'Amerikaan' eist schade- 10 miljoen Ma Onderzoek stof kopieermachines Vietnamees wint Chopin wedstrij d Wat doet de farmaceutische industrie voor Derde Wereld Rabobank Lisse maakt zich nog geen zorgen Bontopniveau. Bont vanVan Egmond. Van Egmond ég Breestraat Bontmode h? Complot achter ontsn appin gen DINSDAG 21 OKTOBER 1980 VARIA PAGINA 17 DEN HAAG - De medische dienst van de Arbeidsinspectie schenkt in de komende weken de volle aandacht aan een eventueel kan kerverwekkende stof in ko pieermachines. Deze medische dienst doet dat naar aanleiding van een opmerking van een be drijfsgeneeskundige dienst. „Deze opmerking zal zeer serieus door de medische dienst worden bekeken en zal daarom de volle aandacht van de Arbeidsinspec tie krijgen", aldus het ministerie van sociale zaken, dat er evenwel aan toevoegde dat er niets ver ontrustends aan de hand is. „Ro ken is voor de gezondheid waar schijnlijk gevaarlijker dan het werken met een kopieermachi ne". werd er aan toegevoegd. WARSCHAU - Een Vietnamees is winnaar geworden van de 10e Chopinwedstrijd in Warschau, die werd ontluisterd door het weglopen van twee leden van de jury. De 22-jarige Thai Son Dang uit Hanoi ging strijken met de eerste prijs van ruim 30.000 dollar en het vooruitzicht op een internatio nale carrière. De twee juryleden die wegliepen waren beiden vorige winnaars van Chopinwedstrijden, de befaamde Argentijnse pianiste Mar tha Argerich en de in Hongarije geboren Brit M. Kentner. Zij vonden dat er onregelmatigheden bij de beoordeling plaatshad den en waren het niet eens geweest met de uitsluiting in een vroegere ronde van een briljante Joegoslaaf, Ivo Pogorelic. De tweede prijs van het 10e concours was voor de 27-jarige Russin Pataiana Szebanova. De enige Westeuropeaan die tot de finale doordrong was een Fransman, die zesde werd. Aan de wedstrijd is deelgenomen door 149 kandidaten uit 36 landen. MADRID (GPD) - „Hoog ontwik kelde geneesmiddelen hebben weinig effect in ontwikkelings landen, waar geen behoorlijk rioleringssysteem bestaat", aldus de Engelse minister van volksge zondheid, Patrick Jenkin. De Britse bewindsman was gast spreker op de jubileumbijeen komst van de Internationale Fe deratie van Farmaceutische Fa brikanten in Madrid. Deze confe rentie diende voornamelijk als voorbereiding op de belangrijke Unctad-vergadering over de overdracht van farmaceutische kennis aan landen van de Derde Wereld. LISSE - Vooralsnog maakt de Rabobank in Lisse zich geen al te grote zorgen over een schadeclaim van vijf miljoen dollar (ongeveer tien miljoen gulden). Die vergoeding eist directeur-eigenaar C. M. van Trigt van het Amerikaanse bedrijf "Windmill Garden Centers" (tuincentra) in de staat Maryland. Van Trigt beweert dat de bank in het bollendorp, door het dicht draaien van de geldkraan, heeft meegewerkt aan het failliet gaan van drie zaken in Hillegom (Bulbhome, Langelaan Hulse bosch en Veenenburgh). De Amerikaanse Nederlander had in deze bedrijven belangrijke aan delen. Een rechter in de Verenigde Staten, naar wie Van Trigt is gestapt, zal nu moeten uitmaken in hoeverre de schadeclaim ontvankelijk is. De bank heeft eveneens een scha devergoeding, óók bij een Ame rikaanse rechter, ingediend tegen Van Trigt. Die claim omvat een Schilderij op televisie geveild MILAAN - Een schilderij van de Venetiaanse kunstenaar Giovan ni Battista Tiepolo (1696-1770) heeft op een veiling per televisie in Milaan een kwart miljoen gul den opgebracht. Het olieverfdoek stelt de vorst Carlo Borromeo voor en werd via een particulier tv-station aange boden. bedrag van ruim 144.000 dollar (ongeveer driehonderdduizend gulden). Dit geld is een oude vor dering die