Politie ontruimt kraakpand iMllïL Economisch beleidsplan door ruzies vertraagd Kritiek op verordening voor steun bedrijven Krakers laten zich wegdragen Bill Haley nietLuv en Mud wel naar Leiden Leidse stadsrubriek VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 Maat (PvdA): premie ook voor personeel. „Over personeel wordt niet gerept' LEIDEN - PVDA-raadslid Joop Maat vindt de "verorde ning steun bedrijven stads vernieuwing" eenzijdig. "De enige partijen in het geding zijn volgens de verordening de ondernemer en de ge meente. Over het personeel wordt met geen woord ge rept", aldus Maat gisteravond op de commissievergadering economische zaken. De gloednieuwe verordening wil kleine bedrijven die door de de stadsvernieuwing in de knel komen financieel soe laas bieden. Joop Maat vind echter met name de over- heidspremie van maximaal 25.000 gulden bij noodge dwongen beëindiging van het bedrijf wat al te gortig als het personeel verder niet in het stuk voorkomt. "Het perso neel van zo'n bedrijf mag geen slachtoffer worden van sluiting. De premie moet ook voor het personeel gelden". Ook als "levensvatbare" be drijfjes zich wegens de stads vernieuwing moeten ver plaatsen of schade lijden bij de voortzetting van de pro- duktie wegens de stadsver nieuwing ter plaatse zouden de ondernemers volgens Maat "hun personeel moeten inlichten of minstens moeten horen". "Het personeel kan bij verplaatsing bijvoorbeeld problemen hebben bij het vervoer. De positie van het personeel moet uitdrukkelijk aan de orde komen". Wethouder Fase wees erop dat de vakbonden inzicht hebben in de mogelijke gevolgen van de stadsvernieuwing voor bedrijven omdat zij reeds in een vroeg stadium (bij het be kijken van, de "ruimtelijke economische structuur) erbij betrokken worden. Als er teveel voorwaarden aan een bedrijf worden gesteld dan zou zo'n bedrijf wel eens niet willen verhuizen terwijl de gemeente dat wegens de stadsvernieuwing zo graag ziet. "De lekkere worst die je de ondernemer voorhoudt wordt dan minder lekker", zei ambtenaar Keizer. Het is dë bedoeling de verordening per 1 december in te laten gaan. De verorde ning wordt 3 november in de gemeenteraad besproken. Bestudeerd wordt of het mo gelijk is de suggesties van Maat "juridisch waterdicht" in de verordening op te ne- De commissie economische za ken gaf de nieuwe verorde ning gisteravond over het al gemeen een goed onthaal. LEIDEN - Als gevolg van ambte lijke ruzies is de presentatie van het economisch beleidsplan van de gemeente, dat in september zou uitkomen, aanzienlek ver traagd. Het plan zal in november eindelijk verschijnen, zo deelde wethouder Fase gisteravond in de raadscommissie voor econo mische zaken mee. Volgens verschillende bronnen ten stadhuize is over het economi sche beleidsplan een levensgroot conflict ontstaan tussen ambte naren van economische zaken en ambtenaren van ruimtelijke or dening. Dat conflict heeft het uit brengen van de nota zeker een maand vertraagd. De ambtenarentop van ruimtelijke ordening signaleerde in het con cept-plan, dat door de afdeling economische zaken was ge maakt, de ene na de andere blun der. Er zouden zaken in hebben gestaan die regelrecht in strijd waren met het in 1978 door de gemeenteraad vastgestelde structuurplan voor de binnen stad. Ook met de leesbaarheid van de nota zou het slecht gesteld zijn geweest. Kortom: de ambte naren van ruimtelijke ordening veegden de vloer aan met het ken reageerden hier, aldus bo vengenoemde bronnen, uiterst geïrriteerd op. Deze ambtenaren vonden dat met "hun" nota werd omgesprongen als een paar kilo afval". Zij dreigden met prikac- ties, bijvoorbeeld door niet meer 's avonds te vergaderen en voer den die ook uit. De ruzie kwam vervolgens op het niveau van het college van B en W. In de werk groep die het economisch be leidsplan begeleidt, zitten