-nshe VERDACHTE WEET NIETS MEER Hillegom' heft zich op Actiegroep 'Behoud Dorpskern Wao-er moet wèl premie betalen \ugat~„ Wapen van Friesland naar wens wordt vervuld Katwijk springt slecht om met burger - spreekrecht fOENSDAG 22 OKTOBER 1980 Twee doden, drie zwaargewonden .EIMUIDEN/DEN HAAG - Vier maanden gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rij bewijs werd gisteren door de of ficier van justitie geëist in de rechtszaak tegen een 42-jarige man uit Waalwijk. De man ver oorzaakte op 11 augustus vorig jaar onder invloed van alcohol een ongeluk op de Herenweg (provinciale weg 7 Alphen/Lei- muiden) ter hoogte van Leimui- den. Bij dit ongeluk vielen twee doden en drie zwaargewonden. De Waalwijker zelf liep een lichte hersenschudding op. De dag van het ongeluk was de man met zijn vriendin boodschappen gaan doen in Amsterdam en bezocht daar een café. Hier nuttigde hij enkele borrels („Hoogstens vier. Af en toe een borreltje en af en toe een pilsje," volgens zijn zeggen). 5e gang van zaken na het bezoek aan het café is voor een groot deel in duister gehuld. De man weet het namelijk niet meer. „Ik weet het echt niet. Echt niet", werd gistermiddag regelmatig door hem geuit. De Waalwijker veron derstelt dat hij weer boodschap pen is gaan doen met zijn vrien din. Ook van het tragische onge luk weet hij zich niets meer te herinneren. Feit is dat hij die dag omstreeks half zes bij Leimuiden op de linker baan van de Herenweg terecht kwam (de baan van het tegemoet komende verkeer). Over de toe dracht van het op de linkerbaan terecht komen van de auto is geen eensluidende versie. Getui gen hebben verklaringen afge legd die variëren van slingeren voor het ingaan van de bocht, het raken van de berm en vervolgens het naar links schieten tot recht door rijden in de bocht. Het gebruik van alcohol zou vol gens de advocaat op het rijgedrag niet van invloed zijn geweest. „Verdachte was gewend om vier a vijf consumpties te nuttigen. En hij heeft zijn auto nog door het drukke Amsterdamse zaterdag- middagverkeer gereden. Als hij werkelijk onder invloed was ge weest dan was hem dit nooit ge lukt", aldus de advocaat. Het op de linkerbaan raken was volgens de advocaat te wijten aan een „verlaagd bewustzijn". Een black out ten gevolge van vele span ningen zoals zakelijke problemen (hij is directeur van een groot handel in cosmetica), echtschei dingsproblemen en het op hande zijnde huwelijk met zijn vriendin. Een agent verklaarde dat hij ver dachte na het ongeluk aantrof met een zeer naar sterke drank ruikende adem en dat verdachte zich nauwelijks op de been kon houdep. De verdachte weigerde - na een aanvankelijke toestem- J ming - de bloedproef. Bloedproef De officier van justitie legde de verdachte behalve het feit dat hij door onachtzaamheid op de lin kerbaan van de Herenweg te recht was gekomen (en dat dus door zijn schuld onder meer twee mensen de dood vonden) ook het weigeren van de bloedproef ten laste. De Waalwijker (die overigens ten tijde van het ongeluk nog in Gouda woonde) stemde aanvan kelijk in met de bloedporef maar nadat de zuster verscheen om de bloedproef af te nemen weigerde hij. De verdachte zou wel tegen één van de artsen hebben ver klaard dat hij een stuk of negen borrels had gedronken. De ver dachte kon gisteren noch het één noch het ander bevestigen. Van de weigering van de bloedproef, zijn optreden en wat hij eventueel allemaal gezegd zou hebben weet hij niets meer. De advocaat wimpelde de ten laste gelegde weigering van de bloed proef