Assistent-specialisten in actie tegen overwerk OPZIJ Kort zaKelijK Recordwinsten bij Japanse bedrijven In Haags ziekenhuis werkweken van 70 uur ~1 Over 10 jaar acties vóór kernenergie? Volgend jaar statiegeld op plastic fles MAANDAG 20 OKTOBER 1980 3y Vandervliet Curatpren van Vandervliet MBU (Maatschappij voor Burgerlijke en Utiliteitswerken) BV in Am sterdam, een volledige dochter onderneming van de in staat van faillissement verkerende Van dervliet Wernink Beheer NV, en de directie van Aannemings maatschappij Hillen en Roosen, eveneens uit Amsterdam, heb ben vrijwel overeenstemming bereikt over de voortzetting van een belangrijk deel van de wer ken van van Vandervliet MBU. Het voormalige personeel van Vandervliet MBU zal voor een aanzienlijk gedeelte een arbeids- w overeenkomst worden aangebo den. TOKIO (Reuter) - Uit een rapport van de Japanse centrale bank blijkt dat grote Japanse onder nemingen er in het begrotings jaar 1979 tot en met 31 maart jl naar omzet en winst behoorlijk op vooruitgegaan. Dat is te dan ken aan kostenbesparingen waartoe na de oliecrisis van 1973 werd besloten, zo concludeert de bank na een onderzoek van fi nanciële verklaringen van 521 ondernemingen die een kapitaal van tien miljard yen of hoger hebben. De fabrikanten van fabrieksgoede- ren haalden een winstgroei vóór belastingen en andere bijzonderë posten ten opzichte van het voor gaande begrotingsjaar van maar liefst 52.5 procent, een record. Hun omzetgroei van 17.5 procent was de grootste sinds het begro tingsjaar 1974. De niet-verwer- kende industrie zag zijn winst vóór belastingen en andere be langrijke posten met 34.8 procent dalen. Wegens de enorme prijsstijgingen ruwe olie leden elektriciteits maatschappijen flink verlies. Wanneer met die negatieve resul taten geen rekening wordt ge houden, boekte de niet- kende industrie m Japan een winststijging van 23.5 procent. De industrie boekte in zijn geheel een omzetgroei van 26.9 procent, een record sinds het begrotings jaar 1974. Ambtenaren van de centrale bank schrijven de uitzonderlijke goede resultaten toe aan vergaande be zuinigingen die Japanse onder nemingen pleegden gezien de verslechtering van het econo misch klimaat na de oliecrisis 1973. De groei van de arbeidspro- duktiviteit die daarvan het ge volg was, droeg in grote mate bij tot verlaging van de vaste lasten van de ondernemingen. Boven dien werden zij er financieel wij zer van doordat zij hun financiële reserve dankzij hun winststijging konden aanvullen. Uit een soortgelijk financieel on derzoek, dat de bank bij 1.51 miljoen ondernemingen in eigen land instelde, bleek dat zij in het afgelopen begrotingsjaar samen gemiddeld 18.1 procent meer verkochten dan het jaar daarvoor toen er 9.5 procent meer werd omgezet. Hun winst vóór belas tingen en andere belangrijke pos ten steeg met 36 procent vergele ken met 28.2 procent in 1978. Nieuwe krant Het multinationale bedijf'Lonhro is volgens de Financial Times van vandaag van plan een nieuw Londens avondblad in het leven te roepen. De nieuwe krant zou de openge vallen plaats moeten innemen van de "Evening News" (die on lang is opgeslokt door concurrent de "Evening Standard") zodat er weer twee avondbladen zijn in de Britse hoofdstad. Eén van de dochters van Lonhro bezit al de Glasgow Herald en de Glasgow Evening Times. Faillisementen De Tweede-Kamercommissie voor justitie heeft minister De Ruiter gevraagd of zijn departement thans beschikt over een 'zwarte lijst', waarop de namen voorko men van mensen die betrokken zijn geweest bij het faillissement yan een besloten of naamloze vennootschap. Om fraude met bv's tegen te gaan wordt tegenwoordig vaker dan vroeger een onderzoek ingesteld naar de achtergronden als een verzoek tot oprichting van een bv wordt aangemeld. Het