,AZ'67 de VRIJ-UIT Fejenoord wil Deen Bastrup Journalist is geen behartiger van clubbelangen Leo Beenhakker Niet kapot van Bayern..." vonald Spelbos (26): SDAG 21 OKTOBER 1980 SPORT PAGINA 13 dag of tien geleden meldde deze krant dat de besturen van de voetbalclubs Leidse Boys en Oranje Groen in stilte bezig waren een fusie voor te bereiden. In de rubriek van vorige week heb ik dat voor nemen toegejuicht, want het wordt hoog tijd dat aan die volle Boshuizerkade wat ge bundeld wordt. zijn "Gastkolom" in de krant van afgelopen vrijdag ging de directeur van de Leidse Sportstichting. Jan Duives- teijn, daar verder op in. Hij schreef: "Ik denk dat als een sportjour nalist werkelijk van mening is dat er in Leiden bij de voet balsport meer fusies moeten plaatsvinden, dat hij dan als kenner van de sport en het sportleven de besturen van de verenigingen de gelegenheid moet geven om hun leden in te lichten en tot zo lang moet wachten met zijn perspri meur. Een Leidenaar vindt het niet prettig om medede lingen over zijn vereniging in de krant te lezen. Ik denk dat met deze persvrijheid (ieder zijn verantwoordelijkheid zal Ruud Paauw zeggen) de kans op een fusie aanmerkelijk is verkleind". Ik ga maar even verder op deze zaak in, omdat Jan Duif (en met hem vele bestuurderen) de taak van de journalist volko men verkeerd uitlegt. Het grote misverstand is dat Duivesteijn denkt dat een journalist die fusie een ver standige zaak vindt dan au tomatisch de rol van belan genbehartiger van die clubs JAN DUIVESTEIJN op zich neemt. Daar is geen sprake van. Hij is geen pro pagandist, geen verlengde van het bestuur. De journalist heeft maar één taak: zijn le zers zo goed en zo snel moge lijk informeren. Dat is het belang dat hij behartigt. Jan Duif wil dat we wachten met de primeur tot de clubs het groene licht geven. Morgen brengen, dat zou alle har- tebloed uit de journalistiek halen. Ik weet niet of een Leidenaar het onprettig vindt mededelingen over zijn club uit de krant te vernemen. Het doet er ook weinig toe. Onze informatie plicht reikt verder dan de be langen van de clubleden. Maar zelfs als clubleden daarover boos zouden zijn, dienen ze zich toch eerst tot hun bestuur te wenden met het verwijt dat de heren ai te laat waren met zelf mededelingen te doen ofb) te slordig zijn ge weest met de geheimhouding Zo eenvoudig is het. In dit geval geloof ik niet dat de fusiekans groter of kleiner is geworden door uitlekking van de besprekingen. Vroeg of laat moeten de besturen met hun plannen terug naar de ledenvergadering. *En die heeft tóch het beslissende woord. Overigens verwacht ik, eerlijk gezegd, nog wel wat meer be weging aan de Boshuizerka de. Als er eenmaal twee over samengaan praten, willen er meer samenklonteren. De één brengt de ander op ideeën. Wie voetballen er nog meer aan de Boshuizerkade? LFC, Uni- tas, VNA. Ik verwacht elk moment het uitlekken van het bericht dat er twee, of mis schien wel alle drie, samen iets willen. Als met mijn wen sen rekening kan worden ge houden dan graag nog deze week. Kan ik er in de volgende Vrij-Uit op terugkomen Dommigheden (7) In het kader van de beruchte dommigheden-kwestie (wel of geen boksen voor meisjes in het kader van de schoolsport en openstelling van gewich theffen en polsstokhoogsprin gen voor beide aeslachten) volgt nu een bijdrage van Marja E. Kroef, Saffierslraat 80, Leiden. Zij schrijft: "Ruud Paauws tweede ronde is helaas even zwak als de Cerste Hij vindt zichzelf niet aarts-reactionairdat mis verstand ruimt hij gelukkig zelf uit de weg door verderop in zijn stuk als argument aan te voeren: "Zo is het altijd ge weest". Paauw meent te weten dat er geen behoefte is aan de