en er is een 'open bak' en disco. Begonnen wordt om acht uur en vijf uur later gaan de deuren weer dicht. Vanaf dertig oktober is de LWH elke donderdag-, vrijdag- en zaterdag avond geopend. Ook de Lesbiese Vrouwen Leiden en het Mannenkafé hebben onderdak gevonden in de Caeciliastraat. Het Mannenkafé is nu elke maandag geopend vanaf half negen. De avond voor lesbische vrou wen is elke vrijdag In een brief aan het gemeentebe stuur zegt de universiteit onder meer dat een dergelijk slagvaar dig beleid nodig is om doeltref fend te kunnen inspelen op de te verwachte veranderingen. Het wetenschappelijk onderwijs staat op vrijwel alle gebieden be langrijke veranderingen te wach ten. Bovendien staan de universiteiten aan de vooravond van ingrijpen de bezuinigingen. De Leidse uni versiteit zal, aldus het college van bestuur in de brief aan de ge meente, „een grote bijdrage aan deze bezuinigingen moeten leve- Het nieuw te volgen beleid moet volgens de Leidse universiteit niet alleen gericht zijn op hand having van het bestaande onder zoek en het onderwijs, maar ook op stimulering van vernieuwing, waardoor medewerkers en stu denten de vooruitgang van de wetenschap kunnen blijven vol- gen. .Verder", zo schrijft de universiteit aan het gemeentebestuur, „is ge geven de forse bezuinigingen. een beleid nodig dat is gericht op een zo gering mogelijke vermin dering van het aantal arbeids plaatsen. Afhankelijk universiteit te midden van het Nederlandse wetenschappelijk onderwijs afhankelijk is van het welslagen van dit beleid. Bij het voeren van een dergelijk beleid spelen naast strikt univer sitaire aspecten natuurlijk ook stedelijke aspecten een rol", zo staat in de brief aan B en W van Leiden". Tijdens de opening van het acade misch jaar uitte de universiteit al „enige bezorgdheid over de te ge ringe aandacht, die het bestuur van de gemeente Leiden ten toon spreidt bij het ontwikkelen van het gemeentelijk ruimtelijk be leid, voor de ontwikkelingskan sen, die aan de universiteit in het algemeen moet worden gebo den". Het college van bestuur van de uni versiteit schrijft daarom in de brief dat een open gesprek hier over met het gemeentebestuur, „zo u wilt politiek Leiden, op kor te termijn wenselijk en nuttig kan zijn". Voor dat gesprek zijn buiten het college van B en W ook de frac tievoorzitters van de partijen in de gemeenteraad uitgeno digd. Bij de gemeente Leiden weet men eigenlijk niet erg goed wat men met de brief aan moet. Voorlich ter Meijer hierover „Het is ons niet helemaal duidelijk wat de universiteit met de brief wil. Laat de Leidse universiteit dat eerst maar eens uitleggen. Dan kunnen we weer verder praten". Terugslag door René van der Velden Jaap Visser "Knap" zei gistermiddag rond half drie de 300 milimeter waterlei- dingsbuis van het Noordeinde. Een driftig spuitend fontein was het niet bedoelde gevolg en bouwvakkers werden getrakteerd op een gratis douche die de Noordeinde-bewoners voorlopig niet meer konden nemen. En het ging juist zo lekker met de herstelwerkzaamheden aan de riolering van het Noordeinde. Tot grote vreugde van de bewoners en vooral de winkeliers uit de straat. Dat de zaak plotseling stil kwam te liggen, daar was niet op gerekend. Tijdens het slopen van een oude rioolput werd gistermiddag de waterleiding aan flarden getrokken. Niemand had verwacht dat die oude rioolput om de 300 milimeter transportleiding was ge metseld. De heer Van Atten van de Leidse Duinwatermaatschappij heft de beschuldigende vinger naar de mensen die bezig waren met het slopen van de rioolput. "Ze zijn te wild bezig geweest. Ze hadden het allemaal wat voorzichtiger moeten aanpakken". Een "Noord- cinder": "Het is leuk dat ze snel werken maar op zo'n manier heb jeer weinig aan. Nu kunnen die jongens een middag duimen gaan zitten draaien". Een ander: "Ja, maar wie metselt er nu in vredes naam een rioolput om een waterleidingsbuis heen?" Vanochtend is de riooldraad in elk geval weer opgepakt en de dikke smeerpijp groeit al weer gestaag. Nu maar hopen dar er niet meer waterbronnen worden aangeboord. "Zeg, heb je 't al gehoord. Mos- tert, je weet wel dat trans portbedrijf, is ook op een haar na failliet" Nee, dat wisten we niet. En het klopt voorlopig ook niet. Voor de firma Mostert is het wel een probleem dat er al zoveel andere Leidse bedrijven over de kop zijn gegaan. Voor fail liete bedrijven kan Mostert niks meer expediëren. Maar Mostert over de kop, nee. Directeur Mostert jr. van het 60 jaar oude Leidse familiebe drijf: "Waar komen toch al