voldaan terugkeer ran Griekenland AG AN: „WEL SALT-3, GEEN SALT-2" Toezeggingen Carter voor II vrijlating gegijzelden Bijeenkomst ministers Warschaupact Verbanning burgemeesters stakingen Hongarije Verwarring in Poolse vakbond fSDAG 21 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 gisteren dat verwerping van het SALT 2-verdrag wellicht zo n 100 miljard dollar aan extra defensie- lasten met zich mee zou brengen, om met de Russen gelijke tred te kunnen houden. „Zonder SALT 2", zei Brown, „zouden de Russen te gen 1990 anderhalf maal zoveel lan ceerinrichtingen voor strategische kernwapens kunnen hebben als dat verdrag toestaat en tweemaal zo- I Reagan beantwoordde nadat zijn televisietoespraak was opgenomen, ïgen van verslaggevers. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Republikeins presidentskandidaat Ronald Rea gan wil het SALT 2-verdrag met de Sowjet-Unie (dat nog niet door de Amerikaanse Senaat is geratifi ceerd) verscheuren. In plaats daar van wil hij - indien hij bij de aan staande verkiezingen president wordt - onmiddellijk beginnen met onderhandelingen over een SALT veel kernkoppen 3-overeenkomst, terwijl hij terzelf- dertijd het Amerikaans militair po tentieel zeer aanmerkelijk wil ver- Henry Kissinger, een van de cory- sterken. Reagan verklaarde dit feeën uit de regeringen-Nixon en zondag, tijdens een half uur ge- -Ford die Reagan had opgetrom- kochte televisietijd, dat hem bijna meld om zijn idee te ondersteunen, twee miljoen gulden moet hebben verklaarde dat Reagan terecht aan gekost. onderhandelingen over SALT 3 wilde beginnen, zij het dat een aan- President Carter heeft op zijn beurt voorzieningen uit het SALT 2- Reagans gedachten „buitenge- akkoord intussen als intenm-maat- woon naïef genoemd. Het verlan- regelen zou moeten blijven be- gen om het SALT 2-verdrag terzijde sta?n Kissinger draagt een groot te leggen zou „een vernietigende en twwrdehlkheid voor het wellicht fatale slag zijn voor de SALT 2-akkoord dat de regering toekomst van de kernwapenbe- Carter vrijwel voltooid van de rege- heersing. nng-Ford erfde. Ford heeft destijds de onderhandelingen op een laag pitje gezet, omdat het, zo zeggen De Amerikaanse minister van de- politieke waarnemers, in de verkie- fensie, Harold Brown, becijferde zingsstrijd van 1976 voor hem niet opportuun was een akkoord te be reiken dat in vele opzichten aan vechtbaar zou zijn. Jimmy Carter, nauwelijks in het Witte Huis geïnstalleerd, zond toen ter hervatting van de gesprekken met Moskou zijn toenmalige minis ter van buitenlandse zaken naar de Sowjet-Unie, met zulke vergaande voorstellen, dat de Amerikaan on der hoongelach en onvenchterzake uit het Kremlin moest terugkeren. In Wenen hebben Carter en Brezjnjev in juni 1979 tenslotte hun handtekeningen onder het ont werpverdrag gezet. Het akkoord is vervolgens in Washington inzet geworden van een bittere politieke strijd en kansen op ratificatie in de Senaat bestonden vrijwel niet. Desondanks bleef de opinie over heersen dat de wereld beter af was met een onvolmaakt SALT 2-ver- drag dan zonder verdrag. Carter werd ervan beschuldigd onverant woorde concessies te hebben ge daan door de Russische „Backfi re "-bommenwerper niet meer te tellen als strategisch wapen, maar wel de verouderde Amerikaanse B- 52-toestellen en door de reikwijdte van de Cruise-raketten tot 1000 km te laten beperken. Ook de vraag of de VS wel toereikend zouden kun nen controleren of de Russen zich aan de afspraken van SALT 2 zou den houden, vormde een kernpunt in de slag die tussen het Witte Huis en de volksvertegenwoordiging werd gevoerd Keagans verklaringen, vooral inge geven door de Republikeinse vrees voor Carters aantijging dat Reagan het land in een oorlog zou kunnen storten, houdt overigens niet eens veel