ministerie heeft in een aantal gevallen de be trokken notaris laten weten dat de oprichting pas zou kunnen plaatsvinden als een onderzoek heeft plaatsgevonden. De commissie wil graag weten in hoeveel gevallen dit is gebeurd en welke achterstand is ontstaan in de afgifte van verklaringen van geen bezwaar. Italiaanse wijn De Italianen, die het gezegde heb ben "goede wijn, goed bloed", drinken dezer dagen minder wijn - en laten het de Amerikanen goed maken. In de voorbije zeven jaar is het wijnverbruik bij de Italianen per hoofd per jaar gedaald van 113 tot 86 liter, zo bleek in het weekeinde op een wijncongres in Palermo op Sicilië. De uitvoer van Italiaanse wijn naar Amerika nam tot dusver dit jaar in vergelijking met dezelfde pe riodevan 1979 met 30 procent toe. Volgens het congres ging ongeveer 77 procent van de Italiaanse wijnexport naar andere lidstaten van de Europese gemeenschap. DEN HAAG (ANP) - De vijftig assistent-specialisten die werkzaam zijn in het Haagse gemeentelijk ziekenhuis Leyenburg, zijn een actie begonnen tegen het veelvuldig overwerke dat zij moeten verrichten. De actie is voorna melijk gericht op het boycotten van administratieve han delingen. Uitgangspunt is, dat de belangen van de patiënten niet mógen worden geschaad. Dit is zaterdag door twee woordvoerders van de assistenten meegedeeld. In een mededeling die onder het gehele ziekenhuis personeel is rondgedeeld, kondigden de as sistent-specialisten de volgende acties aan: in de eerste plaats schorten zij hun mederwerking op aan het onderzoek dat door het Centraal Overleg Ziekenhuista rieven (COZ) jaarlijks wordt ge houden, en naar aanleiding waarvan de verpleegtarieven worden vastgesteldi Ten tweede staken zij hun medewerking aan de administratie in verband met de opnameforrnulieren voor de ziekenfondsen. In de derde plaats zullen zij geen wetenschappelij ke stafpraatjes meer houden of bijwonen. Ten slotte werken de assistenten niet meer mee aan de opleiding van de leerling-ver pleegkundigen. De assistenten, die naar eigen zeg gen gemiddeld zeventig uur per week werken, zijn afgestudeerde artsen die in gemiddeld 4.8 jaar worden opgeleid tot specialist. Sedert driejaar voeren zij onder handelingen om een passende overwerkregeling te krijgen, overeenkomend met de cao voor het ziekenhuiswezen. In 1977 hebben zij door een besluit van staatssecretaris Veder-Smit een eenmalige cao gekregen, die per jaar zou worden verlengd. Vol gens de woordvoerders is daar nooit iets van terecht gekomen. Een van de eisen van de assisten ten is een geldelijke vergoedin- gover de jaren 1978 en 1979. Het bedrag dat de gemeente Den Haag daarvoor op tafel zou moe ten brengen ligt rond de 1.6 mil joen gulden. De gemeente heeft laten weten niet meer dan een twaalfde van dat bedrag te kun nen betalen. Volgens de woordvoerders is het hen niet in de eerste plaats om geld te doen. "Wij zijn helemaal niet ontevreden met het salaris dat we verdienen (ongeveer 50.000 gulden oer jaar), wij stre ven voornamelijk naar meer compensatie in vrije tijd" De as sistenten zeggen door hun lange werkweken nauwelijks meer toe te komen aan studie en weten schappelijk onderzoek. Hun pri- vépeven komt dikwijls helemaal in de verdrukking. "Wij willen een werkweek van vijftig uur. De normale veertig plus tien uur als opleiding. Wat we meer werken willen we vooral in tijd gecom penseerd hebben". In juli hebben de actievoerders ge sproken met de nieuwe wethou der van volksgezondheid, Roe broek. Volgens de woordvoer ders zegde hij hun toe voor 1 sep tember met definitieve voorstel len te zullen komen. Op 5 oktober hebben de assistenten de wet houder een ultimatum gesteld, omdat er feitelijk nog steeds niets geregeld was. Toen de wethouder andermaal niet met afgeronde voorstellen