Rumoer over bouwplan bedaard Kustplaatsen vergroten waak - zaamheid voor olieramp Bestuur Ashramcollege met ouders uitgebreid Komst Den Uy doet politiek stof opwaaien Stroperige mousseis moeilijk te verwijderen goedje VRIJDAG 17 OKTOBER 1 -BS2BH1- KATWIJK/WASSENAAR/NOORDWIJK - "De kans dat olie het strand vervuilt is de laatste zes, zeven jaar aanzienlijk kleiner geworden", dat zegt de Noordwijkse gemeente-ambtenaar Ha- man. De verscherpte controle op illegale lozin gen door schepen van stookolie op zee is daar een oorzaak van. Niettemin blijven de kustge- meenten waakzaam want een echte olieramp is natuurlijk nooit uit te sluiten. De kustgemeenten zijn in de eerste plaats verantwoordelijk voor het schoonhouden van het strand. Dat geldt voor de "normale ver vuiling" afval dat vanuit zee op het strand terecht komt, vuil dat door strand bezoekers wordt ach tergelaten, maar ook voor de de aanzienlijk ernstiger vervuiling door olie. Specialisten van de di rectie Noordzee van Rijkswater staat zullen dan echter snel een kijkje komen nemen en, afhan kelijk van de hoeveelheid olie, de leiding van de opruimactie op zich nemen. "Echt grote hoeveelheden olie op het strand, daar hebben we ge lukkig de laatste jaren niet mee te maken gehad", zegt de chef al gemene dienst van openbare werken in Katwijk, E.F. van Heuvel. "Er komt natuurlijk van tijd tot tijd wel olie op het strand terecht, maar meestal gaat het om minieme hoeveelheden, die zijn met een paar sneeuwschuivers snel op te i "Voor kleine rampjes zijn we niet meer bang", zegt de Noordwijker Haman. "Die kunnen we wel aan, maar anders wordt het wanneer er sprake is van een 'para-ramp', zoals dat in de rampenwet wordt aangeduid. Wanneer zich bij voorbeeld een ramp voordoet met een olie-tanker. Dan kan de gemeente dat niet meer alleen af en is hulp van de overheid nodig en schiet Rijkswaterstaat te hulp". Troep op het strand: gemeenten, provincies en rijk maken plannen en voeren overleg om als dit verschijnsel rampzalige gevolgen gaat aannemen (b.v. met olie) toch koelbloedig te kunnen optreden. Zowel in Katwijk als in Noordwijk zijn afspraken gemaakt met plaatselijke aannemers die de be schikking hebben over voldoen de zwaar materieel dat bij oliebe- strijding kan worden ingezet. "We hebben wel even gecontro leerd of we niet met dezelfde aannemers afspraken hebben gemaakt", zegt Van den Heuvel, "anders zouden we aardig in de problemen kunnen raken. Het kan natuurlijk voorkomen dat bij een ramp zowel het strand van Katwijk als dat van Noordwijk wordt vervuild" Ambtenaren van Rijkswaterstaat nemen deze week op het strand van Hoek van Holland proeven met verschillende methoden van oliebestrijding. Het is de bedoe ling de meest effectieve, of enkele van de meest effectieve metho den om olie van het strand te verwijderen, op te sporen. Van Heuvel is gisteren met een collega een kijkje wezen nemen: "We hebben dingen gezien die we nooit meer zullen zien", zegt hij. "Drie proeven hebben we mee gemaakt, die er echter niet zo hoopvol uitzagen. Nu zegt dat niets hoor, want er worden zo'n vijftig verschillende proeven ge- Eind september zijn, het strand van Hoek van Holland, proeven genomen waar geen olie aan te pas kwam. Die proeven dienden voornamelijk om het materiaal op bruikbaarheid te testen, ondermeer bij het graven van geulen en bassins het meest voldeed. Hoe kan de olie het ge makkelijkst worden opgezogen? De olie die op het strand terecht komt is veelal öf ruwe olie, öf stookolie. Een moeilijk te verwij deren goedje. Een bijkomend probleem is dat het geen pure olie meer is, maar olie vermengd met het zoute zeewater. Het zit stro perig in elkaar is is moeilijk te scheiden in olie en water. "Mous se" is de technische term die door Rijkswaterstaat voor het mengsel wordt gebruikt. Voor de proefnemingen is die "mousse" kunstmatig aange maakt, om de situatie zo nauw keurig na te bootsen. Het onderzoek van Rijkswaterstaat