Geen extra-huurverhoging laagste inkomens „Actie Dodewaard te lief en niet zinvol Brandstoftank verloren Deze week bij de melkman: „Prinsendam was te redden geweest1 Man zet zelfmoord echtgenote in scène Negen eredoctoraten bij VU Amsterdam Boete (20.000gulden) geeist tegen officieren „kniktanker" blNSPAG 21 OKTOBER 1980 BINNENLAND DDEWAARD (GPD. ANP) - Tij- dens vaak zeer heftige discussies hebben actievoerders in Dode- waard zich gisteravond bijzonder ontevreden getoond met het verloop van de blokkade bij de kerncentrale. Waf een feestelijke afsluiting van de actie had moe- ten worden, ontaardde gisteren het tentenkamp in een storm an kritiek aan het adres van de actieleiding. Ie kern van de demonstranten noemde de organisatie en de coördinatie van de blokkade-ac tie ronduit slecht. De illegale zender Radio Actief zou te weinig hebben ingespeeld op het moreel van de demonstranten. Een aan tal van de actievoerders was bo vendien van mening dat dergelij ke acties weinig zinvol zijn, om dat van een echte blokkade van de centrale eigenlijk geen sprake 99 is geweest. Het was allemaal te lief'. De meeste demonstranten zijn vannacht vertrokken of gaan in de loop van vandaag huiswaarts. Op het kapotgereden grasland zijn diverse auto's tot aan de as sen weggezakt in de modder. Een sympathiserende boer uit de om geving hielp maandagavond met het wegslepen van de wagens. Het beëindigen van de blokkade verliep overwegend vlekkeloos. Nadat de illegale radiozender Radio Actief alle demonstranten had opgeroepen naar het tenten kamp terug te keren, verlieten de duizenden demonstranten (het restant van de 10.000 deelnemers zondag) het terrein rond de kern centrale. Slechts een honderdtal militantere actievoerders over woog voortzetting van de blok kade, maar van dit voornemen werd na een uur chaotische dis cussie afgezien. Na het geweldloze einde van de ac tie wilde de politie zo snel moge lijk de normale toestand in het kerncentrale-gebied doen terug keren. Het leger heeft opdracht gekregen om de prikkeldraad versperringen op te ruimen. Naar verwachting zal dit werk zeker twee dagen in beslag nemen. Het aantal ME'ers, dat de afgelopen dagen bij de kerncentrale dienst heeft gedaan, wordt door het ANP geschat op tweeduizend. Verschillende zeer betrouwbare bronnen hebben dat meegedeeld. Kolonel Feijlbrief. de verant woordelijke rijkspolitiecom- mandant, heeft tot nu toe gewei gerd het juiste aantal ME'ers te Prikactie In het Betuwse Kesteren is gister middag door Dodewaard-de- monstranten een eerste 'prikac tie' bij de poort van de Bataafse Beton Maatschappij gehouden. De BAM is een toeleveringsbe drijf van de kerncentrale. Het be drijf verpakt radioactief afval in betonnen vaten. De actievoerders reden met twee bestelwagens tot voor de poort van de BAM, waarna zij de ingang met tientallen oude koelkasten en televisietoestellen blokkeer den. Verder werden leuzen op de gevel van het BAM-kantoor ge kalkt. Nadat de demonstranten waren weggegaan, gooide personeel van de betonmaatschappij het blok kademateriaal in containers. De demonstratie was vermoedelijk de eerste van een serie prikacties die Dodewaard gaat dicht' in het hele land van plan is te houden. De bedoeling is dat alle bedrijven die op een of andere manier werkzaamheden voor de centrale in Dodewaard uitvoeren, bij de actie worden betrokken. In dit Nordhorn Na de anti-kernenergiedemonstra tie in Dodewaard is zaterdag een grote manifestatie van kernener gietegenstanders en dienstwei geraars in de Duitse grensstad Nordhorn te verwachten. Het protest richt zich tegen de plannen voor een nieuwe kern centrale. direct naast de stilge legde kerncentrale in Lingen, en tegen het militaire oefenterrein voor bommenwerpers bij Nord horn. Ook Nederlandse tegenstanders van kernenergie en atoombewa pening worden bij deze demon strates verwacht. Welke maatre gelen de Duitse politie heeft ge nomen om wanordelijkheden te voorkomen, is nog niet bekend. Bevreemding over boot tocht zoontje Smit-Kroes MIDDELBURG (GPD) - Het zoontje van staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat viert donderdag zijn tiende verjaardag met een door de Deltadienst van Rijkswaterstaat verzorgde boottocht. De jongen. Ivo. die in augustus jarig was, krijgt met zijn moe der en met een aantal school vriendjes de beschikking over een boot van Rijkswa