Geruchten over ruilhandel VS- Iran nemen toe Alle inkomens in België twee jaar op nullijn Transuw gids voor 2 delgen AmsterdamAcinaf 85.- Ondanks tegenspraak Olie akkoord VS- Israël Geen salarisverhoging Europarlementariërs VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 PAGINA 9 MEXICO STAD - Er zijn opnieuw verregaande meningsverschillen binnen de junta van El Salvador aan h!et licht getreden. Kolonel Majano, leider van de coupl vorig jaar oktober tegen generaal Romero en nog altijd lid van de junta, verklaarde deze week te gen een verslaggever van het Mexicaanse dagblad Uno mas Uno dat een dialoog met de oppo sitie noodzakelijk is en er voorlo pig nog niet moet worden gepraat over verkiezingen. De verklaringen van kolonel Maja no staan lijnrecht tegenover de televisietoespraak die zijn colle ga Gutierrez woensdag hield ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van hun bewind. Gutier rez beloofde een amnestie voor zowel linkse als rechtse terroris ten en kondigde aan dat er in 1982 verkiezingen voor een grondwet gevende raad zullen worden uit geschreven die moeten leiden tot vrije presidentsverkiezingen in 1983. Majano verklaarde in een reactie op de aankondigingen die Gutierrez uit naam van de junta deed, dat het geen zin heeft om op korte termijn verkiezingen te houden. Volgens het min of meer progres sieve juntalid moet de junta eerst haar beloften van vorig jaar waarmaken, de sociale hervor mingen daadwerkelijk doorvoe ren en het geweld een einde toe roepen. Majano zei er van over tuigd te zijn dat er een politieke oplossing van de problemen in El Salvador kan worden bereikt als de junta met de oppositie rond de tafel gaat zitten, met name met het Frente Democratico Revolu- cionario (FDR). „Maar", zo voeg de hij daar aan toe, „op dit mo ment treft de junta daar geen voorbereidingen voor en bestaat er geen enkel contact met het FDR. De uitlatingen van Majano bevesti gen de speculaties dat de macht in El Salvador nu volledig in handen is van de gematigde mili tairen onder leiding van kolonel Gutierrez. Majano wilde dat ech ter niet toegeven. „De september- crisis (waarbij Majano's mede standers binnen het leger werden weggepromoveerd van sleutel posities) is nog niet opgelost", zo betoogde hij. „het probleem is voorlopig slechts in de ijskast ge zet". tijdens zijn bekendmaking ook nagelaten de amnestie duidelijk te omschrijven en er een datum voor te noemen. De meeste waar nemers verwachten dat links de amnestie zal afwijzen, hetgeen wellicht het best wordt verdui delijkt door een nogal cynische opmerking van een Middename- rikaanse radiozender „Het is on voorstelbaar dat de Guard ia Na- cional haar wapens gaat inleve- In linkse kringen wordt gevreesd dat de junta met de amnestie aankondiging de wereldopinie een rad voor ogen probeert te draaien. De bijna zekere linkse afwijzing ervan zal wellicht door kolonel Gutierrez worden aan gekend om een complete volke renmoord goed te praten, aldus sommige waarnemers. NEW YORK (Reuter/AFP) - De Iraanse premier Mohammed Ali Radjai is vanmorgen in New York aangekomen. Hij zal de bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over het conflict tussen Iran en Irak bijwonen. De Amerikaanse president Jimmy Carter en minister van buiten landse zaken Edmund Muskie boden gisteren aan Radjai te ontmoeten en het probleem van de Amerikaanse gegijzelden ter sprake te brengen. De aankondiging dat Radjai naar New York zou komen gaf in de Verenigde Staten aanleiding tot speculaties over een vrijlating van de gegijzelden. Het Witte Huis ontkende herhaaldelijk dat een vrijlating op handen zou zijn. Ruil De vrijlating zou volgens de ook door het ministerie van buiten landse zaken in Washington te gengesproken berichten moeten geschieden in ruil voor ruim vierhonderd miljoen dollar aan Amerikaans militair materieel, dat nog ten tijde van de ex-sjah was gekocht, doch waarop na de gijzelneming een embargo was ingesteld. De Iraakse minister van buiten landse zaken, Saddoun Hamma- di, die de Veiligheidsraad giste ren toesprak, stelde intussen vol gens een woordvoerder van de Iraakse VN-missie een plan om naar Irak terug te keren uit op het vernemen van de komst van de Iraanse premier om de zitting van