die praatjes vandaan? Onze goe de naam gaat eraan. Inder daad draaien we niet zo ont zettend goed maar dat is heel wat anders dan dat we elk moment surséance van beta ling zouden moeten aanvra gen. Het is niet gemakkelijk maar we houden het hoofd boven water". De firma Mostert heeft flinke klappen gekregen door het vertrek of verhuizing van gro te Leidse bedrijven. Mostert. "Moetje eens zien wat er van onze klanten allemaal uit Leiden weggetrokken is. Neem nou alleen maar Clos en Leembruggen. En dan zit ten we ook nog met een moordende concurrentie De praatjes over Mostert zijn de wereld ingeholpen omdat de firma een deel van haar ge bouw aan de Admiraal Banc- kertweg van de hand wil doen. Mostert zit in een te ruime jas. Vier jaar geleden zat Mostert nog in een te krappe jas aan de Middelste gracht. Toen werkten er nog 32 mensen bij Mostert. De firma had 23 wagens. Voor bijna zes ton werd van de ge meente een flinke lap grond in het industrieterrein De Waard gekocht. Voor ruim het gebouw van Mostert aan de Admiraal Banckertweg. Na vier jaar zijn er van de 23 wa gens nog maar 10 over. In plaats van 32 mensen werken er bij Mostert nog slechts 12. "Nou met 10 wagens en 12 mensen zit je hier te ruim", zegt Mostert jr., "dus verko pen we een deel van het ge bouw. Maar dat is wat anders dan in geldnood zitten. Hoe krijg je die praatjes de wereld weer uit". De Algemene Bank Nederland houdt van spelletjes. "Van de bank naar de muur" is het nieuwste van het nieuwste spelletje. Een goede kennis gaf ons een ABN-cheque ter waarde van 120 gulden. De kennis had geen contant geld om een ou de rekening te vereffenen; vandaar de ABN-cheque, ui teraard met zijn handteke ning erop. Even verzilveren, dachten wij. Het ABN-kantoor in Zuid-West (Vijf Meiplein): "Mag ik uw paspoort. Anders kunnen we niet uitbetalen". Stom. pas poort vergeten. Gewoon ge dacht dat dat niet nodig was voor een cheque waarop niets anders vermeld staat dan het bedrag, de handtekening en de naam van degene aan wie uitbetaald moest worden. Even terug, even paspoort ha len. Het ABN-kantoor in de Me- renwijk (Kopermolen): "De datum staat niet op de che que. We kunnen zo niet uitbe talen". Geen punt, dachten wij. Even naar buiten, even de datum er zelf opschrijven. De mevrouw achter het loket is slim: "Dat mag niet" merkt ze scherp op. "De datum moet erop geschreven worden door de persoon die de cheque heeft uitgeschreven. Van mij krijgt u niks". Toch maar even de datum er zelf opgeschreven. Op naar de Breeslraat... Het ABN-hoofdkantoor aan de Breestraat: "U wilt het con tant? Helaas, dat kan niet. We betalen wel per giro maar dat duurt drie weken""Wat zegt u? Zouden ze u in Zuid- West wel uitbetaald hebben als u uw paspoort bij u had gehad? Dat mag helemaal met. Maar ja, als ze dat in Zuid-West doen, gaat u dan naar het loket in Zuid- West" Ach. laten we het eerst even proberen bij een vierde ABN- kantoor. Het ABN-kantoor aan de Burggravenlaan: "Hoe had u het gehad willen heb ben? Klein of groot? Wilt u daar even uw handtekening zetten? Dank u wel. Al stublieft". Dank u wel Volgens de wethouder wordt de behandeling van de begroting over een paar weken eigenlijk een vrijblijvende aangelegen heid. Dit, omdat de hoogte van de aanvullende uitkering, die de gemeente van het rijk krijgt, nog niet vaststaat. Met andere woor den: de begroting die op tafel ligt geeft onvoldoende duidelijkheid over de financiële mogelijkheden van de gemeente. "Het afwegen van prioriteiten krijgt dit jaar minder betekenis", stelt wethou der Bordewijk. Volgens het college van B en W is de huidige financiële positie van de gemeente zeer ondoorzichtig "Die ondoorzichtigheid doet af breuk aan het functioneren van Stedenspel vanuit Leiden LEIDEN - Stedenspel van de NCRV wordt dit seizoen in de Groenoordhallen gehouden. Aanstaande vrijdag is dat voor de eerste maal; het programma wordt rechtstreeks op de televi sie uitgezonden. Deelnemers zijn de gemeenten Dokkum en Hulst. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de WV; de zaal gaat om zes uur 's avonds open. de gemeentelijke democratie", oordeelt het college. Of het rijk snel zal reageren is ove rigens nog maar de vraag. "Het kan nog wel een flinke tijd duren voordat we eindelijk definitief weten waar we aan toe zijn", ver duidelijkte een financieel des kundige van de gemeente gis termiddag. "Zelfs de bijdragen voor '79 en '80 zijn namelijk nog steeds niet definitief vastgesteld door het rijk. Wel hebben we in middels een voorschot gehad". Zekerheid over de nieuwe plannen bestaat er dus niet. Kunnen ze allemaal wel worden uitge voerd?, dat is de centrale vraag. "Bij de selectie van de aanvragen moesten we al vele pijnlijke keu zen maken", schrijft het college van B en W iri een toelichting. "Hoogst wenselijke verlangens hebben we niet kunnen honore ren. Wanneer we ons nog verder moeten beperken zou dat een ernstige terugslag voor Leidens herstel betekenen". Algemeen gemeentefonds Van de algemene uitkering (het fonds waaruit alle gemeenten geld krijgen) is volgens het colle ge van B en W op dit moment ook niet veel heil te verwachten. Inte gendeel zelfs. 'Toename van de algemene uitkering is op dit mo ment niet te verwachten gezien de algemene economische situa tie, en het gemak waarmee by be zuinigingsoperaties de gemeen- tefinancien worden aangespro ken", aldus het college. Ben W vestigen daarom maar alle hoop op de aanvullende rijksuitkering. Want: "We willen niet voor de onmogelijke keuze worden ge steld op wezenlijke gemeente- voorzieningen te moeten bezui- nigen, dan wel de eigen i nog zwaarder te belasten". Voor het aanpakken taken is m het volgende jaar 1.3 miljoen beschikbaar. In totaal gaan die projecten echter bijna 20 miljoen kosten, maar dat bedrag wordt over de komende jaren uitgesmeerd. Nieuwbouw Ruim één ton van die 20 miljoen zal - als de raad met de plannen ak koord gaat - worden besteed aan automatiseringsprojecten van de afdeling bevolking. Dat wil zeg gen: kaartenliften zullen een ge deelte van de huidige apparatuur moeten vervangen "En dat is nodig ook", zei wethouder Bor dewijk gistermiddag. "Anders kunnen we niet eens op een be hoorlijke manier aan de landely- ke verkiezingen van volgend jaar meedoen, omdat ons bevolkings register niet klopt". Voor het opknappen van de bene denverdieping van de Sociale Dienst aan de Steenschuur is een half miljoen beschikbaar. Voor de nieuwbouw van de Sociale Werkplaats trekt de gemeente bijna drie miljoen uit. Daarbij wordt wel de kanttekening ge maakt dat de nieuwbouw op kor te termyn niet uitvoerbaar is. De reden: in Leiden is geen grond beschikbaar. Onderzocht wordt of de werkplaats in Leiderdorp kan worden gevestigd. De ver vanging van Eerste Hulp Dienst auto's gaat 90.000 gulden kosten. Zowel voor de aanleg van bruggen als het vernieuwen van walmu- ren legt de gemeente ruim een miljoen op tafel. Nog dit jaar wordt begonnen met de aanleg van de Huigbrug én de vernieu wing van enkele bruggen in het gebied nabij het Doelenterrein - Kleine Paterbrug en Hooge- veensbrug. Ook voorde restaura tie van gemeentelijke monumen ten is éen miljoen beschikbaar. LEIDEN -Ti verscheidene Leidse club- en buurthuizen worden deze week. in de herfstvakantie, verschillende activiteiten voor kinderen geor ganiseerd. Gisteren was dat o.m. het geval in buurthuis Grvenoord. waar de kinderen zich zeilen aan het maken van maskers. LEIDEN - Begin volgend jaar zal de gemeente een begin maken t de ving n de i ole- ring van een gedeelte van de Morsweg en met de reconstructie van de rotonde ter hoogte van het Stationsplein/Plesmanlaan Het karwei gaat ongeveer vier maan den in beslag nemen. De Morsweg zal volgens de ge meente de komende jaren een belangrijke verkeersfunctie blij ven vervullen. Ei la daarom ook een plan gemaakt voor de asfalte ring en herindeling van het ge deelte van de Morsweg tussen de Rynzichtbrug en de rotonde Het is de bedoeling dat er fietsstroken komen en dat de rotonde op het Stationsplein/Plesmanlaan wordt vervangen door een zoge naamde T kruising. Daardoor ontstaat voor het helastingkai toor een groter groengebied ter wijl bovendien in meer parkeer ruimteis voorzien De Morssingel zal volgens het plan verkeersluw blyven Bewoners van de Morsweg stem den gisteravond op een ïnforma- tie-avond van de gemeente gro tendeels in met de plannen voor hun straal. Verschil van mening was er alleen over het plaatsen van paaltjes Op verzoek van de bewoners zullen in de bocht van de Morsweg vryliggende fietspa den komen zodat fietsers beter beschermd worden tegen het au toverkeer Ter hoogte van de winkels aan de Morsweg komt een oversteekplaats Het plan voor de Morsweg en om geving kan overigens niet tege- lyk met de vernieuwing van de riolering in de Breestraat worden uitgevoerd. Er zouden dan zeer grote problemen ontstaan bij de verkeersafwikkeling. Het is de bedoeling dat in het voorjaar met het karwei in de Breestraat wordt begonnen. De werkzaamheden in de Morsweg moeten dan zyn af-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3