Aantal zal hartoperaties blijven toenemen Kamermeerderheid tegen wijziging knnstenaarsregeling Canadese pap-eters opgelicht Bisschoppensynode bekrachtigt leer Humanae Yitae Uit in de Randsta< VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 MONTREAL (GPD) - Er zijn in de Verenigde Staten en Ca nada duizenden mensen die tengevolge van het eten van pap allemaal denken een paar vierkante centimeters in Ca nadese Yukon-gebied te be zitten. Al jaren doen de fabrikanten van pap, havermout en cornflakes in Noord-Amerika kleine plastic speeltjes in hun verpakkingen. Die dingen zakken altijd naar de bodem, zodat menig kind zich ge noodzaakt ziet de hele inhoud van de doos op tafel te strooi en om het speelgoed zo snel mogelijk te pakken te krij gen. Een van de fabrikanten besloot in de jaren '50 tot een origi nele stunt: iedereen die zijn produkt kocht, vond in de verpakking een officieel aan doende akte waarin stond, dat de vinder de gelukkige eige naar was geworden van een paar vierkante centimeters land in de Yukon, een gebied met een bar klimaat in het noordwesten van Cana da. Het was een toepasselijke stunt. De fabrikant had de kinderen al jaren wijsgemaakt dat de gepofte rijst waar ze zo dol op waren eigenlijk hagel was uit het geweer van sergeant Pres ton, een lid van de befaamde Canadese bereden politie. El ke week waren Preston en zijn trouwe hond King de helden in een hoorspel dat speelde in Dawson City, een legendarisch stadje vol goud zoekers en andere avontu riers. En nu konden de kinde ren, als ze hun moeder over haalden om Quakerpap te kopen, zelf een stukje land bezitten op de westelijke oe ver van de Yukonrivier, op maar drie mijl afstand van Dawson. Het was te mooi om waar te zijn. De fabrikant had het stuk land wel gekocht, maar de fraaie eigendomscertificaten hadden geen enkele wettelij ke waarde. Het bedrijf be taalde ook geen onroerend- goedbelasting, zodat de Ca nadese overheid het land in 1965 in beslag nam. De duizenden 'eigenaars' blij ken echter niet van zins hun kinderdroom op te geven. Veel mensen hebben de certi ficaten nog, en met duizenden tegelijk schrijven ze brieven naar de overheid in Yukon om te informeren hoeveel de landprijzen de laatste 25 jaar zijn gestegen. Misschien, heel misschien zit er zelfs wel een klompje goud onder die paar centimeter, wie weet... Het plaatselijk kadaster wordt er stapelgek van. Eén man heeft premier Trudeau van Canada inmiddels laten weten, zijn gebiedje van ruim 10 cm2 on afhankelijk te willen verkla ren. Er is een lichtpuntje. Verzamelaars betalen nu al meer dan 75 gulden voor de certificaten. Het stuk papier is 35 keer groter dan het stukje land zelf. (ADVERTENTIE) Suzuki ST 90 de ruime 5-deurs. compacte, vlotte deur-tot-deur-besteller (2 schuif deuren, grote achterklep) met zuinige 4-cilinder motor, grote vlakke laad- incl BTW). 12 maanden garantie SUZUKI DEN HAAG (GPD) - De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer heeft de Beroepsvereniging van Beel dende Kunstenaars (BBK) toege zegd de motie van de PvdA te zullen steunen, die de door minis ter Wiegel van binnenlandse za ken voorgestelde financierings wijziging van de Beeldende Kun stenaars Regeling (BKR) onge daan moet maken. De motie is deze week bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken ingediend door de socialis ten Rienks, Kosto en Toussaint. Het is vrijwel zeker dat ook D'66 vóór de motie zal stemmen. De WD moet haar standpunt nog bepalen. De BKR is een regeling van het mi nisterie van sociale zaken waar- meer kunstenaars hun werk aan de overheid kunnen verkopen. In de praktijk zijn het de gemeenten die de