Yan der Plas slaat toe Lisser Boys nog achterhaald Noord wijk houdt hoofd koel: 4-3 Quick Boys slagvaardiger in lauwe derby RCLis nog de minst slechte MAANDAG 20 OKTOBER 1980 SPORT SPORT SPORT H-.SPORT K SPORT H SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT DELFT-Het geluk van de bete re ploeg diende zaterdag bij Vitesse Delft-Noordwijk als scherprechter. Nadat de Vi- tessenaren bij een 3-1 voor sprong de zegereeks van de nationale amateurkampioen een halt leek te hebben toege roepen, vocht Noordwijk zich op bijzonder knappe wijze te rug. Hoewel Noordwijk-trai- ner Piet Buter na afloop be kende al tevreden te zijn ge weest met een 3-3 deling boekten de kustbewoners uiteindelijk een 4-3 overwin ning. Het verrassende scoreverloop paste uitstekend in de geest van de ontmoeting aan de Brasserskade in Delft. Noordwijk maakte een ui termate geïnspireerde in druk, terwijl Vitesse de te genstander met positief voet bal trachtte te bestrijden.- Om de simpele reden dat de laatste linie (Westgeest, Spaanderman, Van Beveren en Sluys) geconcentreerd opereerde en Noordwijk aan de andere kant slechts enkele keren écht gevaarlijk door brak, beheerste 'flipper kast-voetbal' de eerste dertig minuten. In die fase hield Vi tesse zowel figuurlijk als let terlijk het koppie er het beste bij. Een indraaiende corner van Peter van der Meer pro moveerde Ronald Vermeulen in de 27ste minuut met zijn hoofd tot de 1-0. Voordien was de in de eerste helft uitblinkende Jan-Wil lem Bogers het dichtst bij de openingstreffer geweest. Al leen voor doelman Paul Oortwijn lobde de aanvoerder de bal weliswaar over de sluitpost, maar naast het Vi- tesse-doel. Op slag van het pauzesignaal kwam de rang- lijstaanvoerder op ietwat ge lukkige wijze aan de gelijk maker. Jack Manuputty, die de grieperige Timo Gerlof op de rechtervleugel verving, maakte voorafgaand aan zijn doelpunt een duidelijke over treding. Chi Chung schrok zodanig van het te hoog rei kende been van Manuputty dat de ex-Rijnsburgse Boys-speler na die 'verboden' actie alleen voor Oortwijn be vond. Manuputty maakte dankbaar gebruik van het feit dat arbiter Brussaard zijn ogen even dichtkneep, 1-1. Ook na de doelwisseling bleef de thuisploeg in alle opzich ten het 'koppie er goed bij houden'. In amper vijf minu ten kopten Tom Hom en Wim de Jong hun club uit respec tievelijk een vrije trap en een hoekschop van Peter van der Meer naar een 3-1 tussen stand. Ook na die geflatteerde achterstand raakte Noord wijk de greep op de wedstrijd echter niet kwijt. Met de naar voren gedirigeerde laatste man Albert Spaanderman verkozen de pupillen van Bu ter rust in hun spel boven op portunistisch voetbal. In de 57ste minuut oogstte de ploeg daarvan al de vruchten. Een voorzet van Ruud Bröring werd door de goed mee naar voren gekomen Ed Strijk hard ingekopt 3-2. Jack Ma nuputty, die duidelijk snel heid tekort kwam als aanval ler, en Strijk mochten vervol gens vanuit de dug out het duel volgen Met Len de Boer en John Marijt als verse krachten probeerde Noordwijk aan de eerste ne derlaag in dit seizoen te ont snappen. Nadat John van Dijk Oortwijn na een vrije trap al tot een uiterste krachtsinspanning had ge noopt, haalde de middenvel der even later wel doeltref fend uit. De goedwillendheid van Vites se om de deur naar een vierde tegentreffer niet af te sluiten door het accent vervolgens op de verdediging te leggen, moesten de bewoners van de porceleinstad duur betalen. Hans Westgeest wees John Marijt met een prachtige pass naar het vierde Noord- wijk-doelpunt. De 18-jarige invaller trok het leder op