de bank op de Neder lander heeft uit de tijd dat de rela tie nog niét was verbroken. Teveel beloofd "Ik denk", liet Van Trigt ons telefo nisch uit Amerika weten, "dat de bank in Lisse ons teveel heeft beloofd. Daarna heeft zij, ver moed ik, moeilijkheden met het hoofdkantoor gekregen. De bankdirecteur wist dat wij veel geld nodig hadden, omdat wij snel wilden groeien. Al onze be zittingen in Nederland hadden wij als onderpand gegeven. Kort erop kregen we geen krediet meer. Waarom niet? Ik heb er geen idee van. Voor mij zijn er geen aanwijsbare redenen te noemen" De schadeclaim die hij heeft inge diend is niet mis, vijf miljoen dollar. Hoe komt Van Trigt aan dat bedrag? "We hebben alle getallen eens op een rijtje gezet: dit is er uitgerold. Er zijn crediteuren (onder meer de veiling Hobaho in Lisse) die niet zijn betaald; de aandeelhou ders, vind ik, moeten schadeloos worden gesteld, zes mannen hadden een carrière in dit bedrijf opgebouwd en het verlies van de gebouwen (bijna tweeëneenhalf ADVERTENTIE Onze bonlkolleklie is met grote zorg en i vakmanschap samen gesteld. Fm wordt in onze zaak voortreffelijk gepresenteerd. De moeite waard om eens kennis i an te nemen. A Is u de modellen en fraaie houtsoorten bewondert, zult u het beamen: dat is bont op nii 'eau. Breestraal 173 - Leiden - Telefoon 071 12333 7 De Unctad-bijeenkomst, waar een Nederlandse regeringsdelegatie aanwezig zal zijn. wordt van 1 tot 5 december in Lissabon gehou- dén. Op de Unctad-conferentie staat de rol van de farmaceuti sche industrie en de behoeften van de ontwikkelingslanden aan geneesmiddelen centraal. De Engelse bewindsman zei over deze onderwerpen, dat zowel de farmaceutische industrie als de ontwikkelingslanden meer we derzijds begrip moeten opbren gen. Hierdoor is een grotere sa menwerking mogelijk: „De far maceutische industrie moet een beter inzicht krijgen in de wen sen van de Derde Wereld, terwijl de ontwikkelingslanden de problemen van de industrie beter moeten begrijpen. Deze industrie moet namelijk voldoende winst kunnen maken om de steeds ho gere research-kosten het hoofd te kunnen bieden". Voorafgaande Unctad-conferenties hebben duidelijk aangetoond dat ontwikkelingslanden op korte termijn willen beschikken over een eigen geneesmiddelenindus trie, gebaseerd op westerse tech nologieën. Derde-Wereldlanden willen af van hun eigen inheemse „wondergeneesmiddelen", doch de Belgische dokter Paul Jans sen omschrijft zijn ideale won dergeneesmiddel als: „Werkt onmiddellijk, voor honderd pro cent effectief, geheel veilig en goedkoop te produceren. Daar- Flieder-Trio morgenavond in Kapelzaal LEIDEN - Drie wonderkinderen, uit één en hetzelfde gezin, zijn morgenavond te beluisteren in de Kapelzaal van het K O-gebouw aan de Oude Vest. Het drietal vormt het Flieder-Trio, dat in Oostenrijk bekendheid geniet. Op het programma, dat om kwart over acht begint, staan werken van Boccherini, Beethoven, Schubert en Dohnanyi. voor is veel research-inspanning nodig en het vertrouwen in suc ces". Volgens dokter Janssen kan die research alleen plaatsvinden in de farmaceutische industrie van de westerse wereld. Schilderijen brengen top- bedragen op LAREN - De najaarsveiling van Christies, in het Singermu- seum in Laren, heeft een to taalbedrag van 3.420.000,- gulden opgebracht. Dit heeft een woordvoerder van Chris ties bekendgemaakt. Op de eerste dag van de veiling, die de hele week duurt, kwa men uitsluitend schilderijen onder de hamer. Volgens de woordvoerder was met name de zogeheten 'Haagse school' erg in trek bij het publiek. Topstukken die werden ge veild waren onder meer een schilderij van Jacob van Ruysdael (300.000 gulden) en