Strijd om opvolging Callaghan Geen sancties tegen DDR Sowjets bezorgd over olieroute van het Westen Aanslag in Belfast Autonomie- overleg in november voortgezet Labourleider treedt af Russische troepen in Afghanistan zijn weer op oude sterkte Al 6.000 doden geborgen DONDERDAG 16 OKTOBER 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Van zijde West-Duitsland: (Van onze correspondent) BONN - De Westduitse regering neemt geen maatregelen tegen Oost-Duitsland om de maandag door de DDR drastisch verhoog de verplichte inwisseling van de viezen voor westelijke reizigers naar de DDR en Oost-Berlijn on gedaan te krijgen. Weliswaar ziet de Bondsregering in de politiek van afgrendeling van de DDR een zware terugslag voor de Inter- duitse betrekkingen, maar ze wil desondanks haar inspanningen voor een verdere normalisering en verbetering van de verhou ding tussen de beide Duitse sta ten voortzetten. „Wij willen niets doen wat de be volking in Oost- en West-Duits- land in benarde omstandigheden kan brengen", zei regerings woordvoerder Bölling na de zit ting van het kabinet, waarvoor kanselier Schmidt zijn korte vakantie had onderbroken. „Wij willen op de afgrendelingspoli- tiek van de DDR niet met dezelf de middelen reageren. De rege ring zal zich niet tot een politiek van speldeprikken laten verlei den, doch dit is geen teken van zwakte", aldus Bölling. Zoals Bölling verklaarde waren de eisen van Honecker tot erken ning van een Oostduits staats burgerschap en uitwisseling van ambassadeurs tussen beide Duit se staten in de kabinetszitting van gisteren geen punt van over leg. „Dit is, zoals de regering al verklaarde, voor ons onaan vaardbaar". De kalme reactie uit Bonn verraste enigszins. Na de heftige aanval van de Oostduïtse staats- en par tijleider Honecker voor 2500 par tijfunctionarissen in Gera, waar deze de Bondsrepubliek als gangmaker van opruiende activi teiten tegen de volksrepubliek Polen brandmerkte en als bewijs van goede wil de erkenning van een Oostduits staatsburgerschap en de uitwisseling van ambassa deurs eiste, werd van de regering Schmidt een hardere houding verwacht. Voor de oppositie wa ren de Oostduitse maatregelen en uitlatingen reden genoeg, eco nomische sancties te eisen en met de uitvoering ervan de vorming van een speciale commissie te belasten. De regering zou in dat geval, zo maakten CDU-CSU kenbaar, de volle steun van de oppositie krij gen. Volgens CDU-woordvoer- der Von Wrangel toont het kabi- net-Schmidt een „slappe hou ding": „Er moeten na deze terug slag in de inter-Duitse betrekkin gen politieke consequenties worden getrokken en een tegen- strategie uitgestippeld, vooral omdat verdere Oostduitse maat regelen niet uitgesloten zijn, zo als het gepraat over het inter- Duitse telefoonverkeer bewijst", aldus Von Wrangel. De fractieleider van de sociaal-de mocraten in de bondsdag, Her- bert Wehner, ondersteunde de regeringsverklaring met de waarschuwing in de Oostduitse maatregelen en schimpscheuten niet direct al het einde van de ontspanning te zien. „Wie een realistische ontspanningspoli- tiek wil volgen moet ook tegen slagen kunnen incasseren en on verstoord z'n eigen doelstellin gen nastreven", zei Wehner. Later op de dag werd officieel mee gedeeld, dat de permanente zaakgelastigde van de bondsre publiek in Oost-Berlijn, staatsse cretaris Gunter Gaus, na een vijfjarige ambtstijd tegen het eind van dit jaar zou woden af gelost. Over de nieuwe man van Bonn in Oost-Berlijn zal in de komende dagen worden beslist. Als opvolger van Gaus wordt de huidige regeringswoordvoerder Bölling genoemd. Deze aflossing van de wacht heeft geen enkele relatie met de actuele gebeurte nissen, zo haastte officieel Bonn te verklaren. Gaus was de eerste vertegenwoordiger van de Bondsrepubliek in Oost-Berlijn, nadat beide Duitse