Vriesekoop imponeert in open 'nationale' Roomburg haalt verrassend uit tegen Noord wijk Handbalsters Oase debuteren sterk in tweede divisie Delftse schaatsteams heersen Knock out zwembad in MAANDAG 20 OKTOBER 1980 SPORT SPORT LEIDEN - Op de eerste zondag van de zaalhandbalcompetitie be haalden de dames van Foreholte in de landelijke eerste divisie een ruime 14-5 overwinning op het Arnhemse Esca. In de eerste rondgang deden beide ploegen weinig voor elkaar onder. Fore holte was weliswaar de betere ploeg, maar kon dat surplus niet in voldoende treffers uitdrukken. Met een 4-2 stand in het voordeel van de Voorhoutsen werd gerust. In de tweede speelperiode die teerde Foreholte van meet af aan het spel. Met snel en gevarieerd aanvalsspel werd de Arnhemse formatie onder druk gezet. Voor al Karin Zonneveld stichtte met haar offensieve acties verwarring in de Esca-defensie. Via de tus senstanden 7-2, 8-3 en 11-5 liep Foreholte uiteindelijk weg naar een onbedreigde 14-5 eindscore. Voor de ploeg uit Voorhout scoorden: Karin Zonneveld 5x, Hannie Boskamp 3x, Nel Geer- lings 2x, Marian Mens 2x, Mariët- te Siera en Elly Hoek. In dezelfde klasse kwam ook het Stompwijkse HVS tot winst. In Arnhem trokken de Stompwijk- sen tegen Swift na een bijzonder aantrekkelijk duel met 7-10 aan het langste eind. Ank van de Bosch had met vijf treffers een belangrijk aandeel in de HVS- score. Los Debutant OASE leverde in de tweede divisie een goede presta tie door het sterke Olympus uit Vlissingen een 16-13 nederlaag toe te brengen. In de beginfase kon de ploeg uit Alkemade zich niet losspelen van haar lastige opponente. Tot 7-7 hielden beide teams elkaar in evenwicht. Daar na kwam OASE eindelijk los. Via een 8-7 ruststand stoomde OASE na de veldwisseling door naar een definitieve 12-7 voorsprong. In de slotfase deed de ploeg van trainer Frank Bonte het wat rus tiger aan, waardoor Olympus de schade nog enigszins kon beper ken. Verantwoordelijk voor de Alkemadese score waren: Helma Stigter 8x Margret Brugman 2x, Jannie Jansen, Riet Broester- huizen, Marian van der Geest en Lydia van de Poel. De dames van MMO gingen teleur stellend met 6-5 onderuit tegen Snelwiek. Teleurstellend, omdat van MMO. gelet op de goede voorbereidingsperiode, veel meer werd verwacht. De ploeg speelde echter de gehele wed strijd duidelijk beneden haar ni veau. Vooral in aanvallend op zicht lieten José Elstgeest c.s. het lelijk afweten. Het was maar goed dat het in defensief opzicht in ie der geval redelijk klopte, anders waren de Hoogmadese dames ruim ten onder gegaan. Leidy Vink 3x, José Elstgeest en Helma Volwater tekenenden voor de MMO-treffers. De Hoogmadese heren deden het een stuk beter. In Leidschendam bleef MMO met 8-19 in de meer derheid tegen de reserves van EHC. De eerste helft werd afge sloten met een reeds duidelijke 2-12 voorsprong voor de Hoog- madse formatie. Hans Elstgeest was met 9 doelpunten topscorer. De dames van Saturnus behaalden een eclatante 10-3 zege op het Haagse SOS. In de eerste helft konden de Haagsen het nog re delijk bijhouden (ruststand 3-2), doch na de veldwisseling was er tegen de goed draaiende Leidse machinerie geen houden meer aan. Vooral Marion Blansjaar en Connie van der Werf manifes teerden zich daarbij. In het Leid se doel vertolkte Paula van der Hulst een gave partij, zij stopte onder meer vijf strafworpen. Hopeloos De Leidse heren moesten in Rot- vers terugzien op een goede wed strijd. Peter Waalwuk had met terdam tegen de reserves van An- cora met een 18-15 nederlaag