WD- wethouder Fase (economische zaken) en PvdA-wethouder Waal (ruimtelijke ordening). Zij speel den het concept-plan door naar hun beide gemeenteraadsfrac ties. De blunders werden daarna zoveel mogelijk uit de nota verwijderd en de leesbaarheid verbeterd. De ambtenaren van economische zaken zouden zich in de aange paste versie nog wel kunnen vin den. De meeste ambtenaren be waren, evenals raadsleden van PvdA en WD over de hele kwes tie liever het stilzwijgen. Volgens wethouder Fase wordt nu de laatste hand gelegd aan "een leesbaar stuk". Fase: "We hadden eigenlijk verwacht dat het eco nomische beleidsplan vandaag klaar zou zijn. We hebben wat pech gehad met de tekstverwer- kende apparatuur. De nota kan volgende week naar de drukker". De wethouder antwoordde hier mee op vragen van het CDA- raadslid Bleijie, die zich lichtelijk geïrriteerd afvroeg waar de nota dan wel bleef. "Het economische beleidsplan is in juni ambtelijk afgerond. Het zou in september gelanceerd worden. Ik zie nog niets", aldus Bleijie. Zijn partij genoot Vink nam gisteravond nauwelijks genoegen met de antwoorden van wethouder Fase. "Ik ben verbaasd over de excuses die steeds maar weer worden ge bruikt voor de vertraging in het uitbrengen van de nota. De excu ses klinken zo ongeloofwaar dig LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag rond kwart over vier het gekraakte pand aan de Zoeterwoudseweg ontruimd. De dertig perso nen (29 medestanders) die in het pand zaten bo den vrijwel geen verzet, maar lieten zich weg slepen. Alle arrestanten werden in politiebusjes naar het bureau vervoerd. Naderhand werden de meesten weer vrijgela ten. Alleen tegen de hoofdbewoonster werd proces-ver baal opgemaakt wegens huisvredebreuk. Zij op haar beurt diende een klacht in tegen de politie voor dezelfde overtreding. Eén sympathisant moest op het politiebu reau blijven, omdat hij verdacht wordt van mishande ling. "Het is toch nog vrij vreedzaam verlopen", oordeelt plaatsver. vangend commissaris Mostert. "Yoor hetzelfde geld gaat het mis. Eén persoon kon zich niet inhou den. Hij schopte een politieagent tegen z'n darmen en spuugde tot driemaal toe" "Visite, visite Aan de ontruiming van het huis, dat sinds begin oktober was ge kraakt, gingen gisteren in de loop van de dag een paar waarschu wingen van de politie vooraf. Omstreeks half drie probeerden commissaris Mostert en inspec teur Houtkamp voor de laatste maal te bemiddelen. Het pand zat inmiddels al aardig vol met sym pathisanten. "Zo. Wat doet u hier dan?", vroeg Mostert hen. Waar op de hele meute in koor zong: "Visite, visite. Een huis vol visi te". Bijna twee uur later begon de ontruiming. Afgelopen maandagochtend be sloot de officier van justitie dat het pand (eigendom van een ma kelaar in onroerend goed) moest worden ontruimd. Mostert: "De officier van justitie vond dat de termijn van leegstand veel te kort was. Volgens hem was er dus duidelijk sprake van huisvrede breuk. Het pand stond pas een paar maanden leeg en niet, zoals anderen beweerden, een paar jaar. Dat weten wy exact, omdat de laatste huurder onder ede heeft verklaard dat hij tot 15 au gustus dit jaar in het huis heeft gewoond. Daarop baseren wij ons" Direct na de beslissing van de offi cier van justitie overlegde de po litie met de hoofdbewoonster. Mostert: "Wij hebben verteld dat ze er donderdagmorgen voor tien uur uit moest zijn. Uit haar woor den begreep ik dat het voor haar niet langer meer hoefde. Ofwel: ik kreeg de indruk dat ze zou gaan. Op het uur U liet ze het dan toch nog afweten" Eigen rechter Volgens de politie komen er nu di rect twee urgent woningzoeken den in het huis. Mostert: "Ik heb begrepen dat één van onze agen ten op hen zou wachten. Wat dat voor mensen zijn? Urgent wo ningzoekenden, dat hebben we duidelijk als voorwaarde gesteld. De eigenaar