vandaag bij te wonen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Warren Christopher sprak onaangekon digd met VN-secretaris-generaal Waldheim, die, naar werd ver wacht, Radjai gedurende diens verblijf van mogelijk enige dagen in New York ook zal spreken. Een andere secretaris-generaal, de Tunesiër Habib Chatti van de is lamitische conferentie, stelde in Bagdad, volgens diplomatieke kringen met slechts geringe kans slagen, nieuwe pogingen in het werk om een staakt-het-vuren tot stand te brengen. Strijd Aan het front scheen het accent van de strijd zich vanochtend te ver plaatsen naar Chorramsjar nadat, Hartelijk onthaal voor Karmal MOSKOU AFP- President Brezjnjev (foto), vice-premier Ti- chonov, de minister van buiten landse zaken, Gromiko, en andere hooggeplaatste Russen zijn giste- ren naar het vliegveld van Mos kou gekomen om president Kar mal van Afghanistan welkom te heten. Waarnemers geloven dat het Kremlin Karmal zijn "inter nationale bevestiging" wil geven door zijn bezoek luister bij te zet ten. De bevolking was opgeroepen de Afghaanse gast toe te juichen langs de route van het vliegveld naar het Kremlin. Vlaggen en spandoeken met de woorden "de vriendschap tussen Moskou en Kaboel" waren langs deze route ovaehanaen. Gistermiddag begonnen de presi denten van de Sowjet-Unie en Af ghanistan hun politieke bespre kingen. Belangrijkste onderwerp van gesprek: het normaliserings proces in Kaboel. Ook de militai re samenwerking tussen beide landen zal aan de orde komen. althans volgens radio Teheran, de Iraakse troepen duidelijk was geworden, dat de Iraanse weer stand tegen hun poging door te stoten naar Abadan te sterk was. Naar aanleiding van de vrijlatings- berichten verklaarde de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Muskie in Washington, dat westelijke sancties ter blok kering van honderden miljoenen dollars aan militair materieel voor Iran, nog gekocht onder de ex-sjah, zouden worden opgehe ven als Iran de Amerikaanse ge gijzelden zou vrijlaten. Maar hij sprak de berichten tegen dat de Verenigde Staten thans bereid zouden zijn militair materieel naar Iran te zenden inbegrepen onderdelen voor landstrijdkrach ten en luchtmacht, in ruil voor de vrijlating. Frankrijk Frankrijk wil straaljagers, hef- schroefvliegtuigen en anti-tan kraketten aan Irak leveren de komende weken, ondanks de oorlog met Iran, zo is gisteren van diplomatieke zijde in Parijs ver- Het Elysee wil er niet over praten en zegt dat deze zaak als vertrou welijk wordt beschouwd. Boycot van wetenschappers WASHINGTON (Reuter/UPI) - Bijna 8.000 prominente weten schapsmensen uit 44 landen hebben zich aangesloten bij een actie tot het opschorten van we tenschappelijke contacten met de Sowjet-Unie uit protest tegen de gevangenschap en onder drukking van dissidente Sowjet- deskundigen. Dit heeft een woordvoerder van de organisato ren, de Amerikaanse natuurkun dige Morris Pripstein, gisteren op een persconferentie in Washing ton meegedeeld. De omvang van de actie werd be kendgemaakt met het oog op de conferentie voor Europese vei ligheid en samenwerking die volgende maand in Madrid wordt gehouden. Daar zullen de verte genwoordigers van 35 landen spreken over de naleving van de slotakte van Helsinki 'die onder meer bepalingen inzake mensen rechten bevat. "Wij geven een duidelijke waarschuwing dat wij een beduidend herstel van ele mentaire mensenrechten voor zgn. dissidente Sowjet-deskun- digen verwachten wil men dat wij onze actie na de conferentie op schorten". Geen debat Reagan - Carter, wel ontmoeting NEW YORK (UPI/DPA) - Pre- sident Carter appaudiseert voor zijn Republikeinse te genstander Ronald Reagan tijdens een diner in het Wal dorf Astoria hotel in New York. Het was de eerste keer dat de twee campagne-voer ders elkaar ontmoetten sinds het begin van de verkiezings campagne. Reagan aarzelt overigens nog steeds met het aannemen van de uitdaging van zijn mede dinger tot het houden van een televisiedebat. Hij zei op een persconferentie wel een debat te willen, maar dan moet ook onafhankelijk kandidaat John Anderson daarbij zijn. En dat wil Carter weer niet. Reagan ligt nu met 45 procent drie procent voor op Carter, die op 42 procent, bedragen zodat een overwinning van Reagan nog helemaal niet ze ker is. Reagan heeft van zijn mede werkers de raad gekregen een t.v.