staten beslo ten wederzijds diplomatieke missies te openen. Bondskanselier Helmut Schmidt overlegt met zijn minister van buiten- landse zaken Genscher. Schmidt onderbrak gisteren zijn vakantie om de kwestie Oost-Duitsland te bespreken. BELFAST*(ANP) - Bij een aanslag op een huis in Belfast zijn giste ren twee mannen gedood. Een jonge vrouw raakte ernstig ge wond. De slachtoffers zijn Ronnie Bun ting, de protestantse oprichter van de extreem linkse Ierse re publikeinse socialistische partij en Noel Lyttle, lid van deze partij, zo heeft de politie later meege deeld. De \touw van Bunting raakte ernstig gewond. Bunting is de tweede leider van de IRSP die de afgelopen maanden is vermoord. In juni werd Miriam Daley doodgeschoten. Bunting is tot 1974 lid geweest van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Hij stapte uit de IRA uit protest tegen een oproep van de ze kant van het geweld tegen de in Noord-Ierland gelegerde En gelse troepen voorlopig te staken. In 1975 richtte hij de IRSP op. Tot nu toe heeft geen enkele groe pering zich voor de aanslag ver antwoordelijk gesteld. WASHINGTON (AFP/UPI) - De VS, Egypte en Israël heb ben besloten hun onderhan delingen over Palestijns zelf bestuur op 17 november "er gens in het Midden-Oosten" voort te zetten. Dit staat in een gezamenlijk communiqué dat gisteren na twee dagen besprekingen tussen de drie partijen in Washington is uit gegeven. De drie partijen kwamen voorts overeen dat het noodzakelijk zou zijn na die van 17 novem ber "nog verscheidene" bij eenkomsten te organiseren om een Amerikaans-Israëli- sche-Egyptische top voor te bereiden. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie naar de onderhan delingen, ambassadeur Sol Linowitz, verklaarde dat nog "een aanzienlijke hoeveel heid werk" zou moeten wor den verricht voordat een der gelijke top kan worden geor ganiseerd. Aanvankelijk was in beginsel afgesproken dat deze in november na de pre sidentsverkiezingen zou worden gehouden. In het communiqué wordt niet de exacte plaats of het niveau van de onderhandelingen van 17 november genoemd. Maar Linowitz gaf te kennen dat de onderhandelingen op lager niveau dan die van de delega tieleiders zouden kunnen worden gevoerd. Het overleg in Washington werd geleid door de Israëlische minister van binnenlandse zaken, Jo sef Burg, en de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Kamal Hassan Ali. De Amerikaanse speciale afge zant Linowitz zei op een pers conferentie dat geprobeerd was de verschillen kleiner te maken. De moeilijke en om streden onderwerpen van de toekomstige status van Jeru zalem en de Israëlische ne derzettingen in de bezette ge bieden werden in Washington niet besproken omdat er "belangrijke verschillen zijn die nu niet opgelost konden worden". Hij sprak van voortgang op verschillende punten zonder daarop nader in te gaan. De drie partijen waren het er over eens dat een driehoek stop "zorgvuldige voorberei ding" vergde. (Van onze correspondent) LONDEN - De leider van de Labourpartij, de 68-jarige James Callaghan, kondigde gister middag na weken van geruchten en speculaties zijn onmiddellijke aftreden aan. Zijn politieke hartewens, het verenigen en sterker maken van de Labourpartij, is niet in vervulling gegaan. Maar Callaghan ontbreekt de vechtlust en de zin om te proberen de ruzies in de partij fracties de komende maanden te beslechten. Hij zei bovendien meer tijd te wil len doorbrengen met zijn vrouw, die ziek is, en te hopen dat een nieuwe leider volgende maand al gekozen zal worden. De sterk ste kandidaat voor het leider schap is oud-minister van finan ciën Dennis Healey. Kandidaat Uit de laatste opiniepeilingen blijkt dat Healey niet alleen Callag- han's favoriete kandidaat is, maar ook van 35 procent van de onder vraagde Britten. Hiermee ver slaat hij