af door de stellen dat de bloedproef moet worden afge nomen door een arts en dat een zuster daar niet bevoegd voor is. Verdachte kan zich dus volgens de advocaat niet onttrokken hebben aan de bloedproef omdat deze niet wettig zou zijn afgeno men. De voorbereiding van de officier van justitie van deze rechtszaak blonk niet uit. In reactie op het pleidooi van de advocaat had de officier het over een gevaarlijke inhaalmanoeuvre van de ver dachte terwijl er nimmer in deze zaak van een inhaalmanoeuvre sprake is geweest. De uitspraak is over veertien dagen. IILLEGOM - De dossiers in huize Van Vliet kunnen wor den gesloten nu de actiegroep "Behoud Dorpskern Hil- legom" het besluit heeft genomen haar actiewerk te beëindigen. "Nu er op de plaats waar het bekende hotel restaurant "Het Wapen van Friesland" stond iets gaat verrijzen waar wij ons wel in kunnen vinden, kunnen wij stoppen". lit zegh Bob van Vliet, woord- voerder van de actiegroep en be zitter van de nodige mappen die door de jaren van strijd flink zijn gevuld met ales dat er over is geschreven. Terugblikkend vertelt Van Vliet: "Toen wij des tijds begonnen, wist ik al dat het "Wapen van Friesland" verloren zou gaan. het gezegde "Waar geld verschijnt, verdwijnt de wet" is er niet voor niets", daarmee de Hillegommer nog eens de beschuldigende vinger rich ting gemeentebestuur opsteekt: "Dat moest aan geld komen en door de verkoop aan Teekens kon het een voordelige financiële overeenkomst afsluiten". Mallegat opent filmhuis KATWIJK - Het open jongerencen trum het Mallegat aan de Voor straat in Katwijk begint donder dag a.s. (23 oktober) met een nieuw filmprogramma. Om de veertien dagen, steeds op don derdagavond, zullen in het Mal legat films worden vertoond uit de filmhuizen. Het gaat om films die vrijwel nooit of slechts kort in de normale bioscopen zijn te zien. De eerste film wordt donderdag vertoond. Het is de film "Cet ob- scur object du désir" van de ci neast Luis Bunuel. De film werd in 1977 gemaakt. Donderdag 13 november wordt de film "Die Blechtrommel" van Schlöndorff vertoond. De film avonden beginnen om half ne gen. Zaterdagavond 25 oktober treedt de rockgroep "Argyll" op in het jongerencentrum, een vier- mans-formatie met als thuisbasis Naaldwijk. De groep speelt swin gende en melodische rockmu ziek. Polderhuis in nieuw jasje Haarlemmermeer - Het ruim honderd jaar oude Polderhuis in Hoofddorp zal volgend jaar wor den verbouwd en uitgebreid. Voor deze verbouwing wordt een bedrag van zeven ton uitgetrok ken. In het polderhuis, de zetel van het waterschap Groot Haarlemmer meer, zal onder meer een kelder worden gemaakt voor het opber gen van het archief. De dienst woning, die al geruime tijd leeg staat, zal nu bij het Polderhuis worden getrokken en ruimte gaan bieden aan de technische dienst. Van Vliet gaat verder: "Maar nu moeten we maar vooruitkijken, misschien heeft het gemeentebe stuur wat van deze jaren opge stoken. Als je rondkijkt zie je dat er nog wel wat moois in Hillegom is, als ze dat nu eens snel wisten aan te pakken" Dorpspomp Hoewel de Hillegommer by deze woorden toch weer wat somber der gaat kijken: "Moetje nu eens meegaan, dan zal ik je de dorp spomp laten zien. Als je die ziet, dat word je wel somber. Deze pomp is van 1740 en er zijn er maar enkele van in Nederland en kijk eens hoe hij er bij staat. Er is toegezegd dat hij zal worden op geknapt, maar ze moeten wel op schieten. Zoals je ziet moet hij al met ijzerdraad bij elkaar worden gehouden. Men zegt dat restaura tie