nieuws in. Bij afwezigheid van een ratificatie van SALT 2 hebben de VS en de Sowjet-Unie de afspra ken van het verdrag al „stilzwij gend" nageleefd en al eerder ls ook van democratische kant gesugge reerd dat onderhandelingen over SALT 3 intussen toch zouden kun nen beginnen, zij het zonder de mi litaire opbouw waarmee Reagan nu dreigt. SALT 3 is vooral voor Euro pa van belang, omdat daarin plaats zou worden ingeruimd voor de in dit werelddeel gestationeerde kernwapens. drag voor 10 jaar. Reagan, op de te levisie getoond op de rand van een bureau zittend of met een hand fier rustend op de rugleuning van een monumentale stoel, zei dat zijn standpunten waren verdraaid in „een poging om mensen vrees aan te jagen door insinuaties en onjuis te schildering van mijn opvattin gen". „De manier om een bewapenings wedloop te voorkomen, is niet de Russen eenvoudigweg voor te laten raken. We moeten de grond aan hun verlangen om voorop te komen ontnemen door duidelijk te maken dat wij kunnen en zullen tegenstre ven, als dat nodig blijkt, terwijl wij terzelfder tijd meedelen de voor keur te geven aan het stopzetten van deze tweestrijd en de vermin dering van kern wapenarsenalen door geduldige onderhandeling" aldus Reagan. Volgens Reagan heeft Carters be leid de VS vervreemd van „onze vrienden" op het westelijk halfrond en niet alleen regeringen aan het wankelen gebracht, maar ook de Russische en Cubaanse invloed toegelaten te groeien. (Van onze correspondenten) ,'RUSSEL - De terugkeer van Griekenland in de geïntregeerde militaire samenwerking van de NAVO is gisteren in het Brusselse NAVO-hoofd- kwartier met voldoening begroet. De voorstellen voor de Griekse reïnte gratie, afkomstig van NAVO-opperbevelhebber generaal Bernard Rogers, ewerden goedgekeurd door de raad van ambassadeurs van de vijftien NA- 'VO-landen. fer de inhoud van Rogers' voor die al eerder door Athene »n Ankara waren geaccepteerd, verd gisteren niets bekendge maakt. De NAVO gaf een eenre gelig communiqué uit, waarin slechts werd gemeld dat het plan- iRogers door de NAVO-landen Ivas aanvaard. Woordvoerders Jan NAVO en SHAPE, het geal lieerde NAVO-hoofdkwartier, zeiden volkomen onwetend te zijn van de inhoud van het voor- stel-Rogers. Amerikaanse generaal Rogers ^peelde een actieve bemiddelen- pe rol om Griekenland te herin- Itegreren in de militaire NAVO- teamenwerking sinds hij vorig ^aar zijn Amerikaanse collega Haig als NAVO-com- opvolgde. Haig was er in geslaagd een verzoening stand te brengen tussen Grie en Turkije, de twee aartsvijanden die samen de zui NAVO-flank vormden. [Die verzoening was de belang- voorwaarde voor de te- van Griekenland in het militaire NAVO-kader. ok NAVO-secretaris-generaal Luns had al enkele jaren eerder zijn neus gestoten bij pogingen |de regering in Athene te verzoe nen met de samenwerking met Turkije. Luns was eenvoudig niet welkom in Athene, zodat hij de rol van bemiddelaar over moest (AP) - De Hongaarse vakbondsleider Sandor Gaspar heeft in een interview met het or- gaan van de communistische par tij "Nepszabadsag" verklaard dat ook in verschillende Hongaarse bedrijven "enkele uren'' is ge- staakt. De uitspraken van Gaspar werden niet door het Hongaarse nieuwsagentschap MTI aan de i; buitenlandse media verspreid. Gaspar zei dat stakingen in Honga- I rije niet echt noodzakelijk zijn omdat de vakbonden grote macht hebben. Elke beslissing die de werknemers aangaat kan volgens Gaspar alleen met de goedkeuring van de vakbonden worden genomen. 