Jesse wil grond niet in erfpacht, maar aankopen Geen soepele normen voor woningen aan Galgewater Gastkolorrm Fabrieksdirecteur (7 5): „Je weet niet waar je aan toe bent CDA stelt mondelinge vragen over scholen PAGINA 4 VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 Gemeente wil panden voor uitbreiding van Lakenhal LEIDEN - De leden van de raads commissie voor volkshuisves ting gingen er gisteravond mee akkoord dat de gemeente op kor te termijn de panden aan de Lammermarkt 29 en 31 aankoopt. Dit in verband met de toekomsti ge uitbreiding van het museum de Lakenhal. Wanneer de uitbreiding begint is nog niet bekend. Wél wordt er in het bestemmingsplan Noordvest rekening mee gehouden. "Het is meer een project van lange adem", zegt een woordvoerder van het stadsbouwhuis. "Er staat nog geen streepje op papier, maar we kopen wel alvast panden op. Zodat we straks snel kunnen be ginnen. En niet in de moeilijkhe den komen, omdat de panden bijvoorbeeld in handen zijn van een bedrijf'. LEIDEN - Een niet alledaagse begrafenisoptocht trok gisteren door de straten van Leiden. De begrafenis van een paardenhandelaar (de heer Zwetsloot) werd begeleid door een groot aantal vierspanskoetsen en volgers te paard. De tocht ging van het terrein bij de Groenoordhallen via de Mare naar Rhijnhof. ?5 Door Jan Duivesteyn oud-raadslid PvdA, directeur Sportstichting Woningnood en bestemmings plannen. Tivee onderwerpen waartussen een duidelijke relatie aanwezig is. Momen teel stijgt het aantal woning zoekenden in Leiden, omdat de - stadsvernieuwing een te groot beslag legt op de be schikbare woningen. Niet al leen op de wisselwoningen maar ook op tientallen wo ningen die nodig zijn voor ofwel definitieve her-huisves ting ofwel voor tijdelijke be woning, tot de gerenoveerde of nieuwbouwwoning gereed is voor bewoning. Ook het beslag qua tijdsduur is veel langer geworden, omdat steeds meer gekozen wordt voor nieuwbouw. Bij renova tie was de gemiddelde tijde lijke bewoning plm. zes maanden. Bij de (ver)nieuw- bouw kan het wel één a twee LEIDEN - De 75-jarige H. Jesse geeft zich niet zomaar gewonnen. De gemeente heeft hem als directeur van het gelijknamige bedrijf aan de Ververstraat een terrein in erfpacht aangeboden aan de Rooseveltstraat. Jesse wil dit terrein niet in erfpacht maar wil het kopen. Al jaren wil de gemeente de elek- tro-apparaten en transformato- renfabriek Jesse uit de Verver straat weg hebben maar directeur Jesse houdt zijn been stijf. De gemeente wil woningbouw op de plaats waar Jesse zit; de voorma lige fabriek van Clos en Leem bruggen aan de Ververstraat 8. Jesse huurt de grond en de fa briek van de gemeente. Het liefst blijft directeur Jesse zit ten waar hij al dertig jaar zit. Maar het verbeteringsplan voor de Verversbuurt maakt dit onmo gelijk. Werkmanswoningen zou 50 woningwetwoningen bouwen op de plaats van de oude fabriek van Clos en Leembruggen. economische zaken zag echter gisteravond in de ja renlange brievenwisseling die de advocaat van Jesse, mr. J. Geel kerken, met de gemeente voert geen enkel argument om van het principe "gemeentegrond uitge ven in erfpacht" af te wijken. Op één uitzondering na: CDA- raadslid Vink. "Ik ben voor ver koop van de grond aan Jesse om dat Jesse dat wil, omdat Jesse een bedrijfje is om trots op te zijn en omdat Jesse minder goed behan deld is door de gemeente. Daar om moet de gemeente een gebaar maken" Dwars Wethouder Fase en de andere raadsleden vonden echter dat het niet zozeer de gemeente is die dwars ligt maar Jesse. Fase meende dat alleen bij grondruil of bij een zeer speciale economi sche noodzaak en in het belang van de stadsvernieuwing tot ver koop van grond mag worden overgegaan. Bij Jesse spéélt dit niet. "Jesse is al jaren huurder. Daar verandert dus niets aan. De firma heeft al veel eerder gele genheid gehad om ergens anders een nieuw terrein te kopen", zei