van de pomp 40.000 gulden moet gaan kosten. Nou, zie je dat er aan af?". Verder in de Hoofdstraat wijst Van Vliet op enkele nieuw gebouwde panden. "Dit is toch schandalig", wijzend op de winkels van onder andere Hema, Stevens Men Shop en Schoonderbeek. "En zo zijn er nog wel meer te noemen. Dit noem ik noodwinkels, die horen in de Bijlmer thuis". Hij vervolgt: "Als ze nu in de Hoofdstraat in plaats van die ver schrikkelijke paaltjes, het lijkt de Maginotlinie wel, eens leibomen zouden neerzetten". "Leugenbank" Lopend met Van Vliet door het Hillegommer centrum zegt hij: "Zo'n dorpsmidden zou toch een rustpunt moeten zijn. Het dorpswinkeltje moet er weer komen. De mensen willen dat echt wel. Neem nou de "leugen bank", zoiets is toch leuk als die mensen daar zitten. Maar als de verpaupering zo doorgaat kan dat straks ook al niet meer". Van Vliet lijkt wat aangeslagen door de jaren van strijd. "Ja, ik ben wel een gulle lacher, maar je wordt er wel eens moe van en dan denk je: waar doe ik het feitelijk voor? Ik heb wel eens het idee dat een Hillegommer alleen maar aan zijn bloembollen denkt". "Maar", we lopen nu de Beeklaan, "als je nu die mensen daar bezig ziet met het opknappen van dat huisje, dan denk ik: misschien is toch wel iets van ons enthou siasme op de mensen overgesla gen en dan vergeet je die sombere gevoelens weer". Plotseling weer wat feller "Als je maar voor een goede zaak actie voert, dan werpt dat echt wel vruchten af. Als je nu nagaat dat de mensen van projectontwik kelaar Jonk de Rooy, die nu het "lege gat" aan de Hoofdstraat gaat vullen, onze bezwaren heb ben onderkend, dan denk je: het is toch niet voor niets geweest!" Als hem aan het eind van de wan deling wordt gevraagd wat het volgende zal zijn waar hij actie voor zal gaan voeren, zegt hij: "Dat kan je wel vergeten. Dat was eens, maar nooit meer". KEES VAN KUILENBURG De uit het jaar 1740 stammende, met ijzerdraad omwonden dorpspomp in Hillegom. Van Vliet: "Ze moeten wèl opschieten met het opknappen van die pompOp de achtergrond is het "lege gat" zichtbaar, waar over enige tijd winkels en appartementen zullen komen. Katwijk en Rijnsburg 'groter' KATWIJK - Dit bord dat staat aan de Sandtlaan en dat aangeeft dat daarachter de bebouwde kom van Katwijk aan den Rijn begint, wordt binnenkort verplaatst. Dat is een gevolg van een wijziging van de gemeen tegrens tussen Rijnsburg en Katwijk. De wijziging geschiedt op ver zoek van het provinciaal be stuur van Zuid-Holland dat het uit verkeerstechnisch oog punt wenselijk acht dat de grens van de bebouwde kom op de Sandtlaan komt samen te vallen met de grens van de gemeente Rijnsburg. Het is nu zo, dat gemotoriseerd verkeer na het verlaten van de be bouwde kom van Rijnsburg op een strook van enkele hon derden meters (namelijk tot aan de Katwijkse gemeente grens) het gaspedaal diep kan indrukken. Wanneer de ver plaatsing een feit is zal dat niet meer zijn toegestaan Dan moet men zich houden aan de maximum-snelheid zoals die geldt in de bebouwde kom: 50 km. De nieuwe gemeentegrens komt samen te vallen met het Addi tioneel kanaal. Voor de ge meente heeft de wijziging geen financiële gevolgen. De commissie vqor bestuurs- en juridische zaken, die advies moet uitbrengen aan burge meester en wijierplaatsing van de gemeentegrens. Drie dagen antiekbeurs ALPHEN AAN DEN RIJN - Vrijdag, zaterdag en zondag wordt in Avifauna de twaalf de Alphense antiekbeurs ge houden. Dertig antiquairs uit het hele land zullen een grote verscheidenheid aan antieke