Krakers willen afspraak maken Warmond: vertrek De Vreeze is verlies Veidse agenda Van den Akker: Leo blijft doorblazen Hij heeft veel weten te bereiken Over ontruiming Voorschotens pand Kennedylaan Oegstgeest door versmalling veiliger Uitstel van betaling voor Atlas Leiderdorp VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 WARMOND - Het vertrek van burgemeester De Vreeze wordt in de War- mondse politiek over het algemeen als een verlies ervaren. Hij is met ingang van 16 november be noemd tot burgemeester van Leidschendam. Na een burgervaderschap van acht jaar zal hij nu de ge meente Warmond gaan verlaten. "Met zijn vertrek verliest de ge- meente een zeer actief en kundig man", meent wethouder me vrouw C.E. Dalhuisen (Progres sief Warmond). "De Vreeze is ie mand die zowel naar buiten toe als binnen de gemeente veel heeft weten te bereiken". Deze mening wordt gedeeld door acht jaar dat de Vreeze burge meester was, allemaal is gebeurd; dat zijn toch wel spectaculaire zaken voor een kleine gemeente als Warmond met zijn 5.000 in woners. Ik doel dan met name op het tot stand komen van een so ciaal culturele accommodatie, tennisbanen, de ontwikkeling van het industrieterrein, de ver nieuwbouw van het gemeente huis en de bemoeienis met de Schiphollijn. Allemaal dingen waarin de burgemeester toch ook zijn aandeel had. Al met al vind ik het erg jammer dat De Vreeze vertrekt, al gun ik hem zijn nieu we functie in Leidschendam van harte". Soepeler J. Timmermann (PW) vertelt hoe hij aanvankelijk wat moeite had met de Vreeze. "Toen ik zes jaar geleden in de gemeenteraad kwam, vond ik vooral zijn n van presenteren moeilijk te ver kroppen. De laatste jaren is hij echter wat soepeler geworden, makkelijker te benaderen. Aan zijn capaciteiten als burgemees ter heb ik nooit getwijfeld. Al kreeg ik wel altijd de indruk dat hij raadsbesluiten waar hij zelf achter stond, wat creatiever uit voerde". Over de profielschets van een nieuwe burgemeester is binnen de Warmondse partijen nog niet gesproken. Heyl (CDA): "Per soonlijk vind ik dat de nieuwe burgemeester niet al te oud mag zijn. Warmond is praktisch "uit gebouwd" en de nadruk zal in de toekomst toch vooral op het re creatieve vlak liggen. Daarom lijkt een wat jongere burgemees ter me het best op zijn plaats" Gat (PW) ziet dat helemaal niet zitten. "Dat is zonde van de tijd, Wiegel trekt er zich toch geen ene lazer van aan. Bovendien hebben we wel wat anders te doen. Nu De Vreeze's vertrek samenvalt met dat van de directeur gemeente werken Spaink, valt er een groot gat in het bestuurlijk blok van openbare werken en ruimtelijk ordening". Mevrouw Dalhuisen is een zelfde mening toegedaan. "We willen gewoon iemand die het goed doet. Het moet echter wel heel gek lopen wanneer de nieuwe burgemeester geen CDA-er wordt. Dat is gezien de samen stelling van de gemeenteraad het meest aannemelijk. Ik zou echter wel eens iemand van D'66 op de burgemeesterszetel willen zien" De WD-fractie en wethouder Van Schagen waren niet voor com mentaar bereikbaar. CONNY SMITS VOORSCHOTEN - De be woners van de sinds april van dit jaar gekraakte hui zen aan de Schoolstraat in Voorschoten proberen een overeenkomst te sluiten met de eigenaar, Albrecht Culemborg bv. Wanneer zij mogen blijven zitten tot het moment dat Albrecht met de slopershamer voor de deur staat, zullen ze het pand vrijwillig verlaten. Zo'n overeenkomst is er echter nog niet. Het concern wacht nog op de goedkeuring van zijn bouw plannen door de gemeente Voor schoten. Pas daarna wil het over een dergelijke overeenkomst gaan denken, aldus advocate, mevrouw Veilbrief-Van der Schaft. Wanneer de ingediende ontwerpen worden goedgekeurd zal er in de Schoolstraat tegenover Albert Heijn een winkelpand komen met daarboven acht koopwonin gen. Dit zouden volgens Veil brief-Van der Schaft goedkope appartementen worden, die in de premie-koopsector vallen. Vol gens de krakers komen er dure huizen. Bij de gemeente is het nog niet bekend, dat de apparte menten in de premie-koopsfeer zouden komen. "Maar", zo zegt gemeenteambtenaar Mol, "ge zien de bouwtekeningen is het heel goed mogelijk. Het hangt er van af wat de stichtingskosten zijn, dat is nu nóg moeilijk te be kijken." De groep krakers die op dit mo ment de panden aan de School straat bewoont is niet dezelfde als de groep jongeren, die dat in het afgelopen voorjaar deed. De vo rige groep had