Rajai geeft YS weinig hoop op oplossing een PvdA: „Steun aan Suriname nodig Iraakse troepen in Abadan Griekenland komtterng in de NAVO Nieuw Italiaans kabinet op brede basis Soares treedt af uit protest Gijzelingskwestie Poolse vrije vakbond negeert bureaucratie deux-pieces blijft een grote rol spelen in de mode. Tiet beeft bet aanzien van een japon en bet gemak van de rok-en-blouse-dracbt. MAANDAG 20 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 r Abadan. Voor het eerst drongen Iraakse TEHERAN/BAGDAD (UPI/Reuter/GPD) - Voor de eerste maal sinds het uitbreken van de oorlog zijn Iraakse troepen giste ren buitenwijken van de Iraanse stad Abadan bin nengedrongen. Dit werd gisteravond door de radio en de televisie van Iran zelf bekendgemaakt. Volgens deze berichten drongen de Irakezen de stad binnen door burgers als dekking te gebruiken. Er vinden gevechten van man te gen man plaats, waarbij de Ira- niërs zich 'van barricade tot bar ricade' verdedip^n AhaHan ge legen in de olierijke provincie Choezestan, bezit een zeer be langrijke raffinaderij. Ook in de oliehavenstad Chor- ramsjar woedden gisteren felle straatgevechten. De Irakezen schijnen er nog steeds niet in ge slaagd te zijn deze stad volledig onder hun controle te brengen. De secretaris-generaal van de isla mitische conferentie, Habib Sjat- ti, reisde gisteren opnieuw naar Teheran, om daar over mogelijk heden voor het beëindigen van de oorlog te spreken. Voordat hij uit Islamabad vertrok antwoordde Sjatti op vragen naar de kansen van zijn missie nu de Iraanse premier Mohammed Ali Radjai voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties blijk gaf van een onverzoenlijke houding Dit ligt in Gods hand". Sjatti had eerder besprekingen met de Iraakse regering gevoerd. Zijn kans op succes wordt niet hoog aangeslagen. De president van Irak. Saddam Hoessein, nep zijn militairen gisteren op de hoofden van de vijanden af te hakken. "U bent het zwaard van God op aarde en de hoofden die u WFHAKT zijn die van de agres sieve volgelingen van Chomeini. de maniak", zei het Iraakse staatshoofd in een televisieuit zending ter gelegenheid van het mohammedaanse feest Eid al- Adha. Zijn grote vijand, jyatollah Cho meini, riep van zijn kant het Iraanse volk op zich te bewape nen en zich voor te bereiden op de totale motilisatt en le ht.lige oorlog. Chomeini vroeg het leger 'zonder tijd te verliezen' wapens uit te delen aan iedereen die bereid is zich op te offeren. Jordanië Er is geen sprake van een Jordaan se militaire lucht-, zee- of land- brug naar Irak. Hel Jordaanse' ministerie van voorlichting heeft speciaal een man naar Akaba ge stuurd om in dit gewoonlijk rus tige en warme vakantieoord aan de Rode Zee nieuwsgierige en wantrouwige journalisten rond te leiden door het havencomplex, en van de Jordaanse vreedzame bedoelingen te overtuigen. 11K LISSABON (Reuter) - Mario Soares, de secretaris-generaal van de Portugese Socialisti sche Partij, heeft gisteren zijn functie 'tijdelijk' neergelegd. Hij doet dit om te protesteren tegen de steun die deze partij blijft geven aan een nieuwe kandidatuur van generaal Eanes, president van de re publiek. Soares zal worden vervangen door de voorzitter van de partij Antonio Mace- do. Soares had de gehele nacht van zaterdag op zondag voor de nationale commissie van de PS ervoor gepleit de steun van de partij aan president Eanes in te trekken naar aan leiding van diens persconfe rentie begin vorige week waarin hij partij koos voor de "sociaal-democratie" van premier Sa Carneiro. Soares is er echter niet geslaagd een meerderheid mee te krijger. correspondenten) WASHINGTON, BEIROET, TEHERAN - Irans eerste-minister Moham med Ali Rajai heeft de VS weinig hoop gegeven op een snelle vrijlating van de Amerikanen die bijna een jaar geleden in Teheran werden gegij zeld. Hij heeft tijdens zijn bezoek aan de VN (waar de Veiligheidsraad de oorlog tussen Iran en Irak besprak) niet met Carter of andere hoge Ameri kaanse regeringsfunctionarissen willen spreken. Wel kondigde hij aan dat het Iraan se parlement spoedig zijn voor waarden voor vrijlating van de gegijzelden zou stellen en dat dit wat zijn regering betreft het laat ste woord zou zijn. Intussen sug gereerde hij, dat een gunstige in vloed zou uitgaan van terugtrek king van de Amerikaanse AWACS-vliegentuigen (vliegen de waarnemings- en commando posten) uit Saoedi-Arabië. Rajai gaf zowel tijdens het debat in de Veiligheidsraad als later tij dens zijn persconferentie te ken nen dat de VS behoren tot de lan den die Irak steunen, als deelne- KRAKOW (Reuter/AFP) - De on afhankelijke Poolse vakbond Solidariteit zal zich vanaf van daag als wettig geregistreerd be schouwen ongeacht het feit of de rechtbank wel of niet met de regi stratie akkoord gaat. Vakbonds leider Lech Walesa heeft dit gis teren gezegd in een toespraak in Krakow. Solidariteit is nog steeds niet door de rechtbank in Warschau gele galiseerd en Walesa waarschuw de de autoriteiten dat zij de klok niet terug kunnen draaien. Hij zei dat de arbeiders niets te vrezen hebben omdat Solidariteit nu een massabeweging is, die vermoe delijk zes miljoen leden achter zich zal krijgen. "Als wij niet ge registreerd kunnen worden kan bureaucratie ons niets schelen, vanaf vandaag zullen wij optre den alsof wij officieel geregi streerd waren", aldus de vak bondsleider. De rechtbanken zijn al bijna een maand over de officiële registra tie van Solidariteit aan het dub ben. Waar alles om draait is het feit dat in de statuten van de bond geen gewag wordt gemaakt van de leidende rol van de commu nistische partij. Het officiële persbureau PAP bracht gisteren een interview met de rechter die de aanvraag van Solidariteit behandelt, Stanislaw Pawela. Deze herinnerde eraan dat de nieuwe vakbonden moe ten steunen op de overeenkom sten van de regering met de sta kers in Gdansk en op de ideologi sche verklaring betreffende hun karakter. "In deze overeenkomsten staat vermeld op welke beginselen de nieuwe bonden gebaseerd zullen zijn. Wij hebben zo'n beginsel verklaring niet in de statuten van Solidariteit teruggevonden", al dus de rechter. Hij merkte verder op dat de statuten van solidariteit alleen verwijzen naar de Poolse grondwet en de internationale arbeidsorganisatie. Solidariteit heeft al eerder gesteld dat het noemen van de rol van de partij in de statuten niet nodig is, aangezien daarin al trouw aan de grondwet wordt beloofd, terwijl in diezelfde grondwet de leiden de rol van de communistische partij van Polen stevig is veran kerd. De vertraging in de registratie van Solidariteit werd gisteren ook in verband gebracht met een bij eenkomst van minister van bui tenlandse zaken van de landen van het Pact van Warschau, die dit weekeinde in Warschau plaatsvond. Een aantal lidstaten heeft zijn misnoegen over de nieuwe Poolse bonden laten blij ken. De Poolse radio en televisie, die Solidariteit steeds meer publici teit gaven sinds de waarschu wingsstaking van één uur op 3 oktober, zwijgen op het ogenblik over de rondreis van Walesa door Polen. mer in een internationale samen zwering die Chomeini's regime in Teheran ten val zou moeten brengen. Volgens R^jai verschaf fen de Amerikaanse waarne mingstoestellen, die het westelij ke deel van de Perzische Golf bewaken, inlichtingen aan