„Vrouwenbeweging moet de gynaecoloog controleren" Forum over en tegen Buikhuizen Winkel dievegges bij V en D betrapt Prof. Van Hall op Boerhaavecursus Wegwijs in Leiden LEIDEN - De vrouwenbeweging kan controle uitoefenen op het functioneren van de gynaecologen. Zij hebben de macht om door publicaties gynaecologen te dwingen hun werk naar behoren te doen. Dit is volgens prof. dr. E.V. van Hall, gynaecoloog aan het Academisch Ziekenhuis Leiden, een manier om deze beroepsgroep ervan te over tuigen dat zij belangstelling moeten hebben voor de vrouw als geheel. Dat wil zeggen, niet alleen voor de ziekte waar de vrouw mee aan klopt, maar ook voor haar per soonlijkheid, haar relatie met de eigen directe omgeving en de po sitie in de maatschappij. Dit stelt Van Hall vandaag aan de orde op een Boerhaavecursus in het AZL waar onder meer het on derwerp "vrouw en gynaeco loog" wordt besproken. De rela tie tussen de gynaecoloog en de vrouw staat steeds meer ter dis- fel, het "machtsmiddel" van de vrouwenarts. Zij wil uitleg, in formatie en - al kost het enig lef om te zeggen - een "liefdevolle" behandeling. Maar door de af hankelijke positie, waarin zij verkeren en de niet juiste hou ding van de gynaecoloog is hun "relatie" nog verre van ideaal te wil zich eigenlijk niet zonder meer overleveren aan de, nog steeds als vernederend erva ren, houding op de onderzoeksta- Mannen In de westerse landen is de overgro te meerderheid van de gynaeco logen (90%) van het mannelijk ge slacht. En misschien zit het hem daar wel in. Van Hall zegt dat het voor deze mannelijke gynaeco loog soms moeilijk is door gebrek aan vereenzelviging, om de wer kelijke achtergrond van de problemen te begrijpen waarmee de vrouw zich naar een gynaeco loog begeeft. Bovendien, zo stelt hij, heeft de mannelijke gynae coloog de neiging om zijn uitleg van de gynaecologische klachten te laten beïnvloeden door zyn vi sie op de positie van de vrouw in de maatschappij. En of dit al niet genoeg is, speelt daarbij in een gesprek of onder zoek ook nog eens de seksuele geladenheid van het onderwerp. Men gaat tenslotte niet voor een gebroken teen naar deze specia list. Beide partijen zijn daar nog niet helemaal tegen bestand. De specialist vlucht in afstandelijk heid en probeert iedere gevoels- situatie te vermijden of slaat door naar de andere kant en maakt seksueel misbruik van het ver trouwen, dat hem wordt ge schonken. Een zeer kwalijke zaak. Zijn patiënte, zo die nog op de tafel mocht liggen, slikt de vragen, die ze 's morgens nog voorgenomen had te zullen stellen, in. En een illusie armer verlaat ze het pand. Kwaal Als er echt een kwaal wordt gevon den, die direct "verholpen" kan worden, vindt men het allemaal nog niet zo erg Maar de helft van de gynaecologische klachten zijn juist niet duidelijk aanwijs baar (menstruatiestoornissen, buikkrampen, onvruchtbaar heid). En daar moet nu beter op ingespeeld worden, vindt Van Hall. Vaak hebben, deze, in het vakjar gon als "psychomatisch" betitel de klachten, te maken met de problemen die de vrouw zelf heeft. Van Hall: "Als niemand vraagt bij een onvruchtbaar- heidsonderzoek of de patiënt wel lekker vrijt, zijn we waarschijn lijk ver van de oplossing af'. He laas wordt tot op heden door de Van Hall: "Als niemand vraagt of de patiënt lekker vrijt, zijn i meeste vrouwenartsen en in de meeste opleidingen te weinig aandacht aan deze aspecten ge geven. Om deze reden werd in het AZL een werkgroep psychomatische gy naecologie en verloskunde opge richt. Een initiatief dat tot op he den nog de titel mag dragen van "pionierswerk". Van Hall hoopt hiermee echter zijn i achterban te overtuigen dat in eerste instantie de houding van de gynaecoloog moet veranderen om de klachten van de vrouw te doorgronden. Het taboe-doorbrekende werk zal i de oplossing af'. van beide kanten moeten komen. Als de gynaecoloog de vrouwen beweging nu nauwlettend in de gaten houdt en de vrouwenbe weging zit de gynaecologen op de hielen, dan hoeft ombudsman Frits Bom niet in actie te komen. SASKIA STOELINGA LEIDEN - De bedrijfsrecherche van V D heeft gisteren vijf vrouwen in de leeftijd van 28 tot 64 jaar op heterdaad betrapt en aan