'Wat we zonder staking niet kun- nen bereiken, kunnen we ook niet bereiken met een staking. Een staking is geen middel van socialistische huize", aldus Gas par. Dndanks het vakbondswerk zijn er gedurende enkele uren in som mige fabrieken, werkonderbre- I kingen, of als u wil stakingen ge- weest," zei Gaspar. Hij verklaar de dat als vakbondsfunctionaris sen "hun invloed zouden hebben aangewend, zulke conflicten zouden zijn voorkomen." Publikaties van de vakbonden zijn de laatste tijd in Hongarije meer in het nieuws. De ongeveer 20 bonden in het land gaan aan het einde van het jaar nieuwe leiders I kiezen en er worden resoluties voorbereid voor met congres van de overkoepelende vakbondsor ganisaties. laten aan Haig en later aan Ro gers. Die kregen beiden de volle dige steun van Washington, dat allang aandringt op versterking van de zuidflank, vaak betiteld als de 'weke onderbuik' van de alliantie. In Brussel wordt aangenomen dat de Griekse herintegratie„op 1 ja nuari formeel een feit zal worden. Er wordt aan herinnerd dat Tur kije in het overleg met Rogers steeds heeft vastgehouden aan de eis dat Griekenland dezelfde po sitie zou krijgen als het innam in 1974, toen het de NAVO-samen- werking verliet na de Turkse in vasie van Cyprus. Maar de Tur ken drongen steeds aan op over leg over de bezetting van de be langrijke commando's bij land-, lucht- en zeemacht in het ooste lijke deel van de Middellandse Zee. Stilzwijgen De Turkse autoriteiten hebben nog geen officieel commentaar gele verd op de Griekse beslissing, te rug te keren tot de militaire struc tuur van de NAVO. Dat stilzwij gen is enigszins verklaarbaar doordat hier in het weekeinde een vierdaags religieus feest, het Offerfeest, is begonnen waardoor het openbare leven vrijwel geheel wordt stilgelegd. Ook kranten komen niet uit. Onder de gegeven politieke omstandigheden is van die kranten trouwens geen felle kritiek op beslissingen van Turk se generaals te verwachten, hoogstens enig voorbehoud (die kranten zijn intussen wel heel nijdig op alles wat West-Europa is in verband met de instelling van visa). Officieel is het nog niet zeker dat de Turkse militaire autoriteiten hun fiat hebben gegeven aan de for- mule-Rogers waaronder Athene tot de militaire structuur terug keert. Maar er kan nauwelijks worden aangenomen dat Rogers bij secretaris-generaal Luns om een spoedige bijeenroeping van de NAVO-raad zou hebben ver zocht als hij niet bij zyn laatste bezoek aan Turkije bepaalde toe zeggingen van zijn Turkse colle ga's zou hebben gekregen. Volgens speculaties in de Turkse kranten van de laatste weken komt het interim-commando in handen van een militair die niet Turks is en ook niet Grieks (Ita liaans?). Deze zou dan voor bij zondere operaties hetzij een Turk, hetzij een Griek met spe ciale commando's kunnen belas ten. Op zee zou er een 'commando Oost' kunnen komen onder lei ding van een Griek en een 'com mando Noordoost' onder leiding van een Turk. BRUSSEL - Ongeveer 100 Belgische organisaties hebben gisteren een vreedzame anti-fascistische en anti-racistische demonstratie door het cen trum van Brussel gehouden. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Carter heeft gisteren tijdens een ver kiezingstournee in de staat Ohio gezegd dat bij vrijlating van de gegijzelden in Iran alle Iraanse tegoeden bij Amerikaanse ban ken zullen worden vrijgemaakt en d#it het handelsembargo zal worden opgeheven. Volgens Carter is „een sterk en ver enigd Iran" in het Amerikaans belang en zou hy streven naar herstel van normaler betrekkin gen met Teheran als de kwestie van de gegijzelden eenmaal be vredigend is opgelost. Het „sterke en verenigde Iran" dat Carter voor ogen staat, is vooral in het Amerikaanse belang en dat Ondanks protest tegen Israëlische autoriteiten (Van onze correspondent) JERUZALEM - Het protest van de twee Palestijnse burgemeesters uit de bezette westelijke. Jor- daanoever tegen hun verbanning is door de Israëlische militaire autoriteiten van de hand gewe zen. De Israëlische commandant van de bezette westelijke Jor- daanoever, Ben