publiek Geen gelachwel gehuil bril... 'n Hobby- BRIL 58 Spiritistisch Genootschap: LEZERS SCHRIJVEN WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 VARIA PAGINA 21 >door Sjak Jansen Een psychometrische séance van het Spiritisch Genootschap Leiden. Wat w>u dat zijn? De één meent: „Een groepje mensen, dat om een tafel gaat zitten mediteren, totdat het meubel met behulp van stille krachten omhoog komt en gaat zweven." En de ander zegt: „Ik ken dat Legt er een vrouw haar hand op je knie onder het mom van: "Dan gaan we nu samen lekker la chen'. Ja heus, zo ging het met mij toen ook. Juh, ik ben gauw weggegaan want ik dacht dat ik achterlijk werd." De realiteit is evenwel helegaar anders. Op zo'n séance wordt niet „lekker samen gelachen". Wel gehuild! Zo aangrijpend zijn sommige verhalen, die tijdens zo'n bijeenkomst ter tafel komen. Het is een klein zaal tje aan de Middel weg, waar het Spiri tisch Genootschap Leiden die avond zijn psychometri sche séance houdt. Daartoe is een kwieke tante uit Haarlem uitgeno digd. Zij doet voor komen alsof ze over bijzondere gaven beschikt, waarmee zij in contact kan treden met mensen, die ver weg wonen of inmiddels zijn overleden. Mensen, die zoals zij het noemt: „over zijn." Zo'n 45 mensen zitten die avond, netjes in rij en, gespannen te wach ten totdat de Haarlem se van wal steekt. De opkomst is groter dan anders. Het aantal stoelen is daar niet op berekend en sommige toehoorders moeten genoegen nemen met een plaats op het aan recht. Als niet-lid heb je drie gulden entree moeten betalen. Geen beletsel natuurlijk voor de i contact te krijgen met iemand "aan c bezoeker, die hoopt iets te we ten te komen over een be paalde persoon. Daartoe heeft hij ook een voorwerp meege nomen, dat aan die persoon herinnert en de Haarlemse v op weg kan helpen. Rondom de ene aanwezige ziet deze kloeke Haarlemse van boven de zestig iets wits zwe ven. Iets met een laborato rium of zo, zegt ze. Achter de ander ontwaart ze een lich tend kruis. En bij de derde krijgt ze opeens een ver dwaalde woestijnreiziger in haar vizier. Tegen de meneer, wiens gestal te zij omgeven ziet met iets wits, zegt ze lotusbloemen op te merken. „Dat klopt", zegt deze. Het gaat om een dame met donker haar en een spitse neus, die inmiddels „over is". De Haarlemse heeft contact met haar. En r ten wat zij (de overleden vrouw) vindt van de cursus die hij van plan is te gaan vol gen. „Ik krijg van haar door", verklapt de Haarlemse, „dat zij alles goed vindt wat vol gens u goed is voor uzelf." knikt tevreden. De Haarlemse wrijft haar handen en pakt een volgend voor werp. Een foto dit keer. Zorg vuldig en intens wrijft zij over de prent, die toebehoort aan een wat oudere dame. Ze ver zoekt vriendelijk of men in het vervolg de foto's wil mee brengen in een schone enve lop in plaats van een lijstje. Dat maakt het haar wat ge makkelijker om contact te krijgen. Vervolgens wendt ze zich tot de wat oudere dame. En zegt: „De persoon op deze foto is al over. Klopt dat? Kunt u dat plaatsen?" De vrouw knikt. Ze wil weten of hij „aan de overkant" op zijn bestem ming is aangekomen. „Ja, ziet u", legt ze nogal verontschul digend uit, „hij was nogal an ti." De Haarlemse lacht vertederd en deelt vreugdevol mede dat de man, om wie het gaat, daarboven aan de overkant hartelijk om haar opmerking moet lachen. De vrouw bloost ietwat maar toont zich heel gelukkig wanneer de Haar lemse haar vertelt dat de man het weliswaar „heel moeilijk heeft gehad om aan de over kant te komen, maar het nu daarboven heel goed maakt. Ik moet u de hartelijke groe ten van hem overbrengen." En tot haar, heel bezorgd: „Als ik u was zou ik wat zorgvul diger met m'n