CDA -raadslid Bleijie. WD-raadslid Van Duijn meende dat slechts van "het nu eenmaal door de gemeenteraad aanvaarde principe van erfpacht af te wij ken valt als een gebied toch al een lappendeken is" Met andere woorden: als stukken grond op een terrein kris-kras door elkaar in particuliere eigendom zijn en in erfpacht uitgegeven zijn. "Al leen bij een aaneengesloten in er fpacht uitgegeven gebied heb je wat aan het heilige principe van erfpacht", aldus Van Duijn. Het gebied aan de Rooseveltstraat is zo'n aaneengesloten gebied. Met de stem van Vink tegen besloot de commissie het college van B en W te adviseren om de grond aan de Rooseveltstraat voor een periode van 25 jaar in erfpacht uit te geven. Voor directeur H. Jesse is dit advies onbegrijpelijk. Ondanks het feit dat PvdA-raadslid Van Aken hem voorhield dat het betalen van de afkoopsom nagenoeg overeenkomt met koop meent Jesse dat "je niet weet waar je aan toe bent als je op grond van ande ren gaat bouwen". Derderangs Over de grond aan de Roosevelt straat blijkt de strijdbare Jesse ook helemaal niet te spreken: "We krijgen derderangs grond. Het is de helft van wat we nu hebben. Het terrein ligt niet eens aan de straat maar achter de groenteveiling. We krijgen dan recht van overpad". En uitwei dend over het land waar het leven goed is voor het bedrijfsleven: "In Brabant ben ik veel goedko per uit. Daar krijg je 50 procent premie als je komt. Leiden is veel te duur. (De jaarlijkse erfpacht canon bedraagt ruim 15.000 gul den) Ik ben niet van plan mijn eigen faillissement te tekenen" Toch wil Jesse niet zo maar weg uit Leiden. Hij lijkt evenzeer aan Leiden vast gebakken te zitten als aan zijn gespecialiseerde be drijfje aan de Ververstraat. Een bedrijfje met 12 mensen in dienst, een jaarlijkse omzet van een half tot driekwart miljoen en een winstdeling van 10 procent; aldus de gegevens van directeur Jesse. Zonder reclame heeft de firma Jesse vaste afnemers in de Ne derlandse Spoorwegen en Phi lips. "Ze vragen wel eens waarom stop je er niet mee? Maar juist dat specialistische werk dat wij doen is er bijna niet meer" zegt Jesse die nog wel 25 jaar door wil gaan. Offerfeest Het Leidse slachthuis staat zon dag in het teken van het Isla mitisch offerfeest. Slachters uit de regio begeleiden het ge beuren, dat om tien uur 's och tends begint. Herfstvakantie (1) In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt volgende week tijdens de herfstvakantie een aantal films over Afghanistan ver toond. In deze Afghanistan Filmweek worden negen ver schillende films vertoond, die alle daleren uit de periode van voor de revolutie van april 1978. De films worden maandag tot en met vrijdag gedraaid, steeds om half twaalf 's ochtends en om half drie 's middags. Herfstvakantie (2) Clubhuis Klein Matilo, Zaan- straat. heeft in de herfst vakantie de volgende activi teiten op het programma staan. Dinsdag: knutselen met herfstmateriaalwoens dag: film (Oom Ferdinand en de toverdrank): donderdag: levend ganzebordvrijdag: poppekast. Aanvang steeds om twee uur; einde om half Herfstvakantie (3) Het programma in clubhuis De Klinker,Berlagestraat,ziet er in de herfstvakantie zo uit. Dinsdag: werken met gips (van twee uur tot half vier); woensdag: samen met de be zoekers van de Tamboerijn een dagje naar Duinrell in Wassenaar (vertrek half tien terug om vier uur); donder dag: een bezoek aan het Mu seum voor Volkenkunde (van twee tot vier uur); vrijdag open hum met tafeltennis, sjoelen, biljarten, spelletjes .enz. (van twee tot vijf uur). Herfstvakantie (4) Buurthuis Groenoord heeft de volgende herfstactiviteiten op programma staan. Maandag: film, twee uur. Dinsdag: mas kers maken, tien uur. Woens dag: dagje naar Duinrell, vertrek om half tien, terug om vier uur. Donderdag: herfsl- krant maken, om twee uur gaan de kinderen naar het bos'. Vrijdag: herfstdisco, twee Nederlands Voor wie