met de toenmalige eigenaar Cuilenborg eenzelfde soort afspraak gemaakt als de huidige groep wil doen met de te genwoordige eigenaar. Cuilen borg kon het huis alleen maar verkopen als het leeg was. Toen de krakers toestemming hadden om te blijven zitten totdat de overdracht aan de nieuwe eige naar zou plaatsvinden, gaven zij Cuilenborg een naam van één van de krakers, zodat hij kon proce deren. Via een kort geding is het toen tot een vergelijk gekomen. Maar zodra Albrecht Culemborg bv zich eigenaar mocht noemen, bezette een nieuwe groep Voor- schotense jongeren de leeg staande panden, waar voorlopig toch nog niets mee zou worden gedaan. In Voorschoten zijn vanaf het begin steeds veel mensen geweest, die min of meer sympathiek stonden tegenover de kraakactie. De bouw van een supermarkt zou volgens de krakers het "mooie centrum van Voorschoten" aan tasten en ook twijfelden zij aan de wenselijkheid van "nog eens een supermarkt". In gemeentelijke commissies en van de zijde van de middenstand bleek er ook niet veel enthousiasme voor een grootwinkelbedrijf. Gezien het bestemmingsplan was er echter weinig tegen de komst van een nieuwe winkel te doen. De krakers vinden het jammer, dat ze de panden toch weer zullen moeten verlaten. "Het is een goed huis, er hoeft weinig aan te wor den opgeknapt en door de handi ge kamerindeling is het erg ge schikt voor jongerenhuisves ting", aldus een kraker. "Waar we heen moeten, als we hier uit zijn? Geen idee. We zijn van plan om gewoon maar weer door te kra ken. Zelfs als dat moeilijker wordt als er een nieuwe leeg- standswet komt. Het wetsont werp vinden we slecht. Voor spe culanten zijn er veel meer ont duikingsmogelijkheden dan voor krakers. Volgens het ontwerp kunnen alleen maar woningen in een leegstandsregister worden opgenomen, terwijl wij vinden dat ook kantoren na een kleine verbouwing prima als huis bruikbaar zijn." OEGSTGEEST - Verkeersvoor- zieningen om de Kennedylaan in Oegstgeest vooral om fieters vei liger te maken, gaan ruim 1 mil joen gulden kosten. Zij zullen dan bestaan uit een versmalling van de rijweg voor auto's van zo'n llk tot nog geen 6 meter, het aan leggen van suggestiestroken voor fietsers, en parkeerhavens. Dit alles bleek uit een gisteravond in de raadscommissie voor ver keer besproken "praatplan" dat door de gemeente voor deze laan is uitgewerkt. Opvallend punt aan het geheel is dat het door deze maatregelen niet mogelijk wordt de snelheid van de auto's op deze weg te ver minderen. Daarom ondermeer wil Kakebeeke (CDA) de rijweg voor auto's nog smaller zien. Verkeersdeskundige Wester- duijn stelde voor om met behulp van de aanleg van vluchtheuvels het aanzien van de weg zo te ver anderen dat automobilisten wel langzamer zullen gaan rijden. Kakebeeke wenste ook de ge plande parkeerhavens vervangen te zien. "De meeste mensen heb ben een eigen garage, voor of ach ter het huis", zo zei hij, "dan kan op die ruimte mooi een vrijlig- gend fietspad worden gereali seerd." Sanders (PPR) deed de suggestie om met de. aanleg van een of meer bochten in de nu bij na kaarsrechte weg de autobe stuurders te dwingen hun snel heid te matigen. WD-fractie- voorzitter Reilingh gaat er van uit dat met zo eenvoudig mogelijke middelen een veiliger Kennedy laan moet worden gerealiseerd. Dit vooral om de hoge kosten die ingrijpende reconstructies met zich meebrengen. Vooral het idee om een vrijliggend fietspad door de brede groenstrook langs het Oegstgeester kanaal aan te leg gen is een kostbare zaak: rond de vijfhonderd duizend gulden. Namens de Kennedylaanbewo- ners was een van hen op de ver gadering zeer ontevreden over de gemeentelijke plannen. De woordvoerder vroeg verder gaande maatregelen van het ge meentebestuur. WASSENAAR - In de galerie van het Sportfondsenbad in de ge meente Wassenaar aan de Prin- senweg is vandaag een expositie geopend van Louis Vorkink (schilderijen) en Joop en Alexandra (keramiek en tapij ten). De tentoonstelling is ge opend op de vrijdagen 17 en 24 oktober van 11.00 tot 17.00 uur, en op de zaterdagen 18 en 19 en de zondagen 19 en 26 oktober op de- zelfde tijden. Bestuurder rijdt door na aanrijding OEGSTGEEST - Een anonieme bestuurder van een auto gaf gis teravond op de Rijnzichtweg in Oegstgeest geen voorrang aan een bromfietser die reed in de richting Rijnsburg. Een aanrij ding was het gevolg. De brom fietser is vervolgens op eigen ge legenheid