desbetreffende takken van sport "na al die jaren". Nee, logisch als de beoefening niet opengesteld is, er komt im mers steeds weer een nieuwe lichting kandidaten en als die geen kans krijgen met be paalde sporten kennis te ma ken, kunnen ze er moeilijk be hoefte aan hebben. De vergelijking met roken is wellicht aardig bedacht, maar niet goed uitgewerkt De juiste vergelijking zou zijn: roken is slecht, maar vrouwen moeten net als man nen, zelf beslissen of ze het al of niet doen Unfair is op de eerste plaats het spreken over iemand "die anoniem van Boerhaavelaan 30 opereert" Dat is het con tactadres van de Rooie Vrou wen Leiden, dat stond ook on der de ingezonden brief en die was dus niet anoniem. Ik kan mij nauwelijks voorstellen dat de redactie bij wijze van bladvulling liever de hele le denlijst van de Rooie Vrou wen had afgedrukt. Unfair is het ook iemand ten on rechte te beschuldigen van blindheid. Wie Henriette van Dongen kent, weet beter Vrouwen hebben niet zozeer recht op hun eigen stommitei ten, alswel recht op hun eigen mening siwrmingUil het feit dat Paauw dit blindheid noemt, leid ik af dat hij nog niet van zijn versuffing is ge nezen Paauw beschuldigt de Rooie Vrouwen van vragen om cen suur. Eert wel wat erg gemak kelijke slag in de lucht. Wal gevraagd werd door de Rooie Vrouwen was wat meer ge zond verstand bij de redactie van het LD. Die redactie wordt daarbij aangesproken op haar verantwoordelijk heid voor wat er in de krant verschijntEr worden toch ook geen racistische of fascistische verhalen afgedrukt. Uitingen van racisme en fascisme zijn zelfs in vele gevallen straf baar in dit land. Ik hoop toch niet dat mijn vakgenoot Paauw dat ook onaanvaard baar vindt. Je kunt dat tech nisch gezien censuur noemen, maar in het geval van derge lijke algemeen aanvaarde normen kan men eerder van gezond verstand en zindelijk heid in het intermenselijk verkeer spreken. Wij journa listen moeten geen dommig heden schrijven" Tot zover mw. Kroef Antwoord Op de belangrijkste passages zal ik ingaan: 1) Het in de eerste alinea ge noemde argument dat meisjes geen behoefte aan sporten als boksen en gewichtheffen kun 3FIA - De voetballer in de mandekking is een geliefd rbject voor de tekenaar van sportieve spotprentjes waarin le cipier en de gevangene samen in het gras gaan zitten of ;lkaar volgen naar het toilet. e mandekker - een functie die door de maker van bovenge noemde tekeningen meer ge waardeerd wordt dan door het voetbalvolk op de tribune. De so bere manier van spelen, de spij kerharde acties ten opzichte van de opponent, het levert meer bo ze gezichten en gele kaarten op dan schouderklopjes. De 26-jari- ge Ronald Spelbos weet daarover mee te praten. Hij doet het werk dat binnen het tactisch concept van de trainer nu eenmaal gedaan moet worden al zeven jaar bij AZ en sinds twee duels in het Ne derlands elftal. hij: „Vooral in het begin heeft het ontbreken van waardering me dwarsgezeten. Je werd afge schilderd als een houthakker die niets anders kon dan achter een tegenstander aanlopen en schoppen. Die kritieken maken je als 19-jarige kapot. Je moet sterk zijn, wil je er niet onderdoor gaan. Nu doet het me minder. Vóór mijn debuut in het Neder lands elftal zei een journalist: zo Ronald, vandaag je eerste en meteen je laatste interland. Voor de wedstrijd tegen de Duitsers heb ik die man wel even aange houden en heb hem toegefluis terd: morgen m'n tweede hè. In de beginperiode zou ik dat niet gedaan hebben. Maar nu denk ik maar zo: je hebt vijf trainers ge had, Brand, Kraay, Van der Hart, Notermans en Kessler, mar al die trainers hebben je gehandhaafd, dan ben je toch meer dan een houthakker. Eén trainer kan zich