ge noegen nemen. Dit verlies heeft Saturnus voornamelijk aan zich zelf te wijten. Natuurlijk, het scheelt wanneer er moet worden aangetreden zonder Anton Klok en Henk Verwey en met een geblesseerde Wim van Leeuwen, maar met de klasse die Satumus dan nog heeft mag niet van een ploeg als Ancora worden verlo ren. Op de cruciale momenten echter lieten de Leidenaren het lelijk liggen. Zo werden onder meer twee strafworpen en zeker zes doelnjpe break-outs hopeloos om zeep geholpen. Ondanks het verlies kan debutant Hans Wol zes treffers een belangrijk aan deel in de Leidse score. De dames van Northa verloren met 11-6 van een op alle fronten ster ker Schipluiden. Bij rust keek Northa al tegen een 6-3 achter stand aan. •fa een geljjkopgaand duel kwa men de dames van Olympia met het derde team van Athene een 5-5 puntendeling overeen. Ook bij rust was de stand gelijk, 3-3. De Wassenaarse heren konden het niet bolwerken tegen het der de team van Hermes en verloren dan ook met 19-22 (ruststand 9-12). De heren van Foreholte tenslotte zegevierden met 15-10 over DIOS. De eerste hel ft van dit harde duel werd afgesloten met een 8-5 voorsprong voor de Voorhouten; Yang Yingvan tafel 'gezoefd WÜRZBURG (ANP) - Onmiddel lijk na afloop van een Europese bekerwedstrijd voor bekerwin naars zijn zaterdag in Wurzburg Westduitse en Italiaanse water- polospelers elkaar in de haren gevlogen. In het gewoel werd een Westduitse speler knock out het zwembad weer ingeslagen. Het incident deed zich voor na af loop van de wedstrijd Wurzburg- Camogli. De Westduitsers waren er vijftien seconden voor het eindsignaal in geslaagd de ge lijkmaker (5-5) te scoren. Tijdens de wedstrijd waren de gemoede ren nogal verhit, de gelijkmaker was de directe aanleiding voor de vechtpartij aan de rand van het bassin. De knock out geslagen speler werd op tijd uit het water gehaald, terwijl anderen de kem phanen scheidden. De uitslagen uit de voorronde var het Europese bekertoernooi vooi bekerwinnaars in Wurzburg zijn: Honved (Hon>-Camogli (Ita) 7-4; Wurzburg (Wdli-Montmartre (Fra) 9-2; Honved-Montmartre 15-2; Würzburg-Camogli 5-5. DEN HAAG - De China-trip heeft z'n eerste vrucht al afge worpen. Nauwelijks twee weken bivakkerend op ver trouwde bodem zette Bettine Vriesekoop gisteren tijdens de open Nederlandse kampioenschappen een prestatie van formaat neer door de Chinese Yang Ying in de eind- Strijd een gevoelige pingpongles te lezen. Ceestelijke en lichamelijke vermoeidheid, bloedarmoede, het deerde Bettine Vriesekoop gisteren allemaal niets De Harerswoudse teeg tegen de Chinese Yang Ying naar een grote vorm en kreeg daarvoor als beloning de open Nederlandse titel. In hockeycompetitie dames LEIDEN - De damesploeg van Roomburg heeft het afgelopen weekeinde verrassend me 4-1 gewonnen van het als tweede geklasseerde Noordwijk. Leiden verloor geflatteerc van Hudito: 3-1. Alecto en Forescate deelden respectievelijk met Cartouche en Groer Geel de punten (1-1). Met wallen als eieren zo groot onder haar ogen demonstreerde de Ha- zerswoudse een tas vol kennis uit het Verre Oosten te hebben mee genomen want haar opponent, die voor veel marken in de West duitse competitie uitkomt, had gisteren hoegenaamd niets in te brengen: 21-13; 22-20, 14-21, 21-13. Toegegeven, de 25-jarige Yang Ying behoort weliswaar niet tot de absolute wereldtop (no. 21 op de ranglijst) maar er mag toch veel waarde aan de victorie van Vriesekoop worden gehecht. In de eerste plaats omdat de pupil van Bakker verrassend veel ant woord had op de