terstaat. Mensen van die dienst zullen zorgen voor de begeleiding tijdens het uitge stelde verjaardagspartij tje. Het feit dat de staatssecretaris voor privé-doeleinden ge bruik maakt van diensten van Rijkswaterstaat, heeft binnen de waterstaat in Zeeland eni ge bevreemding gewekt en lichte beroering veroorzaakt. Officieel worden daarover geen mededelingen gedaan, maar van verschillende kan ten werd gisteren opgemerkt dat de onderneming als merkwaardig wordt be schouwd. De staatssecretaris verklaarde gisteravond dat het haar be doeling is het feestje van haar zoontje een interessant en leerzaam karakter te geven. Verder zei ze dat ze over de .werken veel enthousiaste verhalen heeft gehoord, maar dat ze er zelf nog nooit ter plaatse iets van gezien heeft. „Ik vind het fijn dat de Rijkswa terstaat wilde helpen om van het verjaardagsfeestje iets bijzonders te maken. Het lijkt me niet, dat daar iets oneer baars aan is", aldus mevrouw Smit. „Ik hoor nu, dat een paar mensen bezwaar hebben tegen hulp bij de excursie. Ik zou per se niet willen dat ie mand donderdag tegen zijn zin tekst en uitleg zou moeten geven". DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer gaat niet akkoord met een extra huurverhoging van 2,5 procent voor mensen met een minimuminko men. De regering wil deze huurverhoging be reiken door de benedengrens van de individuele huursubsidie per 1 juli te verhogen. Dit is geble ken tijdens de gisteren gehouden vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor volks huisvesting. Staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) wil de benedengrens optrekken met een kwart procent voor de mensen met een minimuminko men en met een half procent voor „Jan Modaal". Dit betekent voor de mensen met de laagste inko mens een verhoging van 4,50 gul den per maand en voor de modale inkomens eep extra verhoging van 11,50 per maand. Deze maat regel zou 1 juli in moeten gaan. De huren zijn volgens Brokx te ver achtergebleven bij de werkelijke bouw- en exploitatiekosten. Het verschil moet aangepast worden door individuele- en objectsub sidies door de overheid. Deze subsidies drukken zo op de be groting van volkshuisvesting, dat er te weinig ruimte overblij ft voor het bouwen van nieuwe wonin gen, aldus de staatssecretaris Soberder ROERMOND (ANP) - In een open terrein tussen Roermond en Swalmen, Blankwater geheten, nabij de Duitse grens, heeft gistermiddag een En gelse straaljager van de RAF-vliegbasis Brüggen in West-Duitsland per abuis een brandstoftank, een zogenaamde vleugeltiptank, verloren. De tank was leeg. Het aluminium gevaarte - drie meter lang en een door snede van vijftig centimeter - kwam in een weiland terecht. Ongelukken zijn niet gebeurd en evenmin is er schade aangericht. Niemand had iets gemerkt behalve de piloot. Hij meldde het verlies rond twee uur. Vanuit Duitsland werd de politie in Roermond in kennis gesteld. Zij toog op onderzoek uit en trof na enkele uren zoeken de tank aan in een moerassig gebied. (ADVERTENTIE) de stichtingskosten van de nieuwbouw beperkt worden, on der meer door een soberder bouw. Daarnaast is het volgens Brokx onvermijdelijk dat ieder een meer voor het wonen gaat be talen. Dit zal vanaf volgend jaar gebeuren door een versnelde huurverhoging voor die wonin gen die volgens het puntenklas sement te weinig huur opbren gen. Brokx denkt dat binnen on geveer 9 jaar de aanpassing vol tooid zal zijn. Hei effect van deze aanpassing van de huren aan de werkelijke kos ten zou echter deels teniet gedaan worden wanneer deze gecom penseerd zou worden door over heidssubsidie. Daarom wil de bewindsman de normhuurquote, de verhouding tussen het inko men en de verschuldigde huur waarop de toekenning van indi viduele huursubsidie gebaseerd is, verhogen. Dijkman (CDA) wees een aanpas sing van de individuele huursub sidie in beginsel af, maar hij ver zette zich tegen de aantasting van de koopkracht van de mensen met een minimuminkomen door de huurverhoging. In een tijd van minlijnen voor de mensen met de laagste inkomens moet voorko men worden dat deze mensen nog eens moeten inleveren op de huursubsidie, aldus de CDA'er. Hij diende hiertoe een motie in. Nypels (D'66) en Jansen (PPR) slo ten zich bij Dijkman aan. Van Dam (PvdA) was het met het principe van de motie eens, maar wilde een duidelijker formule ring en diende een eigen motie