heeft ze inderdaad aangedragen, maar wij hebben een en ander goed gecontroleerd bij bureau huisvesting. Niets aan de hand". Het proces-verbaal tegen de eige naar, die afgelopen weekeinde uit woede tegen de krakers zijn eigen ruiten ingooide, blijft volgens de politie gehandhaafd. "Eigen rechter spelen mag nog steeds niet", aldus Mostert. "Wat hij deed kan beslist niet door de beugel: ruiten ingooien en je. daarna verzetten tegen de poli- Politie-inspecteur Houtkamp, commissaris Mostert, de hoofdbewoonster v tie"- terwoudseweg en een sympathisante (v .nd.) overleggen, kort voor "uur u' i het gekraakte pand aan de Zoe- LEIDEN - Bill Haley and The Co mets komen niet naar Leiden.' Haley heeft het voor het Truck star Festival alsnog laten afwe ten. In diens plaats hebben de or ganisatoren uitgenodigd: de meisjes van Luv (in de nieuwe samenstelling) en de rockgroep Mud. Wat op het festival ook te bewonde ren zal zijn: de (volgens de orga nisatoren) mooiste truck van Amerika. Deze vrachtwagen was te zien in de film "Smokey and the Bandit". Het festival is op 25 oktober in de Groenoordhallen. Jan van Goyen- brug pas in 1981 afgesloten LEIDEN - De Jan van Goyenbrug over de Vliet, tussen de Jan van Goyenkade en de Stadhouders- laan, zal pas in de loop van 1981 worden afgesloten. Enige maanden geleden kwam het hoofd van de afdeling bruggen van de gemeente Barendregt, met het alarmerende bericht dat de voetgangersbrug in zeer slech te staat verkeerde en onmiddel lijk dicht moest. Gisteravond zei hij in een vergadering van de be geleidingscommissie voor open bare werken dat de brug pas in de loop van volgend jaar behoeft te worden afgesloten. Mogelijk kan in 1981 een begin worden gemaakt met de ver nieuwing van de Jan van Goyen brug zodat de voetgangersver binding alleen zal zijn afgesloten gedurende de tijd dat men met de reparatiewerkzaamheden bezig is. De aanleg van een noodbrug is waarschijnlijk te duur. Met de vernieuwing van de Jan van Goyenbrug zal een bedrag van ongeveer 3,5 ton zijn gemoeid. Japonnen Riël presenteert deze herfst en winter een uiterst elegante kollektie namiddag-, diner- en cocktail japonnen. Enige suggesties uit de modieuze kollektie: tuniekpakje bestaande uit voile kleurrijk tuniek met zijsplitten en zwarte crêpe georgette pantalon: en van Yvette uit la douce France een glitter tuniek op fluwelen pantalon met bijpassende zijden ceintuur in dezelfde kleur. Breestraat 135 - Leiden telefoon 071-131841 door René van der Velden Jaap Visser Leegstand (1) Bureau Huisvesting zag 'm al weer aankomen met zijn der de leegstandslijst PPR-gemeenteraadslid Frits van Oosten. "Van die lijsten klopt geen barst" zeiden ze bij Huisvesting tegen Korrie de Coster die zich sinds maart voor de helft van haar werk tijd "leegstandsambtenaar" kan noemen. Korrie trok de derde leeg standslijst van Van Oosten met dertig adressen na en kwam ook tot de conclusie dat er niets van klopte. "Ik belde op naar de Jan Vossen- steeg 20a. Zei: Volgens een gemeenteradslid staat 20a leeg. Werd die man aan de an dere kant van de lijn me toch kwaad. Hetzelfde maakte ik mee aan de Kalvermarkt 4. De mevrouw die de deur open deed werd ook al kwaad: "Ik woon hier toch". Frits van Oosten: "Mijn leegstandslijst is al weer vier maanden oud. Kalvermarkt 4 stood vier maanden geleden al langer dan een half jaar leeg". Een voor een bezocht Korrie de Coster de door Van Oosten genoemde adressen. Van de lijst blijven volgens haar al leen de adressen Nieuwe Rijn 99a en Kruisstraat 11 over als "echt lege" panden. "Dat pand aan de Nieuwe Ryn/ hoek Herengracht staat in derdaad sinds juli '79 leeg. Beneden is het bedrijfsruim te, boven zijn er er drie ka mers en een zolderwoning. Het pand staat te koop voor 287.500 gulden. Dat is boven de koopgrens van 270.000 zo dat de gemeente er eigenlijk