Smit: KLM en piloten moeten redelijk zijn IPZII 1 Kok: gesprek met leden nodig Langzaam herstel van economie ZIJLSTRA NIET OPTIMISTISCH Conflict over Airbus niet opgelost De nieuwe tijdgeest: lachen om de buren asKr.», ss SS WOENSDAG 22 OKTOBER 1 Dnderwijsstaken ^eraren die 1 oktober hebben deel genomen aan een staking uit pro test tegen de bezuinigingsplan nen van minister Pais zullen al leen te maken krijgen met salari sinhouding over de niet-gewerk- te uren. Andere maatregelen worden niet overwogen, althans wat betreft rijkspersoneel. Het bevoegd gezag betreffende ande re groepen leerkrachten kan zelf bezien welke andere maatregelen eventueel noodzakelijk zijn. Dit antwoordt minister Pais op vragen van de GPV'er Verbrugh. Deze had gevraagd of andere maatregelen dan alleen salarisin houding niet op hun plaats zou den zijn, nu voor de tweede keer in korte tijd sprake is van plichts verzuim van onderwijzend per soneel. Pensioenfondsen Met steun van CDA en D'66 heeft de PvdA de regering in de Tweede Kamer een motie voorgelegd om de mogelijkheden te onderzoe ken tot het invoeren van beleg gingsvoorschriften voor pen sioenfondsen. Vooral de toene mende neiging van pensioen fondsen om in het buitenland beleggingsobjecten te zoeken, vanwege de grotere rente-op brengst, was aanleiding voor de ze motie van het kamerlid Arie de Graaf (PvdA). Nehem De Nederlandse Herstructure ringsmaatschappij (Nehem) moet in Den Bosch blijven. De regering had eerder in een com missievergadering aangedron gen op een overplaatsing van het bedrijf naar Den Haag. De Twee de Kamer heeft een motie met deze strekking met algemene stemmen aangenomen. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) kon nog niet zeggen of hij de motie zal uitvoeren. Hij gaat eerst over de kameruit spraak praten met het bestuur van de Nehem, die groot voor stander is van de overplaatsing. APELDOORN (ANP)-"Hetherstel van de Nederlandse economie en de Nederlandse financiën zal langzaam en moeilijk zijn. Daarom zal ook de bouwnijver heid slechts geleidelijk uit de klem raken. Allerlei financiële kunstgrepen zullen geen baat kunnen brengen". "Woning bouw en overheidsinvesterin gen zullen pas beter kunnen ge dijen na herstel van het even wicht in de overheidsfinan ciën" •Het is te hopen dat het geleidelijke en moeilijke herstel niet al te lang zal duren, want een nieuw en zeer ernstig probleem dient zich al aan. De miljardenbron, het aard gas, zal vroeg of laat opdrogen. De aanpassmgspiuuieiueii uie dan ontstaan, worden onvol doende beseft. Het zal in 1981 niet laag op het lijstje van de kabinets formateur moeten staan". Aldus dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank, tijdens de verbondsvergadering van het Al gemeen Verbond Bouwbedrijf, gisteren in Utrecht. Herstel van de winstpositie van het bedrijfsleven kan alleen via een omvangrijke beleidsoperatie waarbij een verdere, forse loon matiging onontbeerlijk is van wege de effecten die dat heeft op de uitgaven van de collectieve sector. En dan nog zal een aan zienlijke ombuiging nodig zijn om het financieringstekort van de overheid naar een meer aan vaardbare omvang terug te drin gen. Dat zei topambtenaar drs. M.C. van der Harst van het ministerie van economische zaken gisteren in Zeist op een bijeenkomst van het Nederlands Instituut voor Be- leids-Informatie. Centraal stond de vraag of onze economie de toenemende druk van de over heidsuitgaven nog veel langer kan lijden. Tussen 1950 en 1980 is het aandeel van de collectieve lasten in het nationaal inkomen verdubbeld van 31,5 tot 65,4 procent en als de collectieve sector in dat tempo