in. Dijkman en Van Dam sloten ze ker niet uit dat vóór de stemmin gen de moties ineengeschoven zouden worden. Gat Aannemen van één of beide moties zal volgens Brokx een flink gat in de begroting slaan. In 1981 zal het de regering ongeveer 10 miljoen kosten en in 1985 zelf bijna hon derd miljoen. Hij had dan ook grote moeite met de motie. De Tweede Kamer ging ook niet akkoord met de afschaffing van de garantie- en vergelijkingshu- ren in de stadsvernieuwingswij- ken. Dit systeem maakte het voor de oude bewoners van de wijken makkelijker om naar de nieuwe huizen in hun buurt terug te ke ren doordat de huren kunstmatig laag werden gehouden. Brokx wil van dit systeem af, om dat het systeem alleen kan be staan door hoge objectsubsidies. Hij wil de huren meer in relatie brengen met de werkelijk ge maakte kosten. Deze maatregel betekent dat de aanvangshuren voor nieuwe woningen omhoog zullen gaan. Dijkman diende een motie in, waarin de regering verzocht wordt de afschaffing in te trek ken. Volgens hem zou de maatre gel van Brokx de stadvernieu- wing ernstig schaden. Ook bij de ze motie kreeg hij steun van de PvdA. D'6b en PPR. Over de moties wordt pas 2 decem ber gestemd vlak voor de eind stemming over de gehele begro ting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. KRABBENDIJKE (GPD) - Het cruiseschip Prinsendam had voor de ondergang behoed kunnen worden. Dat is de stellige overtui ging van de 52-jarige C. D. Wabeke uit Krabbendijke, kapitein van de verongelukte Prinsendam. „Het schip was te redden ge weest. Daar heeft iedereen zijn uiterst best voor gedaan", zegt de zojuist uit Noord-Amerika teruggekeerde kapitein van de Hol- land-Amerika Lijn. „Er was een bergingsvaartuig onderweg, maar we kregen van de autoriteiten geen toestemming het schip ergens binnen te slepen. Alaska was erg bang voor verontreiniging. Een angst die niet terecht was", zo vindt Wabeke. „Zelfs toen het schip zonk, is er geen druppel olie naar boven gekomen". „Maar ja", zo stelt kapitein Wabeke gelaten vast, „al diverse kapi teins voor mij hebben die bittere ervaring gehad dat men een schip verspeelde, domweg, omdat niemand het in zijn haven wilde hebben" Bij de v&ring van de 100e Dies Natalis van de Vrije Universiteit te Amsterdam werden gisteren eredoctoraten uitgereikt. Op de foto: de toe kenning van het eredoctoraat aan de heer Algra door de rector magnificus van de VU, mr. dr. Mulder. AMSTERDAM (GPD) - In aanwe zigheid van koningin Beatrix en minister-president Van Agt zijn gisteren aan de honderdjarige Vrije Universiteit in Amsterdam negen eredoctoraten uitgereikt in zeven studierichtingen. Dit ge beurde in de Nieuwe Kerk, waar precies honderd jaar geleden prof. dr. Abraham Kuyper, de eerste rector van de VU, de ope ningsrede uitsprak. De eredoctoraten werden toege kend aan dr. Jose Miguez Bonino, theoloog-predikant in Buenos Aires en vermaard pleitbezorger van de bevrijdings-theologie, aan mr. Yap Thiam Hien, advocaat in Jakarta, aan mevrouw drs. S. Kruyt, arts-apotheker in Soera- baja en aan drs. F. E. R. de Maar, tandarts in Dën Haag. In de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen werden ere doctoraten toegekend aan prof. dr. A. G. M. van Melsen, emeritus hoogleraar aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen en aan Nederlanders in Zweden gewond DEN HAAG/KUNGAELV (ANP) - Vijftien Nederlanders zijn giste ren gewond geraakt bij een bus ongeluk in de buurt van het Zweedse Kungaelv (Bij Göte- borg). Volgen het Franse persbu reau AFP gebeurde het ongeluk toen de chauffeur van de bus wil de uitwijken voor een tegenlig ger. De vijftien zijn opgenomen in een ziekenhuis in Kungaelv. Zes van hen zijn inmiddels ontslagen. De overigen liggen met fracturen in het ziekenhuis, aldus een woord voerder gisteravond tegenover het ANP dr. C. F. Barnaby, de directeur van het International Peace Re search Institute in Stock holm. In de faculteit der letteren kreeg prof. dr. G. Duby, hoogleraar ge schiedenis in Parijs een eredoc toraat. Prof. A. B. Frielink, ac countant-buitengewoon hoogle raar aan de universiteit van Am sterdam, werd eredoctor in de economische wetenschappen, en H. Algra, journalist-publicist in Leeuwarden, kreeg het ere-doc- toraat in de sociale wetenschap pen. EMMEN (ANP) - De 29-jarige J.P.K. uit Emmen heeft gisteren voor de politie in die plaats be kend zijn 