spullen te koop aanbieden, veel meubels, maar ook schilderijen, munten, wa pens, oosterse tapijten, pop pen, etc. Het is voor de eerste keer dat de antiekbeurs langer dan één dag geopend is. Dit heeft te maken met de winkelslui tingswet. De openingstijden zijn vrijdag van drie tot acht uur en zaterdag en zondag van tien tot vijf uur. Bloemisterij - export voor twee miljard UTRECHT (ANP) - De Nederland se bloemisterij-export zal dit jaar ongeveer twee miljard gulden gaan bedragen. Mr. P. P. A. Theunissen, voorzitter van de vereniging „de Neder landse bloemisterij", zei dit van ochtend in de algemene vergade ring van zijn organisatie in Utrecht. In tien jaar tijds, tussen 1969 en 1979, is de bloemen- en planten- export al gestegen van 307 tot 1.657 miljoen gulden, terwijl de veilingomzetten omhoog gingen van 357 naar 1.888 miljoen. Geen vergoeding ziektekosten tijdens vakantie Marokko, maar... ALPHEN AAN DEN RIJN - Het wordt Marokkanen, die wao-er zijn, financieel vrijwel onmogelijk gemaakt om ooit nog eens met vakantie naar hun vaderland te kunnen. Het ziekenfonds wil namelijk niet garant staan voor even tuele dokterskosten in Marokko. Allerlei instanties spre ken elkaar in deze kwestie tegen, maar het slot van het liedje is, dat de Marokkaanse gastarbeider die arbeidson geschikt is geraakt er de dupe van is. M. El Khattabi woont met vrouw en zes kinderen in een flat aan de Diamantstraat in Alphen. Hij is wao-er en is "verplicht verze kerd" bij het ziekenfonds Alphen en Omstreken. Als hij en ieder ander met vakantie naar het bui teland wil, bestaat de mogelijk heid om een MN 111-formulier in te vullen en dan worden even tuele kosten in het vakantieland voor dokershulp en medicijnen vergoed. Als een Marokkaan met vakantie wil, is het niet zo gek, dat hij Ma rokko als het land van zijn be stemming uitkiest. Bij het zie kenfondskantoor wordt Khattabi 'echter geen MN 111-formulier verstrekt. Als reden wordt opge geven dat hij geen werknemer is, maar "rentetrekker", zoals de mensen worden genoemd die uitkeringen krijgen in verband met werkloosheid, arbeidsonge schiktheid, e.d. En voor "rente trekkers" wil het ziekenfonds niet garant staan voor de eventu eel te maken ziektekosten in het buitenland. Voor sommige lan den, waarmee speciale verdragen zijn gesloten, schijnt het wel te kunnen maar het "Algemeen Verdrag inzake de sociale zeker heid tussen het Koninkrijk der Nederlanden en Marokko" voor ziet niet in dekking vap ziekte kosten voor niet-werknemers. Het gevolg is, dat Khattabi voor zijn gezin een reisverzekering moet afsluiten, die hem voor een ver blijf van zes weken in Marokko op circa 1000 komt te staan. In de vakantieperiode moet hij, merkwaardigerwijs, de premie voor het ziekenfonds gewoon blijven betalen. Khattabi vindt dit discriminatie van de Marokkaanse wao-er. Het wordt hem financieel onmogelijk gemaakt ooit nog naar zijn va derland te kunnen. Brieven Hij heeft brieven, vergezeld van 75 handtekeningen van Alphense Marokkanen, geschreven naar de Ziekenfondsraad en het ministe rie van sociale zaken. Van de iaat- ste instantie is antwoord ontvan gen, een antwoord dat overigens meer verwarring brengt dan op heldering. Namens de minister schrijft de secretaris-generaal dr. W.A. van den Berg namelijk, dat toepassing van de ziekenfonds wet ook voor wao-ers geldt en dat de wao-er die verplicht verzekerd is, dezelfde aanspraken heeft als een werkloze. "Ook in het bui tenland bestaat aanspraak op de verstrekkingen van de zieken fondswet", aldus de