de politie overgeleverd. De vrouwen probeerden hun huis houdbudget onaangetast te laten door vleeswaren en andere le vensmiddelen, een pantalon en kinderblouses zonder betalen Een 37-jarige Leidse die door de bedrijfsrecherche 's morgens om kwart over elf in de kraag greep werd gegrepen had in haar hand tas behalve een kinderblouse van de V D ook voor 50 gulden goe deren van de HEMA zitten. Een andere Leidse die om drie uur werd betrapt bleek reeds goede ren te hebben gestolen van Brons en Blokker. Bij de V D had zy voor 15 gulden aan vleeswaren aan de haak geslagen. Vals alarm... LEIDEN - Gealarmeerd rukte de politie gistermorgen om zeven uur uit naar het Zoölogisch Labo ratorium aan de Kaiserstraat. Er kwam rook uit de cv-installatie. De politie hield het voor gezien na de woorden van de beheerder van het laboratorum: "Niks aan de hand. Dat is een normaal ver schijnsel LEIDEN - De politie heeft gisteren Marco van Tongeren en de broertjes Kluivers uit Leiden in het zonnetje gezet. De jongens zetten vorige week de achtervolging in op een vrouw uit Alphen aan den Rijn die een tas had gestolen van een Leidse vrouw. Voor hun moedig gedrag kregen de jongens een in hard-plastic gegoten vignet van de politie, een balpen, notitieblokje, stickers en een sleu telhanger. Inspecteur Van Ooik begeleidde hen naar de meldkamer om te laten zien wat er allemaal gebeurt als er een melding bi- nennkomt. Van de jongens werden ook vinge rafdrukken genomen die zij overigens mee naar huis mochten nemen. Een foto van de drie bij een bord Gemeentepolitie 007" was voor de jongens helemaal "hei einde". De jongens legden intussen nog eens uit hoe hun achtervolging in het werk ging. De drie hol den de vrouw via de Cronesteynkade achter na naar de Hoge Rijndijk. De jongste van de broertjes Kluivers haakte echter af. "Ik moest mijn huiswerk gaan maken. Anders kreeg ik op m'n donder". De andere twee hielden vol. De vrouw werd aangehouden bij de Hoge Rijndijk. De 12-jaar jonge Marco van Tonge ren hield de vrouw in de gaten "zodat zij niet kon ontsnappen". De even jonge Edwin Klui vers rende terug naar de binnenstad om de politie te waarschuwen. Inspecteur Van Ooik: "De politie doet vaak een beroep op oudere mensen om de politie in te lichten als zij iets zien. Dit keer zijn het jonge mensen. Dit soort gedrag wordt door de poli tie gewaardeerd" LEIDEN - Omdat de universiteits raad binnen afzienbare tijd het groene licht moet geven aan het omstreden onderzoek van de criminoloog, prof. Buikhuisen, organiseert de Kring voor psy chologiestudenten daar een fo- De pogingen van Buikhuisen om crimineel gedrag niet alleen via sociologisch onderzoek te bekij- Automobilisten over de schreef LEIDEN - Bij radarsnelheidscon troles op de IJsselmeerlaan en de Voorschoterweg .respectievelijk gisteren en eergisteren, bleken 79 automoblisten over de schreef te zijn gegaan: Op de IJsselmeerlaan reden gis termorgen 47 automobilisten een Stuk harder dan de toegestane maximumsnelheid van 50 kilo meter per uiir. De radar nam 362 voertuigen op. De hoogste geme ten snelheid was 82 kilometer. De radar controleerde dinsdag morgen op de Voorschoterweg de snelheid van 688 voertuigen. Slechts 32 automobilisten reden harder dan de toegestane 70 ki lometer per uur. De topper reed daar 102 kilometer. ken, maar daar ook biologische factoren bij te betrekken heeft veel weerstanden opgeroepen. Zeker toen bekend werd dat de criminoloog zijn licht wil opste ken in kinder- en jeugdtehuizen. Ook de Kring van psychologies tudenten is niet gediend van de plannen van Buikhuisen. In een speciaal voor het forum uitgege ven Buikhuisen-special conclu deren de studenten dat "bio-so- ciaal onderzoek op ethische en politieke gronden verwerpelijk is vanwege de mogelijke conse quenties". De Kring van psy chologiestudenten wil dan ook dat de Leidse universiteit profes sor Buikhuisen geen faciliteiten verschaft voor zijn onderzoek. In dat kader is ook het forum opge zet. "Wij zijn niet neutraal", zeg gen de studenten en het is be langrijk dat "alle argumenten te gen Buikhuisen moeten maar eens goed op een rijtje worden gezet". Daarom zijn voor het fo rum ook drie uitgesproken