naar het ziekenhuis ge reden om zich aan enkele lichte verwondingen te laten behande len. De bestuurder van de auto reed door. De politie is op de hoogte van het kenteken van de personenauto en stelt een nader onderzoek in. LEIDERDORP - Atlas Junior in Leiderdorp heeft voorlopig uitstel van betaling gekregen. Het Leidefdorpse bedrijf verkeert al geruime tijd in ernstige financiële moeilüHfreden. Woensdag wsrd een aanvraag inge diend bij de arrondissementsrechtbank en gisteren was de toestemming binnen. Bij Atlas bestaan plannen zeer binnenkort 25 van de 50 personeelsleden te ontslaan in verband met een reorganisatie. De fabricage van betonnen vloeren wordt dan afgestoten. Alleen de produktie van binnenwanden zou daardoor overblijven. De afgelopen week is er verder druk overleg gevoerd over een eventuele overname van het bedrijf'. Aanvankelijk zou de beslissing over het over nemen van Atlas woensdag bekend worden, maar de onderhandelingen zijn nog steeds niet afgerond. Van den Akker als oudste lid te midden van de jongere generatie van de Sint Jansfanfare Bromfietser aangereden ZOETERWOUDE - Bij een aanrij ding op de kruizing Burgemees ter Smeetsweg-Keerweer in Zoe- terwoude is gisteren een 18-jari- ge bromfietser gewond geraakt. De bromfietsbestuurder, afkom stig uit Zoetermeer, gaf geen voorrang aan een 45-jarige auto mobilist uit Zoeterwoude. Met een gebroken been is de bestuur der van de bromfiets naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den vervoerd. ZOETERWOUDE - "Er is veel ver anderd aan de manier waarop de Sint Jansfanfare haar muziek is gaan brengen. Vroeger ging het allemaal op z'n Jan-Boeren- fluitjes. De moeilijkheidsgraad van de stukken die we nu spelen laat weinig ruimte over om een echt gezellige repetitie te houden. Nu komen de 51 leden op de eer ste plaats om muziek te maken, vroeger was het gezellig samen zijn belangrijker". Aan het woord is Zoeterwoudenaar Leo van den Akker. Hij is het oudste lid van de plaatselijke fan fare en viert morgen zijn vijftigja rig jubileum bij de vereniging. "Leo blijft doorblazen", zegt hij. "Tenminste, zolang te dirigent met wil houden". Dat Van den Akker zich in de loop der jaren binnen de fanfare heeft moeten aanpassen, laat zich gemakkelijk raden. De jubilaris vertelt hier over, én over zijn liefde voor de saxofoon. "Op elfjarige leeftijd ben ik bij de fanfare gekomen. Dat was een traditie die van vader op zoon werd voortgezet. Mijn vader leer de ons, mijn twee broers en mij, de muziek zelf thuis. Je kreeg een instrument en daar probeerde je zo goed en kwaad als het ging zelf een goede toon uit te halen. Theo rie deed er eigenlijk niet zo toe. Ik weet nog goed dat ik in de begin tijd eens een saxofoon in handen kreeg gedrukt, de eerste die toen werd geïntroduceerd. Mijn vader leerde me hoe je een toonladder moest blazen. Je kon zelf uitzoe ken met welke kleppen je dat moest versieren. In die beginperiode speelde je niet alleen in de fanfare. Nee, we speelden ook gezellig thuis met elkaar. Zomaar op straat of zo, dat was hartstikke leuk. We hebben zelfs eens op het water een eigen concert gegeven. Zoiets stoorde niemand, er werd wel degelijk geluisterd en mensen waardeer den het ook. Binnen de fanfare zijn de repetities in de loop der jaren echter steeds strenger geworden. Er moeten steeds zwaardere en moeilijker stukken worden gespeeld. Voor de jeugd is dat beslist niet een voudig, en ook de gezelligheid heeft eronder te lijden. Aan de andere kant kunnen we er nu wel trots op zijn dat we op fanfare concoursen de op een na hoogste groep van Zuid-Holland zijn."Ter ere van zijn jubileum heeft Van den Akker zelf een een muziekstuk mogen kiezen dat zal worden gespeeld.Hij koos "De Gouden Bruiloft", een stuk dat voor het laatst in 1956 werd ge speeld. Van den Akker: "De par tijen waren al vergeeld, zolang heeft het in de kast gelegen. Maar die klassieke muziek, daar zit nu echt een verhaal in, het is mooi en zangrijk. Die moderne stukken speel ik ook wel met plezier hoor. Je moetje, vind ik, van twee kan ten aanpassen. Daarom blijf ik doorgaan in de fanfare zolang Jiet kan", zegt Van den Akker, die er tot slot aan toevoegt: "Het mooi ste van het saxspelen is het bla zen van lange en mooie tonen. Dat moet helemaal vanuit jezelf komen". ROEL ZAADNOORDIJK VRIJDAG Leiden Leids Vrijtijdscentrum - Breestraat 66, optreden reggaeband Lord of Lords, gadering