regeling uitvoeren en die een commissie hebben opge richt, die de aankopen moet doen. De gemeenten krijgen de kosten van aankoop van het mi nisterie vergoed. Een delegatie van de BBK, be staande uit voorzitter Henk Rij- zinga, vice-voorzitter Bernd Lehmann en Johan Blaeke, BBK-vertegenwoordiger in de Centrale Commissie Comple mentaire Arbeidsvoorziening Beeldende Kunstenaars (advies orgaan voor staatssecretaris De Graaf van sociale zaken hebben gisteren met Hans de Boer (CDA) een onderhoud gehad, waarin de ze de toezegging namens zijn fractie deed. Daarmee staat vast dat de motie met grote meerder heid zal worden aangeno- De BBK beschouwt dit als een voorlopig succes. Op de afgelo pen zaterdag in Dordrecht ge houden ledenvergadering van de BBK is heftig geprotesteerd te gen het wijzigingsvoorstel, dat voortkomt uit bezuinigings overwegingen. De BBK vreest dat in de praktijk gemeenten, die door deze wijzi ging geld van het rijk terugkrij gen, zullen besluiten de BKR niet meer uit te voeren. Aan andere „welzijnsvoorzieningen' zal de voorkeur worden gegeven. Bo vendien, aldus de BBK, is de BKR een inkomstenregeling van een beroepsgroep, die helemaal niet thuishoort in een pakket van algemene welzijnsvoorzienin gen. PvdA en CDA vinden overigens wél dat nu snel de resultaten van de lopende onderzoeken naar het huidige functioneren van de BKR op tafel moeten komen. Het ene onderzoek wordt op initiatief van de sociale zaken verricht door het onafhankelijke instituut IVA van de Tilburgse universi teit. Dit onderzoek ligt echter stil als protest tegen het feit dat eer der genoemde wijziging tot stand is gekomen op een ogenblik dat het onderzoek loopt. Staatssecre taris De Graaf werd destijds te verstaan gegeven dat er tijdens het onderzoek niet aan de rege ling getornd mocht worden. Het andere onderzoek wordt ver richt door de BBK zelf. Dinsdag 21 oktober wordt over de motie gestemd. Het kabinet zal waarschijnlijk terughoudend op de aanvaarding ervan reageren, aangezien de wijziging van de BKR deel uitmaakt van het totale bezuinigingspakket van de rege ring. Kamer acht conflicten De Klokkenberg onaanvaardbaar DEN HAAG (QPD) - Staatssecretaris mevrouw Veder- Smit (volksgezondheid) vindt het moeilijk een prognose te geven voor de ontwikkeling van de hartchirurgie in operatiegetallen voor de komende jaren. Dit jaar zal een totaal aan operaties van 4500 worden gehaald, volgend jaar wellicht 10 procent meer, dus ongeveer 5.000. Het streven blijft naar 6.000 in eigen land. Het aantal operaties in het buitenland zal dalen. De bewindsvrouw noemde deze cijfers gisteren in een mondeling overleg met de vaste Tweede- Kamercommissie volksgezond heid. Mevrouw Veder-Smit gaf over het opereren in het buitenland van Nederlandse hartpatiënten (hartluchtbruggen op Houston, Genève en Londen) de volgende cijfers: 1976-184; 1977-763; 1978-1080; 1979-860 en de ver wachting voor dit jaar is ongeveer gelijk. De staatssecretaris ver wacht een wat verdere daling. Maar de vraag of een patiënt naar het buitenland gaat of niet, wordt overwegend door het patiëntén- belang bepaald, niet door finan ciële belangen, vond zij. Meer woningen DEN HAAG (ANP) - In de periode januari-augustus 1980 is met de bouw van 66.866 woningen be gonnen tegen 62.230 in dezelfde periode vorig jaar. Het aantal vol tooide woningen bedroeg in ja nuari-augustus 1980 67.297 (waarvan 40 procent huurwonin gen) tegen 46.768 (waarvan 34 procent huurwoningen) in de overeenkomstige periode in 1979, zo blijkt uit cijfers van het cen traal bureau voor de statistiek. Het aantal woningen dat in uitvoe ring is was eind augustus dit jaar met 