geen vat op heeft. Maar als wij aan de huurcommissie vra gen om de huurprijs van de bovenwoning vast te stellen komen wij waarschijnlijk on der de huurgrens uit. Dan kunnen wij het pand vorde ren. Blijft het punt dat de huurcommissie de huurprijs hoog inschat. De commissie kijkt te weinig naar de kwali teit van de woning. Negentig procent van de 6000 bij de gemeente geregistreerde wo ningzoekenden zit op het mi nimum-inkomen. Dus daar biedt het pand dan geen op lossing voor". "Kruisstraat 11 (Transvaal) staat al drie-en-een-halfjaar leeg. Gemeentewerken vindt het ongeschikt voor bewo ning maar je zou er een aardig pandje van kunnen maken". Als de part-time leegstands ambtenaar vindt dat er niks van de leegstandslijst van Van Oosten klopt, is er alle reden om de lijst eens samen na te fietsen. Van Oosten: "Nee ik vind niet dat er van mijn leegstandslijst geen spaan heel blijft. Bijna al de genoemde panden staan al lang leeg. Het punt is dat Bu reau Huisvesting met juridi sche beperkingen zit om wat aan de leegstand te doen" Bureau Huisvesting kan bij voorbeeld de eigenaar van een lege onzelfstandige ruim te niet dwingen de ruimte vol te maken. Het Bureau kan dan hoogstens aandrang uit oefenen. De Coster "Neem nu bijvoor beeld Breestraat 26 van jouw lijstje. Onzelfstandige woon ruimte, bijna drie jaar leeg. Daar hebben we dus geen zeggenschap over. Gelukkig heeft makelaar Beukering nu een bouwvergunning voor een winkel met een trap naar de woning boven. Dat gaat bewoond worden" Of we hebben het voorbeeld van het knots van een pand van Boebies aan de Lange Mare 112, hoek Van der Werf- straat. Onzelfstandige woon ruimte die gemakkelijk zelf standig te maken is via een ei gen trap in de Van der Werf- straat. De Koster "Vorige week kreeg ik het bericht dat Boebies de bovenwoning wil verhuren aan een bevriend echtpaar. Er staat zes grote kamers leeg. Ja, ik snap ook niet dat Boe bies geen zelfstandige opgang maakt maar daar kunnen wij als Bureau Huisvesting niets aan doen". "Morsweg 57b staat drie jaar leeg. Dat is heel erg maar ik kan er niks mee want het is onzelfstandige woonruimte". Leegstand (2) Frits van Oosten vindt dat ge meentewerken veel te ge makkelijk verklaart dat een pand ongeschikt is voor be woning: Dat speelt bij zijn lijstje onder meer bij de pan den Langegracht 6a Van Oos ten: "Natuurlijk is een pand slecht als het jaren leeg staat maar neem nou een pand aan de Bakkersteeg. Gemeente werken noemt het ongeschikt voor bewoning. Nu staat er een prachtig pandje". De Koster. "Langegracht 6a valt onder de boedel van Clos en Leembruggen. Gemeen tewerken vindt het onge schikt voor bewoning. Inder daad kijkje in het pand zo de lucht in. De vloer is zo verzakt dat ik er zeeziek van werd. Af en toe wordt het pand be woond. De deur wordt ge woon ingetrapt en dakloze studenten of buitenlanders zitten weer even onderdak. Leegstandsambtenaar Korrie de Coster en gemeenteraadslid Frits van Oosten fietsten samen de leegstandslijst van Van Oosten door. Het pand op de achtergrond aan de Nieuwe Rijn is volgens De Coster een van de weinige panden op de lijst die "echt leeg" staan. Als ambtenaar mag ik het niet zeggen maar af en toe ben ik toch blij dat de zogenaamde crepeergevallen zon huis kraken. Wij hebben er niets aan als Bouw- en Woningtoe zicht de eigenaar aanschrijft om dit pand te verbeteren. Dat wordt alleen maar ontzet tend duur voor de gemeente. Vaak zyn opknapbeurten duurder dan het pandje zelf. Bij in beslagname loop je kans dat alle schuldeisers (hypotheek en dergelijke) voorgaan. Dan stink je er als gemeente helemaal in. Met dat geld kun je ook andere dingen doen". Van Oosten: "Jij bent te pessi mistisch en kijkt teveel naar uitwijkmogelijkheden. Als Bouw- en Woningtoezicht ac tief aanschrijft dan gaat daar preventieve werking van uit". Boommarkt 