Winkelhof in gebruik genomen Strontracers slapen in Warmond ILe/cfee agenda PAGINA 2 jBSEffiSESSSB WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 ,\V< 'De hoop op welvaarta/s eerste bij keerpunt WARMOND - 'De hoop op welvaart' van schipper Age Bantstra kwam gisteren als eerste deelnemer aan de Strontrace bij het keerpunt in Warmond aan. Het zeilschip was afgelopen maandag om kwart voor vier 's middags met nog zestien andere sche pen uit Workum in Friesland vertrokken met een lading gedroogde koemest. Na aankomst moest de mest in vliegende vaart worden ge lost, want pas als de lading op de kade ligt wordt de klok in gedrukt. Dat gebeurde voor 'De hoop op welvaart' precies om 17.57 uur. Zeven minuten later kwam de 'Lutgerdina Smeltekop' van schipper Ni co Hoek aan. De 'Lutgerdina Smeltekop' won vorig jaar de Strontrace tussen Workum en Warmond en weer terug, maar ook dit jaar is hij zeker nog niet kansloos. Warmond is name lijk slechts het keerpunt voor het evenement, dat dit jaar voor de zevende achtereen volgende keer wordt gehou den. Vanmorgen om acht uur blies de Warmondse organi sator Tromp op een hoorn als startteken voor de terugtocht naar Workum. Het laatste schip, dat gisteravond War mond nog bereikte, werd om ongeveer half twaalf geklokt. Er waren toen zeven zeil- vrachtschepen binnen. Van morgen om 8.26 meldde het eerste'schip, de tjalk 'Vrouwe Afie', zich alweer. De 'Vrouwe Afie' was twee minuten te laat bij laatste brug bij Nieuwe Wetering en moest daardoor de hele nacht wachten tot de brug vanochtend werd ge opend. Vorig jaar kwam het laatste schip woensdagavond in Warmond aan. Bollenstreek De Strontrace is een herleving van het vroegere vervoer van koemest en terpaarde naar de bollenvelden tussen Haarlem en Leiden. Tegenwoordig wordt er in de Bollenstreek gedroegde koemest gebruikt, aangevoerd over de weg. Op initiatief van de heer Reid uit Workum is er enkele jaren geleden begonnen met het in ere herstellen van allerlei vormen van zeilvaart met ou de schepen. De zeilende vrachtschepen die aan de Strontrace deelnemen volgen de route over het IJs- selmeer door de Ringvaart langs de Haarlemmermeer naar Warmond. Op de terug reis wordt het andere deel van de Ringvaart bevaren. Dit jaar hebben de schippers met hun bemanning die giste ren nog in Warmond aan kwamen voor het eerst in de traditie van de race in het bollendorpje overnacht. Daar was een feestelijke avond in het café De Stad Rome geor ganiseerd, waar de al aange komen schippers namens de gemeente Warmond een aan denken werd overhandigd. Verder bracht een aantal deel nemers aan het muziekfesti val in Workum oude zeelied jes ten gehore. De jaren daar voor was het de gewoonte dat direct na het lossen van de la ding de terugtocht werd aan vaard. "Ik vind het wel een goed systeem zoals het nu gaat. Het was de andere jaren, toen we dus in één keer terug moesten, gewoon een marte lende slag", aldus één van de vermoeide bemanningsleden van 'D« hoop op welvaart'. "Ik ben doodmoe, de afgelo pen veertig uur heb ik geen bed gezien", vult een ander Spannend Het heeft er gisteren duidelijk om gespand welk schip het eerst aan de kade van de Warmondse gemeentehaven zou aanleggen. 'De hoop op welvaart' is de 'Lutgerdina Smeltekop' pas bij Sweiland, dus vlak bij het keerpunt, voorbij gegaan. De hele dag hadden de beide schepen af wisselend de koppositie in genomen. De meeste brugwachters mel den aan de organisatie in Warmond, wanneer ze een deelnemend schip aan de Strontrace hadden laten pas seren. Aangezien er na Nieu- "De hoop op welvaart" drinkt na aankomst in Warmond een borreltje met De vierkoppige bemanning van organisator Tromp. we Wetering geen brug meer volgde werd de hulp ingeroe pen van een paar 27-MC-ers die de doorkomst van de schepen op bepaalde plekken in de Ringvaart en de Kager- plassen zouden melden. De eerste zendamateur die dit zou doen merkte dat hij er niet 'kon doorkomen'. Er wa ren te veel 27-MC-ers op de band, het was te druk. Daar om nam hij een hoger kanaal dan de 22 toegestane kanalen. Hij gebruikte het illegale ka naal 39. De waterpolitie, die de schepen voor de race eveneens opwachtte, vond dat dit niet door de beugel kon en nam de zendappara tuur in beslag. De belangstelling i s gisteravond groot, evenals de