vergissen in je capaciteiten, maar vijf niet". /erhuizing Spelbos, via de jeugd van het Utrechtse Velox, het Amers- foortse HVC, weer Velox en Sportclub Amersfoort terecht gekomen in het Noordhollandse. Een verhuizing die noodzakelijk werd omdat FC Utrecht hem niet zag zitten en weigerde 25 briefjes van 1000 als transfersom te beta len aan Sportclub Amers foort. Ipelbos, door AZ aangetrokken als laatste verdediger, werd maar één seizoen opgetrommeld om het ondankbare voorstoppers- werk op te knappen. ,.Er is weinig eer aan te behalen. Neem de in terland tegen de Duitsers. Ik heb zeker niet slecht gespeeld, maar die Hrubesch scoort wel. De op dracht die je uit de kleedkamer meegekregen hebt, kun je niet meer vervullen, je hebt gefaald. Dan de accu weer opladen, voor komen dat je directe tegenstan der een tweede goal maakt, dat is zwaar. Geestelijk is het erg moei lijk, ook al omdat je de bal moet volgen en je tegenstander in de gaten moet houden. Het vereist honderd procent concentra tie". De waardering voor de degelijke arbeid is er bij de AZ-clubleiding altijd geweest, ook in de beginja ren toen de jonge verdediger heen en weer geslingerd werd en bijna zelf ging geloven dat hij met zijn lengte van 1,92 meter en 85 kilo gewicht ongeschikt was voor het betaalde voetbal. De ommekeer kwam met de komst van Willem van Hanegem. Hij wierp zich op als de bescherm heer van de zwaar bekritiseerde voorstopper. Spelbos: „Hij wees de journalisten op mijn goede werk, zei vaak dat ik onderschat werd en riep bij vele gelegenhe den uit dat ik in het Nederlands elftal thuishoorde. De compli menten van zo'n voetbalgroot heid hebben mij goed gedaan. Na zijn komst ben ik veel beter gaan spelen. Ik had weer ver trouwen en trok me veel minder aan van al die kritiek". Anonimiteit Dit jaar gaat het AZ en Spelbos voor de wind. Een score van 100 procent in de competitie, probleemloos werd de tweede ronde van de Europa-Cup bereikt en op een leeftijd waarop hij dat niet meer verwacht had, mocht hij het oranjeshirt aantrekken. De sobere en spijkerharde ver dediger stapte uit de anonimiteit. „Jochies aan de deur voor een handtekening, dat was me nog nooit overkomen", zegt hij. „We hebben nu een ploeg zonder een echte vedette, jongens die alles voor elkaar over hebben. Het loopt gesmeerd, zo zelfs dat er voor Kist geen plaats was. Hij moest alleen even geduld heb ben. Met elf spelers kom je de competitie niet door, je hebt toch zeker zestien man nodig. We hebben een brede basis, we kun nen een blessure opvangen. Daarom zeg ik: dit AZ is rijp voor het kampioenschap. Het moet ook wel, want met een tweede plaats kunnen we niet meer aan komen. Volgend jaar Europa- Cup 1. Nationaal hebben we de top bereikt, het wordt tijd dat we ons internationaal gaan manifes teren". OIranje Spelbos noemt daarvoor twee gele genheden. Orar.je, waarover hij zegt: „Tegen de Ieren en de Duit sers heb ik niet gefaald. Ik ver wacht dat ik een plaats krijg, ook als de jongens die in het buiten land spelen wel beschikbaar zijn. Sta ik er desondanks niet in, dan zal ik dat accepteren. Maar wel met de restrictie dat ik me nooit zo zal laten gebruiken als Johnny Metgod. Behandelen ze me op die manier dan is het snel: ik niet meer". nen hebben omdat die niet voor hen zijn opengesteld, gaat niet op. Ver voor er op scholen door meisjes aan hoc key werd gedaan, aan voet bal,cricket en technische atle- tieknummers als kogelstoten, speerwerpen, bestonden er al door vrouwen zelf opgerichte clubs in die takken van sport. WaaromOmdat vrouwen! meisjes daar behoefte aan hadden. En dan zoeken ze hun eigen ueg welMw. Kroef mag nu zelf invullen waarom er nog geen boksclubs voor