LEIDSCH DAGBLAD Ook vandaag nog blokkade J miï; Vriesekoop pakt twee titels Iets koeler in Tweede Kamer Overvaller tot zes jaar veroordeeld Wethouder ook van buiten gemeenteraad vaudgag Harde kern (600 man) trotseert regen en kou mmwi SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis MAANDAG 20 OKTOBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36299 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witie Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon DEN HAAG - "Net als thuis is het ook in de Kamergebou wen van belang zuinig te zijn met energie". Dat schrijft de voorzitter van de Tweede Kamer, Dolman (PvdA) in een brief aan alle gebruikers van de gebou wen. Hij kondigt aan dat de gemiddelde temperatuur met één graad celsius om laag (tot 20 graden) zal wor den gebracht, dat radiatoren in de wandelgangen zullen worden uitgeschakeld en dat naar zuiniger lampen en TL- buizen zal worden gekeken. Verder maant hij de gebrui kers geen ramen boven in werking zijnde verwar mingsapparatuur te openen en bij het verlaten van de kamer het licht uit te doen Miljoeneneis tegen gemeente Noord wijk (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Projectontwikke laar M. Kuijpers gaat een eis tot schadevergoeding van 1,25 mil joen gulden indienen tegen de gemeente Noordwijk. Noordwijker Kuijpers voelt zich door de gemeente gedwars boomd in zijn plannen aan de Koningin Wilhelminaboulevard 54 appartementen te bouwen en aan de Parallelboulevard een ho tel met veertig kamers. De bou wer is twee jaar bezig met zijn plannenmakerij. Kuijpers speelt met name de Noordwijkse wethouder Van Duyn de zwarte piet toe. Deze vindt de eis tot schadevergoeding 'volstrekt overdreven'. Van Duyn zegt dat Kuijpers veel te veel haast heeft met zijn plannen. "Hij vergeet", aldus de wethou der, "dat er oorzaken zijn voor het op het eerste gezicht niet al te snel afwikkelen van de aanvragen. We hebben bijvoorbeeld vaak in complete gegevens van hem ge kregen. Het kostte hem maanden die aan te vullen. Bovendien kwamen er Noordwijkers met protesten tegen Kuijpers' plan nen. Die moeten ook worden be handeld." (Van r verslaggevers) Nieuw ontweqi gemeentewet den HAAG (gpd) - Het zal straks in noodgevallen mo gelijk zijn een wet houder van buiten de gemeenteraad te benoemen. Bij een tussentijds aftreden van een wethouder mag in laatste in stantie een buiten staander de openge vallen functie ver vullen tot de eerst volgende verkiezin gen. Dit staat in het van daag aan minister Wiegel van binnen landse zaken aange boden ontwerp van een nieuwe gemeen tewet dat is opge steld door de werk groep herziening gemeentewet. De werkgroep die drie jaar gelegen met haar werk is begon nen, bestaat uit ver tegenwoordigers van gemeenten, provincies, rechter lijke macht en we tenschap. (Zie ook pagina 21) Bettine Vriesekoop De Chinese trip van Bettine Vriesekoop heeft nu reeds de eerste vruchten afgeworpen. Hoewel de Hazerswoudse bepaald niet topfit uit het Verre Oosten is terugge- keerd, ze heeft bloedarmoe de, kwam de speelster van Avanti tijdens de open Ne derlandse tafeltenniskam pioenschappen tot aanspre kende prestaties. De Chinese Yang Ying werd gisteren in de eindstrijd op overtuigen de wijze aan de kant gezet terwijl Vriesekoop met haar Poolse partner Grubba ook de titel in het gemengdub- belspel in de wacht sleepte. In de nationale voetbalcom petitie boekte AZ '67 een his torische zege op Ajax, dat zich voor de eerste maal in de geschiedenis van het betaald voetbal in een thuiswed strijd door de Alkmaarders liet verrassen. De Amster dammers wezen scheids rechter Corver aan als de verantwoordelijke man voor de 2-1 nederlaag. De arbiter had AZ een penalty toege kend die zwaar werd aange vochten, „want" zei Lerby: „Ik verwed er honderd gul den onder dat ik die bal niet met mijn handen heb aange raakt". Hoe dan ook, Ajax kan inmid dels als kansloos worden be- schowd. De enige die AZ nog DODEWAARD (GPD) - Ondanks dringende ad viezen van de actieleiding om de blokkade van de kerncentrale bij Dodewaard te beëindigen, waren de blokkadepunten bij de kerncentrale in het middaguur nog steeds bezet door drie groe pen van elk 150 betogers. Ook de overheid heeft vanochtend de volhouders gevraagd hun actie op te geven. Regen en kou waren gisteren de grote spelbrekers van de blokkade actie, waaraan ruim 10.000 beto gers deelnamen. De actieleiding sprak vanmorgen van een groot succes, omdat de massale actie geweldloos verlopen is. Maar binnen de organisatie heerste duidelijke teleurstelling over de geringe animo van de door de ij zige kou verkleumde actievoer ders om op de