26-jarige vrouw door ophanging van het leven te heb ben beroofd. De man alarmeerde enige tijd gele den de politie met de mededeling dat zijn vrouw zelfmoord had ge pleegd. De politie trof de vrouw inderdaad levenloos aan. Zij hing aan een touw dat aan de trap was vastgebonden. Bij het onderzoek naar de "zelf moord" rezen bij de politie al snel twijfels over de toedracht van het gebeurde. De argwaan nam toe nadat bij sectie op het stoffelijk overschot hersenletsel werd ge constateerd. Verleden week woensdag werd de (ADVERTENTIE) HOGEVEEN - De commissaris van de Koningin in Drente feliciteerde de heer Jan Nijenhuis gisteren met zijn 107e verjaardag. Hij is sinds enkele maanden de oudste inwoner van Nederland. De heer Nijenhuis was vroe ger scheepstimmerman en heeft zijn hele leven in Hoogei^een gewoond DEN HAAG (ANP) - Tegen de ka pitein en de eerste stuurman van de "kniktanker" Energy Concen tration is gisteren 20.000 gulden boete geeist. Zij stonden in hoger beroep terecht voor het ge rechtshof in Den Haag, nadat zij eerder door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld waren tot vier maanden gevangenisstraf na eisen van drie maanden. Procureur-generaal mr. P A H. Bos vond dat stuurman Pao W. (51) "grove" schuld heeft aan de bij- na-ramp omdat hij een opdracht van kapitein Lit L. (38) niet heeft uitgevoerd. Hem was opgedra gen de lading olie voor vertrek uit Le Havre te herverdelen over tanks. Mr. Bos verweet de kapi tein dat hij niet gecontroleerd heeft of zijn opdracht is uitge voerd. De procureur-generaal zei dat hij /K'li kon eis van de Rotterdamse officier van justitie mr. Hendriks (drie maanden) maar kwam deson danks tot een geldboete. Hij vond het juist dat in een stad als Rot terdam streng gereageerd wordt en dat na de bhna-ramp door jus titie goed gehandeld is. vrouw gecremeerd. De volgende dag nodigde de politie haar echt genoot uit voor een gesprek op het bureau. Langzamerhand werd het duidelijk dat er geen sprake was van zelfmoord Uit eindelijk verklaarde de echtge noot dat hij zijn vrouw om het le ven heeft gebracht. In een vlaag van woede had hij haar een klap gegeven waardoor zijn vrouw buiten bewustzijn raakte. In een emotionele bui, waaraan echte lijke moeilijkheden ten grond slag lagen, zette hij vervolgens de zelfmoord in scène. De man bleef achter met twee kin deren van vijf en negen jaar. Bei de zijn voorlopig bij familie on dergebracht. K. is inmiddels voorgeleid aan de officier van jus titie. Bij wegblijven menstruatie: „neppil" slikken helpt UTRECHT (ANP) - Bij ongeveer ééll procent van de vrouwen die de pil niet meer slikken blijft de menstruatie meer dan zes maan den weg. Maar als andere oorza ken zijn uitgesloten is die men struatiestoornis als regel snel te verhelpen door een eenvoudige "neppil" (placebo) te slikken. Ook is weer eens gebleken dat vrouwen die onregelmatig onge steld worden rustig de anticon ceptiepil kunnen slikken Aldus de Doetinchemse vrouwen arts Van der Steeg die vandaag aan dé Utrechtse universiteit promoveerde tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift over het wegblijven van de men struatie na pilgebruik. Als een keer is gestopt met de pil is lang uitblijven van de menstruatie voor de vrouw vaak erg verve lend. Men snelt naar de dokter en krijgt dan vaelal het zogeheten bromocriptine (be) voorgeschre ven. een middel dat de hormo nenhuishouding regelt. Dr van der Steeg is er achter gekomen dat een simpele neppil minstens zulke goede resultaten oplevert. Volgens dr. Van der Steeg ziet hot er naar uit dat bi) het lang uitblij ven van menstruatie psychische factoren een belangrijke rol spe len. In de zenuwen zitten bij voorbeeld over het uitblijven van zwangerschap, de stop van de huisarts naar de specialist of van de ene naar de andere specialist, het zijn allemaal factoren die een steentje tot het uitblijven van de menstruatie kunnen bijdragen. Nog een aardige wetenswaardig heid over menstruatieperikelon: tijdens de hongerwinter werden talloze vrouwen door de honger eenvoudig niet meer ongesteld. Maar alleen al de berichten over voedseldropping zorgden voor een ommekeer De vrouwen wa ren psychisch zo opgelucht over die berichten dat ze weer gingen menstrueren, nog één snee van het felbegeerde Zweedse witte brood uit de lucht was komen vallen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7