wordt uitgevoerd op verzoek van de zogenaamde "werkgroep gro te verontreiniging". In die werk groep hebben behalve vertegen woordigers van Rijkswaterstaat ook afgevaardigden zitting van het rijk, de provincie, de kustge meenten en de waterschappen. Burgemeester Bonnike van Noordwijk maakt deel uit van de werkgroep namens de kustge meenten Katwijk en Noordwijk. Het resultaat van de proeven die in Hoek van Holland worden ge nomen zullen in de werkgroep uitvoerig worden besproken. Op die wijze kunnen ook de kust provincies en de kustgemeenten hun voordeel doen met de opge dane ervaringen. Het zit er overigens niet in dat Rijkswaterstaat langs de gehele kust materiaal zal opslaan dat bij de bestrijding van olie-rampen onmiddellijk zou kunnen worden ingezet "Gezien de kleine kans dat zo'n ramp zich voordoet, staat dat materieel daar toch maar ren teloos, dat kost kapitalen", aldus Rijkswaterstaat. Aanmoedigin prijs voor beginnende kunstenaars ALPHEN AAN DEN RIJN komt een aanmoedigings voor beginnende kunstenaai Alphen en omliggende dor De Alphense culturele raad 1 voor dat doel tweeduizend den uitgetrokken. Aanlei voor het beschikbaar stellen een aanmoedigingsprijs "jonge" kunstenaars is het ti< rig bestaan van de culturele i Iedere kunstenaar, ook amati die voor de prijs in aanmer wil komen moet daarvoor r maal drie en maximaal kunstwerken inleveren, werk zal gejureerd worden i de keuzecommissie van de phense Kunstuitleen. 1 commissie, die de Kunstuit over nieuwe aankopen advis bestaat voor het merendeel niet-Alphense kunstenaars. Wie mee wil dingen naar de moet zijn werk inleveren woensdag 10 en donderdai december tussen 10.00 en 1 uur of 14.00 en 16.00 uur. Publieksprijs Bij voldoende kwaliteit komei werken ook in aanmerking de tentoonstelling, die var aangeboden werken zal woi gehouden. Het werk wordt v tot en met 24 januari geéxpos» in het gebouw van Expressie Aan deze tentoonstelling is de uitreiking van een pub! sprijs verbonden. Deze pub! sprijs, vijfhonderd gulden gi wordt uitgereikt aan de mi van het werk dat door de in< duele bezoekers van de tent stelling als het beste wordt gemerkt. De aanmoedigingsprijs word eerder uitgereikt, bij de feesl ke opening van de tentoon ling. De publieksprijs kan u aard pas na afloop van de toonstelling worden overl digd. Uit het bij de prijs behore reglement blijkt dat het in te den werk niet onder leiding i zijn gemaakt. Er mag werk den ingeleverd in de sector t dende kunst. Alle technieken in deze sector kunnen toege] worden door de keuzecommi aanvaard. Hillegom tevreden over plan Wapen van Friesland-gat Op de lege "Wapen van Friesland"-plek tegenover de kerk aan de Hoofdstraat in Hillegom is nu een door alle, voorheen soms strijdende, par tijen een aanvaardbaar nieuwbouwplan ontwikkeld. Hier de maquette van dat plan. HILLEGOM - Het rumoer rond de bebouwing van de "lege plek" aan de Hoofdstraat in Hille gom lijkt bedaard nu alle partijen tevreden zijn met het bouwplan van projectontwikkelaar Jonk de Rooy bv uit Haarlem. Op de plaats waar tot voor de rampzalige brand het bekende hotel-restaurant "Het Wapen van Fries land" stond, zullen over enige tijd winkels en 29 appartementen (dure koopwoningen) verrijzen. In de onderbouw zal par keerruimte voor eigen ge bruik worden gebouwd. Het gehele plan zal onge veer tien miljoen gulden gaan kosten. Projectontwikkelaar Jonk, die 'de grond van de beheermaatschap pij Teekens bv (die in financiële moeilijkheden verkeerde) had overgenomen over het bouw plan: "We gaan met frisse moed beginnen. Vergeten is alle nega tieve publiciteit rond de brand van het "Wapen van Friesland". Als de vergunning van Gedepu teerde Staten binnen is (die ho pen we volgende maand in huis te hebben) komen we met de teke ningen op tafel en kan de eerste paal volgend jaar maart mis schien de grond in". Man dood en hond afgemaakt na ongeluk NOORDWIJK - Op nog on- verklaarbare wijze is gistermid dag de 63-jarige