tijd voor, waarna Jan-Willem Bo gers alleen nog maar ja hoefde te knikken: 3-4. De Delftenaren probeerden in de slotfase het scoreverloop een nog verrassender aanzien te geven. Die opzet mislukte, waardoor Bröring na afloop een koprol van vreugde kon maken en de kreet „Wie had dat nou nog durven dromen" veelvuldig werd uitgespro ken in de Noordwijk-kleed- kamer. HERMAN POOS De 2-0 van Quick Boys in de maak. Of schoon Rijnsburgse Boys-rechtsback Nico Zwaan (3) nog pogingen in het werk stelt Martin van der Plas te hinderen, kopt de jonge Katwijker de bal in het net. Doelman Wijnand Sloos is kansloos. KATWIJK - Onstuimig verschafte de wind zich zaterdagmiddag met een kracht van zeven Beau fort 'vrij spel' op Katwijks Nieuw Zuid. De uit de hand ge lopen bries bedierf de halfjaar lijkse streeksamenkomst Quick Boys-Rijnsburgse Boys; het weerwerk van de 22 voetballers was te matig van kwaliteit om de nukken van 'moeder Natuur' in te snoeren. Dat het in de derby niet bij wind alleen bleef, lag aan Quick Boys-schutter Martin van der Plas, die met twee goals althans nog voor enig voetbal- vermaak zorgdroeg. Met die 2-0 winst heeft Quick Boys zich achter leider Noordwijk op de tweede plaats van de zaterda- geersteklasse A genesteld. Een comfortabele positie, dat is waar. "Maar", waarschuwde trainer Arie Lagendijk zijn spelers op voorhand voor al te veel jubel, "we hebben die tien wedstrijd- punten niet altijd met goed spel afgedwongen". En inderdaad, Quick Boys dong ook zaterdagmiddag op eigen grond geen moment naar de stijl- prijs. Maar de Katwijkse équipe toonde zich wél aanmerkelijk slagvaardiger dan Rijnsburgse Boys, dat zich zonder de hulp van de geschorste Henk van der Zwan presenteerde als een be sluiteloos allegaartje. "Quick Boys was steeds eerder bij de bal, die ploeg was gewoon agressie ver", stipte de Rijnsburgse oe- fenmeester Herman Wijnands naderhand het voornaamste on derscheid tussen beide teams De flanken Peter en Jan Hogewo- ning lieten zich voortdurend af poeieren door Wim van der Plas en de toch bepaald niet indruk wekkende, later door Arie Haas noot vervangen Hans van Duyn. Piet Haasnoot kwam als cen trumspits al evenmin aan doelge richte rommelactiviteiten toe en op het middenveld ontbraken te enen male de spelers, die de ideeënarme Rijnsburgse speel- trant een verrassingsvolle wen ding konden geven. Als enige probeerde Ruud van der Voort soms voor diepgang te zorgen, maar hij ontbeerde het zo nood zakelijke overzicht en, toegege ven, de steun van zijn ploegma ten om zijn probeersels met suc ces te bekronen. Wat dat betreft liepen de zaken aan Katwijkse zijde voorspoediger. Al slaagde, het zij nogmaals be klemtoond, ook het korps van Arie Lagendijk er nauwelijks in zich aan de 4000 kijkers als een topformatie voor te stellen. Ge jaagd door de wind wedijverden de Katwijkers aanvankelijk met hun buren, waar het op balinleve- ren aankwam. Vooral het cen trale verdedigingsduo Kuyt/ Rienks verdedigde geregeld zwak uit. Herhaaldelijk werd heil gezocht in de ditmaal kansloze lengtepass, waar de weersom standigheden de voetballers tot kort werk noodden. Uit dat kort zichtige werk vloeide voor Quick Boys niet al te veel ellende voort, nu aan Rijnsburgse kant stelsel matig de 'vriendelijkheid' werd opgebracht de kogel meteen naar de afzender terug te expediëren. Een patstelling lag gezien ook de consequente' mandekking voor de hand, al had Quick Boys-linksback Hans van Duyn in de vijfde minuut met een kop bal de paal getroffen na een vrije schop van Fred Eysberg Maar na dertien minuten ontkop pelde de verder