te genstanders uitgenodigd. Van de Belangenvereneging Minderjari gen, die zich heeft ontpopt als de belangrijkste tegenstander tegen onderzoek in tehuizen, komt Jan Dutij. Verder zijn aanwezig Jan de Leeuw (hoogleraar data-theo rie in Leiden) en Ybo Buruma (criminoloog). Dertig otkober is de datum van het forum, tijd is half acht en plaats is Hooigracht 15 (in de filmzaal). TTTTT» Rondreis De Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische vereniging heeft voor vanavond een le zing georganiseerd in het Rijksherbarium. Schelpen kade 6. H. Adema zal aan de hand van dia's spreken over "Een rondreis door Griekan- land en Joegoslavië op zoek naar amfibieën en reptielen. Aanvang acht uur. Dodewaard De werkgroep T. V.-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont maandag in het pand Rapenburg 100/102 een VA- RA-documentaire over de negatieve aspecten van kern energie. Dit gebeurt naar aanleiding van de actie bij Dodewaard. Aanvang acht uur 's avonds. Bingo Wandelsportvereniging Zuid- West gaat vrijdagavond om acht uur bingo spelen in de kantine van voetbalvereni ging VTL aan de Voorscho terweg. Hot House Hot House opent zaterdag het jazzseizoen met een optreden van het Ernst Reijseger Trio. met Ernst Reijseger (cello), Michael Moore (saxen) en Han Bennink (drums). Dit trio is in samenstelling ver anderd: Michale Moore ver vangt Sean Bergin. Hot Hou se is nog altijd in het gebouw van de Leidse Vrijetijdscen trum Breestraat 66, gevestigd, maar daarbinnen verhuisd naar de zolder: Hot House is weer een jazz-zolder. Daar zullen voortaan de eerste en derde zaterdag van de maand optredens zijn. Aanvang half tien 's avonds, maar de zolder is al eerder geopend. Brandweer r donderdag 23 K en O heeft oktober eer brandweer in Den Haag geor ganiseerd. Er zal o.m. een be zoek worden gebracht aan het brandweermuseum. Inlich tingen bij K en O, tel. 141141. Orgels Voor zaterdag 25 oktober heeft K en O een orgelexcursie langs drie Leidse kerken op het programma staan: de Ma- rekerk, de Lutherse kerk en de Hooglandse kerk. Organist Jan Schmits (Hartebrugkerk) zal als begeleider optreden. Inlichtingen andermaal bij K en O tel. 141141. PvdA De PvdA houdt vrijdagavond haar maandelijkse ledenver gadering. Op de agenda staan de behandeling van het jaar verslag van de gemeente raadsfractie en de reactie daarop van de Program Eva luatie Kommissie van de af deling. Aanvang acht uur in 't Parlement, Nieuwe Rijn 54. Vissen De Groenoordcup staat zondag op het spel bij een viswed strijd in de Haarlemmertrek vaart. Na inschrijving in buurthuis Groenoord (ƒ2,50 per persoon) kunnen om tien uur de hengels worden uitge gooid. Na afloop (rond drie uur) is er in het buurthuis de prijsuitreiking, waarbij ook een visje kan worden genut tigd. Een jazzcombo zal het geheel muzikaal omlijsten. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 122847, b.g.g. 124295 Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel 410903/895587/410357/892597 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevalien van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw meijer, H foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren> gracht 50, tel. 123942. Spreekuur Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10. woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- s tad wijk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur. woe. van 9-11 uur. do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen. Telefoon 071-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling. Kort Rapenburg 1-3] voor abortus, sterilisatie (plaatse!, verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). STe Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties). Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum. Bree- Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., da, vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging, Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di, do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 uur. tel. 126052. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10. tel. 143503, Leidseweg 33. Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4