gezondheid omspringen en eens een oog arts raadplegen. Uw taak is nog niet af, begrijpt u." Dan is het de beurt aan een vol gend voorwerp. Na wederom de handen gewreven te heb ben, pakt de Haarlemse op nieuw een foto. En vraagt de vrouw aan wie het kiekje be hoort „Kunt u het plaatsen ik hierbij een ver woestijnreiziger „Ja, dat kan ik plaatsen", ant woordt de vrouw, „maar gaat het hem goed?" De Haarlem se: „Jazeker. Hij heeft zijn le ven weliswaar heel anders in gedeeld en woont heel ver weg, maar het gaat hem goed." „Oh gelukkig", ver zucht de vrouw. Daarna passeren een vrouw, een meneer en nog een meisje de revue. Een vent naast mij houdt al enige tijd zijn ogen gesloten. Of hij slaapt of me diteert of zowel het één als het ander doet, wordt niet duide lijk. In elk geval: de vrouw krijgt de goede raad niet op hoge hak ken te lopen, de meneer wordt gevraagd of hij ene Geertruida kan plaatsen („Nee") en het meisje krijgt te verstaan dat de wiskunde studie voor haar te hoog is ge grepen. „Je moet er een te groot offer voor brengen. Be denk dat asjeblieft." Tussen neus en lippen door verklapt de Haarlemse een paardemiddel tegen reuma tiek en benadrukt ze dal ge dachten krachten zijn. Een moeder vraagt of de mavo opleiding voor haar zoontje, wel de juiste is. De Haarlem se stelt haar gerust. .Jawel!" Ze vraagt een man of hij soms al weet dat hij gezegend is met magnetische krachten. „Ontwikkelt u die al stublieft", vraagt ze. „En wees God er dankbaar voor. Wees Hem dankbaar dat u daarmee de medemens mag dienen." De Haarlemse steekt vele aan wezigen een hart onder de riem. Opbeurende woorden als „Uw taak is nog niet af' of „U wordt nog niet gehaald want er ligt nog een heel ar beidsveld voor u", vallen die avond uit haar mond te be luisteren. Dan pakt de Haarlemse op nieuw een foto. Er staat een jongetje op. En de moeder steekt haar vinger op. „Kunt u het plaatsen", vraagt de Haarlemse, „dat mij bij deze foto een enorm gevoel van verdriet bekruipt?" .Dat kan ik plaatsen ja", bekent de moeder heel rustig. Het jongetje blijkt ongeneeslijk ziek. „Maar", zegt de Haar lemse met overtuiging in haar stem, „bedenk u Hij hem komt halen, dat iedereen het beste is." Jawel", knikt de moeder be grijpend. „En", voegt de Haarlemse er een beetje op getogen aan toe, „ik zie daarboven een oude vrouw hem hartelijk opwachten. Het zal zijn overgrootmoe der zijn. Ja, vertrouwt u erop dat goede handen zich straks over hem zullen ontfermen." Sommige aanwezigen zijn in middels in snikken uitgebar sten. Anderen zitten met een brok in de keel. Want ook al sta je er nogal afstandelijk en nuchter tegenover, je wordt er toch door gegrepen en je realiseert je meteen weer waar het in dit leven toch ei genlijk om draait en waar de basis van alle geluk ligt. et plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. ROXY DUAL, EEN GOUDEN C.EDACH IE VOOR MENSEN DIE TEER-EN NICOTINE-ARM WILLEN ROKEN. Net zoals iedereen zijn of haar hobby heeft, heeft iedereen zo z'n eigen idee over bril of kontaktlenzen. Bril 58 komt aan ieders eisen en wensen tegemoet en... betaalbaar! 'n kwestie van bekijken. Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071 -140148.1 Haaswijk Wanneer de voorzitter van de wo ningbouwvereniging aan be waarschriftindieners de schuld geeft (zoals onlangs in de krant te lezen viel) van de huidige moei lijkheden in Oegstgeest, heb ik gqen enkele behoefte daarop te reageren: De goeie man is waar schijnlijk niet goed geïnfor meerd. Maar wanneer de burge meester van Oegstgeest zoiets in het openbaar beweert (deze krant 14 oktober), vind ik het tijd wor den één en ander recht te zetten. Onlangs deelde de wethouder van financiën mee dat