barricade te blij- A1 in de vooravond giste- DODEWAARD (GPD) - De 1500 ac tievoerders die waren achter gebleven in het tentenkamp bij Slijk-Ewijk zijn vanmiddag om twaalf uur in een lange stoet af gemarcheerd naar de drie blok kadepunten die door enkele honderden demonstranten nog bezet werden gehouden. In het tentenkamp was vanoch tend de algemene mening dat de actie tegen de kerncentrale vandaag beëindigd moet wor den. De bedoeling van de mars was om te samen met de bezet ters tot een massale en waardige afsluiting van de blokkade te komen. ren meer dan de helft van de demonstranten naar huis en haard afgereisd. Toen de aftocht bleef doorgaan, besloot de blok kadeleiding dat onder deze om standigheden de actie moest worden beëindigd. Onder de overblijvers in het ten tenkamp willen enkele honder den betogers echter niets van dit voornemen weten. Verscholen onder plastic en dekens hield de ze groep vannacht de blokkade in stand. Evenals gisteravond was hun actie vanochtend onderwerp van druk overleg binnen de lei ding van de Stop Dodewaard- beweging, die de blokkade het liefst vanmiddag beëindigd wilde Het Tweede Kamerlid Roethof (PvdA) vindt dat de acties in Do dewaard nu moeten worden af gebroken. „Als dit dagen wordt gerekt, blijft er een spannings veld bestaan. Ik betwijfel of dat in het belang is van wat de demon stranten naar voren wensen te brengen", aldus Roethof van morgen voor de VARA-micro- foon Zijn collega Van der Spek (PSP) bleek daarentegen van mening dat rustig met de actie kan worden doorgegaan. Roethof zei aanvankelijk wel twijfels te hebben gehad over de vraag of acties als bij Dodewaard niet on verantwoordelijk moeten wor den geacht. „Als er werkelijk was geprobeerd een sluiting van de centrale af te dwingen, dan is dat een gevaarlijke zaak. De overheid moet zich wapenen tegen de mo gelijkheid dat onbevoegden tot de centrale doordringen en aan allerlei knoppen gaan draaien" Het kamerlid voegde daaraan toe opgelucht te zijn dat de actielei ding de zaak goed in de hand ge houden had; volgens Roethof de basis om over het hele vraagstuk van kernenergie te kunnen blij ven praten. Bij de kerncentrale is het vannacht erg rustig gebleven. Evenals zon dag overdag heerste er tussen de demonstranten en de ME-man- nen een goede verstandhouding. Beide partijen vonden elkaar zelfs in samenzang. Vanmorgen werd er aan beide zijden van de prikkeldraadversperring druk aan ochtendgymnastiek gedaan. Toch zag het er vanmorgen naar DEN HAAG - De 32-jarige C.H.V. uit Rotterdam is vanochtend door het gerechtshof in Den Haag tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De man stond terecht wegens zijn deelname aan een overval op een geldtransport van de PTT in Leiden (in winkelcen trum De Kopermolen in de Me- renwijk) en wegens deels ge slaagde, deels mislukte overval len op juwelierswinkels in Wad- dinxveen en Bodegraven, alle begin dit jaar gepleegd. De procureur-generaal bij het ge rechtshof eiste twee weken gele den zeven jaar tegen V. Eerder was deze door de Haagse recht bank tot vijf jaar veroordeeld. Tegen deze uitspraak ging hij bij het hof in beroep. Veel bewolking Veel bewolking met in de naehl en och tend mogelijk wat lichte regen of mot regen. Minimumtemperatuur van 10 graden aan zee tot 4 graden langs de oostgrens. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. Tot matig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Opgemaakt te 11.15 uur Het ochtendkrieken m Dodewaard "Hoe lang blijft zo'n vaatje heel? Ach, sorry vissenwisten wij veel", is de tekst op het spandoek op een weiland bij één der toegangswegen tot de kerncentrale. Stilte en vochtigheid bepalen het beeld. met zijn vrachtauto op een groep ge aantal dat is overgebleven, kan demonstranten in. Zij moesten opzij springen om hun leven te redden. Gistermiddag heerste er onder de actieleiders nog grote tevreden heid over de massale opkomst en het geweldloze karakter. Maar die stemming veranderde toen de regen kwam en het frontgebied vele uren lang geteisterd werd door striemende buien. Duizen den demonstranten bogen voor deze confrontatie met de elemen ten en reisden af. „Met het gerin- uit dat de kleine kern die met de blokkade wil doorgaan, zich hard opstelt. Werknemers van de vlakbij de centrale gelegen con- servenfabriek werd de doortocht geweigerd. Pas na allerlei moei lijkheden mochten de arbeiders een voor een door het door de ac tievoerders bewaakt prikkel draad, waarna ze onder geleide naar de fabriek werden gebracht. Op de dijk bij het bedrijf vond vanmorgen ook een eerste inci dent plaats. Een boze chauffeur de conservenfabriek reed Maan