AZ'67 maakt het zichzelf moeilijl Trainer Hvidovre: We maken ons weinig illusies... CHAOS ROND RALLY Urbanus werper van het jaar... 5>5> Kessler: We hadden duel vóór rust moeten beslissen Feest bij KMU WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 PAGINA 17 Cha: „Ik had nog nooit gehoord van Utrecht UTRECHT (GPD) - Bij Ein- tracht Frankfurt, dat gister avond direct na aankomst op Schiphol doorreisde naar Utrecht om tijdens een korte training het gras van stadion Galgenwaard te testen, ont brak Bum Kun Cha op het appèl De Koreaanse vedette van het elftal van trainer Lo- thar Buchmann lag op de massagetafel toen zijn ploegmaten het gras van FC Utrecht inspecteerden. Een blessure aan de bilspier hield de 27-jarige Cha uit het trainingspak. „Ik heb last van die spier", aldus de Ko- reaan die aan zijn tweede seizoen bij Frankfurt bezig is, „maar ik denk wel dat ik morgen van de partij ben." Bum Kun Cha weet zoals vrij- wel alle spelers van Ein- tracht weinig tot niets van Utrecht. „Tot voor de loting had ik zelfs nog nooit van die naam gehoord", geeft hij toe. „We kunnen op papier ster ker zijn dan Utrecht, maar het is geen voordeel dat je nagenoeg niets weet van een tegenstander". "Aanslag" Frankfurts rechterspits voor wiens carrière in de Bundes- liga werd gevreesd na een ernstige wervelblessure die hij begin dit seizoen opliep, verklaart geen naweeën meer te ondervinden van de 'aanslag' van Leverkusen- De Koreaan Bum Kun Cha (links) kon gisteravond niet deelnemen aan de training van Eintracht Frankfurt. Dit vanwege een dijbeenblessure. Overigens ziet het er naar uitdat hij vanavond wél kan spelen. Voor Utrechter Leo van Veen is dit niet weggelegd, nu hij te laat uit Amerika is teruggekeerd. verdediger Jürgen Gelsdorf. „Ik ben helemaal genezen, maar het is een meevaller dat ik zo snel weer op de been ben". Bum Kun Cha heeft zich in korte tijd aangepast aan het Europese voetbal. Cha's ta lent maakte de overgang van het Koreaanse voetbal naar het Europese (Westduitse) tot een fluitje van een cent. „Het is als vanzelf gegaan, die aanpassing", Idus Cha. „Wat snelheid, techniek en tactiek betreft staat het Eu ropese voetbal boven dat in Korea, maar het verschil was niet zo groot dat ik me hoefde te forceren. Het is moeilijker geweest om bui ten het voetbal mijn draai te vinden". KOPENHAGEN - Hvidovre Ko penhagen maakt zich erg weinig illusies nu eens verder te kun nen komen dan de tweede ronde in een Europees bekertoernooi. De Deense bekerwinnaar, die vier maal eerder in de historie optrad op internationaal niveau en daarbij steeds in een vroeg stadium werd uitgeschakeld, acht zich voor de eerste Europa Cup Il-samenkomst met Feye- noord vrijwel kansloos. *We maken misschien dertig pro cent kans op de winst'Vzegt trai ner John Sinding realistisch, „want we hebben dan wel een technisch, maar ook een zeer jong elftal met een gemiddelde leeftijd van 21 jaar. Die jongens zijn fy siek nog niet zo sterk en spelen vaak erg wisselvallig. De ene keer kunnen ze heel aardig voetballen, de andere keer gaat het mis. En als dat het geval is, gaat het direct goed mis ook, zoals afgelopen zondag wel bleek in de uitwed strijd bij Vejle. Die verloren we met 7-3, omdat de spelers maar één ding in het hoofd hadden: de wedstrijd tegen Feyenoord. Spelen tegen die club betekent namelijk heel wat voor ze". KOPENHAGEN - Feyenoord, dat in contact is met aanvaller Ba- strup van Aarhus, treedt van avond tegen Hvidovre aan in de- zelfde opstelling als afgelopen zaterdagavond tegen Excelsior. Een tegenvaller voor Paul van der Blom, die verwacht had in Kopenhagen de plaats van Karei Bou wens te bezetten. "Jezek had me toegezegd, dat ik bij Hvido