114.211 vier procent minder dan eind augustus 1979. Er zijn 19 procent meer woningwetwonin gen in uitvoering maar zeven procent minder premiewoningen en 22 procent minder ongesubsi dieerde woningen. Wachtlijsten De vraag naar bestaan en omvang van wachtlijsten voor haropera ties in ons land vond de staatsse cretaris moeilijk te beantwoor den. Zij noemde liever geen cij fers, want die hangen sterk af van de manier van indicatiestelling door de artsen. Het gaat om on geveer 1000 mensen, maar de verdeling over het land is onge lijk. De hartoperatiecapaciteit in de academische ziekenhuisen heeft nu wel een top bereikt. Minister Pais (onderwijs) is tegen streven naar verdere uitbreiding en me vrouw Veder is het daarmee eens. Opvoering van capaciteit moet worden gevonden in algemene dan wel categorale ziekenhuizen (klinieken). Hierbij dienst op den duur het accent te worden gelegd op met name een taakverdeling in superspecialisatie tussen de ziekenhuizen in de grote centra. Klokkenberg s al ingevallen in de Amerikaanse staat Colo- eer dan dertig centimeter T>T> VATICAANSTAD (DPA) - De sy- node over het christelijk gezin bekrachtigt "eenstemming en uitdrukkelijk" de leer over de ge- boortenregeling, die vervat is in de encycliek "Humanae Vitae" van paus Paulus VI. Hierin wordt het gebruik van kunstmatige voorbehoud middelen aan rooms- katholieken verboden. Dat heeft aartsbisschop Carlo Ma ria Martini (Milaan) in Vaticaan stad .meegedeeld. Samen met de Peruviaanse kardinaal Juan Landazuri Ricketts en de Indi sche bisschop Patrick d'Souza maakte hij een voorlopige balans op over de synode. Ook de geldende opvattingen van de R.K. Kerk over hertrouwde gescheiden mensen, wie de toe gang tot de sacramenten is ont zegd, blijven ongewijzigd. Marti ni noemde dit besluit "de alge mene lijn van de synode", hoewel enkele bisschoppen voor verdere studie over "moeilijke gevallen" hadden gepleit. Over het vraagstuk van de bevol kingsexplosie zei de Indiër d'Souza, dat de bischoppen uit de Derde Wereld niet tegen geboor- tenbeperking zijn. Wel tegen ge dwongen sterilisatiecampagnes, zoals de Indiase regering propa geert. Een wezenlijk onderdeel van de synodevoorstellen is een hand vest voor de rechten van het ge zin. Daarin worden de fundamen tele rechten van alle .gezinnen, ook niet-christelijke, nader om schreven. Deze besluiten zullen de paus wor den voorgelegd in de vorm van "propositiones" (voorstellen). Een commissie onder leiding van de Duitse kardinaal Ratzinger (München) werkt aan de formule ring ervan. De synode zal ook een boodschap tot alle gezinnen rich ten. De Tweede Kamer wil nog wat ge duld uitoefenen met de ontwik keling in het hartchirurgisch cen trum De Klokkenberg, waarmee het volgens de staatssecretaris nu de goede kant op gaat. Maar zij wil dat er over een halfjaar meer duidelijkheid heerst over de gang van zaken in dit Bredase cen trum. Over de conflictenreeks die deze kliniek heeft geteisterd, werd het "onaanvaardbaar" uit gesproken. De meerderheid van de vast Twee de-Kamercommissie voor volks gezondheid is het met de staats secretaris eens dat De Klokken berg kan voortbestaan als hart- centrum. Alleen D'66 vindt dat de hartkliniek dicht moet. CDA en WD vinden dat De Klokkenberg een kans moet krijgen; de PvdA oordeelde wat minder optimis- tisch over de mogelijkheden van slagen. Molukse jongen niet mishandelc|r-] ZUTPHEN (ANP) - De 19-jarige Molukker Alex S. die in het huis van bewaring in Zutphen is overleden, is niet mishandeld. Sectie heeft uitgewezen dat het lichaam geen uitwendige sporen van mishandeling vertoont. Dit is gisteren door mr. Cremers, offi cier