Eliezer, heeft be sloten het advies van de militaire commissie voor beroep op te vol gen en het bevel tot verbanning te handhaven Wel zullen de twee burgemeesters in de gelegenheid worden gesteld in hoger beroep te gaan bij het Israëlische hoog gerechtshof. De kans dat dit tot een wijziging van het vonnis zal leiden, is echter zeer gering. De twee burgemeesters van He- bron en Chalchoel werden samen met de kadi (islamitische rechter) van Hebron in mei dit jaar ver bannen nadat een Palestijnse commandogroep een aanslag had gepleegd op leerlingen van een joodse leerschool in Hebron, waarbij zes doden vielen. De bur gemeesters en de kadi werden moreel verantwoordelijk gesteld voor deze terreurdaad, van ophit- serij beschuldigd en in het holst van de nacht de grens van Liba non overgezet. Via hun Israëli sche advocate Felicia Langer gingen zij in hoger beroep, omdat zij niet zoals rechterlijk voorge schreven in de gelegenheid.wa ren gesteld hun zaak aanhangig te maken bij de militaire com missie van beroep. Het hooggerechtshof erkende de onrechtmatigheid van de gang van zaken en beval de twee bur gemeesters alsnog in staat te stellen protest aan te tekenen. De kadi van Hebron werd dit recht ontzegd omdat, aldus het hoog gerechtshof, hij door zijn felle an ti-Israëlische uitspraken had ge toond niet van goeder ■trouw te zijn. De twee burgemeesters keerden aflgelopen week naar Israël terug en werden onmiddellijk in hech tenis genomen om verhoord te worden. Het besluit het verban ningsbevel te handhaven en de burgemeesters niet naar hun woonplaats te laten terugkeren, werd voornamelijk genomen op grond van hun gedrag en hun an ti-Israëlische uitspraken tijdens hun verblijf in Libanon en Jor danië na hun uitwijzing. Het verzoek van de burgemeesters tot een gesprek met premier Be gin is door de Israèlsiche premier van de hand gewezen. van de verdere vrije wereld, om dat het een buffer zou kunnen vormen tegen verdere Russische avonturen in het gebied van de Perzische Golf. Formeel heeft de Amerikaanse regering zich neu traal verklaard m de oorlog tus sen Iran en Irak, maar diverse re geringsfunctionarissen hebben in de afgelopen dagen tamelijk onomwonden de last van de agressie bij Irak gelegd. Carters verklaringen moeten tegen het licht van de verkiezingsstrijd worden gehouden: hij realiseert zich dat vrijlating van de gegij zelden hem vrijwel verzekert van een nieuwe termijn als president. En zodoende zijn sommige poli tieke waarnemers snel bereid het woord 'doorbraak' te gebruiken nu Iraans eerste minister Rajai bij zijn bezoek in Amerika heeft ge zegd dat de VS in feite al hun ver ontschuldigingen voor het beleid tegenover Iran ten tijde van de sjah hadden gemaakt. Uit Teheran verluidt dat de parle- mentscommmissie, die het lot van de gegijzelden bespreekt, komend weekeinde een aanbe veling voor de volksvertegen woordiging zal opstellen. Het parlement zou dan op zeer korte termijn een besluit nemen. Wat de tijd betreft, biedt dit Cartel nog steeds ruimte voor de grotf politieke triomf, die een bevrij ding van de gevangenen nog voói de verkiezingsdag van 4 novem ber zou betekenen. VEILIGHEIDSRAAD-Cuba heef gisteren zijn kandidatuur vooi een van de vijf niet-permanenti zetels in de Veiligheidsraad inge trokken. Nu Cuba zich terug trekt, is de weg vrijgemaakt voo de verkiezing van Costa Rica u de Veiligheidsraad. WARSCHAU (DPA/Reuter) - De ministers van buitenland se zaken van het Warschau pact zijn gisteren in de Poolse hoofdstad bijeengeweest. Belangrijkste onderwerp van gesprek waren de problemen rond de vervolgconferentie over Europese veiligheid en samenwerking die 11 novem ber in Madrid begint. Naar het Poolse persbureau-PAP na afloop van de beraadslagin gen meedeelde hebben de ministers ook gesproken