Voorlopig nog geen woningen op plaats van De Overdekte ARNOLDUS Vrijspraak i&roor vys lirecteur ";;ia bedrijfs- T)n geluk Leidse stadsrubriek )BER 4SDAG 21 OKTOBER 1980 LEIDEN B. Rozenboom straat wordt herbestraat LEIDEN - De Bakhuis Rozen- boomstraat wordt herbestraat en heringedeeld. De werkzaamhe den zijn gisteren begonnen. Er worden enkele parkeerplaatsen aangelegd en enige flauwe boch ten in de weg aangebracht. Gedu rende de werkzaamheden, die enkele weken in beslag zullen nemen, zal de Bakhuis Rozen- boomstraat voor doorgaand ver keer zijn afgesloten. de Admiraal Banckertweg 6052. v kuur. rnigin 0, ben LEIDEN - "Ik heb het nieuwe gebouw zelf ontworpen maar ik mag er vandaag niet eens meer in" vertelt direc teur J. Arnoldus die het faillissement van zijn bedrijf aan de Admiraal Banckertweg niet in de koude kleren is gaan zitten. Het pand wordt als onderdeel van de failliete boedel ver kocht. Het familiebedrijf Arnoldus is 120 jaar oud. J. Arnoldus be gon 39 jaar geleden als 14-ja- nge loopjongen in het bedrijf van zijn vader. "We werkten toen nog met 6 of 7 Het bedrijf is 38 jaar goed ge gaan. Prachtig opgebouwd. Mijn privé-leven kwam op de tweede plaats. Ik heb me niet aan de zaak verrijkt. In één jaar tijd is alles misgegaan". De zaak was leeg. De AMRO- bank weigerde nog krediet te verlenen. "Al wat ik kan doen is mijn excuses aanbieden aan mijn klanten en mijn schuldeisers. Ik zet me voor honderd procent in om de zaak mee af te wikkelen. Ge lukkig hebben verschillende werknemers al weer werk. Goede vaklui, zoals goede stucadoors, worden nog steeds gevraagd ondanks de malaise in de bouw. Wat ik hierna ga doen. Als u het weet?". Arnoldus werkte voornamelijk in het westen van het land, zowel aan grote werken als aan de zogenaamde "burger- werken" (de kleine klussen voor particulieren). In Leiden zelf heeft Arnoldus echter weinig werk gehad, behalve dan wat klussen in de Me- renwijk. De werknemers ko men uit geheel het land. Slechts een kwart van de werknemers komt uit de Leidse regio. Voor de bouwbonden FNV is het een grote verrassing dat Arnoldus op de fles is. Het bedrijf had een goed gevulde orderportefeuille. J. Arnol dus voorspelt dat nog veel bedrijven die in of voor de bouw werken ten onder zul len gaan aan de crisis in de Ravage in kerkelijk centrum aangericht LEIDEN - Indringers hebben in de loop van zondag huis gehouden in het kerkelijk centrum De Regenboog in de Merenwijk. Vermoedelijk op zoek naar de opbrengst van de collecte richtten zij een ware ravage aan. Door een ruit te verniewen kwamen zij binnen. In het kerkelijk centrum braken zij dossier- en bergkasten open. Verpakkingen met mishos- ties werden kapotgescheurd; de hosties strooiden zij door het gebouw. Religieuze kle ding werd uit een kast geslin gerd. De daders ontvreemdden slechts voor een bedrag van 50 gulden. Zij hebben zich te goed gedaan aan .eten en drinken. Het schadebdrag is nog onbe kend. De plaatst waar vroeger zwembad De Ocerdekle stond. Het ziet er niet straal spoedig zal worden bebouwd. it dal dit gat in de Haarlemmer- LEIDEN - De kans dat begin volgend jaar de eerste paal voor de nieuwbouw op het terrein van de voormalige Overdekte aan de Haarlemmerstraat de grond in gaat is volgens gemeenteambtenaar Blankenheim (grondzaken) zeer klein geworden. i -t/m Dl Dl tek< nm,slEIDEN - De directeur van de Hollandse Constructiegroep (HCG), gevestigd aan de Zoeter- woudseweg in Leiden, is gisteren „door kantonrechter Van Dijke I"®.®! 