kwam, beslotem de assistenten tot actie over te gaan. Bij dt Hollandse Constructie Groep in Leiden zijn de grootste ankers ter wereld gemaakt. Ze wegen 40 ton en zijn vorige week op transport gezet naar de kraanschepen "Balder" en "Hermod" in de Noordzee. Met de 2 ankers kuv.nen deze schepen de zwaarste stormen trotseren. In het magische jaar 2000 kan het kolenverbruik in ons land zijn opgelopen tot 43 miljoen ton per jaar, bijna het achtvoudige van nu (5.5 miljoen ton in 1978). Dit hebben de directeuren van de elektriciteitsbedrijven uitgerekend en medegedeeld in een boek dat feitenmateriaal aandraagt voor de maatschappelijke discus sie (het woord 'brede' schijnt nu niet meer van toepassing te wezen) over kernenergie. Het hangt ervan af of we nog kerncen trales bijbouwen of niet. *t Ziet er naar uit van niet, maar wie weet leidt de energiesituatie en dus de economische situatie - met de zorg om het milieu - ooit. zeg over tien jaar. nog eens tot demon straties voor kerncentrales in plaats van er tegen. Mij zou het niet verbazen. Om de milieuproblemen bij het grootscheeps gebruiken van kolen mag men zich op voorhand best zorgen maken. Kolen steken wat dit betreft ongunstig af bij olie en zeker bij aardgas Tien procent of (veel) meer (dat hangt van de kwaliteit af) bestaat uit onbrand baar materiaal, as dus. Er zit voorts zwavel in kolen Er komt trouwens ook radioactiviteit vrij. evenals bij het verbuik van andere delfstoffen en meer dan bij het opwekken van kernener gie. Kernenergie is namelijk op zichzelf een heel schoon produkt. maar met de installaties kan er iets fout gaan en we zitten met het nog onvoldoende opgeloste probleem van het afval en met de twijfel het ooit afdoende te kunnen oplossen. LEIDEN - Leidse veemarkt. Aanvoer vandaag 1700 dieren, te verdelen in 1186 slachtrunderen en 514 schapen of lam meren. Prijsnotering slachtrunderen. Stieren le kw. 7.35-7.95, 2e kw. 6.80-7.25; vaarzen le kw. 6.75-7.90,2e kw. 6.00-6.70; koeien le kw. 6.55-7.85. 2e kw. 5.90-6.50. 3e kw. 5.60-5.85; extra kw. dikbillen 8.00-14.00. Schapen: 155-180; lammeren le kw. 180-205. Toelichtingen: slach trunderen aanvoer dubbel, handel rede lijk, prijzen iets stijver; schapen en lam meren aanvoer dubbel, handel matig, prijzen iets lager. LEIDEN - Leidse groenteveiling van maandag 20 oktober. Aardappelen 0,20; andijvie 0,70-0,83; snijbonen 6,00-7,20; stambonen 5,60-6,00; boerenkool 0,59-0,90; rode kool 0,30; groene kool 0,87-0,97; spits kool 0.49-0,56; prei 0,55-0,86; spinazie 1,26-1,46; spruiten A 0,94-0,98; spruiten B 1,25-1,28; spruiten C 1,05-1,10; spruiten D 0,45-6,92; uien 0,42; witlof 3,20-5,60; bloemkool 1x6 1,95-2,05; 8 st. 1,30; 10 st. 0,90; knolselde rij 0,30-6,44; sla 0,26-0,60; bleekselderij 0.37-6,40;. bospeen 1,20; peterselie 0,45; raapstelen 0,22-0,23; selderij 0,20-0.35; paprika kg 0,70; st. 0,25-0,52. DEN HAAG (GPD) - De lege plas tic limonadefissen die nu nog met miljoenen tegelijk in plastic af valzakken verdwijnen om ver volgens te worden losgelaten op het milieu, zullen waarschijnlijk binnen een jaar niet langer onze nationale afvalberg belasten. Dat komt door de invoering van sta tiegeld op deze plastic omhulsels. Vier miljoen van die zogenaamde PET-flessen (PET staat voor po- lyetheen tereftalaat) gaan jaar lijks over de toonbank om na ge bruik op de vuilnisbelt te belan den. En dan te weten dat de fa brikant van de PET-dingen zegt dat uit tien lege flessen een he renkostuum kan worden ge maakt. Nu zit minister Ginjaar van milieu niet op een paar honderdduizend kostuums te wachten. Het gaat er hem om dat de jaarlijkse afval stroom van verpakkingsmidde len in ieder geval niet groter wordt. Er moet nu al bijna jaar lijks' een miljoen ton aan afval (glazen flessen, kunstofverpak- king, kartonnen