ruimschoots de tweede kandidaat, de linkse Tony Benn. Ook een meerderheid van de overwegend rechtse parlemen taire fractie verkiest Healey bo ven Benn, maar voor Labour- links is Healey absoluut onver teerbaar. In het linkse kamp worden plannen gesmeed om met een kandidaat te komen die zowel voor links als voor een ge deelte van rechts acceptabel Aller ogen zijn gericht op Michael Foot, de 67-jarige plaatsvervan gend partijleider die in de loop der jaren veel van zijn socialisti sche principes in de boom heeft gehangen maar nog net „rood" genoeg is voor links en respecta bel genoeg voor een deel van La- bour-rechts. Foot denkt er niet aan om als partijleider de volgen de verkiezingen in te gaan. Maar wil waarschijnlijk wel overwegen als waarnemend leider op te tre den totdat in januari besloten wordt op welke manier en wan neer een nieuwe leider benoemd gaat worden. Zo niet, dan is scha- duw-minister van buitenlandse zaken Peter Shore de beste kan didaat van de linkervleugel. Wie er ook als nieuwe leider van de Labourpartij gekozen wordt, ze ker is dat aan de uitslag getornd zal worden. Als Heaely wint, is dat des te meer reden voor links om de partij hervormingen er met nog meer vuur door te jagen. On rustig zal het dus voorlopig nog blijven in de Labourgelede- Callaghans politieke carrière heeft 35 jaar geduurd. En vooral de laatste twee jaar waren stormach tiger dan Callaghan lief was. Een recente opiniepeiling toonde aan dat Callaghan de meest populaire politieke leider van Groot-Brit- tannië is; een gegeven dat lang niet door al zijn politieke colle ga's gedeeld wordt. Na minister van financiën en van binnen- James Callaghan maakte gisteren zijn aftreden bekend. landse zaken te zijn geweest, volgde hij in 1976 Harold Wilson op als partijleider en premier. De rechtervleugel van de partij was blij met de pragmatische sociaal democraat Callaghan en met zijn image als ouderwetse, vaderlijke schoolmeester. De eerste moeilijke jaren van zijn premierschap waren zeker suc cesvol. Werkeloosheid en inflatie daalden en het kabinet was onder Callaghans leiding een hecht team. Maar na twee jaar bleek dat Callaghan niet de Mozes was die Engeland betere tijden kon bren gen. Samen met Dennis Healey, toen minister van financiën, zeg de hij de vakbonden de wacht aan met een plafond voor loonsver hoging van 5 procent, om de inflatie laag te kunnen hou den. De vakbonden echter weigerden elke vorm van samenwerking met dit economisch beleid en Engeland begon een beruchte Winter van Ontevredenheid. Langdurige stakingen leidden op sommige plaatsen tot voedselte korten, huisvuil werd niet opge haald en patiënten niet vervoerd. (ADVERTENTIE) ALS DE HERFST NADERT, IS HET TIJD UW HUID WAT EXTRA BESCHERMING TE GEVEN. Als de herfst komt, moet u extra attent zijn op de conditie van uw huid. Ochtendkou, gure wind en droge lucht (óók van centrale verwarming) zijn niet bepaald vriendelijk voor de tere huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het grillige najaar een nadelig effect op uw huid hebben. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim van Oil of Ulay ontdekt. De 'beauty fluid' die het natuurlijke vochtgehalte in evenwicht houdt en zorgt dat uw huid zacht en soepel blijft. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigen schappen heeft die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvloeistoffen. Daarom neemt uw huid deze beauty fluid meteen en volledig op, zonder een spoortje vet achter te laten. Oil of Ulay vult de huidvloeistoffen aan die afnemen door toedoen van ons wispelturig herfstklimaat. Het beste is gezicht en hals iedere ochtend en avond met Oil of Ulay te masseren. Al snel voelt u dat uw huid zacht, soepel en jong blijft. Uw huid functio neert weer zoals het hoort en wordt bovendien goed beschermd tegen invloeden van buitenaf. U zou Oil of Ulay* eens moeten proberen. U voelt dat 't goed voor u is. Oil of Ulay, een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie. MOSKOU (AFP) - De Sowjet-Unie maakt zich zorgen over de olie- route van de kapitalistische we reld: als de olievoorziening van het Westen onderbroken zou worden zou het Westen een voorwendsel hebben om militair in te grijpen in het Midden-Oos ten, zo wordt in Moskou gezegd. Dat zou een massale terugkeer van de Amerikanen in dit gebied betekenen. En het Kremlin be schikt niet over een "wonderop lossing". Elke dag wijst de Sowjetpers op de gevaren van het Iraans-Iraakse conflict: "Onder het voorwendsel de oliebronnen van het Westen te verdedigen roepen de Verenigde Staten op tot een rechtstreekse gewapende inmenging in de Per zische Golf', aldus het persbu reau Tass. Leonid Brezjnjev heeft op 8 okto ber Teheran en Bagdad persoon lijk gewaarschuwd voor de geva ren van een oorlog "waarbij al leen het imperialisme baat heeft". En het jongste nummer van het tijdschrift "nieuwe tij den" spreekt zich uit voor het vrije olievervoer in het gebied van de Golf. Hetzelfde blad maakt zich ook on gerust over de weerslag van het conflict voor de ontwikkelings landen die, in tegenstelling tot het Westen, niet over olievoorra den beschikken. Het Kremlin be seft dat het niets te winnen heeft bij het opdrogen van deze bron: hoewel de USSR de belangrijkste petroleumproducent ter wereld is, kan zij de rol van de Arabische producenten niet overnemen. De Russen vrezen dat hun eigen produktie binnen tien jaar zal gaan dalen. Om die reden heeft Brezjnjev zich sedert 22 februari beziggehouden met de olieroute in de Golf, zon der evenwel een antwoord te kunnen vinden. Een week later deed de Sowjet- commentator Nikolai Portoega- lov via Tass een voorstel: "Euro pa en Japan hangen meer dan de Verenigde Staten van de aardolie van het Nabije Oosten af', zo stelde hij vast. "Daarom moeten zij een initiatief nemen, dat aan de Verenigde Naties zou kunnen worden voorgelegd". Terugkerend na een internatio nale conferentie uit het tropische Guadeloupe en geconfronteerd met de ijzige situatie thuis vroeg de premier de verslaggevers op het vliegveld wat ze bedoelden met „crisis" in Engeland. Een uitspraak die hem de bijnaam Sunny Jim gaf. Enkele weken later werd hij de eer ste premier sinds 1924 die in het Lagerhuis werd weggestemd. Callaghan wilde de verkiezingen niet die hij verplicht was uit te roepen en besloot ze uit te stellen. Een beslissing die hem nog steeds in de schoenen wordt ge schoven als de meest desastreuze van zijn politieke carriere De uit gestelde verkiezingen brachten in mei 1979 Margaret Thatcher aan de regering met een onge kend ruime meerderheid. Levenstaak De Britse werknemers hadden het vertrouwen in Callaghan demon stratief opgezegd. Callaghan zei gistermiddag dat hij toen reeds had besloten om af te treden. Maar hij weigerde in de annalen van de geschiedschrijvers te ver dwijnen als de premier die La bour de verkiezingen deed ver liezen. Zijn levenstaak als partij leider werd het samenbrengen van de inmiddels steeds harder vechtende rechter- en lin kervleugels van de partij. Voor Callaghan, op wie de crisis van de dertiger jaren een indruk maakte die nooit verdween, was het veel belangrijker Thatcher te bestrij den dan elkaar. „Ik weet dat ik in de ogen van sommigen een slecht socialist ben", zei hij in Black pool. „maar mensen zoals ik ho ren thuis in de Labourpartij om te vechten tegen toestanden als in de dertiger jaren. Ik word kwaad als ik zie dat onder deze regering de huidige generatie hetzelfde door moet maken als de onze in de dertiger jaren". Maar zijn oproep tot eenheid enkele weken geleden op het partijcon gres kwam als mosterd na de maaltijd. Het congres stemde voor