zijn kennis van de Ne derlandse taal wil opfrissen heeft clubhuis In deVroolijcke Arke een cursus georgani seerd die maandagavoyid be gint en van kwart voor acht tot negen uur wordt gehouden in de 3 Octoberschool aan de3 Octoberst raat. Inlichtingen Pieterskerkchoorsteeg 15. tel. 123271. Pottenbakken Club-en buurthuis In de Vrool- ijeke A rke heeft ook een cu rsus pottenbakken op polen gezCet. In zes lessen wordt deelnemers dn beginselen van het potten bakken bijgebrachtDe lessen worden gegeven in het club huis aan de Pieterskerkchoor- steeg, tel. 123271. op woens dagochtend van half tien tot half twaalf. LEIDEN - De Westland Utrecht Projectontwikkeling bv. moet voor) opig niet de kans krijgen om haar woningen aan het Galgewa ter en op het Waardeiland op een soepele manier van de hand te kunnen doen. Daarover waren de leden van de raadscommissie voor volkshuisvesting het gister avond roerend eens. Zoals bekend stuurde de WUPO eind september een brief naar de gemeente waarin werd gevraagd om ontheffing van woonruimte bepalingen. Het ging specifiek om 75 WUPO-woningen aan het Galgewater. Als redenen voor de versoepeling werden aange voerd: de slechte marktontwik kelingen in de verkoop van nieuwbouwwoningen en het on derscheppen van een opruiend vlugschrift van de Leidse kraak- bond waarin werd opgeroepen de woningen te kraken. Dat laatste Maandag in gemeenteraad LEIDEN - Zeer onbevredigend vindt mevrouw M.C. van Akke ren (CDA) de antwoorden van B en W op haar vragen, direct ge steld na het uitkomen van de nota "instandhoudingsbeleid kleuter en lager onderwijs". Daarom heeft ze nu en verzoek ingediend om maandag 20 oktober in de raadsvergadering opnieuw vra gen te mogen stellen over dit on derwerp aan het college van B en W (een zg. interpellatie). Raadslid Van Akkeren wil duide lijkheid over de gehanteerde normen bij de voorgestelde op- heffingsscholen. Ze wil weten n kleuterschool die bij een lagere school hoort moet slui ten. Dit gezien in het licht van de basisschool in 1982. En zij is van mening, en vraagt of het college dit ook is dat het op deze wijze uitbrengen van de nota de sa menwerking met de besturen van het byzonder onderwijs ernstig heeft gefrustreerd en bovendien dat het ten onrechte noemen van namen van scholen het huidige en toekomstige leerlingenbe stand nadelig kan beïnvloeden. Zij wil dan ook graag dat het col lege het beleid zoals in de nota gesteld herziet. vonden de leden van de raads commissie volkshuisvesting hoogst merkwaardig. Bovendien liet de kraakbond weten hele maal niets van het pamflet af te weten. "Onze goede naam wordt misbruikt", verklaarde de bond. De WUPO werd uitgenodigd één en ander eens toe te lichten in een besloten commissievergadering begin deze maand. "Veel wijzer zijn we inderdaad niet gewor den", vatte wethouder Tesselaar de bijeenkomst samen. "Ik heb zo wel mijn eigen gedachten, maar die spreek ik liever niet in het openbaar uit". 'Voor mij is het een duidelijke zaak", verklaarde PPR-raadslid Van Oosten gisteravond. "Het gaat om een vervalsing en de WUPO heeft daar zelf de hand in gehad. Hoe ik daar aan kom9 Zij weigeren toch nadere uitleg te geven!" Andere commissieleden stelden het niet zo scherp, maar waren het er wel over eens dat het pamflet hoogstwaarschijnlijk niet echt is. En als een paal boven water stond dat de WUPO zeker vooralsnog geen verruiming van de woonruimtebepalingen moet krijgen. Proces De pamfletgeschiedenis is hiermee overigens nog niet afgelopen vqor de WUPO De KWJ, bewe ging voor werkende jongeren, t Tesselaar: eigen gedachten. heeft de BV namelijk aange klaagd. Wat wil het geval? In het pamflet stond dat kandi daat-krakers zich in het gebouw van de beweging konden melden voor verdeling van de huizen. "Dat is smaad", zegt een woord voerder van de KWJ. "De WUPO heeft dat pamflet misbruikt om er zelf beter van te worden bij de overheid. Dat