blijft toenemen zitten we over een jaar of 15 met een economie waarin de collectieve druk 100 procent is. Jhs. V'an uei iiuiol, bij het ministe rie directeur algemene economi sche politiek, betoogde dat een geringe verlichting van de collec tieve druk ten gunste van de par ticuliere sector en met name van de winstpositie van het bedrijfs leven een enorme inspanning zal vergen. De vakbeweging zal een jaar of vier genoegen moeten ne men met een daling van de lonen met minstens twee procent per jaar. De overheid zal ook bij de uitgaven in de sfeer van de so ciale verzekeringen voor belang rijke keuzes gesteld worden. ''Politiek uiteraard een zeer ge voelige zaak. Maar een terugkeer naar een gezonde economie is ui teraard ook in het belang van ons sociale verzekeringsstelsel" .al dus drs. Van der Harst. Appels De Europese Gemeenschap zal dit seizoen (1980-'81) ongeveer - 800.000 ton appels te veel produ ceren. Dat is een raming van de EG-commissie in Brussel. Euro pees landbouwcommissaris Gundelach heeft daarom nu al maatregelen getroffen om een deel van het teveel niet op de markt te laten verschijnen. De oogst wordt geraamd op onge veer 7 miljoen ton, terwijl de con sumptie normaal slechts 6,2 mil joen ton is. Volgens de regels van het Europese groente- en fruit- beleid kan 40 procent van het te veel al bij voorbaat bestemd wor den om niet op de markt te ko men. De appels die niet op de markt ko men moeten zoveel mogelijk be stemd worden voor verdeling onder ziekenhuizen en bejaar den, of om er sap van te maken. DEN HAAG (GPD/AP) - Staatssecretaris Smit van Verkeer heeft leden van de Tweede Kamer gisteren toegezegd dat zij bij de di rectie van de KLM zal aandringen op redelijk heid inzake het conflict met de vliegers over in richting van de Airbus cockpit. Vandaag zullen vliegers en KLM-direktie voor het eerst sinds janua ri elkaar weer spreken over dit onderwerp. In de openbare vergadering die de vaste Tweede Kamercommissie van verkeer gisteren wijdde aan de Airbus-cockpit - en de drei gende werkonderbreking die daarmee samenhangt - deed de staatssecretaris haar toezegging zeker niet van harte. CDA- woordvoerder Van Zeil moest haar twee keer vragen die aan drang op de KLM-directie uit te oefenen, waarbij ze zich in eerste aanleg op het standpunt had ge steld dat het cockpit-conflict "ei genlijk mijn zaak niet is". Voor haar zou het eventueel pas een zaak worden wanneer de KLM de afgeleverde toestellen voor keu ring zou aanbieden aan de Luchtvaartinspectie (RLD). die volgende week voor de tweede Van Zeil (CDA): „Veiligheid keer functionarissen naar de fa briek in Toulouse zendt om de nog in ontwerp zijnde cockpit te bestuderen. Op het moment van de type-goedkeuring, aldus me vrouw Smit, is er 50 procent kans dat de Luchtvaartinspectie een tweemanscockpit zal afkeuren. Voor Van Zeil was dit reden de staatssecretaris erop te wijzen dat er op het moment van de type goedkeuring waarschijnlijk niet veel meer kan worden veranderd. Dat kan nu nog wel. maar tot dusver weigerde de KLM-direk tie stelselmatig alle overleg. Die weigering is op zichzelf al niet erg bevorderlijk voor de goede ar beidsverhoudingen binnen de KLM en tenslotte had de staats secretaris toch ook nog zoiets als een maatschappelijke verant woordelijkheid: die ten opzichte van de passagiers wanneer de Airbus eenmaal vliegt. Uit het conflict blijkt juist dat de veilig heid van de passagiers in het ge ding is. Mevrouw Smit vond de consequen tie die vliegers hebben getrokken uit de weigerachtige houding van de KLM-directie (een werkon derbreking) volstrekt verwerpe lijk. Haar uiteindelijke