-debat met Carter in elk geval zo lang uit te stellen tot hij in de oostelijke industries taten de leiding heeft. Zij vre zen dat Carter bij een t.v.-de bat punten kan scoren door dat hij door zijn functie over meer gegevens kan beschik ken. In Michigan heeft Reagan giste ren de steun gekregen van oud-president Gerald Ford en van de man die hij voor het vice-presidentschap heeft uit gekozen, George Bush. Michi gan is een van de sleutelstaten in de campagne. De drie mannen komen nu voor het eerst na de conventie op hetzelfde podium om toespra ken te houden De zwarte leider voor de bur gerrechten Ralph Abernath y heeft gisteren voor de rest van de campagne zijn steun toege zegd aan Reagan. Hij zei dat Carter de moeilijkheden' van de negers in de VS blijkbaar niet kon opheffen. BRUSSEL - Alle inkomens, behal ve de laagste lonen, twee jaar lang op de nullijn. Dat is de kern van de loonmatiging die wordt aan gekondigd in een programma van de Belgische regering die volgende week in functie komt. Maar het is weinig waarschijnlijk vakbonden en werkgeve cent worden verminderd. Tan tièmes worden met hetzelfde percentage verlaagd. Belgen die jaarlijks meer dan 350.000 gulden verdienen zullen in de komende twee jaar verplicht worden in te schrijven op nieuwe staatslenin gen of nieuwe aandelen. In de zelfde sfeer zit de aankondiging dat de kosten van directie-auto's voortaan fiscaal niet meer volle dig aftrekbaar zullen zijn. Toekomstig premier, thans kabi netsformateur Wilfried Martens, een Vlaamse christen-democraat, maakte het regeringsprogram gisteren bekend. De loonmati ging, alsmede bezuinigingen bij de overheidsuitgaven, vormen de kern van een sociaal-economi sche herstelplan waarover een week is onderhandeld. Maar de regering legt niets op, sociale partners krijgen eerst drie voor stellen voorgelegd waaruit ze kunnen kiezen. willen meewerken aan dit plan Ajs de regeringspartijen dit pro- 5-rode coalitie van gram komend weekeinde goed keuren - en niemand die daar aan twijfelt - dan wordt Martens premier van de vierde regering in twee jaar, ofwel de zesde sinds 1975. Of dit kabinet de eeonomi- sche crisis beter zal bestrijden dan de voorgaande regeringen, moet worden afgewacht. Maar het program dat de partijleiders hebben opgesteld, bevat veel aankondigingen maar weinig concrete maatregelen. WASHINGTON (DPA/UPI) - De VS en Israël, sluiten vandaag een overeenkomst waarin de Ameri kanen zich verplichten tot het le veren van olie ingeval Israél in crisissituaties niet over voldoen de olie kan beschikken. Het ak koord, dat door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Edmund Muskie, en de Israëli sche minister van énergie. Jitz- hak Modai, in Washington wordt getekend, legt de voorwaarden voor de aankoop van Amerikaan se olie vast. Politieke waarnemers zien in het tijdstip van de overeenkomst een poging van president Carter in de slotfase van de verkiezingsstrijd bij de joodse kiezers twijfel aan de Amerikaanse steun voor Israël nog te nemen. De speciale afgezant van president Carter voor het Midden-Oosten, Sol Linowitz, heeft gisteren ge zegd dat het juiste ogenblik voor Israèlisch-Egyptische onder handelingen zou kunnen worden aangetast als president Carter volgende maand niet zal zal wor den herkozen. Hij zei dit in een televisie-vraaggesprek over het autonomie-beraad dat in de af gelopen dagen in Washington is gevoerd en dat op 17 november ergens in het Midden-Oosten zal worden voortgezet. Poolse leider: Liberalisering staat vast" WARSCHAU Reuter/AFPDPA) - In Warschau nemen de aanwij zingen toe dat binnen enkele da gen een doorbraak is te verwach ten in de wettelijke registratie van Polens grootste vrije vak bond. Om aan alle twijfels een eind te maken heeft de Poolse partijleider Stanislaw Kania nog eens onderstreept dat het libera- liseringsproces in zijn land on herroepelijk is. Kania vindt zelfs dat het proces te langzaam gaat Vakbondsleider Lech Walesa uit Gdansk is van plan een rondreis door Polen te maken. Walesa zal, voor de derde keer in een kort tijdsbestek, Warschau aandoen en hij bezoekt vervolgens het zuidelijke industriegebied