E. van Stijn uit Noordwijk met zijn auto tegen een boom gereden en ter plaatse aan zijn verwondingen overle den. Het ongeval gebeurde op de Rand weg in het Langeveld. De hond van de 63-jarige Noordwijker moest door een dierenarts wor den afgemaakt. "We weten nog niet hoeveel win kels er zullen komen, want dat kunnen we pas bepalen als we weten hoe groot de vraag naar winkelruimte is", aldus Jonk, die verder zegt: "We zijn erg tevreden over de architectuur, die voor ons is verzorgd door de gebroeders Koster uit Heemstede" Goed overleg Ook bij de gemeente is er tevreden heid. Directeur van gemeente werken, ing. Spoelman: "We hebben in het begin goed overleg gevoerd met Jonk de Rooy, dat is nu wel wat minder, maar dat is waarschijnlijk te wijten aan het feit dat de projectontwikkelaar haast heeft met de plannen. Maar over het algemeen leeft bij ons de opvatting dat men onze wensen in dit plan heeft uitgevoerd". Dat het plan in Hillegom aanslaat valt ook af te leiden uit het feit dat de bezwaarschriften die bij het eerste plan (van Teekens bv) wa ren ingediend alle zijn ingetrok ken. De woordvoerder van de actie groep "Behoud Dorpskern Hille gom", R. van Vliet, was ook te vreden met wat er in het "lege gat" aan de Hoofdstraat gaat ko- "Er is door de mensen die er nu gaan bouwen in elk geval reke ning gehouden met de wensen van onze werkgroep en van de omwonenden. Het past naar ons idee uitstekend in het beeld van onze dorpskern. Dit plan is tien maal beter dan het eerste plan van Teekens bv. Die wilde alleen maar bouwen, maar wilde met niemand rekening houden". Van Vliet had wel enige zorg over de bomen die nu aan de Hoofd straat staan. "Het is te hopen dat die niets te lijden hebben van de nieuwbouw. We zien in elk geval de bouw met vertrouwen tege moet". KEES VAN KUILENBURG ALPHEN AAN DEN RIJN - De ou dervereniging van het Ashram college heeft vier afgevaardig den aangewezen, die zitting zul len nemen in het stichtingsbe stuur van de scholengemeen schap. Het besluit van de circa 150 aanwezige ouders werd zon der tegenstemmen genomen. Dc vergadering van gisteravond betekent een belangrijke stap in de richting van het verder nor maliseren van de verhoudingen op de school. "Na een periode van moeilijkheden komen er nu re sultaten", zo verklaarde na afloop een opgeluchte voorzitter van de oudervereniging, Fré Vos. De enige vrees, die de ouders gis teravond nog koesterden, was de veronderstelling dat het stich tingsbestuur in oude samenstel ling nog snel even een aantal ver gaande beslissingen zou kunnen november en het is bekend dat het bestuur in oude samenstel ling vóór die tijd nog een aantal keren bijeen komt. Het bestuur van de oudervereni ging kreeg van de vergadering de opdracht onmiddellijk met het stichtingsbestuur te gaan praten. zodat de vier afgevaardigden van de ouders mogelijk aanstaande maandag al in hun nieuwe func tie kunnen treden. Het betreft F.H.B. Alink (Alphen), D.J. Faber (Woubrugge), G. Kompier (Ter Aar) en A.L. Verhoog (Leider dorp). Er waren geen tegenkan didaten gesteld. De het v Motorrijder (20) verongelukt ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij de verkeerslichten Bruins Slotsingel hoek Pres. Kennedylaan is de 20-jarige motorrijder P.M. Bakker uit Alphen op een stilstaande file gereden en aan de gevolgen van de botsing later op de avond overleden. De toedracht van het ongeluk is de politie nog niet geheel duidelijk. Het gebeurde omstreeks half zes. De jongeman klapte door onbekende oor zaak tegen de achterkant van een rij auto's, die stilstond voor het stop licht. Er stond daar ook een andere motor, bereden door de 19-jarige P.W. uit Alphen. Het slachtoffer raakte deze motor en schoot door tegen een auto van een bestuurder uit Tegelen. De jongeman werd met ernsti ge verwondingen naar het Rijnoordziekenhuis gebracht, waar hij een uur later overleed. De politie zoekt getuigen van het ongeluk. ALKEMADE - Ruimschoots