vre de kans zou krijgen. Ik ben zwaar teleurgesteld". De opstellingen: Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Stafleu, Nielsen, Brard; Balke- stein, Bouwens en Notten; Bud ding, Peters en Vermeulen. Hvidovre: Nielsen; Johansen, Kirk, Christensen en Hansen; Jens Petersen, Winslov en Ja- cobsen; Ambrose, Henrik Jensen en Manniche. Ajax De naam van de Rotterdamse te genstander mag de jeugdige Deense voetballers dan ook sterk inspireren, voor de Deense voet ballans gelden duidelijk andere maatstaven. Bij hen geniet Ajax SOFIA - AZ '67 diende gisteren het ware gezicht te laten zien. In de competi tie leidt de ploeg met drie punten voorsprong, maar sceptici wezen daarbij op het zwakke programma dat de Alkmaarders in de beginfase voorge schoteld werd. Goed, PSV en Ajax behoorden ook tot die zwakkeren, maar daar paste dan weer de aantekening dat die voetbalgiganten op het moment dat AZ tegenover hen stond, niet in beste doen waren. Nee, het echte gezicht van de Alk maarders moest blijken in Sofia waar het geroutineerde Levski,in de eerste ronde te sterk voor het Russische Dynamo Kiev van Blo- chin, AZ op zijn snuit moest laten vallen. Het is niet gebeurd. AZ stapte met een gelijkspel in de achterzak van de grasmat. Een dik uur kende men nauwelijks problemen en oogde de ploeg van Kessler sterk, daarna vertoonde het gelaat rim pels. Kessler: „We hadden de wedstrijd in de eerste helft moe ten beslissen, het is onze tekort koming dat we toen niet tot doel punten zijn gekomen. In de slot fase hebben we Levski sterk ge maakt, spelers begonnen te mopperen op elkaar, er werd meer naar eikaars verrichtingen gekeken dan op de tegenstander gelet. In die periode zijn we de greep op het spel kwijtgeraakt. Gelukkig is het zonder gevolgen geo'leven." Twee dagen regen heeft het Euro pa-Cupduel tussen Levski en AZ heel even in gevaar gebracht. De Bulgaarse moesson teisterde ae grasmat van het Vassil-stadion zodanig, dat de Westduitse arbi ter Eschweiler overwogen heeft AGRA (ANP) - Voor, tijdens en na de tweede etappe van de Himalaya-rally in India, heerste door de voortduren de demonstraties tegen de rally een totale chaos. Zowel bij de start in Aurangabad als bij de finish in Agra wa ren grote menigten op de been, die de wagens en de rijders met stenen bekogel den. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Wel werd voor de tweede keer het windscherm van de wa gen van de drievoudige win naar van de Safari-rally, de Keniaan Shkehar Mehta, aan diggelen gegooid. De Ke niaan leidt overigens na de twee etappes in het tussen- klassement. Volgens de Westduitser Achim Warm- bold is het niet onmogelijk dat de rally voortijdig wordt afgebroken. gebruik te maken van de regle menten die een uitstel van twee keer 24 uur toestaan. De voetbal- bestuurders in de Bulgaarse hoofdstad hadden dan overigens in grote problemen gekomen, omdat in hetzelfde voetbalpaleis vandaag het treffen tussen CSK A en de Poolse landskampioen staat geprogrammeerd. Het commando „spelen", wat de Westduitse arbiter na samen spraak met een UEFA-waarne- mer nam, werd dan ook met vreugde begroet. Ook door de Alkmaarders; zaterdag wacht immers de competitiewedstrijd tegen MW. Bovendien is een ploeg die gebaat is bij een doel puntloos gelijkspel, in het voor deel als de aanvallende opponent zijn offensieve acties ziet smoren in water en modder. „Ik geloof', verklaarde AZ-trainer Georg Kessler, „dat het een voordeel is als je door de tegenstander met de rug tegen de muur gezet wordt, als je echt puur defensief gaat spelen". Constatering Kessler had die plannen niet. "Tien eerder bezoek aan Sofia had hem de indruk gegeven dat deze te genstander niet onderschat, maar ■*eker ook niet overschat diende te woiden. Uitgaande van die constatering Landelde Kessler. Hij zette voor ae feëblesseerde middenvelder Jos Jonker (Kec"> Ier na afloop: „In de organisatie op het middenveld heb ik hem erg gemist") aanvaller Kees Kist De weer binnen de lijnen gehaalde duurste bankzitter kreeg een of fensieve opdracht ingeprent. Massaal voor eigen doel hangen deed de koploper in de vader landse competitie alleen bij stil staande situaties. Hoekschoppen en vrije trappen zijn de speciali teit van Levski en Kessler hield zijn manschappen dan ook voor dat er gerekend kon worden op „Oostduitse inswingers" en dat er bij vrije trappen gelet diende te worden op de oude rot Panov. Panov, de sterspeler van Levski, mocht van de uitstekende lei dende Duitse arbiter slechts één keer vanaf een gevaarlijke af stand op het doel richten en tot een corner kwamen de tegenval lende Bulgaren in die voor de Alkmaarders probleemloze eer ste drie kwartier, in het geheel niet. t Nee, de beste mogelijkheden waren voor de Nederlanders. De topsco rer in de vaderlandse competitie, Welzl, werd na tien minuten al door het duo Pier Tol en Kees Kist in ideale positie gemanoeu vreerd. De vochtige bodem rem de het passje van de blonde Ne derlander naar de donkere Oos tenrijker en de tijd die daarmee verloren ging, verkortte de aan- legtijd van Welzl. Kessler hoefde overigens geen spijt te hebben van het feit dat hij de verloren zoon, Kist, weer in de ploeg gehaald had. Hij was een van de betere in een AZ-for- matie die via Tol (in het zijnet na een pass van Nygaard) en Kist (knal op de paal, Eschweiler had ook buitenspel geconstateerd) in die beginfase al op voor sprong had moeten komen. Een dikke minuut na de hervat ting sloeg Kees Kist echter toe. Hij werd aangespeeld door Welzl, en passeerde doelman Deltcev van dichtbij. AZ leidde met 1-0 en had de strijd twee mi nuten later kunnen beslissen na een gave actie tussen Welzl en Peters. Herstel Levski herstelde zich, scoorde bij na toen Ronald Spelbos niet vol doende kon afremmen en Treytel de bal uit de handen liep. Een mi nuut later prijkte de gelijkmaker op het scorebord. Een sterke dribbel van linkerspits Spassov werd onderbroken door Spelbos en Eschweiler zag daar een fout in. Zijn vriendschap met Kessler kon hem van dat idee niet af brengen. De AZ-coach vooraf: „Die Eschweiler heeft bij mij in West-Duitsland op de trainers- cursus gezeten." Het brok Zuideuropese mentaliteit werd bij de Bulgaren aangespro- Kën nadat Spassov de stand vanaf elf meter gelijk had getrokken. Voor de Nederlanaers begon een uiterst moeilijke periode. Vee! balverlies en misverstanden. Bij voorbeeld tussen Metgod en Spelbos, het bekritiseerde cen trale duo van de Alkmaarders. In de competitie hield men zich tot nu toe gemakkelijk staande, maar gisteren tijdens de eerste buitenlandse confrontatie op ni veau, bleek hun kwetsbaarheid. Het bleef zonder gevolgen, omdat Hovenkamp de agressieve in valler Koerdov op reglementaire wijze de weg naar Treytel ver sperde. Kees Kist liet vlak na de pauze van het duel met Levski zijn op de reservebank gespaarde energie met een doeltreffend schot wegvloeien. AZ moest later een tegengoal incasseren. En dat, terunjl de Alkmaarders de wedstrijd voor rust al hadden kunnen beslissen. DEN HAAG (ANP) - Honkballer Charles Urbanus is uitgeroepen tot Neerlands beste werper van het seizoen 1980. De speler van het Amsterdamse Amstel Tigers leid de de verdediging van zijn club twintig maal, waarvan acht vol ledige duels. Hij werd twaalf maal winnend pitcher. In die 20 wedstrijden wierphij 114 innings met 95 x 3-slag, 16x4-wijden kreeg 91 honkslagen tegen. Urba nus scoorde in