van justitie bij de rechtbank in Zutphen, bekendgemaakt. Volgens mr. Cremers heeft de doodsoorzaak vermoedelijk te maken met overmatig heroïne gebruik. Het onderzoek dat door de rijksre cherche wordt ingesteld heeft nog niets opgeleverd. "Dat onde- zoek heeft niets te maken met de beschuldigingen die door be paalde mensen zijn geuit. Het is niet ongebruikelijk dat de rijks recherche een onderzoek instelt als iemand in een strafinrichting overlijdt", aldus mr. Cremers. Een woordvoerder van de Mo lukse wijk in Rijssen, waar de jongen woonde, deelde eerder mee dal Alex tegen familieleden had verklaard een aantal keren te zijn afgeranseld en daarom een overdosis drugs te hebben ge slikt. ROTTERDAM De Doelen - Grote zaal, don 16 vrij 17, 20.15, Rotterdams F monisch Orkest, din Eduardo Mata; za 18. 10.00, Boekei (HAL) in het kader van het 75-jarig bestaan van de Nedei Boekverkopersbond Rotterdam; za 18 20.00. gr. zaal, Jul concert Shell Mannenkoor, Shell Vrouwenkoor, De Ma kapel; zon 19, 20.15 gr. zaal, Brasil Tropical; St. Slagwer Den Haag (EF-zaal) Serie Zondagavondmuziek; zon 19 1 20.15, Het Nederlands Kamerorkest, dir Kees Bakels; m gr. zaal, Serie 'Vive la France'; din 21, 20.15, Het Residen kest, dir: Michel Tabachnik; woe 22,12.45, gr. zaal, Koffïe< (HAL) Penderecki in R'dam; woe 22. 20.15gr. zaal, Het R tie-Orkest; woe 22, 20.15, kl. zaal, Bachcyclus, Rafael P clavecimbel. AMSTERDAM Carré - t/m 2 nov, (beh. ma), 20.15, zo 19 ook 14.00, 'Dracu Hamilton Deane en John L. Balderstone naar de roman vaj Stoker. Centrum Belle vue - t/m 1 nov, (beh. zo/ma) gr. zaal, 20.30, 'B is 't' van Herman Lutgerink; t/m za 18 kl. zaal, 20.30, EST, English speaking theatre Amsterdam); di 21 t/m za 25 h 20.30, Toneelgroep Splien, 'Sylvia Plath' van Barry Kyle; 'Loopbaan en liefde' deel 2. Concertgebouw - do 16 vrij 17 zon 19 (14.15), gr. zaal, 20.1: certgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink; za 18, gr. zaal Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduardo Mat; Harrell cello; za 18, gr. zaal, 20.15, Het Nederlands Kamei o.l.v. Kees Bakels/Maurice Bourgue hobo; zon 19, kl. zaal koffieconcert Bourdon Quintet; zon 19, gr. zaal, 20.15, Freire, piano; ma 20, kl. zaal, 20.15, Aldeburgh String Trie Lubotsky viool, Atar Arad altviool en Karoly Botvaycellc gr. zaal, 19.30, Amsterdams Philharmonisch Orkest, o.l.v.1 Frederik Bon/pianoduo Kontarsky m.m.v. Joost Prinsen; kl. zaal, 12.30 lunchconcert Robert Szreder viool en Petc merman piano; woe 22, kl. zaal 20.15 Eder Strijkkwartet i Béla Kovacs, klarinet. De Meervaart - don 16,20.15, Peter Faber met 'Langzaam hi one-man-show; vrij 17,21.00 uur, Pro-Theater met 'Mutati Paul Zindel; zon 19,12.00, koffieconcert PhemiosTrio, m Krieg, viool, Herman Braune, klarinet en Jan Gruithuyze no; zon 19,15.30, Waso 'Hot club de France' met Koen de viool, klarinet, saxen, gitaar, Fapy Lafertin, gitaar, Vivi L ger, gitaar, Michil Verstraeten, bas en Denis Vereecken Nieuwe De La Mar Theater - vrij 17 t/m vrij 31, (beh. zo/ma) Seth Gaaikema met zijn nieuwe one-man-show 'Seth Nu'; en ma 27, 20.15, Henk van Ulsen met solo-programma 'V een komt het ander' op teksten van Gerard Reve. Stadsschouwburg - vrij 17,19.00, De Nederlandse Operasti met 'Lulu' van Alban Berg; za 18, 20.15, zon 19 14.00, Pi stheater met 'Antonius en Cleopatra' van Shakespeare; 20.15, 'Fiesta Gitana' het feest der spaanse zigeuners; ma 20 De Nederlandse Operastichting met 'Lulu' van Alban Ber| en woe 22, 20.15, Haagse Comedie met 'Zonder Gekheid' Werktheater-vrij 17,20.30'Maren Sien op Kattengat 10'eei over leven van 2 vrouwen; woe 22,20.30, 'Oom Wapja' naar Tjechow. Poppentheater Diridas - za 18 en zo 19, 15.00, kindervoors 'De reuze appel'. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - za 18, Haagse Comedie Amj 20.15. Congresgebouw - vrij 17,20.00, Jubileumconcert, 's-Graven! Politie Mannenzangvereniging Entre-Nous, dir. Aad Vos Nieuwe Kerk - za 18,19.30. Residentie-Orkest, eerste concer serie 'vanuit Max Reger'. Koninklijk Conservatorium - do 16, 20.15, Barok-serie Q Hotte terre. Circustheater - za 18, 20.00, De Nederlandse Operastichtii Bohème/Giacomo Puccini, Het Amsterdams Philharm< Orkest o.l.v. Bohumil Gregor. Appeltheater - t/m za 18, 20.15, De overschoenen van geluk seerd op sprookjes van Andersen, regie: Peter v.d. Linde Theater de Tobbe - vrij 17,20.30, Tour-de-chant Heddy Les 18, Toneel 'Onder Verdenking' van Barrie Keeffe met Pau del, Arie Breeveld, Cor Witschge en Leo Beyers, regie: Jan zo 19, Kindervoorstelling 'Peter de Fluiter' door toneelgroe se-Partout, 14.30; di 21, 20.30, film 'l'Adventura' van Mici gelo Antonioni. LEIDEN Schouwburg - don 16,20.15, Au Bouillon Beige, blijspel door met Jo de Meyere, Willy van Heesvelde en Annelies Vaes; 20.15, Fiësta Gitana 24; za 18,20.15, Chinchella van Robert Macdonald, gespeeld door toneelgroep Globe. LAK-theater - don 16, 21.00, Totaaltheater; vrij 17, 20.30, Wi Time/De Friwo Show: 'No flowers for Shirley'; za 18,20.30, hankelijk Toneel: 'Landschap Zeezicht'; zon 19, 15.00, k voorstelling: Speeltheaten 'Juliette en Juilietta'. Deurwaarder veroordeeld HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren de 46- jarige gerechtsdeurwaarder van de Haarlemse rechtbank en het kantongerecht van Zaandam, F.B. wegens verduistering ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en een boete van duizend gulden. De officier van justitie had wegens een groot aantal verduisteringen tot een totaal bedrag van 150.000 gulden een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk geëist met een boete van 2.500 gulden, subsidiair drie maanden hechtenis. De rechtbank achtte van drie ten laste gelegde feiten er twee niet bewezen, maar overwoog in het vonnis dat de gerechtsdeurwaar der het vertrouwen dat hij door zijn functie genoot, ernstig had geschaad. De deurwaarder is vo rig jaar al in zijn functie ge schorst NEW YORK - Ingrid Berg mann (rechts) in gezelschap van Lauren Becall tijdens de recep tie ter gelegenheid van het uit komen van de oiografie van In grid Bergmann Sterven aan kanker: kaï een op vier DEN HAAG (ANP)-Del een Nederlander om t aan kanker is op het oge op vier. Bij mannen is bijna veertig procent v vallen kanker aan de ac gorganen. Een roker (20 retten per dag) heeft veer vijftien maal gro om een kanker aan de lingsorganen te overlijd niet-roker. Dit blijkt antwoorden var Ginjaar (gezondheid e op vragen vanuit de Tv mer over de relatie tuss straling niet natuurlijk en kanker. Na het roke sigaretten is er een extr kanker van 1 op 10.000, In totaal overlijden jaa middeld 16.700 mannen vrouwen in ons land aa Per jaar worden voor maal met een kwaadaal doening 20.200 mannen vrouwen in een zieken! nomen (cijfers over 197 In de periode 1951-1975 jaarlijkse sterfte aan k mannen van 158 per 11 234 per 100.000 De st longkanker verdubbeld jaren. Bij vrouwen stee kersterfte van 147,3 tot 100.000. Vooral borstka opmars. De meeste oorzaken va moeten volgens Ginjaa gezocht in blootstelling kerverwekkende stoffc volg van leefwijze en vc procent van de gev vrouwen en 30 pet bij zouden hiervan het ge Mannen die ronen ei drinken zouden als gc deze combinatie in 30 p gevallen kanker krij vrouwen is dit tien pro

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19