Haaswijk door de bezwaarschriften geen enkele vertraging had opgelopen, mede door de vlotte afhandelin gen door de Raad van State en de toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening, waardoor men voortijdig met de bouw van de brug kon beginnen. Als ik me goed herinner heeft hij dit gewoon in een raadsvergadering gezegd en aangezien de burge meester deze vergaderingen voorzit, neem ik aan dat hij dit ook heeft gehoord. Hoe komt het nu dat de voorbereidingen (die dateren al van de jaren 60) voor Haaswijk zich zo eindeloos lang hebben kunnen voortslepen? Aanvankelijk was het een CDA-plan. WD, PvdA en PPR zagen er niets in. Maar langza merhand zijn deze partijen over stag gegaan, in de laatste periode bijgevallen door D'66. Eindelijk in 1974 is "het plan" gereed, maar wordt zelfs door G.S. afgekeurd, vanwege de tè ambitieuze opzet. Zou de gemeente het niet hebben gewonnen wanneer ze nu direct naar de Kroon was gestapt? Dan had ze geen moeilijkheden ge kregen met actiegroepen, want die waren toen nog zo pril dat ze niet hadden durven doorgaan tot de Kroon met hun bezwaren! De enkele tegen Haaswijk '74 inge diende bezwaarschriften waren immers al afgehandeld en niet verder gekomen dan de gemeen teraad. Na veel vijven en zessen besloot de gemeente plan '74 te "herzien" en overeenkomstig de wens van G.S. te versoberen en verscheen plan '76. Ja, u ziet het goed dat was twee jaar later! En als je dan ziet dat plan '76 letterlijk een co- pie is van plan '74, dan vraag je je toch af waar de oorzaak ligt van de vertraging van plan Haaswijk. Alléén wat cijfers zijn veranderd en een paar voetgangerstunnels en fietsbruggetjes zijn geschrapt, de versobering dus. (Maar de luxueuze insteekhavens e.d. zijn gehandhaafd!) Een gewoon mens zou zeggen, dit is een karweitje van twee weken! De conclusie is, dat Haaswijk al lang klaar had kunnen zijn als de gemeente Oegstgeest iets door tastender was geweest. Dan had den we nu een tweede Merenwijk gehad; of dat nu de oplossing zou zijn geweest voor de woningnood in de Leidse Regio betwijfel ik. Ik ben blij dat de burgemeester in elk geval niet v/il tornen aan de bouw van 350 woningwetwonin gen. Na de voorgeschiedenis is het CDA wel verplicht zich daar sterk voor te maken. Het zou hun sieren niet het beschuldigende vingertje te heffen naar anderen, maar de hand in eigen boezem te steken. Daar ik ook behoor tot degenen die bezwaar hebben gemaakt tegen plan Haaswijk voel ik me per soonlijk aangesproken door de door de burgemeester van Oegst geest geuite beschuldigingen. Ik zou nooit op deze zaak zijn terug gekomen, daar ik het kinderach tig en onsportief vind om als je "gelijk" krijgt je daarop te be roemen. Het dient immers ner gens toe en daarom heeft Haas wijk voor mij afgedaan. Slot-conclusie: dit soort be schuldigingen zijn een handige politieke zet om de aandacht van eigen fouten af te leiden. J. de Groot-de Graaf Regentesselaan 45 Oegstgeest Uruguay Mocht, als lezer van uw dagblad, kennis nemen van het artikel van de hand van Nico Scheepmaker geïllustreerd met foto van ons aller Freek de Jonge, in welk ar tikel wij kennis konden nemen van de mening van beider heren, dat het toch wel schande zou zijn om dit bloederige land te vereren met het bezoek van ons Neder lands voetbalelftal. Gelukkig, dacht ik. Weer een land dat we kunnen aanwijzen om hun slechte regering. Nadat we geen koffie uit Angola moesten kopen. In het alweer verre verleden; geen sinaasappelen uit Spanje. Geen handelstransacties met Rhodesië (voorbije tijd). Geer. olieleveranties aan Zuid-Afnka (wist nooit dat wij over zoveel olie beschikten dat we ook nog uit voerden). Protesten tegen Indo nesië waar nog