11 en la staat al ruim drie-en-een-half jaar leeg. Gemeentewerken vindt de panden niet geschikt voor bewoning: de achterkant is verzakt bij de bouw van het Rijnlandgebouw. Van Oos ten: "Gemeentewerken moet eens echt kritisch bekijkenk of er helemaal niemand kan wonen. De woningnood is er hoog genoeg voor Lange procedures bij het ont trekken van woonruimte maakt dat tal van ruimtes lang leeg blijven staan. Van Oosten: "Dat bovenpand van de Hema aan de Haarlem nier straat (inmiddels gekraakt) Diijit een paar jaar leeg slaan omdat er beroep is aangete kend tegen de onttrekking aan de woonfunctie. B en W geven wat al te gemakkelijk toestemming om te onttrek ken". De Coster "En die aanvragen van een bouwvergunning en van restauratiesubsiddies du ren ook ontzettend lang. Pan den blijven intussen leeg staan. Wij als Bureau Huis vesting houden zo'n geval in de peiling. We zijn vaak ove rigens al lang blij als er iets gerestaureerd wordt. Maar een geval als do Hugo de Grootstraat 23 (Van Oosten: "driejaar leeg") staat in feite helemaal niet leeg. De eige naar is de benedenwoning aan het verbouwen en woont tijdens de doorbraak bij moe der boven. Hetzelfde geldt voorde Vollersgracht 24 (Van Oosten: "ruim een jaar leeg"). Een tweepersoonshuishou den heeft het pand gekocht, is het rustig aan het renoveren en woont intussen nog by de ouders. Het is niet zo dat deze de verbouwing. Zij leggen byvendien geen beslag op de woningvoorraad". Het totaal van tweede woningen in Lei den bedraagt "slechts 19 stuks. De panden van de Studenten en Werkende Jongerenhuis vesting aan de Herensteeg 20-24, Groenestceg 15 en aan de Hooglandsekerkgracht 6 a worden op het moment druk verbouwd nadat de verbou wingssubsidie lang op zich liet wachten. De panden staan ruim anderhalf jaar leeg. Leegstand (3) Een ander moeilijk punt voor Bureau Huisvesting is de wis seling van eigenaars van leeg staande panden. De Coster "We stonden op het punt om Zijlsingel 83 te vorderen. Ont trekking van het pand aan de woonfunctie is geweigerd. Er kwam een nieuwe eigenaar. We hebben hem aangeschre ven: wat gaat u doen met het leegstaande pand. Na vier maanden hebben we hem nog eens aangeschreven dat hij nog twee maanden de tijd had om een oplossing te zoeken voor het pand. Toen de nieu we eigenaar het pand zes maanden leeg had staan wil den wy het gaan vorderen. Zes maanden leegstand geldt als de termijn waarop dat kan. Dat heeft de gemeenteraad zo bepaald. Wat gebeurt weer een nieuwe eigenaar. Deze week is de woning per execu tie verkocht. Bureau Huisves ting heeft de nieuwe eigenaar al aangeschreven dat hij niet nog eens zes maanden het pand leeg kan laten staan na de hele voorgeschiedenis. Binnen twee maanden moet het verhuurd zijn", zegt Kor rie dreigend. De Coster "je schrikt je we zenloos als je als vreemdeling in Jeruzalem in de Breestraat en de Haarlemmerstraat naar boven kykt. Maar elk pand heeft een eigen verhaal". Frits van Oosten ziet in het ge sprek met de part-time leeg standsambtenaar allerlei be leidsaanbevelingen: Ge meentewerken moet kriti scher bekijken of een pand al dan niet voor bewoning ge schikt is. De leegstands-ad ministratie van de afdeling bevolking moet op de ad- mindstratie van Bureau Huisvesting afgesteld wor den, want die komen niet'met elkaar overeen En natuurlijk zou het perso neelsbestand van Bureau Huisvesting eens eindelijk naar een aanvaardbaar peil getrokken moeten worden. Corrie de Koster tegen Frits van Oosten: "Bureau Huis vesting is jarenlang het zwar te schaap geweest. De wo ningnood zou wel opgelost worden, dacht men. Pas de laatste twee/drie jaar is het personeelsbestand wat opge trokken. Met schuld van Bu reau Huisvesting heeft dit niets te maken. Dat is de schuld van de gemeenteraad; en daar zit jij in"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3