'vrijgesproken van rechtsvervol ging. Officier van justitie mr. Ie, b Renckens had tegen de directeur een boete van duizend gulden geëist omdat hij als directeur ver tante antwoordelijk werd gesteld voor een zwaar bedrijfsongeluk dat op inst oktober van het vorig jaar ge- 111 beurde. traat^P die bewuste datum stortte een irkov ingehuurde werknemer van de HCG bij de bouw van een trap- nm penhuis op het terrein van de Chr Heineken-brouwerij van een hoogte van drie meter naar bene- ^en' slachto^er l'eP rugletsel uui op en een scheur in de schedel. Keri De 28-jarige man. was aan het uur. werk op een staalconstructie en ïof II droeg geen veiligheidsgordel. Advocaat mr. Bakker, raadsman erklc van HCG-directie, had maar UU1 liefst zes getuigen opgeroepen Troel om rechter Van Dijke er van te Vooi overtuigen dat de HCG alles in het werk stelt om de werknemers zo veilig mogelijk te laten wer- nmei ken Zelfs het hoofd-veiligheids- vry dienst van de ABOMA, een ad- *eids v'esinstituut °P het gebied van veiligheidsmaateregelen, kwam lositii verklaren dat hij goede ervarin- van gen heeft met de HCG. Uit de getuigenverklaringen bleek ~An dat HCG-werknemers verplicht zijn om een veiligheidsgordel te dragen wanneer zij "hoog" wer ken. Het wordt aan het inzicht dei van de werknemers zelf overgela- ten 0f zij je gordel al of niet vast- erJo1 maken. aeu^Volgens officier van justitie me vrouw Renckens is men bij de HCG laks omgesprongen met de veiligheidsmaatregelen. Zij was I, tel. van mening dat het ongeluk bij 1. ten Heineken voorkomen had kun nen worden. "Deze man werkte Ge" nog maar een week of vijf bij de HCG en juist ingehuurde krach ten moet je voortdurend wijzen i tel. op het in acht nemen van veilig heidsmaatregelen. Dat is naar rum, mijn mening in dit geval heel duidelijk niet gebeurd", aldus mevrouw Renckens die een boe te van duizend gulden eiste. Kantonrechter Van Dijke sprak de HCG-directie evenwel vrij omdat hij zei onder de indruk te zijn ge komen van wat mem binnen het bedrijf allemaal doet om de vei ligheid van de eigen werknemers te bevorderen. t 43, LEIDEN - In het Psychiatrisch Ziekenhuis "Endegeest" te Oegstgeest zijn geslaagd voor het diploma verpleegkunde B: E. Brinks-Stapper, H.J.M. Hanc- kamp-Oude Kcmpers, B.H.M. Hoogervorst, W.H. de Jong-Ree- dijk, R. Sonneveld, Y.J.W.M. de Weert. M.M. Kraan, C.W.G.Q. van de Wouw. B. Kuiper, P. Prooi. E.J. Uitert, A.P. Westerhof. door René van der Velden Jaap Visser De strip Adrianus: niet zo geschikt voor Eppo oj Tina Balloenisten Balloenist Eric Schreurs gaat door tot de laatste zucht. "Te kenen tot ik in elkaar zak". Eric, 22 jaar en student aan de Academie voor Beeldende kunst in Den Haag, is een van de tien striptekenaars die vrijdagmiddag in Amsterdam gaan proberen het "we- reld-duurrecord stripteke- nen" te vestigen. Het stripblad "De Vrije Bal- loen" is de organisator van dit ludieke gebeuren. Dit blad. dat maandelijks door uitslui tend striptekenaars wordt volgetekend, bestaat name lijk vijfjaar. En dat moet op een speciale manier gevierd worden. Vandaar... Tien vaste striptekenaars van "De Vrije Balloen", Balloe nisten genoemd, beginnen vrijdagmiddag rond vier uur te tekenen en hopen dat tot ver in de zaterdag vol te hou den. Lezers van de Balloen zijn opgeroepen om de strip tekenaars geestelijke bijstand te komen leveren en verster kende middelen toe te die nen. Het strip-antiquariaat "De zaak zonnebloem" in de Amsterdamse Haarlemmer straat dient als werkterrein voor de tien stripfanaten. Een van die tien is dus Leide- naar Eric Schreurs. "Ik doe i reden i ten", laat Eri< der omhaal van woorden we ten. "Ik ben deze week al in training gegaan. Dat wil zeg gen, veel slapen. Wat ik ga te kenen? Gewoon m'n eigen strip. Adrianus dus". Adrianus is de stripfiguur die is geschapen door Eric Schreurs en maandelijks in de Balloen opdraaft. "Het is een plat Leidenaartje". vindt Eric zelf. "Eentje van het