dozen, blikken etc.) worden verwijderd. En als het aan de fabrikanten van de kuststofflessen ligt wordt ons land, net als in de Verenigde Sta ten, overspoeld met drank uit plastic. Door de heffing van sta tiegeld op de flessen wordt be reikt dat de fles terugkomt bij de bron, dus bij de fabrikant. De handel is niet erg gelukkig met de statiegeldregeling. Coca-Cola Nederland is bang dat de consu ment de plastic anderhalve-li- terfles die het bedrijf voert, zal la ten liggen omdat de invoering van statiegeld zo veel extra han delingen met zich meebrengt dat de inhoud van de fles automa tisch duurder moet worden. En de fles Cola in de anderhalve-li- terverpakking is nu al (per liter) duurder dan de vloeistof in de normale glasfles. De invoering van statiegeld op kunststofflessen vormt al gerui me tijd stof tot discussie. Minister Ginjaar had de stichting Verpak king en Milieu (de stem van de verpakkingsindustrie) min of meer de opdracht gegeven na te gaan op welke wijze de afval stroom van verpakkingsmidde len kon worden ingedamd. Toen de stichting volgens Ginjaar te vaag antwoorde, greep hij zelf in. Er zou een wettelijke statiegeld regeling komen. Ginjaar trok zi jn voornemen vorige week in toen het bedrijfschap frisdranken be kend maakte zelf een statiegeld- verordening te willen maken. De frisdrankhandel en de verpak kingsindustrie hebben steeds geprobeerd de inzameling van lege plastic flessen op vrijwillige bais te laten gebeuren. Er zouden dan naast de glascontainers spe ciale bakken kunnen komen voor het plastic. En de consumenten zouden via advertenties duidelijk gemaakt moeten worden, dat zij hun plastic flessen moeten inle veren. Ginjaar voelde niets voor die vrijblijvendheid. Want de gemeenschap zou op die manier toch met de verwerking van die berg troep opgezadeld blijven. En. zo zei de minister, met een volle container PET-flessen ver voer je slechts zeer veel lucht. Meer kolen dus toch maar. Rijst een nieuwe vraag: zijn er genoeg9 De reserves zijn nu (d.w.z. in 1977) 663 miljard ton (ske. steenko- lenequivalent). Daarvan zullen we tot en met het jaar 2000 103 miljard ton hebben opgesoupeerd, wereldwijd. Rest 560 miljard ton, dat is bij een gelijkblijvende consumptie en bij gelijkblij vende voorraden voor tot het jaar 2132. Onder de reserves te verstaan kolen die met de huidige technologie op economische wijze zijn te delven. We mogen aannemen dat de technologie nog verbetert en de eco nomische verhoudingen veranderen, zodat de technische en economische winbare reserves zullen toenemen. Want de wereld heeft nog veel meer kolen. Voor zover we nu (opnieuw in 1977) weten 10.750 miljard ton. Kolen genoeg voor enige honderden jaren is geen gewaagde conclusie. En dat bij olievoorraden die volgens de somberste, overigens aangevochten berekeningen bij gelijkblijvend gebruik over 25 jaar zullen zijn uitgeput en bij aardgas dat nog voor 55 jaar voldoende is. Kolen hebben nog een groot voordeel. Ze zijn beter verdeeld over de wereld. In ruim 80 landen komen kolenafzettingen voor, zij het met grote concentraties van de voorraden (technische en econo misch winbaar dus) in vier landen: de Sowjot-Unie (45 procent), de VS (24 pet.), China (13 pet) en Australië (6 pet), samen 88 procent. Deze spreiding maakt het ontstaan van een kolenkartel a la OPEC (de olie is grotendeels in het Midden-Oosten geconcen treerd) niet onmogelijk, maar wel minder waarschijnlijk. Een geruststellende gedachte voor een aankomend kolen importe rend land als het onze. Het grootste probleem met kolen is het transport en de daarbij behorende infrastructuur haven- en overslagfaciliteiten. Bij de Shell, waarvan de gebruikte cijfers stammen, maakt men zich zorgen dat de nodige investeringen niet op tijd zullen worden gedaan. De Shell maakt