op: 16.56 uur; onder: 3.27 i Hoogwater te Katwijk te 0.44 er uur; laagwater te 8.47 en 21.08 u Vanochtend ontstond bij één der geblokkeerde toegangswegen naar de kerncentrale in Dodewaa beroering .Werknemers van de bij de centrale gelegen conservenfabriek wilden er door. Aanvankelijk v door de actievoerders de doortocht geweigerd. Pas na veel gepraat mochten de arbeiders één voor een l prikkeldraad. Presentator TROS-Top 50 Niks tegen kleurlingen" (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT - "Ik heb niks tegen ge kleurde mensen. Voor het toela tingsbeleid van onze discotheek ben ik niet rechtstreeks verant woordelijk. Ik draai plaatjes en voer alleen het creatieve beleid". Dat is de reactie van Ton Poppes. presentator van de TROS-Top 50 en mede-eigenaar van de Utrechtse discotheek Cartouche, die onlangs weer in de publiciteit kwam. wegens discriminatie van kleurlingen. De Surinaamse jon gerenorganisatie Sarnami Hai vindt dat een omroep het zich niet kan veroorloven om "notoire racisten" als Ton Poppes als pre sentator te handhaven. TROS-programmaleider Cees den Daas: "Voordat we maatregelen nemen, willen we eerst Poppe s lezing van de zaak horen. Discri minatie in dezelfde discotheek was een jaar geleden voor de TROS-radio aanleiding om de uitzendingen vanuit die disco theek te staken Het lijkt me lo gisch dat de TROS-tv dezelfde lijn trekt. De Top 50-uitzending van vanavond gaat gewoon door", aldus Den Daas. redelijk volgt is Feyenoord, maar de manier waarop dat gebeurt is weinig verhef fend. Aan de vooravond van de tweede ronde in de Euro pese bekerstrijd kampen de Rotterdammers met grote problemen. Wel werd met 2-0 van Excelsior gewonnen, maar die zege moest onver diend heten. Op regionaal voetbalniveau draait bij hoofdklasser UVS steeds hetzelfde liedje. Goed voetballen, een voorsprong nemen en die vervolgens dan toch weer prijsgeven. Zo gaat het wekelijks, zo ging het ook tegen AFC. De scha de bleef ditmaal beperkt tot 1-1. Quick Boys en Rijnsburgse Boys speelden in de zater- dag-eersteklasse een lauwe derby voor 4000 kijkers. De Katwijkers en dan met name Mart van der Plas, bleken slagvaardiger: 2-0. Noord- wijk boekte een 4-3 zege bij Vitesse, na een 3-1 achter stand. Ook rcl won wéér eens Tegen Spijkenisse werd het 2-1. PAGINA 13 T/M 21 Othello heeft mij als schrij ver alart gemaakt zegt Bart Koene van de theatergroep Nijinski PAGINA 5 Premier Rajai van Iran stelt zich onwrikbaar op in gijze lingsaffaire. PAGINA 9 het doel van een sluiting centrale door een blokkade met worden gerealiseerd", zeiden de actieleiders. Voor enkele honderden betogers spraken zij vanmorgen nog steeds tot dovemansoren. Vol gens een officiële schatting van de Rijkspolitie in Nijmegen ging het vanmorgen nog om drie ploe gen van elk 150 man die zich niet van de dijken bij Dodewaard willen terugtrekken. In het ten tenkamp zelf waren nog 1500 ac tievoerders in vergadering bjj- (zie ook pagina 7) Ondernemers (KNVO): „Albeda is onduidelijk" DEN HAAG (GPD) - Het KNOV.de organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, vindt dat in de brief van minister Albeda (sociale zaken) van afge lopen vrijdag niet erg veel rj duidelijkheid is geschapen een zinvol overleg in de Stichting van de Arbeid. Zo is het niet dui delijk wat de nu gedane v stellen betekenen voor de i sumptieve bestedingen die het midden- en kleinbedrijf zo belangrijk zijn. Duidelijk is wel dat de kostenver laging voor het bedrijfsleven mi nimaal is maar of de maatregelen verbeteringen voor de investe ringen tot gevolg hebben met alle positieve effecten voor de werk gelegenheid van dien, is nog maar zeer de vraag. Het meest verontrustende vindt het KNOV echter dat sommige sec toren, waaronder veel in het mid den- en kleinbedrijf zoals bij voorbeeld slijters, banketbak kers en winkeliers in luxe goede ren, moeten opdraaien voor het feit dat er aan de rest van de eco nomie niets gebeurt. De verho ging van de indirecte belastingen is daarmee ten onrechte een se lectieve maatregel. Uiteraard gaat het KNOV voor de tweede keer naar het overleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid, maar door de nog steeds bestaande onduidelijkheid vindt het KNOV het overleg nog steeds niet erg zinvol, waardoor wij we derom met meer vragen dan ant woorden het overleg ingaan, al dus de reactie van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond op de brief van minister Al beda van afgelopen vrijdag. .EIDSCH ^DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214 2300 VB Leiden en de 1 krant komt SNEL in de bus k

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1