omvorming van de partij structuur tot grote teleurstelling van de leider. Callaghan had met hand en tand zijn principe verde digd dat een nieuwe partijleider alleen door de kamerfractie zou moeten worden gekozen. Het congres besloot echter dat ook de kiesdistricten en vakbonden een stem moeten krijgen in het kie zen van een nieuwe leider van de Labourpartij. Hoeveel zeggen schap die moeten krijgen en hoe zo'n nieuw kiescollege er precies uit moet zien. wordt in januari beslist. Een opvolger voor Cal laghan wordt tot die tijd op de traditionele wijze gekozen. PARIJS (AFP/DPA)-De Sowjet-troepen in Afghanistan zijnde afgelopen tijd weer op hun oude sterkte gebracht van 85.000 en daarmee weer even talrijk als voor de terugtrekking van een divisie, die Moskou voor de zomer had aangekondigd. Volgens hoge diplomatieke kringen in Parijs, waar dit gisteren bekend werd gemaakt, zijn de verse Sowjet-strijdkrachten gemoderniseerd, voorzien van grotere vuurkracht en uitgerust met AK-74 geweren die dum-dumkogels kunnen afvuren. Het aantal helikopters in Afghanistan is uitgebreid om beter toegerust te zijn voor de anti-guerrilla-oorlogvoering. Op 22 juni had Moskou de gedeeltelijke terugtrekking van zijn eenheden toegezegd, zonder dat beloften over een terugtrekking op langere ter mijn werden gedaan. Naar in Parijs verluidt hebben de Russische en Afghaanse troepen enorme moeilijkheden bij hun verwoede pogingen om het land te "paciferen". In het dal van Pangsjir leden de Sowjets onlangs een zware nederlaag. De situatie in het ongeveer 35.000 man tellende Afghaanse leger is bijzon der kritiek, omdat slechts de helft ervan inzetbaar zou zijn. Uit vrees voor een gebrek aan loyaliteit zouden de Russen het Afghaanse leger de zorg voor luchtafweer en pantserdefensie weer uit handen hebben ge nomen. Bovendien hebben de opstandelingen hun stnjdmethoden ge perfectioneerd en de regeringstroepen moderne wapens ontfutseld De toestand in Kaboel is rustig, maar in Herat is de controle minder zeker. Nu de winter nadert lijkt het aantal vluchtelingen uit Afghanistan dat een goed heenkomen zoekt in het buurland Pakistan, toe te nemen. Zij verblijven vooral in de streek bij Pesjawar en hun aantal bedraagt onge veer 1.2 miljoen. In de eerste drie weken van de maand september zouden al 85.000 Afghanen de wijk hebben genomen naar Pakistan Op diplomatieke vlak lijkt de impasse vrijwel compleet. De bemidde lingspoging van de islamitische conferentie heeft geen enkel resultaat gehad en wordt in Parijse diplomatieke kringen betwijfeld of het huidi ge bezoek van Babrak Karmal, het Afghaanse staatshoofd, aan Moskou wel enig resultaat zal hebben. Het is Karmals eerste buitenlandse bezoek sedert zijn ambtsaanvaarding in december 1979. Uit officiële bron in Kaboel werd gemeld dat zijn bezoek economische onderhandelingen tot doel heeft. Er werd gespro ken van de hoop op een versterking van de economische banden tussen Moskou en Kaboel. Overigens werd er bijzonder weinig over Karmals reis bekendgemaakt. Aard beving Algerije: O O ALGIERS (AFP/UPI) - In de Alge rijnse stad Al Asnam waren giste ren al zesduizend doden gebor gen, slachtoffers van de aardbe ving. Onder het puin moeten nog duizenden lijken liggen. Des kundigen schatten het totale aan tal doden op 10.000, dus minder dan volgens eerdere schattingen. Gisteren is er nog een baby levend onder het puin vandaan gehaald. Algerije heeft een Israëlisch aan bod tot hulpverlening via het in ternationale Rode Kruis van de hand gewezen. Ook door Ameri ka aangebodrn lirtsclu.>rtvlieg tuigen zijn geweigerd. Men is druk bezig zoveel mogelijk van de honderdduizenden daklo zen tegen cholera te vaccineren. Men vreest een epidemie als ge volg van het ontbreken van zui ver drinkwater.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9