bewondering t LEIDERDORP - Het nieuwe winkelcentrum van Leider dorp, De Winkelhof, is vanochtend officieel in gebruik genomen. Met het hijsen van drie vlaggen, onder muzi kale begeleiding van de Leiderdorpse drumband Tamar- co, werd het centrum vanochtend om negen uur voor het publiek opengesteld. i postkan- De winkels van het nieuwe cen trum hielden gisteravond ter ge legenheid van de opening van hun nieuwe zaak een receptie. Tot de genodigden behoorde on der andere het college van bur gemeester en wethouders van Leiderdorp, van wie iedere win kelier een kalender ontving met pentekeningen van het zoge naamde "Oud-Leiderdorp". Burgemeester Van der Have zei met dit geschenk te willen be werkstelligen dat de "harttrans plantatie van Leiderdorp" 365 dagen lang wordt gevierd. Het aantal belangstellenden was gis teravond zeer groot, evenals hun bewondering voor het luxe aan geklede en zeer moderne winkel centrum. De drukte die gisteren in het cen trum heerste, zorgde voor een behoorlijke verkeersoverlast in de omgeving van de Engelendaal. Daar de parkeergarage onder De Winkelhof binnen een mum van tijd vol was, moesten vele auto's naar elders uitwijken. Doordat het verkeer door maar liefst drie agenten werd geregeld, konden files van meer dan 300 meter ech ter worden voorkomen. De sterk te van het Leiderdorpse politie korps zal in verband met het nieuwe winkelcentrum overi gens worden uitgebreid met twee man. Wanneer dit zal gebeuren, blijft echter een raadsel; het "opentrekken van een blik agen ten" is nog steeds niet zo eenvou dig als het klinkt. Met de opening van De Winkelhof heeft Leiderdorp er ruim vijftig winkels bijgekregen. De Leider dorpers, die het jarenlang hebben moeten doen met een beperkt aantal winkelvoorzieningen, kunnen nu in eigen omgeving te recht voor voedings- en genot middelen, kleding en textiel, schoeisel, persoonlijke verzor ging, huishoudelijke en luxe ar tikelen, of het bespreken van een reis. De Winkelhof heeft boven dien een aantal horecavoorzien- gen, zoals een Chinees restau rant, een tearoom en een snack- Albert Heijn neemt een aparte plaats in binnen het winkelcen trum. Met zijn 2900 vierkante me ter verkoopoppervlakte is de su permarkt de grootste AH in Ne derland, die dan ook de toevoe ging "Extra" heeft meegekregen. Naast het levensmiddelenpakket biedt de superkruidenier ook de zogenaamde non-foodartikelen, zoals kleding, sieraden en zelfs boeken. De nog niet ingevulde winkelruim ten in De Winkelhof, waren gis teravond op zeer onopvallende wijze aan het oog van de bezoe kers onttrokken. In totaal staan er nog twee winkels leeg in het winkelcentrum. Deze zullen in december van dit jaar echter ook openen. Voor de immense show room is nog geen gegadigde ge vonden. Het is de bedoeling dat de showroom gebruikt gaat wor den voor de verkoop van grotere artikelen als auto's of zeilsche pen. JVinkelhof in andere handen LEIDERDORP-De uiteindelijke eigenaar van alle winkels in het pas ge opende winkelcentrum Win kelhof plus de onderliggende parkeergarage is de verzeke ringsmaatschappij De Natio nale Nederlanden geworden. Begin oktober zijn de laatste verkoop onderhandelingen afgerond tussen de verzeke ringsmaatschappij en het bu reau Hilvest B.V. die voor honderd procent dochter maatschappij is van project ontwikkelaar Johan Matser. Hilvest heeft een typische managementfunctie ten aan zien van het winkelcomplex en zal die nu blijven vervullen voor de Nationale Nederlan den. Zo waren de twee leeg staande winkelruimten in Winkelhof nog niet aan een winkelier verhuurd, maar wel leeg verkocht. Inmiddels heeft Hilvest ook voor deze twee ruimtes huurders ge- vonden. In de loop van no vember zal aan het huidige winkelarsenaal een lingerie- en een bloemenzaak worden toegevoegd. a links) heeft zojuist de Bewoners tegen bouwplan Langstraat en Achterweg WASSENAAR - Er zijn bezwaren gerezen tegen het plan van een Haags ingenieursbureau om aan de Langstraat in Wassenaar een winkel met magazijnruimte en drie woningen te bouwen en aan de Achterweg een winkel met magazijnruimte en een kantoor. Deze gebouwen moeten komen op de plaats van het te slopen pand Langstraat 29 en tussen de panden Achterweg 9a en 15. Volgens het bestemmingsplan "Centrum" van de gemeente is de geplande bouw wel toegestaan. Enkele