vrouwen zijn. 2 Een brief behoort te zijn voor zien van de naam van de per soon die hem schrijft, ook als hijlzij namens een organisa tie of beweging de pen voert. Dan weet men tenminste pre cies met wie men te doen heeft. Het is mij opgevallen dat na mijn bittere opmerkingen over censuur het contactadres van de Rooie Vrouwen totaal niet meer heeft gereageerd en dat mw. Kroef zich fel voor haar "zuster" in de strijd werpt. Is het contactadres zelf k.o. gegaan? Of zou het hier om één en dezelfde persoon gaan? Kijk, dit soort misver standen voorkom je nu met een naam onder een brief. 3) De laatste passage van de brief van "Paauw beschul digt" af) vond ik zo treurig dat ik mw. Kroef in overwe ging heb gegeven dat stukje te laten vervallen. Ze wilde dat niet. Goed, hier gaan we dan. "Wat gevraagd werd door de Rooie Vrouwen was wat meer ge zond verstand bij de redac tie", aldus mw. Kroef. Nou. dat vroegen de Rooie Vrou- u>en helemaal niet. Ze wilden verdere publikaties voorko men. Leest u de brief er nog maar eens op na. Maar zelfs als ze het wel hadden ge vraagd. wie bepaalt wat "ge zond verstand" is? De Rooie Vrouwen soms In wat voor dolle situatie zijn we nu eigenlijk beland? Ik blief het niet eens te zijn met het PvcLA-raadslid mw Van Dongen, vervolgens nodigen de Rooie Vrouwen de redactie utt mij het zwijgen op te leg gen en dan voelt nu mw Kroef zich geroepen om er begrip pen als racisme en fascisme bij te halen, waarvan de ver halen "toch ook" niet worden afgedrukt. Wat heeft dit alles te betekenen, mevrouw? Op wat voor sfeer tje stuurt u aan? Kortom, waar bent u in hemelsnaam mee bezig? Moeder, hoe komt het toch dat ik het allerslechtste in de Rooie Vrouwen omhoog breng? En dan dat gepraat van deze vakgenote (ook dat nog) over "zindelijkheid in het inter menselijk verkeer". In plaats van die laatste passage te schrijvenmevrouw, had u be ter op dak kunnen gaan zit ten. Een koele bries langs de slapen, dat wil nog wel eens helpen. (Ik zou nu graag de discussie willen sluiten. Tenzij iemand nog een nieuw element in de strijd kan brengen). MÜNCHEN - Hoewel alles erop wijst dat Ajax moreen avond tegen Bayern München aan zijn laatste ronde in het Europa-Cuptoernooi gaat beginnen, stelde trainer, Leo Beenhakker gistermiddag vermoedelijk tegen be- AZ-trainer Kessler beschermt symbolisch zijn aanvallers Welzl, Tol en Kist i Sofia. het Levski Spartak stadion in ter weten in vast, dat hij duitse kampioen. Zijn analyse baseert hij onder meer op de gegevens, die hij vorige week heeft verzameld tijdens de derby tussen München 1860 en Bayern: „Het elftal van Bayern draait om de as Niedermayer, Breitner, Rummenigge. Zij zijn de grote uitblinkers. De anderen zijn sjouwers, werkers die jp dienst staan van deze drie. Zoals Dieter Honess, die m de punt van de aanval net een cowboy is. Hij staat daar voorin rond te springen als een idioot. Als hij de bal goed raakt, gaat die het doel in. Is dat niet zo, dan schiet hij de cor- nervlag omver". „Alles bij elkaar kan ik echt niet onder de indruk komen van Bayern, ook al is het een van de betere ploegen van Europa. Nee, de grootste tegenstander van Ajax is Ajax zelf', aldus Been hakker. Beenhakker doelt daarmee op het gebrek aan ervaring bij verschei dene jonge spelers, op wie een beroep moet worden gedaan nu een aantal vaste krachten door blessures afwezig is. Groentjes als Kieft, Weggelaar en Rijkaard lijken geen partij voor Bayern. In tegenstelling tot de Amster dammers hebben de Duitsers echter erg goed geïnvesteerd en is het vertrek van de sterren (Beckenbauer, Muller en Maier) jarenlang voorbereid. Bij Ajax kregen de nieuwelingen geen tijd om in te werken. Zij moesten zich meteen