rond Katowice waar hij ontmoetingen zal hebben met leiders van vrije vakbonden in de staalindustrie en de mijnbouw. Leiders van de Poolse vrije vak bond "Solidariteit" waren giste ren in Warschau nog steeds met een rechtbank aan het twisten over de voorgestelde statuten van de vakbond. Er kwamen echter steeds meer aanwijzingen dat de definitieve wettelijke registratie van de bond ophanden is. "Als de meningsverschillen zijn wegge werkt is het niet ondenkbaar dat de registratie morgen al kan wor den afgerond", zo zei een woord voerder van de rechtbank ten overstaan van verslaggevers. Eerder deze maand had het hof tien bezwaren opgeworpen tegen de voorgestelde statuten, bezwaren die zich voornamelijk concen treerden rond de relatie van Soli dariteit met de regerende com munistische partij. Solidariteit, de eerste onafhankelijke vak bond binnen het Sowjet-blok. was het resultaat van de akkoor den tussen de stakende havenar beiders van Gdansk en de rege ring, die in augustus werden ge sloten. Als het overleg, met vakbonden en werkgevers niets oplevert, moet het vicr-partijenkabinet - nu al weer „kabinet van de laatste kans" genoemd - de knoop zelf doorhakken. De voorgestelde loonmatiging gaat overigens niet STRAATSBURG (ANP) - Social is- omdat het indexmecha- ten en conservatieven in het Eu ropees Parlement hebben hun nisme - aanpassing van lonen en sociale uitkeringen na prijsstij gingen - onaangetast blijft. Het zelfde geldt trouwens ook voor tarieven bij de vrije beroe pen. Om het goede voorbeeld te geven zullen de salarissen van ministers en parlementariërs met vijf pro- ADVERTENTIE Een bezoek aan Amsterdam is altijd de moeite waard. Wilt u dit combineren met een bezoek aan Carré. Dat kan: Trans zorgt voor uw kaartje. Deze, maar ook vele andere reizen in eigen land staan uitvoerig beschreven in de kleurrijke nieuwe Trans gids: „Vakantiereizen in herfst, winter en lente 80/81". Haal 'm even bij het NS-sta- BlfS Yf) tion, de Rabobank of uw reisbureau. Of bel: 030 - 62.78.44. - Vakiintiereizen Trans: het aktieve reisbureau t an de Nederlandse Spoorwegen. fractievoorzitters, die in overleg met de leiders van de andere poli tieke groeperingen in beginsel hadden besloten tot een toekom stige aanzienlijke salarisverho ging, teruggefloten. Het was de bedoeling dat dezer da gen, bij de behandeling van de begroting 1981 van de Europese Gemeenschappen, zou worden besloten tot invoering van een Europees, uniform salaris voor alle 410 leden van het Europees Parlement. Zij worden thans be taald volgens nationale salaris schalen, gebonden aan die welke de led< zamenlijk vastgesteld. Het par lement heeft het recht de begro ting in haar geheel te verwerpen, en een klein deel van de uitgaven van de Europese Commissie bin nen een bepaalde, smalle, marge te verhogen. Krachtens een overeenkomst heeft de ministerraad tot nu toe niet geschrapt in de begroting van het parlement, en omgekeerd het parlement niet in de begroting van de ministerraad. Zo gingen de ministers enkele jaren geleden akkoord met een verhoging van reis-, verblijfs en secretariaatskosten die een veelvoud was van de verhogin gen die nationale parlementa- ontvinger en nationale parlementen Het Nadat de fractieleiders, buiten r gevolg is dat Westduitser sen en Nederlanders ongeveer dru- ma.il veel verdienen (90.000 a 100.000 gulden per jaar) als bijvoorbeeld de Engelsen (ca 32.000 gulden). De fractieleiders meenden dat gelijke arbeid gelyk moet worden beloond. De begroting van de gemeen schappen valt uiteen in afzon derlijke begrotingen voor de Eu ropese Commissie, de raad van ministers, het Europees Parle ment en het Hof van Justitie. De ze begrotingen worden door het parlement en de ministerraad ge- de weten v digden, onderling waren over eengekomen bij de behandeling van de begroting 1981 de basis te leggen voor een wat voor de meeste parlementsleden zou neerkomen op een forse salaris verhoging. liet het Luxemburgse voorzitterschap van de minister raad echter weten dat de minis ters hiermee niet zonder meer akkoord zouden gaan. Door deze waarschuwing, en het verzet van socialisten en conservatieven, lijkt de salarisverhoging voorlo pig van de baan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9