mag natuurlijk niet". De KWJ eist dat de WUPO via een advertentie haar excuses aan biedt. "We hebben heteerst vriendelijk gevraagd, maar daar gingen ze niet op in. Vandaar". jaar duren, afhankelijk van de opleveringsfase voor of achter in het project. Deze fac toren leiden ertoe dat in de normale woningvoorraad van de woningbouwvereni gingen en de Leidse Woning stichting door het beslag van de noodzakelijke stadsver nieuwing te weinig doorstro ming plaatsvindt en de wachttijden helaas nog groter worden. Hoeveel woningzoekenden er zijn, ook daarover bestaan nog weieens wat misverstan den, ook in de pers. Het is fout om simpel de woningzoeken den van Bureau Huisvesting Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren en studenten huisvesting bij elkaar op te tellen, omdat de meeste inge schrevenen bij de Stichting Huisvesting Werkende Jonge ren ook bij het Bureau Huis vesting staan ingeschreven. Dat het er teveel zijn en dat er zo snel mogelijk oplossingen voor moeten komen d.m.v. nieuwe bouwlocatiesdaar over is iedereen het eens. Al leen waar: daarover scheiden de wegen zich zowel politiek als bij actie-, buurtgroepen enlof andere belanghebben den. Het is een goed democratisch recht, in de wet verankerd,om bij het opstellen van bestem mingsplannen inspraak te geven aan de bevolking. Het is evengoed een recht om be roepsprocedures te regelen waarbij burgers in hoger be roep kunnen gaan bij respec tievelijk de gemeenteraad, Gedeputeerde Staten of zelfs in derde en laatste instantie bij de Kroon. Alleen moet dat recht dan ook met de nodige verantwoordelijkheid, met afweging van het algemeen belang en afweging van ern stige vertraging in de voort gang en ontwikkeling van het bestemmingsplan, genomen worden. Daar ligt dan, naar mijn me ning, de relatie tussen wo ningnood en de bestemmings plannen. Afgezien van het feit dat de aanzet tot ontwikke ling van bouwlocaties, poli tiek wellicht te laat genomen wordt, is de huidige situatie zo dat het bij elk bestem mingsplan regentvan de bezwaarschriften. Sommige bezwaarschriften zijn zo ge richt op persoonlijk belang of op de procedure dat ze nau welijks relevant zijn. Zonder verder een waardeoordeel uit te spreken, is mijn conclusie dat elk bezwaarschrift bete kent dat een woningzoekende nog langermoet wachten, voor wat betreft de huisves- tingslocaties. Het lijkt mij goed. zonder te beweren dat de argumenten wel of niet juist zijn. dat degenen die be zwaren indienen zich dat eens goed realiseren. Fusie Ten slotte nog even een geheel ander onderwerp. Ik denk dat als een sportjournalist wer kelijk van mening is dat er i)i Leiden bij de voetbalsport meer fusies moeten plaats vinden, dat hij dan als "ken ner" van de sport en het sportleven de besturen van de verenigingen de gelegenheid moet geven om hun leden in te lichten en tot zolang moet wachten met zijn "perspri meur". Een Leidenaar vindt het niet prettig om medede lingen over zijn vereniging in de krant te lezen. Ik denk dat mét deze persvrijheid (ieder zijn verantwoordelijkheid, zal Ruud Paauw zeggen) de kans op een fusie aanmerke lijk is verkleind. Aanhangwagen, motor en auto gestolen LEIDEN - Twee ijzeren sloten hebben inbrekers de afgelopen nacht moeten forceren om bij hun 'felbegeerde' motor te ko men. Uit de toonzaal van een zaak aan aan de Rijndijk ont vreemdden zij een zwart-chroom vier cilinder Su zuki 1100 GSX. Deze motor van 9500,- werd vastgezet op een één-assige aanhangwagen, die ook in de ruimte stond. Vervol gens pakten ze de goudkleurige Sunbeam stationcar van de ei genaar, beplakt met zwarte vig netten Valk-motoren en kente ken 22-AG-25. De totale waarde van het gestolen goed komt op ruim zestienduizend gulden. Van de daders ontbreekt nog ie der spoor. Directeur Jesse in zijn fabriek aan de Ververstraat: "Leiden is veel te duur'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4