PvdA, 20.00 u Tamboerijn - Valeriusstraat 73, Disco Utvad, vanaf 16 jaar, 20.00 ur. Filmhuis Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, Duitse film 'Angst van de doelman voor de strafschop' van Wim Wenders, 23.00 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorsteestraat- 17, Russische film Herfstmarathon van Gueorgyi Danelia, 20 en 22.15 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20.00 uur. Rapenburg 48, NVSH-trefcentrum, soos, 22.00 uur, tel. 149987 Dierenbescherming Leiden melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 122847, L.V.L., 21.00 uur, tel. 764236. Oegstgeest Rijnlandse boekhandel - Lange Voort 35-37, Bouke Jagt signaleert. ZATERDAG Leidse Hout-prestatieloop AV Holland, 10.00 uur. Stichting Buurthuis - Du Rieustraat 4, bingo, 19.30 uur. Hot House - Breestraat 66, Ernst Reijse- ger Trio, 21.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, muziek manifestatie 'Moet je horen', 13.30 uur. Leiderdorp Houtkamp - open huis Jota, 14.00 uur. Sjelter - 'Wildsreed', 21.00 uur. Warmond Oude Raadhuis - opening expositie, 16.00 uur. Voorschoten Lindehoeve - sessionavond, 21.00 uur. ZONDAG Haarlemmertrekvaart - viswedstrijdk, 10.00 uur. Slachthuis - Islamitisch offerfeest, 10.00. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30, tel. 125802 Koffieshop Leids Volkshuis - Haar lemmerstraat 73b, open vergadering Werklozen Belangen Vereniging, maan dag van 10 tot 12 uur. MAANDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Russische film De Vijfavonden van Ni- kita Mikhalkov, 20 en 22.15 uur. Middelweg 28 - Spriritisch Genootschap Leiden, Psychometrisch Séance door Mevr. Nieuwenhuis uit Haarlem. Rapenburg 100 - documentaire over kernenergie, 20.00 uur. Stadhuis - ge meenteraad, 19.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaaraensoos Zuid-West, 14.30 Femke/Leids Volkshuis - 20-23 uur. Koffieshop Leids Volkshuis - Haar lemmerstraat 73b, Werklozen Belangen Vereniging; voor advies din van 10 tot 12 ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 0 uur en eindigt om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za. 18 P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel. 123752; zond. 19 S. Kooijman, Noord- eindeplein 2a, tel. 122268. Wijk 2 - Binnenstad Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za. 18, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225; zond. 19, W. de Bruijne, De Laat de Kanter straat 32, tel. 126866. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za. 18, B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123; zond. 19 E.H. Nieuwenhuis- Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, Van Leeuwen Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg en Verhage wordt de weekenddienst waargenomen door: R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur 11-11.30 uur ge zondheidscentrum Merenwijk, Rosmo len 2. Leiderdorp - za. 18, H.B. Van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529; zond. 19, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139, za en zon. spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur, Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest-E. Roelants.Fr. Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten - Za. 18, F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352; zon. 19, W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Wassenaar Noord - M.F. v.d. Feen, van Polanenpark 128, tel. 18309; Wassenaar Zuid, E.J.J. Op 't Landt, Middelweg 21, tel. 13056. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 17 oktober tot 24 oktober door Haven Apotheek, Ha ven 18, tel. 120085; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m vrijd. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Roest, Helder, Muurling: za. 18 t/m zo. 19 F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. laan 14, Leidschendam, tel. 271110. leidsch £t dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 10.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-16.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173.70 per post f 254,10 Losse nummers 0,65. Alq. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alq. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) B. Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo, Privé; C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf I- 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2