meest domme soort. Het loopt dan ook elke keer weer verkeerd met hem af'. De strip is niet direct geschikt om in de Eppo of de Tina af te drukken. Eric: "Zeg maar ge rust dat het een harde strip is. Platvoers is misschien een nog beter woord. Dat moet kunnen. Een Kuifje bijvoor beeld zal nooit eens in gezel schap een boer laten. Hij hoeft ook nooit naar de WC. Ik vind dat een strip reëel moet zijn. Ook de gewone en min der nette dingen moeten erin kunnen. Dat wil niet zeggen dat ik een hekel heb aan strips als Kuilje, Suske en Wiske of Asterix en Obelix hoor. Die vind ik best leuk. Maar ik krijg er geen kick van. Dat krijg ik wel van het werk van iemand als Gotlib". De voorgeschiedenis van Eric's loopbaan als striptekenaar ligt voor de hand. Op jonge leeftijd reeds stripfanaat. Op de middelbare school kwa men de eerste probeersels die de schoolkrant haalden. Het materiaal stapelde zich op. Op zeker moment was de tijd rijp om eens wat op te sturen. Een aantal cartoons werden in de Balloen afgedrukt. Op zeker moment vroeg de redactie van dit tijdschrift hem om een strip te tekenen. Zo werd Adrianus geboren. Eric: "Het striptekenen doe ik er nu nog bij. Naast m'n stu die. Maar ik hoop er later van te kunnen leven. Zo niet, dan wil ik illustrator worden Het liefst van kinderboeken". Aanstaande vrijdag is Eric "li ve" te bewonderen in Am sterdam. "Ik verwacht dat het een gezellige boel gaat wor den. Ik hoop dat er veel men sen komen zodat de Neder landse strip echt in de aan dacht komt te staan want dat is hard nodig. Nederlandse stripbladen kunnen het hoofd nauwelijks boven water hou den en dat is in landen als Frankrijk en vooral België wel even anders", aldus Eric die aanstaande vrijdag de strijd zal aanbinden met ne gen collega-striptekenaars maar vooral met de slaap. Eric: "Vandaar dat ik deze da gen zo veel mogelijk probeer te rusten. M'n concurrenten maken het geloof ik nog dol ler. Er wordt al gepraat over speciale dieten en zelfs over pep". Hongerloon "Chauffeurs van het taxibedrijf Kerkhof zwijgen als het graf'.stond vorige week in de krant. Een van de Kerkhof chauffeurs, Huib "Kuyvenho- ven, doet alsnog een boekje open over de merkwaardige betalingspraktijken van de Kerkhof-bass Niek Blonk. Kuyvenhoven kwam ruim twee maanden geleden bij Kerkhof in dienst. Zoals bekend krij gen chauffeurs van Kerkhof 130 gulden bruto basisloon in de week en mogen daarnaast 25 procent van de ritprijs in eigen zak steken. Huib Kuy venhoven: "Een lachertje, ik mocht blij zijn als ik naast dat basisloon een keer 25 gulden per dag pakte". Vrijdagmiddag tien oktober werd Huib plotseling onwel. Twee dagen later werd hij aan z'n blindedarm geopereerd. Inmiddels is hij weer thuis maar aan werken hoeft hij voorlopig niet te denken om dat zijn endeldarm niet in or de is. Huib volgt een speciale kuur en een zeer zwaar dieet. De afgelopen twee weken heeft hij in totaal 212 gulden ziektegeld gekregen. "M'n vrouw heeft twee keer een zakje met 106 gulden gekre gen. Hoe kan je daar nu een gezin van onderhouden? Toen ik links en rechts ging informeren bleek dat ik niet eens ziek gemeld was bij het GAK. Het is ongelooflijk wat voor een praktijken de Kerk hof-directie erop nahoudt. De chauffeurs van Kerkhof moe ten maar eens wakker worden geschud. Vooral de getrouw de jongens. Wanneer die een ongeluk krijgen met blijvend letsel zijn ze er namelijk heel beroerd aan toe". Kuyvenhoven heeft inmiddels de hulp ingeroepen van de vervoersbonden FNV Rein- der Hoekzema van de ver voersbonden: "Op dit mo ment kunnen wij weinig doen. Ik weet dat het in de Leidse taxiwereld een rom- geval is voor ons onvoldoen- Dan hebben we geen poot om op te staan en bereiken we alleen