totaal 31 runs, sloeg nog eens 36 man binnen en noteerde acht homeruns. Op de slaglijst staat hij als zeventiende genoteerd met een gemiddelde van 0.312. Zilver was weggelegd voor de Nicolswerper, de Ameri kaan Douglas Morton. Deze speelde 18 wedstrijden, waarvan J7 volledig. Hij kwam elf maal tut winst. De .gouden" slagman is de Feye- noorder Kevin McDonald gewor den met een gemiddelde van 0395McDonald kreeg in 36 wed strijden 124 slagbeurten, gaf 49 honkslagen waarbij 10 homeruns en 62-honkslagen.scoorde28 runs en sloeg 27 punten binnen. Hij overtrof hiermee verre Eddie Charles Urbanus Tromp van Neptunus, die ook als werper een zeer verdienstelijk fi guur floeg Trom)! ipnllfl cri'N- eens 36 wedstrijden, waarin hij 140 slagbeurten kreeg. Hij gaf 54 honkslagen waarbij vijf homers. Een 3-honkslag en negen 2-honk slagen. Hij scoorde 32 runs, sloeg nog eens 35 man binnen en no teerde tenslotte een gemiddelde van 0.386'. Tromp werd eveneens gekozen tot de meest waardevolle speler. Paul van der Blom: Jk ben zwaar teleurgesteld veel meer populariteit. ..Als die ploeg tegen ons zou voetballen, zauden we ook veel meer toe schouwers trekken dan de vijf duizend die we nu verwachten", weet Sinding. ..Ajax heeft hier een zeer goede reputatie, al is Feyenoord voor ons natuurlijk ook erg interessant". Niet zo interessant echter als de Eu ropese tegenstander die één maal eerder naar Kopenhagen afreis de. Absolute topper in de twaalf duels die Hvidovre tot nu toe in de geschiedenis van de Europa- Cupstrijd afwerkte, was het duel tegen Real Madrid in de jaargang 1967-"68 Nadat de Denen in de eerste ronde FC BaseP hadden gewipt uit het toernooi voor landskampioenen (2-13-3), trok het thuisduel tegen de Spanjaarden een record aantal kijkers: 42.000. Hvidovre kwam verrassend tot een 2-2-deling, maar werd in de uitbeurt met 4-1 geklopt. Zes jaar later bleek Ruch Chorzow al i n de eerste ronde van hetzelfde toernooi te sterk (0-0, 1-2). En ook in de UEFA-Cup was het twee maal snel gedaan met de Deense ploeg: FC Porto (1969) en de latere finalist Borussia Mon- chengladbach (1973) bleken veel beter. Nu is Hvidovre tot de tweede ronde doorgedrongen via Fram Reyk javik. dat met 1 -0 en 2-0 werd ach tergelaten. Het sportieve suc cesje werd echter overschaduwd, want de Denen schoten er 25.000 gulden bij in. „Met 5000 kijkers poetsen we dat tekort weer weg", merkt Sinding optimistisch op. Wisselvallig De oefenmeester van de in alle op zichten wisselvallig draaiende club (die ook wel eens 111 kijkers trok bij een competitieduel), heeft dit Feyenoord nog nooit aan het werk gezien. Het was niet no dig ook. Alle informatie die hij hebben wilde, kon hij betrekken bij Steen Ziegler, die Hvidovre vorig seizoen naar de bekerwinst leidde. Een aardig succesje, na dat twee landskampioenschap pen waren gevolgd door een vier jaar durende afdaling naar de tweede divisie Sinding is dan ook nog altijd vol lof over de huidige Ajai ied „Hij was tegelijkertijd de aanvoerder en de vader van het elftal en via hem ben ik ook van alles te weten ge komen over Feyenoord. Ik heb gehoord dat het een team is met een goede conditie en een goede discipline. Alleen de techniek van de spelers moet tegenwoor dig wat minder zijn". PAUL DE TOMBE UTRECHT(GPD)- De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) zal dit weekeinde haar 40 000ste lid tjjdeosri baiieltt- ke bijeenkomst in het stadhuis van Zwolle kunnen verwelko men. Het is de 19-jange Jacqueli ne Dieleman uit I lm men, die uit handen van atleet Raymond Hee- renvoen en de wethouder van sportzaken in Zwolle een com plete atictiekuitrusting krygt overhandigd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17