Irak en hij noemdé de vrees voor een aanval van Iran op de Saoedische olievelden, een voorwendsel om de vliegtuigen te kunnen sturen. Rajai verlangde ook dat de Jor daanse koning Hoessein zou worden verboden via de haven van Akaba voorraden en mate rieel voor het Iraakse leger aan te Rajai, die tijdens de persconferen tie een ontblote voet op tafel leg de om de sporen te tonen van de martelingen die de geheime poli tie van de inmiddels overleden sjah hem heeft doen ondergaan, is inmiddels weer onderweg naar Teheran. Hij verbleef te New York in een pand naast het huis van de vader van een der in Tehe ran gegijzelde Amerikaanse di plomaten. Hoewel Carter en zijn minister van buitenlandse zaken Edmund Aanslag op Marcos mislukt MANILLA (Reuter) - President Marcos van de Filippijnen is gis teren aan de dood ontsnapt toen een bom ontplofte in een confe rentiezaal waar hij de opening verrichtte van een congres van reisagenten uitde Verenigde Sta ten. Een vrouw, die zei namens de "be vrijdingsbeweging van de zesde april" te spreken, stelde zich gis teren verantwoordelijk voor de bomaanslag. Deze beweging heeft sedert 22 augustus ver schillende bomaanslagen ge pleegd, waarbij één dode en 43 gewonden vielen. Muskie de weg hadden vrijge maakt voor een rechtstreeks con tact met Irans premier, terwijl Washington bol stond van de ge ruchten over een spoedig thuis komst van de gegijzelden, heeft Rajai zich onverbiddelijk een man van de harde lijn be toond. Minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie heeft gisteren verklaard dat de VS in beginsel geen partij willen kiezen in de oorlog tussen Iran en Irak. Maar hij hield de deur open voor de mogelijkheid dat na vrijlating van de gegijzelden de economi sche sancties tegen Iran, inclusief het wapenembargo, zouden wor den opgeheven. Volgens Rajai hadden de VS in feite al monde ling hun verontschuldigingen gemaakt voor hun beleid ten tijde van de sjah en zouden die nog slechts op papier moeten worden gezet. Muskie, vaagjes, sloot wapenle veranties niet met zoveel woor den uit. Reagan-promotor en oud-president Gerald Ford wees ze echter, het lot van de gegijzel den ten spijt, met een beroep op het Amerikaans belang op lange re termijn volledig van de hand. De Republikeinen vrezen dat Carter erin zal slagen de gegijzel den nog voor de verkiezingen vrij te krijgen en zij veronderstellen dat hij ter wille van zijn eigen dan vrijwel niet te stuiten herverkie zing bereid is daarvoor een hoge prijs te betalen. Volgens meldingen van internatio nale persbureaus zou het feit dat Rajai duidde op een „spoedige" beslissing over de gegijzelden en zaterdag tijdens een tweede ge sprek met VN-secretaris-gene- raal Waldheim ook twee Ameri kaanse VN-diplomaten aanwezig waren in Washington worden uitgelegd als „een doorbraak" in de gijzelingsaffaire. Maar politie ke waarnemers in de Amerikaan se hoofdstad wijzen erop dat het Witte Huis er in deze verkiezings tijd alle belang bij heeft de hoop op vrijlating levend te houden. Bovendien zou het aanwezig zijn van de beide Amerikanen bij het gesprek met Waldheim ook uit- Zwaar bewaakt verlaat de Iraanse premier Rajai zijn logeeradres i New York om de Veiligheidsraad van de VN bij te wonen. gelegd kunnen worden als een compromis van Rajai ten opzich te van de gematigde president Bani-Sadr, die de gijzelingskwes tie zo snel mogelijk geregeld wil Gisteravond gaf het bureau van de Iraanse premier een verklaring uit, waarin nog eens uitdrukke lijk werd herhaald dat Iran niet van plan is de gegijzelden vrij te laten, zolang de VS niet tege moetkomen aan de bekende ei sen, waar dan nu de terugtrek king