toezeg ging van het beroep op de KLM- directie-deed zij intussen ook aan de verkeersvliegers, van wie zich enkelen onder de toehoorders bij de commissievergadering be vonden. DC-9 Ongeveer 500 leden van de Ameri kaanse vereniging van verkeers vliegers hebben gisteren om beurten bij de poorten van het Witte Huis in Washington gede monstreerd tegen de plannen om de cockpit van de nieuwe DC-9- super 80 voor twee in plaats van drie bemanningsleden in te rich ten. Volgens de piloten zal de veiligheid in het luchtverkeer in het ge drang komen als deze plannen worden uitgevoerd. Op borden die zij meedroegen oe- weerden de verkeersvliegers dat er problemen zijn met de lucht verkeersleiding, laakten zij de fe derale luchtvaartdienst FAA en eisten zij het ontslag van FAA-di- recteur Langhorne Bond. LEIDEN - Leidse groente- en fruitvei ling, woensdag: aardappelen 16, andijvie 35-65, snijbonen 470-710, stambonen 680-710, boerenkool 44-85, rode kool 14-18, spitskool 55-64, postelein 59, prei 52-74, spinazie 115-132, spruiten A 91-97, spruiten B 95-103, spruiten C 80-82, spruiten D 47-81, uien 33-51, wit lof 340-550. bloemkool 1x6 140-180, bloemkool 8st. 110-115, bloemkool lOst. 70, knolselderij 34-73, sla 30-49', bleek selderij 45-55, peterselie 55-61, selderij 20-62, paprika st. 18-49. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling, 22/10/80 Andijvie p.kg. 48-83, boerekool 43-58, sperziebonen 2.40-3.60, rode kool 0.40, groene kool 83-88, spitskool 0.35, bos- peen I 1.1.18, waspeen AI p.kist. 5.40-10.10, All 3.20-7.50, BI 8 10-12.60. Bil 3.20-5.20, Cl 3.—4.90, CII 2.30-3.20, aanvoer 130 pnd. breekpeen AI 5.60-8.30, prei A 56-69. schorseneren A 1.33-1.68, All 22-31, BI 72-94, Bil 43, Cl 12-18. Aanvoer 4000 kg. peterselie(krul) 39-46, selderij 19-39, bloemkool 6 I 1.30-1.68. 611 1.12-1.33, 81 1.04-1.68, 811 0 62-0.72, 101 0.73, 121 42-67, aanvoer 4800 stuks. DEN HAAG (GPD/ANP) - Volgens FNV-voorzitter Wim Kok is het niet mogelijk om vóór 15 novem ber al duidelijkheid te hebben over de maatregelen die volgend jaar genomen moeten worden om de stijging van de lonen te beper ken. Minister Albeda hecht zeer aan die datum, maar Kok zei vier weken nodig te hebben om zijn leden te raadplegen over wat er nu te doen staat. De FNV bleek wel bereid te zijn die leden voor te stellen de prijscom pensatie en vakantieuitkeringen af te toppen om op deze manier de 1,5 miljard te krijgen nodig om de koopkracht van de mini mumlonen en uitkeringen te kunnen handhaven. Het kabinet staat positief tegenover het voorstel van het CNV: ieder een levert 1 procent in en stopt dat in een werkgelegenheids- fonds. Minister Albeda stelde vast dat de FNV. MHP en de werkgevers wel bereid waren om over het CNV- plan te praten. Hij kondigde aan over het CNV-plan advies te zul len vragen aan de SER. Albeda concludeerde dat de enige eensgezindheid bij de sociale partners bestaat in de vaststelling dat er in 1981 moet worden gema tigd, maar dat over de wegen waarlangs, sterke verdeeldheid bestaat. Hij wees erop dat loonmatiging in relatie moet staan tot het functio neren van de arbeidsmarkt. "Het is dan ook verbazingwekkend te zien, dat de sociale partners hier over een aanvaring kregen", al dus Albeda. "De vakbeweging wilde op korte termijn afspraken maken in de geest van het zoge naamde bijna-akkoord van 1979. De werkgevers verzetten zich hier niet tegen, doch wilden niet direct praten, maar pas over en kele weken. Daarover heb ik nu de neiging om met de armen om hoog te gaan staan". Dit bleek wel uit het verdere ver loop van het gesprek. De FNV, die zich toch al had verzet tegen alle