Chinese serve. Telkens retourneerde zij de my- sieke 'toverballen' met veel effect waardoor Yang Ying zelf weer voor stapels problemen kwam te staan. Via 21—13 leek het er dan ook verdacht veel op dat Vriese koop een probleemloos middagje tegemoet ging, maar in de tweede set sputterde de Chinese tegen. Met een 20-15 voorsprong op zak stevende de Aziate rechtstreeks op setwinst af maar ze stuitte toen op een ontketende Vriesekoop. Met gedurfde rally's en bloks kwam de Avanti speelster toch aan de voordelige kant van de streep. De 2-0 voorsprong leidde echter tot concentratieverlies bij Vriesekoop waardoor Yang Ying (dankzij 21-14) de spanning weer in de strijd bracht. Het antwoord van Vriesekoop was veelzeg gend. Met veel overtuiging toverde zij haar complete slage narsenaal tevoorschijn en 'zoef de'Yang Ying van de tafel: 21-12. Samen met haar mannelijke dub- belpartner Grubba was Vriese koop in de finale gemengddubbel ook al zo op dreef. Het Hongaarse koppel Frank/Urban ontfutselde het Nederlands/Poolse duo de eerste set maar daarna was het spel snel gespeeld: 15-21, 21-10, 21-17 en 21-19. De Kruijff Met de 'dubbelklapper' van Vrie sekoop is het verhaal over de Ne derlandse deelname meteen ver telt. Op een incidenteel succesje van Sandra de Kruiff na kwamen de discipelen van Schoofs (coach mannen) en Gerard en Theo Bakker (vrouwen en junioren) niet in het stuk voor. De Scylla- speelster, gekoppeld aan Yang Ying, schopte het tot de finale damesdubbel maar ging daarin onderuit tegen het Poolse duo Sikora/Urbanska: 23-21, 17-21, 22-20, 21-18. 'Toch heeft ze heeft een uitstekend toernooi ge draaid", meende haar clubcoach Theo Bakker. "Twee gewonnen sets tegen Yang Ying is niet niks. Maar als ik haar eigen spelletje in die finale laat spelen, is het op ze ker een gewonnen zaak. Waarom ik dat niet heb gedaan? De coa ching van Yang Ying liet dat niet toe. Die Chinezen houden zich nu eenmaal vast aan principes. Sandra scoort graag maar zij werd gedwongen geplaatste bal len te geven". Geleerd Ondanks de nederlaag vertelde Sandra de Kruiff "ontzettend veel van Yang Ying te hebben geleerd, vooral in taktisch op zicht". Dat zal de Nederlandse ta feltennisser René Hijne niet heb ben gedaan. De speler van Tempo Team, die het van de equipe van Bert Schoofs nog het verst schop te, werd in het gemengd djibbel nogal eens door de Chinese 'ge corrigeerd'. Hijne raakte in de strijd met de latere finalisten Frank en Urban 'geen bal' en werd derhalve op Chinees/Duits gebrabbelde scheldkannonades getrakteerd. Het verlies van het Chinees/Nederlandse koppel was dan ook niet vreemd. Buitenlanders Het herengebeuren werd geheel door de buitenlanders gedic teerd. De Tsjechen Dvoracek (fi nalist bij de EK in Bern) en Or- lowski (Europees kampioen '74) kwamen volkomen terecht in de eindstrijd die na een aantrekke lijk gevecht door Dvoracek werd gewonnen. Alleen het duo Han Gootzen/Anne Vlieg reikte in het herendubbel tot de halve finale. In die krachtmeting bleken de Tsjechen Dvoracek en Pansky veel te sterk en mochten de Ne derlanders na een gevoelige af straffing af door een zijdeur. Sjoerd Meyer had die gang zater dag al gemaakt, nadat de Scyl- laan in de eerste ronde al door de Belg De Prophetis met de neus op de internationale feiten werd gedrukt: 16-21, 10-21, 21-13, 21-16 en 21-8. Zijn clubgenoot Patrick Swier deed het heel wat beter. Via de Schot Sychel kwam hij in de tweede ronde tegenover de Hongaar Jonyer te staan en te gen zo'n grootmacht (wereld kampioen in '75 is