een doek van Jacob Maris (155.000 gulden). Ook voor schilderijen van Josef Israëls en Willem Roelofs werden hoge bedragen, respectieve lijk 88.000 en 80.000 gulden neergeteld. LONDEN - Lady Isabel Barnett, een 62-jarige arts en Britse televi- siepersopnlijkheid, is dood aan getroffen in de badkamer van haar woning. Vier dagen geleden kreeg zij een boete voor een win- keldiefstalletje. Lady Isabel, die ook op de BBC-ra- dio bekend was door haar deel neming aan een luchthartig vrouwen panel, was een boete van 75 pond sterling opgelegd we gens het wegnemen van een blik sardientjes, een misstap waar de boulevardpers zich gretig op wierp. ln dit onderkomen waren de inmiddels failliet verklaarde bedrijven gevestigd. miljoen gulden). Als je dit alles bij elkaar telt, kom je uit op rond de tien miljoen. Ja, het was een mil joenenbedrijf daar in Hillegom. Wordt zoiets van de ene op de an dere dag stilgelegd, dan kom je in de kosten. De mensen, die zich voor mij hebben ingezet, moeten een schadevergoeding krijgem" Veertig man Van Trigt zegt dat zeker veertig personeelsleden ineens op straat kwamen te staan. "De bank hield daar in het geheel geen rekening mee. We kregen geen geld meer, dus was het afgelopen. En dat terwijl we altijd open kaart heb ben gespeeld". Bitter gestemd is Van Trigt niet, zo als hij beweert. "Gefrustreerd ben ik evenmin. Wel vind ik dat de bank mij niet netjes heeft be handeld. Ja, ik kan me veroorlo ven de strijd tegen haar aan te binden. Dat doe ik bewust in Amerika, omdat de bank in Ne derland een erg bekend instituut is. Er zijn niet zo bar veel advoca ten te vinden die daar tegen dur ven te vechten. Gelukkig kan ik de strijd wel even volhouden. Hoelang? Net zolang als het moet duren. Zeker, dat kan wel een poosje duren. Misschien wel drie of vier jaar. Mij maakt dat niks uit. Ik wil mijn recht hebben. Zijn kansen? Die schat ik niet gering" De Rabobank in Utrecht (het hoofdkantoor) is niet scheutig met mededelingen. De zaak is onder de rechter, zegt zij, daarom is het niet netjes vooruit te lopen op een beslissing die een rechter nog moet nemen. De directeur van het bankfiliaal in Lisse wilde geen enkele opmerking plaatsen. Niet zo maar dat de geldkraan naar een klant niet zo maar wordt dichtge draaid. "Dan moet er echt wel wat aan de hand zijn. Wat dat dan wel is, dat kan ik niet zeggen. Dan klap ik uit de school. Een bank geeft geen inlichtingen over haar cliënten" Voor Kint is het 'erg onduidelijk' op welke grond Van Trigt de scha devergoeding heeft ingediend. Experts bij de bank onderzoeken die zaak thans. Reden tot onge rustheid heerst er nog niet bin nen het concern. "We nemen de zaak zoals die is. Wat heet zwaar tillen aan? Wachten op de rechter, dat is het enige dat we kunnen doen. Als je nu uit spraken doet, overschrijd je de fatsoensnormen" Brieven Daarom ook is men bij de bamk niet bepaald te spreken over wat Van Trigt de laatste weken heeft overhoop gehaald. Drieduizend plaatselijke besturen van de Ra bobank en duizend besturen van concurrerende bankinstellingen heeft hij brieven gestuurd waarin een bestuurder van de bank in Lisse wordt beschuldigd, dat hij persoonlijke belangen had bij het failliet verklaren van de drie be drijven in Hillegom. Deze man, directeur van een bloembollen- exportbedrijf in Lisse, zou, zo suggereert Van Trigt, voor een kwart miljoen gulden aan op drachten hebben overgenomen. De man in kwestie ontkent ten stelligste. "Er is helemaal niks aan de hand", vertelt hij. "Daar om ga ik er ook niet op in. Met niemand wil ik erover praten" Van Trigt: "Toen de exporteur er achter kwam, dat wij handel dre ven met dit grootwinkelbedrijf, ging