matigingsvoorstellen, kwam met scherpe verwijten aan het adres van de werkgevers, dat zijn niet bereid waren op korte ter mijn principiële afspraken te maken over het afsluiten van ar beidsplaatsenovereenkomsten. De werkgevers op hun beurt maak ten scherpe verwijten aan het adres van de FNV "dat nergens over wil praten", dat men in 1979 het zogenaamde bijna-akkoord om zeep bracht en nu "in een ach ternamiddag over alle punte pun ten van bijna-akkoord bijna-ak- koorfwii onderhandelen". "Dit is toch wel de weroM op z'n zetten." Door f Ton van Brussel Mensen willen best matigen, als ze er maar zeker van zi jn dat hun buren het ook doen. Dat is een populaire opvatting in kringen van de progressieve partijen en de vakbeweging. Hoewel het een redenering is die riekt naar de logica „de-buren-een-Amenkaan- voor-de-deur, dan-wij-ook". lijkt er toch wel wat voor te zeggen. Dat je van zo'n principe aan de andere kant ook weer nauwelijks chocola kan maken, is recentelijk gebleken, nu het CDA en zelfs WD zich ook in die termen zijn gaan uitlaten. En dan krijgen we weer te zien hoe één uitgangspunt in de praktijk tot uiteenlopende conclusies kan leiden. De PvdA laat de laagste inkomens niets matigen, maar de hoogste vijf procent; de VVD wil de minima anderhalf procent terugzetten en de hoogste in komens drie procent minder gunnen. In zo'n politiek worden uitgangspunten steeds minder interessant. Je kunt er in elk geval niet blind op varen en dat is toch het minste wat je omwille van de duidelijkheid zou mogen verwachten. Bij al het inmiddels wel bekende gekwetter over matiging, doken er de afgelopen tijd twee nieuwe visies op. die duidelijk maken dat het ook op dit terrein een kwestie is van martelaren en apostelen. Afgelopen maandagavond had ik enige kilometers per auto af te leggen. Ter afleiding was er de radio. Via het apparaat meldde zich de DS'70-er Nijhof, die man die in zijn centje in de kamer een fractie runt, maar zijn publiek toch voortdurend in de wij-vorm aanspreekt. Nijhof bleek boos op de drie al genoemde grote partijen, omdat zij er niets voor voelen om kamerleden mee te laten doen in de matiging die het kabinet het Nederlandse volk wil opleggen. Minister Albeda heeft werkgevers en werknemers gevraagd in te stemmen met twee procent prijscompensatie minder en ook een verlaging van de vakantietoeslag (voor de hogere inkomens) van een half procent. Kamerleden nu krijgen geen vakantietoeslag, om de simpele reden dat ze ook geen salaris krijgen, maar een schadeloosstelling. Een schadeloosstelling, omdat het kamerwerk hen er van zou weer houden een betaalde baan te nemen. Het bedrag is er niet minder om, nog steeds zo'n tachtig mille per jaar. De tegemoetkoming aan kamerleden is gekoppeld aan de salaris sen van ambtenaren. Krijgen die meer, dan krijgen parlementa riërs dat ook. Het probleem dat zich straks voordoet is dat die vermindering van prijscompensatie wel doorwerkt in de scha deloosstelling van-de kamerleden, maar de verlaging van vakan tietoeslag niet. Kamerleden matigen dus minder dan andere Nederlanders, zo re deneert Nijhof. die aan dat onderscheid graag iets wil doen. Een verzoek in de kamer daartoe, kreeg alleen steun van de kleine partijen en van D'66, maar niet van de grote PvdA, CDA en WD. Hoewel ik de wrange smaak van de voorstellen van DS'70 om dat merkwaardige profijtbeginsel weer te gaan invoeren nog steeds niet kwijt ben, schaar ik mij nu toch met veel genoegen achter Nijhof. Zijn relaas maakt weer eens duidelijk dat kamerleden de apostelen van de matiging zijn, maar zeker niet de martelaren, die er voor willen bloeden Bestaan