over het bijeenroepen van een con ferentie over Europese ont spanning en ontwapening. Volgens westerse waarnemers is de verslechtering van het internationale klimaat ook aan de orde geweest. Ook zou de situatie in Polen zijn be sproken. Bij de ontvangst van de minis ters in Warschau zei premier Pinkowski van Polen dat Polen een vast lid van de so cialistische statengemeen schap is. Polen zal zijn bijdra ge leveren aan het versterken van de samenwerking in de wereld, aldus Pinkokwski. Bij het begin $an de besprekin gen beschuldigde de Bul gaarse minister van buiten landse zaken, Peter Mlade- nov, "militaire en reactionaire krachten in met name de VS, ervan de vrede en de veilig heid te bedreigen. Na afloop van de besprekingen hadden de ministers een on derhoud met de Poolse par tijleider Kania. De ministers gaven na hun bij eenkomst een communiqué uit waarin het traditionele beleid van het Warschaupact nog eens is neergelegd. Er werd opgeroepen tot her nieuwde ontwapeningsinitia tieven, het voortzetten van de ontspanning en het met sue ces afronden van de vervolg conferentie in Madrid. Ook riepen de ministers van bui tenlandse zaken op tot het houden van een Europese ontwapeningsconferentie. Volgens de ministers wint de vervolgconferentie in Madrid aan betekenis gezien de hui dige ingewikkelde situatie. De mogelijkheden de ont spanning voort te zetten moe ten worden benut, aldus het communiqué. Opnieuw werd uitdrukking gegeven aan de beginselen van niet-inmen- ging in binnenlandse aange legenheden van staten, geen geweld te gebruiken en niet te dreigen met het gebruik van geweld. In het communiqué werd niet direct ingegaan op de jongste ontwikkelingen in Polen. Wel bleek uit twee zinnen de be zorgdheid van zowel Polen als zijn communistische bondgenoten over de in hun ogen westerse inmenging in Poolse aangelegenheden. In het communiqué worden schendingen van de onaf hankelijkheid en de soeve reiniteit van staten van de hand gewezen. In soortgelijke woorden heeft Warschau dit weekeinde bij Engelse. Ame rikaanse en Westduitse di plomaten geprotesteerd te gen de activiteit van enkele van hun politieke partijen en vakbonden. JASTRZEBIË (AFP/Reuter) - De eerste bijeenkomst van alle MKZ's, de vakbondscomites die zich hebben aangesloten bij de onafhankelijke bond "Solidari teit" is gisteren in de Silezische mijnstad JaStrzebiê Zdroj in gro te verwarring geëindigd. Tijdens de beraadslagingen tekende zich een meerderheid af voor een al gemene staking, maar voor het tot stemming kwam sloot vak bondsleider Lech Walesa de ver gadering. De bijeenkomst was niet toegan kelijk voor journalisten, maar deelnemers vertelden dat de "gematigden" onder aanvoering van Walesa duidelijk in de min derheid waren. Walesa vertrok om te voldoen aan een tevoren gemaakte afspraak vooreen mas sabijeenkomst m de sporthal van Katowice. Maar het afbreken van de vergadering en het abrupte vertrek van Walesa liet de ruim honderd vertegenwoordigers van vakbondscomité's achter met een onvoldaan gevoel. De comité s moesten hun houding bepalen tegenover de Poolse overheid, die tot dusver registra tie van de vakbond "Solidariteit" heeft geweigerd omdat in de sta tuten de leidende rol van de Lech Walesa links)sprak gisteren ook mijnwerkers in Silezie toe. Bij di gelegenheid kreeg hij mijnwerkersattributen uitgereikt. communistische partij niet ex- evenmin een protest-staking za pliciet wordt erkend. Walesa ver- uitroepen. De bond Solidariteit klaarde gisteren op een bijeen- zal .Bewoon functioneren, of d komst met Silezische mijnwer- registratie nu wel of niet dooi kers dat de bond niet van plan is Kaat, aldus Walesa, die een ronc de statuten te herschrijven, maar rels door zuid-Polen maakt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9