onopvallende Huug Aandewiel met een vlijm scherpe dieptepass het paar Gé Perfors/Martin van der Plas. Ge heel overeenkomstig zijn snel opgebouwde schuttersreputatie vierde de jonge Katwijker zijn kortstondige vrijheid bot met een doelgericht schot 1-0. "Die goal was erg belangrijk", stel de Herman Wijnands later vast. "Een derby klopt de zenuwen van spelers nu eenmaal op en wie dan als eerste weet te scoren, heeft al heel wat gewonnen. En dat bleek, want Quick Boys ma nifesteerde zich na die 1-0 als het betere elftal". Vooralsnog wist Quick Boys RBB niet meteen alle wind uit de zei len te nemen. Althans, Kees van Rooyen miste na een voorzet van Teun van der Plas een unieke mogelijkheid om dat te bewerk stelligen. Zelfs een geschenk van spelleider Sinnighe was na rust niet aan Van Rooyen besteed. Hij liet dat onuitgepakt, nadat de krampachtig fluitende Gronin ger Sinninghe een onschuldig duwtje van Cas Zwaan in de rich ting van Teun van der Plas met een elfmeterschop te zwaar had bestraft. Niettemin, tot zijn genoegen mocht Van Rooyen constateren dat hij aan de andere kant navolging kreeg van Ruud van der Voort en Piet Haasnoot, die eenvoudige kansen ongebruikt ljeten. 'De Flap' had weliswaar eenmaal pech, toen hij een corner van Jan Hogewoning rakelings overkop- te, maar even later had hij wel moeten scoren, nadat Nico Zwaan hem met een splijtende pass in beweging had gezet. Hij verkoos evenwel een passeerbe weging om Theo Guyt boven een gerichte inzet, zodat de Katwijk se doelman alsnog kon redden. Diens collega Wijnand Sloos kwam daar veertien minuten na rust niet aan toe. De Leidenaar had geen antwoord op een kopbal van Martin van der Plas, die goed voorbereidend werk van naam genoot Teun alert omboog naar 2-0. "En daarna werd het voor ons makkelijk voetballen", keek Arie Lagendijk terug, "we kon den gaan gokken op de counter". De attent functionerende Wijnand Sloos moest zodoende als 'vlie gende keep' Martin van der Plas van nóg twee treffers afhouden. Veel deed het er allemaal niet meer toe. De Katwijkse triomf stond immers allang vast, nu de Rijnsburgse gedachte aan presti gewinst geruime tijd daarvoor met stormkracht was weggebla- GERARD VAN PUTTEN Ter Leede geeft punt prijs aan Marken: 1-1 SASSENHEIM - Ter Leede heeft zaterdag grote moeite gehad om tegen het bezoekende Marken één punt te pakken. Dat lukte uiteindelijk wel (het werd 1-1), maar dat lag niet zozeer aan de kracht van de Sassenheimse voetballers, als wel aan de zwakte van Marken bij het afwerken van de aanvallen. Het werd die ploeg bijna fataal, omdat Ter Leede nog een riante mogelijkheid kreeg aangeboden om het povere duel te beslissen. Nico van de Fange miste in de tweede helft echter een strafschop...- Winst zou duidelijk teveel zijn ge weest voor Ter Leede, dat alleen in de beginfase goed speelde.De Sassenheimers kwamen in de derde minuut vrij gemakkelijk op voorsprong, Hans Bisschops gaf voor en Jan van Harskamp kopte vrijstaand in: 1-0. Een paar minuten later kopte Pieter van .der Plas uit een hoekschop van de goed spelende Bisschops te gen de paal. Marken kwam direct daarna op gelijke hoogte via een benutte strafschop. Johan Ver loop legde de doorgebroken Jan Cornelis Boes in het strafschop gebied neer. Kees de Groot van Marken gaf keeper Wim van Harskamp geen kans: 1-1. De rest van de eerste helft was een saaie bedoening. Alleen het har de en onbesuisde spel van Ter Leede speler Jan van Harskamp bracht nog wat leven in de brou werij. Scheidsrechter Korbijn verzuimde de Sassenheimse voorhoedespeler te noteren. Marken had in de tweede 45 