omwonenden en de Werkgroep Oud Was senaar hebben echter bij de gemeente bezwaarschriften ingediend. De bewoners vinden dat het nieuwe gebouw te hoog wordt en de lichtinval van andere woningen belemmert. Bovendien komt het gebouw zo dicht op andere bebouwing te staan, dat de bewoners voor brandgevaar vre zen. De Werkgroep Oud Wassenaar is verder bang dat het nieuwe ge bouw niet in stijl zal worden gebouwd. De Werkgroep zag graag dat een historisch verantwoorde nieuwbouw werd gepleegd. Maar wil liever dat het pand Langstraat 29 op de monumentenlijst wordt geplaatst. De bezwaarschriften zullen op 28 oktober aan de orde komen in de ge meentelijke commissie technische diensten. Het college van burge meester en wethouders heeft al voorgesteld om de bezwaren ongegrond te verklaren, omdat de geplande bouw aan de Langstraat en Achterweg geheel in overeenstemming met het geldende bestemmingsplan is. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar zal voor kleine be drijven en doe-het-zelvers enkele containers plaatsen aan de Hoogenboomseweg bij de ingang van de gemeen telijk vuilstortplaats. Deze regeling is getroffen om dat de stortplaats inmiddels vol is en Wassenaar haar vuil nu naar de verbrandingsoven in Leiden moet brengen. Gro tere bedrijven zoals het re creatiepark Duinrell, Menken en de dierentuin zorgden zelf Wassenaar zet containers bij vuilstortplaats al geruime tijd dat ze hun vuil kwijt raakte. Dat werd en wordt nog steeds door spe ciale bedrijven gedaan. De kleinere ondernemingen zouden, nu de gemeentelijke stortplaats niet meer gebruikt mag worden, voor kleine hoeveelheden vuil ver moe ten rijden. Gewoon vuil kan in Leiden aangeboden wor den voor puin moet men ech ter helemaal naar Zoeter- meer. De containers in Was senaar zullen begin novem ber geplaatst worden. De ta rieven alsmede de tijden van openstelling zullen te zijner- tijd nog worden bekendge maakt. WOENSDAG Leiden - Bibliotheek Rosmolen - t/m 25 okt, speelgoedtentoonstelling van 0 tot 6 jaar, tevens ma woe en vrij om 14.30 uur poppenkast van 3 tot 6 jaar. De tentoon stelling is te bezichtigen tijdens biblio- theekuren. Stadhuis -raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Op Eigen Wieken - Valkenpad 2, teken films, 14 uur. Jongerencentrum Stats - Haarlem- merstr 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatieprogramma's van 15 tot 17 uur. Femke/Volkshuis - Leiderdorp - Opening Winkelhof, 8.30 DONDERDAG 15.30 i ln den Bierdeghel - Vestestraat le, bij eenkomst WD, 21 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, Vereniging Nederlandse Protestanten bond, lezing over terreurbestrijding, 20 Op Eigen Wieken - Valkenpad 2, instuif. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 9 ten 17, film Solaris van Andrej Tarkovs- ky, 20 uur Filmhuis Leids Vrijetijdscentrum - Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19 tot 20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vrij van 14-16 uur. tel. 130983. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel. 140866. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, disco van 20 tot 22.30 uur; vrij- middag soos van 15 tot 17 uur. Caeciliastr&at 18 - open avond Leidse Werkgroep homosexuelen, 21 uur. Leiderdorp - Gemeentehuis - expositie Winkelhof in knikkenden munt, van 9 tot 17 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 17 oktober tot 24 oktober door: Haven Apotheek, Ha ven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge- Lei- t/m 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 146 30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post r 254.10 Losse nummers 10.65 Adjunct-hoofdredacteur. R D Paauw AIq redactiechef Abonnementsgelden t LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Plv Alq redactiechef: J. M J Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) n bij de Gemeenschappelijke Persdienst mei eigen .correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219 Ch Lennartz, Maredi|k 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tel 071-121481 Oegstgeest H. Sonders. 071-155854. Voorschoten J Peters 071-769935 Warmond: K Pnns 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890847 Zoeterwouoe Olal Hoenson 01715-1896 Leiderdorp. F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2