er dan nog van die martelaren'' Jazeker. Er is er in elk geval één, en de nabije toekomst zal het leren: er zijn er vast meer dan een handjevol. Die ene is een tot nu toe anoniem gebleven hoogleraar van de Katholieke Hogeschool in Utrecht. Deze hoogleraar wilde de helft van zijn salaris inleveren als die helft althans wordt aange wend voor onderzoekstaken. Tot voor kort bleek zo'n houding in de praktijk niet op prijs te worden gesteld. Wie zich bij een werkgever meldt met de mede deling dat hij voor zijn veertig uren werken geen loon wil ontvan gen, is er zeker van dat hij zijn baan kwijt raakt. De tragiek van het martelaarsschap is immers het onbegrip bij tijdgenoten. Minister Pais. die zelf al van het apostel-imago af wilde en vóór de onderwijsstaking duidelijk maakte dat hij net zoveel wilde inle veren als zijn personeel, blijkt baanbrekend werk te hebben ver richt. De hoogleraar heeft toestemming gekregen het met de helft van zijn salaris te mogen doen en ook over de bestemming van de andere helft is overeenstemming bereikt. Ik moet zeggen dat ik me nu zeer verheug op de tijden die komen gaan. Niemand kan meer zeggen: ik wil wel, maar mijn baas niet. Het standpunt van de buren is lood om oud ijzer dus dat gaat ook niet op. Iedereen die het kan en uiteraard richt ik mij hier met name tot de boven-modalen, zal het straks niet meer kunnen laten, zonder door de mand te vallen. En dat velen het zullen laten, daar neem ik vergif op in. Dat ze met hun mond vol tanden zullen staan als het aan het licht komt, ook daar kun je op wachten. Zelf matigen en toch lol hebben om je buurman, dat wordt de nieuwe tijdgeest. Zal ik als laatste zin tikken dat ik mag dood vallen als het niet waar is, of ben ik dan weer te optimistisch? WOENSDAG 22 OKTOBER 1 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Centr.Suik. id. cert. Ceteco id. cert Cindu-Key Claimindo Deli Mij. Desseauz Dikkers Dorp en Co. Duiker App Econosto EMBA Eriks Fokker Ford Auto 53,20e 127,00 128.00e 10.40 18.10 17,50 138,00 95,00 31.90 260.00 29,30 123,00 124,00 10.40 18,10 276.00 68,50 Kon. Ned. Pap. KNSM cert. Krasnap.sky Kwatta Landre Gl. Leids W„| Macintosh Meneba Metaverp: MHV A'dai Moeara En. id. 1-10 id 14 Mulder Mijnb. W. Tokyo PH IS) Tokyo PH Cni-Invest Viking Wereldhaven l'nifonds Chemical F Col. Growth Dreyfus F Fidelity F Investors M Japan Fund l-ehman Corp Madison F Manhattan Massachus Oppenhrimer Technology Value Line I.!., .I! IH7.IIII 107.00 I40j00 100.00 191.00 369.00 18.70 13.60 25.50 16,30 135,50 187,00 107,00 140.00 100,00 191.00 369,00 18,80 13.80 GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Op een on- geanimeerde beurs waren van daag de financiële waarden zwak. Kon. Olie ging nog wat verder omhoog en de uitgevers lagen onder leiding van Elsevier aan geboden. Verder lag ook Akzo zwaarder in de markt. ABN hervatte na een dag onder breking de neerwaartse gang en op 304 ging er f 4 van de koers af. AMRO bank moest 0.80 prijsgeven op 64 en de NMB zakte f 1 tot 224. Ook de hypo theekbanken zaten weer in de verkeerde hoek. Dit kwam de WUH tes f 4.80 op 219 [9 terwijl d op 62,60 FGH 1.S4 1JM 4.35 5.15 51.50 54.50 meer dan 100 min is omgezet begon 1.40 hoger op 204 en liep daarna nog wat verder op. Unilever krabbelde 0,40 im- hoog tot 125.50 maar KLM zakte ƒ0,70 tot 57.60 Ook met Akzo was het weer helemaal mis. Nu de koers na veel geworstel onder de 20 is terecht gekomen is ook de weerstand verminderd Kort na opening kreeg het fonds een flin ke portie buitenlands aanbod te verwerken en daalde de koers 0,30 tot 19,60.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27