minu ten de beste kansen, maar miste de kracht en de precisie om die te benutten. De beste mogelijkheid kreeg Ter Leede in de 15de mi nuut. Scheidsrechter Korbijn legde voor de tweede maal de bal op de stip, toen invaller Hans Keuning werd neergelegd. Aan voerder Nico van de Fange schoot zwak in en keeper Teer huis had géén enkele moeite had met deze bal. teamgenoot Peter Bergman Eerste verlies voor Katwijk 'S-GRAVEZANDE - Derdeklasser Katwijk heeft tegen 's Gravezan- de met 2-1 de eerste competitie nederlaag geleden. In het "klas sement" bleef de schade beperkt, want van de concurrentie wist alleen JAC te profiteren. Speltechmsch klopte het bij de ge havende Katwijkers (de beide Wim Guyten waren geschorst. Huig Schaap zat in de lappen mand) allemaal goed. echter in de buurt van het zestienmeter ge bied begon de machine te hape ren. In de 30e minuut sloeg de thuisclub in de counter toe. Een buitenspel staande 's Gravezande speler tikte de bal beheerst achter doelman Casius: 1-0, omdat de arbiter ten onrechte meende dat een Katwijker de voorgegeven bal verlengd had. De Westlanders trokken zich gedurende de rest van het duel voor het eigen doel terug. Katwijk kreeg desondanks kansen, maar verzuimde te sco ren. In de 60ste minuut werd het zelfs 0-2 toen een 's Gravezande- naar de bal uit een mdirekte vrije trap goed opzij legde, waarna het leder keihard ingekogeld werd. Achttien minuten voor tijd bracht de snel ingelopen Aad Koelewijn Katwijk op: 1-2. Jodan Boys in blessuretijd naar 2-2 LISSE - Lisser Boys heeft zaterdag nagelaten afstand te nemen van de onderste plaats. In de vier punten wedstrijd tegen Jodan Boys uit Gouda had de ploeg uit Lisse nagenoeg de hele wedstrijd een voorsprong, maar in bles suretijd wist Jodan Boys alsnog gelijk te ma ken: 2-2. Lïsser Boys (zonder de geblesseerde Kees Kar stens) speelde een goede wedstrijd, maar liet na het overwicht in doelpunten uit te druk ken. Na een aarzelend begin kregen de Lis- senaren greep op de wedstrijd en werd de tegenstander in de verdediging gedrukt. Dat leidde na een half uur tot het eerste doelpunt. Uit een vrije trap van Piet Boot kopte Rob Suttorp toen de 1-0 in. Lisser Boys bleef drukken en de gasten konden alleen wat te rug doen via de counter. Bij een van deze uitvallen haalde Gert Jan van der Valk onno dig Wim Berckenkamp binnen de lijnen on deruit. Dezefde Berckenkamp verzilverde de toegewezen strafschop, 1-1. Toch ging de ploeg van trainer Landzaat rusten met een voorsprong. Uit een vrije trap van Hans van Aanholt kopte opnieuw Rob Sut torp raak. Ondanks de tegenwind gingen de Lissenaren ook na de rust weer ten aanval en een ruime overwinning lag in het verschiet. Jodan Boys zag dat aankomen en begon naar grove middelen te grijpen.'De thuisploeg liet zich door de slaande en schoppende tegen standers intimideren en kroop in de verdedi ging, om via de snelle Suttorp en Monteny te gaan counteren. De ontstane kansen werden echter gemist. Rob van Zyp raakte de paal en Suttorp strandde op keeper Roodenberg. Aan de andere kant ontstonden er ook moge lijkheden door paniekerig uitverdedigen van de Lisser defensie, maar keeper Groeneweg stond op zijn plaats. Tot het slotoffensiefje van Jodan Boys losbarstte. Terwijl Lisser Boys al dacht zeker te zijn van de winst, tikte Frans Schwicbbe in blessuretijd via de bin nenkant van de paal de zo belangrijke ge lijkmaker binnen; 2-2. LEIDERDORP - Niet eens zo gek lang geleden stond een confrontatie tussen RCL en Spijkenisse bij voorbaat ga rant voor een kwaliteitsvol gebeuren. Twee technisch geschoolde ploegen die