hij achter onze rug met hem praten. Ik vraag me af of hij, als bestuurslid, het systeem van de bank niet heeft misbruikt, 't Is toch raar, dat juist hij met die or der is gaan strijken? Bewijzen? Ja, die heb ik. We zijn niet over één nacht ijs gegaan. In diverse zaken van dat grootwinkelbedrijf heb ik foto's laten maken. Van de dozen waarin de bloembollen zijn opgeborgen Daar staat zijn naam op..." Integer "Aan de integriteit van dit be stuurslid valt voor ons niet te tor nen," aldus Kint. "Zijn functie is beslist niet ter discussie. Boven dien", laat hij weten, "heeft het grootwinkelbedrijf een brief ge schreven, waarin het laat weten dat het verkrijgen van de op dracht volstrekt eerlijk is gegaan. Er is niet zo maar wat geregeld, er is een inschrijving geweest". Een feit is wél dat dergelijke brie ven de naam van de bank geen goed zullen doen "Ik vind het moeilijk om daarop te reageren. Je kunt zoveel loswe ken. Als je niet oppast, schaad je een stuk vertrouwen", meent de woordvoerder van de bank. Of er ooit contact met Van Trigt is geweest over de schrijverijen, weet Kint niet met zekerheid. "Misschien in het begin wel. Je kunt in zulke zaken als deze best tot een vergelijk komen. Door met elkaar te praten. Hier zullen we echter op een uitspraak van de rechter moeten wachten" Kint ervaart de Amerikaanse brie ven zeker niet als vlijend. "Die man schrijft aan allerlei mensen, zo komen wij er ook achter. Nee, leuk is het natuurlijk nooit als je met ontevreden klanten te ma ken krijgt. Maar wij zijn er zeker niet op uit om eens flink terug te meppen". EINDHOVEN (ANP) - Het heeft er alle schijn van, dat de laatste tijd regelmatig ontsnappingen wor den georganiseerd voor zware criminelen die in strafinrichtin gen verblijven. Dat zei gisteren een woordvoerder van de Eind- hovense politie naar aanleiding van de ontsnapping zondag van zeven gedetineerden uit strafin richtingen in Veenhuizen. Eén van hen, de 30-jarige A.P., vormde samen met twee anderen de top van de zogenoemde Kem penbende, een groep criminelen, die jarenlang het Brabantse Kempen onveilig maakte met in braken, overvallen en vormen van geweldpleging. De twee an dere mannen, de 31-jarige T.P. en de 26-jarige W.M., ontsnapten eerder dit jaar uit strafinrichtin gen. Volgens de woordvoerder staat het vrijwel vast. dat dit drietal bij hun ontsnapping hulp van buitenaf heeft gehad. Onlangs poogde een vierde kop stuk van de Kempenbende uit een strafinrichting te ontvluch ten. Dat mislukte echter. Ook hier was volgens de politie sprake van hulp van buiten. Een woordvoerder van het ministe rie van justitie zei gisteravond geen idee te hebben hoe de Eind- hovense pohtiezegsman aan zijn uitspraak komt dat er regelmatig ontsnappingen uit strafinrich tingen worden georganiseerd voor zware criminelen. Justitie heeft geenszins de indruk dat ontsnappingen systematisch worden gepland, aldus de woordvoerder. Hij voegde eraan toe dat niets erop wijst dat de zeven gedetineerden die zondag uit de strafinrichtin gen in Veenhuizen ontsnapten, hulp van buitenaf hebben gekre gen. OOK FNV-BOND TEGEN WIJZIGING VAN BKR AMSTERDAM (ANP) - De Kun stenbond FNV keert zich in een brief aan de minister van bin nenlandse zaken fel tegen de voorgenomen integratie van de Beeldende Kunstenaars Rege ling (BKR) in de algemene uitke ring uit het gemeentefonds. Volgens de bond wordt hiermee de toepassing van de BKR op losse schroeven gezet. "En dat niet al leen", aldus de brief, "ook legt u door een dergelijk voornemen tegelijkertijd een bom onder de uitkomsten van het lopende BKR-ondcrzoek". De kosten die nu door de gemeente worden gemaakt ten behoeve van de BKR, worden