secretaris generaal en hij voegt eraan toe, dat het ziekenfonds wel bepaalde voorwaarden kan stellen. Gevraagd wat die voorwaarden kunnen zijn antwoordde direc teur A.P. Stuivenberg van het Alphense ziekenfonds, dat alleen aan werkenden het begeerde MN 111-formulier wordt verstrekt. Het standpunt van de secretaris generaal verraste de zieken fondsdirecteur en hij raadde aan om de kwestie maar voor te leg gen aan de Ziekenfondsraad in Den Haag. De bnef die Khattabi op 12 juni van dit jaar al geschre ven heelt aan deze instantie, is nog niet beantwoord. Een woordvoerder van het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) in Amsterdam bevestigde de lezing van het zie kenfonds in Alphen. Een groot ziekenfonds in Den Haag, AZI- VO. wilde evenwel desgevraagd wel een MN lll-formulier ver strekken. terwijl toch duidelijk was uitgelegd dat het om een Ma rokkaan ging, die wao-er is en Ziekenfondsdirecteur Stuiven berg: "Geen vergoeding als wao-er, met vakantie in Marokko, ziek wordt." Onduidelijkheid dus, met name veroorzaakt door de brief van de secretaris-generaal, die toch een autoriteit in deze problematiek genoemd mag worden. Khattabi krijgt echter z'n benodig de formulier niet en daarom zal hij maar weereen briefschrijven. Nu is de staatssecretaris van so ciale zaken aan de beurt. KATWIJK - De manier waarop de gemeente Kat wijk met het spreekrecht voor burgers omspringt zint de stichting Leefbaar Katwijk niet. Gisteravond besprak de commissie voor bestuurs- en juridi sche zaken een brief van de stichting met klachten over de manier waarop het spreekrecht wordt toege past. De stichting stoort er zich voorat aan dat betrokkenen die tijdens vergaderingen van de gemeente lijke commissies hun zegje willen doen, er niet tijdig vanop de hoogte worden gesteld dat "hun" zaken worden behandeld. Wan neer burgemeester en wethou ders op basis van de ervaringen tot nu toe zouden beslissen om het spreekrecht af te schaffen, dan gebeurt dat ten onrechte, al dus de stichting. Zij vindt dat aan de eerste voorwaarde (het op de hoogte brengen van betrokke nen) niet wordt voldaan. 'Het is een moeilijke zaak", zei burgemeester Bos gisteravond. "Verandering van de tot nu toe gevolgde werkwijze zou erop neerkomen dat iedereen ruim een week vóór de betreffende vergadering op de hoogte moet worden gesteld. Vaak worden echter op het laatste moment nog punten aan de agenda toege voegd". Commissielid J. Vink (CDA) vond de stijl van de brief van de stich ting niet passend. "Het lijkt erop alsof de stichting denkt 'Die ou we zakken in het gemeentehuis willen van het spreekrecht af. Desondanks kon Vink wel begrip opbrengen voor de bezwaren van Leefbaar Katwijk. Hy stelde voor om de betrokkenen vantevoren telefonisch te laten weten wan neer hun zaak in een bepaalde commissievergadering aan de orde zou komen. De overige le den van de commissie konden zich met zijn voorstel verenigen. Vuurwerk Er komt een wijziging in de Kat- wykse algemene politieverorde ning die regels bevat over vuur werk. Dat deelde burgemeester Bos de commissieleden gister avond mee. De wijziging houdt verband met de periode voor de jaarwisseling waarin 11 rwerk mag worden verkocht. Het ziet ernaar uit dat voortaan slechts tijdens de laatste vier dagen van december vuurwerk in Katwijk mag worden verkocht, ongeacht of in die periode een zondag valt. Afsteken zal slechts mogen tus- sen 31 december negen uur 's avonds en 1 januari twee uur 's nachts.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25