voor een tafel tennisser als Swier weinig kruit gewassen. Niettemin bemach tigde de Boskoper nog een set: 21-16, 19-21, 21-17, 21-11. Kooter Bij de dames opende Avanti-speel- ster Brigit Kooter het individuele toernooi niet slecht. De sterke LEIDEN - De gewijzigde opzet van de short trackcompetitie fun- geerde gisteren in de Leidse Ton Menkenhal als positieve span ningsregelaar tijdens de ritten op de 400 en 1500 meter. Voor het eerst in dit seizoen werd er in drie afzonderlijke klassen geschaatst: in de A, B en C-klasse. Schaatsers van gelijke sterkte ontmoetten el kaar, derhalve. Hongaarse Balogh werd via een vijfsetszege naar het troosttoer- nooi verwezen en net vertoonde spel gaf veel hoop. In de tweede ronde tegen de Duitse Stork liep het echter minder goed en kreeg Kooter lik op stuk. Met Marian van der Vliet deed zij het in het damesdubbel heel wat beter door tot de halve eindstrijd door te dringen. Jolanda Noordam en Stephine van Gennip reikten evenals Brigit Kooter niet verder dan de tweede ronde. Gerard Bakker's jongste telg, de 13-jari- ge bij overgangklasserToornstad spelende Mirjam Kloppenburg, kon al na de eerste ronde haar biezen pakken."Toch een talent" meende Gerard Bakker. "Ieder een roept wel dat dat niet zo is, maar daar heb ik schijt aan. Die "TgJjj j Sandra de Kruiff: veel geleerd. meid kan goed tennissen en als ze zo snel mogelijk naar een topclub verhuist, wordt ze een grote". ROB ONDERWATER De herenploeg van Leiden heeft de nederlagenreeks kunnen door breken. In Schiedam werd ge wonnen van Asvion (2-4). Noordwijk verloor met 0-1 van Bennebroek. Forescate speelde gelijk tegen Te Werve: 1-1. Roomburg won thuis vrij ge makkelijk met 2-0 van Hermes. Alecto leed een grote nederlaag (0-5) tegen Ring Pass. HEREN Asvion-Leiden: 2-4. Leiden heeft eindelijk weer een keer gewon nen. Via doelpunten van Jurriaan Kamp en Johan van Marwijk kwamen de Leidse heren op een 0-2 voorsprong. Ronald Jacobs maakte er nog voor de rust 1-2 van, terwijl zijn teamgenoot Aad Schuddebeurs vlak na rust de stand gelijktrok: 2-2. Leiden werd steeds sterker en dat kwam tot uitdrukking via twee doel punten van Wouter Eykenhout. Volgende week treedt Leiden aan met oudgediende Frits Verhey ien misschien met Paul de Regtè. stapt als een avonturier. "Het zal", bekende het Friese be stuurslid. "mij niet verbazen, als Coates na enige tijd al weer verdwenen is". Uitslagen: 400 meter: 1. Menno Boelsma (Nootdorp) 41.60; 2. Ger Boelsma (Nootdorp) 41.71; 3. Charles Veldhoven (Oegstgeest) 41.98. 1500 me ter: 1. Ger Boelsma 2.50.20; 2. Charles Veldhoven 2 52.37; 3 Dorus Borst (Hoogmade) 2.52.78. De 3000 meter met aflossing werd na spannende strijd ge wonnen door het A-team van Leiden in 5 17 12. 2 Delft-A 5.17.20; 3. Delft-B 5.36.90 Beiden spelers zijn teruggehaald, omdat het team van Leiden veel routine mist. Bennebroek-Noordwijk: 1-0. Bennebroek was de iets betere ploeg. Binnen tien minuten ston den de Bennebroekse heren al op voorsprong. Ondanks furieus aanvalsspel van de Noordwijkers bleef deze stand op het scorebord staan. Het veld van Bennebroek was door de regen in één grote modderpoel veranderd en de Noordwijkers hadden de groot ste moeite om in hun eigen spel te geraken op dit slecht bespeelbare veld. Roomburg-Hermes: 2-0. Room burg won verdiend van tegen stander Hermes. Kees Wendt be nutte voor de Leidse ploeg in de eerste helft twee strafcorners: 2-0. In de tweede 35 minuten werd er niet meer gescoord. Ring Pass-Alecto: 5-0. Het onder aan de ranglijst vertoevende