als vedette manifesteren om het dreigende verval tegen te houden. Toen dan ook nog eens een blessu- regolf over het team spoelde, De tweede manier: via Europa-Cup 3. Vandaag is Levski in Sofia te genstander van de Alkmaarders. Een ploeg die in de voorbereiding aan hetzelfde Spaanse toernooi meedeed als AZ. Spelbos: „Ge zien hebben we ze overigens niet. Wij zaten in de kleedkamer ter wijl zij aan het voetballen waren. De trainer heeft ze toen bekeken en Kessler is nu weer geweest. Het is een technisch begaafde ploeg. Bovendien moetje Bulga rije als voetballand niet onder schatten. Ze hebben het goed ge daan in de eerste ronde van de Europa-Cup. Het wordt moeilijk, maar we komen er wel door. Heb je Van Hanegem gezien in de Eu ropa-Cupwedstrijd van FC Utrecht tegen Arges Pitesti. Als je die Kromme zag vechten, dan kan het toch niet anders of je gaat er als ploeg achter staan. Saam horigheid, het is bij ons in het verleden minder geweest, maar nu kunnen we ook zo knokken als de Utrechters toen de den". ROTTERDAM (ANP)-Peter Stephan, de directeur van Feyenoord heeft de afgelopen weken verschillende keren onderhandeld met de Deense voetballer Lars Bastrup. De 25-jarige spits van AGF Aarhus en het Deense elftal heeft het aanbod van Feyenoord in beraad genomen. Hij kon niet direct beslissen, omdat Bastrup zijn studie moet opgeven wanneer hij naar Rotterdam verhuist Feyenoord heeft ook contacten met andere Deense spelers. Hierover wenst de club geen mededelin gen te doen. „niet kapot'* is van de West- bleek overduidelijk dat Ajax in de breedte veel te smal is. Zeker als er dan ook nog eens sprake is van conflicten, zoals in het geval van Peter Boeve, de linkervleu gelverdediger die afgelopen za terdag onverwacht werd gepas seerd. Volgens Beenhakker naar aanleiding van een matig optre den twee weken eeerder bij FC Den Haag. Volgens Boeve zelf omdat hij het had "aangedurfd" om vrijdag tij dens de traming voor zy n mening uit te komen: "Toen ik in de ogen van Beenhakker iets verkeerds deed, knikte hy van "nee". Ik zei daar heb ik niets aan. Zeg dan in ieder geval wat ik wel had moeten doen. Zonder dat er verderciets werd gezegd, stond ik naast het elftal. Ik heb er een flinke opdon der door gekregen, maar nu ben ik over die teleurstelling heen en kan ik alleen maar zeggen dat ik het bij Ajax langer vol houd dan Beenhakker." Evenals tegen AZ'67 zal de plaats van Boeve tegen Bayern hoogst- waarschynlyk worden overge nomen door Sóren Lerby, waar door deze Deen aan hat probleem Rum menige zal worden gezet. Duitslands voetballer-van-het- jaar, die in augustus tydens hei Amsterdam-toernooi tot de beste speler werd uitgeroepen, vocht vorig jaar al eens een tweekamp uit met Lerby in Madrid. Tijdens het Bernabeu-toernooi versloeg Bayern Ajax met 2-0 en scoorde Rummenige één maal. Toch vond Lerby niet dat hij dat persoonlijke duel heeft verloren: "Ik heb hem aardig in bedwang kunnen houden. Dat hij toch een doelpunt heeft gescoord, zegt me niets, omdat dat gebeurde uit een vrije trap. Nu het er werkelijk om gaat en hety niet zo'n vrijblijvend toernooitje is als destijds in Spanje zal het moeilijk genoeg worden. Er is een kans dat ze ver schrikkelijk afgaan Ik kan ook niet garanderen dat ik Rum- menige zal afstoppen. Voor mij is hy de beste aanvaller van Europa. Hij is snel, sterk, weet de bal goed af te schermen en kan opeens demarreren." l &CHr/A/<5 /AJDEPDE &4L Dh//AJ2>r E4M5E-J4A/- rt£r-a£-P£T Z5V/l«S ZEI - PEW tf£/QTOOAJC> PTAAl TJE EVC&OE&T/EAC S0SCW& A/iA# D£ EEE#Ef&ZE ÓCZST //y U£T .Oase cw A1A4X7 DC*/ /-/y /K30W4; SS P/E P/W O# Z>DEE /-OA/ EEA/ S 7Ztz»f ppiazrjs

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13