dat de desbetreffende figuur op straat komt te staan. Op 4 november houden wij in Vleuten een landelijke taxi dag. Ik hoop dat er dan veel chauffeurs uit Leiden zullen komen die bereid zijn om zich samen sterk te maken. Alleen dan kunnen we wat aan die wantoestanden gaan doen. In dit soort zaken telt immers alleen de macht van het ge tal". "De bouwplannen zijn in strijd met het bestemminsplan Maredorp", constateerde hij gistermiddag op een vergadering van toekomstige bewoners in het tijdelijke buurt centrum Pancras. "Het klinkt misschien hard, maar ik vind dat je mensen niet blij moet maken met een dooie mus". Het Haagse ingenieursbureau Mehrtens en Van Veldhoven maakte eerder dit jaar het ont werp voor 24 sociale sector wo ningen. Volgens de woning bouwvereniging De Eensgezind heid worden die huizen binnen kort definitief toegewezen. Probleem is nu alleen dat er twee bezwaarschriften tegen het plan zijn ingediend. Beide afkomstig van winkeliers van de Haarlem merstraat. Zij willen in de eerste plaats dat er op de begane grond winkels komen. En in de tweede plaats stellen de middenstanders dat de nieuwbouwplannen niet door kunnen gaan als de gemeen te niet voor parkeergelegenheid in de buurt zorgt. "Dat staat ook in het bestemmingsplan", oor delen zij. "Ik ben bang dat het dagelijks be stuur van de provincie hen gelijk geeft wat dat laatste punt be treft", verklaarde Blankenheim gistermiddag. "Ik hoop natuur lijk niet dat de plannen van tafel worden geveegd, want dat bete kent veel vertraging". Zijn collega ambtenaar Cusell van gemeentewerken verklaarde aanzienlijk optimistischer te zijn. "We moeten de parkeerproble- matiek proberen te ondervan gen", zei hij. "Door geld in het parkeerfonds te storten, of iets dergelijks. Ik geef toe: erg veel weet ik hier niet van. Een juridi sche expert moet dat maar eens grondig uitzoeken". Duidelijk werd in elk geval dat de gemeente op zeer korte termijn een advies naar de provicie zal sturen. "Wij hebben iemand he lemaal vrijgemaakt om dat advies zo goed mogelijk op papier te krijgen", aldus Cusell. "Te laat" Behalve de bezwaarschriften wer den ook de moeilijkheden tussen De Eensgezindheid en de toe komstige bewoners besproken. De laatsten zijn kwaad over het feit dat ze nog steeds geen defini tieve toewijzing hebben ontvan gen. "Waarom duurt dat in gods naam zo lang", vertolkte buurt- werker Kokke hun gevoelens. "Al maandenlang moeten we daarover zeuren. En steeds krij gen we een nul op request. Zo van: dat zijn jullie zaken niet" Het voordeel van de toewijzing ligt volgens hem voor de hand. "Nu kunnen we in wezen geen kant op. Wij zijn geen lid van de wo ningbouwvereniging, slechts ge gadigden Zijn we eenmaal toe gewezen dan kunnen we ons ook sterker opstellen tegenover bij voorbeeld de winkeliers. Ten minste, dat denk ik". De voorzitter van de Eensgezind heid. Nagtegaal, garandeerde de aanwezigen dat in november één en ander zwart op wit op papier zal staan. "Alleen hoop ik dat u er wat aan /uit In bbeil ik i" tw tyfel dat eerlijk gezegd nogal. Het is bijvoorbeeld nog maar de vraag hoe hoog de huren uiteindelijk zullen worden. Het wordt tijd dat de gemeente eens een voorlopige berekening maakt. De wooneen heden zijn tenslotte bekend; de tekeningen liggen op tafel". Dat de huren inderdaad snel moe ten worden berekend, benadruk ten ook de andere partijen. Ge beurt dat namelijk niet, dan be staat de kans dat de gemeente de huurgarantic-regeling niet krijgt. En dat betekent dat de huren veel hoger kunnen uitvallen. "Dat is natuurlijk niet de bedoeling", concludeerde een aanwezige. "Want het moeten toch wel so ciale sector woningen blijven"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3