van de AWACS-toestellen uit Saoedi-Arabië bij gekomen is. Toch hebben de uitlatingen van Rajai in de Arabische wereld de nodige consternatie gewekt, sig naleert onze correspondent in Beiroet, Rienko Wilton. De Liba nese pers, de beste barometer van de politieke stemming in heel de Arabische wereld, reageerde ui terst fel op alleen al de mogelijk heid van een uitwisseling van de gegijzelden voor terugtrekking van de vliegende radarstations uit Saoedi-Arabië eniAmeri- kaanse druk op de Jordanië om koning Hoesseins steun aan Irak te doen stopzetten. Arabische diplomaten in Beiroet wijzen erop dat Saoedi-Arabie destijds zelf om de vliegende ra darstations gevraagd heeft, en dat Jordanië's steun aan Irak vooral van politieke en logistieke aard is. Bovendien kwam Tehe- rans proefballon, zo commenta rieert men in Beiroet, niet zo maar uit de lucht vallen. Het was een antwoord op duidelijke anti- Iraakse uitspraken van president Carter, die Irak's militaire acties tegen Iran kortgeleden als „agressie" omschreef. De pers m Irak zelf beschouwt een mogelij ke Amerikaans-Iraanse overeen komst inzake de gegijzelden als „immoreel" en als een „verkie zingsstunt van Carter". ATHENE (AFP) - De Griekse pre mier Rallis heeft gisteren beves tigd dat zijn regering akkoord is gegaan met het "plan-Rogers" in zake terugkeer van Griekenland in het militaire verband van de NAVO. Voorstellen voor terug keer waren aan Athene voorge legd door de opperbevelhebber van de NAVO in Europa, gene raal Rogers. Goedingelichte kringen in de Griekse hoofdstad hadden al eerder gemeld dat het plan was aangenomen door de regering. In antwoord op een verklaring van oppositieleider Papandreou zei Rallis dat "geen enkel soeverein recht van Griekenland zal wor den aangetast door het besluit tot terugkeer en dat integendeel zijn defensiekracht zal worden ver sterkt". Griekenland was in juli 1974 uit de militaire organisatie van de NA VO getreden nadat Turkse troe pen het noorden van Cyprus wa ren binnengevallen. Athene vond dat het voor zijn standpunt inza ke de kwestie Cyprus te weinig steun van het Atlantisch bond genootschap ondervond. Over de terugkeer van Griekenland is de afgelopen vier jaar bijna voortdurend onderhandeld. Een regeling van de kwestie stuitte echter steeds af op de kwestie Cyprus, maar veel meer nog op de ver uiteenliggende standpunten van Griekenland en Turkije over de bevoegdheden in het lucht- en het zeegebied van de Egeische De doorbraak naar een oplossing is, naar verluidt, tot stand gekomen tijdens de laatste ontmoetingen tussen de twee landen, waarbij van de zijde van de Amerikaanse regering politieke en diplomatie ke bijstand werd verleend. Af gelopen donderdag had generaal Rogers in Napels een gesprek met het hoofd van de Griekse ge nerale staf, generaal Agamemnon Gratsios, en vrijdag in Ankara met het Turkse staatshoofd, ge neraal Kenan Evren. PARAMARIBO - Ondanks ernsti ge bezorgdheid over de huidige ontwikkelingen in Suriname, blijft steun voor de regering-Chin a Sen de beste houding voor de Nederlandse overheid. Aldus luidt de slotconclusie van een PvdA-delegatie, bestaande uit partijvoorzitter Max van den Berg, tweede fractievoorzitter Ed van Thijn en tweede vice-voorzit- ter Bram Peper. De rechtsorde in Suriname is ver reweg het meest belangrijke ge spreksonderwerp geweest. Van den Berg: „Uit onze contacten met Surinamers begrepen wij dat er allereerst een einde moet ko men aan de rechtsonzekerheid zoals dat blijkt uit een vergader verbod, beknotting van de pers vrijheid en een willekeurige rechtsgang. Ons is de verzekering gegeven dat de rechtsorde in de toekomst zal worden