zoveel gevange nen zitten, kregen we o.a. via lol broek Freek de Jonge te horen hoe slecht het was gesteld in Ar gentinië. Schande om daar als Nederlandse voetballers heen te gaan. Nu weer Uruguay. Je vraagt je toch zo langzamerhand af, of er nog landen zijn waar we contacten mee moeten houden. Al was het maar op sportief vlak. Soms krijg je toch het gevoel dat het lijkt of we een landje met be tweters hebben. Of WIJ Neder landers precies weten hoe het in een, meestal verweg gelegen land eigenlijk moet. Nog afgezien van de kennis over Uruguay van Nico Scheepmaker die hij, zoals hij eerlijk schrijft, uit een encyclopedie geput heeft, leek mij de opmerking dat onze Freek de Jonge geen actie voerde tegen het gaan naar Moskou vin- geraanwijzend. Indien men, zo denk ik, in het bui tenland de veelal vertekende beelden via T.V. en de overige media, bekijkt over de, in ons land vriendelijk getolereerde rellenschoppers, zou het kunnen dat er landen zijn die als ze ook over Freekies beschikken die de gelegenheid krijgen om stem ming tegen Nederland te kunnen (ADVERTENTIE) maken, propaganda zullen ma ken om (bijvoorbeeld) geen tul penbollen uit dat rare land te im porteren. P. Weduwer, Gounodplantsoen 5, Voorschoten. Scheiden Na de zoveelste publicatie over een naar kinderen verlangende ex-vader en de boze weigerende moeder, kan ik mijn boosheid niet langer bedwingen. Zeker, deze situatie zal veel voorkomen, en de vaders mogen ook alle aan dacht en begrip verwachten. Maar wat moet je, als je een ge scheiden vrouw bent, moeder van drie jonge kinderen, en elke bezoekregeling wordt gesabo teerd, nadat hij even is nageleefd. In die hel leef ik nu al anderhalf jaar. De nieuwste bezoekregeling die de ex-vader me nu wil opleggen is één zondag in de veertien dagen, en dan van 10 tot 5 uur. En pas in 1982 weer eens een vakantieaf spraak. Daarbij vergeleken zijn de door het Samenwerkingsverband aanbe volen normen een lachertje. Maar ja, in goed vertrouwen vond ik het niet nodig bij de rechter een bezoekregeling (incl. vakanties) te laten vastleggen. En daarvan zal ik tot in lengte van dagen de wrange vruchten moeten pluk ken. Yvonne de Jong, Woubrugge (adres bij redactie bekend) Groenevelt Al jaren horen we nu hetzelfde liedje van matiging en bezuini ging. De muziek blijft het zelfde alleen de stemmen veranderen. Was het eerst Den Uyl en daarna Van Agt die de eerste stem zon gen, nu is het de voorzitter van de Industriebond FNV, Ane Groe nevelt. Op een druilerige dag in juli zag hij het licht en sindsdien verkondigt hij dat de koopkracht omlaag moet terwille van de werkgelegenheid. En sindsdien isArieeengeëerd man geworden. Bij de AVRO en de PvdA, bij CNV en de TROS. bij Van Aar- denne en Van Agt En sindsdien voelen de gewone mensen zich voor de zoveelste keer in de steek gelaten. Groenevelt vindt dat er moed voor nodig is om te zeggen dat er ge matigd moet worden maar zijn keuze is in feite laf en niet .socia listisch. Moed is nodig om de banken, de pensioenfondsen, de levensverzekeringsmaatschap pijen die nu in het buitenland luxe vakantiedorpen en grote kantoorkolossen bouwen en de geweldige winsten van bedrijven als de Shell aan te pakken, of om de kapitaalvlucht naar het bui tenland tegen te houden. Laf en niet socialistisch is het om te zeggen dat industriearbeiders en dus ook velen die van een uitke ring moeten rondkomen koop kracht moeten inleveren. Een klap in het gezicht van die vele tienduizenden die in maart van dit jaar op de Dam zijn geweest om te demonstreren voor het be houd van koopkracht. Ik pik het niet, Groenevelt. Weet je nog Cor Vergeer Pr. Frederikstraat 4 Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21