zich over handhaving op het hoogste amateumiveau niet druk hoefden te maken. De gradatievoetbal was al jaren geleden uit het woordenboek van beide verenigingen ge schrapt. Hoe anders was dat zaterdag middag. Beide ploegen ror melen tegenwoordig wat de marge van de zaterdagtop en dat was bij het onderlinge duel van de "toppers toen" goed merkbaar. In kwaliteitsarm duel trok de ploeg met op papier de minste kwaliteit, RCL dus, met 2-1 aan het langste eind. Voor RCL-trainer De Waard ziet de toekomst er wat min der somber uit dan voor zyn collega van Spijkenisse Jan van Baren. De Waard ziet zijn ploeg na een ontluisterende competitiestart met de week beter worden. De zége van z terdag was het logische ge volg van de vooruitgang die vooral het jongste deel het team (de linkerflank) de laatste tijd boekt. De drie 18-jarigen (René Kamminga, Robbie Sterk en Sieto Schal- kers) tonen zich onderhand volwaardige basisspelers. Een prettige gedachte voor een trainer, die bovendien ziet dat zijn team in defensief opzicht de vergelijking met een vergiet van zich heeft af geworpen. Lijken de grootste problemen voor De Waard achter de rug, collega Van Baren zit er nog middenin. De goede man zal zich na zaterdagmiddag waarschijnlijk voortdurend hebben afgevraagd wat hij met z'n eerste team aanmoet. Elf nieuwe spelers is waar schijnlijk de enige oplossing. Lijkt men zich in Spijkenisse nu al, na zes wedstrijden, met degradatie te hebben ver zoend. bij RCL is dat heel duidelijk niet het geval. De wil om te overleven is daar aanmerkelijk groter en die in stelling was zaterdagmiddag ook op het veld terug te vin den. Nadat de thuisploeg halverwe ge de tweede rondgang door Pierre Van Gemerden op 2-1 was gezet zocht Spijkenisse plichtmatig en zonder ook maar enig geloof in eigen kunnen een weg richting Bram Brandt. RCL bleef tot en met de allerlaatste minuut met noeste arbeid het kwali- teitsgebrek in eigen kring verbloemen en mocht vol komen verdiend twee punten aan het schamele totaal van twee toevoegen. Met een vliegende storm in de rug kogelde rechtervleugel verdediger Lijs van Egmond al na vier minuten van buiten het strafschopgebied de 1-0 achter doelwachter Veen- man. RCL schrok kennelijk van die vroege meevaller en liet het initiatief volkomen onnodig aan de gasten. Op slag van rust sprong Lijs van Egmond in de fout en de posi tieve uitzondering aan Spij- kenisse-zijde, Arie Rem merswaal, zei "Dank je wel" (1-1). Spijkenisse probeerde het na de doelwisseling met de beken de "lange lellen" maar die belandden, gedreven door windkracht zeven, meestal ver achter de achterlijn. Wei nig problemen derhalve voor de Leiderdorpse afweer. RCL toonde aanvallend aanzien lijk meer intellect en het wachten was op de voor de Leiderdorpers bevrijdende treffer. Die kwam na ruim twintig minuten. Een vlotlo- pende combinatie tussen Re né Kamminga en Rob Sterk werd door "beste man" Pierre van Gemerden op fraaie wijze bekroond. RCL verzuimde Spijkenisse daarna de nek slag te geven. Desalniettemin kwam de 2-1 nauwelijks in gevaar. Daar waren de "lange lellen" vanuit het Spykems- ser achterveld te doorzichtig voor. Het huidige spel van voormalig amateurkampioen Spijkenis se kan nog het bi st a] im lijwekkend gestuntel" wor den omschreven. Het wekt dat zelfs bij de trouwe sup porters alleen maar hilariteit op. Er is natuurlijk geen beter vermaak dan leedvermaak maar dat zelfs de trouwe ach terban berust in de Spijkenis- ser voetbalellende moet te kenend worden genoemd. In Leiderdorp is men nog niet zo JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17