voor zijn komst naar Roelofarends- veen heeft PvdA-lijsUrukki r Joop den Uyl al het nodige poli tieke stof doen opwaaien in Al kemade. Het niet verschuiven van een begrotingsvergadering, terwijl de gemeenteraad wel tot verschuiving bereid was, heeft achterdocht gewekt bij het plaat selijk partijbestuur, dat zelfs spreekt van een "boycot" door enkele topambtenaren. Zowel de spreekbeurt van Den Uyl als de begrotingsvergadering staan genoteerd voor maandag avond 27 oktober. De PvdA-af- deling Alkemade/Leimuiden vroeg daarom de raadsvergade ring zo mogelijk te verschuiven. Burgemeester P.J. Bolten voelde daar eigenlijk niet veel voor, maar toen de gemeenteraad zich welwillend tegenover het ver zoek van de PvdA opstelde, zei hij toch zijn best te zullen doen. Aanvankelijk leek er een andere dag voor de begrotingsvergade ring gevonden te zijn. Een enquê te wees uit dat alle bereikbare raadsleden akkoord gingen met een verschuiving naar dinsdag 28 oktober. Bolten zelf en gemeen tesecretaris Brama zijn op die dag weliswaar verhinderd, maar voor hen zijn er vervangers voorhan den. Toch kwam Bolten tot de conclusie dat een verschuiving te veel problemen zou geven en dat deelde hij de PvdA dan ook mee. De burgemeester noemde daarbij echter geen argumenten die het partijbestuur konden overtuigen. De PvdA in Alkemade denkt er dan ook het hare van. Volgens deze partij is er sprake van een boycot door de ambtenaren die Brama kunnen vervangen. "Uit betrouwbare bron" zegt het bestuur te hebben vernomen dat alle mogelijke vervangers van Brama wat al te "toevallig" zou den zijn verhinderd op 28 okto ber. En dat is reden geweest om "teleurgesteld en verontwaar digd" te reageren. Voorzitter J. Castelein: "We kunnen er nu na tuurlijk niets meer aan doen, maar we vinden het wel erg jam mer dat een paar ambtenaren zich zo weinig gelegen laten lig gen aan het standpunt van de democratisch gekozen gemeen teraad. Daar maken we bezwaar tegen." Eerste vervanger van de gemeente secretaris is chef Algemene Za ken J van Elk. Gevraagd of hij op 28 oktober niet als vervanger van Brama zou kunnen optreden antwoord hij verrassend: "Als dat doet, dan ben ik er". Volgens Van Elk is er dan ook geen sprake van een boycot, zoals de PvdA die voorstelt. De vervanging Brama als gemeentesecret kan volgens hem nimmer probleem zijn. "Er zijn drie i reserve; er is altijd een beec secretaris beschikbaar", s Van Elk resoluut. Door dus naar burgemeester ten, die uiteindelijk de beslis heeft genomen over het verschuiven van de vergadei Zijn relaas: "De data voor de gaderingen worden m het b van het jaar vastgelegd. Dan iedereen - ook het publiek rekening mee houden. Van schema kun je wel een ke afwijken, maar niet zomaar ker een belangrijke vergade: zoals de begrotingsvergade op 27 oktober, moet je liever gaan verschuiven." Toen bleek dat verschuiving 28 oktober op enkele bezw. stuitte, besloot Bolten dan oc maar van af te zien. "Niet al ikzelf_en de secretaris kur niet op de 28ste, er bleken meer ambtelijke verhinder» te zijn. Bovendien hebben twee raadsleden, die in het tenland zaten, niet kunnen b ken. Er zijn voor my en de s< taris natuurlijk wel vervani maar bij een begrotingsverg ring moeten ook andere an lijke medewerkers aanwezig Als je dan toch gaat verschui kom je in de praktische moe heden. Mensen die by zo'n gadenng aanwezig horen te kunnen niet willekc thuisblijven en zich laten vangen. Dan kom je later problemen. En dat is de enig den, waarom de vergadering verschoven wordt...." Peuter (2) verdronken TER AAR - De tweejarige Ro van der Zwaan is gistermoi omstreeks elf uur in een sloo het sportcomplex aan de 1 gerheijdestraat verdronken, jongen was in een onbew ogenblik het huis uitgelo; toen zgn moeder boven b was. De moeder miste de pe vrywel onmiddellijk en ginf onderzoek uit. Helaas was ongeluk al gebeurd. Medii hulp mocht niet meer baten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21