voor 75 procent vergoed door het rijk. De ge meenten hebben de mogelijk heid de resterende 25 procent voor 80 procent te declareren bij het gemeentefonds onder de voorziening kosten sociale zorg. Door de integratie, die op 1 janua ri 1981 zou moeten ingaan, ver valt de declaratiemogelijkheid, aldus de kunstenbond FNV. "Dat heeft desastreuze gevolgen voor zowel de rechtszekerheid van de beeldende kunstenaars als voor het Nederlands cultuurgoed" 1 l,u i/h/.iv'ji ■-/' 'h null r,l,i D II I/nu lil nl I Uihii'iiwr S//1 lumi; Hniilii ihirhi iry^ Wat voor tijd? De Wassenaarse evangelist D. Jan Bruijn houdt vrijdagavond, 24 oktober, om 8 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat te Leiden zijn tweede lezing in de serie "In wat voor tijd leven wij?" De titel van deze lezing is: "De zondvloed toen, en wat nü?" Beroepingen: De Hervormde Wijkgemeente in het Leidse Morskwartier heeft een beroep uitgebracht op ds. A. Th. Kramer, voorheen zendingspredikant op Timor, thans wonende te Oegst- geest. Nederlands Hervormde Kerk: Be roepen te 's-Gravenzande J.L. Keijzer te Dongen; beroepen te Zuilichem-Nieuwaal: P.J. Teeuw, kandidaat te Lekkerkerk; te Hengelo-Overijssel: H.J. Oud hof te 's-Hertogenbosch; beroe pen te Voorthuizen, toezegging: A.W. van der Plas te Rijssen; be roepen te Dordrecht: W. van Waasbergen te Baarn. Nederlands Gereformeerde Ker ken: Beroepen te Bunschoten; Spakenburg (voor de missionaire dienst in Natal, Zuid-Afrika): P Busstra te Breukelen. Gereformeerde Gemeenten: Be dankt voor Hendrik-Ido-Am- bachb R. Boogaard te Leiden; voor Klaaswaal: T. van Stuyven- berg te Meliskerke. Gereformeerde Kerken: Aange nomen naar Huizen: drs. W.F Prinzen (leraar te Utrecht) wo nende te Hilversum, die bedank te voor Varsseveld. De raad van kerken heeft op voorstel van de Stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen (SOH) besloten tot oprichting van een sectie voor in ternationale hulpverlening. De nieuwe sectie zal formeel los staan van SOH, maar daar wel nauw mee samenwerken.-De or ganen voor werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwerking van de bij de raad aangesloten kerken zullen worden uitgeno digd in de nieuwe sectie zitting te nemen. Dat zal ook worden ge vraagd aan op dit terrein werk zame instituten, zoals de SOH, de medefinancieringsorganen ICCO (protestants) en Cebemo (rooms- katholiek), via welke de overheid financieel deelneemt aan projec ten van de kerken in de Derde Wereld, de Wilde Ganzen van Ikon en het interkerkelijke vor mingswerk inzake ontwikke lingssamenwerking, ikvos. Westduitse protestantse leiders hebben een uitnodiging aan vaard om paus Johannes Paulus II te ontmoeten wanneer hij vol gende maand een bezoek brengt aan de bondsrepubliek. Dit heeft de raad van de Evangelische Lu therse Kerk gisteren bekend ge maakt. Volgens de raad heeft di paus de wens geuit op de hoogt te worden gebracht van de huidi ge stand van zaken bij de occu menische dialoog in West-Duits land. Hij zou do betrekkingen tussen de rooms-katholieke ker' en de VtttdllitK bi kerken willen verbeteren. De ge van kardinaal Franz Koeni de aartsbisschop van Wenen, ni geaccepteerd. Deze had met h oog op zijn leeftijd - 3 august werd hij 75 jaar - de paus g vraagd hem van zijn functie ontheffen. De paus heeft Weense aartsbisschop echt verzocht nog langer in het am te blijven. Dit is gisteren namerjl het aartsbisdom te Wenen bj kend gemaakt. Overeenkomstig een wens van tweede Vaticaanse concilie b den bisschoppen bij het nadc van de 75e verjaardag de pa hun ontslag aan. Het is dan paus om dit verzoek in te willig of niet. b h b

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17