zich bij het zoeken naar en ontwikkelen van alternatieven voor olie meer zorgen. Zij constateert een nij pend tekort aan hoog opgeleid personeel. Dat geldt wat kolen betreft zeker voor ons land. Met het sluiten van de mijnen in Limburg ebde de belangstelling voor de ontwikkeling van de kolentechniek weg. De Shell zelf is al lang geïnteresseerd in kolen als energiebron. De Nederlandse verkoopmaatschappij van het concern heeft er een 'manager' voor, jhr. A.G. Beelaerts van Blokland, die met bij stand van technici onlangs de financiële pers informeerde over het kolenvergassingsproject van Shell met een proefinstallatie in Harburg bij Hamburg. De kolen behoeven bij de elektrische cen trales namelijk niet onder de ketels te worden verstookt. Handi ger en milieuvriendelijker is de kolen eerst in gas om te zetten. Shell en Krupp Koppers in Essen hebben er sinds 1971 een hoge- drukvergassingsprocédé voorontwikkeld. Vraag mij niet hoe het gaat. Ik heb de proeffabriek met een capaciteit van 150 ton steen kolen per dag ter plekke gezien, maar zo'n samenstelsel van buizen en nog wat zegt weinig. Gas was er niet te ruiken en stof niet te zien. Wel steenkool als grondstof. Het moet ook met bruinkool kunnen. Het gas kan niet alleen als brandstof worden gebruikt voor bijvoorbeeld een elek trische centrale maar ook als grondstof voor de chem ische ind us- trie. De Shell heeft in deze installatie 60 miljoen DM geïnvesteerd en spendeert jaarlijkst 20 miljoen mark aan deze proefneming. Er ging een laboratoriumopstelling in Amsterdam aan vooraf. De bedoeling is dat in 1984 in Moerdijk een (proefjfabnek start met een capaciteit van 1000 ton per dag, waarvan het gas wordt gele verd aan de elektriciteitscentrale in Geertruidenberg. De zaak is nog niet rond. De Deutsche Shell zoekt nog een vestigingsplaats aan de Duitse Noordzeekust voor een installatie met gelijke ca paciteit. In ons land experimenteert ook de Kema met een kolenvergas- singstechniek. ontwikkeld door Texaco en afwijkend van het Shell-Kopper-procedé: De heren van de Shell zijn erg optimis tisch wat betreft de toekomst van hun systeem. In ieder geval geven de directeuren van de elektriciteitsbedrijven met hun verwachting hen hoop op klandizie. MAANDAG 20 OKTOBER 1980 ACTIEVE AANDELEN ier-NDU ■on. Hyp. N.MB Ogem Holding Pakhoed Holding BINNENLANDSE AANDELEN Ant. Verf Ass. St. R'd 188.00 106.00 159,00 224,00 218.00 142,00 198.00 198.00 65.00 275,00 275,00 299.00 50.20 99.00 130.00 Kon. Ned. Pap. -5,60 KNSM eert. Krasnap.sky 70,00 125.00 1085.00 Schev. Espl. 1.17 ut Tilb. Hyp bk Tw. Kebelf. BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVEK BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP)- De fondsen die in open hoeken worden ver handeld zijn vanmorgen heel be daard van start gegaan De flauwe stemming die de Newyorkse beurs vrijdag tentoon spreidde aan de ene kant en de tot boven f2 gestegen dollarkoers aan de andere zijde hadden niet veel in vloed, of het moest zyn dat beide factoren elkaar in evenwicht hielden Wel viel de zwakke stemming voor de banken op onder aanvoering van de ABN, die f 4 lager opende op f303. De NMB moest f3 al staan op f224 en de Amrobank verloor 6 dubbeltjes op f 63,50 Van de hypotheekbanken zakte Westland-Utrecht f 1.50 tot f224 en kon FGH een halve gulden bijboeken op f65,30. Van de in ternationale aandelen klom Kon Olie ruim fl tot f196 en wist Hoogovens 30 cent te winnet op f 13 70. Akzo worstelde om de grens van f20, waarop telkens aanvallen in neerwaartse richting werden ondernomen. Tot het middaguur slaagde het fonds er in de nominale waarde te behouden. In de bouwsector had Volker-Stevin geen geluk. De no tering daalde bijna een daalder lot even boven de f 35.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25