Alecto moest tegen het vrij hoog staande Ring Pass aantreden met een reeks invallers. Dat was één van de redenen dat de ploeg on der andere via goals van Sander Hulshof en Ralph Schaapers zo'n grote nederlaag leed. Forescate-Te Werve: 1-1. Foresca- te opende in de eerste helft de score. Nol van der Steen gaf voor en Hans Riemers sloeg de bal in: 1-0. Te Werve kwam in de tweede helft sterk terug en dat resulteer de uiteindelijk in de gelijkmaker. DAMES Roomburg-Noordwijk: 4-1. Noordwijk heeft tegen het als laatste geklasseerde Roomburg een gevoelige nederlaag geleden. De Leidse ploeg had de forse winst voornamelijk te danken aan Joke van der Drift, die voor Roomburg twee keer scoorde (strafbal en uit een .strafcomer). Zij behoedde de Leidse dames bovendien voor tegen treffen door maar liefst vijf strafcorners van de lyn te halen. Regine Kui per en Arienne Rietveld scoorden VOETBAL - De Helmond Sport- speler Van Berlo is in de laatste minuut van de wedstrijd tegen Fortuna SC van het veld ge stuurd. Hij kreeg van de zwak leidende scheidsrechter Oomkes zijn tweede gele kaart en kon het veld verlaten. de andere twee doelpunten voo Roomburg. Loki Faase redde d eer voor de Noordwykse dame: Hudito-Leiden: 3-1. De dames va; Leiden kwamen in de derde m nuut via een velddoelpunt val Marielle Bresser op voorspronj 0-1. Twee keer ruimde de verdc diging van Leiden niet goed op e het stond 2-1. Na de rust ver grootte Hudito uit een mooi strafcorncr de voorsprong tot 3-: Alecto-Cartouche: 1-1. Cartouch kwam vrij snel op voorsprong 0-1. Vlak voor de thee trok Marj Bosch uit een lange corner d stand gelijk: 1-1. Dezelfde spee ster mocht in de tweede helft ee strafbal nemen. Die uitstekend kans benutte zij echter niet. Forescate-Groen Geel: 1-1. Al sn keken de dames van Foresca tegen een achterstand aan. E ploeg ging hierna massaal in aanval, maar het duurde nog t ver in de tweede helft voordat dames gelijk konden maken. D gebeurde dank zij Eveline Kil man, die een strafbal benutte. BC Leiden op tijd in vorm LEIDEN - De badmintonclub Leiden is precies op tijd it vorm voor de stadsconfronta tie met Vcglo. De twee ver enigingen, die beide uitko men in de tweede klasse ontmoeten elkaar aanstaand! zondag. Leiden, dat vorige week de eerste zege boekte versloeg het afgelopen week einde IJmond met 7-1. In een groot aantal partijei klopten de I^eidenaars hui opponenten met grote cijfers Dory Koelemij versloeg Vet sluis bijvoorbeeld met 11-1 ei 11-3. Delftenaar Anne Schouten i "We hebben nu elf teams op het ijs, vorig jaar waren dat er zes", juichte Rein Oostheim, lid van de landelijke techni sche commissie, de nieuwe opzet van de wedstrijden toe. "In de breedte is het niveau enorm gestegen. We denken er zelfs aan de competitie in de verschillende klassen apart te gaan verrijden, zodat we ook wat meer ruimte krij gen om het programma goed af te werken". Vooral de Delftse rijders beleefden gis teren een goede dag. Op de 400 meter zegevierde Menno Boelsma. terwijl diens broer Ger zich als snelste meldde op de 1500 meter. De Leeuwarder ijsclub Trias zorgde voor een nieuwtje in de shorttrack wereld. "Wij hebben", sprak bestuurslid Verra, "de zesvoudige Au stralische short-trackkam pioen Colin Coates bereid ge vonden onze club te gaan trainen. Hij heeft dan wel geen contract getekend, maar wél heeft Coates ons toege zegd de club een jaar te bege leiden". Vooralsnog twijfelt ook Verra aan de belofte van Coates. die door het leven

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19