gehand haafd. De Surinaamse regering is er zich van bewust dat excessen in strijd met de internationale rechtsorde haar goede naam in opspraak kunnen brengen Van den Berg heeft nog altijd grote problemen met het decreet van de bijzondere rechtspleging. „We hebben het als een vreemd uni cum bekeken tot nu toe en doen dat nog. Maar ook hebben wij de bereidheid ontmoet bij de Suri naamse regering om het decreet op een aantal punten aan te pas sen. Met betrekking tot de zeven mensen die 13 augustus gearres teerd zijn, onder wie de sergean ten Sital en Mijnals, is er met klem aangedrongen op een snelle berechting of de vrijlating als er geen overtuigend bewijs tegen hen op tafel kan worden gelegd. Overigens heeft de PvdA-delega tie ondanks beloften vooraf geen gelegenheid gekregen met de gearresteerden te spreken. (ADVERTENTIE) ROME - Italië heeft weer een nieu we regering. Kabinetsformateur Arrialdo Forlani presenteerde za terdagochtend bij president Per- tini een lijst van nieuwe minis ters, die 's middags reeds werden beëdigd. Daarmee kwam ëen einde aan een van de kortste ka binetscrisissen uit de parlemen- ADVERTENTIE) taire geschiedenis van Italië. iForlani was in staat in twintig da gen tijd de formatie rond te krij gen door een tussentijds gesloten bondgenootschap tussen socia listen en sociaal-democraten. Hierdoor kon de bestaande coali tie van christen-democraten, so cialisten en republikeinen met een vierde partij worden uige- breid en is een stabiele meerder heid in het parlement verzekerd. Het kabinet bestaat nu voor de helft uit christen-democraten, die 13 ministerzetels bezetten, en voor de andere helft uit zeven so cialisten, drie sociaal-democra ten en drie republikeinen. De continuiteit met het vorige ka binet van Francesco Cossiga is overigens verzekerd door de veertien ministers, die eenvoudig op dezelfde post blijven, en de vijf die slechts van departement hebben gewisseld. Behalve voor Forlani zelf zijn er maar zeven gezichten, en daarbij zijn zelfs vier van mensen die nog nooit eerder minister zijn ge weest. Daar tegenover staat het geval, van minister van buiten landse zaken Emilio Colombo, die het absolute record houdt door op verschillende posten deel te hebben uitgemaakt van maar liefst 21 kabinetten. Onder degenen die uit het vorige kabinet zijn gebleven, bevindt zich verder Virginio Rognoni, de minister van binnenlandse za ken, die prestige heeft gewonnen door de tientallen arrestaties van linkse en rechtse terroristen die de laatste maanden zijn verricht. Tot de weinigen van wie het heengaan wordt betreurd, be hoort minister van landbouw Giovanni Marcora, wiens vakbe kwaamheid ook buiten Italië werd erkend. Hij wordt opge volgd door de christen-democra tische fractievoorzitter in de se naat, Giuseppe Bartolomei, wiens verdiensten uitsluitend op het partijpolitieke vlak lig gen. Aanstaande woensdag zal Forlani in het parlement zijn regerings verklaring afleggen. Daarvan zal de liberale partij laten afhangen of ze de regering van buitenaf zal steunen, waardoor de parlemen taire basis nog breder zal worden. Ook de communisten nemen een afwachtende houding aan: ze blijven in elk geval in de opposi tie, maar zijn bereid tot grotere flexibiliteit als er in het rege ringsprogramma rekening wordt gehouden met hun eisen ten aan zien van werkgelegenheid en steun aan het zuiden, maar vooral als er blijk wordt gegeven van grotere openheid voor hun par lementaire inbreng. Al met al ziet het ernaar uit dat het kabinet-Forlani een rustiger en daardoor ook langer leven be schoren zal zijn dan zijn voorgan ger.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9